Brano_9
25.07.13,17:01
Chcel by som vedieť či nejaká vyhláška alebo zákon upravuje čas do akého musí teplota TUV dosiahnuť stanovenú hodnotu 45°-55°. V našom byte totiž vypustíme až 10l studenej vody (z merača teplej vody) kým voda dosiahne stanovenú hodnotu. Existuje nejaký úrad ktorý by takéto veci mohol a mal riešiť? Ďakujem za odpovede.
GabiZ
25.07.13,15:16
Obdobný prípad bol u nás a je zrejme problém v tom, že nie je spravené hydronické vyváženie t.j. hydraulicko-teplotné vyváženie cirkulačnej sústavy. Samozrejme, že správca spolu s dodávateľom by mali zabezpečiť, aby voda na výstupe mala stanovenú hodnotu a to hneď ako teplú vodu pustíte, takže ak ich oslovíte a daný problém nebudú riešiť, môžete sa obrátiť na Slovenskú energetickú inšpekciu, ktorá dozoruje dodžiavanie vyhlášky 152/2005 Z.z. Konkrétne § 2 vyhlášky hovorí:
ods. 3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45 oC a najviac 55 oC.
ods. 4) Ak sústava tepelných zariadení v objekte spotreby nie je hydraulicky vyregulovaná, kvalita dodávky tepla na vykurovanie a kvalita dodávky tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste sa musí zabezpečiť na úrovni parametrov dohodnutých v zmluve o dodávke a odbere tepla.
Ak bude nejaký technický problém, mal by to správca s vami riešiť a dohodnúť spôsob, ako a za čo sa prípadná oprava zaplatí. Lebo určite nie je niečo v poriadku, keď voda po spustení nie je hneď teplá.
sito
25.07.13,16:07
Noo, jee!

152/2005

Určený čas dodávky tepla, § 1, odsek 5

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h, ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak. 3) § 17 ods. 2 zákona č. 657/2004 Z. z.

To znamená, že už o štvrtej musí kurič prikladať pod kotol a do jedenástej večer, ak sa s vlastníkmi nedohodnú, že inak. Dvadsaťštyri hodín denné.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.2) 2) § 19 zákona č. 657/2004 Z. z.

Už by to malo byť jasné prečo o štyroch, aby už o piatej bola voda teplá. Ale ako tepla na akú teplotu???

§ 2
Určená kvalita dodávky tepla, § 2, odsek 3

(3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45 oC a najviac 55 oC.

Gábina má pravdu, ale zas jej všetko never! Predstav si, že si ráno varíš vodu na kávu v rýchlovarnej kanvici, minimálne 0,5 l. Ale kávu zaleješ len 0,2 l vriacej vody. Ostane ti v kanvici na ďalšie ráno 0,3 l vriacej vody?

Ak máte v dome cirkuračku teplej vody a o piatej ráno pustíš teplú vodu, musí mať zákonom určenú teplotu, ale najprv musí z potrubia od cirkukačky po batériu odtiecť voda, ktorú si pred tým odobral v požadovanej teplote a vodomer ju zaznamenal. Len akosi v tvojom potrubí vychládla.

Mohol by si to riešiť tak, že za vodomerom už nebudeš mať potrubie, kýblom budeš vodu nosiť do vane, nebola by žiadna, alebo minimum vychládlej. Ale, to nie, že?!

Ak v zákonom určenom čase od 5,00 do 23,00 aj po odtečení vychládlej vody nemá voda teplotu v rozmedzí 45 - 55 °C, treba požadovať od správy domu nápravu. Desať litrov je veľa, ale nemusí podľa toho aký obsah má tvoje potrubie v byte.
julysak
25.07.13,18:02
1, Sitko

Tam nejde o to, že neprikladá
Tam ide o dúžku trubky od stupačky po batériu



2, Brano

Dodavateľ dodáva TUV do stupačky a ak beží obehovka máš teplú vodu v stupačke
Zákon nemôže byť taký debilný,aby dodavateľovi prikazoval udržiavať teplú vodu až po kohútik

3, Obecne

Zas otázka o p..vine = kubík TUV stojí okolo 12 €
10 litrov stojí okolo 12 centov
Keby to bolo každé ráno, tak je to 35 € zarok - - to NIKDE inde Branko neprefláka za rok 35 € ???????????????
A ešte chce aj úrad na to !!!!!!!!!!

4,

Odhadujem s pravdepodobnosťou blížiacou sa limitne k 100%, že Brano NEVYPÚŠŤA 10 litrov - - 10 litrov = cca 1 kýbeľ a z naplno otvoreného kohútika vyteká viac ako pol minúty
sito
25.07.13,21:40
Lacko, ak je v čase od 5,00 do 23,00 hod na stúpačke v jeho byte po odbočku, prípojku jeho bytu teplota vody v rozmedzí 45 až 55 °C, tak potom je to užlen tou dúžkou trubky na ktorú je namontované spoločné meracie zariadenie, ktoré monitoruje podiel jeho bytu na spotrebe vody a nákladov za ňu v dome. Spoločné vodomery v bytoch súčasne monitorujú podiel všetkých bytov na spotrebe bytov v dome, teda aj nákladov na jej výrobu. Podľa zaznamenaných hodnôt sa náklady domu rozpočítajú na jednotlivé byty. Či nie?
jar88
26.07.13,04:13
Dal som užitočné. To prirovnanie s kanvicou nemá chybu.
Gábina má pravdu, ale zas jej všetko never! Predstav si, že si ráno varíš vodu na kávu v rýchlovarnej kanvici, minimálne 0,5 l. Ale kávu zaleješ len 0,2 l vriacej vody. Ostane ti v kanvici na ďalšie ráno 0,3 l vriacej vody?
GabiZ
26.07.13,04:48
Sitečko, ako vždy súhlasím aj s tým prirovnaním. Zase som doslovne nemyslela to, že otvorím kohútik a hneď mi potečie 45 st. voda. Ale nemala by som odpúšťať dlho, aby tá teplá predsa tiekla! Inak každopádne by to mal u nich posúdiť odborník, lebo môže byť chyba v tom, čo tu píšete chlapci. My sme mali trošku väčší problém, kedy sme vodu nemali aj niekoľko dní teplú a potom zrazu tiekla horúca, potom zase nie a stále dokola. Nakoniec.....vraj vymeniť rozvody, lebo sú upchaté! Veď keby boli upchaté, ani tlak vody by nebol taký, aký má byť. Po určitých "drsných" argumentáciach voda zrazu tečie každý deň taká horúca, že niekedy sa do nej ani ruka nedá strčiť. Čo myslíte, čím to asi bolo? Veď výmena takých rozvodov je pekná pálka, no prečo to nevyužiť, keď sú ľudia hlúpi! Ale nie všetci!
sito
26.07.13,14:41
Gábina, veď ja vieeem. Ale, napísala si tak, tak som toho využil. Dávnejšie som si všimol na porade, starej, že keď sa dvaja naťahujú a pridajú aj iní a téma je, bola zaujímavá, bol aj záujem o jej pozretie, videnie, a aj si niektorí prečítali.

" Čo myslíte, čím to asi bolo?"

Neviem, nemôžem a ani nemusím ... všetko. Ale, ak napíšeš, viac ľudí bude mať možnosť to vedieť ...

"Veď výmena takých rozvodov je pekná pálka, no prečo to nevyužiť, keď sú ľudia hlúpi! Ale nie všetci!"

105 %!!!
julysak
26.07.13,16:39
Gabika. Ak mi logicky vysvetlíš, čo si myslela pod "" hydraulicko-teplotné vyváženie cirkulačnej sústavy "" TUV , klobúk dolu

PS
Ak teda nejde ako Buchy píše o odr..vanie laikov :D
PASKOV
27.07.13,19:21
Vtipné.
Zitulda
28.07.13,13:02
Pozri si znenie Zákona č.476/2008 Z.z., je to zákon o energetickej efektívnosti a hlavne § 6 – Povinnosti pri spotrebe energie v budovách. Po zateplení budovy má správca postupovať podľa zákona a hlavne jeho § 6. Zákon je v platnosti od 01.01.2009. Obráť sa na správcu, alebo ak máte SVB tak na predsedu.
Ešte doplním... Na splnenie bodov v § 6 je potrebné vypracovať okrem projektu hydraulického vyváženia a vyregulovania systému ÚK, aj projekt hydraulického vyregulovania rozvodu teplej vody s následnou montážou regulačných ventilov a následným vyregulovaním.
GabiZ
29.07.13,06:34
Pozri July, ja nie som odborník, ale keďže som spravovala dosť dlho náš dom a za môjho pôsobenia sa vybudovala u nás okrem iného i kotolňa, čo to som si musela naštudovať.To, čo tu uvediem nie je z mojej hlavy, priznávam, ale myslím si, že je to dostatočne pochopiteľné na to, aby si vedel, o čom to je. Kopec info nájdeš aj na nete. Preto ti prikladám jednu stránku, z ktorej to pochopí i obyčajný laik. Ja síce viem, o čom to je, ale nevedela by som to tak odborne napísať. Dúfam, že na vysvetlenie to stačí.
http://www.asb.sk/sprava-budov/sprava-domov/hydraulicko-teplotne-vyvazenie-cirkulacnych-sustav-teplej-vody-3542.html
GabiZ
29.07.13,06:38
Sitečko, nechápem trošku tým prvým trom vetám, žeby to bolo tým teplom?
sito
29.07.13,07:37
K prvej. Podľa toho čo píše prispievateľ sa dá poznať, či tomu ako - tak rozumie. Rozumieš.

K druhej. No napísala si, že ... a to hneď ako teplú vodu pustíte. Pokus s kanvicou nám vysvetlil, že to celkom tak nie je.

K tretej. V starej porade boli vlastne len témy, debaty. Ak si dvaja vymieňali názor na vec a ako tak - tak tomu rozumeli, téma bola čítaná, ba aj niektorí pridali svoj názor. Čítanie videnie bolo vidieť podľa počtu videní, ktoré boli pri téme, teda čítali aj nečlenovia.

V novej porade sú zavedené aj otázky na ktorú môžeš odpovedať len raz, prípadne odpoveď doplniť, alebo sa v komentároch vyjadriť, tiež debata. Ale bez videní.

Bola téma ktorá mála za 24 hod. 15 videní, a téma, ktorá ma 100 - 200 videní. Dalo sa podľa toho usúdiť či téma zaujala, bola zaujímavá? Teraz nie!

Ale to nie je chyba prispievateľov, ani čítajúcich, či?

Hádam, úž?
GabiZ
29.07.13,14:47
Jasné, pochopila, aj keď teploty vonku stále stúpajú a človek ani nerozmýšla. Súhlasím s tebou.
Energetik007
20.10.14,09:35
Zdravím
Zachytil som tu diskusiu ohľadom problematickej dodávky TÚV.
misoft
20.10.14,09:43
Upozornenie - toto je reklama na vlastnú firmu!
http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html

Zákaz reklamy

V odpovediach, komentároch a príspevkoch v debatách neuvádzam odkazy na produkty, služby a firmy s cieľom robiť takto reklamu.
Odkazovanie na môj obsah s cieľom linkbuidlingu je na Porade zakázané a považované za spam.
Odporúčanie produktov, služieb, firiem, stránok, textov na ktoré mám presonálne prepojenie (či už sú moje vlastné alebo zámerne podporujem niekoho) je zakázané a považované za spam.
axeco
20.10.14,15:36
Len aby som bol v obraze - ty si admin ?
misoft
21.10.14,13:11
Len aby si bol ty v obraze - nie. Ale mám právo upozorňovať na porušovanie Etikety. Mám právo žiadať o vylúčenie člena Porady. Tak ako aj ty.