Michaela K
28.07.13,17:29
Dobrý deň.

Po škole som sa zamestnala v jednej firme.
Zobrali ma na dobu určitú,ktorú mi už viackrát predĺžili.
Teraz mi však zmluvu už nepredĺžia. Končím za 3dni.
Bola som sa spýtat na Soc.poist. či mám nárok na dávku v nezamestnanosti.
Do povinných 730dní mi však chýba odpracovať 28dní.
Bohužiaľ nemám momentálne kde.

Rada bi som sa opýtala ako ďalej aby som tieto dávky dostávala. :(

1. Ísť na PN a nasledujúci mesiac "odmaródiť.

2. Po skončení prac. pomeru sa prihlásiť na Soc.poist. ako samoplatiteľ a zaplatiť si na ten chýbajúci:

a) nasledujúci mesiac balík poistenia.(do 200eur aj zo zdravotkou)
b)zaplatiť si chýbajúci mesiac dozadu ešte pred začatím prac. pomeru.

3. Zaloziť si živnosť a prihlásiť sa ako samoplatiteľ. (nemusela bi som platiť celý balík poistenia)


Ďakujem.
Katy a R
28.07.13,16:01
tak .. v podstate ani jedna možnosť nie! - tá prvá - to sa asik len tak nedá- či? , druhá - spätne sa nedá a tá tretia možnosť - vôbec už sa také nedá ..
Ja by som možno skúsila:
hneď v pondelok sa prihlásiť ako DPO na balík poistení (DP+NP+PvN) .. po skončení PP by som sa nešla evidovať na UPSVaR - najskôr až po získaní potrebnej doby poistenia ;) - samozrejme, treba platiť aj odvody do ZP ..
No a ak by náhodou sa pritrafila nejaká choroba:confused: - v ochrannej lehote(7 dní) z PP - tak by mohol byť nárok na nemocenskú dávku z dvoch poistení - a vtedy sa žiadne odvody neplatia ;) - a poistenie trvá ...
Michaela K
28.07.13,16:12
"hneď v pondelok sa prihlásiť ako DPO na balík poistení (DP+NP+PvN) .. po skončení PP by som sa nešla evidovať na UPSVaR - najskôr až po získaní potrebnej doby poistenia - samozrejme, treba platiť aj odvody do ZP"

Takto som myslela možnosť 2a,len som to asi zle napísala.

A tú ochrannú dobu nejak nechápem...
Katy a R
28.07.13,16:17
k 2a - nie nasledujúci mesiac ! - ale od pondelka, resp utorka ..
a OL - §32 zák o SP
Michaela K
28.07.13,16:43
ale do stredy ešte robím,,takze v pondelok nemozem ist,len 1.augusta.či?
Katy a R
28.07.13,16:47
môžeš - ale prípadná nemocenská dávka bude len z jedného poistenia (a min VZ)...
Patrik981
28.07.13,17:45
Ahoj.
Veď keď jej skončí prac. pomer a poistenie prestane platiť zamestnávateľ tak nasledujúci deň sa prihlási ako DPO,či nie?
Ja bi som to riešil ako SZČO a nemusím zbytočne platiť celý balík. Zaplatím len "poistenie v nezamestnanosti".
veronikasad
28.07.13,17:55
Nesúhlasím, len poistenie v nez. môže platiť živnostník, ktorý je povinne poistenou SZČO - čo začínajúci živnostník nie je. Samotné poistenie v nez. sa u SZČO platiť nedá-
veronikasad
28.07.13,18:04
Ani s tým nesúhlasím. Ak pracovný pomer skončil, skončilo aj poistenie v nezamestnanosti. A keďže ide o pracovný pomer na dobu určitú, nepomôže ani PN-ka pred skončením prac.pomeru.
Patrik981
28.07.13,18:08
Asi ju teda najlacnejšie vyjde ked do 7dni po ukončení prac. pomeru "ochorie" :D
veronikasad
28.07.13,18:08
Nesúhlasím,
Patrik981
28.07.13,18:14
Nieje to asi "košer" ale keď si poctivo odrobila 702dní tak hadam nebude vyhadzovať 200Eur na poistenie ktoré možno ani nevyužie ak sa po mesiaci znovu zamestná...
veronikasad
28.07.13,18:18
Bohužial, inú možnosť ako celý balík poistenia nemá. Len ak využije PN-ku o ktorej píše Katy, ušetrí na odvodoch. .
Patrik981
28.07.13,18:29
31.7. jej končí zmluva.
1.8. pojde na PN
Nebude to divné?
A komu potom treba PN hlásiť?
Byvalemu zamestnávatelovi?
Medyitým sa prihlási na UP aby jej platili ZP.
veronikasad
28.07.13,18:33
PN hlási len SP, ktorá jej bude platiť nemocenské z ochrannej doby+ dobr.nem.poistenia. Či to nebude divné - ak nepôjde o zneužitie dávky ale skutočnú nemoc - nebude. Za poberatelov nemocenského je platitelom zdr.poistenia štát, treba v ZP odovzdať kopiu PN a po výplate nemocenského doklad o výplate zo SP: Na UP sa treba prihlásiť až keď bude splnená podmienka 730 dní.
Na nemocenské vzniká nárok aj z dobr.poistenia, počas tohto obdobia odvody neplatí.
Michaela K
30.07.13,15:29
Dobrý deň.

Ďakujem všetkým za rady.
Asi si to na ten mesiac zaplatím sama a kašlem na to.
Ale mám možnosť sa zamestnať ako SZČO.
Môžem si ten balík poistení (DP+NP+PvN) zaplatiť aj ako začinajúci živnostník?

Ešte raz všetkým vďaka.
veronikasad
30.07.13,15:33
Po mesiaci chceš živnosť zrušiť ? Lebo ak budeš mať živnosť na UP ťa nezaevidujú a nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne.
Katy a R
30.07.13,15:35
a už si sa prihlásila ?
Michaela K
30.07.13,16:09
ešte nie..ale rozmýšlam nad tým.. ked sama neviem čo mám urobiť :-(
Katy a R
30.07.13,16:31
nuž vidím, že bolo škoda radiť ... a ešte v tomto teple .. ;)