habibi1211
29.07.13,11:54
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť. Dnes ma čakalo v práci po dovolenke prekvapenie vo forme výpovede. Dohodli sme sa dohodou,nakoľko po pracovnej dobe som robila prácu doma pre jedného nášho dodávateľa a stalo sa,že sa niekedy v priebehu dňa upravilo a v rámci hodinovej obedňajšej pauzy poprípade pred začiatkom pracovnej doby upravovalo a zaslala som to z firemného mailu. Pán majiteľ sa to počas mojej dovolenky dozvedel a všetko si vytlačil,takže viac menej pod nátlakom som podpísala k dnešnému dňu výpoveď dohodou. Moja otázka je iná. Pri nástupe pred cca 18mesiacmi my bola sľúbená hrubá mzda 550e.Tak sme aj zmluvu podpísali a Kópiu tejto pracovnej zmluvy som zaniesla aj na úrad práce kde som bola evidovaná. V priebehu 2 týždňov ale pán majiteľ prišiel s tým,že bude to jednoduchšie pre neho samozrejme aby sme aj s kolegyňou ktorá tiež nastupovala dostali len v hrubom ja 419e a ona 459e a každá 100e na ruku. S čím sme súhlasili keďže ona mala 2 roky pred dôchodkom a ja som bola pol roka nezamestnaná. Môže úrad práce dodať kópiu pracovnej zmluvy k prípadnému konaniu alebo kontrole poslanej na túto firmu,ktorá tak robí všetkým zamestnancom. Pretože po pár mesiacoch ak som si vzala dovolenku alebo priepustku so synom, ktorá pokiaľ viem je platená vyšším priemerom a na účet my šlo o 1-2e viac ukrajoval to zo 100e čiernych na ruku.
Xanti
29.07.13,09:55
Podpísala si nový platový výmer? Ak áno tak nič neurobíš. Lebo ťa vyplácal podla nového platového výmeru. Ak si nič nepodpísala, tak potom by si mohla s prepáčením poriadne doebkať dotyčného zamestnávateľa. Aby ti doplatil mzdu za tie mesiace, kedy platil menej oficiálne.
veronikasad
29.07.13,09:56
Podpísala si dohodu o zmene pracovnej zmluvy, týkajúcu sa mzdových nárokov ?
habibi1211
29.07.13,09:58
Podpísala, ale vymenili sa len predné strany pretože to bola 2 stranová zmluva a aj originál mám u seba. A kópia pôvodnej je na úrade práce zanesená 30.9.2011
Xanti
29.07.13,09:59
Tak tuším pán podnikateľ si týmto zavaril. Ak nespravil nový dodatok k zmluve čo sa týka zmluvného platu. Takto sa to nerobí ako to urobil on, vymeniť strany.
veronikasad
29.07.13,10:00
Čiže nepodpísala si dodatok ? A čo teraz riešiš ? Chceš sa "pomstiť" zamestnávatelovi, zato že ťa načapal v práci robiť niečo iné ako máš v pracovnej zmluve ?
veronikasad
29.07.13,10:01
Tú stovku na ruku ti vyplácal na základe ústnej dohody ?
habibi1211
29.07.13,10:06
Dodatok som nepodpísala. Možno pomstiť alebo nech si ho úrady preklepnú. ale robila som to v rámci hodinovej obedňajšej pauzy ale na JEHO počítači. Totiž druhý pán majiteľ jeho syn chodí s mojou naj kamoškou...teda už bývalou a veľa som vedela...toto bola len pre nich vhodná zamienka, kde ja som prišla o všetko a chýbajú my 3 mesiace aby som dostala aj tú almužnu z úradu totiž.
Katy a R
29.07.13,10:16
však sa teda môžeš súdiť, ak si myslíš, že si v práve - prípadne ho bonzni ....
Ale podľa mňa by bolo lacnejšie dobrovoľne si doplatiť poistné - aby si "almužnu" dostala - alebo ešte lepšie ;) - zamestnaj sa u tej konkurencie (čo si preňho robila) - a za poriadny plat!
habibi1211
29.07.13,10:31
Nech si zozerie tie peniaze chudacik malo ma :P dakujem za podporu Katy a R. Najhoršie je to sklamanie z "priateľky",ktorá to vedela a vdaka nej to prasklo a ani ma nevarovala. Konkurencia sa zachoval ferovo a pomoze my cca do oktobra :) Ale pan podnikatel moze ocakavat par kontrol :D
Llívia
29.07.13,10:47
Habibi1211, keď už ho budeš bonzovať, maj na pamäti, že sa to dialo s tvojím vedomím a súhlasom. Tiež v tom nie si úplne nevinne, tak aby sa to neobrátilo proti tebe a kolegyni.

Edit:

Zákonník práce
§ 54 Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

Keďže za poslednou vetou nenasleduje "inak je zmena neplatná", vyplýva mi z toho, že je možné urobiť zmenu aj len ústne. A ústne ste sa na zmene - znížení platu - dohodli.
habibi1211
29.07.13,11:07
To my je jasne, ozaj asi s tou rodinkou uzasnych len pokoj :( dost som sa tam od starsej kolegyne naucila a to my staci asi aj :) bol to asi prvotny som co budem dalej robit s uctami na krku a so skolopovinnym dietatom.......dakujem damy za cenne rady a neangazovany pohlad :D