mandyla
30.07.13,12:48
Vysýcha nám krásna , 13-ročná čerešňa. Začala pred 4-mi rokmi korunou a pokračuje vetvami. Dúfali sme že odumieranie sa môže zastaviť tak sme ju nechali z roka na rok, teraz má už iba dva bočné konáre. Plody mala tiež choré. zošúverené, celkom inej chuti ako keď bola zdravá. Chceli by sme zasadiť tú istú odrodu lebo mala fantastické ovocie, dozrievať začala koncom júna, ale nepamätáme si názov odrody a ani sme nikde nevideli strom s podobným ovocím. Dalo by sa zistiť podla listov stromu čo je to za odroda?
pablito74
31.07.13,18:20
Tak to v ziadnom pripade, ono uz urcit odrodu ceresni podla fotky plodov, nie je vôbec jednoduche a casto krat s tym mame problem. Takisto je to problem urcit aj keby som mal ceresne pred sebou a mohol ich ochutnat. Pointa je v tom ze existuje velmi vela odrôd, ktore su si casto krat velmi podobne.
Listy maju samozrejme vsetky odrody rovnake.
V akej lokalite ste mali tu ceresinku zasadenu ? Skôr by som sa odpichol od toho ak by sme zistili v ktorom ceresnovom tyzdni dozrievala.
mandyla
01.08.13,16:33
Máme ju v Sp.Novej Vsi, dozrievať začína koncom júna, plnú zrelosť dosiahne o 3-4 týždne. Plody sú tmavobordové, veľké ako menší orech. Ak ich bolo menej na strome, narástli tak veľké že sa dalo do nich zahryznúť ako do jablka.Bolo by možné zaočkovať z nej do nejakého podpníka aj keď konáre sú zrejme všetky choré? Je na to vhodné obdobie?
pablito74
01.08.13,18:07
Ak najdete zdravy tohtorocny letorast, tak mozete tak o 3 tyzdne ockovat na podnoz vtacnica, tj. planku ktora vyrastla z kôstky ceresne, zvycajne rastu pri lese a pod.
Podla terminu dozrievania a velkosti plodov by som si to tipol na odrodu Kordia.