Genesis.SVK
30.07.13,17:22
Modelová situácia: Ak si ubytujem napr. vo svojom byte priateľku s mojím dieťaťom (a nie sme zobratí) a nahlásim jej u mňa trvalý pobyt tak môže ona tým získať nárok na časť môjho bytu? Zdá sa mi to ako blbosť ale bola mi podaná takáto informácia a preto sa pýtam či je to pravda.
Katy a R
30.07.13,15:45
neviem, na čo myslíš ..??? - trvalý pobyt má len evidenčný charakter - z tohto titulu jej vlastníctvo nevznikne ..
arizona
30.07.13,15:57
Nevznika jej narok na byt.
Ale napr. maloletemu dietatu a manzelke nemozes zrusit trv.pobyt. Neviem,ako je to v tvojom pripade,ak sa jedna "iba" o matku tvojho dietata,ked nie ste zobrati.
buchač
30.07.13,16:12
Modelová situácia :

Ak by si mal nejaký smrťák , tak priateľka nezíska nič .
Dieťa všetko , aj keď nie ste zobratí ....

Toto už ale nie je blbosť .
Toto je zákon .
Dieťa je neopomenuteľný dedič .
Následne by sa priateľka k bytu dostala ako poručník a správca jeho majetku .
alaya1
30.07.13,16:29
Dieta v pripade, ze otec je uvedeny v rodnom liste.
fortunka
30.07.13,16:33
Trvalým pobytom nevzniká žiadny nárok finančný ani iný na nehnuteľnosť
buchač
30.07.13,16:50
To je predsa jasné !
Ja spomínam zákon ....
Nemám ho celý napísať ???
Genesis.SVK
30.07.13,17:08
to že po smrti by dieťa dostalo všetko je mi jasné :)
Genesis.SVK
30.07.13,17:09
tak pýtal som sa právničky a ona povedala že v minulosti to tak skutočne bolo že mohla získať nárok ale že v súčastnosti to už neplati
Genesis.SVK
30.07.13,17:12
Tak toto by zaujímalo aj mňa
Genesis.SVK
30.07.13,17:14
a môžem maloletému dieťaťu lepšie povedané jeho matke ak nie sme zobratí zrušiť trvalý pobyt v mojom byte? - Teda nie že by som sa také niečo chystal urobiť ale človek nikdy nevie čo sa môže stať
fortunka
30.07.13,17:17
No asi na tom nie ste bohviako dobre, ked to vobec riesis:) Otazka je preco by si nemohol? My sme rusili trvale pobyty a nikdy sa nikto nepytal preco a kto to je... iba sa nahlasilo zrusenie. Cize si myslim, ze mozes, zrusit pobyt jeho matke.. jemu asi nie.. malolete dieta asi nebude bezdomovec :)
buchač
30.07.13,17:26
Sorry ...život je občas krutý , to ja dobre viem !
Ale takéto zmýšľanie je tak trochu od veci .
Také niečo sa rieši , až keď je to aktuálne .

Modelová situácia :
Čo by si urobil , ak by ste boli manželia a byt mal už dávno pred sobášom ?
Manželka by aj tak nemala nárok na byt ...vydrbal by si na ulicu ???
arizona
30.07.13,18:20
marjankaj
30.07.13,18:29
Alebo aj nič. Záleží od toho, čo by po tebe zostalo.
Genesis.SVK
30.07.13,18:53
nie je to zmyslanie odveci ... to ze je clovek realista a snazi sa nebyt naivny a mat zalozny plan v pripade potreby je podla mna velmi racio zmyslanie
Genesis.SVK
30.07.13,18:58
a áno v určitých prípadoch by som ju vydrbal na ulicu. Záležalo by ale od povahy veci.
sito
30.07.13,20:09
Už si ju raz, že! Či nie?
majec4
14.08.17,18:30
ahoj, aj si sa dostal prosim Ta k nejakej pouzitelnej odpovedi? tiez som v takej situacii a rad by som vedel ako to je, lebo jeden znamy mal podobny problem a zena z neho vysudila cely byt. byt som kupil ked sme spolu ani nechodili, nedala mi nan ani euro, teraz mame rocne dieta, som s nou spokojny, no znamy mi strasneho chrobaka nasadil do hlavy. este teraz sa s nou sudi za nieco, takze tiez by som bol rad keby viem ako to je. dakujem za pripadnu odpoved.
Mária27
14.08.17,19:42
ani v románoch
Mária27
14.08.17,19:50
Nikde v zákone taká možnosť nie je. Nešlo u kamoša o nájomný byt?
občiansky zákonník
§ 132
(1)
Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
vicktor
15.08.17,06:05
Prosim ta vsak vtedy neboli byty v sukromnom vlastnictve.
Vtedy ziskala narok ze sa nemusi vystahovat a uvolnit byt pre dalsieho v poradovniku.
vicktor
15.08.17,06:07
100 bodov! :D
vicktor
15.08.17,06:12
majec, to su kadejake dohady a poloinformacie - daj fakty alebo sa zdrz. A nemaj strach z chrobakov.
Pouzitelnych odpovedi je tu dostatok.
Mária27
15.08.17,08:50
qelo, manželka mala v tvojom družstevnom byte len právo spoločného nájmu, nestala sa družstevníčkou. Pri prevode do vlastníctva sa môže napísať byt len na teba.
Mária27
15.08.17,15:10
Vyhrala som taký súd, len opačne - manžel chcel družstevný byt, ktorý mala manželka pridelený zaslobodna. Poznám aj predchádzajúce zákony.
majec4
16.08.17,09:56
Maria, rozhodnutim statneho organu, nie je to aj sud? Som laik v tychto pravnych vyrazoch. A byt bol jeho, kupil si to za hotove. On mi to vykladal tak, ze akonahle ma v Tvojom byte niekto trvaly pobyt dva roky, moze pytat podiel na nom. Nemam s nou zmluvu o najme. Ja osobne si myslim ze narokovat si pravo na moj byt by mohla iba v pripade mojho umrtia, kedze by dieta dedilo. Inak by to bolo amoralne aby mala pri rozchode narok na cast bytu, ked je byt aj hypo na moje meno a nedala mi ani cent na rekonstrukciu. Aj ked som otec jej dietata a dva roky mala u mna trvaly pobyt. S nou, okrem priznania otcovstva, nemam ziaden pravny vztah.

Vicktor, chcem mat len istotu, lebo sme spolu stastni, a neplanujem to menit, no takto to citil aj znamy a zrazu bol bez bytu. Este teraz ho vlaci po sudoch, a to o byt prisiel pred par rokmi. Doba je zla, chcem mat jasno.
dmc
16.08.17,12:01
to co ti povedal kamarat -je HOVADINA. Trvaly pobyt nezaklada ziadne majetkove prava - ani po 2 rokoch ani nijako.

Pravdepodobne si to myli s tym ze v druhej skupine dedenia zo zakona - kde mozu dedit majetok aj ty ktory zili s porucitelom minimalne 1 rok pred smrtou v spolocnej domacnosti, starali sa o domacnost alebo boli odkazany vyzivou na porucitela
majec4
16.08.17,13:04
On si to prezil, nepovedal by som, ze to je hovadina..proste prisiel o byt. Chalan vsak pil alkohol vo velkom, aj ked je uz teraz cisty. Takze ktovie ako to cele bolo, ked mi vsetci toto pisete. Mozno mi nieco podstatne zatajil a chcel byt sa mudreho. Dakujem za reakcie.