Zuzka2510
01.08.13,19:13
Dobrý večer. Potrebovala by som od vás nutne pomoc. Zamestnanec sa dnes rozhodol že odíde počas prac. doby z práce. Po tel. urgenciách sa nemieni vrátiť späť. Napísali sme mu upozornenie o porušení prac. disc. a môžte mi niekto povedať ako to je s krátením dovolenky? Naša firma nemá zástupcu zamestn. sme malá firma a prečo ho nemá to už neriešim. Mám to krátenie chápať tak že ak nepríde do práce 5 dní tak dovolenka sa kráti o 5 dní? Ďakujem pekne
kremienok76
01.08.13,17:32
áno chápeš dobre:

§ 109
Krátenie dovolenky

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.

(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

(4) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.

(5) Zamestnancovi, ktorý nepracoval pre výkon trestu odňatia slobody, sa za každých 21 takto zameškaných pracovných dní kráti dovolenka za kalendárny rok o jednu dvanástinu. Rovnako sa kráti dovolenka za výkon väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.

(6) Dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku možno krátiť iba z dôvodov ustanovených v odseku 3.

(7) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
Zuzka2510
01.08.13,17:39
Ďakujem bod 3 sa nás týka ale pre istotu si chcem overiť či to chápem správne tak ako som písala ak nepríde 5 dní tak 5 dní dole z dovol. Pokiaľ si zamestnávateľ povie že bude krátiť len po 1 dni. Nemáme to uvedené v žiadnej vnútropodnikovej smernici. Môže byť stým problém?
Zuzka2510
01.08.13,17:39
Aha prepáčte nevšimla som si prvú vetu. Ďakujem
Zuzka2510
01.08.13,18:02
Ešte by som sa chcela opýtať krátiť dovolenku môžme aj počas trvania tohto prac. pomeru? Ak samozrejme beží absencia, pretože zamestnávateľ nechce dať zamestnancovi výpoveď.