Martin1310
01.08.13,22:22
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D
willma
01.08.13,20:24
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasi teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D
seš vúúúl :D a mimochodom rasa - rasy
Martin1310
01.08.13,20:26
Už som to opravil a čo sa ti nezdá,snažím sa dodržovať etiku tak ako mi bolo doporučené.
a mimochodom kde mám odpoved.
marjankaj
02.08.13,04:16
Už som to opravil a čo sa ti nezdá,snažím sa dodržovať etiku tak ako mi bolo doporučené.
a mimochodom kde mám odpoved.
Keď chceš odpoveď, tak si zaplať plateného poradcu. Tu sa radí dobrovoľne, tak tu nevyskakuj.
avalik
02.08.13,04:24
vygoogli si chovatelsky poriadok daneho plemena, malo by to tam byt uvedene
alaya1
02.08.13,05:01
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D

Pri chove cistokrvnych psov platia urcite pravidla, ktore zastresuje medzinarodna organizacia FCI, pod ktorou su organizovane narodne organizacie v sucasnnosti uznanych ale aj neuznanych plemien..
Pre nakrytie fenky su potrebne urcite kroky, aby mohli byt psy uznane za cistokrvne..
1.uchovnena fenka
2.uchovneny kryci pes
3.vydanie krycieho povolenia poradcom chovu urciteho plemena, nakolko nie kazde krytie je z hladiska genetiky a dedicnosti, pribuznosti ziaduce.Krytie je kontrolovane, tak majitelom fenky ako aj majitelom psa.
Po narodeni steniat je im vydany rodokmen a psy su registrovani v plemennej kmihe. . Maju dokaz o tom, ze su to cistokrvne psy.

Nechcene krytie- ako dokazes, ze uchovnena sucka bola nakryta uchovnenym krycim psom s PP? ked to bolo nechcene kytie, bolo to nekontrolovane.
Ze sa na dane plemeno podoba? Moze, ale mohol okolo prebehnut iny pes a skocit si. Dokaz o tom nemas ziadny.

Odpoved som ti dala, pokladam to za vyriesene.
buchač
02.08.13,05:09
Ani chovateľ nie som ...
Ba dokonca ani majiteľ psa nie ...( nie mojou vinou , písal som niekde inde dôvody )...

ALE vo všeobecnosti PLATÍ ...PRE KAŽDÉ PLEMENO :

Rozmnožovanie psov - uchovnenie

Podmienky pre zaradenie psa a sučky na plemenitbu Plemenný pes a plemenná sučka sú čistokrvné jedince, ktoré spĺňajú podmienky pre zaradenie na chov. Zaraďovanie na chov sa uskutočňuje na bonitáciách. Veková hranica. Minimálny vek psa malých plemene (do 35 cm výšky v kohútiku) pri použití na plemenitbu je 15 mesiacov, sučky 12 mesiacov.

Pes stredných plemien (do 50 cm v kohútiku) musí mať pri použití na plemenitbu 18 mesiacov, sučka 15 mesiacov, pes veľkých plemien (nad 50 cm výšky v kohútiku) 24 mesiacov a sučka 18 mesiacov. Chovná kondícia. Psy a sučky používané na plemenitbu musia byť v chovnej kondícii. Túto kondíciu charakterizuje výborný výživový stav.

Vo všetkých tkanivách a orgánoch musí byť určitá zásoba potrebných živín všetkých kategórií. Chovnú kondíciu dosiahneme kvalitným krmivom bohatým na bielkoviny, minerálne látky a vitamíny a dostatočným pohybom. Žiadajú sa aj pravidelné prehliadky u veterinára. Podmienkou je, aby plemenné psy boli ustajnené v priestranných kotercoch. Dôležité je každodenné ošetrovanie srsti a pravidelné odčervovanie.

Chovateľské záznamy
O jednotlivých pripusteniach plemenného psa vedie jeho majiteľ záznamy v knihe pripustení. Majiteľ plemenného psa môže odmietnuť zapustenie sučky, ak sa jej majiteľ nemôže preukázať platným pripúšťacím potvrdením. Nemusí svojim psom zapustiť ani sučku, ktorá je zjavne chorá. O jednotlivých vrhoch sučky sa vedú záznamy v knihe odchovu. Knihy o pripustení a odchove zasiela s preukazom o pôvode po preregistrácii správa hlavnej plemennej knihy. Pripúšťacie potvrdenie Východiskovým záznamom každej plemenárskej dokumentácie je správne vyplnené a podpísané pripúšťacie potvrdenie. Pravdivosť údajov zaručujú tri podpisy, a to podpis majiteľa plemenného psa, podpis majiteľ a plemennej sučky a podpis poradcu chovu. Po zapustení sučky sa doplní v pripúšťacom potvrdení dátum zapustenia a pripúšťacie potvrdenie sa pošle poradcovi chovu.

Výber rodičovských párov
Výber a získanie vhodného plemenníka rozhoduje o možnosti zvýšenia úrovne mláďat. Výber plemenníka je základným zveľaďovacím opatrením a akákoľvek ľahkovážnosť pri jeho výbere by mala dlhodobé nepriaznivé následky. Hlavným znakom cieľavedomého chovu psov je nahradenie prirodzeného výberu umelým, pri ktorom sa sučke v ruji pridelí najvhodnejší plemenník podľa chovateľského plánu a podľa užšej voľby chovateľa. Pred zamýšľaním nad zapustením sa treba s majiteľom vybraného plemenného psa dohodnúť na výške poplatku za pripustenie.

Príprava na zapustenie
Ak chce chovateľ sučku zapustiť, musí si vopred zabezpečiť:
1. registráciu sučky medzi plemenný materiál
2. priznanie chráneného názvu chovateľskej stanice
3. potvrdenie o pripustení od poradcu chovu, a to najmenej dva mesiace pred očakávanou rujou
4. priestranný koterec zabezpečený tak, aby sa k sučke nedostal cudzí pes (ani skokom, ani podhrabaním)
5. dostatok kvalitného krmiva

Plemenná kniha
Pre jednotlivé vedenie a riadenie chovu slúži chovateľský poriadok. Je záväzným pre všetkých chovateľov čistokrvných psov. Chovateľské zväzy ich vydávajú pre určité plemená psov patriacich do ich záujmovej sféry. Každý chovateľský zväz si vedie pre svoje plemená plemennú knihu. Pomocné plemenné knihy vedú pre vlastnú potrebu chovateľské kluby. Do plemennej knihy sa zapisujú šteňatá po takých rodičoch , ktorý sú už zapísaný v plemennej knihe. Vo výnimočných prípadoch sa na základe rozhodnutia výboru príslušného chovateľského klubu môže do plemennej knihy zapísať aj jedinec bez preukazu o pôvode.

Pre takéto jedince je zavedený osobitný register a plemenná dokumentácia sa označuje skratkou „REG“ pred číslom zápisu. Zápis šteniat sa uskutočňuje na podklade prihlášky na zápis šteniat, ktorú chovateľ vyplní, podpíše a zašle poradcovi najneskôr do 21 dní po zhliadnutí šteniat. K prihláške n azápis priloží, najmä ak ide o prvý vrh sučky, originál jej preukazu o pôvode. Ne prihláške na zápis si nechá potvrdiť u príslušných funkcionárov členstvo vo zväze a v klube. Pre úplnosť pripojí k tejto prihláške originál príslušného potvrdenia. Poradca chovu skontroluje prihlášku na zápis šteniat a zapíše do nej výsledky kontroly vrhu, prípadne ďalšie dôležité skutočnosti a odošle ju na správu hlavnej plemennej knihy.


Čo je to vlastne ten "preukaz o pôvode"?
Je to niečo ako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psov. Je v nej uvedené meno psa, chovateľská stanica, pohlavie psa, druh srsti, číslo tetovania, atď. Dôležitou časťou je obvykle 4-generačný rodokmeň, z ktorého vyčítate predkov svojho šteňaťa. Tiež sa doňho môžu zapisovať výsledky na skúškach a výstavách.

Čo zaručuje u psa "preukaz o pôvode"?
PP u psa je zárukou určitých vlastností - zdravotných, exteriérových a povahových. Pri chove psov s PP sa toto všetko sleduje.

Ako vznikajú psi bez PP, tzv. "čistokrvný pes bez PP"?
1. V najlepšom prípade majiteľ feny s PP z nejakých príčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančných alebo iných dôvodov, prípadne len nevybaví pre šteniatka PP. V súčastnosti vačšina klubov povoľuje ponechanie ľubovoľného počtu šteniatok a všetky šteniatka PP dostanú, takže slová "nemá PP lebo bol posledný z vrhu" nemajú opodstatnenie. Je otázne čo toho človeka k takémuto „chovu" vlastne vedie.

2. Fenka môže mať nejakú z chovu vylučujúcu vadu, no majiteľ ju napriek tomu dá nakryť. Šteniatka z takéhoto krytia už preukaz o pôvode dostať nemôžu. Samozrejme šteniatka z takéhoto spojenia nemusia zodpovedať štandardu a je možné, že budú mať nejaký dedičný zdravotný problém (napr. dysplázia, problém s inými kĺbami, problém s chrbticou, hluchota, očné problémy atď.), ktorý sa v chove s PP sleduje. Postihnuté jedince sa z chovu s PP vyraďujú.

3. Niekedy ide o fenku kríženca, ktorá je nakrytá rasou na ktorú sa najviac ponáša. V takomto prípade šteniatka taktiež rodokmeň získať nemôžu. Krásne "šteniatka bez PP" sa nam počas svojho rastu pred očami môžu zmeniť z plemena, ktoré má byť krátkosrsté na dlhosrstého psa, prípadne plemeno krátkonohé na dlhonohého, úplne inej farby atď.

Spomeňme snáď ešte "tiežchovateľov", ktorí chovajú psov len kvôli zisku. Tí ich často držia vo veľmi zlých podmienkach. Keď kupujete šteňa, trvajte na tom, že chcete vidieť matku a miesto, kde sú psy držané. Ak vám chovateľ len prinesie ukázať šteňa, je to podozrivé. Tiež trvajte na tom, aby vám chovateľ dal kúpnu zmluvu !!!

Nechcete chodiť na výstavy ani odchovávať šteňatá? Tak načo PP?
PP vás nezaväzuje k chodeniu na výstavy. Je to doklad, ktorý môžete odložiť a nikdy viac nevytiahnuť, ale je to záruka vlastností šteniatka. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vami zvoleného plemena.

Prečo je pes bez PP lacnejší?
Psi s PP sú drahšie, nakoľko procedúry s uchovnením psa/feny, krytie, registrácia chovateľskej stanice, vystavenie preukazu o pôvode atď. predstavuje pre chovateľa určité náklady. Zároveň si psíka kupujete s tzv. ochrannou známkou, ktorá vám zaručuje už spomínaný exteriér a povahu. Seriózny chovateľ vám dokonca môže vrátiť peniaze, prípadne poskytne šteňa z ďalšieho krytia, ak sa zistí že šteniatku napr. nevyrástol jeden zub a iné. Exteriérové a povahové vady sa ani tu nedajú úplne vylúčiť, sú však ojedinelé. Ak náhodou natrafíte na chovateľa neseriózneho, je možné sa naňho v chovateľskom klube sťažovať, u psa bez PP túto možnosť nemáte.

Spomeňme však tiež, že pes si vyžaduje starostlivosť po celý svoj život - 10-18 rokov. Cena šteňaťa, akejkoľvek výšky, bude popri týchto nákladoch len zanedbateľnou položkou.

Čo je to chovateľ a čo je chovný pes?
Chovateľ psov s PP je členom chovateľského klubu daného plemena, ktorý na činnosť chovateľa dozerá. Chovné jedince musia splniť, podľa príslušnosti k plemenu, určité kritériá. Niektorým plemenám stačí posúdenie exteriéru pri čom sa zároveň posúdi povaha, iné musia splniť aj predpísanú skúšku (či už poľovnú, pracovnú alebo inú, ktorá je tiež testom povahy psa), alebo sa posúdi povaha psa "špeciálnou" skúškou na bonitácii. ( bonitácia -zaraďovanie psov do chovu, kde sa posudzuje exteriér a povaha psa) Nezabudnime na fakt, že plemeno sa rokmi mení a formuje. Nie však samé od seba, mení ho človek so svojimi nárokmi a požiadavkami. V súčasnosti sa diskutuje o "nebezpečných psoch". Pes akéhokoľvek plemena, ktorý sa bezdôvodne prejavuje agresívne voči ľudom alebo iným psom, alebo je naopak veľmi bojazlivý, nie je do chovu zaradený.

Kto kontroluje chovateľov psov S PP?
Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. Chovateľ je v ňom registrovaný a musí sa riadiť chovateľským poriadkom a dodržiavať chovateľskú etiku. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok, a klub ho bude postihovať, môže mu až odňať licenciu a šteňatá s PP už odchovávať nebude môcť.

Kto kontroluje chovateľov psov BEZ PP?
Nikto. Títo ľudia sa nazývajú množiteľmi, lebo nemajú chovateľský zámer, ale iba psy rozmnožujú. Ak produkujú šťeňatá choré, vadné, s dedičnými vadami, dokonca veľmi ťažkými - nikto im v tom nedokáže zabrániť, a ak si takého psa kúpite, nemáte možnosť sa nikde sťažovať, peniaze vám nevráti nikto. Psy bez PP môžu byť z veľmi úzkej príbuzenskej plemenitby, keďže ich predkovia sú neznámi. Je veľmi pravdepodobné že sa v takých vrhoch objavia vady (predkovia neboli predsa nijak sledovaní). Množitelia nerobia nič, čo by bolo v rozpore so zákonom, aj ak by cielene produkovali psy s dedičnou vadou. Hodnota psa bez PP = hodnote kríženca, teda ak si kúpite psa bez PP, kúpili ste si pomerne drahého kríženca.
Llívia
02.08.13,05:11
...Nechcene krytie- ako dokazes, ze uchovnena sucka bola nakryta uchovnenym krycim psom s PP? ked to bolo nechcene kytie, bolo to nekontrolovane.
Ze sa na dane plemeno podoba? Moze, ale mohol okolo prebehnut iny pes a skocit si. Dokaz o tom nemas ziadny....
Ako keby pri produkcii PP psov ten dôkaz bol...
Martin1310
02.08.13,08:58
Už som to opravil a čo sa ti nezdá,snažím sa dodržovať etiku tak ako mi bolo doporučené.
a mimochodom kde mám odpoved.
Keď chceš odpoveď, tak si zaplať plateného poradcu. Tu sa radí dobrovoľne, tak tu nevyskakuj.

Tvoju odpoved beriem a za normálnych okolností by som sa takto nepýtal.
Martin1310
02.08.13,09:05
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D

Pri chove cistokrvnych psov platia urcite pravidla, ktore zastresuje medzinarodna organizacia FCI, pod ktorou su organizovane narodne organizacie v sucasnnosti uznanych ale aj neuznanych plemien..
Pre nakrytie fenky su potrebne urcite kroky, aby mohli byt psy uznane za cistokrvne..
1.uchovnena fenka
2.uchovneny kryci pes
3.vydanie krycieho povolenia poradcom chovu urciteho plemena, nakolko nie kazde krytie je z hladiska genetiky a dedicnosti, pribuznosti ziaduce.Krytie je kontrolovane, tak majitelom fenky ako aj majitelom psa.
Po narodeni steniat je im vydany rodokmen a psy su registrovani v plemennej kmihe. . Maju dokaz o tom, ze su to cistokrvne psy.

Nechcene krytie- ako dokazes, ze uchovnena sucka bola nakryta uchovnenym krycim psom s PP? ked to bolo nechcene kytie, bolo to nekontrolovane.
Ze sa na dane plemeno podoba? Moze, ale mohol okolo prebehnut iny pes a skocit si. Dokaz o tom nemas ziadny.

Odpoved som ti dala, pokladam to za vyriesene.


Milá alaya tvoje riadky sú isto pravdivé a v poriadku ale je v tom malí háčik.Ty hovoríš absolutne všeobecne ako by to malo byť ale ja ti hovorím o konkretnom prípade v ktorom sú tie veci o ktorých môžeš pochybovať jasné.
Je to ako keby si ma presviedčala že mám rád jablkovú zmrzlinu aj ked ja ju nemám rád.
A tera ešte raz v čom spočíva to že pes u ktorého neprebehli tieto administratívne úkony sa nedá nazvať čistokrvným v čom je tam z pohladu genetiky rozdiel.Pretože pre mna je podstatné to a nie papier.Papier znesie všetko.
Llívia
02.08.13,09:25
Milá alaya tvoje riadky sú isto pravdivé a v poriadku ale je v tom malí háčik.Ty hovoríš absolutne všeobecne ako by to malo byť ale ja ti hovorím o konkretnom prípade v ktorom sú tie veci o ktorých môžeš pochybovať jasné.
Je to ako keby si ma presviedčala že mám rád jablkovú zmrzlinu aj ked ja ju nemám rád.
A tera ešte raz v čom spočíva to že pes u ktorého neprebehli tieto administratívne úkony sa nedá nazvať čistokrvným v čom je tam z pohladu genetiky rozdiel.Pretože pre mna je podstatné to a nie papier.Papier znesie všetko.
Súhlasím s tebou až na časť "ako by to malo byť". Ako by to malo byť podľa koho? FCI? Kto, čo to je? Nejaký celosvetový zákonodarca a len to, čo on povie, je správne?

Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka máš čistokrvného psa
čistokrvný: (http://slovnik.azet.sk/pravopis/kratky-slovnik/?q=%C4%8Distokrvn%C3%BD) príd. m. pochádzajúci z čistého plemena: č. kôň (http://slovnik.azet.sk/pravopis/kratky-slovnik/?q=k%C3%B4%C5%88), pes :D
buchač
02.08.13,09:40
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D

Trt NECHCENE ...každý pes chce , to iba fenka robí občas drahoty ...
:D :D :D :D :D :D
pavol54
02.08.13,18:11
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D

Pri chove cistokrvnych psov platia urcite pravidla, ktore zastresuje medzinarodna organizacia FCI, pod ktorou su organizovane narodne organizacie v sucasnnosti uznanych ale aj neuznanych plemien..
Pre nakrytie fenky su potrebne urcite kroky, aby mohli byt psy uznane za cistokrvne..
1.uchovnena fenka
2.uchovneny kryci pes
3.vydanie krycieho povolenia poradcom chovu urciteho plemena, nakolko nie kazde krytie je z hladiska genetiky a dedicnosti, pribuznosti ziaduce.Krytie je kontrolovane, tak majitelom fenky ako aj majitelom psa.
Po narodeni steniat je im vydany rodokmen a psy su registrovani v plemennej kmihe. . Maju dokaz o tom, ze su to cistokrvne psy.

Nechcene krytie- ako dokazes, ze uchovnena sucka bola nakryta uchovnenym krycim psom s PP? ked to bolo nechcene kytie, bolo to nekontrolovane.
Ze sa na dane plemeno podoba? Moze, ale mohol okolo prebehnut iny pes a skocit si. Dokaz o tom nemas ziadny.

Odpoved som ti dala, pokladam to za vyriesene.
Ak obaja dokázateľne žili spolu v izolovanom priestore po celú kritickú dobu, tak by to mohlo byť akceptovateľné nie? aspoň pri rastlinách respektíve pri výrobe hybridných osív je to tak matku aj otca dáme do izolovaného objektu k nim čmeliakov a problém je vyriešený, plody (semená) zberáme z materskej rastliny, otcovskú rastlinu vyhodíme po splnení oplodňovacej úlohy za dvere
alaya1
02.08.13,18:29
Boli dvaja psi obaja čistokrvný s PP , týto psi už mali spolu v minulosti šteniatka,tiež čistokrvné s PP.Ked sa ale týto istý psi spolu o pár rokov neskôr spária NECHCENE tak už niesu čistokrvný?Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť.
alaya -- ideš.:D

Pri chove cistokrvnych psov platia urcite pravidla, ktore zastresuje medzinarodna organizacia FCI, pod ktorou su organizovane narodne organizacie v sucasnnosti uznanych ale aj neuznanych plemien..
Pre nakrytie fenky su potrebne urcite kroky, aby mohli byt psy uznane za cistokrvne..
1.uchovnena fenka
2.uchovneny kryci pes
3.vydanie krycieho povolenia poradcom chovu urciteho plemena, nakolko nie kazde krytie je z hladiska genetiky a dedicnosti, pribuznosti ziaduce.Krytie je kontrolovane, tak majitelom fenky ako aj majitelom psa.
Po narodeni steniat je im vydany rodokmen a psy su registrovani v plemennej kmihe. . Maju dokaz o tom, ze su to cistokrvne psy.

Nechcene krytie- ako dokazes, ze uchovnena sucka bola nakryta uchovnenym krycim psom s PP? ked to bolo nechcene kytie, bolo to nekontrolovane.
Ze sa na dane plemeno podoba? Moze, ale mohol okolo prebehnut iny pes a skocit si. Dokaz o tom nemas ziadny.

Odpoved som ti dala, pokladam to za vyriesene.
Ak obaja dokázateľne žili spolu v izolovanom priestore po celú kritickú dobu, tak by to mohlo byť akceptovateľné nie? aspoň pri rastlinách respektíve pri výrobe hybridných osív je to tak matku aj otca dáme do izolovaného objektu k nim čmeliakov a problém je vyriešený, plody (semená) zberáme z materskej rastliny, otcovskú rastlinu vyhodíme po splnení oplodňovacej úlohy za dvere


Ak ziju oddelene, izolovane, co moze byt len hypoteticky, nakolko si to neviem v realne predstavit, a nahodne sa fena nakryje, chovatel moze poziadat klub o vynimocne krycie povolenie, nakolko su pravidla v pocte vrhov fenky. Vykona sa skuska DNA a stencom sa rodokmene vystavia. Kazde stena, ktore sa narodi zo spojenia uchovnenych PP psov ma narok na to, aby mu bol vystaveny preukaz povodu.

To, co tu pisu a odvolavaju sa na PP rodicov, je vela aj takych pripadov, ze sa rodokmene kopiruju z netu, PCcka dokazu divy, a potom sa kupcom krizencov tie rodokmene ukazuju, ze su to rodokmene rodicov. Zaruka cistokrvnosti je naozaj len "papier" PP, kde je meno a evidenscne cislo steniatka- cislo cipu.

Ak sa nahodne spoja dva neuchovnene PP psy, nie je mozne dokazat, ze otcom je pes, ktory je za otca vydavany. Ak to majitel steniatka chce dokazat, moze urobit test DNA tiez, ale pri neuchovnenych rodicoh sa PP steniatkam nedavaju, lebo sa neuchovnuju psy, vyradene z chovu pre chorobu, exterierovu, geneticku vadu a pod. Na tychto "PP " psoch mnozia tiez mnozitelia a odchovavaju dalsie chore a geneticky nevyhovujuce generacie.

Kto si naozaj chce kupit urcitu rasu psa,zaruci mu to jedine doklad- rodny list- preukaz povodu. Inak, ja milujem vsetkych psov, ale nevidim dovod nevysvetlovat tieto veci. Mozno to aj niekoho zaujalo a rozsiril si vedomosti o psoch a ich chove.
marjankaj
02.08.13,18:34
Každá organizácia si môže stanoviť svoje pravidlá a definície.
Žiadny zákon to nezakazuje.
Jedna organizácia si môže definovať pre svoje účely, že čistokrvnosť sa musí doložiť papiermi, tak pre jej účely to tak bude platiť.
Krátky slovník nemusí postihovať všetky nuansy.
Aj v zákonoch sa zvyknú definovať pojmy platné pre účely konkrétneho zákona a nikto s tým nemá problémy.
Tak prečo robíte vedu tých čistokrvných psov. Pre chovateľov, je smerodajné, či má papiere, alebo nemá.
A ak niekto tvrdí, že má čistokrvného "potkaniara", tak je to jeho vec. Na výstavu ho asi nepustia.
alaya1
02.08.13,18:44
Každá organizácia si môže stanoviť svoje pravidlá a definície.
Žiadny zákon to nezakazuje.
Jedna organizácia si môže definovať pre svoje účely, že čistokrvnosť sa musí doložiť papiermi, tak pre jej účely to tak bude platiť.
Krátky slovník nemusí postihovať všetky nuansy.
Aj v zákonoch sa zvyknú definovať pojmy platné pre účely konkrétneho zákona a nikto s tým nemá problémy.
Tak prečo robíte vedu tých čistokrvných psov. Pre chovateľov, je smerodajné, či má papiere, alebo nemá.
A ak niekto tvrdí, že má čistokrvného "potkaniara", tak je to jeho vec. Na výstavu ho asi nepustia.

Ide tu skor o to, aby boli zachovane charakteristicke rysy plemien psov. V sucasnej dobe je to markantne na yorkoch -. Pozri si, ako vyzera exterierovo vyhovujuci york s PP - uchovneny pes, bonitovany podla platneho standartu plemena a pozri si inzeraty na napr. bazosi, ako vyzeraju tieto psy, ktore su vydavane za cistokrvne b PP. Steniatka su v pohode. jedno, ako druhe, no, co z toho vyrastie- prerastene, ci umelo miniaturizovane jedince,kde sa na druhe prekrytie pouzivaju psy inych plemien, napr. prazsky krysarik, ktory zarucuje pocetnejsie vrhy, ktore sa vzhladovo v dostelosti na dane plemeno nepodobaju.
Ale rozmnozuju sa na nich dalsie generacie a takto sa vlastne znehodnocuje plemeno. Pisem, komu je jedno, akeho ma psika, nech navstivi utulok, je ich tam na rozdavanie. Ale je vela ludi a nemusia zrovna mat zaujem o vystavy psov, ktori preferuju urcite plemeno, napr. koli tomu, ze neplzne, alebo koli pracovnemu, polovnemu vyuzitiu, koli povahe. Taky clevek si kupi dane plemeno a zaruka, ze je to dane plemeno, je len ten "papier".- evidenicia predkov.
Llívia
05.08.13,05:50
...Ak sa nahodne spoja dva neuchovnene PP psy, nie je mozne dokazat, ze otcom je pes, ktory je za otca vydavany...
To bez testov DNA nemôžeš dokázať ani pri uchovnených psov a krytí podľa pravidiel nejakého klub - a môžeš to ty aj Kopretina 1000x vyklikať ako neužitočné, proste je to tak. Podvody sa robia aj v do neba vynášanom chove s PP ;)


Kto si naozaj chce kupit urcitu rasu psa,zaruci mu to jedine doklad- rodny list- preukaz povodu. Inak, ja milujem vsetkych psov, ale nevidim dovod nevysvetlovat tieto veci. Mozno to aj niekoho zaujalo a rozsiril si vedomosti o psoch a ich chove.

Čo do toho stál pletieš PP? :confused: Otázka je


...Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť...
jar88
09.08.13,02:58
Tak na čom ste sa zhodli, keď nemá papiere?
Je či nieje čistokrvný?
kopretinka
09.08.13,04:13
...Ak sa nahodne spoja dva neuchovnene PP psy, nie je mozne dokazat, ze otcom je pes, ktory je za otca vydavany...
To bez testov DNA nemôžeš dokázať ani pri uchovnených psov a krytí podľa pravidiel nejakého klub - a môžeš to ty aj Kopretina 1000x vyklikať ako neužitočné, proste je to tak. Podvody sa robia aj v do neba vynášanom chove s PP ;)


Kto si naozaj chce kupit urcitu rasu psa,zaruci mu to jedine doklad- rodny list- preukaz povodu. Inak, ja milujem vsetkych psov, ale nevidim dovod nevysvetlovat tieto veci. Mozno to aj niekoho zaujalo a rozsiril si vedomosti o psoch a ich chove.

Čo do toho stál pletieš PP? :confused: Otázka je


...Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť...
keď pes nemá PP,tak nie je čistokrvný,čo furt tomu nerozumieš???!!!
alaya1
09.08.13,06:08
Tak na čom ste sa zhodli, keď nemá papiere?
Je či nieje čistokrvný?

Odpoveim ti takto.


1. Ak ma pes rodokmen - rodny list, kde su uvedeni predkovia po linii otca aj matky na 3 generacie, ma doklad o tom, kto je. pes je tetovany, ci cipovany, cislo napisane v rodokmeni, nie je mozne, aby sa zamenil.

2. Ak je pes, ktory vyzera ako urcite plemeno, rodny list - PP nema, nevieme, alebo nemozeme dokazat, kto boli jeho rodicia, vieme, kto je ten pes? Aka je rasa? Majitel moze tvrdit, ze je to pes, ktory je po PP rodicoch, takze je cistokrvny, ale dokaz to. Nema tetovanie, ci cipovanie, cislo ktoreho by sa zhodovalo s cislom na rodnom liste- ako u ludi rodne cislo, podla ktoreho je jedinec identifikovatelny.

Ak uz toto niekto neporozumel, tak uz potom radsej nech cusi, lebo by som si musela mysliet, ze nieco stratil za rohom.

Takze toto su pravidla kontrolovaneho chovu.

A jar88, ak si prisiel provokovat, asi uz neskoro, - asi rok.
kopretinka
09.08.13,06:22
...Ak sa nahodne spoja dva neuchovnene PP psy, nie je mozne dokazat, ze otcom je pes, ktory je za otca vydavany...
To bez testov DNA nemôžeš dokázať ani pri uchovnených psov a krytí podľa pravidiel nejakého klub - a môžeš to ty aj Kopretina 1000x vyklikať ako neužitočné, proste je to tak. Podvody sa robia aj v do neba vynášanom chove s PP ;)


Kto si naozaj chce kupit urcitu rasu psa,zaruci mu to jedine doklad- rodny list- preukaz povodu. Inak, ja milujem vsetkych psov, ale nevidim dovod nevysvetlovat tieto veci. Mozno to aj niekoho zaujalo a rozsiril si vedomosti o psoch a ich chove.

Čo do toho stál pletieš PP? :confused: Otázka je


...Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť...

môj nick je kopretinka,buď taká láskavá,áno?!

KOĹKOKRÁT MÁM EŚTE OPAKOVAŤ,že neexistuje čistokrvný a nečistokrvný pes?? existuje jedine pes s PP alebo bez PP.!!!!!!!!!!!!!!!!
Nikto nemusí veriť mne alebo alaye,ale tu to máte od zdroja: a je nepodstatné,aké to je plemeno.
http://www.cassoviatreasure.sk/cistokrvny-pes-bez-pp/
jar88
09.08.13,10:05
Tak na čom ste sa zhodli, keď nemá papiere?
Je či nieje čistokrvný?

Odpoveim ti takto.


1. Ak ma pes rodokmen - rodny list, kde su uvedeni predkovia po linii otca aj matky na 3 generacie, ma doklad o tom, kto je. pes je tetovany, ci cipovany, cislo napisane v rodokmeni, nie je mozne, aby sa zamenil.

2. Ak je pes, ktory vyzera ako urcite plemeno, rodny list - PP nema, nevieme, alebo nemozeme dokazat, kto boli jeho rodicia, vieme, kto je ten pes? Aka je rasa? Majitel moze tvrdit, ze je to pes, ktory je po PP rodicoch, takze je cistokrvny, ale dokaz to. Nema tetovanie, ci cipovanie, cislo ktoreho by sa zhodovalo s cislom na rodnom liste- ako u ludi rodne cislo, podla ktoreho je jedinec identifikovatelny.

Ak uz toto niekto neporozumel, tak uz potom radsej nech cusi, lebo by som si musela mysliet, ze nieco stratil za rohom.

Takze toto su pravidla kontrolovaneho chovu.

A jar88, ak si prisiel provokovat, asi uz neskoro, - asi rok.
Ja tomu rozumiem.
Viem čo znamená slovné spojenie "čistokrvný pes".
Viem čo je "preukaz pôvodu" a aj "rodokmeň".
Viem čo je šľachtenie, chov a udržiavanie určitého štandardu psov a zvierat ako takých.
Viem čo je chovná stanica a prečo je to aj organizované napríklad spomínanou FCI v Belgicku.
---------------------------------
Chcel som len vedieť na čom ste sa zhodli.
Či je pes bez PP čistokrvný, alebo nieje.
---------------------------------
Ja by som mal pár otázok na chovateľov čistokrvných psov.
Prečo im vadia takzvaní "množitelia psov bez PP".
Veď chovateľ je vlastne súčasťou šlachtiteľského spoločenstva ľudí, ktorí to robia zo záujmu o dané plemeno a nie pre peniaze. Alebo sa mýlim?
Že je chovný pes (či iné chovné zviera) drahší, ako pes bez PP, či s PP, ale vyradený z chovu, je snáď každému jasné. Veď chovného psa si kupuje chovateľ, nie bežný človek. Ale asi sa zas trochu mýlim v tom, že tí chovatelia s chovnou stanicou, to asi nerobia z čistého záujmu o dané plemeno, ale skôr s akousi finančnou vidinou.
Dôležité je vychovať a dobre draho predať. Či nie?
jar88
09.08.13,10:15
...Ak sa nahodne spoja dva neuchovnene PP psy, nie je mozne dokazat, ze otcom je pes, ktory je za otca vydavany...
To bez testov DNA nemôžeš dokázať ani pri uchovnených psov a krytí podľa pravidiel nejakého klub - a môžeš to ty aj Kopretina 1000x vyklikať ako neužitočné, proste je to tak. Podvody sa robia aj v do neba vynášanom chove s PP ;)


Kto si naozaj chce kupit urcitu rasu psa,zaruci mu to jedine doklad- rodny list- preukaz povodu. Inak, ja milujem vsetkych psov, ale nevidim dovod nevysvetlovat tieto veci. Mozno to aj niekoho zaujalo a rozsiril si vedomosti o psoch a ich chove.

Čo do toho stál pletieš PP? :confused: Otázka je


...Nejde mi oto či majú PP ale o čistotu rasy teda čistokrvnosť...

môj nick je kopretinka,buď taká láskavá,áno?!

KOĹKOKRÁT MÁM EŚTE OPAKOVAŤ,že neexistuje čistokrvný a nečistokrvný pes?? existuje jedine pes s PP alebo bez PP.!!!!!!!!!!!!!!!!
Nikto nemusí veriť mne alebo alaye,ale tu to máte od zdroja: a je nepodstatné,aké to je plemeno.
http://www.cassoviatreasure.sk/cistokrvny-pes-bez-pp/
Pekne to tam popisujú.
Množitelia psov bez PP sú nenažranci. To je z celého textu "priamo od zdroja" úplne jasné. Jasné je aj to, že len blbec kúpi psa bez PP a ešte aj s vrecom lacných granúl. Múdry človek si má kúpiť psa s PP a kupovať mu granule aspoň za 1500 Sk. Čo na tom, že on ho nechce na chov a na zarábanie.
---------------------------
Mne z celého vyplýva len to, že majú záujem ochrániť si svoj biznis pred konkurenciou.
jar88
09.08.13,10:44
Ešte ma napadla jedna vec.
My nemnožitelia, či už s PP, alebo bez PP, nemáme radi psa pre jeho rasu, pôvod. My ho nemáme radi ani pre jeho bezchybný čistokrvný vzhľad.
--------------
Ak má niekto rád svojho psa, má ho rád takého, aký je. Chyba sem, chyba tam. Hlavne že je zdravý, vychovaný a spokojný. Psa milujeme pre niečo iné, ako je rasa, farba, či zárobok.
----------------------
No a to je niečo, čo majiteľ legálnej, registrovanej, chovnej stanice asi nevie pochopiť a vziať v úvahu.
alaya1
09.08.13,12:11
Jar88, opytam sa ta takto. mnozitelia, prevazne chovaju, ci zacinaju chovat na psocvh s PP- ktore su pre vadu, chorobu, bezzubost vyradeni z chovu PP psov- od steniatka, aby sa ich chov podobal na dane plemenol Nestandartneho psa kupia za par supov, ako maznacika.Nevadi ti, ze na tak chorych psoch sa dalej mnozi Reprodukuju sa dalsie a dalsie generacie? Preco ti, ludia, co kupuju psov z kralikarni, tmavych pivnic, mastali, neidu do utulku, aby si zobrali psika, krizenca tam- ak mame psov milovat, aki su? Lebo chcu "rasu".

Inak- u teba uplne plati- kto nnepochopi, zial, tazko vysvetlit, co je kontrolovany chov- kde feny nerodia kazde haranie, kde sa kryje zdravym psov, nepribuznej linie a pod. Toto je na samostudium, nemam uz chut to tu kazdemu kvavat.

Miluj svojho psa, aky je taky je a nechaj aj inych milovat svojho. Hoci s PP. Inak, ja nemam ziadnu CHOVATELSKU stanicu, lebo chovne, ako pises ty, nie su. Mam psa, nechovam, nemnozim, nevyuzivam ho na reprodukciu.

zaverom- chod sa pozriet do nejakeho utulku, ci na ich stranky, spocitaj, kolko je tam psov s PP, kolko bez.
kopretinka
09.08.13,12:13
Ešte ma napadla jedna vec.
My nemnožitelia, či už s PP, alebo bez PP, nemáme radi psa pre jeho rasu, pôvod. My ho nemáme radi ani pre jeho bezchybný čistokrvný vzhľad.
--------------
Ak má niekto rád svojho psa, má ho rád takého, aký je. Chyba sem, chyba tam. Hlavne že je zdravý, vychovaný a spokojný. Psa milujeme pre niečo iné, ako je rasa, farba, či zárobok.
----------------------
No a to je niečo, čo majiteľ legálnej, registrovanej, chovnej stanice asi nevie pochopiť a vziať v úvahu.
no ty vole,to je úvaha
alaya1
09.08.13,12:30
Ešte ma napadla jedna vec.
My nemnožitelia, či už s PP, alebo bez PP, nemáme radi psa pre jeho rasu, pôvod. My ho nemáme radi ani pre jeho bezchybný čistokrvný vzhľad.
--------------
Ak má niekto rád svojho psa, má ho rád takého, aký je. Chyba sem, chyba tam. Hlavne že je zdravý, vychovaný a spokojný. Psa milujeme pre niečo iné, ako je rasa, farba, či zárobok.
----------------------
No a to je niečo, čo majiteľ legálnej, registrovanej, chovnej stanice asi nevie pochopiť a vziať v úvahu.
no ty vole,to je úvaha

najlogickejsie je to vyznacene farebne:)
jar88
09.08.13,12:50
Jar88, opytam sa ta takto. mnozitelia, prevazne chovaju, ci zacinaju chovat na psocvh s PP- ktore su pre vadu, chorobu, bezzubost vyradeni z chovu PP psov- od steniatka, aby sa ich chov podobal na dane plemenol Nestandartneho psa kupia za par supov, ako maznacika.Nevadi ti, ze na tak chorych psoch sa dalej mnozi Reprodukuju sa dalsie a dalsie generacie? Preco ti, ludia, co kupuju psov z kralikarni, tmavych pivnic, mastali, neidu do utulku, aby si zobrali psika, krizenca tam- ak mame psov milovat, aki su? Lebo chcu "rasu".

Inak- u teba uplne plati- kto nnepochopi, zial, tazko vysvetlit, co je kontrolovany chov- kde feny nerodia kazde haranie, kde sa kryje zdravym psov, nepribuznej linie a pod. Toto je na samostudium, nemam uz chut to tu kazdemu kvavat.

Miluj svojho psa, aky je taky je a nechaj aj inych milovat svojho. Hoci s PP. Inak, ja nemam ziadnu CHOVATELSKU stanicu, lebo chovne, ako pises ty, nie su. Mam psa, nechovam, nemnozim, nevyuzivam ho na reprodukciu.

zaverom- chod sa pozriet do nejakeho utulku, ci na ich stranky, spocitaj, kolko je tam psov s PP, kolko bez.
Nuž toto je už silná káva aj na mňa.
Už začínaš trepať dve na tri. Vraj na tak chorých psoch. Je to choroba, ak má pes dolnú jednotku trochu vybočenú? Je chorobou, ak má trochu plochejšiu lebku? Ak má zadné nohy trochu kratšie, ako štandard? Ak má inú farbu, či dĺžku srsti? To sú len odlišnosti od chovného štandardu. Tak že nezavádzaj. Každý nieje hlupák.
-----------------------
Napíš mi, ako môže množitel poškodiť štandard plemena, keď sa jeho bastardi nikdy nemôžu stať chovnými.
--------------------------
No a to, že nechaj aj iných milovať svojich psov, hoci aj s PP, to je naozaj vrchol.
To že sa niekto na začiatku rozhoduje podľa rasy, je úplne normálne. To je len počiatočný záujem o istú podobu psa. Dokonca sa niektorí ľudia rozhodujú aj na základe populárneho názvu rasy. Ale to nemá nič spoločné s láskou a vzťahom. To prichádza až neskôr, ale vtedy už na plemene nezáleží.
-------------------------
Mne nemusíš vysvetľovať bludy. Viem o čom to je.
kopretinka
09.08.13,13:20
Mne nemusíš vysvetľovať bludy. Viem o čom to je.
:D
alaya1
09.08.13,13:32
Jar88, opytam sa ta takto. mnozitelia, prevazne chovaju, ci zacinaju chovat na psocvh s PP- ktore su pre vadu, chorobu, bezzubost vyradeni z chovu PP psov- od steniatka, aby sa ich chov podobal na dane plemenol Nestandartneho psa kupia za par supov, ako maznacika.Nevadi ti, ze na tak chorych psoch sa dalej mnozi Reprodukuju sa dalsie a dalsie generacie? Preco ti, ludia, co kupuju psov z kralikarni, tmavych pivnic, mastali, neidu do utulku, aby si zobrali psika, krizenca tam- ak mame psov milovat, aki su? Lebo chcu "rasu".

Inak- u teba uplne plati- kto nnepochopi, zial, tazko vysvetlit, co je kontrolovany chov- kde feny nerodia kazde haranie, kde sa kryje zdravym psov, nepribuznej linie a pod. Toto je na samostudium, nemam uz chut to tu kazdemu kvavat.

Miluj svojho psa, aky je taky je a nechaj aj inych milovat svojho. Hoci s PP. Inak, ja nemam ziadnu CHOVATELSKU stanicu, lebo chovne, ako pises ty, nie su. Mam psa, nechovam, nemnozim, nevyuzivam ho na reprodukciu.

zaverom- chod sa pozriet do nejakeho utulku, ci na ich stranky, spocitaj, kolko je tam psov s PP, kolko bez.
Nuž toto je už silná káva aj na mňa.
Už začínaš trepať dve na tri. Vraj na tak chorých psoch. Je to choroba, ak má pes dolnú jednotku trochu vybočenú? Je chorobou, ak má trochu plochejšiu lebku? Ak má zadné nohy trochu kratšie, ako štandard? Ak má inú farbu, či dĺžku srsti? To sú len odlišnosti od chovného štandardu. Tak že nezavádzaj. Každý nieje hlupák.
-----------------------
Napíš mi, ako môže množitel poškodiť štandard plemena, keď sa jeho bastardi nikdy nemôžu stať chovnými.
--------------------------
No a to, že nechaj aj iných milovať svojich psov, hoci aj s PP, to je naozaj vrchol.
To že sa niekto na začiatku rozhoduje podľa rasy, je úplne normálne. To je len počiatočný záujem o istú podobu psa. Dokonca sa niektorí ľudia rozhodujú aj na základe populárneho názvu rasy. Ale to nemá nič spoločné s láskou a vzťahom. To prichádza až neskôr, ale vtedy už na plemene nezáleží.
-------------------------
Mne nemusíš vysvetľovať bludy. Viem o čom to je.

Ty??:---
jar88
09.08.13,15:48
Jar88, opytam sa ta takto. mnozitelia, prevazne chovaju, ci zacinaju chovat na psocvh s PP- ktore su pre vadu, chorobu, bezzubost vyradeni z chovu PP psov- od steniatka, aby sa ich chov podobal na dane plemenol Nestandartneho psa kupia za par supov, ako maznacika.Nevadi ti, ze na tak chorych psoch sa dalej mnozi Reprodukuju sa dalsie a dalsie generacie? Preco ti, ludia, co kupuju psov z kralikarni, tmavych pivnic, mastali, neidu do utulku, aby si zobrali psika, krizenca tam- ak mame psov milovat, aki su? Lebo chcu "rasu".

Inak- u teba uplne plati- kto nnepochopi, zial, tazko vysvetlit, co je kontrolovany chov- kde feny nerodia kazde haranie, kde sa kryje zdravym psov, nepribuznej linie a pod. Toto je na samostudium, nemam uz chut to tu kazdemu kvavat.

Miluj svojho psa, aky je taky je a nechaj aj inych milovat svojho. Hoci s PP. Inak, ja nemam ziadnu CHOVATELSKU stanicu, lebo chovne, ako pises ty, nie su. Mam psa, nechovam, nemnozim, nevyuzivam ho na reprodukciu.

zaverom- chod sa pozriet do nejakeho utulku, ci na ich stranky, spocitaj, kolko je tam psov s PP, kolko bez.
Nuž toto je už silná káva aj na mňa.
Už začínaš trepať dve na tri. Vraj na tak chorých psoch. Je to choroba, ak má pes dolnú jednotku trochu vybočenú? Je chorobou, ak má trochu plochejšiu lebku? Ak má zadné nohy trochu kratšie, ako štandard? Ak má inú farbu, či dĺžku srsti? To sú len odlišnosti od chovného štandardu. Tak že nezavádzaj. Každý nieje hlupák.
-----------------------
Napíš mi, ako môže množitel poškodiť štandard plemena, keď sa jeho bastardi nikdy nemôžu stať chovnými.
--------------------------
No a to, že nechaj aj iných milovať svojich psov, hoci aj s PP, to je naozaj vrchol.
To že sa niekto na začiatku rozhoduje podľa rasy, je úplne normálne. To je len počiatočný záujem o istú podobu psa. Dokonca sa niektorí ľudia rozhodujú aj na základe populárneho názvu rasy. Ale to nemá nič spoločné s láskou a vzťahom. To prichádza až neskôr, ale vtedy už na plemene nezáleží.
-------------------------
Mne nemusíš vysvetľovať bludy. Viem o čom to je.

Ty??:---
Veď si prečítaj svoje príspevky a konečne to objasni.
Zatiaľ to vyznieva tak, že aj napriek všetkým dostupným znalostiam ktoré máš, ti podstata unikla.
Veď sama si tu písala, že ani potomkovia chovných jedincov nemusia byť stopercentní a nie tak ešte zaručene vhodní na zaradenie do ďalšieho šľachtenia. Jasné že je tam väčšia pravdepodobnosť úspechu, ale istota je až po dospetí.
------------------
Obe ste sa zhodli na tom, že ty??, jar88? A čo tak keby ste konečne dospeli k spoločnému názoru na to či je aj bez PP čistokrvný a či len bastard, ktorý má zhodné črty napríklad chovného Yorka.
sito
09.08.13,15:52
Treba doň zarezať, ak potečie čistá ... aký by mal byť? Čistokrvný, že? :);)
Martin1310
09.08.13,15:54
Inak ja stále nechápem jednu vec.V zadaní otázky som napísal určité fakty,psi boli v minulosti uchovnený a mali šteniatka z PP a tý istý psi ich mali neplánovane znovu a už sú neni čistokrvný ,prečo , čo sa geneticky zmenilo na tých psoch okrem toho že im niekto nevibavil PP?
Nepíšte mi zasa že čo tam pletiem genetiku pretože každý magor vie že práve to je podstatné.
Prečo stále spochybnujete zadanie mojej otázky to sú fakty o ktorých nemienim dyskutovať a vy mi máte, ak chcete, na ich základe odpovedať , nie ich spochybnovať.
Stále len opakujete dokola zo isté že nemôžem dokázať ale ja nepotrebujem nič dokzovať psa nepredávam a ani už nebude mať šteniatka takže to nieje to čo ma zaujíma. Nehnevajte sa ale toto je už normálny fanatizmus.
Veci a pravidlá okolo chovu PP psov som určite vedel skôr ako alaya u kopretinky neviem tak je mi uplne na smiech ako to tu stále dokola omielate aj ked to ma vôbec nezaujímalo.
kopretinka
09.08.13,18:43
už opakujem po milionty raz,že psy sú s PP alebo bez PP. nič iné neexistuje.žiadna čistokrvnosť alebo nečistokrvnosť.
anet
10.08.13,05:44
Definuj pojem čistokrvný. Ja si pod tým pojmom predstavujem jedinca, ktorý má preukázateľnú príslušnosť k plemenu. Túto príslušnosť preukazuješ preukazom o pôvode.
Takže, v podstate všetky jedince tzv. bez PP sú v podstate druhovo psy domáce bez plemennej prislušnosti, nakoľko nevedia preukázať svoj pôvod po rodičoch a predkoch.

Na to aby si mohol chovať plemeno ako také musíš spĺňať isté podmienky. A platí to aj u iných druhov zvierat - koní, hov. dobytka, dokonca aj u sliepok existujú šľachtiteľské chovy.

Vezmime si kone, môžeš mať potomka dvoch Lipicanov riadne uchovnených s pôvodom. Ale na to aby ich potomok bol prislušník plemena Lipican a dostal výpal a pôvod Lipicana musíš mať uznany chov (veľmi zjednodušene povedane). Nemaš, tak to bude jednoducho slovensky teplokrvnik. Jedinec strati svoju plemennú príslušnosť ako takú. A dalej uz to je slovensky teplokrvnik x lipican je zas len slovesky teplokrvník.

Logicky jedinec s plemennou príslušnosťou, splnajuci standard (genotyp aj fenotyp) bude vždy cennejší.

A ze nad plemenom ma patronat krajina (je to ich narodne dedicstvo) kde bolo vyslachtene je snad jasne a nik z nas nema pravo dehonestovat pracu ludi ktory ich vyslachtili za nejakym ucelom.
alaya1
10.08.13,05:50
Jar88, opytam sa ta takto. mnozitelia, prevazne chovaju, ci zacinaju chovat na psocvh s PP- ktore su pre vadu, chorobu, bezzubost vyradeni z chovu PP psov- od steniatka, aby sa ich chov podobal na dane plemenol Nestandartneho psa kupia za par supov, ako maznacika.Nevadi ti, ze na tak chorych psoch sa dalej mnozi Reprodukuju sa dalsie a dalsie generacie? Preco ti, ludia, co kupuju psov z kralikarni, tmavych pivnic, mastali, neidu do utulku, aby si zobrali psika, krizenca tam- ak mame psov milovat, aki su? Lebo chcu "rasu".

Inak- u teba uplne plati- kto nnepochopi, zial, tazko vysvetlit, co je kontrolovany chov- kde feny nerodia kazde haranie, kde sa kryje zdravym psov, nepribuznej linie a pod. Toto je na samostudium, nemam uz chut to tu kazdemu kvavat.

Miluj svojho psa, aky je taky je a nechaj aj inych milovat svojho. Hoci s PP. Inak, ja nemam ziadnu CHOVATELSKU stanicu, lebo chovne, ako pises ty, nie su. Mam psa, nechovam, nemnozim, nevyuzivam ho na reprodukciu.

zaverom- chod sa pozriet do nejakeho utulku, ci na ich stranky, spocitaj, kolko je tam psov s PP, kolko bez.
Nuž toto je už silná káva aj na mňa.
Už začínaš trepať dve na tri. Vraj na tak chorých psoch. Je to choroba, ak má pes dolnú jednotku trochu vybočenú? Je chorobou, ak má trochu plochejšiu lebku? Ak má zadné nohy trochu kratšie, ako štandard? Ak má inú farbu, či dĺžku srsti? To sú len odlišnosti od chovného štandardu. Tak že nezavádzaj. Každý nieje hlupák.
-----------------------
Napíš mi, ako môže množitel poškodiť štandard plemena, keď sa jeho bastardi nikdy nemôžu stať chovnými.
--------------------------
No a to, že nechaj aj iných milovať svojich psov, hoci aj s PP, to je naozaj vrchol.
To že sa niekto na začiatku rozhoduje podľa rasy, je úplne normálne. To je len počiatočný záujem o istú podobu psa. Dokonca sa niektorí ľudia rozhodujú aj na základe populárneho názvu rasy. Ale to nemá nič spoločné s láskou a vzťahom. To prichádza až neskôr, ale vtedy už na plemene nezáleží.
-------------------------
Mne nemusíš vysvetľovať bludy. Viem o čom to je.

Ty??:---
Veď si prečítaj svoje príspevky a konečne to objasni.
Zatiaľ to vyznieva tak, že aj napriek všetkým dostupným znalostiam ktoré máš, ti podstata unikla.
Veď sama si tu písala, že ani potomkovia chovných jedincov nemusia byť stopercentní a nie tak ešte zaručene vhodní na zaradenie do ďalšieho šľachtenia. Jasné že je tam väčšia pravdepodobnosť úspechu, ale istota je až po dospetí.
------------------
Obe ste sa zhodli na tom, že ty??, jar88? A čo tak keby ste konečne dospeli k spoločnému názoru na to či je aj bez PP čistokrvný a či len bastard, ktorý má zhodné črty napríklad chovného Yorka.


Objasnila som vsetko, co bolo v zadani otazky vo svojom 1.prispevku. ze si to ty nepochopil, uz nie je moj problem. Objasnila som to vskutku velmi jasne a zrozumitelne. Ak tomu nerozumies, je to uz len na tvojom namostudiu.
sito
10.08.13,08:07
Treba doň zarezať, ak potečie čistá ... aký by mal byť? Čistokrvný, že? :);)

alaya1, si jednička, či si jednička, jediná???

Ďakujem za neužitočné! Prospelo! Vie, už dávno pred tým niečo bolo, ale čo???

Zviertá za to nemôžu, majú mozog, aj inštinkt sú organizmy. Najdokonalejší organizmus je, si to myslím, je človek a vie toho využiť ako jedinec, nie len pri svojom druhu, ale triedi rasy, medzi ľudmi, ale aj zvieratami. Pred hytlerom, bol tvrdý, pred ním tiež boli tvrdý, stvrdli. Aj tí po nich stvrdnú. a nemusia sa volať Adolf.

Ak neveríš tomu čo som napísal? Nemusíš rezať psa, keď ho miluješ. Zarež is do seba, ak potečie modrá, si šľachtená, Či aj šľachetná???

Ak červená, si organizmus. Súčasť života. Aj výplodov ľudského mozgu, každý živočích, organizmus má svoj a preto žijú, pokiaľ nepomrú ...

Ale aj tak, zazvoní zvonec a rozprávka je koniec, či nie?

Pomôže nám ten hore, dole, či na vrch, aby bol na vrchole?
alaya1
10.08.13,10:22
Treba doň zarezať, ak potečie čistá ... aký by mal byť? Čistokrvný, že? :);)

alaya1, si jednička, či si jednička, jediná???

Ďakujem za neužitočné! Prospelo! Vie, už dávno pred tým niečo bolo, ale čo???

Zviertá za to nemôžu, majú mozog, aj inštinkt sú organizmy. Najdokonalejší organizmus je, si to myslím, je človek a vie toho využiť ako jedinec, nie len pri svojom druhu, ale triedi rasy, medzi ľudmi, ale aj zvieratami. Pred hytlerom, bol tvrdý, pred ním tiež boli tvrdý, stvrdli. Aj tí po nich stvrdnú. a nemusia sa volať Adolf.

Ak neveríš tomu čo som napísal? Nemusíš rezať psa, keď ho miluješ. Zarež is do seba, ak potečie modrá, si šľachtená, Či aj šľachetná???

Ak červená, si organizmus. Súčasť života. Aj výplodov ľudského mozgu, každý živočích, organizmus má svoj a preto žijú, pokiaľ nepomrú ...

Ale aj tak, zazvoní zvonec a rozprávka je koniec, či nie?

Pomôže nám ten hore, dole, či na vrch, aby bol na vrchole?

Vies co Sito, tento vyplod, co si napisal, beriem so zretelom na poveternostne podmienky- je horucava.!.
P.S. pre tvoje oboznamenie-. v temach sa udeluje suhlasim / nesuhlasim. Uzitocne, neuzitocne sa udeluje v otazkach,.
buchač
10.08.13,10:44
Ja nič ...ja muzikant...

Ale táto téma ( a aj iné ) je tak dojesexovaná , že ak by bolo možné uzatvoriť ju ( nie moderátorom ) , tak už dávno by bola po funuse ....

...a ja by som určite jednu sviečku podpálil ( čítaj ako klikol na vyriešené ) ...
sito
10.08.13,10:48
Treba doň zarezať, ak potečie čistá ... aký by mal byť? Čistokrvný, že? :);)

alaya1, si jednička, či si jednička, jediná???

Ďakujem za neužitočné! Prospelo! Vie, už dávno pred tým niečo bolo, ale čo???

Zviertá za to nemôžu, majú mozog, aj inštinkt sú organizmy. Najdokonalejší organizmus je, si to myslím, je človek a vie toho využiť ako jedinec, nie len pri svojom druhu, ale triedi rasy, medzi ľudmi, ale aj zvieratami. Pred hytlerom, bol tvrdý, pred ním tiež boli tvrdý, stvrdli. Aj tí po nich stvrdnú. a nemusia sa volať Adolf.

Ak neveríš tomu čo som napísal? Nemusíš rezať psa, keď ho miluješ. Zarež is do seba, ak potečie modrá, si šľachtená, Či aj šľachetná???

Ak červená, si organizmus. Súčasť života. Aj výplodov ľudského mozgu, každý živočích, organizmus má svoj a preto žijú, pokiaľ nepomrú ...

Ale aj tak, zazvoní zvonec a rozprávka je koniec, či nie?

Pomôže nám ten hore, dole, či na vrch, aby bol na vrchole?

Vies co Sito, tento vyplod, co si napisal, beriem so zretelom na poveternostne podmienky- je horucava.!.
P.S. pre tvoje oboznamenie-. v temach sa udeluje suhlasim / nesuhlasim. Uzitocne, neuzitocne sa udeluje v otazkach,.


Poveternostné podmienky sú veľmi priaznivé, hodne popršalo, aj teplota klesla o hodne.

Vysokú školu, nemám. Pre to, čo si napísala v P.S. pochopenie mám.


Tiež to čo mám napísané v nastaveniach, mojich, ale za to ty nemôžeš, že? Či?

Je tento pes čistokrvný?

Neužitočné,

10.8.13,

08 : 47,

alaya1.

Horúčavy???

No vieš, mám ťa na háku!

A to ešte nemáte zateplený dom, bytový.

Ako to potom bude na teba pôsobiť, ta horúčava ...

:);)

pani barónka ...
alaya1
10.08.13,10:54
Treba doň zarezať, ak potečie čistá ... aký by mal byť? Čistokrvný, že? :);)

alaya1, si jednička, či si jednička, jediná???

Ďakujem za neužitočné! Prospelo! Vie, už dávno pred tým niečo bolo, ale čo???

Zviertá za to nemôžu, majú mozog, aj inštinkt sú organizmy. Najdokonalejší organizmus je, si to myslím, je človek a vie toho využiť ako jedinec, nie len pri svojom druhu, ale triedi rasy, medzi ľudmi, ale aj zvieratami. Pred hytlerom, bol tvrdý, pred ním tiež boli tvrdý, stvrdli. Aj tí po nich stvrdnú. a nemusia sa volať Adolf.

Ak neveríš tomu čo som napísal? Nemusíš rezať psa, keď ho miluješ. Zarež is do seba, ak potečie modrá, si šľachtená, Či aj šľachetná???

Ak červená, si organizmus. Súčasť života. Aj výplodov ľudského mozgu, každý živočích, organizmus má svoj a preto žijú, pokiaľ nepomrú ...

Ale aj tak, zazvoní zvonec a rozprávka je koniec, či nie?

Pomôže nám ten hore, dole, či na vrch, aby bol na vrchole?

Vies co Sito, tento vyplod, co si napisal, beriem so zretelom na poveternostne podmienky- je horucava.!.
P.S. pre tvoje oboznamenie-. v temach sa udeluje suhlasim / nesuhlasim. Uzitocne, neuzitocne sa udeluje v otazkach,.


Poveternostné podmienky sú veľmi priaznivé, hodne popršalo, aj teplota klesla o hodne.

Vysokú školu, nemám. Pre to, čo si napísala v P.S. pochopenie mám.


Tiež to čo mám napísané v nastaveniach, mojich, ale za to ty nemôžeš, že? Či?

Je tento pes čistokrvný?

Neužitočné,

10.8.13,

08 : 47,

alaya1.

Horúčavy???

No vieš, mám ťa na háku!

A to ešte nemáte zateplený dom, bytový.

Ako to potom bude na teba pôsobiť, ta horúčava ...

:);)

pani barónka ...


Si podareny,:)
Martin1310
10.08.13,15:15
alaya - ešte by som sa chcel spýtať, ak môžem , že ako by to bolo keby som sa s takýmto psom (hypoteticky) chcel zúčastniť nejakej súťaže orieškov či krížencov, nevadilo by to nikomu že by každý videl že to nieje kríženec alebo teda je ale kríženec dvoch rovnakých psov z PP? Mna by to na mieste tých ostatných ozajstných krížencov asi trochu štvalo.
avalik
10.08.13,15:41
takze spat k zadaniu :D

ano ak tito dvaja psi s PP sa v buducnosti sparia (napr. ked su na jednom dvore tak sa to moze stat) ... aj ked nechcene (pre ludi - ale nie pre tych dvoch :) ), tak ich potomkovia budu cistokrvni - a ked sa ti podari vybavit aj tie vselijake papiere okolo toho, tak ich budes mat aj s papiermi - ale krv budu mat cistu ci uz s PP alebo bez
alaya1
10.08.13,17:37
alaya - ešte by som sa chcel spýtať, ak môžem , že ako by to bolo keby som sa s takýmto psom (hypoteticky) chcel zúčastniť nejakej súťaže orieškov či krížencov, nevadilo by to nikomu že by každý videl že to nieje kríženec alebo teda je ale kríženec dvoch rovnakých psov z PP? Mna by to na mieste tých ostatných ozajstných krížencov asi trochu štvalo.

Kazdy pes. ktory sa nepreukaze dokladom, ze je cistokrvny, je povazovany za bastarda. A nepis stale, ze dvaja PP psy maju potomkov cistokrvnych.. Dokaz, ze ich maju oni. Ak maju PP rodicia maju mat aj ich stenata . Ak nemaju, su to bastardi. Je to takto v kynologii, ci sa ti paci, ci nie. Skus hlavou prerazit mur, mozno sa to podari a aj krizenca ti niekto uzna na cistokrvneho psa. Mozno fundovanu radu ti da este predsednictvo FCI, skus im napisat, urcite ta obotnamia, ako to je.

Kolko mudrych hlav tu dava rozumy o chove PP psov a okrem bastardov ineho psa nemali. Cest tym- utulkacovym.- davajucim domov chudatkam. Aj tym, zubozenym z ulice.

Mozes ist na to z akejkolvek strany- registrovany chov cistokrvnych psov ma urcite pravidla, ked ich nechces dodrziavat, necakaj to, ze dokazes, ze mas takeho psa. Nemas.

P.S.- Niekto v ramci OH zabehne urcity cas a stane sa olym.vitazom, beha podla pravidiel Tu istu trat moze zabehnut niekto podla seba rychlejsie. Ako dokaze, ze olymp. vitazom ma byt on? Chapes. Ak nie, chyba nie je v mojom vyklader.
buchač
10.08.13,18:01
Kua .....normálne som rád , že som IBA jedinec ľudskej rasy s tou smiešnou kartičkou , zvaná Občiansky preukaz .

Pes , registrovaný a teda zároveň aj čistokrvný má okamžite k dispozícii tú knižôčku ( niekedy som mal v rukách , teraz neviem akú má formu ) s tými predkami a predkami ich predkov ...

Ak sa chce jeden dopátrať tých svojich predkov , tak musí nie jednu matriku alebo faru navštíviť a prelustrovať zopár hrubších kníh ...

Zaujímavé ....hm .....
avalik
10.08.13,18:10
mimotemy alaya1, si na mojom ignore liste. uz x krat som ta ziadala aby si urobila to iste aj ty s mojim nickom a aby si mi nevypisovala ani odkazy - tak ako necitam tvoje prispevky, tak necitam tvoje odkazy a ani nehodnotim tvoje prispevky
alaya1
10.08.13,18:13
Kua .....normálne som rád , že som IBA jedinec ľudskej rasy s tou smiešnou kartičkou , zvaná Občiansky preukaz .

Pes , registrovaný a teda zároveň aj čistokrvný má okamžite k dispozícii tú knižôčku ( niekedy som mal v rukách , teraz neviem akú má formu ) s tými predkami a predkami ich predkov ...

Ak sa chce jeden dopátrať tých svojich predkov , tak musí nie jednu matriku alebo faru navštíviť a prelustrovať zopár hrubších kníh ...

Zaujímavé ....hm .....

Buchac, mas rodny list- tam rodicov a ich rodicov, tu je toto iste.

Ja stale nerozumiem, co je na tom zle, vediet, u psa kto bol otec a kto matka, ci boli zdravi, aki boli velki a pod. je to aj u inych zvierat, maciek, dokonca holubov, .....tam je to menej zname nikomu to nevadi, u psoch vadi.

Ale ja si to nepamatam, vraj v socializme, boli na Slovensku cistokrvne psy zaznavane, ako prezitok kapitalizmu. V ludoch je to zakorenene
avalik -
Ak je prispevok v teme, mam ikonu na citovanie, preco by som necitovala a neodpovedala. Co ja viem, kto koho kde ma....smiesne a trapne.
Dav
10.08.13,18:15
alaya - ešte by som sa chcel spýtať, ak môžem , že ako by to bolo keby som sa s takýmto psom (hypoteticky) chcel zúčastniť nejakej súťaže orieškov či krížencov, nevadilo by to nikomu že by každý videl že to nieje kríženec alebo teda je ale kríženec dvoch rovnakých psov z PP? Mna by to na mieste tých ostatných ozajstných krížencov asi trochu štvalo.
Myslím si, že týmto psom je to jedno :) Komisie zvyknú rozdeliť psov do kategórií malé, veľké, stredné a šteňatá. Vyhlasujú sa ešte rôzne iné víťazstvá -trebárs najkrajšie uši, a ináč - hodnotí sa celkový vzhľad psa, jeho zdravie, povaha, súhra s pánom. Na takýchto výstavách je vždy kopec srandy, psíčkari si pokecajú medzi sebou, psy sa tvária od znudeného po nadšeného, obňuchajú si všetko okolo seba,tie socializované sa spolu pohrajú a vlastne na víťazovi nezáleží, lebo aj tak tam ide každý majiteľ psa s presvedčením, že ten jeho pes je najkrajší :) a keď na to komisia neprišla, aj tak je to pravda! :D
alaya1
10.08.13,18:17
alaya - ešte by som sa chcel spýtať, ak môžem , že ako by to bolo keby som sa s takýmto psom (hypoteticky) chcel zúčastniť nejakej súťaže orieškov či krížencov, nevadilo by to nikomu že by každý videl že to nieje kríženec alebo teda je ale kríženec dvoch rovnakých psov z PP? Mna by to na mieste tých ostatných ozajstných krížencov asi trochu štvalo.
Myslím si, že týmto psom je to jedno :) Komisie zvyknú rozdeliť psov do kategórií malé, veľké, stredné a šteňatá. Vyhlasujú sa ešte rôzne iné víťazstvá -trebárs najkrajšie uši, a ináč - hodnotí sa celkový vzhľad psa, jeho zdravie, povaha, súhra s pánom. Na takýchto výstavách je vždy kopec srandy, psíčkari si pokecajú medzi sebou, psy sa tvária od znudeného po nadšeného, obňuchajú si všetko okolo seba,tie socializované sa spolu pohrajú a vlastne na víťazovi nezáleží, lebo aj tak tam ide každý majiteľ psa s presvedčením, že ten jeho pes je najkrajší :) a keď na to komisia neprišla, aj tak je to pravda! :D
...tak, ako na kazdej vystave.
Martin1310
10.08.13,19:00
alaya - ešte by som sa chcel spýtať, ak môžem , že ako by to bolo keby som sa s takýmto psom (hypoteticky) chcel zúčastniť nejakej súťaže orieškov či krížencov, nevadilo by to nikomu že by každý videl že to nieje kríženec alebo teda je ale kríženec dvoch rovnakých psov z PP? Mna by to na mieste tých ostatných ozajstných krížencov asi trochu štvalo.

Kazdy pes. ktory sa nepreukaze dokladom, ze je cistokrvny, je povazovany za bastarda. A nepis stale, ze dvaja PP psy maju potomkov cistokrvnych.. Dokaz, ze ich maju oni. Ak maju PP rodicia maju mat aj ich stenata . Ak nemaju, su to bastardi. Je to takto v kynologii, ci sa ti paci, ci nie. Skus hlavou prerazit mur, mozno sa to podari a aj krizenca ti niekto uzna na cistokrvneho psa. Mozno fundovanu radu ti da este predsednictvo FCI, skus im napisat, urcite ta obotnamia, ako to je.

Kolko mudrych hlav tu dava rozumy o chove PP psov a okrem bastardov ineho psa nemali. Cest tym- utulkacovym.- davajucim domov chudatkam. Aj tym, zubozenym z ulice.

Mozes ist na to z akejkolvek strany- registrovany chov cistokrvnych psov ma urcite pravidla, ked ich nechces dodrziavat, necakaj to, ze dokazes, ze mas takeho psa. Nemas.

P.S.- Niekto v ramci OH zabehne urcity cas a stane sa olym.vitazom, beha podla pravidiel Tu istu trat moze zabehnut niekto podla seba rychlejsie. Ako dokaze, ze olymp. vitazom ma byt on? Chapes. Ak nie, chyba nie je v mojom vyklader.

Ach , alaya , spočítaj si v svojom príspevku kolko krát je tam slovo ,dokáž,dokázať,preukázať ale ja nechcem nič dokazovať ja to chcem vedieť len pre seba a dal som fakty ktoré sú proste dané , prečo ich stále spochybnuješ ? Je jedno či sú alebo niesu pravdivé ty sa máš pri odpovedi držať ich, ja už neviem ako by som ti to povedal. Ja viem že to nikomu nijako nedokážem, to viem od malého chalana.
Ked sa ma niekto spýta koho je ten môj pes kríženec tak čo poviem ? Je to kríženec dvoch čistokrvných jazvečíkov s PP? nevizerá to trochu hlúpo?
Alebo to si mám radšej vymyslieť že je to krýženec nejakých iných psov len aby som nebol upodozrievaný že klamem ? Neviem , je to nejaké divné.
Ale OK už mi nemusíš ani odpovedať je mi jasné že sa v tomto držíš jednej cesty s ktorej sa nedá nikam odbočiť. To čo mi píšeš chápem, neboj.
alaya1
10.08.13,19:20
alaya - ešte by som sa chcel spýtať, ak môžem , že ako by to bolo keby som sa s takýmto psom (hypoteticky) chcel zúčastniť nejakej súťaže orieškov či krížencov, nevadilo by to nikomu že by každý videl že to nieje kríženec alebo teda je ale kríženec dvoch rovnakých psov z PP? Mna by to na mieste tých ostatných ozajstných krížencov asi trochu štvalo.

Kazdy pes. ktory sa nepreukaze dokladom, ze je cistokrvny, je povazovany za bastarda. A nepis stale, ze dvaja PP psy maju potomkov cistokrvnych.. Dokaz, ze ich maju oni. Ak maju PP rodicia maju mat aj ich stenata . Ak nemaju, su to bastardi. Je to takto v kynologii, ci sa ti paci, ci nie. Skus hlavou prerazit mur, mozno sa to podari a aj krizenca ti niekto uzna na cistokrvneho psa. Mozno fundovanu radu ti da este predsednictvo FCI, skus im napisat, urcite ta obotnamia, ako to je.

Kolko mudrych hlav tu dava rozumy o chove PP psov a okrem bastardov ineho psa nemali. Cest tym- utulkacovym.- davajucim domov chudatkam. Aj tym, zubozenym z ulice.

Mozes ist na to z akejkolvek strany- registrovany chov cistokrvnych psov ma urcite pravidla, ked ich nechces dodrziavat, necakaj to, ze dokazes, ze mas takeho psa. Nemas.

P.S.- Niekto v ramci OH zabehne urcity cas a stane sa olym.vitazom, beha podla pravidiel Tu istu trat moze zabehnut niekto podla seba rychlejsie. Ako dokaze, ze olymp. vitazom ma byt on? Chapes. Ak nie, chyba nie je v mojom vyklader.

Ach , alaya , spočítaj si v svojom príspevku kolko krát je tam slovo ,dokáž,dokázať,preukázať ale ja nechcem nič dokazovať ja to chcem vedieť len pre seba a dal som fakty ktoré sú proste dané , prečo ich stále spochybnuješ ? Je jedno či sú alebo niesu pravdivé ty sa máš pri odpovedi držať ich, ja už neviem ako by som ti to povedal. Ja viem že to nikomu nijako nedokážem, to viem od malého chalana.
Ked sa ma niekto spýta koho je ten môj pes kríženec tak čo poviem ? Je to kríženec dvoch čistokrvných jazvečíkov s PP? nevizerá to trochu hlúpo?
Alebo to si mám radšej vymyslieť že je to krýženec nejakých iných psov len aby som nebol upodozrievaný že klamem ? Neviem , je to nejaké divné.
Ale OK už mi nemusíš ani odpovedať je mi jasné že sa v tomto držíš jednej cesty s ktorej sa nedá nikam odbočiť. To čo mi píšeš chápem, neboj.


Pozri sa, ak chces vraviet, ze pes je potomkom PP psov, mal mat PP aj on. Ak ho nema, povedz, ze je to pes, ktory sa na ......podoba a mas to vyriesene. Ja neschvalujem mnozenie psov, viem preco, preco preferujem kontrolovany chov, ale to neznamena, ze nemam rada vsetke psy. To mam,len neuznavam dehonestovanie pleniem prikrizovanim inou rasou, pre zmenu velkosti, pocetnejsie vrhy, modnost a pod. Ale to su veci pre dlhu debatu niekde inde. Netvrdim, ze chov PP psov je dokonaly- aj tam su debilkovia, ako vsade a aj tam su ludia, ktori nedodrzia pravidla v chove. Vid tvoj pes. Zial.
alaya1
11.08.13,05:07
Vsetci,ktori sa tu na Porade interesuju do tem akolo psov a pod. prosim, precitajte si tento clanok. je to tak na 10 minut vasho casu. Ak zmenite svoj nazor vyborne, ak sa nieco nove dozviete.http://pleskaspol.blogspot.cz/2013/08/proc-s-pp.html
alaya1
11.08.13,12:12
mimotemy Dufam, ze toto co najskor dorazi aj k nam!!

Polsko
Podle novely zákona o ochraně zvířat od 1. ledna 2012 (Sbírka zákonů č. 203, položka 2011 1373.):
• právo na reprodukci u psů a koček pouze chovatelské stanice, které jsou registrovány v národních společenských organizacích, jejichž statutární cílem je činnost související s plemenným chovem zvířat;
• prodat (a kupovat!) psy a kočky na trzích nebo burzách je zakázáno. To znamená, že zvíře musí prodávat (nebo koupit!) v místě chovu.
• prodej psů a koček z chovu mimo chovatelské stanice (tj. bez PP) je zakázáno. Tato zvířata se mohou předávat pouze zdarma.
kopretinka
11.08.13,12:27
mimotemy Dufam, ze toto co najskor dorazi aj k nam!!

Polsko
Podle novely zákona o ochraně zvířat od 1. ledna 2012 (Sbírka zákonů č. 203, položka 2011 1373.):
• právo na reprodukci u psů a koček pouze chovatelské stanice, které jsou registrovány v národních společenských organizacích, jejichž statutární cílem je činnost související s plemenným chovem zvířat;
• prodat (a kupovat!) psy a kočky na trzích nebo burzách je zakázáno. To znamená, že zvíře musí prodávat (nebo koupit!) v místě chovu.
• prodej psů a koček z chovu mimo chovatelské stanice (tj. bez PP) je zakázáno. Tato zvířata se mohou předávat pouze zdarma.
to by bolo super,len neviem,ako by sa poriešili všetci tí množiči.....robili by to aj naďalej,ale potajme ......
alaya1
12.08.13,05:23
Priklad chovu "CISTOKRVNYCH PSOV b PP!!!! Ziaden chovatel psa s rodokmenom toto nepripusti, neurobi!! Martin chapes o com to je? Chovat na bPP psoch? vies, kde sa ocitnu tvoje stenata? nemas meno, nemas adresu, nevies o odchovoch nic. Bez ZMLUVY nezmozes nic,.

A ze vraj my sme FANATICKY!:

"Množitelé? Ne, mnohdy řezníci!
Otřesný případ malé fenky čivavy vám přinášíme v č. 8 Pes přítel člověka, který je právě na trhu. Ano, možná zase zazní – proč píšete o tak strašných věcech? Proč? Protože pejskařina je i osudech podobných psích chudáků a orgánech, které mohou činit a nečiní NIC! Lhostejnost k utrpení psů v množírnách opravdu není na místě. „Množitel mi přiznal, že fenku řízli ve sklepě, štěně tím zabili, jen tak ji zašili a honem chtěli prodat... Děloha byla na několika místech děravá, zašitá hrubými stehy „hala bala“, a aby to nekrvácelo, přetáhli přes dělohu pobřišnici.“
Příběh Kiki je naprosto šílený – stačí si představit „řezníka“, který provádí císařský řez a pak fenku nějak zalátuje. A také asi nesdělitelnou bolest, kterou fenky musí před svou smrtí, stejně jako Kiki, vytrpět. Andrea Dunová, která se fenky ujala, autorka našeho příběhu, nám odpověděla i na naše otázky. Množírny jsou postaveny především na NEZNALOSTI LIDÍ - a také na naší nezodpovědnosti při koupi psa! Stačí např. jedna reklama na čivavu se sobími parohy a poptávka po psech – z jakýkoliv podmínek, stavu zvířete, ale hlavně rychle a levně, a to jsou přesně ideální podmínky pro množitele.
Více najdete v č. 8 PPČ.
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1003735_667879699906547_1927080174_n.jpg
kopretinka
12.08.13,06:37
boožeeee....... :eek: toto množenie je na 99% týranie zvierat,prečo to,preboha,ľudia podporujete tým,že si kupujete šteniatka od množičov? Ale najviac za to môže tento pojebaný systém,že vydá nejaký zákon ale jeho dodržiavanie už nikoho netrápi,nikto to nekontroluje,nebodaj keď niekto nahlási týranie,tak vinník je nepotrestaný,urobí sa z toho max.priestupok........kedy sa už ľuďom otvoria oči :mee::mad:
alaya1
12.08.13,07:06
boožeeee....... :eek: toto množenie je na 99% týranie zvierat,prečo to,preboha,ľudia podporujete tým,že si kupujete šteniatka od množičov? Ale najviac za to môže tento pojebaný systém,že vydá nejaký zákon ale jeho dodržiavanie už nikoho netrápi,nikto to nekontroluje,nebodaj keď niekto nahlási týranie,tak vinník je nepotrestaný,urobí sa z toho max.priestupok........kedy sa už ľuďom otvoria oči :mee::mad:


najhorsie na tom je, ze tito ludia, ktori o tomto nic nevedia, brechaju stale to svoje, naco papiere, naco mi to je, vystavy nechcem. Vid odbornikov v tejto teme .Ale ktory chovatel PP psov takto dokalici svoje psy? Ani jeden...
Martin1310
13.08.13,19:41
alaya , pýtaš sa ma kdesi hore že či viem ako skončia moje štenatá a ja sa ta pýtam aké moje štenatá? vždy som mal len jednoho psa , spolu troch.Toto je ten fanatizmus.

Teraz ti niečo poradím. Vaše ciele sú dobré , robíte osvetu vo veciach ktoré mnohých ludí nezaujímajú a nevidia ale ten spôsob ako to robíte je nanič.Ved to vidíš sama aká búrka sa vždy strhne ked sa začneš angažovať a prečo?
Nuž preto lebo ked niekto v téme napíše že ma nejakého psa tak ty hned začneš vyrypovať že určite nemá , načo je to dobré? zvlášť ak je to v téme nepodstatná vec.
Dalej , prečo nazívať niečieho psa bastardom ked sa to dá nazvať aj slušnejšie ono síce bastard je pomenovanie pre nemanželské dieťa ale je to HANLIVE pomenovanie.
Nerob s každého kumu sa náhodou neplánovane narodia štenatá množiča lebo to nieje pravda a človeka tým urážaš.
No a tie neužitočné to ani nekomentujem , kolko som ti ich ja dal v témach kde sme sa spolu bavili.
Proste svojou propagandou takýmto spôsobom si ludí od svojich záujmov skôr odvrátiš ako nakloníš na svoju stranu .
Môžete sa tu s kopretinkou potlapkávať po pleciach kolko chcete , podla mna už to nikoho nezaujíma.
Len som ti chcel poradiť, nič v zlom.
alaya1
13.08.13,19:52
alaya , pýtaš sa ma kdesi hore že či viem ako skončia moje štenatá a ja sa ta pýtam aké moje štenatá? vždy som mal len jednoho psa , spolu troch.Toto je ten fanatizmus.

Teraz ti niečo poradím. Vaše ciele sú dobré , robíte osvetu vo veciach ktoré mnohých ludí nezaujímajú a nevidia ale ten spôsob ako to robíte je nanič.Ved to vidíš sama aká búrka sa vždy strhne ked sa začneš angažovať a prečo?
Nuž preto lebo ked niekto v téme napíše že ma nejakého psa tak ty hned začneš vyrypovať že určite nemá , načo je to dobré? zvlášť ak je to v téme nepodstatná vec.
Dalej , prečo nazíÝvať niečieho psa bastardom ked sa to dá nazvať aj slušnejšie ono síce bastard je pomenovanie pre nemanželské dieťa ale je to HANLIVE pomenovanie.
Nerob s každého kumu sa náhodou neplánovane narodia štenatá množiča lebo to nieje pravda a človeka tým urážaš.
No a tie neužitočné to ani nekomentujem , kolko som ti ich ja dal v témach kde sme sa spolu bavili.
Proste svojou propagandou takýmto spôsobom si ludí od svojich záujmov skôr odvrátiš ako nakloníš na svoju stranu .
Môžete sa tu s kopretinkou potlapkávať po pleciach kolko chcete , podla mna už to nikoho nezaujíma.
Len som ti chcel poradiť, nič v zlom.

1. ak rasu psa vie dokazat, tak ma, ak nevie, no nema!.
2.Bastard môže byť:

v biológii:

kríženec neznámeho pôvodu, pozri pod kríženec (http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Kr%C3%AD%C5%BEenec&action=edit&redlink=1)http://sk.wikipedia.org/wiki/Bastard


Pre tych, ako ty, ktori o kynologii nic nevedia, je to hanlive pomenovanie dietata-)

3. Koho to nezaujima, tak nech temu neotvara, ake jednoduche.
P.S. dakujem, ze si mi chcel poradit, len vies, postacim si s tym, co viem, co neviem, pozriem u odbornikov.
kopretinka
13.08.13,20:06
....Môžete sa tu s kopretinkou potlapkávať po pleciach....
neber moje meno do hu....úst nadarmo
Martin1310
13.08.13,20:17
Aha a to odborníci ti poradili že ustavičným vyrypovaním urobíš najlepšiu osvetu alebo to je to čo vieš?

Prečo súťaže krížencov alebo orieškov nenazívajú napr.bastardiáda ? Pretože každý vie že to nieje pakné slovo a nikomu by sa nepáčilo a aj ty to vieš a just ho použiješ.

Prečo by ti v téme o volnom pohybe psov mal niekto dokazovať akú má rasu ? Lebo ty si to želáš? Najmenej trikrát si donho musela zabrdnuť než si to vôbec všimol , pretože to bolo uplne nepodstatné.
Hlboko sa mýliš ked si myslíš že o kynologii nič neviem ,akurát že mna zaujímajú viac tí psi ako administratýva okolo toho.
Pokračuj si v svojom ale hovorím ti , takto ludí len nas..eš ,nič viac.
alaya1
13.08.13,20:23
Aha a to odborníci ti poradili že ustavičným vyrypovaním urobíš najlepšiu osvetu alebo to je to čo vieš?

Prečo súťaže krížencov alebo orieškov nenazívajú napr.bastardiáda ? Pretože každý vie že to nieje pakné slovo a nikomu by sa nepáčilo a aj ty to vieš a just ho použiješ.

Prečo by ti v téme o volnom pohybe psov mal niekto dokazovať akú má rasu ? Lebo ty si to želáš? Najmenej trikrát si donho musela zabrdnuť než si to vôbec všimol , pretože to bolo uplne nepodstatné.
Hlboko sa mýliš ked si myslíš že o kynologii nič ,akurát že mna zaujímajú viac tí psi ako administratýva okolo toho.
Pokračuj si v svojom ale hovorím ti , takto ludí len nas..eš ,nič viac.

mimotemyAk dovolis, svoj nazor si napisem na tomto zatial slobodnom fore.
Martin1310
13.08.13,20:25
Aha a to odborníci ti poradili že ustavičným vyrypovaním urobíš najlepšiu osvetu alebo to je to čo vieš?

Prečo súťaže krížencov alebo orieškov nenazívajú napr.bastardiáda ? Pretože každý vie že to nieje pakné slovo a nikomu by sa nepáčilo a aj ty to vieš a just ho použiješ.

Prečo by ti v téme o volnom pohybe psov mal niekto dokazovať akú má rasu ? Lebo ty si to želáš? Najmenej trikrát si donho musela zabrdnuť než si to vôbec všimol , pretože to bolo uplne nepodstatné.
Hlboko sa mýliš ked si myslíš že o kynologii nič ,akurát že mna zaujímajú viac tí psi ako administratýva okolo toho.
Pokračuj si v svojom ale hovorím ti , takto ludí len nas..eš ,nič viac.

mimotemyAk dovolis, svoj nazor si napisem na tomto zatial slobodnom fore.

Tu nejde o názor a ja ti nič nezakazujem.... v pohode.
jar88
19.08.13,08:29
Priklad chovu "CISTOKRVNYCH PSOV b PP!!!! Ziaden chovatel psa s rodokmenom toto nepripusti, neurobi!! Martin chapes o com to je? Chovat na bPP psoch? vies, kde sa ocitnu tvoje stenata? nemas meno, nemas adresu, nevies o odchovoch nic. Bez ZMLUVY nezmozes nic,.

A ze vraj my sme FANATICKY!:

"Množitelé? Ne, mnohdy řezníci!
Otřesný případ malé fenky čivavy vám přinášíme v č. 8 Pes přítel člověka, který je právě na trhu. Ano, možná zase zazní – proč píšete o tak strašných věcech? Proč? Protože pejskařina je i osudech podobných psí[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]ch chudáků a orgánech, které mohou činit a nečiní NIC!
Píšeš, a že vraj my sme fanatičky. To ti tu niekto napísal a ty s tým nesúhlasíš?
A ako by si to nazvala inak, ako fanatizmom.
------------------
Zrejme si chovateľkou draho zaplatenej čivavy s PP a preto sa snažíš znevažovať tzv. množiteľov čivav bez PP. Ja v tom žiaden rozdiel nevidím. Veď jedni aj druhí chováte podobných genetických chudákov. To je to isté, ako vyberať medzi ľuďmi tých najkrpatejších a najhlúpejších, následne ich vzájomne páriť a až sa budú rodiť len tí naozaj maličkí a hlúpučkí, pomenuješ ich samostatnou rasou.
------------------
Veď je to choré, či lepšie povedané, fanatické.
jar88
19.08.13,08:50
mimotemy Dufam, ze toto co najskor dorazi aj k nam!!

Polsko
Podle novely zákona o ochraně zvířat od 1. ledna 2012 (Sbírka zákonů č. 203, položka 2011 1373.):
• právo na reprodukci u psů a koček pouze chovatelské stanice, které jsou registrovány v národních společenských organizacích, jejichž statutární cílem je činnost související s plemenným chovem zvířat;
• prodat (a kupovat!) psy a kočky na trzích nebo burzách je zakázáno. To znamená, že zvíře musí prodávat (nebo koupit!) v místě chovu.
• prodej psů a koček z chovu mimo chovatelské stanice (tj. bez PP) je zakázáno. Tato zvířata se mohou předávat pouze zdarma.
to by bolo super,len neviem,ako by sa poriešili všetci tí množiči.....robili by to aj naďalej,ale potajme ......
Super lobizmus ako vyšitý. No a čo by si chcela riešiť na tých množičoch. Veď aj tí čo množia psov s PP sú len množičmi psov. To nie sú chovatelia - či dokonca šľachtitelia psov. K chovateľstvu na úrovni šľachtiteľstva vám totiž niečo chýba. Chýba vám to isté, čo pranierujete u množiteľov.
Kritizujete množiteľov za to, čo ich motivuje k ich činnosti a pritom aj vás motivuje to isté. Povedz mi, ktorý začínajúci chovateľ psov s PP na začiatku neuvažoval o finančnom zhodnotení svojho psa s rodokmeňom. To má byť akože vašou zásluhou, že ste to nedotiahli do konca a tí čo to dotiahli až k ziskom, sú bezcharakterní množiči?
-------------------
Veď to je pokrytectvo a nie vaša morálnosť.
scorp
21.08.13,12:38
Takú zúfalú debatu som už dávno nečítal. Na poradu chodím už zriedka, napríklad téme počítače už naozaj je súbor výkrikov - pomôžte, ale k veci: Toto už nie je porada, ale rýpanie sa v niečom... Pokračujem na tému: naozaj čistokrvný pes môže byť len s PP. Nemá zmysel sa baviť, ak sa toto nepochopí. Boli tu aj citácie, s ktorými súhlasím, ale čistokrvnosť je dokázateľná naozaj len s PP. Zápisom do plemennej knihy to aj platí.
Martin1310
21.08.13,18:24
Takú zúfalú debatu som už dávno nečítal. Na poradu chodím už zriedka, napríklad téme počítače už naozaj je súbor výkrikov - pomôžte, ale k veci: Toto už nie je porada, ale rýpanie sa v niečom... Pokračujem na tému: naozaj čistokrvný pes môže byť len s PP. Nemá zmysel sa baviť, ak sa toto nepochopí. Boli tu aj citácie, s ktorými súhlasím, ale čistokrvnosť je dokázateľná naozaj len s PP. Zápisom do plemennej knihy to aj platí.

Nepochopil si otázku ,nikto nikomu nič nechce dokazovať ale to je fuk.
scorp
22.08.13,05:09
Komentujem len 7 strán debaty prakticky o ničom. Otázka bola formulovaná jasne a podľa mňa je jasná odpoveď. Čistokrvný pes je s PP, čiže má zápis v plemennej knihe.
Llívia
22.08.13,08:04
Definuj pojem čistokrvný. Ja si pod tým pojmom predstavujem jedinca, ktorý má preukázateľnú príslušnosť k plemenu. Túto príslušnosť preukazuješ preukazom o pôvode...


Komentujem len 7 strán debaty prakticky o ničom. Otázka bola formulovaná jasne a podľa mňa je jasná odpoveď. Čistokrvný pes je s PP, čiže má zápis v plemennej knihe.


Potvorka Packy Malinkapridal/a naStavač v núdzi
13 augusta o 2:28 ·
Ahojte, dúfam, že nebude vadiť ak to sem dám (ak áno, tak to stiahnite): ponúkame na predaj šteniatka Slovenského hrubosrstého stavača, 2 mesačné, po pracovne vedených rodičoch (obaja JSS v 1. cene, FSS v 1. cene). Chovná stanica Kaicul. sú to dva psíky Ron a Rikko. Predpoklad výbornej práce aj exteriéru. Je aj jedna sučka Rissa, ktorá je bohužiaľ hnedá,preto nebude mať PP ale ak by sa našiel aj pre ňu záujemca tak by sme boli radi.

No zaujímavé, že dokonca v jednom vrhu môžu byť čistokvní a nečistokrvní psi :D Podľa Alyinej logiky by fenku ani nemali označovať za slov. hrubostrstého stavača, ale za podobajúcu sa na SHS


...Pozri sa, ak chces vraviet, ze pes je potomkom PP psov, mal mat PP aj on. Ak ho nema, povedz, ze je to pes, ktory sa na ......podoba a mas to vyriesene. ...

Doplním: citácia je z https://www.facebook.com/stavac/posts/161449837380342?ref=notif¬if_t=wall
mimotemyPotvorka Packy Malinka (https://www.facebook.com/potvorka.p.malinka) SKJ nedokáže už roky vyriešiť situáciu v kube SHS. a nie, klub nepodporuje bez PP-ckarov. klub odporúča všetky neštandardné štenatá zabiť hneď po narodení. to, že my sme ju nechalo žiť bolo na naše vlastné triko.
scorp
22.08.13,10:55
No zaujímavé, že dokonca v jednom vrhu môžu byť čistokvní a nečistokrvní psi :D Podľa Alyinej logiky by fenku ani nemali označovať za slov. hrubostrstého stavača, ale za podobajúcu sa na SHS

Nemozu, chovatel je povinny respektovat chovatelsky poriadok. Anomalie suvisia s genetikou, obavam sa ze by to zalo az prilis daleko. Na Slovensku (neviem ako inde) sa " zjemnili podmienky chovu. Skuste len zalistovat v Kynologickej revue z dob sociku. O takom dacom by vtedy nikto ani len necekol. Cistoktrvny= pes z PP, teda je zapisany v plemennej knihe. Howgh.
Llívia
22.08.13,11:14
No zaujímavé, že dokonca v jednom vrhu môžu byť čistokvní a nečistokrvní psi :D Podľa Alyinej logiky by fenku ani nemali označovať za slov. hrubostrstého stavača, ale za podobajúcu sa na SHS

Nemozu, chovatel je povinny respektovat chovatelsky poriadok. Anomalie suvisia s genetikou, obavam sa ze by to zalo az prilis daleko. Na Slovensku (neviem ako inde) sa " zjemnili podmienky chovu. Skuste len zalistovat v Kynologickej revue z dob sociku. O takom dacom by vtedy nikto ani len necekol. Cistoktrvny= pes z PP, teda je zapisany v plemennej knihe. Howgh.
Ako nemôžu, keď sa to stalo? Napísal si, že čistokrvný pes je pes s PP. V príspevku, na ktorý reaguješ, som uviedla príklad, kedy 2 z 3 šteniec PP dostali = podľa teba čistokrvné, a tretie ho nedostalo = podľa teba nečistokrvné. Alebo čistokrvnosť a PP nebude jedno a to isté? :rolleyes:
A áno, anomália v podobe inej farby je neskutočne hrozná a nebezpečná. Až tak veľmi nebezpečná, že šteniatka treba po narodení zabiť :confused:
Martin1310
22.08.13,19:17
Komentujem len 7 strán debaty prakticky o ničom. Otázka bola formulovaná jasne a podľa mňa je jasná odpoveď. Čistokrvný pes je s PP, čiže má zápis v plemennej knihe.


Ja chapem že nieje dokázatelné že pes je čistokrvný ked nemá PP.ale predsa nemôžem byť taký magor aby som si vymýšlal že môj pes je kríženec ked viem že nieje.Nikto mi nemusí veriť a je mi to jedno.
To je ako keby na mna pri prechádzke parkom zrazu vyskočil Jano z Hornej Dolnej a dal mi po papuli ale smola nemám svedka a ani inak sa to nedá dokázať takže o tom nikoho nepresvedčím ale ja sám predsa budem vedieť ža sa to stalo nie?
Pretože podla tejto logiky by som mal sám seba presvedčiť že sa to nestalo pretože to nemám ako dokázať.
pioter007
22.08.13,20:57
No tak ja neviem ja mám labradora (rodičia obaja čistokrvný) ale nemám papiere to akože ten pes nie je čistokrvný? BLBOSŤ (podľa mňa) je to čistokrvný pes len nie je s papiermi to je už vec druhá aj keď máš npr. inzerát tak máš pes xxx čistokrvný a už je buď s PP alebo bez PP...
citácia zo slovníka - už som ju tu niekde videl ale ešte raz ju tu dám "čistokrvný príd. m. majúci nezmiešanú krv, pochádzajúci z čistého plemena: č. kôň, pes, " takže žiadne papiere v tom nevidím :D
a tak ak to nie je čistokrvný pes teda ak nemá papiere tak je to čo prosím Vás? kríženec? :D no neviem
Odpoveď na otázku: tieto šteniatka ktoré boli neplánované ale rodičov majú čistokrvných budú čistokrvné podľa mňa, veď keď boli čisté tie predtým tak budú aj teraz :D sa tým rodičom asi za tých pár rokov nezmenila genetická výbava :D
tam je to už len otázka formality a to si písal že ti o to nejde či majú PP takže tak.