katus1911
06.08.13,10:15
Ahojte, prosím o radu.
Firma ma týždenný pracovný čas od 7.00 do 15.30, víkendy voľno. Keď zamestnávateľ potrebuje zavolá výrobu do práce aj vo sviatok ktorý je cez týždeň. Okrem 50%ného príplatku za prácu vo sviatok je nárok aj na nadčasový príplatok za každú odpracovanú hodinu alebo až po 8hodín práce vo sviatok cez týždeň je nárok na nadčasový príplatok? Výroba má mesačnú mzdu nie hodinovú.
Ďakujem
Tweety
06.08.13,08:17
ZP § 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety.
katus1911
06.08.13,08:37
to mám naštudované, len som si neni na 100% istá čo presne znamená ... dosiahnutá mzda... čiže normálny plat ako keby aj robil a nadčasový príplatok až po 8 hodinách? a 50% od začiatku ?
Tweety
06.08.13,08:44
Áno tak. mzda plus príplatok.
veronikasad
06.08.13,08:58
Kde čítaš v citovanom § o nadčasovom príplatku ? (to nepatrí Tweety)
Mirka2014
04.01.14,18:47
Ja mám k tomuto tiež otázku, jeho "priemerný zárobok", je to isté, resp. to číslo, čo "priemer za dovolenku"?
Tweety
05.01.14,09:09
otázka sa nedáva do komentára, zadaj ju ako samostatnú otázku