meha
08.08.13,11:41
Kto vie poradiť,suseda si chce dať poistiť polovicu rodinného domu ktorej je vlastníkom.So spoluvlastníkom sa dohodnúť nedá.Dá sa to? Ktorú poisťovňu by ste odporučili?Nechce ísť osobne zatiaľ do žiadnej aby ju nezačali "poisťováci" otravovať ako to oni vedia
buchač
08.08.13,09:47
Tak na toto som teda zvedavý aj ja ....
pavol54
08.08.13,18:35
Nikoho nemôžeš nútiť do niečoho, ale ak ty chceš uzavrieť poistku na nehnuteľnosť asi by si ho mala písomne vyrozumieť jednak o hodnote domu a ak aj napriek tomu nebude súhlasiť s poistením tak ho informuj že prípadnú škodu spôsobenú živlami budeš od neho požadovať (ak má z čoho platiť). Alebo to nechaj poistiť a zabezpeč overené písomné odmietnutie podieľania sa na poistke a tým pádom prípadné plnenie bude v plnom rozsahu tvoje
meha
09.08.13,07:09
Páči sa mi tvoja odpoveď,no v nej mi jednoznačne vyplýva poistenie celého domu nie polovice,iba s dodatkami.Správne to chápem?
marjankaj
09.08.13,07:31
A ako budeš dokazovať, čia polovica je poškodená?:eek:
Veď každé okno, dvere aj vypínače sú v spoločnom vlastníctve.
marjankaj
09.08.13,07:31
A tebe sa na tej odpovedi niečo nepáči?
meha
09.08.13,11:41
Ak si si prečítala poriadne,tak mne sa tá odpoveď páčila iba som sa chcela uistiť,že to chápem správne.
Ice dive
09.08.13,12:02
no nie som síce právnik, ale toto by asi neprešlo... nakoľko ak by nejaký živel zničil dom poisťovňa by plnila tak ako by mala a plnenie by dostal každý z vlastníkov podľa podielov (jedno kto poistku uzatváral)... nakoľko ak by mala aj potvrdenie, že spoluvlastník sa nepodieľa na poistení a tým pádom je poistné plnenie v celom rozsahu len jedného spoluvlastníka jednalo by sa o bezdôvodné obohatenie... ako poistník má právo len v prípade poistnej udalosti na zaplatenie poistného od druhého spoluvlastníka lebo tu by sa jednalo o bezdôvodné obohatenie zase z jeho strany, ak by neplatil poistku a potom by chcel plnenie... avšak ak sa nestane žiadna udalosť, je to na dobrovoľnosti a nikoho nemôže ani spoluvlastník nútiť poistiť si niečo čo nechce...
meha
10.08.13,06:10
Suseda sa rozhodla,že predsa len zájde do poisťovne.Potom napíšem ako dopadla a čo ej povedali.
meha
15.08.13,09:07
Poistiť sa dá akože aj polovica domu,v prípade dvoch súpisných čísiel-výsledok ,nedá.Poistné plnenie má poistník a je na ňom či druhému v prípade nejakej škodovej udalosti dá alebo nedá z poistného plnenia a to aj v prípade,že druhý bude platiť polovicu z dohodnutej sumy poistky.Ten druhý nemá ani možnosť dostať doklad o tom ,že platil polovicu on,nemá možnosť byť zakotvený v zmluve ani ako druhý oprávnený.No a ten druhý nemá možnosť ani si uzavrieť zmluvu sám,hoci aj na celý dom,respektíve má,no v prípade poistného plnenia si nieje možné uplatniť vyplatenie,lebo by išlo o protizákonné jednanie.Na jeden dom jedno poistné plnenie,hoc sú dvaja vlastníci a každý by si platil poistku za celý dom samostatne.Viete poradiť ako postupovať teraz. Chrániť si majetok alebo sa nato vykašľať a veriť,že sa nič nestane?
Ice dive
15.08.13,09:19
v prípade dvoch súpisných čísiel sa dá poistiť polovica domu nakoľko sa jedná o dve bytové jednotky len je nutné to v zmluve špecifikovať... veď napríklad sa dá poistiť aj byt v bytovom dome - pričom ostatné byty patria niekomu inému.. a poistník nemá nárok na nič ten má len povinnosti platiť poistku plnenie dostáva poistený - majiteľ... a v prípade udalosti poisťovňa vyčísluje škodu t.j. zhorí celý dom ktorý je v podieľovom spoluvlastníctve napr. 1/2 tak poisťovňa vyčísli škodu za celý dom a vyplatí polovicu poistenému lebo takú škodu utrpel... ak by to bolo tak ako píšeš vieš koľko by "náhodných" poistných udalostí, kde by sa zničil celý dom, ktorý by patril dvom a viacerým majiteľom a len jeden by mal poistku...
Katy a R
15.08.13,09:23
chcelo by to upresnenie - lebo píšeš, že suseda ? ... takže ak ide o dvojdom s dvomi popisnými číslami ? - takýto sa samostatne dá.
Takisto sa dá poistiť byt (ako nehuteľnosť nielen domácnosť) v bytovom dome.
- a teraz vidím, že Ice to už medzitým napísal :)

takže doplním - len jeden dom je to:
Suseda môže aj sama poistiť(ve´d je spolumajiteľka) .. ale by asi aj sama musela platiť poistné (keď brat nesúhlasí).
Ale zase v prípade poistnej udalosti poisťovňa vyplatí plnenie jej ...Samozrejme, dve poistné zmluvy by boli úplne zbytočné ...
meha
15.08.13,09:50
Už so to písala vyššie,ide o rodinný dom jeden,jedno popisné číslo,dvaja vlastníci/jedným je moja suseda,druhým jej brat/.Takýto sa dá poistiť,ale iba ako celý a iba jednou poistnou zmluvou,takže ak poistí jeden druhý môže poistiť tiež,no v prípade poistného plnenia sa vyplatí iba jednému.Poisťovňa vyplatí iba jedno poistné plnenie na jednu škodovú udalosť.Ak by si uplatnili na jednu škodovú udalosť /napr.poškodenie strechy/vyplatenie obidvaja na dve poistné zmluvy išlo by o protizákonné obohatenie.
Katy a R
15.08.13,11:13
tak to áno ... zle som pochopila. Ale hociktorý z majiteľov môže dom poistiť .
meha
15.08.13,12:57
Nevýhodou je akurát to,že s bratom veľmi dobre nevychádza , brat poistku má,ona si chce svoje chrániť tiež,no je v nevýhode a nevie ako ďalej.Je to tak trochu
" postavené na hlavu".Ak by aj uzavrela poistku,nebude jej nanič,akurát bude mať zbytočné výdavky.Nechápem ani ja ani ona prečo by, ak sa budú platiť dve poistky,nemohli byť dve poistné plnenia.Veď nebude ich mať uzavreté jeden človek ,ale dvaja .No s tým sa asi nedá nič robiť,na Slovensku je to tak.Platiť môžeš,dostať iba pod podmienkou....
Katy a R
15.08.13,14:22
keď sa dačo stane ... brat "zacvaká" z plnenia, čo dostane od poisťovne;) (viem si predstaviť !!! ). nuž ale so zlými vzťahmi nič nenarobíš ...
Ale zase si predstav, že keby bolo možné plniť napr zhorenú strechu z viacerých poistení ... vieš koľko by bolo špekulácií a tiež podpálených striech???
(ja napr som spoluvlastníčkou s ďalšími 6timi - keby si každý spravil PZ, možno by sme aj zarobili ;)? - len srandujem)
meha
15.08.13,14:56
No nezarobili by ste len vy,ale aj poisťovne.Najlepšie by bolo,keby sa nestalo nič .Ja sa tu len zamýšľam nad princípom.Ja by som to totiž zákonom stanovila tak,že ak príde niekto uzavrieť poistnú zmluvu na dom,doniesť list vlastníctva všetkých majiteľov domu a poistné plnenie v prípade poistnej udalosti vyplatiť každému rovnakým dielom,samozrejme aj platba za poistnú zmluvu.Ak by niektorí z majiteľov ,jedno či budú dvaja a viac nechcel poistku,musel by dať čestné vyhlásenie,že v prípade poistnej udalosti bude vyplatené poistné plnenie iba poisteným a on bude mať povinnosť uhradiť prípadné náklady poisteným v rovnakej výške.Hneď by v tom bol poriadok a aj poisťovne by nezarábali na nevedomých.Viem si predstaviť ,koľko ľudí má takto poistený majetok a vôbec nevie o tom ,že ak si poctivo platí ,raz môže byť obvinený z protizákonného obohacovania.Mne a mojej susede túto informáciu poskytli až po našej otázke.Ináč nato vôbec neupozornia.Ako sa hovorí neznalosť zákona neospravedlňuje.
Ice dive
15.08.13,15:44
to ktorá poisťovňa rozširuje takého nepresnosti??? poistiek môžeš mať a platiť aj 10 je to dobrovoľné.... nezákonné je uplatniť si škodu viac ako raz... lebo ak zhorí strecha plniť by mala len jedna poisťovňa ak by si chcela zaplatiť 2x bolo by to protizákonné... tak isto aj s viacerými majiteľmi, ak by bola udalosť a jeden má poistku a platí za celú nehnuteľnosť dostal by len také plnenie do akej výšky je hodnota jeho vlastníckeho podielu....
meha
16.08.13,09:46
Poistiek môžeš mať aj 10,ale ako som napísala 9 by bolo len zárobkom poisťovni.Hneď v ďalšej vete predsa píšeš,že ak zhorí strecha plniť by mala len jedna poisťovňa.Je to snáď ináč? Príklad : Jedna poistná zmluva-moja suseda,Druha poistná zmluva-jej brat.Obidvaja uzavrú poistnú zmluvu na celý dom.Zhorí strecha.Kto si z nich môže uplatniť škodu?Suseda uzatvorí zmluvu napr.poisťovňa Alianz a jej brat napr. Kooperatíva.