dana62
11.08.13,08:04
Svagor je PN 11 mesiacov ,pred dvoma mesiacmi ho operoveli na krcnu chrbticu.Ma absolvovat v septembri kupelnu liecbu po operacii.Vie nam nikto poradit ako ma postupovet ,ked chce poziadat o invalidny dochodok?Ma nan narok?
veronikasad
11.08.13,07:13
Či má na ID nárok, o tom rozhodne posudkový lekár sociálnej poisťovne. Invaliditu posúdi na základe miery postihnutia, ktorá je prílohou zákona o sociálnom poistení. Nárok na výplatu ID vznikne v prípade, ak postih bude viac ako 41 %.

Je potrebné ísť do SP spísať žiadosť o ID, dostane tlačivo pre obvodného lekára, ktorý zhodnotí jeho zdravotný stav. Vyplnené tlačivo obvodný lekár (alebo sám žiadatel) vráti do SP spolu s kopiami výsledkov posledných vyšetrení.

Posudzovanie invalidity je zdlhavý proces, keďže je ž na PN-ke 11 mesiacov, uplynutím 52. týždňa mu skončí vyplácanie nemocenského.
Leske
12.08.13,07:33
V predpise č. 447/2008 Z.z. je tabuľka, kde sú napísané druh postihnutia a koľko percent. Ale či občan má nárok na ID, o tom rozhodne posudkový lekár SP ako píše veronikasad. Treba napísať žiadosť o ID na SP. Ďalšie presné kroky povie sociálna pracovníčka ktorá prijme vašu žiadosť.