Dusko22
11.08.13,14:48
Zdravím vás! V júny som dostal rastlinku calatheu c. a posledné týždne sledujem, že jej listu žltnú a následne teda uschnú. Keďže sa mi neviem prečo nepodarilo pripojiť dve fotografie, tak ak by mal niekto zájuem, napíšte mi mail a ja vám to pošlem, aby ste si to prezreli. Prosím radu, dá sa jej ešte pomôcť? Ďakujem veľmi pekne za akúkolvek radu.
Canico
30.11.13,11:34
Mozno moj pokus o radu pride uz neskoro... Calathey su narocnejsie na vzdusnu vlhkost. Treba is rosit, nejlepsie sa pestuju v minisklenikoch. Suchy vzduch moze sposobit problemy, ako popisujete. Ale napadla ma este jedna vec. Moze ist pripadne aj o hmyz, roztoce. Su velmi drobne, "neviditelne", a casto sarapatia na rastlinach v bytoch, majitel vidi len, ze kvety zltnu a schnu. Na niektorych rastlinach ich pritomnost sa da zistit takto: listy proti svetlu su akoby drobne poprepichovane, alebo pri masivnom napadnuti su v pazuchach listov jemne pavucinky. Da sa proti nim bojovat postrekovou latkou Actara. Lepsie je vsak nepostrekovat, ale rozpustit do vody a poliat. Takto rastlina nasaje do seba chemikaliu a vsetka haved (aj stitnicky) z nej opadnu. Ucinok sa dostavuje ale az po 5-7 dnoch. Ak sa da este, skuste.
Dusko22
30.11.13,12:16
Dakujem velmi pekne za radu. Urcite ju v buducnosti vyuzijem. Zial,moja calathea uz davno uhynula. Nakoniec som zistil,ze dovodom uhynutia,bola moja zaciatocnicka chyba. Pri zakupeni bola zem velmi mokra,kedze som sa docital,ze ma rada vlhkost,tak som ju vzdy polial,ked poda co i len trosku uschla. Prepolieval som ju a korienky zhnili. Je mi to luto,ale kazdy sa vie ucit aj z vlastnych chyb. V kazdom pripade Vam dakujem za radu. Drobne skodce doma mame,su viditelne cierne az tak tmavosede musky. Skusal som vselico,ale zatial nic nepomaha,problem je,ze neviem presne identifikovat,co to za haved je.