katarina.31
16.08.13,20:18
Ahote, ma moze mi niekto poradit co mam robit ak mi vlhnu steny od suseda, mokra mapa ma rozmer cca 40x40 cm. Sused ma mokru stenu, ktora mu lemuje vanu uz vyse roka a nic s tym nerobi, pravdepodobne mu tecie odpad z vane. Mne tym miestom nejde ziadne potrubie, ktore by mohlo prasknut, ani mi netecie odpad z vane, bolo to skontolovane. Sused nekona len sa na to pozera a mne vznika skoda. Treba to ohlasit spravcovi - je on povinny mi s tym pomoct alebo to mam risit inak?
katarina.31
16.08.13,18:44
Dakujem za odpoved, to ma vobec netesi, ze spravca s tum nic nema. Mame domove poriadky, kde sa pise, ze vlastnik je povinny udrziavat byt v stave sposobilom na riadne uzivanie a nesposobovat skody inym, resp, to sa pise aj v zakone, naco to potom je? Viac ako o nahradu skody mi skor ide o to ako ho mam donutit, aby si ten odpad dal opravit/skontrolovat.
Halli
16.08.13,18:56
správca predsa nezodpovedá za to ako si kto urobí kupelňu.Presne tak v zákone 182/1993 sú povinnosti vlastníka. Správca však nie je policajt. Ale poradiť sa možeš u Vášho správcu, možno ak má svoju údržbu, bude sa mu hodiť oprava u tvojho suseda ak si to u neho dá opraviť :)
erik555
16.08.13,18:57
naco poistovak? na opravu toho flaku na stene? Ale zasadny problem to nevyriesi :) Tiez si myslim, ze ked sam sused neprejavuje zaujem to u seba riesit, tak by mali byt nejake paky, aby sa to dalo doporiadku!
Halli
16.08.13,18:59
však preto ho treba popohnať poisťovňou, lebo ako vidíš on záujem nemá...tak čo ho má palicou ovaliť?...jasne môže sa súdiť...pre fľak 40x40...parada..nie?
...písala že jej vzniká škoda...tak preto som to napísala, nepochopil?? hmm..
erik555
16.08.13,19:04
aha, takto si to myslela...a poistovak "katariny" moze nariadit jej usedovi, aby si to dal doporiadku? :) ja si myslim, ze je urcity domovy poriadok, a spravca domu by mal na to dohliadat...a iste maju na take zalezitosti "paky". Jednoducho nech ide za spravcom, resp.zavola, popripade napise mail, ze je tento problem, ze ako sa to da riesit, aby si to dal sused doporiadku.
Jedno je iste...v kralikarnach sa musime naucit zit, pretoze nie kazdy je k priatelstvu nakloneny a v takychto domoch nas delia iba panelove steny :)
Halli
16.08.13,19:10
Ale no však dobre, napísala som nech sa ide za spravcom poradiť...nečítal si ? Môže vlastníka vyzvať...ale otazka jej znela či je správca povinný...a to nie je ..povinný je vlastník....
Domový poriadok si schvaľujú vlastníci, nie správca.
katarina.31
16.08.13,19:33
dobre, v pondelok to urobim. Som z toho uz zufala, vytocena, nerozumiem ako sa da v takom vlhkom a plesnivom byte byvat. Dakujem za reakcie.
sito
16.08.13,21:44
No s Pánom Bohom ...

Dnes 20:24 Halli

správca nie je povinný riešiť závady v byte, ale na spoločných rozvodoch domu. Ak zatekanie nie je zo stupačky ukončenej odbočkou, tak od odbočky je to už jeho /susedova/ chyba. Musíš si to vyriešiť zo susedom, prípadne zavolať poisťováka.´, ak ti vzniká škoda.

Niekde tuto musí byť chyba!

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Ak vlastník bytu neodstráni závady, ktoré je povinný odstrániť podľa odseku 1, je povinný podľa odseku 3 tieto závady, ich odstránenie zabezpečiť správa domu, štatutár, správca!

Nie všetko, čo je za dverami bytu, bytov je majetok vlastníkov bytov.

Keď si to vlastníci neuvedomia, alebo sú vedome uvedení do nevedomia, alebo až do bez vedomia ...

Aj to je život.
Halli
17.08.13,07:18
Katarína postupuj tak ako som ti napísala naposledy, niekto si myslí, že keď zaprace pol porady zákonmi, že má pravdu, ale trt tomu rozumie aká je prax.
katarina.31
17.08.13,07:41
Ten zakon mi je znamy, aj preto som som zalozila otazku, ze sa mozno ozve niekto kto ma konkretnu skusenost.. Zavolam spravcovi a na ten zakon sa urcite odvolam.
sito
17.08.13,09:35
Katarinka, ono je to ako s tým vajcom a sliepkou. Čo bolo skôr? Prax, či zákon, zákon, či prax?

Dnes je to 40 x 40 cm, zajtra to môže byť 80 x 80 cm, ale aj 5 cm na výšku na podlahe.

Skús povedať najprv susedovi, susedko netečie vám v byte voda, nemáte nejakú poruchu? Mám doma taký zamočený fľak od vášho bytu. Možno povie, môžem sa na to pozrieť. Ak bude vidieť, pozrie sa doma a poruchu dá odstrániť. A aj fľak vám na svoje náklady dá odstrániť. Ale to je skôr ako z rozprávky.

Realita môže byť taká, že vám povie, ja mám všetko v poriadku, ten fľak je vo vašom byte, tak si to vyriešte doma. Ale závada u vás nie je. Čo potom?

Z Ústavy má nemá právo do obydlia, bytu nikto vstúpiť ak mu to neumožní bývajúca osoba, alebo osoba má na to povolenie od súdu. Alebo ak bývajúcemu takú povinnosť ukladá zákon. A ukladá 182/1993.

Aby v dome nebývali anarchisti, teda, že každý si robí vo svojom byte čo len chce, každý dom zo zákona musí mať správu domu, štatutára, správcu. Ktorých je povinný na požiadanie do bytu vpustiť každý vlastník bytu, prípadne ním poverenú osobu.

Ak nezaberie rozprávka, neostáva ti nič iné len sa obrátiť, uplatniť si svoje právo u správcu domu, A požiadať ho o odstránenie závady v susedovom byte, má na to zo zákona právo, aj povinnosť. Všetci vlastníci ho za to platia, teda aj ty.

Ak vlastník vpustí poverenú osobu vykonať obhliadku a opravu závady, po zistení oboz-námi vlastníka so skutočným stavom. Závada je na spoločnom zariadení, náklady na jej odstránenie sa hradia zo spoločného fondu opráv na ktorý prispievaš aj ty.

Ak závada nie je na spoločnom zariadení, upozorní vlastníka, že závadu odstráni, ale na náklady vlastníka. Vlastník môže odstránenie závady odmietnuť, ale s podmienkou dokedy ju odstráni, nechá odstrániť on na svoje náklady. Správca má právo po uvedenom termíne prísť skontrolovať, či vlastník bytu závadu odstránil.

Ak vlastník odmietne kontrolu a závadu neodstránil, a ani nemá záujem ju odstrániť. Na jej odstránenie bude treba mať povolenie na vstup do bytu od súdu.

Všetko je to zákonný postup, ale prax? Niektorí správcovia dávajú ruky preč od takých veci v dome. Od peňazí domu, nie!

Ale dúfam, že to dopadne dobre, ako v rozprávke.
sito
17.08.13,09:48
Halli - Dnes 09:08 - permalink

z každej témy kde sa ty vserieš ja pojdem preč. Už si to pochopil?

Pani, teta Halli, vaše rozhodnutie, slobodné!

Viete mne v témach nechýbate, ale vaše vymazané príspevky, áno. Potom téma stráca zmysel, a môže byť zavádzajúca, ale humorná.

Pekný deň prajem.
misoft
17.08.13,10:50
...a pokiaľ je to panel medzi dvoma bytovými jednotkami, patrí im spoločne - takže jeden potom poškodzuje druhého - a napĺňa tým poškodzovanie cudzej veci.
sito
17.08.13,14:38
Pri vode to tým vrchným až tak nevadí, nepoškodí ich. Leda, že podmáča tých spodných tak, že drbne celý dom.
dodo1001
17.08.13,19:24
Správca alebo predseda spoločenstva VBaNP spravuje tak ako píšeš len spoločné priestory a spoločné zariadenia. V zmysle uvedeného len skontroluje či je porucha na týchto zariadeniach, ak nie je, riešia si to VBaNP sami medzi sebou, prípadne v spolupráci s poisťovňou, súdne. Správca môže (nemusí) ponúknuť zabezpečenie firmy na odstránenie poruchy. V určitých prípadoch (napr. narušenia statiky) sa dajú riešiť niektoré prípady prostredníctvom stavebného úradu na MÚ, ktorý môže nariadiť odstránenie poruchy zo zákona.

V tomto prípade by som pre začiatok odporúčal kúpiť silikónový tmel a pretesniť ním okraje vane, príp. sprchového kúta. V mnohých prípadoch to postačuje.
sito
18.08.13,10:44
dodko, z každej strany zajedno. Nikto, ani ja, ani ty, ani nikto iný na svet neprišiel taký aký je teraz. Aj veľké problémy vznikajú z malých, postupne.

Zabudol si na jednu veľmi dôležitú vec, spoločné časti, ktoré spolu so spoločnými zaria-deniami tvoria, sú bytový dom. V bytovom dome sú ako si napísal spoločné priestory a priestory, ktoré sú v osobnom vlastníctve a používajú sa na bývanie, jednoducho byty.

Sú zariadenia, spoločné, ktoré musia byť, mať ukončenie v každom byte. Za týmto ukončením, prípojkou je už všetko majetok vlastníka môže ho kedykoľvek vyhodiť, vymeniť bez toho, že by potreboval súhlas spoluvlastníkov domu. V istom prípade má ohlasovaciu povinnosť, že niečo likviduje, vyhadzuje, prestavuje.

Voda. V byte je, čo nie je možné svojvoľne vyhodiť stúpačka, odbočka, uzavierací ventil a vodomer. Ventil preto, že ak by tam nebol, spoločne odobratá voda by zaplavila byt a aj byty pod bytom v ktorom nie je ventil, teda spoločné časti domu. Vodomer slúži na monitorovanie, meranie podielu miery bytu na odobratom množstve vody v dome a rozpočitanie nákladov za dodanú vodu.

Praktický príklad: Previedol som si byt, priestor do osobného vlastníctva, s nim aj kedysi povinné vybavenie bytu, bytové jadro. Rozhodol som sa ho vyhodiť a na pôvodnom mieste postaviť kúpeľňu a WC. Tu stavbu som musel nahlásiť stavebnému úradu, aj so stanoviskom statika, 500 Sk, stálo, bez pozretia ho vystavil. Tiež správca sa vyjadril, že áno. Niektorí to robia aj bez ohlásenia, však byt je ich, čo koho potom, čo si v ňom robí.

Vodomer je od stúpačky zaplombovaný, druhá strana nie. Takže práce som mohol vykonať aj bez zásahu do spoločného zariadenia. Uzavierací ventil bol síce funkčný, ale klasický na závit. Mal som záujem ich vymeniť za guľové na svoje náklady. A tu nastal problém, musel som zasiahnuť do veci, ktoré nie je možné z bytu vyhodiť, len vymeniť. Samozrejme, že musel prísť zamestnanec správcu odpísať stavy vodomerov, odstrániť plomby, vodoinštalatér vymenil ventil, namontoval vodomer a zamestnanec správcu ho znova zaplomboval. Za to som správcovi zaplatil, že na moju žiadosť ten zamestnanec prišiel. A práce, stavebné mohli pokračovať, teda najprv tie likvidačné na bytovom jadre.

V konkrétnom prípade asi nejde o poruchu na spoločnom zariadení, ale na zariadení na ktoré sa vzťahuje odsek 1 uvedeného zákona. Teda predseda ani správca, ak nie sú inštalatéri ten problém, závadu neodstránia. Tiež nie poisťovák, len likviduje škodu, ktorá vznikla na maľovke susedného bytu. Aj na spoločných častiach? Či na tých škoda nevzniká? Sudca, tiež nie, len môže rozhodnúť, že vlastník musí umožniť vstup do bytu za účelom odstránenia závady, ktorá ohrozuje, obmedzuje iných vlastníkov bytov v ich právach v bytovom dome. Musí je veľký pán, nemusí je ...

Pokiaľ je to len fľak, ale čo ak sa objaví aj pleseň?

Takže správca spravuje nehnuteľnosť, stavbu, bytový dom jeho spoločné časti, spoločné zariadenia a spoločné priestory, prípadne iné veci, ktoré sú podielovým majetkom spoluvlastníkov domu. Nie je povinnosť sa starať o priestory, byty a zariadení, ktoré sú výlučným vlastníctvom vlastníka bytu. Ale, ak tie zariadenia, závada na nich ohrozuje, poškodzuje iných spoluvlastníkov v ich právach zo zákona môže konať a vlastník mu má povinnosť umožniť jeho konanie. Či nie?


... ale trt tomu rozumie aká je prax.

Najprv bola prax, ale prax ukázala, že zákon bol nedostatočný, preto bol novelizovaný, narastali povinnosti štatutárov, správcov a aj vlastníkov bytov. Treba si to pozrieť a pouvažovať prečo tie zmeny nastali v zákone. A ako sa zákon využíva v praxi?

Správca by mal mať znalosť zákonov súvisiacich so správou domu v malíčku. A mal by, raz za rok vlastníkom veci ozrejmiť, ale na čo, aby nemohol správu domu vykonávať podľa svojich predstáv, vlastníkom navrhnutých zmlúv ...

Inak, kde sa všetci spoluvlastníci v dome dohodnú na 100 % sú zákon, svoj. Ak jeden nie, už pre nich platí schválený zákon 182/1993, plus novely a zákony súvisiace s bývaním v bytovom dome. V akej miere a kto má pravdu ...

Takže, je to o ľudoch, alebo v ľuďoch?
dodo1001
18.08.13,13:56
Ahoj sito, súhlasím s tým čo si uviedol. Domnievam sa, že uvedený zákon poznám pomerne dobre, a preto tvrdím, že ide o občiansko právny spor, ktorý si musia susedia vyriešiť medzi sebou, správca na to nemá dostatočnú oporu v zákone, aby donútil takéhoto suseda konať a odstrániť poruchy, ktoré sú na jeho zariadeniach. Úhradu nákladov spojených s úhradou súdnych poplatkov, právnych služieb, ... musia odsúhlasiť VBaNP. Nikto nemôže očakávať, že to uhradí správca z vlastného vrecka a bude si ich následne súdne vymáhať.

Myslíš, že by správca dokázal dodržať napr. plán opráv, ak by neinformoval na schôdzach ostatných VBaNP o ich právach v zmysle platného zákona?

Takýto "susedia" sa nájdu takmer v každom dome, ale vždy je to o hľadaní vhodného riešenia, ktoré nemusí byť len to najextrémnejšie alebo finančne najnáročnejšie. Je to v ľuďoch ako pristupujú hlavne k svojim povinnostiam z titulu vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru.
sito
18.08.13,17:01
Ahoj, dodo. Potešilo, že si v niečom rozumieme. Vo všetkom, to by bolo veľa, moc, a o tu nemám záujem.

Zákon určuje nejaký rámec, základný spôsob správy domu, hospodárenia, spolunažívania spoluvlastníkov v ich dome. Detaily sa dohodnú v zmluve o výkone správy, ktoré musia byť v súlade so zákonom.

Správca vykonáva správu domu nie preto aby platil z vlastného vrecka, ale aby si vlastné vrecko naplnil. To sú prvé peniaze spomenuté v poradí na mesačnom predpise úhrady za užívanie bytu v súlade so zmluvou o výkone správy, za čo to bude robiť.

Druhé sú peniaze uhrádzané na fond opráv, ten nepodlieha ročnému vyúčtovaniu.

Tretie sú peniaze, záloha, zálohy jednotlivých bytov na spoločné zabezpečované služby správcom, ktoré je po roku povinný zúčtuovať voči skutočným podielom nákladov jednotlivých bytov za jednotlivé služby.

No a štvrté sú peniaze vo vreckách jednotlivých vlastníkov bytov z ktorých pochádzajú prvé, druhé a aj tretie peniaze. Nikto iný im tam peniaze nadá, ale sú aj možné iné príjmy, sú uvedené v zákone, už.

V zákone sú tie prvé peniaze uvedené až na tretom mieste.

A toto si čítal?

§ 8b

(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,

c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, ...

Áno, každý má suseda, niekto veľmi blízko a niekto veľmi ďaleko. Ale každý sa snaží mať obydlie, aj bezdomovci, že.

Zober si takú Amazonku, Polynéziu proste ľudí, ktorí si stavajú obydlie na koloch nad vodou. Ti si nepovedia, že koly ich nezaujímajú. Ale civilizovaný človek, aj Slovák si povie, však byt je môj, a nestojí na koloch, ale na voloch. A tak využíva situáciu v prospech seba, však voly to potiahnu, zatiahnu ...