martinak3
19.08.13,13:56
ahoj, aj v mojej rodine je alkoholik - a uz velmi dlhorocny - ma 56 rokov, chcem sa opytat, ci si myslis, ze ma este vyznam v tomto veku, aby absolvoval protialkoholicke liecenie? Je rozvedeny, zije sam, my 2 deti sme uz samostatne, momentalne vsak kvoli alkoholu nema pracu ani prijem a rodinu takisto stratil, ale - okrem nas nema nikoho, kto by mu mohol pomoct. Tohto casu uz okusil dno, ake bolo uz najviac mozne - mesiac nemal co do ust a tak ma vcera navstivil a povedal, ze by protialkoholicku liecbu podstupil aj my mu dame este poslednu sancu, ale neviem ci je v jeho pripade nejaka malinka sanca na uspech...
Tweety
19.08.13,12:12
SAmozrejme, že šanca na nápravu je. Ak sa chce liečiť, treba mu to umožniť.
lubko6394
19.08.13,12:18
Ale rozhodne žiaden peniaz do jeho rúk !!!
martinak3
19.08.13,12:56
a čo finančné náklady? aj to ma zaujíma, keďže momentálne na to peniaze nie sú. Hradí sa protialkoholické liečenie?
martinak3
19.08.13,13:02
to mas pravdu - momentalne ho zivim ja dcera a mamina plati byt...
Katy a R
19.08.13,13:13
je veľké plus - že sa chce liečiť.
Malo by to byť hradené ZP - v psychiatrckých ličebniach...
trba zájsť za psychiatrom a poradiť sa (či si aj pacienti niečo hradia - to už neviem, možno sa čaká na umiestnenie?)... ale v prvom rade pozrieť, či nemá nedoplatok na zdravotnom poistení - ten určite uhradiť.
Na stránke jeho ZP nájdeš info o takýchto liečebňách ...
kukučka
19.08.13,13:15
Nikdy nie je neskoro, dôležité je, že si to uvedomil a sám sa chce liečiť.
Dôležite je tiež, že mu chceš napriek všetkému pomôcť. Potrebuje ťa, držím palce. Bude to ťažké.
Tento článok je staršieho dáta, over si to u lekára.
protialkoholicke liecenie (http://www.infodrogy.sk/index.cfm?module=Advisories&page=MessageShow&MessageID=2826&AdvisoryID=5&BackURL=module%3DAdvisories%26page%3DAdvisory%26Ad visoryID%3D5%26StartRow%3D121%26MaxRows%3D20%23ans wers)
Stať sa to môže každému: Hovoríme s pani primárkou (http://www.anikvapka.box.sk/newsread.php?newsid=41)
ariadna22
19.08.13,13:43
ano
wagner
19.08.13,19:33
Úspech sa dostaví iba vtedy, keď on sám sa chce liečiť. Pokiaľ tam len akože chce ísť a nemá záujem úplne abstinovať, tak liečba je zbytočná. Najlepšie by bolo, keby si všetky záležitosti okolo liečby vybavoval sám - to aby dokázal, že to myslí vážne. Tiež ho treba upozorniť, že alkohol pre neho už musí byť tabu. Inak žiadna liečba nemá význam.
martinak3
20.08.13,04:28
dakujem, uz som si ho lustrovala medzi dlznikmi a chvalabohu tam nie je, takze ZP je plne uhradena, totizto on je evidovany na UP- takze ZP ma hradenu
martinak3
20.08.13,04:34
ohladom toho vybavovania - to on sam nedokaze... ten alkohol a zavislost uz urobil v jeho veku svoje a to ma za nasledok, ze nevie spravne komunikovat, vyslovovat svoje poziadavky a pytat si informacie... takze to by hned ostal odstaveny... vlastne v tomto som ochotna mu pomoct aj moja rodina - no odvikacie liecenie uz musi zvladnut sam
martinak3
20.08.13,04:38
dakujem
Janiela
20.08.13,05:55
Martinak3, vždy sa dá začínať odznova, aj otec má šancu, čo je to 56 rokov???
Tebe držím prsty, je super, ako si to zobrala, to dokáže málokto.
Život s alkoholikom nie je práve raj na zemi.
a nakoniec: človek nikdy nevie, kedy sa mu dobro vráti.
martinak3
22.08.13,11:58
dakujem - ja som uz tolkokrat bola nim sklamana, v detstve som prezivala muky, ked prisiel domov opity, uz som ho milionkrat nenavidela a zelala si, aby tu nebol, ale stale je tu, je chory a stale je to môj otec-to nezmenim a pyta si pomoc - len sa u neho bojim opatovneho sklamania - ale snad mu za to vsetko budu stat aspon jeho vnucatka, ktore viem, ze ma rad...
alaya1
22.08.13,12:13
Martinka, chod s nim k jeho praktickemu lekarovi.l Naviguje Vas na spravne kroky, ktore treba podstupit pri detoxikacii organizmu a naslednej dlhodobej liecbe. Mnohi sa pokusali,a nevydrzali, mnohi su abstitentmi dlhe roky. Zelam ti hodne sil, si vynimocna dcera.
sito
22.08.13,12:14
Nikdy, nehovor nikdy, sa hovorí. Ak sa neodrazí, už dávno sa utopil. Môže sa? Chce sa? ...
Olympia1
22.08.13,12:16
Ahoj, vraj šanca na úspech je veľmi malá u tak dlhoročného alkoholika. Najmä, čo sa týka jeho zdravia - vnútorných orgánov. Dostal sa na dno, ako píšeš, tak sľubuje hory-doly. Never mu, aby si nebola sklamaná. Uveríš, až keď uvidíš! Po liečení, po pol roku, po roku... Avšak, ak to chce skúsiť, treba do toho ísť. Podpor ho, jasné, nik mu nepomôže, keď ty nie. A ako tu už písali, hlavne on musí chcieť, nie ty, ani lekári. Aj v liečebni sa dá zohnať alkohol, upozorni ho na to, aby nepodľahol. Držím palčeky!
zelislav
22.08.13,12:29
Dobry den, verim ze je sanca. Nas dedo (manzelkyn otec) pil vela. to ho doviedlo do porazky ked mal niekde 65 rokov. Neviem presne. Ale jedno viem, nik ho nevedel pochopit, stale ho odmietali. Nie fizycky, ale proste nemali zaujem o neho. On pil, tak sa nebudem bavit s nim. Ja som bol novy prave v tedy v rodine. A vsetci si mysleli ze je on sam vinny pre to. Na jednu ruku ano, ale potom ako sme sa rospravali s manzelkou, tak sme zistili, ze nebol on na vine vo vsetkom,... aj ked pil. Teraz niekto povie ako to mozem povedat. Ved pil... Ak chcete niekomu pomoct, ta, sa musite postavit do jeho situacie, obut si jeho topanky, byt v jeho kroku... inac neuvidite a nebudete mat sucit s nim nikdy... preco toto pisem? verim ze je tu ukrita vec, skuste sa viacej s nim rospravat, ukazat ze je dvolezity... samozrejme zavisi od cloveka ci sa chce zmenit, ale ked mu ukazete ze ho mate radi, a ze vam zalezi o neho, tak aj on sa zacne inak citit a pocne inak uvazovat. Priklad, pokial som ja nemal deti, nechcelo sa mi nic robit, netrapilo ma nic, ako sme rodina tak sa aj pohladi zmenili, a teraz mam pre koho robit, mam pre koho byt dvolezity... a nepada mi na pamet aby som pil... alebo ine. Dufam ze vam to pomoze.
Pozdravujem vas. Boh nech vam pomoze.
Janiela
22.08.13,14:10
držím ti prsty :-)
zano
09.09.13,07:13
Ahojte som tu nova a mam vazny problem s bratom.ani neviem kde zacat. Momentalne sa zozieram som psychicky uplne hotova,odhodlala som sa k zruseniu jeho trvaleho pobytu prave koli alkoholu.Treba povedat ze on pije uz min 15rokov odkedy sa rozviedol.Mamina s,ktorou zil dodnes v jednom dome,zanho platila vyzivne ja som riesila jeho problemy do ktorych sa dostal prave koli alkoholu.Teraz uz viem ze to bola zakladna chyba ktoru sme urobili.2 krat bol na lieceni ktore nikdy nedotiahol do konca a bez alkoholu vydrzal max 1rok.V robote ak nejaku mal vydrzal tiez do prvej vyplaty potom ho vyhodili zas koli alkoholu.Ma tri exekucie na nemale sumy,poziciava si peniaze z nebankoviek,a posledne 3 mesiace je to uplne hrozne,mama ma problemy so srdcom,tlakom je na pokraji psychickeho zrutenia,ja som na lieky ale musim sa drzat aj koli nej aj koli svojej vlastnej krasnej rodine.Mam uzasneho manzela a tri deti s ktorymi nemam ziadne starosti lebo su uzasni.Ked ma vypite je agresivny,nadava nam,ON nas vyhadzuje z domu a dostalo sa to do stadia ze som uz volala aj policajtov ale povedali mi ze s nim nevedia nic robit pokial tam ma trvaly pobyt.Mamina sa ho uz boji takze obcas tam prespavam lebo sa ho bojime nechat sameho v dome aby nam ho nepodpalil.Dala som mu ultimatum bud hho zaveziem na liecenie alebo ho idem vyhlasit z trvaleho pobytu.Povedal ze ja potrebujem psychiatra a on nikam nepojde.Takze dnes som ho vyhlasila a budem to musiet riesit s policiou.Lenze som asi sprosta lebo este ja mam vycitky uplne sa klepem a mam zmiesane pocity ci som nemohla urobit nieco ine,ci som urobila dobre.
martinak3
12.09.13,19:29
zano, myslim si, ze si urobila dobre, lebo aj ja som s nim chcela riesit vsetko este s pocitm, ze je to moj otec, ale uz 2 tyzden opat lieta v alkohole ja som mu dala uz 40 euro na stravu a za to ma vyprezival skur....nou sukou. Takze vsetkym, ktori ste ma podporovali dakujem, ale nic z toho nebude - on je nenapravitelny, velmi chory a sebecky a ja to takitso idem riesit odhlasenim TP a bude z neho bezdomovec... Dnes ma uz absolutne definitivne presvedcil, ze ine si nezasluzi... Ja nechapem ako niekto je natolko slaby, ze sa nedokaze za nic na svete zbavit zavislosti -vdakabohu som tuto vlastnosti nezdedila po nom... ani moj brat
BXLmiami
13.09.13,01:48
martinka,nekrič hop kým nepreskočíš,opatrnosť je na mieste celý život a to aj v dalších generáciách.Držím obom prsty.
Ferdosondo
13.09.13,03:33
martinak3 dnes som sa dostal k tejto téme. Pri čítaní som predpokladal, že sa to takto vyvinie. Avšak urobila si základnú chybu. Ak sa alkoholik pýta na liečenie, treba ho okamžite šupnúť do auta a odviezť do najbližšej psychiatrickej liečebne. Vtedy to cíti tak, že je už veľmi zle a potrebuje pomoc. V tú chvíľu je aj odhodlaný podrobiť sa liečeniu. Je rozklepaný psychicky na dne a má dve možnosti: liečť sa, alebo znova a znova sa ožrať do nemoty. Sám nie je schopný v boji s alkoholom vyhrať.
Preto ak mu chceš ešte pomôcť, tak musíš znova len čakať, kedy bude na tom tak zle, že sa bude pýtať na liečenie. Ak ho vyhodíš z domu a nebude mať peniaze(urobíš dobre) ver, že to bude čoskoro. Ale musí vedieť, že pokiaľ sa rozhodne liečiť, má mu kto pomôcť. Vtedy však budeš musieť konať rázne a bez kompromisov a to je na celom tom najťažšie.
martinak3
13.09.13,05:31
BXL miami - samozrejme mas pravdu - avsak ja si to dovolim tvrdit na 100% ze s tym nemame problem - pretoze nas zivot uz tak tazko poskusal, ze keby som to vsetko trapenie chcela splachnut alkoholom, tak tu uz davno ani nie som - mam svoje zasady a priority a lubim svoju mamicku nadovsetko( ona pri nom mala zivotne galeje a vydrzalo to 30 rokov) a moje deti, ktorym by som to nikdy, ale nikdy neurobila. Buduce generacie sa ovplynuju vychovou a viem, ze ked im budem davat vela lasky a upozornovat ich na to co je nespravne - tak aj ked mozno sklznu k nespravnemu, ale naucim ich ako sa dostat spat k spravnemu...