scorp
21.08.13,14:46
Upresnujem. Strihanie pazurov u psov, ktore sa pohybuju po tvrdom povrchu nie je potrebne. U veterinara som sa vsak stretol s nazorom, ze aj pohybom po trave sa pazury obrusuju, (dokonca aj na mokrej trave sa ciastocne rozpusta koniec pazura), teda nie je potrebne strihat. Este upresnujem: bavime sa o psoch, ktore su stale vonku, teda nie bytovych maznacikoch. No, s tou travou ma to zarazilo, nikde som o tom nepocul. Vas nazor ? Dakujem. Pozn. mam uz v poradi 4. psa, teda nepredpokladam rady pre zaciatocnikov...

Upresnujem: u rovnakeho plemena za rovnakych podmienok som si vsimol, ze rast pazurov nie je rovnaky. Zrejme to suvisi s mnozstvom faktorov, o ktorych nemam sajnu. Napriklad take hrabanie v zemi, cize akoze obrusovanie tiez s tym suvisi. Co vy na to ?
19empty19
21.08.13,14:01
Teraz úplne nechápem na čo sa pýtaš, lebo odpoveď na strihanie už máš v tvojej otázke, ale asi sa skôr pýtaš na tú trávu.
19empty19
21.08.13,14:03
Ja viem tak, že iba o pevné. Predstavujem si nášho, ktorý dlhé pazúry má a každý deň chodí po mokrej tráve. Možno sú mäkšie ale pripadá mi to ako nezmysel.
bjuty smis
21.08.13,14:45
pazúriky treba strihať podla toho, či sú prerastené..
a nie podla povrchu terénu...
ked má pes, najmä vačšie plemená výbeh vonku, tvrdé povrchy, vačšinou to stačí...
ale nie je to smerodajné..
Dav
21.08.13,15:07
Psom, chovaným vonku a psom s pravidelným dostatočným pohybom po vonku pazúriky strihať netreba. Treba pozorovať psa, ako chodí a ako našľapuje, prípadne, ako rýchlo mu pazúry dorastajú a strihať len v prípade, že sú dlhé a pes zle našľapuje. V rámci očkovania proti besnote skonzultovať s veterinárom a potom postupovať podľa jeho rád. Mojej psine, kým bola aj vonku, nebolo treba strihať pazúry vôbec; výroba golfového ihriska a produkcia únikových otvorov popod plot na dvore problém vyriešila :D . Strihala som len "vlčí" pazúr na predných labkách, lebo ním vyrábala zaujímavé vzory na našich predlaktiach. Odkedy je chovaná v byte a pohybu má menej, raz za čas sa pazúry dajú ostrihať - cca 1 x za rok. Chodím ich strihať k veterinárovi, lebo doma je to adrenalín a kvalitné kliešte na jej hrúbku pazúrov sú zhruba za cenu 4 strihaní. V prípade, že má niektorý pazúr zalomený, použijem kliešte na ľudské nechty. Pri strihaní treba dávať pozor aj na dĺžku odstrihnutého pazúra, lebo nie na každých pazúroch vidno hranicu, po ktorú je pazúr neživý .Takto odstrihnutý pazúr krváca a psa to bolí. Potom treba ranu ošetriť, dezinfikovať a zabrániť infekcii. Tráva pazúry neobrusuje, obrusuje ich tvrdý povrch.
viktorviktor
21.08.13,18:45
podľa toho čo sa píše, veterinár má asi pravdu, veď netvrdil, že chodením len po tráve si obrúsi pazúry,
Podkladom každého pazúrika je pazúrová kosť (os unguiculare), ku ktorej prirastá škára pazúrika, ktorá produkuje rohovinu. Produkcia rohoviny, teda stvrdnutého keratínu je kontinuálna a s postupujúcim vekom psa sa postupne znižuje.
o keratíne napr tu http://cs.wikipedia.org/wiki/Keratin
scorp
22.08.13,05:20
Presne tak, veterinar spominal keratin. Stary praktik, ktory asi vie, o com hovori...
MisheliQ
27.05.14,07:29
Ne/strihanie a obrusovanie pazurikov zavisi aj od velkosti a hmotnosti psa :-) lepsie si pazure obrusi 60 kg doga ako 1.5 kg civava.

Keby som sa na obrusovanie spoliehala u mojich westikoch tak mame problem s prerastanim....a to ich mame vacsinu dna na zahrade (ked je pekne) (cez noc spia dnu), tiez ich vencime, tiez sa ponahanaju (a vazia priemerne tych 8 kg)
alaya1
27.05.14,07:33
pekne si to vysvetlila, ale snad mu za ten rok, odkedy bola tema zalozena aj pazury ostrihali :)