merror12
22.08.13,09:19
Dobrý deň! :)
Môže mi niekto prosím vás povedať aký výkon má vertikálna štiepačka dreva s výkonom 4,0kW a tlakom 10t za cenu cca 600e, myslím, za aký čas približne je možné poštiepať m3 dreva agáč/dub priemer 20cm dĺžka 100cm aj hrče sa nájdu. :cool: Prosím odpovede k veci, žvanilovia a mudrlanti si dajte pohov, :--- rady typu že si mám kúpiť sekeru a že to záleží od neviem čoho všetkého nepotrebujem. :mad: Ďakujem!;)
buchač
22.08.13,07:33
Ja som prvý mudrlant ....žvanil ale teda nie !!!
Si predstav , že to záleží od viacerých premených .........

P.S.:
....už len to samotné drevo ( agát - dub ) je v inej kategórii tvrdosti ...

ALE TY RADU NEPOTREBUJEŠ !!!
KÚP SI RADŠEJ SEKERU - KÁĽAČKU !!!...videl som cigána , čo kubíček drievka oveľa väčšieho priemeru za 5 - 10 minút dal dole ...
lubko6394
22.08.13,07:41
Preboha čo chceš vedieť ? Veď to záleží najmä na rýchlosti ako stíhaš vkladať a odkladať, samotný priebeh štiepania bude kdesi v priemere 10 sekúnd.
A prečo štiepaš najskôr ? Ja porežem metrové kusy na trojo, to čo je pod 20 nešiepam ( mám mierku veľkosti otvora na kotli a 20 cm prejde ), a štiepam už len tie nad 20 pri dĺžke cca 35 cm na drobnejšie ( keď sa zapaľuje kotol ).
buchač
22.08.13,09:00
Ideš od veci ....žvaníš ....mudruješ ....
Daj si pohov ....
Nepotrebný názor ...
Radšej si sekerou do nohy zarúb - sekni ....

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
lubko6394
22.08.13,11:36
Však to neštiepam sekerou, ale horizontálnou štiepačkou a stačí mi.
buchač
22.08.13,11:42
Mne stačí sthillka a poriadna sekera ...
Síce si máknem , ale robím to pre svoje zdravie ....
Ale to je už iný príbeh .

Ide ale aj o to , že vysoliť 600 € za štiepačku , ktorú využijem len občas , na 1 - 5 kubíkov dreva ročne , tak to sa proste neoplatí .
misoft
22.08.13,17:41
A poriadna sekera je lacnejšia a všestrannejšie využiteľná. A nie len raz do roka...... a na drevo....... :D
kremienok76
22.08.13,18:15
môžeš si to jendoducho vypočítať, učí sa to už na fyzike na ZŠ, najprv si musíš vyjadriť veličinu práce W[J] = sila F[N] pôsobiaca na pohybujúce sa teleso po dráhe s [m], W=F.s, následne si vypočítaš mechanický výkon P [W] = práca A [J] vykonaná za jednotku času t[s], P=A/t (toto všetko platí za predpokladu, že piest kálačky pôsobí v ideáalnej rovine na dubový klátik, inak musiš zohľadniť uhol pôsobenia sily), dalej musíš zohľadniť tvrdosť dreva pre DUB a AGAT, použiť rozdielne koeficienty, v tomto pripade je trenie vzduchu zanedbatelne, len ak by si kálal vo výchrici :D. Toto všetko platí ak chceš vyjadriť svoj výkon vo wattoch a nie výkon kálačky, ten máš na štítku.
ale, teraz vážne, ak chceš vyjadriť svoj skutočný výkon [m3/h] pri kálaní, môžeš to urobiť nasledovne, priprav si dva metrové klátiky jeden agátový druhý dubový, z každej dreviny budeš potom môcť kupovať len takéto klátiky inak budu výsledky skreslené. Postav dubový klátik do kálačky ktorý si pred tým skubíruješ, pusti stopky a kálaj, taký istý postup zvoľ aj pri agáte a získaš dosť presné výsledky merania, plus minus 30%, zvyšok je závislý od tvojej kondície. Na záver len: "Práci česť a robote pokoj" :D
buchač
22.08.13,18:28
Tej fyzike som síce veľmi neporozumel ...pomaly to znie ako urážka ...
Záver je najkrajší ...ja doplním :

" Kde sa robí , nezavadiam " ... :D :D :D
kremienok76
22.08.13,18:30
tak, tak :D
Martin1310
22.08.13,19:43
Naozaj sa to nedá povedať tak ako si predstavuješ ale aby som teda len nežvatlal tak takto.
Bukové drevo sa štiepe najlepšie a najrýchlejšie dub je otrošku horší agát ešte horší ale stále je to dobré , uplne najhorší je smrek a borovica.Na vysvetlenie , pri kálaní metrových kusov nejde ani tak o tvrdosť ale o to že napríklad metrová siahovica borovice po rozlúsknutí ešte drží pokope na hromade miestach a treba to dosekať ručne , toto sa ti pri buku stane len málokedy.

lubko 6394 -Ja si neviem predstaviť ako a kde by som skladoval tolko naštiepaného dreva.V tejto chvýli mám doma 85 metrov dreva uloženého v poštiepaných metroch.Poštiepané na polienka by to bolo hrozne neskladné.
A nechávať schnúť buka v nepoštiepaných siahoviciach je blbosť to za dva roky zhnije a nie uschne.
lubko6394
23.08.13,06:49
Však ja miniem ročne tak 3 kubíky - 15 kubíkov pálim 5 rokov. A tých 15 kubíkov som skladoval v stodole poukladané na 15 kopách. Na jeseň keď už nie je horko som rozobral tak 2 kopy - cirkulár, pár väčších ako otvor kotla rozštiepať a čakať na zimu.
merror12
26.08.13,17:26
Odpoveď brilantná, ale keby si si bol aspoň poriadne prečítal otázku, tak by si vedel, že nad kúpov štiepačky len uvažujem a asi si tie dva metrové klátiky nedonesiem do predajne aby som si to tam pomeral a pouvažoval nad tým a mohol si si ušetriť námahu a hľadať vzorce na googli :D
merror12
26.08.13,17:31
Ak radu nepotrebujem tak mi ju nedávaj, nepotrebujem si poštiepať "kubíček drievka" ako cigánik ktorého si videl, štiepačku potrebujem na biznis a keďže sa tieto služby účtujú v hodinách potrebujem si prepočítať, koľko dreva vieme spracovať takýmto typom štiepačky, presne takýmto bezduchým debatám som sa chcel vyhnúť ale som bol naivný keď som si myslel že niekto kto sa doma zasrane nudí tu nebude mudrovať a neodpustí si pár primitívnych vtipov na ktorých sa smeje len on sám
merror12
26.08.13,17:41
Nie každý predá svoje platničky za 600euro pre niekoho má zdravie nevyčísliteľnú hodnotu, 600euro dnes nieje žiadny peniaz a pri predstave koľko roboty a času ti to ušetrí si myslím že tu nie je o čom debatovať
kremienok76
26.08.13,17:41
však keby si ju už mal kúpenú tak ti nepíšem takú odpoveď, lebo si to vyskúšaš s tými dvoma klátikmi v praxi doma ... a vzorce som na googli nehľadala :D
buchač
26.08.13,17:44
Šak samozrejme že je brilantná !!!

Vraví sa tomu aj inak :

Na blbú otázku primeraná odpoveď ....
vlado 33
26.08.13,18:09
A to zabudol pripočítať teplotu oleja , teplotu prostredia a mieru alkoholu obsluhy.
Martin1310
26.08.13,18:10
No neviem ako presne si to predstavuješ s tým zarábaním s kalačkou ale kusok odomna je firma ktorá sa zaoberá výrobou palivového kusového dreva a oni majú takú mašinu že tam dáš dlhé 4 - 5metrové poleno a na konci už len vypadávajú naštiepané polienka , obslúži to jeden človek. Tomuto by si ťažko konkuroval s normálnou kálačkou. Aj ked záleží či v tvojej oblasti je takato konkurencia.
buchač
26.08.13,18:11
Bingooooo .....

100 bodov !!!
buchač
26.08.13,18:16
merror .....

Čo sa týka môjho zdravia , tak Tvoj názor by som hodnotil Tvojim nickom bez prvého písmenka ....
vlado 33
26.08.13,18:19
Mila123
26.08.13,18:25
kremienok76
26.08.13,18:35
joooj chlapci ale sa s vami dobre bavím :D
buchač
26.08.13,18:54
.....alebo ...

Soused roku z panelaku

http://www.youtube.com/watch?v=LtLw16dFONI
pavol54
27.08.13,15:58
lepšie ako biely brat
merror12
28.08.13,05:35
Dobrý postreh :D málokto si to všime
merror12
28.08.13,05:46
Ozaj nepochopím ako môže byť niekto taký idiot, že keď nevie poradiť miesto toho aby čušal tak bude vysmievať a ty čo máš nick ako zo sexzoznamky na pokeci: buchač, najviac ma mrzí že sa nechám strhnúť, Nikdy sa nehádaj s idiotom lebo ťa stiahne na svoju úroveň a tam ťa rozdupe!
buchač
28.08.13,05:57
Môj Ty zlatý ...
Dlab na to ......
Čo je podstatné , nepochopil si totiž princíp a pointu príspevkov všetkých prispievateľov .
Hneď v zadaní otázky si nespomenul zámer v tom podnikaní . Ak by sa tak stalo , ušetril by si si iróniu od ostatných , takto len tými ďaľšími pripomienkami typu :

..." Prosím odpovede k veci, žvanilovia a mudrlanti si dajte pohov, rady typu že si mám kúpiť sekeru a že to záleží od neviem čoho všetkého nepotrebujem...." ...

Takže neurážaj - to viem aj ja ....radšej sa zamysli nad svojími myšlienkovými pochodmi ...
Sú totiž nepochopiteľné ...( nechcem rovno napísať niečo o stupidite )....