Falapagzand
22.08.13,14:57
Na chate máme suchý záchod, nie samostatnú kadibudku ale akoby prístavbu k chate, s vybetónovanou žumpou. Keďže tam chodíme 2x do roka tak problém s tým že by tam bolo plno veľmi dlho nebol a nastal až teraz. Problém je že ten kal je za ten čas úplne vyschnutý, nedá sa len tak vytiahnuť, keď som tam zavolal ľudí z JRD čo ťahajú žumpy tak mi len povedali že "jóóój, to je suché a stvrdnuté, to sa nedá". Čo teda s tým? Ak si dobre pamätám tak otec spomínal že keď sa to naposledy čistilo tak tam najprv napustili vodu aby sa to rozmocilo a potom to vytiahli. Zaujíma ma preto či sa to takýmto spôsobom dá urobiť a dotyčným sa to len nechcelo a treba nájsť iných alebo ich presvedčiť, alebo či to ide vyriešiť nejako ináč (okrem zrušenia záchodu).
Stefan2005
22.08.13,14:12
... no keď nechceš použiť krompáč, lopatu a kýbel... skús tú vodu a potom pridať baktérie pre prenosné a suché záchody...
pavol54
22.08.13,14:40
Murárskou naberačkou na vápno(s dlhou rúčkou) do kýblika a hajde do rýhy v záhrade
dehumanizer
22.08.13,15:55
Praveze to suche a tvrde tymto sposobom nepojde, to je fakt stvrdnute fest, to je uz ako normalna zem, tie stare nanosy, takze jedine to nejako tou vodou rozriedit a potom... Ale je tam toho tolko ze tou naberackou by sa to robilo tyzden :-) Tak ale ked nebude ine riesenie, tak minimalne nieco z toho tymto sposobom budem musiet odstranit.
dehumanizer
22.08.13,15:58
ja som myslel tak ze tu vodu tam nacerpaju z toho auta ktorym to vyvazaju a potom ze to zas natiahnu naspat ked sa to rozriedi. Inac tie bakterie som uz skusal, teraz v lete som tam dve davky nalial, ono to mozno funguje ale len na tie nove vrstvy a ked je pod tym este to stare tak sa to vsetko vsiakne dospodu a nic moc sa nestane. Keby sa to vycistilo komplet tak potom to tam davat kazdy rok asi bude mat zmysel a pomoze to...
bjuty smis
22.08.13,20:40
a potom do ryhy nasiať redkovku, alebo mrkvu ?
že na chlebík, alebo do polievky...a aj vnúčikom do mesta zoberiem ?
ked bolo také tvrdé...
bjuty smis
22.08.13,21:17
sám vieš, že áno...
ale - to- v tomto prípade -nebude najväčší problém..

otec mu dobre radil....
pavol54
23.08.13,03:08
To len v Rakúsku sa polia močovkujú a zapracovávajú do pôdy lenže ty tomu ako všetkému nerozumieš tak neraď "Ak sedliak nesere tak meštiak nežere" odjakživa platný slogan.
command
23.08.13,05:26
No a kde je vlastne problem? Ked ti tato radil ze to robili tak ze naliali vodu rozriedili tak to tak sprav ked to bude riedke zavolaj cucmajstrov a je. Oni asi tazko ti tam napustia vodu a budu tam stat aj 5 dni nez sa to vsiakne a rozriedi ked je to take tvrde(je jasne ze ked je to tvrde ako zem tak cucstroj to nevcucne). Treba len naliat vodu viac krat a treba to premiesat aby sa tie tvrde vrstvy rozriedili. Ale urcite to nebudes mat len tak za par hodin myslim si ze to bude na dni,ale to zalezi aka velka je zumpa
bjuty smis
23.08.13,06:12
močovkujú aj u nás..
vieš ty vôbec, čo je močovka ?
a vieš čo sú to ludské výkaly ??

kde to ty vlastne predávaš tú svoju produkciu ?
ty nie si stav na nahlásenie hygiene, ale polícii..
pavol54
23.08.13,06:58
však nahlás
bjuty smis
23.08.13,08:13
radšej ti zaželám dobrú chuť...
pavol54
23.08.13,10:04
a čo myslíš kam idú kaly z čističiek ? NA polia takže možno aj múku z takého poľa ješ takže sa neštorcuj len preto že máš na mňa alergiu. Existuje potravinový reťazec, tvoj výkal je pre určitú skupinu živočíchov potravinová základňa a tie sú zase ydrojom obživy pre ďalší článok ak by tak nebolo tak ani trávenie v našom organizme neprebieha. Ja si myslím že každý by sa mal vyjadrovať k tomu čomu rozumie. To by si potom ani nemohol dať čučoriedku lebo ju ošťala srnka
bjuty smis
23.08.13,10:28
to je také tvoje typické zaonačovanie...

kopa ludských hoven je kopa ludských hoven...
močovka je močovka.....
kal z čističky je kal z čističky....

ked je to u vás zvykom, že ludské hovná si dávate priamo do záhrady, tak mňa to netrápi...
len by som to tu neradil aj ostatným...

ale plne súhlasím aspon s jednou tvojou vetou...každý by sa mal vyjadrovať k tomu, čomu rozumie....
marjankaj
23.08.13,10:42
Pekná sebakritika:D
pavol54
23.08.13,10:54
kal z čističky je len kopa ľudských hoven s prídavkom ťažkých kovov a zbytkov zo saponátov. A len tak na okraj zadávateľ sa pýtal na radu ako so suchým záchodom kam chodí 2x do roka, tak tak iste nemá záhradku na ktorej pestuje zeleninu a tie baktérie ten odpad už dávna prepracovali na humus a ..ale ty si nosíš určite so sebou vrecúško na vyprázdňovanie aj na celodennú túru do lesa však to je zdraviu škodlivé ...
bjuty smis
23.08.13,11:10
kal z čističky je mechanicky odvodnený a anaeróbne stabilizovaný....
má to on v tej svojej žumpe ??ak iste nemá záhradu, prečo mu radíš -citujem :a hajde do rýhy v záhrade ?
tie trápnosti a sprostosti s vrecúškom si môžeš odpustiť. aj ked je to typické pre tvoje príspevky....
pavol54
23.08.13,11:36
čo to je anaeróbne stabilizovaný ale tomuto nerozumieš že? Lebo tieto procesy prebiehajú pokiaľ viem v bioplynových staniciach alebo že by sme už mali čističky bez prístupu vzduchu? teda anaeróbne? no vieš s každým sa treba baviť na jeho úrovni a ja sa ti snažím prispôsobiť čo už si pomôžem ?
lubko6394
23.08.13,11:44
Nech sa teda poučím. Zadávateľ píše, že je to úplne suché. Myslím si, že ak je to vyschnuté, tak by tam nemali byť iné baktérie ako sú v okolí. Suché by malo byť bezpečné, však na púšti a kdesi v Mongolsku používajú trus na ohrev stravy. Jedenkrát priloží, jedenkrát zamieša - však by museli vykapať.
bjuty smis
23.08.13,11:54
prečo musíš zo seba stále robiť vola ?
mne sú tvoje "vedomosti "úplne ukradnuté....ale pre ostatných:

ZHODNOCOVANIE KALOV Z ČISTIČIEK KOMUNÁLNYCH ODPADOVÝCH VÔD

Kaly z čistenia komunálnych odpadových vôd sú podľa zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch zaradené ako odpad.
Podľa Vyhlášky č. 284/2001 Z. z., ktorou sa ustanovuje katalóg odpadov, sú kaly z čistenia komunálnych odpadových vôd zaradené ako ostatný odpad O, katalógového čísla 19 08 05.

Čistiarenské kaly sú konečným produktom procesu čistenia odpadových vôd. Predmetné kaly sú mechanicky odvodnené a anaeróbne stabilizované, čo umožňuje ich využitie ako surovinu pri výrobe kompostu, alebo priame využitie k aplikácii na poľnohospodársku pôdu.

Rozhodujúce vlastnosti čistiarenských kalov spočívajú v ich priaznivom hnojivom účinku (sekundárny zdroj živín podľa zákona 555/2004 Z. z., ktorým sa novelizuje zákon č. 130/2000 Z. z. o hnojivách) vplyvom obsahu:

organickej hmoty
makroelementov (makrobiogénnych prvkov)
amikroelementov (mikrobiogénnych prvkov)