Jana Misovicova
26.08.13,12:49
nes som telefonovala do soc.poistovne ohl. DNP.Mam zdravotne problemy s chrbticou,preto som sa chcela poradit,akym sposobom sa pripoistit.V minulosti som mala tiez DNP ,len ked som bola operovana na zily.Dnes mi pri prvom telef. rozhovore povedala mila pani,ze si nemusim nic priplacat,ze mam zaplatene 2 roky v DNP.Ze sa staci prihlasit do soc.poistovne,a vypisat si Pn-ku.Potom som telefonovala este s druhou pracovnickou soc.poistovne a ta mi povedala,ze je to protipravne,ze mozu dat preverit moj zdravotny stav.Ci som naozaj chora.Ved ja nechcem spekulovat,ja som sa len pytala ,kolko sa plati teraz po novom DNP.Nikdy som naschval nebola na Pn.ke,len ked som bola operovana,alebo vazne chora.Myslim si ,ze toto dobrovolne pripoistenie je pre vacsinu ludi nezname,a ked vam maju poradit v soc. poistovni,hned vas upodozrievaju z podvodu.Poradte mi,ako postupovat pri vypisani Pn ky a prihlaseni sa do DNP
veronikasad
26.08.13,10:54
Odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ? Bola si zamestnaná aj predtým ?

Odkedy - dokedy trvalo tvoje dobrovolné nemocenské poistenie ?
Katy a R
26.08.13,11:02
ak chceš pripoistenie - tak to sa rieši v nejakej komerčnej poisťovni .. môžeš sa v hociktorej poinformovať
Ale ty asi potrebuješ nemocenské poistenie v SP ;)
Za predpokladu, že si už poistenie mala - teraz sa prihlásiš na balík sociálneho poistenia (stačí DP+NP ) - z min VZ. No a potom (hoc aj na druhý deň) by si sa mohla dať vypísať, keď teda máš zdravotné problémy.
Samozrejme - poistné treba zaplatiť - bez toho by dávka nebola! - ale za 1 alebo 2 dni to nie je veľa Okolo 4 eur za deň)
Keďže si sem nedala všetky potrebné info - tak upozorňujem, že toto platí v prípade, ak máš splnenú podmienku doby poistenia.
Pepa
26.08.13,12:36
Tak to si volala na to správne miesto. Prečo by ti mali v SP poradiť ako "využiť" sociálny systém preboha.
K veci: ako odznelo od kolegýň - ak spĺňaš podmienku doby poistenia stačí sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie a hoc aj v ten istý deň "ísť" na PN.
Čo sa týka poznámky tej druhej panej zo soc. poisťovne - ak dajú preveriť opodstatnenosť dočasnej pracovnej neschopnosti, posudkový lekár bude posudzovať kedy si stratila "spôsobilosť" vykonávať prácu. Ak nájde v zdravotnej dokumentácii fakty, ktoré budú svedčiť o strate spôsobilosti vykonávať prácu s dátumom pred prihlásením sa na DNP je pravdepodobné, že táto DPN bude posúdená ako neopodstatnená a dávku ti SP neprizná.
Netvrdím, že to tak bude, ale je to jedna z možností.
suzi22
26.09.13,17:28
Dobry vecer.Prosim Vas otazka: povinne poistena SZCO - odvody z minima - chce sa dobrovolne pripoistit (Nemoc.+dochod.balicek) plati sa 22,4% z VZ - cize napr.z max.to bude 3930 - 393 = z 3537,.eur? Existuje neaky max.strop vysky PN? Ci je to 55% z 3930eur? A este co sa tyka PN - aj keby mala dobrovolne poistenie len 1 den a nastupi na PN - rata sa to uz aj z toho? Podmienka 270 dni z povinneho poistenia je splnena...dakujem
suzi22
26.09.13,17:41
alebo je max.denny VZ nemoc.davky v roku 2013 = 38,7617eur - to sa tyka materskej ale aj PN - nie? cize stacilo by platit z rozdielu 786eur? (1179 - 393)
veronikasad
26.09.13,18:19
Dobry vecer.Prosim Vas otazka: povinne poistena SZCO - odvody z minima - chce sa dobrovolne pripoistit (Nemoc.+dochod.balicek) plati sa 22,4% z VZ - cize napr.z max.to bude 3930 - 393 = z 3537,.eur? Existuje neaky max.strop vysky PN? Ci je to 55% z 3930eur? A este co sa tyka PN - aj keby mala dobrovolne poistenie len 1 den a nastupi na PN - rata sa to uz aj z toho? Podmienka 270 dni z povinneho poistenia je splnena...dakujem
Z akého poistenia má splnenú podmienku 270 dní poistenia ? Odkedy je povinne poistenou SZČO ?
Mila123
26.09.13,18:27
Dobry vecer.Prosim Vas otazka: povinne poistena SZCO - odvody z minima - chce sa dobrovolne pripoistit (Nemoc.+dochod.balicek) plati sa 22,4% z VZ - cize napr.z max.to bude 3930 - 393 = z 3537,.eur? Existuje neaky max.strop vysky PN? Ci je to 55% z 3930eur? A este co sa tyka PN - aj keby mala dobrovolne poistenie len 1 den a nastupi na PN - rata sa to uz aj z toho? Podmienka 270 dni z povinneho poistenia je splnena...dakujem
podmienku 270 dní z povinného poistenia nemusíš mať splnenú, aby si mala nárok na dávku nemocenského poistenia......
ak by si chcela max. dávku NP musela by si si platiť dobovoľné poistenie najmenej 26 týždňov (a aspoň 88 dní starého poistenia by si už musela mať ku dňu prihlásenia, ak nemáš tak by si si musela platiť 270 dní) .....lacnejšie je v tomto prípade zamestnanie, resp. aj dohoda na pravidelný príjem......predpokladám, že nie si dôchodkyňa
kamossa
27.09.13,07:31
Dobrý deň,
taktiež som dnes telefonovala do soc.poistovne ohľadom dobrovoľného poripoistenia PN, bolo mi povedané, že je to balíček nemocenský a dôchodkový, kt,. z min. vym. základu stojí 131 eur, Na otázku kedy si budem môcť uplatniť PN mi bolo povedané, že až po 270 dňoch...to znamená že si PN môže uplatniť až naozaj po 9 mesiacoch aj ked som zamestnaná u toho istého zamestnávatela už 6 rokov a aj ten za mňa platí odvody?