Shrekula
29.08.13,18:45
Vo firme riešia prerušenie dodávky elektrickej energie tým, že nám dajú podpísať dovolenku. Stalo sa mi to jedenkrát, teraz bude opäť prerušená dodávka elektrickej energie a to na 3 dni a opäť nám chcú dať podpísať dovolenku. Majú na to právo? Neporušujú náhodou § 142 ? Nepracujem tam dlho, musím čerpať svoju dovolenku a takýmto prístupom prídem o poslednú.
expeeert
29.08.13,17:39
Zamestnávateľ ti môže určiť aj čerpanie celej dovolenky. Dostávaš za ňu náhradu mzdy, takže tak. Sú tam nejaké obmedzenia, čo má dodržať (napr. časť dovolenky min. 2 týždne vkuse, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov, atď.) Musí ti ale čerpanie dovolenky oznámiť min. 14 dní vopred.
Ale môžeš si vybrať neplatené voľno...
Shrekula
29.08.13,18:47
Ďakujem za odpoveď, ale u nich to chodí tak, že dnes sa dozvedia, že nebude dodávka elektrického prúdu od zajtra a hneď prídu za nami s dovolenkovými lístkami. zdá sa mi to nefér. takto predsa nejedná jeden korektný zamestnávateľ. Vychádzam z tohto zákona a myslím, že sa jedná o prestoj. Mýlim sa?

Prekážky v práci na strane zamestnávateľa

Prípady, kedy zamestnávateľ z objektívnych dôvodov nemôže dočasne prideľovať zamestnancom prácu dohodnutú v pracovnej zmluve, označuje Zákonník práce v § 142 ako prekážky v práci na strane zamestnávateľa.

Je možné povedať, že Zákonník práce rozlišuje tri druhy prekážok na strane zamestnávateľa:

•prekážky súhrnne označené ako prestoj,
•nepriaznivé poveternostné vplyvy a
•iné prekážky na strane zamestnávateľa.
Pojem prestoj podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce zahŕňa situácie, kedy zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami. V prípade, že zamestnávateľ nepreradil takéhoto zamestnanca po dohode s ním na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Prestoj je teda charakteristický najmä dočasným a nepredvídaným charakterom. Môže ísť napríklad o dočasné odpojenie od zdroja energie až do obnovenia dodávok alebo o poruchu technologického zariadenia až do jeho opravy. V každom prípade musí mať takýto výpadok energie alebo porucha zariadenia bezprostredný vplyv na prevádzku zamestnávateľa.
veronikasad
29.08.13,19:58
Ide o prekážku na strane zamestnávatela - ale ... niekedy aj zamestnanec by mal byť ústretový voči svojmu zamestnávatelovi, najmä ak zamestnávatel vychádza v ústrety svojim zamestnancom (pri čerpaní dovolenky) - je to tvoj prípad ? Kolko dní máš ešte zostatok dovolenky za rok 2013 ?

(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Shrekula
31.08.13,17:26
Práveže som nastúpila až teraz v auguste, nárok na dovolenku nemám, vznikne mi až po skúšobnej dobe a takýmto spôsobom ju ani mať nebudem a sviatky celé kvôly takýmto veciam prepracujem. a ústretová som až až, je to firma kde sa ťahajú nadčasy, robím aj soboty, no do týždňa to činí aj 55 hodín dohromady. a aj napriek tomu, že nemám nárok na dovolenku mi ju dávajú podpisovať. no je to normálne?
veronikasad
31.08.13,17:40
Nárok na dovolenku za odprac.dni vznikne po odpracovaní 21 dní (1/12 ročného nároku). Nástup na dovolenku môže určiť zamestnávatel aj keď ešte nevznikol nárok na dovolenku za kal.rok (zamestnanec neodpracoval 60 dní). Ak nárok nevznikne, zamestnanec je povinný náhradu mzdy za čerpanú dovolenku vrátiť. Ak máš odpracované nadčasy, môžeš žiadať o čerpanie náhradného voľna. Kým si v skúšobnej dobe, moc nevyskakuj, ak nechceš prísť o zamestnanie
Shrekula
01.09.13,13:56
Ďakujem za odpoveď, ale už si hľadám radšej niečo iné. Som z ich prístupu k pracovníkom mimo. Ako sa hovorí treba to zažiť.