yayulka99
01.09.13,10:45
Pred pár rokmi nám pri kalamite v záhrade popadali stromy. Vtedy sme spílili iba kmene stromov, nebol čas riešiť čo s pňami. Tento rok sme všetky pne (korene) v záhrade vykopali. Je ich spolu 9 kusov. Teraz však vyvstala otázka, ako sa legálne zbaviť vykopaných koreňov. Kompost neprichádza do úvahy - záhrada je malá, korene sú pomerne veľké a zaberajú veľa miesta (aj keby sa mi ich nejakým zázrakom podarilo posekať na menšie kusy, na čo nemám síl, zavadzali by). Aké máte skúsenosti s likvidáciou, príp. vývozom koreňov stromov?
buchač
01.09.13,08:53
Skúsenosti ???

Buď nahádžem na vozík a odnesiem na skládku ...
Alebo poviem obecnému šoférovi , nahádžú to makači VPP na multikáru ...skončí to taktiež na skládke ...
Budúci týždeň takto mienim poriešiť pár polien , ktoré sa neoplatí ( veľká makačka )
Nema problema ...
arizona
01.09.13,09:09
Dat vediet najblizsim "osadnikom" ...pridu si zobrat
pablito74
01.09.13,13:21
Skus sa informovat na obecnom urade, co s takymto odpadom. V niektorych dedinach sa mozu taketo korene a pne vozit na vopred urcene miesto, ktore treba napr. zasypat a pod.
pavol54
01.09.13,13:48
škoda lopoty, drevo je uhlík, hnojivo obsahuje dusík, mal si navŕtať niekoľko dier rypnúť tam močovinu a za pár rokov by si mal drevo napolo rozpadnuté v prírode musí existovať vyrovnaná uhlíková bilancia, prečo si myslíš že polia sa na jeseň intenzívne damujú (okrem iného aj preto aby sa ľahšie rozložili rastlinné zbytky tým že sa uhlík s dusíkom viažu na seba)
yayulka99
01.09.13,18:14
Vďaka za radu, pred výkopom som zvažovala aj túto alternatívu, ale nemohla som čakať niekoľko rokov. Ešte túto jeseň ideme prekopať komplet celú záhradu a pripraviť na sadenie + iné úpravy. Pne proste zavadzali a museli ísť preč. Už je po nich, len ich musím dakde odpratať, aby sme sa mohli pustiť do hore spomenutých úprav.
yayulka99
01.09.13,18:15
Vďaka, skúsim im teda zavolať.
yayulka99
01.09.13,18:17
tí rozoberú rovno aj celú chatu a mám po starostiach :D
yayulka99
01.09.13,18:20
keď má niekto kontakty... nie si náhodou z okolia BB, že by som VPP makačom prihodila do multikáry? :D
buchač
01.09.13,18:25
Nie , nie ....to nie sú kontakty .
To je bežná prax v obci , kde mám chalupu ...
pavol54
01.09.13,18:40
Keby osadníci chceli pne tak nerežú stromy na úrovni pása to je ťažká práca
yayulka99
01.09.13,20:36
tak to ti teda gratulujem. máš chalupu v dobrej obci. kiež by to tak fungovalo všade
Indeed
02.09.13,06:44
najlepšie odpratáva oheň.....
julysak
02.09.13,06:53
Dobre je najprv rozštiepať a usušiť.
osky
04.09.13,06:46
ja neviem,kolko rocne stromy to boli?to maju tie pne tak obrovsky obvod?
vyhod to dakde dolesa alebo do prirody,tam sa to krasne rozlozi a nikomu sa neublizuje.ja myslim ze to nemusis ani hlasit a OU.ale ak mslis ze je to protizakonne,tak potom nic.ja nemyslim ze je na Tom nieco zle.

nie je to ni odpad ine veci,ktore bezne nachadzame v jarkoch por cestach......
stormcatcher
04.09.13,07:45
už som som sa začal báť, že ma s ničím neprekvapíte.
pavol54
04.09.13,18:29
To by ako vyzeralo keby si každý vysypal na niekoho pôdu(lebo každý kus prírody niekomu patrí) piliny korene konáre psie výkaly s odôvodnením však sa to rozloží a to už nehovorím o názore že použité hygienické potreby sú tiež z buničiny takže sa rozložia. nedávam neužitočné ale komentujem to nebola dobrá rada
pablito74
04.09.13,19:24
Ja viem ako by to vyzeralo, lebo u nas uz to tak vyzera. Osky musis uznat ze pne a korene vedla cesty pri jarkoch tiez nevyzeraju najlepsie. Do lesa je to tiez niekde problem, lebo ako bolo spomenute, vzdy sa jedna o nieci majetok, a nikto nechce mat bordel v lese.
julysak
04.09.13,21:09
Zavolaj záhoráckeho policajta s obuškom. Ten zakričí:
V mene zákona. Korene rozendzice sa.
A uvidíš ako sa rozondia.