MGiti
03.09.13,13:58
Chcela by som Vás poprosiť o radu, mali sme zamestnanú dohodárku , ktorá bola evidovaná na UP od 12.7.2013 do 31.8.2013. V júli zarobila 333,- € HM. Nakoľko suma prevýšila 148,- € vyradili ju z evidencie. V auguste ale už zarobila len 130,- €. Ja jej odvediem všetky odvody ako treba, len by ma zaujímalo, či ona nebude musieť doplatiť do ZP a do SP.
veronikasad
03.09.13,12:00
SP dohodárka nerieši. Ak ju vyradia spätne z evidencie na UP, v ZP sa musí prihlásiť za dni ktoré nepracovala ako samoplatitel.
Kedy dostala rozhodnutie o vyradení z evidencie UP ?
MGiti
04.09.13,06:45
Pravdepodobne ju vyradili v auguste, ale dajú si s tým na čas lebo ešte nedostala do ruk žiadne rozhodnutie. Nás by zaujímalo, že teraz keď jej vyšla menšia mzda tak či nebude musieť ona doplácať do ZP. Ja jej viacej ako 130 € nemôžem dať a len z tej sumy jej odvediem odvody. Ďakujem.
Hakika
04.09.13,07:06
ale bude doplacat. Z titulu dohody je poistena iba konkretne dni kedy pracovala, ostatne dni si bude musiet doplatit, kedze stat za nu platit prestal vyradenim z evidencie.
MGiti
04.09.13,07:25
Ona prakticky robila každý deň aspoň jednu hodinu do konca mesiaca - len neviem či zo 130 € budú pokryté celkové odvody do ZP.
veronikasad
04.09.13,13:47
Pravdepodobne ju vyradili v auguste, ale dajú si s tým na čas lebo ešte nedostala do ruk žiadne rozhodnutie. Nás by zaujímalo, že teraz keď jej vyšla menšia mzda tak či nebude musieť ona doplácať do ZP. Ja jej viacej ako 130 € nemôžem dať a len z tej sumy jej odvediem odvody. Ďakujem.
Ak ju vyradia z evidencie - bez ohladu na výšku príjmu zo zamestnania, bude si doplácať ako samoplatitel za dni kedy nepracovala na dohodu - zaplatí pomernú časť poistného samoplatitela z min. VZ.
To platí aj za mesiac júl, kedy u vás výšku príjmu prekročila a preto ju vyradili z evidencie UP.