juloxx
04.09.13,10:42
Po dlhom a zložitom vývoji sme konečne založili občianske združenie Slovensky cesnak Pre tých ktorých by to trošku zaujímalo čo budeme robiť a kam sa chceme uberať - treba sa pýtať , budeme sa snažiť to zodpovedať
lapejko
04.09.13,08:47
My si nesieme domov chorvátsky, skúsime posadiť, čechom to vyšlo...
lujza.j
04.09.13,11:03
len čo ozaj HR:D
marjankaj
04.09.13,11:33
A čo budete robiť?
marjankaj
04.09.13,11:35
A kam idete na dovolenku?
Tweety
04.09.13,11:35
A čo budete robiť?
Cesnačiť.
marjankaj
04.09.13,11:39
A čo budete robiť?
Cesnačiť.
Len či po slovensky?
Tweety
04.09.13,11:41
No neviem, keď sú SLOVENSKY, mali by byť SLOVENSKÝ.
juloxx
04.09.13,12:22
ja teda neviem či nikomu neprekáža, že v obchodných reťazcoch sa väčšinou predáva posledná trieda, že rajčiaky sa trhajú zelene a dozrievajú v bedničkách, že ovocie nemá chuť a skrátka všetko je oberané a stabilizované tak aby v reťazcoch na pultoch vyzeralo krásne a dlho vydržalo ale mne to teda prekáža. A o cesnaku ani nehovorím, na to aby som uvaril poriadnu cesnačku by som potreboval pol kila čínskeho cesnaku aby ho bolo vôbec cítiť. Skratka budeme sa venovať propagácii nášho domáceho cesnaku, tomu aby sme mohli dať dokopy slovenských pestovateľov (teda ten zbytok čo ho ešte pestuje) a spotrebiteľov. Chceli by sme sa venovať aj šľachteniu nových odrôd, ktoré majú pôvod v našich starších odrodách. Skratka náš cesnak je x krát kvalitnejší ako ten čínsky. Kto varí ten vie
buchač
04.09.13,12:47
Po dlhom a zložitom vývoji sme konečne založili občianske združenie Slovensky cesnak Pre tých ktorých by to trošku zaujímalo čo budeme robiť a kam sa chceme uberať - treba sa pýtať , budeme sa snažiť to zodpovedať
Dlhý ???
Zložitý ???
Dokonca vývoj ??? :eek:
Kua ...dlhý , zložitý vývoj je plod dieťaťa v lone matky a nie pindanie okolo cesnaku ...
Je úplne jedno , či je slovenský a či iný ...grgá a prdká sa od každého rovnako , dokonca aj pach z úst sa nedá odtajiť ...:rolleyes:


ja teda neviem či nikomu neprekáža, že v obchodných reťazcoch sa väčšinou predáva posledná trieda, že rajčiaky sa trhajú zelene a dozrievajú v bedničkách, že ovocie nemá chuť a skrátka všetko je oberané a stabilizované tak aby v reťazcoch na pultoch vyzeralo krásne a dlho vydržalo ale mne to teda prekáža. A o cesnaku ani nehovorím, na to aby som uvaril poriadnu cesnačku by som potreboval pol kila čínskeho cesnaku aby ho bolo vôbec cítiť. Skratka budeme sa venovať propagácii nášho domáceho cesnaku, tomu aby sme mohli dať dokopy slovenských pestovateľov (teda ten zbytok čo ho ešte pestuje) a spotrebiteľov. Chceli by sme sa venovať aj šľachteniu nových odrôd, ktoré majú pôvod v našich starších odrodách. Skratka náš cesnak je x krát kvalitnejší ako ten čínsky. Kto varí ten vie
So všetkým súhlasím !!!

Ale to si musíte ( a kto vlastne vôbec ) založiť občianske združenie ???

Dlho som sa nepobavil ako teraz ... :---

P.S.:
....a love budete mať odkiaľ ?????
Tie percentá z príjmu nedá jeden len tak ...že na " pestovanie " cesnaku ...
juloxx
04.09.13,12:58
Občianske združenie, je založené, kto ma záujem stanovy sú k dispozícii. A peniaze ? Toto nie je o peniazoch, teda nie o zarábani (na to sú firmy). Ako to budeme financovať?, veľa sa spraví svojpomocne, a sú aj možnosti dotácii a grantov aj keď to nie je jednoduché
JankaO
04.09.13,13:10
Záujmové združenie nie je založené na to aby podnikalo, jeho cieľom je niečo iné... A je smutné, že ironizujeme poctivé úmysly... Ja osobne držím palce a nech sa združeniu darí... aspoň niekto niečo robí a nekecá.
marjankaj
04.09.13,13:13
Záujmové združenie nie je založené na to aby podnikalo, jeho cieľom je niečo iné... A je smutné, že ironizujeme poctivé úmysly... Ja osobne držím palce a nech sa združeniu darí... aspoň niekto niečo robí a nekecá.
Ale propagácia vyzerá trochu inak ako toto tajnostkárenie. Skoro ako slobodomurári.:---
Vraj stanovy sú k dispozícii.
Treba iba vygoogliť a možno zadať správne heslo.
bjuty smis
04.09.13,13:58
nezačalo sa to všetko slovenskou hádzanou ? :)
wirgi
04.09.13,14:13
Ja si tiež pestujem domáci cesnak a nedá sa to porovnať s tým čínskym z obchodu. A čo bude náplňou združenia, budete organizovať aj nejaké kúpnopredajné výstavy ako v Čechách venované len cesnaku, kde si záujmcovia môžu kúpiť napr. sadbový cesnak a pod.
juloxx
04.09.13,14:21
sna sa dostaneme aj k nejakým výstavám tak ako je to v Buchloviciach (CZ), myšlienka festivalu je pekná ale to je skutočne už trochu o peniazoch, ale časom sa podari snáď aj to
Kedže združenie je založené naozaj krátko od jula, potrebujeme najskôr poriešiť nejaký web aby sa tí ktorí majú "problém " dostať k informáciam mohli aj bez toho aby museli odtajiť svoju identitu
Všetko a teda i to združenie musí prejsť nejakým vývojom aby bolo možne povedať čo sme urobili, ale v tejto chvíli sme už určite urobili viac ako tí čo hľadajú iba chyby a kritizujú - založili sme ho a fungujeme !!!!
A čo sa týka kvality cesnaku, tak tvrdiť že čínsky alebo španielský cesnak je dobrý asi nemali šancu ešte ochutnať skutočne dobrý, ostrý cesnak bez typickej čínskej pachuťe ktorú ten čínsky má.
pablito74
04.09.13,15:23
Fandim vam. Nechcem robit nikomu reklamu ale myslim si ze cely zivot, ktory pan Ing. Kozak venoval cesnaku, nebude lahko dohnat a preto ja zacinam pestovat česky cesnak. Urcite aj my slovaci mame dobre odrody, no vela ludi po dedinach pestuje "Rusaky", ktore Kozakovmu cesneku v uslachtilosti chuti konkuruju iba tazko.
Zozbierat tych par nasich odrôd hadam nebude az take tazke, tazsie uz asi bude realizovat udrziavacie slachtenia + pestovanie sadby. Ono tazsie to by ani nemuselo byt, len ci by sa tu na slovensku, nesli ludia, ktory by boli ochotny platit povedzme 10e za kilo sadby. V Cechach sa takych ludi najde kazdorocne vela, len tu je zase ina mentalita a zmyslanie ludi. Nie vsetci, no pre vätsinu drobnych zahradkarov, ktory si pestuju zeleninu pre svoju rodinku, je kazdy vydavok naviac problem. No ale tu sa aj hadam menej zaraba (aspon na vychode) ako v CR, tak sa netreba divit.
juloxx
04.09.13,16:19
cena sadby je zavisla predovšetkým na množstve ktoré sa produkuje. Vzhľadom na to že o cesnakovú sadbu je obrovský záujem (to hovorím z vlastných skúseností) je jej málo, cenu to vyháňa do obrovských výšin. Výroba cesnakovej sadby je porovnateľná - cenovo s výrobou cesnaku, zvyšujú ju iba poplatky, rozbory,a pod teda štát. Problém je však ten že sadby bude asi aj nasledujúce roky nedostatok. Napríklad, už minulého roku moj kolega jednal s p.Kozakom či by sa jeho sadba nedala dovážať na slovensko resp. či by sa nedala licenčne množiť. Jeho vyjadrenie bolo v tom zmysle že nedokáže pokrývať ani český trh a teda nevidí dôvod prečo isť na slovenský.
Cele je to to o tom , že konzumenti musia pochopiť že tak ako si vyberajú jablčka podľa odrôd, zemiaky, da si cesnak vyberať podľa odrôd. Tento rok budem napríklad vysádzať spolu asi 26 odrôd a selekcii. Škála chuti , pokiaľ to samozrejme človek môže vyskúšať je skutočne ohromujúca, sú odrody jemnejšie, sú ostré a veľmi ostré a sú odrody ktoré skutočne možno považovať za "smraďochov" v cesnakovom svete
pavol54
04.09.13,18:22
cena sadby je zavisla predovšetkým na množstve ktoré sa produkuje. Vzhľadom na to že o cesnakovú sadbu je obrovský záujem (to hovorím z vlastných skúseností) je jej málo, cenu to vyháňa do obrovských výšin. Výroba cesnakovej sadby je porovnateľná - cenovo s výrobou cesnaku, zvyšujú ju iba poplatky, rozbory,a pod teda štát. Problém je však ten že sadby bude asi aj nasledujúce roky nedostatok. Napríklad, už minulého roku moj kolega jednal s p.Kozakom či by sa jeho sadba nedala dovážať na slovensko resp. či by sa nedala licenčne množiť. Jeho vyjadrenie bolo v tom zmysle že nedokáže pokrývať ani český trh a teda nevidí dôvod prečo isť na slovenský.
Cele je to to o tom , že konzumenti musia pochopiť že tak ako si vyberajú jablčka podľa odrôd, zemiaky, da si cesnak vyberať podľa odrôd. Tento rok budem napríklad vysádzať spolu asi 26 odrôd a selekcii. Škála chuti , pokiaľ to samozrejme človek môže vyskúšať je skutočne ohromujúca, sú odrody jemnejšie, sú ostré a veľmi ostré a sú odrody ktoré skutočne možno považovať za "smraďochov" v cesnakovom svete
A kto ťa finančne podporuje? Lebo ak povieš "šľachtenie" to je beh na dlhé trate tak v tom lepšom prípade cca 15 rokov, len samotná registrácia trvá 3 roky.Aj šľachtiteľ by si rád dal každý deň stravu trikrát denne a do nadšenia sa neoblečie. a to sa ešte nerobí u nás ale v Čechách. Takže máš skúseného šľachtiteľa? inak sú všetci buď na dôchodku alebo sa už naň chystajú.
KONCEPCIA ROZVOJA PODOHOSPODÁRSTVA SR NA ROKY 2013 - 2020 vôbec so žiadnou podporou výskumu a šľachtenia vôbec neráta a to bol jedným so spracovateľov aj riaditeľ Centra výskumu rastlinnej výroby. Takže až zoženieš sponzora tak povedz
juloxx
05.09.13,11:11
no šľachtenie nie je prioritou nášho združenia, ale ak budeme môcť akokoľvek prispieť prečo nie. Je pravda že z peniazmi sa na výskum a šľachtenie sa neráta ale nič nám nebráni zbierať zaujímave ekotypy a časom sa uvidí, aj keď peniaze nie sú človek nikdy nevie či nenájde aj toho sponzora
Jednoducho v posledných rokoch sa mi dostalo veľa zaujimavých cesnakov do rúk, i keď je pravda že sa ťažko spoliehať na vyjadrenia pestovateľov "pestujeme ho už 30 rokov", vždy môže dojsť k zámene s nejakou už existujúcou odrodou. 100% overiť sa to dá len genetickými skúškami
Našou prioritou je presvedčiť ľudí aby kupovali slovenský cesnak od slovenských pestovateľov a aby vsadili ny vyššiu kvalitu ako je im ponúkana v obchodných sieťach
marjankaj
05.09.13,11:31
Niečo do seba to má. Veď aj jablká sa dovážajú a predtým sme mali našich dostatok, aj broskyne rajčiny a ostatné. Veď stačí pozrieť naše sady a polia ako pustnú a zarastajú burinou, prípadne fotovoltaickými elektrárňami.
A tomu kto neje cesnak vôbec je nakoniec jedno, či nekonzumuje slovenský cesnak alebo či nekonzumuje čínsky alebo španielsky.
viktorviktor
07.09.13,15:20
Keby si chcel prenajať pozemok na pestovanie, /TT kraj/ zadarmo, máš šancu
220870
07.09.13,15:41
Jaqsa k vám pridám.Nie len cesnak ale aj všetky plodiny ,cibuľa,zemiaky,mrkva atd ....... z E ,NL,PL.....
pavol54
07.09.13,16:44
Jaqsa k vám pridám.Nie len cesnak ale aj všetky plodiny ,cibuľa,zemiaky,mrkva atd ....... z E ,NL,PL.....
To si presne trafil prečo len združenie slovenský cesnak ten nedelí a nenásobí ekonomiku čo ostatná zelenina, ale aj slovenské kurence či ošípané
juloxx
08.09.13,09:16
ak sa chceš pridať napíš na ozcesnak@gmail.com
Chokma
14.09.13,05:45
a neviem, preco vas niektorych rozohnil... preco by nemohli mat obcianske zdruzenie? hadam vam nevadi, ze niekoho nieco bavi, je pre nieco zapaleny a chce nieco pre tento svoj zaujem aj robit? ak ho nechcete podporit, tak ho nepodporte, a co?

a ja si zas myslim, ze slovensky a cesky smrdi veru z ust inac a prdi sa z neho inak ako z cinskeho. :-) presne akoze rajcina nie je len nieco mokre, ale aj sladke a vonave a salat tiez nechuti ako celofan, ale prijemne korenisto, preto je aj polievka z neho taka vynikajuca. ak v tom iny rozdiel nevidi, tak nemusi a moze sa zaujimat pokojne o nieco ine. hlavne je nesediet na riti a snazit sa nieco robit a zapalit sa, lebo ako hovori znamy vtip - v krematoriu je uz neskoro.
bettylou
26.09.14,15:26
chcela by som nejaké sadeničky nášho cesnaku, skôr do vyšších polôh, Spiš). chcela by som nejako začať. od susedy mám plaičiak, ale chcela by som porovnať aj s inými. ak viete dodať, resp. kontakt, tak prosím cez ss,