alka28
04.09.13,13:52
Može od Vás žiadat mestsky úrad pri vymene socialnych bytov,aby ste doplatili dlh za predchadzajúce nájomcu (neplatiča)?
hubatá
08.09.13,18:46
Od teba chce MÚ aby si zaplatil za predchádzajúceho nájomníka dlžoby?
misoft
08.09.13,18:52
Neprijateľné!!!
Byt v správe mesta sa musí odovzdávať tzv. "čistý" - oddĺžený. T.z. dlžoby by malo mesto vymáhať od predchádzajúceho nájomníka, nie od budúceho. Ako to urobí - to je starosťou správcu bytu (mesta) - nesmie prenášať svoju zodpovednosť na druhého.
alka28
08.09.13,19:23
ano chcu aby sme to zaplatili za predchadzajúceho majitela
alka28
08.09.13,19:25
a da sa niečo urobit ked sme tie peniaze už za predchadzajúceho majitela vyplatili?samozrejme,že vklad na ten byt bol na naše meno,nie na dlžnikovo.možem žiadat spravcu bytu aby mi tie peniaze vratil?existuje na to nejaky paragraf?
misoft
08.09.13,19:32
Je niekoľko možností. Žiadať vyplatenú sumu od predchádzajúceho nájomníka súdne (na základe bankových prevodov, potvrdenia a vyjadrenia mesta o zaplatení dlžnej sumy za dlžníka vami), žiadať mesto, aby túto sumu vám vrátilo, nakoľko vy nie ste dlžníci a mesto sa na váš úkor obohatilo a vybralo dlh neoprávnene, prípadne si zmluvne vyžiadať finančné kompenzácie v danej sume. Zároveň upozorniť mesto, že pokiaľ toto nebude (varianta dva a tri) realizované, budete žiadať tieto mestom neoprávnene prevzaté peniaze súdnou cestou. Treba ich aj upozorniť, že budete zvažovať medializáciu postupu mesta v televízii.

Ešte doplním - mesto, resp. jeho pracovníci v tomto prípade sú štátni úradníci (pracovníci verejnej správy) a ich postup by sa možno dal klasifikovať aj ako zneužite právomoci verejného činiteľa.
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/komentar-generalnej-prokuratury-k-326-trestneho-zakona-zneuzivanie-pravomoci-verejneho/
willma
09.09.13,06:11
Alka píšeš o vklade - ty si ten byt odkupovala do OV? V tom prípade si asi vyplatila nejakú sumu za byt predošlému vlastníkovi - ale potom nechápem ako je to pri sociálnych bytoch možné - tie by mali byť predsa nájomné - ujasni ako to vlastne je. Lebo ak si odkupovala byt do OV tak v kúpnej zmluve ste mali presne definovať koľko peňazí a za čo si komu hradila - pôvodnému vlastníkovi časť a správcovi druhú časť - lebo byt bez toho aby neboli vyplatené na ňom dlžoby nemôže byť zavkladovaný na katastri. Ak sa jedná o zmenu nájomcu bez vkladu na kataster, tak správca je povinný vymáhať dlžnú sumu výlučne od pôvodného nájomcu, ktorý dlžobu spôsobil.
meha
09.09.13,06:50
Ide o výmenu-ak si ty na svojom byte nemala dlh,nemôžeš ho mať ani teraz.Ako je postavená zmluva o výmene týchto bytov?
alka28
09.09.13,07:35
ide o to,že sme mali jednoizbovy byt no boli sme v nom 3členna rodina,ale potom som sa vydala a narodil sa mi syn čiže nas bolo 5.mala som byt od mesta tzv.socialny byt.už sme sa nedokazali zmestit do toho jednoizboveho tak sme poprosili mestsky urad o vymenu za väčši byt.vtedy nam povedali,že môžeme mat a aj nam daju väčši byt 2-izbovy velky,ak vyplatime po terajšom najomcovy dlh.ma na to spravca bytu pravo žiadat odo mna vyplatenie dlhu po neplatičovy?
alka28
09.09.13,07:37
willma nejde o byt v osobnom vlastníctve ide o mestsky byt tzv.socialny byt.tam neni vklad na kataster nakolko majitelmi tychto bytov je mesto,akurat tu mame trvale bydlisko.situaciu som opisala nižšie u meha :-).
alka28
09.09.13,07:39
dakujem veeelmi pekne za radu.od povodneho neplatiča sa to neda vymahat :-(.a ani on nas o to nežiadal ale spravca bytu.ešte by som sa chcela informovat aj zamestnanci mestskeho úradu sú štatny zamestnanci ako napr.učtarky,vedúce jednotlivych odd?vopred dakuje za vašu radu
meha
09.09.13,10:01
No mám pocit,že podľa toho čo píšeš,vy ste vlastne súhlasili s týmto postupom.To bola podmienka mesta aby ste dostali väčší byt a v tom Vám vyhoveli.Ináč by nemali žiadne právo žiadať dlžobu za predošlého majiteľa od Vás.
alka28
09.09.13,10:22
to nebola dohoda to vyplatenie bola podmienka z ich strany.vyplatte a dostanete alebo nevyplatte a nedostanete.a dokonca za ten byt ktory sme museli vyplatit ten sme ani mi nedostali,maju ho od mesta iny.
misoft
09.09.13,15:29
Takže táto podmienka zo strany mesta sa dá charakterizovať aj ako nátlak. Žiadajú splniť niečo,na čo nemajú právo, aby sa vykonala výmena. Toto je jasné zneužívanie a diskriminácia občana zo strany štátnej správy, zneužívanie právomocí. Ak na tom trvajú, obráťte sa na vyšší územný celok (samosprávny kraj), prípadne na ministerstvo vnútra.
meha
10.09.13,05:52
Súhlasím s misoftom.
Mária27
10.09.13,06:28
Vymáhaj si bezdôvodné obohatenie od dlžníka podľa občianskeho zákonníka

§ 454
Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.