fides
05.09.13,09:15
Prosím o pomoc všetkých dobrých slovenčinárov. Neviem presne, kde v týchto vetách by mali byť čiarky (lepšie povedané, nie som si istá). Verím, že pomôžete.

Fotografie historického ale aj súčastného kostola si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:

Celú históriu kostola a iných objektov ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:

Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:
Rozalka
05.09.13,07:33
To je čo? test národa? (nenašla som preškrtávatko, v slove súčasný sa "t" nepíše)

Fotografie historického ale aj súčastného kostola si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:

Celú históriu kostola a iných objektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:

Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky, fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:
Leske
05.09.13,07:35
To čo napísala Rozálka, je správne :) teda si myslím :)
fides
05.09.13,07:37
Nie je to môj text, viem, ako sa píše súčasnosť (a odvodené slová). Okrem toho by som v prvej vete dala čiarku pred "ale" a možno ešte aj niekde inde.
alaya1
05.09.13,07:52
1.veta,ciarka pre ale a pred si. je to priradovacie suvetie ciarkami je ohranicena vlozena veta. 2.veta,ciarka pred ktore a si.3.veta,ciarka za slovom kaplnky a pred si.
fides
05.09.13,07:57
myslím si, že takto je to naozaj správne :)
Žabinka
05.09.13,08:01
keby som to písala ako diktát na SJ ja, dala by som čiarky ako alaya..
fides
05.09.13,08:09
a myslím si, že by bola veľká jednotka :)
Žabinka
05.09.13,08:13
veď iné známky z diktátu nikdy neboli..:D len jednotky..
avalik
05.09.13,08:24
Pravidlá slovenského pravopisu http://www.juls.savba.sk/pravidla_sloven_pravopisu.html

Ja by som to dala takto:

Fotografie historického i súčasného kostola (http://farnost-vrakuna.webnode.sk/kostol/fotogaleria-kostola/)
História kostola a iných objektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti (http://farnost-vrakuna.webnode.sk/kostol/historia-kostola/)
Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky (http://farnost-vrakuna.webnode.sk/farnost/fotogaleria-farnosti/#!)
Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli

všetko prelinkované na prislušné stránky ... je to prehľadnejšie,
na vašej stránke mi prekážajú predeľovače z amatérsky roztiahnutých obrázkov a nutnosť posúvať sa po stránke dole kôli "hluchým" miestam
kukučka
05.09.13,08:30
Budem mimotemy, ale nedá mi. Za bodkou i čiarkou má byť medzera.
Jedna. ;)
fides
05.09.13,08:38
áno, je to tak... a nie je to mimo, veď to súvisí s písaním :)
Rozalka
05.09.13,08:39
Váhala som v prvej vete pred "ale", ak aj áno, potom pred "si" prečo? Ak by sme vypustili časť vety medzi čiarkami, stratila by význam: Fotografie historického () si môžete pozrieť ....
V tretej vete pred "si" čiarka nepatrí. Veta by skôr mala znieť: Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky a fotografie z rekonštrukcie atď.
Rozalka
05.09.13,08:40
Áno, píše sa "súčasnosť" a nie "súčastnosť".
arizona
05.09.13,12:01
Mne tam trochu nepasuje v tej poslednej vete to opakovanie : " Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:"...ja by som napisala skor :" Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky a kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:" ...a netusim, ci slovo "posviacka" je spisovne. Nebolo by lepsie slovicko "vysvatenie"
Ludmiiilka
05.09.13,12:07
Fotografie historického, ale aj súčasného kostola si mmôžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:

Celú históriu kostola a iných objektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:

Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky, fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli, si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:
kukučka
05.09.13,12:29
Mimotémy preto, lebo sa to netýkalo tvojej otázky, ale častého zlozvyku.
Rozalka
05.09.13,12:37
Tiež ma to irituje, ak ľudia píšu čiarky a bodky až za medzerou.
erzet
05.09.13,12:44
... ak sa dá medzera pred čiarkou, na konci riadka, tak potom na začiatku riadka je čiarka. Rozalka má pravdu.
marjankaj
05.09.13,12:52
No ja by som vyhodil aj to ALE. Prípadne by som tam dal spojku "A" alebo "AKO"


Fotografie historického (a) aj súčastného kostola si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:
Mária27
05.09.13,12:54
Ludmil súhlasím až na tú čiarku pred ale v prvej vete a samozrejme preklep mm v tej istej vete mmôžete.
Mária27
05.09.13,12:55
Ja by som dala ešte v poslednej vete čiarku pred si.
Janiela
05.09.13,16:47
Fotografie historického, ale aj súčasného, kostola si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:
Celú históriu kostola a iných subjektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:
Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky a fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:


OPRAVTE MA, AK SA MÝLIM
Rozalka
05.09.13,18:22
súčasného ....
Rozalka
05.09.13,18:23
súčasného kostola ...
avalik
05.09.13,18:47
jasne, kopirovala som text ... opravim :)
Rozalka
05.09.13,18:55
ďakujem :)
alaya1
05.09.13,19:06
Dobre si to dala mimo temy, lebo to, ze za ciarkou ma byt medzera je forma upravy textu a s pravopisom to nema nic spolocne. Ako by si to riesila pri pisanom type pisma? P.S. Viem, ze predlozka sa nepise na konci riadka, zial tabletu je to fuk.
alaya1
05.09.13,19:17
Odpovedala som na zadanu vetu a veruze tam ta ciarka ma byt..
marjankaj
05.09.13,20:51
Nie je to súvetie. Je tam iba jedno sloveso.

http://www.slovencina.vselico.com/veta.html
marjankaj
05.09.13,21:05
Naozaj si myslíte, že v tejto vete majú byť čiarky takto?

http://www.slovencina.vselico.com/ciarky.html

Jablká, hrušky, ale aj slivky, sú ovocie.

Nie je to takto lepšie?

Jablká, hrušky a aj slivky sú ovocie.
Rozalka
06.09.13,05:08
Suhlasim
topper1
06.09.13,07:13
mýliš sa
Janiela
06.09.13,07:53
topper1 - takto? oprava červenou
alaya1
06.09.13,07:56
Zhodny privlastok sa nikdy od pods.mena neoddeluje ciarkou.
fides
06.09.13,08:10
chápem, ale nie je to moja stránka, tak to neovplyvním :)
topper1
06.09.13,08:28
V prvej vete žiadna čiarka, v druhej pred "ktoré", v tretej vete žiadna čiarka.
Janiela
06.09.13,17:45
:-)
buchač
07.09.13,05:22
Fotografie historického ale aj súčastného kostola si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:
História a súčasnosť kostola vo fotografiách ...

Celú históriu kostola a iných objektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:
História kostola a iných objektov, ktoré sú pod správou farnosti ...

Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:
Fotodokumentácia z rekonštrukcie a vysviacky kaplnky a kríža v poli ...
buchač
07.09.13,05:29
PRESNE TAK .....!!!!...súhlasim s alayou - výnimočne ... :D :D :D

Viacerí si totiž mýlia dojmy s pojmami ....
RUKOPIS - STROJOPIS nie je to isté !!!!

Ruku na srdce , kto z nás dodržuje pri písaní PEROM V RUKE tie medzery a iné aspekty , ktoré sa akože vyžadujú pri písaní na PC alebo na klasickom písacom stroji ????

Ja som napríklad exot . Ja dávam medzeru medzi slovo , čiarku ( bodku ) a iné ....
Strojopisom nech píše ten , kto sa ho učil na škole alebo aj sám , ja teda nie a tým pádom je mi to šuma fuk .
Pre mňa je totiž dôležitý PRAVOPIS , kde sa jedná o iné ....
avalik
07.09.13,06:09
V pravidlach slovenskeho pravopisu sa pise: "P o z n á m k a. – Interpunkčné znamienka, ako sú bodka, výkričník, otáznik, čiarka, bodkočiarka, tri bodky, dvojbodka, píšu sa bezprostredne za slovom bez vynechania medzery a medzera sa vynecháva až za týmito interpunkčnými znamienkami.
Úvodzovky a zátvorky sa píšu bez medzery nielen za výrazom, ktorý sa kladie medzi tieto interpunkčné znamienka, ale aj pred ním. Pomlčka sa píše s medzerami, spojovník sa píše bez medzier. Ak sa stretajú dve interpunkčné znamienka, napr. výkričník a otáznik (!?), bodka za skratkou a čiarka (a pod., Varsik, B.:), píšu sa bez medzery." ... uz deti v skole sa ucia pisat interpunkcne znamienka hned za slovo a az po medzere pisat dalsie slovo ... to nie je o strojopise, to je o zakladnom vzdelani a patri to do pravopisu - ak nie, nedavali by to do Pravidiel slovenskeho pravopisu ... a ti co sa nevedia zbavit zlozvyku vypisuju, ze nechodili na strojopis :D
alaya1
07.09.13,06:16
A ti, co vedia citat pochopiia, ze sa pisalo o pisanom tvare pisma, kde ma kazdy jedinec specifika svojho pisaneho prejavu. P.S. buzerujuci na chate by potom mali tie pravidla aj pouzivat, ked sa riadia aj tu pravidlami SJ. A ti,co sa nevedia toho zlozvyku zbavit cituju pravidla.
kukučka
07.09.13,06:46
Alaya1, písala som o medzere za čiarkou. Avalik má pravdu a vy dvaja s búchačom ste už úplne, ale úplne mimo témy.
Zato znevažovaním iného názoru ste na svojom piesočku.
alaya1
07.09.13,06:54
Avalik nech potom tie pravidla aj pouziva.
buchač
07.09.13,10:57
Zlozvyk - nezlozvyk ......
Rád by som vidieť poniektoré poznámky PEROM písané ( čítaj načarbané ) , či tí moji oponenti a aj iní píšu podľa tých pravidiel .
Keby som šiel do dôsledkov , tak tá medzera by mala byť po správnosti pri písaní diktátu na ZŠ a SŠ správne považovaná za chybu .....či ???
Ako by mal pedagóg zhodnotiť ( lepšie povedané zmerať ) ,či je tá medzera medzerou alebo nie . Už ho vidím s pravítkom v ruke .... :D :D :D
Tie pätorky nahodené by fest pošramotili priemer a hodnotenie predmetu SJ , nakoľko by sa počet chýb možno aj strojnásobil , dokonca aj jedničkári by fásli oveľa horšiu známku .
Tak mi tu netvrďte cipoviny , či som úplne mimo témy alebo aj nie ....
Nejde o znevažovanie , ide o niečo úplne iné .
Medzera a či nie ??? Absolútne neriešim a za zlozvyk nepovažujem ...
Poznámku o strojopise radšej neriešim .....
avalik
07.09.13,11:16
alaya1 asi mas problem s citanim, ked nevidis, ze to co som citovala aj dodrziavam - a teda, ze pred interpunkcnymi znamienkami nepisem medzery ... reagovala som na buchaca. bohuzial, jeho komentar je pod tvojim ...
alaya1
07.09.13,13:06
Jaj,tak pardon,napis druhykrat oslovenie,ale vies, citujes Pravidla slovenskeho pravopisu a sama dlzne,a pod.nepises,tak len tolko-)?
avalik
07.09.13,13:11
tema je o pisani ciarok, nie o makcenoch a dlznoch
alaya1
07.09.13,13:48
To mas pravu. Pravidla SJ si vylozi kazdy sam, ako mu pasuje. Krasny vikend,hoci bezpravidlovo...
buchač
07.09.13,14:30
" avalik (Dnes 15:11) tema je o pisani ciarok, nie o makcenoch a dlznoch
avalik (Dnes 08:09) to nie je o strojopise, to je o zakladnom vzdelani a patri to do pravopisu - ak nie, nedavali by to do Pravidiel slovenskeho pravopisu . "

TIEŽ si myslím .....
Sú to ale aj tie mäkčene a dĺžne . Inak by ich tiež nedávali do Pravidiel slovenskeho pravopisu ......či ?????

DLABAŤ na to ... mne je úplne jedno , nech si píše každý ako len chce ...Výnimky sú ale už neskutočné chyby v tom pravopise , poniektoré sa nedajú opomenúť .
ivuliatko
07.09.13,18:59
Fotografie historického, ale aj súčasného kostola si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz:

Celú históriu kostola a iných objektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:

Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky, fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz:

V celom texte majú byť iba tie štyri čiarky (pôvodne som napočítala tri, taká hanba, asi neviem narátať do päť), ktoré som dopísala červenou farbou.
Alaya - prvá veta nie je súvetie, ale jednoduchá veta s viacnásobným vetným členom, konkrétne zhodným prívlastkom: "historického, ale aj súčasného".
Vložené vety bývajú iba v podraďovacích súvetiach, ako to vidíme v druhej časti textu (podčiarkla som tú vedľajšiu vetu vloženú do hlavnej):
"Celú históriu kostola a iných objektov, ktoré sa nachádzajú pod správou farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz:"
Tretia časť textu je opäť jednoduchá veta s viacnásobnými vetnými členmi. :)

Oprava o 23:33:
Marjankaj, máš pravdu, dopísala som 4 čiarky a napočítala 3 :eek:. Odjakživa som matematický debil :D preto som šla študovať slovenčinu ;) aj ja si sypem popol na hlavu... ale trvám na tom, že všetky čiarky sú umiestnené správne a majú tam byť. Vedľajšia veta vložená do hlavnej musí byť oddelená čiarkami.
alaya1
07.09.13,19:28
Juj,Ivuliatko,ked si to takto razne a vehementne napisala,adresovala mne mas mozno pravdu, Ja slovencinar nie som,,tak si asi sypem popol na hlavu a slovencinarku kopnem do zadku,lebo mi spravnost potvrdila. Mozno sme to mali zaslat do SAV na rozbor,aspon by mali co skumat, mozno by vymysleli uplne inu variantu. Co slovencinar, to iny nazor.
marjankaj
07.09.13,21:05
alaya1.No hlavne, že tu poučuješ.

Ivuliatko. Dopísala si štyri čiarky. Tá tretia tam nemá byť.
alaya1
08.09.13,04:17
Poucujem? Napisala som odpoved na otazku, ako mnohi ini, okrem toho koment avalikovi,ci dare,ci ako sa vola,ze ked cituje Pravidla slov.pravopisu, ma ich dodrziavat, ak to vyzaduje od inych. P.S. inak by sa nad tym mali zamysliet hlavne tvorcovia a vyrobcovia tabletov, lebo za slovom slov.som chcela v texte dat medzeru,sustavne vyhadzuje potom v nasledujucom slove velke pismeno, lebo si tablet mysli, ze pisem novu vetu. Tak smola.
fides
12.09.13,11:22
A odpoveď odborníka:

Vety, na ktoré ste sa spytovali, majú mať takúto podobu:
1. Fotografie historického, ale aj súčasného kostola si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz alebo ... si môžete otvoriť kliknutím na tento odkaz.
2. Celú históriu kostola a iných objektov, ktoré sú v správe farnosti, si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz alebo aj Celú históriu kostola a ostatných objektov v správe farnosti si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz.
3. Fotografie z rekonštrukcie a posviacky kaplnky a fotografie z rekonštrukcie a posviacky kríža na poli si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.
S pozdravom

PhDr. Katarína Kálmánová
za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV
marjankaj
12.09.13,12:01
Ivuliatko súhlasím.
Aj keď v tej tretej vete je namiesto čiarky vhodnejšie použiť spojku ako uviedol fides.
Ale tri spojky "a" sa mi zdajú v tomto prípade trochu kostrbaté. Skôr by som namiesto "a" použil "ako aj".