Jofo Puskas
16.09.13,10:04
je to nejaký subtropický strom, je odfotený na Kréte, má hladké cca 10cm listy (podobné nejakým fikusom), šedú jemne ryhovanú kôru. Semienka sú v tvrdých hnedých tobolkách cca 3cm, semienka majú chlpatú šupku ktorá ide odlúpiť. Chcel by som vedieť či má aj nejaké zaujímavé kvety a či sa dá u nás pestovať...
Prikladám ďalšie fotky, snáď sa nájde niekto kto pozná názov .... :)
Canico
30.11.13,15:22
Zdravim. Nie som expertka na exoticke stromy, ale po dlhsom hladani (aj mna to zaujimalo) som to nasla. Malo by to byt: Brachychiton populneus. Nie je to domaci druh na Krete, jeho domovina je v Australii. Je tam asi 30 druhov tohto rodu. Ale casto sa tento druh vysadza v mediterane. Nasla som ho v knihe: Vaclav Zeleny: Rostliny Stredozemi.(Academia, Praha, 2005). Pisu tam: Kvety mensie, 18-20mm zvonkovite, zltkasto-biele, tvoria kvetenstvo, latu. V mediterane kvitne v V.-VI. O pestovani nepisu nic Kedze je z Australie, predpokladam, ze by sa mozno dalo aj u nas pestovat, mozno dokonca aj vonku. Zial neviem.
Jofo Puskas
11.12.13,09:12
Až teraz som si všimol, že sa našiel niekto, kto záhadu vyriešil. Veľké díki Canico, už som ani nedúfal.
Keď už viem názov, tak strýco gúgel snáď pomôže s nejakými podrobnosťami.
Tie zvončekové kvety sú fakt zaujímavé... mám pár semien, skúsim zasadiť - uvidíme...
Canico
11.12.13,10:10
Rado sa stalo. :-) Dufam, ze sa Vam bude darit! Prípadne sa potom pochváľte so skúsenosťami. Rada prečítam, a iste aj iní. :-)
Jofo Puskas
11.12.13,10:19
Určite sa ozvem, dam nejake foto - teda ak sa zadari :-)