zuzyy
16.09.13,11:28
http://sk.wikipedia.org/wiki/Tipu%C4%BEa_bahenn%C3%A1
Su to take laicky povedane, obrovske komare.
Mame ich na travniku velmi vela, prave sa liahnu a na jar uz bol problem s larvami.
Vopred vdaka za rady
arizona
16.09.13,10:13
Richard
16.09.13,11:19
Na jeseň nezavlažuj trávnik, lebo tam nakladú vajíčka. Nakládli ti ich už vlani, lebo ich tam máš. Teraz s nimi už nič asi neurobíš.
Na jeseň treba spraviť postrek na nové, mladé larvy. Tipula ako hmyz neškodí, škodia len ich larvy, vyžierajú trávnik, jahody a ešte niektoré ďalšie veci ktoré sú v blízkosti trávnika a chutia im :)


Existuje aj parazit, Stenernema Carpocapsae. Predáva ho BIOCONT, to zaberá aj na väčšie larvy - ekologické riešenie bez chémie. Ja som to použil na jar, ale nie všade, takže stále ostalo kopec lariev, čakal som že sa bude ten parazit šíriť ale nešírilo sa.
V princípe sa množí tak že napadne larvu, rozmnoží sa v nej na veľké množstvo a ide ďalej hľadať ďalšieho hostiteľa (ďalšiu larvu).


Prikladám foto balenia Steirnenema, našich lariev aj fešandy tipuly u nás, ktoré sa teraz ako vravíš vykuklili a je ich všade dosť.
zuzyy
16.09.13,14:20
Vdaka Richard za odpoved. To uz som zistila, ze hmyz neskodi, iba larvy, pockam teda, ked budu nove
a potom sa rozhodnem aky postrek zvolim. Este totiz mam jeden tip - Dursban alebo Nurelle.

Arizona- to co je na webe, je dost vseobecne a nejake chemikalie typu Basamid urcite nechcem pouzit, lebo mi to pripada ako velmi "tazky"kaliber...ale aj tak dakujem