deane7
20.09.13,10:24
Plyn odoberám z SPP a elektrinu zo ZSE. Dnes mi volali z SPP že mi dajú 20% zľavu na elektrinu. Teda pri 2-ročnej viazanosti na elektrinu aj plyn.
Ročnú spotrebu plynu mám 1 751m3 alebo 18 587kwh.
Ročnú spotrebu elektriny mám 2 940kwh.
Nejak to nesledujem pre nedostatok času ale v médiách som zachytil info že cena elektriny ide dolu, na stránke SPP píšu že tých 20% bude elektrina lacnejšia oproti roku 2012. Tak či to neni len nejaká habaďura, či bude úspora naozaj 20%.
bubkoch
20.09.13,08:59
na buduci rok ti da 20% zlavu aj zse ... automaticky, lebo isla dole cena komodity ...
avsak dolezite je, ze ktokolvek ponuka zlavu, týka sa to LEN ceny za dodávku, aj to len jej variabilnej zlozky ... t.j. NIE JE TO ZLAVA Z KONCOVEJ CENY ...
buchač
20.09.13,09:16
Ponuku som dostal aj ja .....a plno iných ...

Som toho názoru , že každý má robiť s tým , na čo má ...

SPP s plynom ...
ZSE ( VSE ......) s elektrinou ...
KoxXxo
20.09.13,11:27
ZSVS s vodou....
HEINEKEN s pivom....
Ramon Kostlivec
20.09.13,11:43
Po liberizácii trhu s energiou existujú aj alternatívn dodávateľia ktorý sú tiež veľmi dobrý a majú niektorý oveľa nižšie ceny. Treba si ich len trocha preklepnúť. Je to v podstate ako keď tu bol monopol eurotel a potom prišly iný a lacnejší operátory.
srska
20.09.13,11:52
tak veru + bajpas :-)))
dmc
20.09.13,11:58
vsetci poskytovatelia budu mat 20 percentny pokles cien elektrickej energie od buduceho roku - niektory to chcu vyuzit vo svojej ponuke a tym padom zaviazat odoberatela na 2 roky.
deane7
20.09.13,20:38
No však som si ich ponuky pozrel s porovnaním a vyšlo mi že "ušetrím" len pri 2-3 ročnej viazanosti. Ročnú úsporu cca 20€ nepovažujem za úsporu. Takú viazanosť (2-3 roky) za 20€ neprosím.
deane7
20.09.13,20:43
Napísal som otázku preto, lebo sa tu na "porade" už kedysi niekto chválil koľko ušetrí. Len to nemôžem nájsť, odkedy je táto nová porada sem moc nechodím, nejak mi nevyhovuje.
Richard
21.09.13,06:44
Netreba však zabúdať, že konkurencia je vždy prospešná.
Richard
21.09.13,06:53
Slovenský trh je často príliš statiský, čo sa prejavuje napr. aj vyššími cenami a nezáujmom o vstup novej konkurencie (samozrejme to neplatí absolútne).

Sprav zmenu a firmy budú o teba bojovať. Je to strategická hra :)
Skús dať do otázky konkrétne čísla, ktoré už más, skúsime doplniť ďalšie výpočty a porovnať.
Indeed
21.09.13,07:00
Ja som im povedal,že budem platiť tomu dodávateľovi,ktorý ma vo vlastníctve vedenia,

jednoducho ak sa chcú angažovať nech si natiahnu zvlášť droty a potom pouvažujem.
bubkoch
21.09.13,08:15
takze si momentalne bez elektriny ? lebo ZIADEN dodavatel nema vlastne vedenia ani nikdy mat nebude
julysak
22.09.13,03:54
Porovnávam veľkoodber
na jeseň 2012 bola predajná cena za tehlu 50
( PA burza okolo 47)
po jari bola tehla na PA okolo 40
teraz je okolo 42
plynári mi ju minulý týždeň (na r. 2014 ) ponúkli za 44

iný dodavateľ ich pochválil, že začínajú dávať dobré ceny

vraj zanedlho budú lepší ako čuleňáci

Maloodber reaguje so spozdením a s útlmom

Ak si dean trúfaš v tomto vyznať, kľudne uzavri na 2 roky,ale predtým by si mal aspoň rok dva sledovať ceny tehly na PA
julysak
22.09.13,04:01
Je veľmi pravdepodobné, že pokles tehly na burze sa zastavil - - už je vraj tak dolu, že niektorí výrobcovia privierajú svoje najdrahšie elektrárne =
tým sa vylepší pomer dopyt/ponuka a tehla na PA by mohla oscilovať 43 - 45
MOHLA, ale NEVIE to nik

a nedajboh skončí kríza a to sa budete pozerať ako sa ceny pomrvia včetne fickom garantovaného plynu :D :D
julysak
22.09.13,04:02
Pokiaľ máš takéto vedomosti o ENR = nekhaj thak :D
sunborn
23.09.13,11:25
nova konkurencia vstupuje na trh akurat si ceny nastavuje kozmeticky nizsie oproti tradicnym dodavatelom. To je problem liberalizacie trhu. Staci podliezt tradicneho dodavatela o par centov a uz su bombasticke reklamy aky sme sikovni.
sunborn
23.09.13,11:40
Pouzi porovnavac cien elektriny a plynu pre orientaciu.
Pri tej spotrebe elektriny, co si napsial mi pri distribucnej sadzbe D2 ukazalo rocnu usporu 44 EUR ak zoberies elektrinu od niekoho ineho (s momentalne najlepsou cenou) ako ZSE.
U plynu mi vysla rocna uspora 69 EUR cez ten isty porovnavac. Cize suma sumarum cez 100 EUR uspory rocne. (ak im to v porovnavaci dobre rata ;-) )Je pravdou, ze ceny energii by mali ist dole.. V Cechach uz CEZ zacal ponukat o 20 % nizsie ceny a ostatni dodavatelia sa budu musiet prisposobit. Tu to pride cosi neskor az ked si povodne distribucky daju schvalit od URSO ceny na rok 2014. Potom zareaguju aj alternativni dodavatelia.
Ak ma niekto pocit ze cena napr roku 2015 a 2016 by mohla ist hore zafixovanie nizkej ceny by nemuselo byt zle. Na druhej strane na dalsi pokles ceny je este stale priestor aj ked si myslim, ze uz nie velky co sa tyka komodity. Skor su tiez rezervy v distribucnych poplatkoch.
deane7
23.09.13,16:35
Tu si to porovnávam.
http://www.totalmoney.sk/elektrina/
Nikdy som to nejak neriešil ale keď ma tí plynri kôli tomu zobudili keď som sa chorý potil tak som sa teda na nich nnahneval a vyplnil formulár na odber plynu od RWE.
bubkoch
23.09.13,16:45
nehnevaj sa ale veta "Tu to pride cosi neskor az ked si povodne distribucky daju schvalit od URSO ceny na rok 2014. Potom zareaguju aj alternativni dodavatelia." je uplny nezmysel ... takto to vobec nefunguje ...
VSETCI dodavatelia, ako tradicní tak aj alternatívni, podavaju svoje cenove navrhy NARAZ V ROVNAKOM TERMINE, t.j. 31.10.. Sposob vypoctu ceny, ako aj vstupne parametre (komodita, marza, odchylka), maju VSETCI dodavatelia cca ROVNAKE, ... URSO schvaluje MAXIMALNE CENY, to znamena, ze VSETCI dodavatelia budu maju a budu mat cca ROVNAKE schvalene maximalne ceny ... to cim sa budu dodavatelia lisit, su cennikove ceny a rozne marketingove zlavy, ktore si kazdy moze dat ake chce, pokial neprekroci svoje schvalene maximalne ceny
sunborn
27.09.13,18:15
Suhlasim s tym, ze URSO ceny su maximalne. Suhlasim aj s tym, ze algoritmus vypoctu je rovnaky pre vsetkych dodavatelov ale obsahuje aj premene, ktore moze dodavtel zvolit v nejakom rozsahu podla seba.Uz max ceny sa schvalene URSO sa lisia. Suhlasim aj s tym, ze zakonny termin na podanie cenovych navrhov na URSO je 31.10. napriek tomu som presvedceny, ze prvi vychadzaju s cennikmi pre klientov najvacsi a povodni dodavatelia.
V podstate konecneho odberatela (domacnost) zaujimaju len cennikove ceny. URSO ceny ho nemusia vobec zaujimat. Iba ak by si chcel preverit, ci mu dodavatel nedodava komoditu za vyssie ceny ako to bolo dodavatelovi schvalene URSOm.
sunborn
27.09.13,18:21
Presne tak, aj ja to beriem ze uspora do 30 EUR/rok nie je usporou, ktora by ma presvedcila o zmene dodvatela.
julysak
27.09.13,18:55
""
Je pravdou, ze ceny energii by mali ist dole.. V Cechach uz CEZ zacal ponukat o 20 % nizsie ceny a ostatni dodavatelia sa budu musiet prisposobit. Tu to pride cosi neskor
""
áno v elektine osciluje ČEZ na Slovensku okolo druhého miesta už od vlani

A v plyne sa sem tlačí Vemex
a pretláča sa s SPP.
Aj keď minulý týždeň prehral taký menší odber (okolo 5GW ), ale ťahá ceny veľkoodberu dolu
sunborn
28.09.13,07:38
Cesi uz teraz mozu vidiet u operatora trhu, ktory dodavatel ma podchytenych kolko domacnosti. Som zvedavy kedy operator trhu na Slovensku spristupni tieto informacie. Mam za to, ze ma zmysel brat komoditu od zabehanych dodavatelov alebo od tych, co maju za sebou vyrobny zdroj.
Vemex je uz na trhu nejaky ten rok a ma za sebou Gazprom. Doteraz medzi sebou u velkych odberatelov bojovali hlavne SPP a RWE. Myslim ze najvacsieho odberatela plynu na Slovensku prevzal od SPP preve RWE.
Kazdy z novych dodavatelov sa snazi utrhnut si nieco z trhu co je dobre pre velkoodberatela. Momentalne si odberatel moze diktovat podmienky a aj ich dostava take ako predtym neboli.
julysak
28.09.13,19:17
Operátora myslíš Distribúciu ??????????
Tí majú extra ostré ceruzky, keď píšu na URSO
sattelitka
29.11.13,12:22
tak to máš pravdu, túto novú poradu neznášam, :-(
gogol99
01.09.14,06:54
Odporúčam vypočítať si ceny od jednotlivých dodávateľov
http://www.vyhodnaenergia.sk/plyn
http://www.vyhodnaenergia.sk/domele
panamaus
01.09.14,06:59
Po roku si sa zobudil ???? :D
gogol99
01.09.14,07:04
Nikdy nie je neskoro :-)
panamaus
01.09.14,07:10
No ak myzlíž
:D