neostar
25.09.13,19:53
Som živnostník a rozhodol som sa prejsť na sro. S.r.o. som si dal založiť pomocou externou firmou. Základné imanie bolo preukázané s dokumentom "Vyhlásenie správcu vkladu". Spoločnosť bola založená k 15.9.2013. Mám už všetky doklady, aj bankový účet som už založil. Potrebujem poradiť v jednej otázke. Musím základné imanie a rezervný fond (10%) dať na bankový účet? Dostal som info, že je potrebné ZI+RF dať do 30 dní od založenia sro na účet a potom po pár dni ZI v celej sume môžem vybrať... Prosím poradte ako postupovať, aby bolo všetko v poriadku z hladiska účtovníctva a zákonov SR. Dá sa zakladanie sro zaúčtovať aj bez toho, aby ZI bolo vložené na bankový účet? Dakujem veľmi pekne.
pivko
25.09.13,18:28
Vlož a po týždni vyber do pokladne , maš pokoj.
avalik
25.09.13,19:00
este nie je schvalena povinnost vkladat ZI pred zalozenim sro na ucet, predpoklad ucinnosti zakona je od 1.12.2013 - http://www.porada.sk/t222813-zi-splatenie-na-ucet.html#post2400006
mozes ZI vlozit do pokldne sro

ak ale mas uvedene v Zakladatelskej listine, ze spravca vkladu vlozi ZI na ucet, tak to tak musi byt realizovane
avalik
25.09.13,19:01
nesuhlasim
neostar
25.09.13,19:09
V Základnej listine mám toto:

Základné imanie a vklad spoločníka
5.1 Základné imanie pozostáva výlučne z peňažných vkladov spoločníkov spoločnosti a bolo zakladateľmi
stanovené na 5000€.
5.2 Celý vklad spoločníka bol splatený pri založení spoločnosti, teda pred podaním návrhu na zápis
spoločnosti do obchodného registra.
5.3 Pri hlasovaní na valnom zhromaždení spoločnosti má spoločník jeden hlas na každé celé Euro svojho
vkladu.
5.4 Spoločníci sú povinní splatiť peňažné vklady najneskôr do šiestich mesiacov od ich vstupu do
spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti sa nemožno zbaviť.
5.5 Ak je spoločník spoločnosti v omeškaní so splnením povinnosti splatiť svoj peňažný vklad do
spoločnosti, je spoločnosť oprávnená vyzvať tohto spoločníka pod hrozbou vylúčenia, aby si svoju
povinnosť splnil v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace. Spoločníka, ktorý si nesplní túto
povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.
5.6 Základné imanie bolo splatené pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra vo
výške 5000€.


Článok 7.
Rezervný fond
7.1 Spoločnosť vytvorí rezervný fond z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke, v ktorom sa
zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške 5% z čistého zisku.
7.2 Rezervný fond sa povinne ročne dopĺňa o 5% z čistého zisku spoločnosti vyčísleného v ročnej účtovnej
závierke až kým rezervný fond dosiahne 10% základného imania spoločnosti. O použití rezervného
fondu rozhodujú konatelia, pričom v rozsahu, v ktorom sa vytvára povinne, ho môžu použiť iba na
pokrytie strát spoločnosti.

Podľa tohto je potrebné vložiť ZI na účet??!
KEJKA
25.09.13,19:12
na účet si vlož len toľko, koľko potrebuješ napr. pre úhrady faktúr
ZI môžeš vložiť do pokladnice ako splatený vklad v hotovosti. V citácii nie je zmienka o bankovom účte.
avalik
25.09.13,19:30
nevidim tam povinnost vlozit ZI na ucet - este pozri ustanovenia pre spravcu vkladu - ci sa tam ucet nespomina - ak, nie, tak vlozis cele ZI do pokladne a na ucet si potom vlozis tolko kolko potrebujes - nezabudni c. bankoveho uctu oznamit na DU do 30 dni
Antonia Jendrišáková
26.09.13,05:14
Lenže, čo Zákon 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb v hotovosti 5000 € ?
avalik
26.09.13,05:18
pozri § 4 ... "Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur," ... prevysuje ZI 5000 eur hodnotu 5000 eur danu v zakone???
Liptáčik
04.01.15,18:09
Platí ešte aj dnes, že základné imanie môžem vložiť do pokladne a uvedenú hotovosť môžem používať podľa potreby?
pivko
06.01.15,08:55
ano plati
Liptáčik
06.01.15,18:25
Ďakujem, nebola som si celkom istá