gerlach
27.09.13,12:38
zdravim poradakov .Naš sused ma velke orechy chcem sa opitat ako sa pestuju taketo orechy mam na mysli keby som si zobral nejaky čerstvy vyhonok a potom čo s ním za odpovede vopred dakujem
Terezia13
30.09.13,10:57
ja som zasadila do veľkého kvetináča 10 orechov, vyšiel mi jeden a už je z neho asi 2,5 m strom, ale ešte nerodil
corax9
30.09.13,11:35
Orech sa da vypestovat zo semena. Ale nie je tam uplna istota, ci plody budu takej istej kvality ako bol rodicovsky strom. A pomerne dlho trva, kym vyrastie strom zo semena do veku, kym zacne plodit. Sikovnejsi si mozu skusit nastepit osvedcenu odrodu (napr. susedov orech) na svoj mlady orech vypestovany zo semena. Tym sa docieli skorsi nastup do rodivosti a zaruci sa pozadovana kvalita plodov. Posledna a najrychlejsia moznost je kupit si hotovy nastepeny mlady stromcek s deklarovanou odrodou.
wabi
30.09.13,13:05
Orechy z konára nezakorenia...
Semenáče nedržia vždy vlastnosti rodiča.
Štepenie orecha je náročné i pre profíkov.
Najjednoduchšie je presadiť mladý orech do veľkého kvetináča umiestniť ho do koruny, polievať a na jar ablaktovať mladé výhony. Je to najjednoduchšie hoci to tak možno nevypadá a hlavne je to cesta k úspechu...
corax9
30.09.13,13:58
Zaujimave. Ak spravne rozumiem, tak by sa tou metodou mali zakorenit vyhonky z tej vrchnej uslachtilej casti rastliny. Pri mensej rastline by to mohol byt zaujimavy sposob, ako si pre vlastnu potrebu namnozit sortu, ktoru chceme. Dik za tip. Jedine, co tu moze byt asi problem je, ake bude mat vlastnosti ta vypestovana rastlinka, co sa korenov tyka.
pablito74
01.10.13,07:49
Co sa tyka korenov, tak stromcek sa bude pravdepodobne spravat ako kazdy iny orech kralovsky, takze rast bude bujny, a koruna velka.
Inak suhlasim s wabim, ze na mnozenie resp. vrublovanie orecha traba mat podmienky (ake uz dnes ovocne skôlky maju), bez ktorych je uspesnost mala.
gerlach
01.10.13,07:56
zravim čo je ablakovat vdaka
pablito74
03.10.13,18:18
To znamena ze vrubel (rastlina) ostava s vlastnymi korenami az pokial nezrastie s podpnikom.
Velmi sa tato metoda nepouziva. Vo skôlkach kde potrebuju vypestovat xy vypestkov uz vôbec nie.
corax9
06.11.13,11:46
Aha, na prvý krát som to nepochopil. Tu je ablaktácia pekne nakreslená, po lopate http://www.galik.sk/garden/skolkarstvo.php ;)