mariana97
27.09.13,15:11
už druhý rok sa mi na konci sezóny stalo,že mám po listoch také drobné suché škvrny,postupne uschne celý list.nevidím žiadnych škodcov,ale pripadá mi to ,akoby listy niečo vyciciavalo.striekala som karate ,ale teraz bolo na listoch to isté.stalo sa mi to pred rokom,všetko som vyhádzala,lebo som si myslela,že som si niečo doniesla so sadenicami,ale teraz som mala všetko nové a kupované inde ako pred rokom a aj napriek tomu to takto končí.čo to môže byť a čo nato
Canico
29.11.13,21:39
Ťažko povedať, muškáty majú viac chorôb, ktoré sa preukazujú takto. Možno ide o premokrenú pôdu, čo muškáty nemajú radi. Potrebujú pôdu výživnú ale priepustnú, nie ťažkú, aby prepúšťala prebytočnú vodu. Polievajte vždy, až keď pôda už vysychá na povrchu. Ale môže ísť aj o roztoče. Je to veľmi drobný hmyz, voľným okom väčšinou neviditeľný. Ak otočíte list proti svetlu a je akoby prepichovaná ihlou, môžu to byť roztoče. Proti nim je dobrá napr. postreková látka Actara, ale netreba postrekovať, ale dať do vody na polievanie (dodržať riedenie). Takto sa chemikália dostane do celej rastliny, a všetok cicajúci hmyz to zlikviduje. Učinok sa nedostaví hneď, ale cca po týždni. Dobré zopalovať po 2-3 týždňoch.