aminka
02.10.13,09:33
pracovny pomer mi skoncil 30.9.2013, na urade prace som sa zatial neregistrovala lebo som chora a chystam sa ist k lekarovi. dokedy trva ochranna lehota? je to do 7.10. vratane? druha otazka znie, ak chcem cerpat PN-ku v ramci ochrannej lehoty, je potrebne aby lekar vypisal len jeden papier? moja situacia je totiz taka ze ma coskoro caka operacia, takze v pripade ze by mi napriklad lekar ukoncil PN-ku na jednu diagnozu a v ten isty den vypisal novu kvoli operacii, budem mat celu PN-ku v ramci ochrannej lehoty alebo nie? ako treba v tomto pripade postupovat?
chcem este doplnit ze v pracovnom pomere som bola od 17.9.2012 do 30.9.2013, niekde som sa totiz docitala ze treba byt aspon 270 dni zdravotne poisteny, splnam tuto podmienku?
veronikasad
02.10.13,07:38
Začiatok PN-ky musí byť do 7 kal.dní. Ak tú druhú do 7 kal.dní nestihne, nárok na nemocenské z ochrannej doby ti nevznikne.
Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch zo zamestnania,nemocenské počas hospitalizácie by si mohla vyriešiť tak, že sa deň pred začiatkom PN prihlásiš v SP ako dobrovolne poistená osoba (celý balík poistenia), zaplatíš za 1 deň - počas PN odvody neplatíš. Len sa nezabudni posledný deň PN z dobr.poistenia odhlásiť. Odvody musia byť zaplatené najneskôr 8. kal. deň nasl. mesiaca, inak ti nárok na nemocenské nevznikne a budeš musieť doplatiť za celú dobu trvania poistenia.
Nemocenské v tomto prípade bude max. 55 % z min. vymer.základu 393€ mesačne.

Skôr než pôjdeš na PN-ku, choď sa zaevidovať na UP. Počas PN ťa na UP nezaevidujú. Ak ti vznikne nárok na nemocenské, výplatu dávky v nezamestnanosti ti pozastavia a obnovia až po ukončení PN. Nezabudni kopiu PN odovzdať aj na UP (platí aj v prípade druhej PN, ak bude nemocenské vyplatené z dobr.poistenia).
veronikasad
02.10.13,07:41
Podmienku 270 dní nem.poistenia zo zamestnania splňaš.