lyson
30.05.05,09:30
čo je to vyhláška č.15/92 Zb.v cenových predpisoch a smerníc a aké je jej znenie? Resp.:kde ju môžem nájsť?
Jana Acsová
30.05.05,07:40
Ja som sa tiež pokúšala položiť nejaké otázky, ktoré sa týkali SVB, ale nikto sa mi neozval. Asi nebolo prehľadne popísané, čo som tým chcela povedať. Ale chcela by som vedieť, ak mi niekto môže poradiť, či SVB vedie JÚ alebo PÚ? V zákone je písané, že JÚ, ale potom som sa dozvedela, že by sme mali viesť PÚ. Ako to vlastne je? Dík za radu.§ 9 ods. 2 písm. d) Zákona o účtovníctve. Vedieš JÚ ak Vaše príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovním období 3 mil. Sk.
Jozef I
30.05.05,09:28
Mal by som na vás prosbu. Kto má skúsenosti s opravou balkónov?
Máme problém s opravami. Niekto už má balkón opravený, iný zas nie. Videli sme návrh jedného spoločenstva, že to dali do vyúčtovania ľuďom, aby si šetrili na opravu balkonu a SVB im balkón dá opraviť. Majitel bytu potom bude nadalej prispievať do FO, až pokial si balkón úplne nesplatí. A aj potom si bude prispievať ďalej, na prípadné ďaľšie opravy balkónu.
Je podľa vás takéto riešenie v poriadku? Veď v podstate si opravu musí majiteľ bytu zaplatiť sám, ale firmu mu vyberie spoločenstvo.

Spoločenstvo ešte dalo do vyúčtovania za predchádzajúci rok opravu balkónov, ktoré sú vraj v havarijnom stave a to vo výške niekoľko tisíc.Táto oprava sa eše len bude robiť. SVB argumentovalo, že nemá peniaze a tak majiteľov týchto balkónov zaťažilo nekoľko tisícovými nedoplatkami za balkóny vopred. Je na to nejaký zákon. Prosím poraďte. Nám sa takéto riešenie nepozdáva.

Ďakujem.
GabiZ
31.05.05,06:14
§ 9 ods. 2 písm. d) Zákona o účtovníctve. Vedieš JÚ ak Vaše príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovním období 3 mil. Sk.
Ďakujem za odpoveď. Počula som veľa rôznych názorov na vedenie účtovníctva a bola som z toho zmätená, lebo od začiatku vediem JÚ a bola som si istá, že robím dobre. Ešte raz dík.
Janca
03.06.05,05:06
Jozef I, myslim, ze sa tam u Vas niekto rychlo poponahlal. Novelou zakona o bytoch totiz vlastnici musia zacat prispievat do FPUaO aj za balkony a vsetky opravy sa maju hradit potom z FPUaO a nie vlastnici. U Vas sa niekto poponahlal a radsej to od vlastnikov vybral. Podla mna, ak ste to nemali odsuhlasene, neopravnene Vam to vyuctovali, lebo prispevky do FPUaO sa musia odsuhlasovat aspon na rok dopredu. Aj my sme si zvysili predpis platby do fondu od 1.1.2005 o rozmer balkona a to len u tych, ktori ten balkon maju. Mate uznesenie, kde vlastnici suhlasia, ze tie peniaze na balkony sa budu vyberat v nejakej tisicovej vyske ?
Janca
03.06.05,05:21
to MajaH - ucet v banke Vam staci len jeden, potvrdilo mi to aj Zdruzenie v Kosiciach, je len nutne viest uctovne oddelene peniaze vo FPUaO. Zo spravy vyplacame tiez len odmeny, dane, popr. odvod do SP, ekonomku a my konkretne aj poistenie domu, avsak to je samozrejme v predpise SPRAVY. Taktiez zo spravy uctujeme drobne rezijne naklady, ktore suvisia so spravou domu. Ostatne z FPUaO, mi to mame ale podrobne odsuhlasene a uvedene v zmluve. Ked sme presuvali nejake polozky z FPUaO do SPRAVY, alebo zo SPRAVY do vyuctovacich poloziek, dali sme si to odsuhlasit na schodzi a dali sme to do uznesenia. Aj SVB je zivy tvor a ziadne rozhodnutie nie je nemenne, ale treba mat na to doklad pre pripad "pozabudnutych" vlastnikov. Snazime sa z FPUaO co najmenej cerpat na veci, ktore tam nepatria, aby sme sa nemuseli do buducna zadlzovat.
Heni
07.06.05,21:27
Chceli by sme založiť SVB, výpoveď zo správy sme už dali, ale viazne nám to na výpise z katastra. Hrozí, že nám skončí zmluva s doterajším správcom a spoločenstvo ešte nebude zapísané do prísl. registra. Je možné uzavrieť zmluvy o dodávke el.energie, tepla atď. nejako predbežne, kým SVB nebude riadne zapísané na KÚ? (nemám na mysli zmluvu o budúcej zmluve, ale niečo dočasné na preklenutie možno 3-5 týždňov, pretože neviem, či nás teda odpoja od týchto energií, či nie) alebo nám neostáva nič iné len sa vrátiť k doterajšiemu správcovi a čakať na ten výpis z katastra?
GabiZ
08.06.05,16:04
Znova by som potrebovala od Vás pomoc. Máme v dome nebytový priestor - práčovňu, ktorú jeden z vlastníkov bytov chce prenajať. Problémom je to, že sú tam staré vane a nejaké staré zariadenia, ktoré žiada vypratať. Preto sa dohodli chlapi v dome (štyria), že to odpracú, aj to urobili, ale chcú za túto prácu nejakú odmenu. Pre každého by pripadalo do úvahy 250,- Sk. Zaujíma ma, ako túto odmenu vyplatiť. Na základe dohody o vykonaní práce? Na základe zmluvy o dielo. Sú to príliš nízke sumy, aby som v prípade dohody o vykonaní práce odvádzala daň, vypisovala výkaz na DÚ a všetky tie účtovnícke práce s tým súvisiace (čo by nebol problém urobiť) ale pre 250,- Sk?! A zmluva o dielo je možná v tomto prípade? Aký by bol jej obsah? Nejedná sa totižto o prácu na základe nejakej faktúry alebo objednávky. Ako mám týmto ľuďom túto odmenu vyplatiť?

Budem rada, ak sa mi ozvete čo najskôr.
Ďakujem Gabi
Jana Acsová
09.06.05,16:36
To Gabi Z:
No aj keď sa ti do toho nechce, čo chápem, asi najlepšia je dohoda o vykonaní práce. Aj práve kvôli tej sume. Ak je s tým taký problém, napíš ju na jedného (ak s tým budú súhlasiť).
GabiZ
09.06.05,17:40
To Gabi Z:
No aj keď sa ti do toho nechce, čo chápem, asi najlepšia je dohoda o vykonaní práce. Aj práve kvôli tej sume. Ak je s tým taký problém, napíš ju na jedného (ak s tým budú súhlasiť).
Aj som si myslela, že sa tomu nevyhnem. Aj tak ďakujem za odpoveď.
GabiZ
13.06.05,18:22
To Gabi Z:
No aj keď sa ti do toho nechce, čo chápem, asi najlepšia je dohoda o vykonaní práce. Aj práve kvôli tej sume. Ak je s tým taký problém, napíš ju na jedného (ak s tým budú súhlasiť).
Ešte som sa chcela opýtať, v prípade, že tieto práce budú vyplatené z fondu opráv (podľa dohody vlastníkov bytov), odmenu vyplatím z FO, ale čo s daňou a úraz. poistením. Môžem ich tiež vyplatiť z FO? Podľa môjho názoru by som mala odviesť daň aj sociálke z tohto účtu. (Máme totižto 2 účty, jeden za služby a správu a druhý FO).
GabiZ
15.06.05,10:11
Prosím Vás, ak to tu niekto číta, poraďte mi z môjho predchádzajúceho článku, či môžem tú daň odviesť aj z účtu FO.

Gabi Z
Jana Acsová
15.06.05,11:09
Prosím Vás, ak to tu niekto číta, poraďte mi z môjho predchádzajúceho článku, či môžem tú daň odviesť aj z účtu FO.

Gabi ZRadšej nie. A spoločenstvo nemá účet?
Mali sme prípad, keď bola daň uhradená za iného a na daňovom povedali asi toto (naaplikujem to na Vaše spoločenstvo):
Nakoľko nemôžete zo svojho účtovníctva preukázať, že ste daň odviedli, bude sa to považovať za Váš nedoplatok, t.j. vy nemáte daň vysporiadanú (daň má odviesť zamestnávateľ a ten ju neodvedie).
Takže radím, aby bolo vidieť v účtovníctve spoločenstva, že daň bola odvedená, kedy a ako. Potrebuješ to dostať do účta.
GabiZ
15.06.05,11:36
Radšej nie. A spoločenstvo nemá účet?
Mali sme prípad, keď bola daň uhradená za iného a na daňovom povedali asi toto (naaplikujem to na Vaše spoločenstvo):
Nakoľko nemôžete zo svojho účtovníctva preukázať, že ste daň odviedli, bude sa to považovať za Váš nedoplatok, t.j. vy nemáte daň vysporiadanú (daň má odviesť zamestnávateľ a ten ju neodvedie).
Takže radím, aby bolo vidieť v účtovníctve spoločenstva, že daň bola odvedená, kedy a ako. Potrebuješ to dostať do účta.
My máme 2 účty. Jeden je za služby spojené s užívaním bytov, z ktorého vyplácame faktúry a služby, taktiež správu domu t.j. odmenu predsedovi a druhý účet máme fond opráv, z ktorého uhrádzame náklady na opravu. My sme dali vypratať spoločný priestor - pivnicu vlastníkmi bytov, tak sme im odmenu uhradili z fondu opráv. Vznikli však náklady - t.j. odvod 19% na DÚ a 0,8% úrazové do soc. poisťovne. Preto som chcela vedieť, či môžem túto daň a úrazové zaplatiť z fondu opráv ako som vyplatila odmenu tým chlapom. Alebo odmenu som vyplatila z fondu opráv a daň musím vyplatiť z účtu služby? My sme si to totižto skomplikovali tým, že sme si zriadili 2 účty. Keby to bol 1 účet, musela by som si to zahrnúť len v účtovníctve. Ale teraz neviem, odkiaľ mám urobiť tie odvody.
Jana Acsová
15.06.05,11:46
My máme 2 účty. Jeden je za služby spojené s užívaním bytov, z ktorého vyplácame faktúry a služby, taktiež správu domu t.j. odmenu predsedovi a druhý účet máme fond opráv, z ktorého uhrádzame náklady na opravu. My sme dali vypratať spoločný priestor - pivnicu vlastníkmi bytov, tak sme im odmenu uhradili z fondu opráv. Vznikli však náklady - t.j. odvod 19% na DÚ a 0,8% úrazové do soc. poisťovne. Preto som chcela vedieť, či môžem túto daň a úrazové zaplatiť z fondu opráv ako som vyplatila odmenu tým chlapom. Alebo odmenu som vyplatila z fondu opráv a daň musím vyplatiť z účtu služby? My sme si to totižto skomplikovali tým, že sme si zriadili 2 účty. Keby to bol 1 účet, musela by som si to zahrnúť len v účtovníctve. Ale teraz neviem, odkiaľ mám urobiť tie odvody.Tak tu som bola mimo, FO som považovala za fyzickú osobu. Čo sa týka fondu opráv, tak ten má presné účely čerpania. Ak ste vypratanie pivnice považovali za prácu, ktorá môže byť hradená z tohto fondu, tak ja by som všetky s tým súvisiace odvody a iné povinnosti hradila z toho istého účtu (náklad vždy vzniká brutto a nie netto).
GabiZ
15.06.05,11:59
Tak tu som bola mimo, FO som považovala za fyzickú osobu. Čo sa týka fondu opráv, tak ten má presné účely čerpania. Ak ste vypratanie pivnice považovali za prácu, ktorá môže byť hradená z tohto fondu, tak ja by som všetky s tým súvisiace odvody a iné povinnosti hradila z toho istého účtu (náklad vždy vzniká brutto a nie netto).
Fajn, radšej sa vždy poradím, ak sa nájde spriaznená duša. Ďakujem za odpoveď.
rosemary
24.06.05,12:30
Tak som "zjela" všetky tieto veľmi poučné príspevky, lebo my iba premýšľame o založení spoločenstva a pustili sme sa do toho spolu s domovníkom. Sme malé mesto, kde funguje zatiaľ iba jedno spoločenstvo aj to má vlastnú kotolňu, vo vedlajšom okresnom meste fungujú dve, to jedno až od 1. 7.. Ako čítam väčšinou je to BA, klobúk dolu ste naozaj dosť vpredu od nás. Tak mi držte palce, lebo ste ma presvedčili, že sa oplatí celú perepúť podstúpiť. Kúrenie máme teplovzdušné, ešte k tomu dovezené z ČR /lebo sme na hraniciach/, takže uvažujeme o vlastnej kotolni. Dúfam, že budete mať so mnou trpezlivosť, keď tu budem otravovať s banálnymi problémami, ktoré pre Vás už budú "peříčko"
GabiZ
28.06.05,09:46
Tak som "zjela" všetky tieto veľmi poučné príspevky, lebo my iba premýšľame o založení spoločenstva a pustili sme sa do toho spolu s domovníkom. Sme malé mesto, kde funguje zatiaľ iba jedno spoločenstvo aj to má vlastnú kotolňu, vo vedlajšom okresnom meste fungujú dve, to jedno až od 1. 7.. Ako čítam väčšinou je to BA, klobúk dolu ste naozaj dosť vpredu od nás. Tak mi držte palce, lebo ste ma presvedčili, že sa oplatí celú perepúť podstúpiť. Kúrenie máme teplovzdušné, ešte k tomu dovezené z ČR /lebo sme na hraniciach/, takže uvažujeme o vlastnej kotolni. Dúfam, že budete mať so mnou trpezlivosť, keď tu budem otravovať s banálnymi problémami, ktoré pre Vás už budú "peříčko"Aj ja som sa presvedčila, že je tu kopec dobrých poraďákov s dobrými skúsenosťami, ktoré sa zídu nám všetkým "začiatočníkom". Tak veľa zdaru.
Heni
29.07.05,18:44
konečne máme založené SVB. IČO už máme, treba ísť sa zaregistrovať na DU a "vyfasovať" aj DIČ?
PeterNR
29.07.05,21:26
Ahojte, prave som natrafil na tento server, a ak dovolite, pridam sa do diskusie. Nestihol som zatial precitat vsetky prispevky, to si nechavam na weekend, zatial aspon napisem par slov o nasom dome a SVB, a o situacii, ktoru riesime.

Volam sa Peter Stefun, som od aprila 2004 predseda SVB Spolbyt FM na ul. Fr. Mojtu v Nitre. Nase SVB bolo zalozene v r. 1997 ale realne fungujeme od jan. 2004, kedy nas prestal "spravovat" bytovy podnik, a pustili sme sa do toho vlastnymi silami. Bohuzial sme natrafili na "spravcu", ktory toho moc neurobil, zobral dost vela penazi, a teraz s nim mame kopu problemov. Po tychto skusenostiach by sme si radsej robili vsetko sami, ale nevieme presne ako spravne viest uctovnictvo, a ako najefektivnejsie urobit vyuctovanie (zatial to robime v exceli, ale je to velmi pracne). Ako to uz byva, nikomu sa do toho nechce, sme len dvaja-traja taki aktivnejsi, ale je toho velmi vela, a kazdy z nas je zamestany.

Hlavny problem, ktory zacina byt dost akutny, a uz rok mi neda spavat, je prevadzka domu z dlhodobeho pohladu. Problem je v tom, ze nas dom je pomerne stary (1956) a zivotnost vsetkych technickych zariadeni sa uz davno skoncila. Mam na mysli rozvody studenej vody, el. en., kurenia, poziarne vodovody, kotolnu - jedine plyn mame novy, menili sme ho minuly rok. Naklady na prevadzku domu su z titulu tepelnych strat vysoke - na pricine su stare kotly, nevyregulovana sustava, nefunkcne ventily na radiatoroch, zle okna a mury s R=0.7. S tym suvisi nespokojnost obyvatelov, lebo jedni maju prekurene, ini zase zimu. Stare TZB sa opravovat neoplatia, lebo je to drahe, a vlastne sa opravovat ani moc nedaju, lebo vsetky rozvody su zabudovane v stenach. Jednoducho, je najvyssi cas dom komplexne zrekonstruovat (nechcel by som zazit havariu na niektorej stupacke kurenia uprostred zimy, brrr).

Zaoberam sa tym uz rok, ale cim viem viac, a cim hlbsie som v tejto problematike, tym sa mi to zda komplikovanejsie a nerealnejsie. Je toho velmi vela. Mam za sebou predbezne rokovania s auditormi, projektantami, realizacnymi firmami, poradenskymi agenturami, bankami. Mam vypracovany plan s alternativami rekonstrukcie, aj predbezny casovy harmonogram. Viem ze zacat by sme mali od energetickeho auditu, ale nevyznam sa v organizacii vyberovych konani, a na zaplatenie komercneho projektoveho manazera nemame peniaze (lepsie povedane, aj by sme mali, ale sa to ludom zda drahe, a zbytocne). Financovanie celeho projektu je zatial velka neznama. Zhruba som pocital cash-flow jednej z alternativ, a vysla mi navratnost okolo 20 rokov, co ziadna banka neprefinancuje. Takze som viac-menej na mrtvom bode, neviem ako dalej.

Ak niekto z vas riesi podobnu situaciu, alebo pozna niekoho, kto by mi vedel poradit, budem velmi rad. V pripade zaujmu dam k dispozicii moje plany s alternativami, a dalsie informacie, ktore som doteraz ziskal. Dakujem za akekolvek rady, a prajem vsetkym pekny weekend :-)
Heni
31.07.05,18:26
konečne máme založené SVB. IČO už máme, treba ísť sa zaregistrovať na DU a "vyfasovať" aj DIČ?už viem, že áno :rolleyes:
GabiZ
02.08.05,08:02
To Peter NR:

Prečítala som si tvoj príspevok a zistila som, že je to presne okopírovaný náš problém. Akoby si písal o našom dome. Tiež sme vznikli a začali fungovať od januára 2005, dom sme prebrali v katastrofálnom stave a zostali sme takmer bez peňazí, o čo sa postaral náš bývalý správca. Tiež musíme riešiť presne tie isté problémy, ako vy, akurát že my sme oproti Vám trochu pozadu, lebo ešte nemáme vypracované žiadne projekty. U nás je kolektív prestárly, takže všetko robí 1 človek, hoci za pol roka už stihol všeličo. Ale o tom som nechcela hovoriť. My sme naposledy dostali ponuku ohľadom energetického auditu od Stavebnej sporiteľne, ktorá zabezpečuje tieto práce v spolupráci s jednou firmou. Boli sme v rámci Trenčianskeho okresu pozvaní aj na stretnutie s týmito ľuďmi, asi pred rokom. Teraz sme dostali konkrétnu ponuku. Nemám to momentálne pri sebe, ale zajtra by som ti to poslala, myslím adresu tej firmy, poprípade nejaké informácie, čo všetko poskytujú. Keďže je to v spolupráci so stavebnou sporiteľňou, aj finančne sa to dá skombinovať s ich pomocou. Neviem, či to bude výhodné a niečo, čo by Vám pomohlo, ale za opýtanie nič nedáš. Čo sa týka účtovníctva, sú v tejto téme rozoberané aj tieto otázky, konkrétne ja som sa na niektoré veci pýtala a ochotní poraďáci mi poradili, dokonca som dostala aj v príspevkoch odkazy na niektoré zákony, ktoré mi pomohli trochu sa zorientovať. Tiež väčšinu vecí robím v exceli, ale našla som vďaka tejto stránke nejaké odkazy na programy, ja som si konkrétne stiahla MoneyS3, ešte som ho neprelúskala, ale zdá sa byť dobrý. To by mohlo vo veľa veciach uľahčiť prácu.
Budem rada, ak sa nájde niekto, kto by vedel poskytnúť viac informácií, pomohlo by tom nám obom (a určite i viacerým). Pokúsim sa sem teraz vložiť nejaké odkazy na niektoré články v tejto téme, aby si to nemusel čítať všetko. Ak sa mi to nepodarí (robím to prvý raz), tak potom si túto tému musíš prejsť.

Pekný deň

GabiZ
TN
P.S. Zistila som, že to neviem. Neviem, ako sa dávajú odkazy na niektoré články. Neviem, kde mám kliknúť, aby som sem zaradila odkaz. Prosím prepáč, ešte musím veľa študovať, ako sa tu robia niektoré triky. :confused:
evuska
03.08.05,18:36
dobry som stastna ze som natrafila na tuto stranku. My mame v dome velke problemy spravuje nas bytove druzstvo a uz asi 5 rokov nam cez leto vytapa pivnice. Bytovy podnik tvrdi ze ono s tym nic nema, ze to je nas problem a ze si to mame zaplatit z vlastneho vrecka. Preto by sme chceli vytvorit SVB. Potrebovala by som aby mi niekto poradil aspon zakladne veci akolo toho, lebo na nete je toho strasne vela a vsetkemu nerozumiem. Potrebovala by som vediet ako je to s uctovnictvom atd... Velmi pekne prosim poradte mi. Vopred diki Eva
GabiZ
04.08.05,06:36
To Peter NR:

Ospravedlňujem sa, ale včera som mala nejaké neodkladné pracovné povinnosti. Dnes teda prikladám tú adresu na firmu, ohľadom energetického auditu a iných vecí, ktoré zabezpečuje. Najlepšie je pozrieť si stránku www.rockwool.sk (http://www.rockwool.sk), kde je písané, čo všetko ponúkajú. Ako som spomínala, pracujú aj v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou v prípade, že spoločenstvo nemá dostatok peňazí napr. na zateplenie domu a ostatné nutné opravy domu. Treba si to pozrieť a overiť, poprípade sa priamo s nimi skontaktovať. Dúfam, že to pomôže.
Pekný deň

GabiZ:p
Janca
04.08.05,06:42
Peter, I. SS + Rockwool urobili niekolko sedení v tomto roku po celom Slovensku a chodia s jedným pánom, ktorý prezentuje ako tato firma v spolupraci s I.SS zateplila ich dom myslim v Trencine. Hm, podarilo sa im vybavit aj statnu dotaciu, ale poviem uprimne, ze na taku akciu treba mat aj vela "dobrych znamych".
Keby sme mali dost penazi, ich system zateplenia sa mi celkom pozdaval, hoci nie som odbornik v stavebnictve. Urcite by som ich ponuku este s niekym konzultovala.
Najlepsie by bolo zajst do najblizsej I. SS a tam Ti urcite povedia viac a daju kontakty.
My sme si zalozili sporenie v I.SS pre PO, ktore ponukli v minulom roku ako novy produkt. Po urcitej dobe by sme mohli realizovat nejake vacsie opravy s vyhodnejsim urokom. Ale cas vsetko ukaze.
Kači
10.08.05,21:09
Nenájde sa niekto kto robil prevodový mostík z JU na PU u SVB a vedie podvojné účtovníctvo pre SVB? Ak je niekto taký prosím ozvite sa mi na riki@napri.sk.
Kaťa P.
Anairda
15.08.05,17:44
Peter NR, sme SVBaNP Sale, zalozene v auguste 2003. Zaujal ma Tvoj prispevok, a blizkost lokality Vasho spolocenstva, tiez podobny komplexny pohlad na riesenie a planovanie situacie v dome. Mam zaujem o blizsiu konzultaciu ohladne tepelnej izolacie, a.p. Ozvem sa pisomne.

Eja
lavina
15.08.05,18:37
kaci, napis mi aky program podvojneho uctovnictva mienis pouzit pre úctovanie spolocenstva vlastnikov bytov. Ja to robim zatial v jednoduchom ale co ked to bude treba v podvojnom?
Dana7
16.08.05,12:42
Ak mozem poradit, ja sice pracujem v spravcovskej firme, ktora je s.r.o., ale

viem, ze firma Kros ma vypracovanz program na vedenie jednoducheho uctovnictva pre SVB - je sity na mieru SVB a podla mna celkom prehladny a jednoduchy.
Kači
17.08.05,19:37
kaci, napis mi aky program podvojneho uctovnictva mienis pouzit pre úctovanie spolocenstva vlastnikov bytov. Ja to robim zatial v jednoduchom ale co ked to bude treba v podvojnom?
Pre normálne PÚ používam program od fy MONETA,s.r.o. Nie sú veľmi známi, ale majú dobrý program a hlavne keď niečo, sú vždy k dispozíícii. Takže vlastne si len účtovný rozvrh upravím pre SVB a účtujem. Len by som rada našla niekoho s prakt. skúsenosťami ohľadne používania správnych účtov. Nejaké informácie už som z múdrych kníh vyčítala, ale prax je prax.
flodur
25.08.05,16:27
Nella, chcem sa ešte spýtať jednu vec, ktorú som si ja nevedela vyjasniť s pani na KÚ v TN. Od vytvorenia SVB sa nejaké byty vymenili, predali a pod. Pani mi povedala že potrebujem k zaregistrovanie okrem toho čo si napísala aj ty ešte papier o pristúpení k SVB podpísaný novými vlastníkmi bytov. Ja si však myslím že keď mám odfotenú zmluvy o kúpe bytu, darovaciu zmluvu a pod. kde tieto zmluvy obsahujú zo zákona formulu o pristúpení k SVB,malo by to stačiť ak by som im tieto kópie zmlúv poslala ako prílohu. Ona však odo mňa chce ( zatiaľ ústne, uvidím či mi prídu podklady) aby som dala všetkým pristúpeným novým vlastníkom ešte raz podísať pristupenie k SVB. Myslím že to nemá logiku, a tak ma zaujíma, či to chceli aj od Vás.

Ďakujem.Pristupenie k SVB je zo zákona povinné či ho nový vl. bytu podpíše alebo nie a z toho vyplíva, že je nepotrebné v papierovej podobe. Podľa mňa, každý vl. bytu v dome kde je založené SVB je povinný pristúpiť k SVB, pretože inú možnosť, ak tam chce bývať nemá. Správca je len jeden.
flodur - predseda SVB
sklenkova
25.08.05,17:12
My aj tak dávame každému podpísať zmluvu o pristúpení a nemali sme s tým žiadny problém.
Janca
06.09.05,15:36
My aj tak dávame každému podpísať zmluvu o pristúpení a nemali sme s tým žiadny problém.Doplním poznatok z nášho SVB. Pri preregistrácii sme museli v niektorých prípadoch dodatočne vypísať to tlačivo "Pristúpenie k SVB", ktorého prílohami sú spomínané doklady (kúpna, alebo darovacia zmluva, atď...). Pre nás to bola formalita, nový majigteľ bytu bol spokojný a KU tiež.
Do pozornosti však dávam materiál z DR SR:
GabiZ
07.09.05,13:00
Doplním poznatok z nášho SVB. Pri preregistrácii sme museli v niektorých prípadoch dodatočne vypísať to tlačivo "Pristúpenie k SVB", ktorého prílohami sú spomínané doklady (kúpna, alebo darovacia zmluva, atď...). Pre nás to bola formalita, nový majigteľ bytu bol spokojný a KU tiež.
Do pozornosti však dávam materiál z DR SR:
Veľmi ma potešila tvoja príloha, pretože daňová problematika ma trápi celé mesiace a tento materiál mi veľmi pomohol. Rada by som vedieť však zdroj, odkiaľ si čerpala túto info, ak sa to dá, pretože by som sa rada na osobu, ktorá tento materiál vydala skontaktovala a nikde tu nie je na ňu kontakt. Bola by som ti veľmi povďačná, ak sa dá.
Ďakujem
GabiZ
Janca
09.09.05,06:29
Naše SVB je zastrešované Združením SVB v Košiciach. Pravidelne nám zasielajú Informačné listy, a konečne sa v nich trochu rozhýbali, lebo som ich dosť často bombardovala svojimi otázkami. Takže v týchto IL uviedli, že celú problematiku konzultovali s DR SR v Banskej Bystrici a tak DR SR dalo na svoju stránku "konečne
niečo o SVB", lebo ako som si aj ja zisťovala niektoré veci, každý DU hovorí niečo
iné. Takto je konečne "niečo jednotne" uvedené u našich najvyšších.
Údajne majú k dispozícií aj upravený peňažný denník podľa zákona zvlášť pre tých, ktorí si účtovníctvo robia ručne. Pozri bližšie na www.zsvb.sk (http://www.zsvb.sk).

Ak máš však nejaké dotazy naviac, určite by som zaslala dotaz na DR SR B.Bystrica na odbor, ktorý tento materiál vydal, alebo rono za svojim správcom. Už aj na DU pracovníčky (ako ktoré) majú svoje usmernenia z hora a snáď by Ti vedeli poradiť.
GabiZ
09.09.05,07:45
Ďakujem moc, dosť mi pomohlo to usmernenie, ktoré si priložila, zatiaľ som si pomohla, ale určite ak budem mať problém, využijem tieto iformácie a odkazy na webové stránky. Moc si mi pohomla, ďakujem (aj za ostatných).

GabiZ
AdaG
19.09.05,19:08
Občas sa tu na moju osobu odvolávate, tak som pre Vás napísal jeden článoček k odmenám predsedu SVB na:

http://mihal.blog.sme.sk/
Keďže je ten článok staršieho dáta, aký je aktuálny stav? Platia predsedovia SVB ale i ostatní zamestnanci zdravotné poistenie?
Ďakujem!
Jozef Mihál
19.09.05,19:47
Od 1.9. sa za zamestnancov na účely zákona o zdravotnom poistení považujú aj členovia samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu.

Uvedený článok je v časti, v ktorej píšem, že predseda SVB neplatí zdravotné poistenie, od 1.9.2005 NEAKTUÁLNY.

Od 1.9. sa predseda SVB v prípade, že za výkon funkcie predsedu poberá odmenu, považuje za zamestnanca a z odmeny platí poistné na zdravotné poistenie on ako zamestnanec, SVB ako zamestnávateľ.
AdaG
19.09.05,19:56
To znamená, že zdravotné poistenie budú platiť aj všetci "dohodári" resp. "príkazníci" (oboje závislá činnosť) ?
Jozef Mihál
19.09.05,20:24
Nie nie, ZP platia zo svoje odmeny len "členovia štatutárnych a samosprávnych orgánov". Ten, kto berie odmenu na základe dohody alebo príkaznej zmluvy, ten ZP z takejto odmeny neplatí (ak nie je "dobrovoľne nezamestnaná osoba").
AdaG
19.09.05,20:39
No, to je potecha! Teda, ak má predseda SVB spísanú príkaznú zmluvu resp. DOVP, neplatí zdravotné poistenie?
Jozef Mihál
19.09.05,20:53
Z príjmu dosahovaného na základe DoVP neplatí ZP (ak je niekde zamestnaný alebo je SZČO). Funkciu predsedu SVB ale asi ťažko možno robiť na základe DoVP.
GABRIELA
20.09.05,09:16
Kto má nápad ako odmeniť ľudí v SVB tak, aby sa to len zdanilo a aby sa nemuseli robiť žiadne odvody, ale aby to bolo čo najviac košér? Pán Mihál žiadna vzácna rada od Vás by sa nenašla?

Pekný deň všetkým.
AdaG
20.09.05,14:23
Kto má nápad ako odmeniť ľudí v SVB tak, aby sa to len zdanilo a aby sa nemuseli robiť žiadne odvody, ale aby to bolo čo najviac košér? Pán Mihál žiadna vzácna rada od Vás by sa nenašla?

Pekný deň všetkým.Ja to riešim príkaznou zmluvou - aj predsedu
ebenova@zoznam.sk
21.09.05,08:40
Predseda SVB podľa zákona č.311/2001 Z.z. v znení noviel zákonníka práce ("ďalej len ZP") podľa §223-226 uzatvára z SVB dohodu o vykonaní práce na obdobie 12 mesiacov. Odvádza sa iba daň 19% z hrubej mzdy odhlasovanej SVB na Daňový úrad a 0,8% úrazové poistenie ktoré je zo zákona povinné, odvádza SVB z hrubej mzdy.

Príklad:

1./ Hrubá mzda odhlasovaná SVB 2000.-Sk

2./ 19% daň =380.-Sk na DÚ

3./ 0,8% z 2000.-Sk = 16.-Sk úrazové poistenie na Sociálnu poisťovňu kde sa musíte zaregistrovať a podávať hlásenie každý mesiac na určenom tlačive. Úrazové poistenie odvádza SVB zo svojho účtu.

4./ Čistá mzda pre predsedu SVB je mesačne 1620.-SK

ebenova@zoznam.sk
SVIDNÍK
RomanNR
21.09.05,11:42
Ahojte, prave som natrafil na tento server, a ak dovolite, pridam sa do diskusie.....Zdravim,
som tu prvy krat a rad by som tiez zareagova. Som zastupca vlastn.byt.
panelaku v Nitre(88b.j.) Doteraz sme v sprave pod Sluzbytom
ale mame zaujem o vytvorenie SVB.
S rekonstrukciou mame ale uz 3rocne skusenosti.Rekonstruovali sme a stale
pokracujeme
1.rozvody lezateho plynovodu
2.komplet stupacky bytov-etapovo podla financnych moznosti
hotova cca. 3/4 domu
3.strecha komplet nova krytina(), taktiez po vchodoch hotova 1/2 domu
Vyber dodavatelov aj priprava zmluv ide cez nas, Sluzbyt to len parafuje
a o ostatne sa nestara :-(.
Potreboval by som poradit ako na zalozenie SVB(prve kroky, resp.akym chybam sa vyhnut).Tiez velmi rad poskytnem nase informacie a skusenosti.

romanb@stonline.sk
GABRIELA
21.09.05,12:44
Ahoj Jani, presne tak to robím a doteraz to bolo OK. Priznávam, ja som zákon o ZP nečítala, a tak ma trochu vystrašil príspevok Jozefa 288 , že aj štatutári majú povinnosť sa registrovať na ZP. Asi si to budem musieť preštudovať.

Gaba
GabiZ
21.09.05,15:26
To: RomanNR
Pod týmto titulkom, Spoločenstvo vlastníkov bytov, ak to prelistuješ, mal by si nájsť postup, ako začať pri vytvorení SVB. V prvom rade sa musíš držať zmluvy o výkone správy, kde máte stanovené podmienky výpovede s vašim doterajším správcom. Na zmenu správy musíš mať 2/3-tinovú vňčšinu všetkých vlastníkov bytov - myslím tým ich súhlas. Musíte si zvoliť predsedu a členov rady. Ak to všetko máte, dáte to do zmluvy o spoločenstve, ktorú všetci podpíšu a potom ju zanesiete na Krajský úrad spolu s 500,- kolkom na registráciu. Ak Vám zmluvu zaregistrujú, dáte výpoveď o výkone správy s doterajším správcom. (myslím že takto to má byť, hoci my sme hneď po odsúhlasení dali výpoveď, aby sme dodržali výpovednú lehotu). Ak Vás zaregistrujú, dostanete zmluvu opečiatkovanú Krajským úradom a môžete si vybaviť IČO. Potom založíte účet v banke. Ono najhoršie je prechodné obdobie, v tej výpovednej dobe. Lebo spoločenstvo máte zaregistrované, ale podľa zmluvy ešte vás spravuje bývalý správca. Ak sa dá, dohodnete sa s ním na činnostiach, počas výpovednej doby. My sme sa nedohodli, tak sme si aspoň vydobili, že počas 6 mesiacov, sme im už do FO opráv neplatili, ale sme si to dávali na svoj účet, aby sme nezačali od nuly. Ak som na niečo podstatné zabudla, alebo niečo som tu napísala zle, nech ma ostatní opravia. Budem rada.
Heni
21.09.05,15:43
Roman, a v pondelňajšej Pravde (z 19.9.2005) je tiež postup, krok po kroku, ako SVB založiť, pozri na www.pravda.sk (http://www.pravda.sk) do archívu novín.
RomanNR
21.09.05,18:20
GabiZ a Heni dakujem za uzitocne info.
Este ma zaujima ako je to casovo narocne?Ked som zamestnany, da sa to stihat? Predpoklad je taky ze pokial sa do toho pustim tak mi to prischne a pomoc vacsinou od ostatnych ocakavat nemozem.
Pomohli by skusenosti Vas, ktori to uz nejaku dobu robite.
Heni
21.09.05,18:39
myslím, že popri práci sa to dá zvládnuť... na vlastnej koži práve zisťujem, aký ťažký je začiatok... ale pevne verím, že ak sa to rozbehne, tak už to bude lepšie....
GabiZ
21.09.05,18:42
GabiZ a Heni dakujem za uzitocne info.
Este ma zaujima ako je to casovo narocne?Ked som zamestnany, da sa to stihat? Predpoklad je taky ze pokial sa do toho pustim tak mi to prischne a pomoc vacsinou od ostatnych ocakavat nemozem.
Pomohli by skusenosti Vas, ktori to uz nejaku dobu robite.
No určite radi pomôžu všetci, ktorí to robíme. Ja tiež pracujem a zatiaľ to stíham, neviem však ako to bude pri vyúčtovaní na budúci rok, s tým bude asi najväčšia robota. Čo sa týka ostatných vecí, tie zabezpečuje predseda. Takže odporúčam niekoho na účtovníctvo a minimálne schopného predsedu, ktorý sa postará o ostatné najmä technické veci. Časovo je to náročné hlavne ak dom potrebuje stále nejaké opravy, vylepšovačky. Aj u nás je hlavná ťarcha na predsedovi, ale je doma, tak ten čas má. Ostatné robím ja - čo sa týka papierovačiek. Nie som ešte znalá celkom problematiky, ale zvládnuť sa to dá.
RomanNR
21.09.05,19:04
My mame v zmluvach 6mesacnu vypovednu lehotu. Takze uz ide len
o to sa rozhodnut a sup do toho.:)
Urcite budem mat este otazky
zatial dakujem.
GabiZ
21.09.05,19:26
My mame v zmluvach 6mesacnu vypovednu lehotu. Takze uz ide len
o to sa rozhodnut a sup do toho.:)
Urcite budem mat este otazky
zatial dakujem.
Tak veľa zdaru!
ebenova@zoznam.sk
22.09.05,08:48
Predseda SVB podľa zákona č.311/2001 Z.z. v znení noviel zákonníka práce ("ďalej len ZP") podľa §223-226 uzatvára z SVB dohodu o vykonaní práce na obdobie 12 mesiacov. Odvádza sa iba daň 19% z hrubej mzdy odhlasovanej SVB na Daňový úrad a 0,8% úrazové poistenie ktoré je zo zákona povinné, odvádza SVB z hrubej mzdy.

Príklad:

1./ Hrubá mzda odhlasovaná SVB 2000.-Sk

2./ 19% daň =380.-Sk na DÚ

3./ 0,8% z 2000.-Sk = 16.-Sk úrazové poistenie na Sociálnu poisťovňu kde sa musíte zaregistrovať a podávať hlásenie každý mesiac na určenom tlačive. Úrazové poistenie odvádza SVB zo svojho účtu.

4./ Čistá mzda pre predsedu SVB je mesačne 1620.-SK
ebenova@zoznam.sk
22.09.05,10:02
Každá dobrá rada za niečo stojí.
Pripravuje sa novela zákona182/1993Z.z. v znení noviel o vlastníkoch bytoch a nebytových prestorov majú vraj byť doplnené niektoré veci ako sú :
1. zvyhodnenie byvajúcich na prizemi ohľadom tepla/vykurovania/
2. do fodnu údržby a opráv sa má zakotviť do zákona, že sa bude učtovať podľa podlahovej plochy bytu príklad od m2-10.-Sk ako si určia vlastníci a nie ako je to teraz kde 30 bytov sú 3-izbové a 9 gárzonky a platíme rovnakú sumu po 300.-Sk.
Teraz nás vlastnici prehlásujú a odsúhlasia si jednotné 300.-Sk majú na to právo?
V zákone je, že keď sa vlastníci nedohodnu inák možu sa opratiť nespokojní vlastnici na súd. Ďakujem za odpoveď ak môžete pomožte !!!
janulinka
22.09.05,10:24
Spoločenstvo máme založené už 5 rokov. Vyzeralo to na začiatku veľmi náročné, ale pokiaľ sa nájdu v obytnom dome schopní ľudia, nie je to také hrozné. Čo sa týka účtovníctva stačí viesť jednoduché účtovníctvo, ešte jednoduchšei je to , ak sa to môže robiť cez nejaký softvér, ktorých je nespočetné množstvo na trhu.
GabiZ
22.09.05,11:02
Každá dobrá rada za niečo stojí.
Pripravuje sa novela zákona182/1993Z.z. v znení noviel o vlastníkoch bytoch a nebytových prestorov majú vraj byť doplnené niektoré veci ako sú :
1. zvyhodnenie byvajúcich na prizemi ohľadom tepla/vykurovania/
2. do fodnu údržby a opráv sa má zakotviť do zákona, že sa bude učtovať podľa podlahovej plochy bytu príklad od m2-10.-Sk ako si určia vlastníci a nie ako je to teraz kde 30 bytov sú 3-izbové a 9 gárzonky a platíme rovnakú sumu po 300.-Sk.
Teraz nás vlastnici prehlásujú a odsúhlasia si jednotné 300.-Sk majú na to právo?
V zákone je, že keď sa vlastníci nedohodnu inák možu sa opratiť nespokojní vlastnici na súd. Ďakujem za odpoveď ak môžete pomožte !!!
Bohužiaľ majú na to právo (myslím že je to § 14 zákona, kde sa hovorí o hlasovaní) a najhoršie je, ak sú ľudia sebeckí a neuvedomujú si, že tí, ktorí majú malé bytíky musia platiť rovnako ako tí s veľkými bytmi. Nevýhoda je v tom, že ich je viac ako vás. Ale bolo by potrebné to rozdiskutovať na schôdzi. Záleží aj na tom, ako to máte zakotvené v zmluve. Ak tam máte pevne stanovenú sumu, neviem, či sa vám podarí prebojovať si svoje (zmluvu ste asi už všetci podpísali). To by skôr bola otázka na právnika, lebo myslím si, že vždy sa nejaká cestička dá nájsť. Preto je vždy najlepšie pri zakladaní spoločenstiev prispievanie do fondu opráv podľa podieľovej plochy bytu. Stanoví sa len pevná suma na 1m2 a vynásobí sa podieľovou plochou jednotlivého bytu a to je podľa mňa najspravodlivejšie. Možno má niekto iný názor?!
ebenova@zoznam.sk
23.09.05,07:18
V zmluve o spoločenstve ani v stanovách nie je zákotvena výška FO iba na schôdzy sa rozhodlo a dalo sa do zapisnice. Môžeme z pravnej stranky podľa mňa napadnuť SVB a spor určite vyhrám!!!
§10 ods.1 posledná veta citujem "Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluvá o výkone správy neurčuje inak, znašajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.b).
Vlastnici ktorý majú väčšie byty nás prehlasovali a mi v garsonkách máme platiť taku istú výšku FO-fond opráv a údržby ako oni tak to nie.
Ak môžete poraďte ako to máte v iných SVB!!!
Ďakujem
GabiZ
23.09.05,07:26
Ak to nemáte v zmluve ani v stanovách, tak potom sa ide podľa zákona. Len neviem, ako je to, ak ste o tom hlasovali. §10 je jasný, ale zápisnica zo schôdze, kde ste o tom hlasovali môže byť tiež problém. Neviem, fakt to treba overiť pred tým, ako sa to dá na súd. Môj názor, možno sa mýlim. Tiež budem rada, ak sa k tomu niekto ešte vyjadrí.
DušanČ
27.09.05,20:08
Bohužiaľ z môjho hľadiska diskusia k niektorým témam SVB zamrzla už 4 dni. Chcel by som rozhýbať tému odmeňovania orgánov SVB po novele zákona o ZP. Tému načala AdaG v príspevku 287. Pán Mihál v odpovediach mnohé naznačil, ale v príspevku 292 sa vyhol priamej odpovedi, či odmeňovanie predsedu SVB na príkaznú zmluvu je tiež, ako pri DoVP, spochybniteľné. Súčasne by som potreboval, ako to po lopate vyjadrila Gabriela, jasné vyjadrenie, či predseda, členovia rady, ako členovia samosprávnych orgánov, v prípade, že budú pracovať na základe príkaznej zmluvy, nemusia platiť odvody do ZP.
AdaG túto tému uzavrela v príspevku 294. Ja s názormi AdyG takmer vždy súhlasím a mám dôveru aj pre tento jej názor, no môj problém spočíva v tom, že kolegov, členov
orgánov nášho SVB presvedčím len, keď tento názor bude potvrdený p. Mihálom. Kolegyňa z rady bola minulý týždeň, pán Mihál, na Vašej prednáške, kde Vám vraj položila otázku v súvislosti s odmeňovaním predsedu SVB a odvodov do ZP a dostala odpoveď, že ako štatutár SVB od 1.09.2005 musí platiť SVB 10% a on 4 %, teda ako pri príjmoch zo závislej činnosti. Teda poprosím Vás, p. Mihál, ako je to s tou príkaznou zmluvou u samosprávnych orgánoch SVB ?
Jozefse
27.09.05,21:08
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví prípravuje vyhlášku, ktorou sa ustanovujú pravidlá rozpočítavania množstva dodaného tepla, množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody a teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, len škoda, že v nej sú okrem dobrých veci aj také, ktoré sú proti odberateľom tepla a TÚV. Viac najdete v rubrike novinky na www.szvt.sk.
Odpoveď na ďalšiu otázku najdeš už v novom zákone č. 367 z 27. mája 2004,ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov
Jozefse
27.09.05,21:21
Je pravdou, že v prvom rade sa treba držať zmluvy o výkone správy, ale len vtedy ak táto zmluva o výkone správy je podľa nového zákona č.367 z 27. mája 2004,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Pokiaľ správca neprepracoval zmluvu o výkone správy tak postupujte podľa zákona č. 367/ 2004 Z.z. Pokiaľ chceš postup tak si prejdi na www.bardbyt.sk
Marta L
28.09.05,06:59
Bohužiaľ z môjho hľadiska diskusia k niektorým témam SVB zamrzla už 4 dni. Chcel by som rozhýbať tému odmeňovania orgánov SVB po novele zákona o ZP. Tému načala AdaG v príspevku 287. Pán Mihál v odpovediach mnohé naznačil, ale v príspevku 292 sa vyhol priamej odpovedi, či odmeňovanie predsedu SVB na príkaznú zmluvu je tiež, ako pri DoVP, spochybniteľné. Súčasne by som potreboval, ako to po lopate vyjadrila Gabriela, jasné vyjadrenie, či predseda, členovia rady, ako členovia samosprávnych orgánov, v prípade, že budú pracovať na základe príkaznej zmluvy, nemusia platiť odvody do ZP.
AdaG túto tému uzavrela v príspevku 294. Ja s názormi AdyG takmer vždy súhlasím a mám dôveru aj pre tento jej názor, no môj problém spočíva v tom, že kolegov, členov
orgánov nášho SVB presvedčím len, keď tento názor bude potvrdený p. Mihálom. Kolegyňa z rady bola minulý týždeň, pán Mihál, na Vašej prednáške, kde Vám vraj položila otázku v súvislosti s odmeňovaním predsedu SVB a odvodov do ZP a dostala odpoveď, že ako štatutár SVB od 1.09.2005 musí platiť SVB 10% a on 4 %, teda ako pri príjmoch zo závislej činnosti. Teda poprosím Vás, p. Mihál, ako je to s tou príkaznou zmluvou u samosprávnych orgánoch SVB ?
Doplním otázkou, či z odmien členom orgánov SVB sa odvadza do Zp aj ak je člen organu starobny dochodca.
Janca
28.09.05,08:29
Podľa mňa na to, aby sa vyplatili odmeny členom štat. orgánov odmeny musí existovať nejaké uznesenie. Tzn., že stačí odvolávka na toto uznesenie, aby mohli byť odmeny vyplatené a potom Vám vzniká povinnosť takúto odmenu a takéhoto štatutára považovať za "zamestnanca" a k tomu patrí aj prihláška, resp. odhláška v ZP.
Ak chcete použiť príkaznú zmluvu a existuje uznesenie, vlastne duplujete právne postavenie štatutára. Ak by ste na príkaznú zmluvu napísali "inú činnosť" ako je odmena za činnosť pre spoločenstvo - teda odmena štatutára, tak Vám to môžu napadnúť vlastníci bytov a štatutár by musel napísať, že sa vzdáva odmeny (lebo ju vyplácate iným spôsobom - cez príkaznú zmluvu). Pri nej by som si ale nedovolila ju preddavkovo nezdaniť, lebo ide jasne o závislý vzťah.
Teda ak aj starobný dôchodca dostane odmenu štatutára, je považovaný tiež za zamestnanca a stým súvisiace ďalšie náležitosti.
GABRIELA
29.09.05,08:55
No ja neviem či to tu napísať, ale dúfam že tu nevisí nikto z DÚ. A nakoniec , keď áno aspoň sa niečo naučí . Ja som vyplatila odmeny za tento rok k 31.8.2005 až do konca roka. Ale je pravda že nám v uznesení vlastníkov bytov , že odmena je ročná, a ie sú tam termíny ani doby výplat. Tak si myslím že je to OK. No a budúci rok si na prvej schôdzi dám tú námahu a vysvetlím ľuďom že predseda a DR sa vzdá odmien a bude sa vyplácať odmena za skutočne ,ktorí sa konečne začali o svoje starať, zveľaďujú a opravujú to na čo štát celé roky kašľal, tak aj ja sa k tomu idem postaviť hnusne, a urobím všetko preto ,aby sme odvody do ZP neodvádzali. Nájdem však cestu ktorá bude košér voči všetkým.
Ak niekto nájde spôsob ako, dajte vedieť. Netreba sa báť napísať. Veď nikto z nás predsa nechce porušovať zákony, ale malé obchádzky.....

Pekný deň
spoločenstvo
02.10.05,08:36
musíš odviesť aj Socialnej poisťovni úrazové poistenie, kde sa ako platca musíš prihlásiť
evuska
03.10.05,18:47
Potrebovala by som poradit. Chceli by sme založiť spoločenstvo vlastníkov a ako SVB požiadať o pomoc štátny fomd rozvoja bývania je to možné? Vie niekto čo všetko na to treba. Ak by ste boli takí dobrí a poradili mi ďakujem
bepo
03.10.05,20:06
V zmluve o spoločenstve ani v stanovách nie je zákotvena výška FO iba na schôdzy sa rozhodlo a dalo sa do zapisnice. Môžeme z pravnej stranky podľa mňa napadnuť SVB a spor určite vyhrám!!!
§10 ods.1 posledná veta citujem "Ak zmluva o spoločenstve alebo zmluvá o výkone správy neurčuje inak, znašajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm.b).
Vlastnici ktorý majú väčšie byty nás prehlasovali a mi v garsonkách máme platiť taku istú výšku FO-fond opráv a údržby ako oni tak to nie.
Ak môžete poraďte ako to máte v iných SVB!!!
ĎakujemU nás sa platí podľa m2 ale rekonštrukcia napr kanalizácie stojí rovnako pri veľkom aj malom byte. Ak platíte všetci rovnakú sumu mali by ste aj pri opravách paltiť rovnakú sumu za byt a pri vyšších nákladoch by si rozdiel medzi skutočnou sumou a rovnakou mali doplatiť majitelia väčších bytov zo svojho.A väčšinou býva problém s uznášaniaschopnosťou zhromaždení,ak chcú niečo nevýhodné prijať jednoduch choďte preč.
ebenova@zoznam.sk
05.10.05,09:41
Dňa 27.09.2005 bola schvalená novela zákona č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov konkretne § 10ods.1 posledná veta znie: ,,Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods.1 písm. b)."
Takže sme sa dočkali FO už konečné budeme platiť nie podľa toho ako sa vlastnici dohodnú, ale podľa spoluvlstníckého podielu vlastníka bytu.
www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk) NZ bol prerokovaný na 50.schôdzi NR SR tlač 1182
Zákon nadobuda účinnosť 1.novembra 2005.
FO sa má upraviť do 1.januára 2006 húra!!!
Heni
13.10.05,07:01
stretli ste sa už s tým, že po založení SVB niektorí vlastníci nemienia podpísať Zmluvu o výkone správy so spoločenstvom? čo v takom prípade? :confused:
Hlinkovx
13.10.05,07:25
no..u nás to bolo tiež tak.......
ale keďže väčšina podpísala...nejako sme to s tými, čo nechceli podpísať ďalej nezapodievali...jednoducho bola väčšina a basta.....
Janca
13.10.05,08:04
K príspevku č. 317:
na základe čoho chceš odvádzať 0,8%, keď SP nepozná iný ako pracovno-právny vzťah a odmena štatutárom vyplatená na základe uznesenia sa za takýto vzťah nepovažuje ?
Heni
13.10.05,17:51
no..u nás to bolo tiež tak.......
ale keďže väčšina podpísala...nejako sme to s tými, čo nechceli podpísať ďalej nezapodievali...jednoducho bola väčšina a basta.....ale teoreticky, ked so spoločenstvom nepodpíšu zmluvu o výkone správy, tak asi nechcú aby im SVB sprostredkovalo zabezpečenie kúrenia, teplej vody, nemienia platiť fond opráv atd, nie?:confused:
Hlinkovx
13.10.05,20:52
Heni..
ja napríklad som tiež nepodpísala zmluvu o výkone správy....- pretože sa mi tam pár vecí dosť nepáčilo....a správcovská spoločnosť sa s nami odmietla debatovať....ale keďže medzitým už väčšina podpísala/ pretože to nikto nečíta a podpíše/ ..tak som sa jednoducho musela prispôsobiť...nič iné mi nezostávala....ale môj podpis tam tiež chýba
Heni
13.10.05,20:57
Silvi, tak vy ste mali také hromadné? lebo ja som chystala také SVB:vlastník, takže bude mať každý svoju... teda len na jeho meno... nie, že vlastníci bytov (viď príloha)...
Hlinkovx
14.10.05,06:05
Heni, no..my sme to mali také, že Zmluva o výkone správy a presne tak ako si napísala...viď príloha ...a tam sa každý kto chcel, podpísal...
a každému sa dala potom už len kópia....ale nemáme každý zvlášť zmluvu so správcovskou firmou...
GabiZ
14.10.05,06:15
Silvi, tak vy ste mali také hromadné? lebo ja som chystala také SVB:vlastník, takže bude mať každý svoju... teda len na jeho meno... nie, že vlastníci bytov (viď príloha)...
Heni, čo sa týka tej zmluvy, my sme mali zmluvu, kde sme mali vypísaných všetkých vlastníkov bytov. Keď sme dali jedna strana SVB a druhá všetci vlastníci, na Krajskom úrade nás upozornili, že je to to isté (lebo vlastne SVB tvoria vlastníci bytov) a nemôže to tak byť. Tak sme napísali, že vlastníci bytov 1-34 (vypísali sme ich) uzatvárajú zmluvu o SVB atď. Tiež nám to nepodpísali asi piati a tiež sme sa tým nezapodievali, pretože ak rozhodne 2/3 väčšina o založení SVB a podpíšu zmluvu, je platná a záväzná pre všetkých. My ale máme od nich podpísaný súhlas, že súhlasia so založením spoločenstva, keď sme ho ešte len chceli založiť. Takže ak máš podpísané od väčšiny, zmluva je platná. V zákone je aj spomínané, že každý nový vlastník bytu musí pristúpiť k zmluve o výkone správy alebo o spoločenstve a myslím si, že tým pádom sa to vzťahuje na všetkých. To znamená, že aj keď zmluvu nepodpísali, musia platiť do fondu opráv aj za služby spojené s užívaním bytov.
Heni
14.10.05,11:27
ano, to som sa v zákone dočítala, že musia pristúpiť na Zmluvu o výkone správy... tak by asi bola lepšia tá hromadná, s vypísaním všetkých mien, čo by som pre každého len okopčila...
GabiZ
14.10.05,11:30
Áno, originál zostane tebe (alebo predsedovi) a kópie dáš všetkým vlastníkom bytov.
janulinka
14.10.05,11:32
Máme spoločenstvo už 5 rokov, zmluvu sme vyrobili takú, že jedna zmluvná strana bolo spoločenstvo a druhá všetci vlastníci, ktorí boli vymenovaní v úvode a na poslednej strane všetci podpísaní.
ebenova@zoznam.sk
17.10.05,12:57
Zmluva može byť iba jedná. Spoločenstvo tvoria všetci vlastnici bytov, kde za každy byt je pri hlásovaní jeden hlas.
GABRIELA
20.10.05,05:40
Milý kolegovia, potrebovala by som radu. Tento mesiac sme si dali namontovať merače tepla na radiátory. Máme ale dva byty, ktoré sú odpojené od kúrenia, teda merače sa im nemontovali. Teraz si odo mňa žiadajú preplatiť hodnotu meračov tepla, ktorá by sa za nich zaplatila z FÚO ak by mali radiátory. Ja som to ( zatiaľ ) odmietla z dôvodov:
1. Keď sa odpájali nemali súhlas ostatných vlastníkov bytov ( dostali ho až dodatočne, keď začali prispievať ) . Problémy a straty spojené s odpojením ma vôbec nezaujímajú- ich problém.
2. Keď že sa im nič nemontovalo, nemám žiaden doklad ktorý by som preplatila. ..... Keď si dali u nás pred časom napr. vymeniť na vlastné náklady merače vody, a my sme následne dávali vymieňať všetky merače v celom dome, na základe ich dokladu o úhrade sme im to samozrejme preplatili.....Ten človek povedal že mi donesie nejaký iný doklad tak aby to išlo z FÚO. ...Prečo mu mám preplácať niečo iné? Súkromné?
3. V prípade, že ako dom budeme musieť prispieť na opravu balkónov ( 14 ks) , je nás 46 bytov, tak aj potom budem každému kto nemá balkón na základe "nejakých" dokladov preplácať z FÚO ich súkromné veci?
4. A posledné.... koľko radiátorov by som mu zatiaľ čisto teoreticky preplatila? Mal by ich mať 6 v 3 izbovom byte. Ale ja mám tiež 3 izbový byt a mám len 5 radiátorov, lebo som dve miestnosti spojila. Mám si dať aj ja ten jeden zaplatiť. Alebo mu mám preplatiť iný počet ?

Ak sa to niekomu chcelo čítať, tak by ma zaujímali Vaše názory. Môj je z kontextu určite jasný, ale možno niekto má skúsenosti aj s takýmito prípadmi.

Pekný deň.
GABRIELA
20.10.05,10:48
Žiaden názor?
Hlinkovx
20.10.05,12:42
Gabi...
no...môj osobný názor je, že by som nepreplatila nič.....žiadne merače tepla, ja na to žiadny dôvod nevidím
Mne to pripadá pritiahnuté za vlasy...
to znamená, že keď si napríklad niekto nedá ten merač tepla namontovať, že mu ho preplatíš???..resp...keď do jedného vchodu dáš napr. vypínač, tak musíš preplatiť to aj iným vchodom ??
neviem...nepáči sa mi to...aj keď na druhej strane chápem človeka, ktorý platí do fondu, z ktorého sa momentálne čerpajú prostriedky pre iných...- ale však ho nikto nenútil sa odpojiť...
a čo sa týka tých balkónov......máme taký istý prípad...a som zvedavá...aká bude reakcia u nás - bohužiaľ som vlastník jedného balkóna
Heni
20.10.05,13:35
možno by ešte mohli tí, ktorým sa merač nemontuje, v nasled. mesiacoch prispieť o hodnotu merača do fondu opráv menej... to len tak hypoteticky, lebo ak by sa mne nemontoval, ja by som to chcela takto. Ale verím, že tú väčšinu vlastníkov tieto dva byty a teda aj nejaká náhrada za merače nezaujímajú...
a ešte by bolo otázne, že ak si o rok o dva zmyslia zas sa pripojiť ku kúreniu, tak potom ako s meračmi?
Hlinkovx
20.10.05,15:50
ďalšie riešenie ma napadlo:
čo tak kúpiť aj tým, čo sa odpojili merač tepla....však keď chcú...tak nech majú...ale ja by som im peniaze z fondu nedávala.....
GabiZ
20.10.05,18:57
Ja sa zamýšľam skôr nad tým, či je možné preprácať merače tepla z fondu opráv. U nás, keď sa vymieňali merače na vodu, správca nám zabezpečil človeka, ktorý nám to prišiel vymeniť a my sme si ich museli zaplatiť sami. Zaujímalo by ma, kde ste prišli na to, že sa dajú merače či už na vodu, tak merače tepla hradiť z fondu opráv. Niečo som prehliadla? Alebo kde je o tom písané, že aj toto spadá medzi úhrady z fondu opráv?

Ďakujem GabiZ
Hlinkovx
20.10.05,19:30
u nás sa merače vody automaticky uhrádzali z fondu opráv.....
ale nakoľko splácame strechu, nemáme dostatok finančných prostriedkov na účte, tak merače tepla asi budeme musieť uhrádzať každý sám za seba nie z fondu
sklenkova
20.10.05,19:47
Merače tepla sú zo zákona a väčšinou sa hradia z FO,iba keď je sucho tak si ich hradia vlastníci sami.A čo to máte za nápady niekomu preplácať merače? To kto sa tak velmi potí? Pri tých meračoch si dajte pozor aby cenu tvorila aj pasportizácia bytu,keď máte snímacie cena karty...
Hlinkovx
20.10.05,20:48
Merače tepla sú zo zákona a väčšinou sa hradia z FO,iba keď je sucho tak si ich hradia vlastníci sami.A čo to máte za nápady niekomu preplácať merače? To kto sa tak velmi potí? Pri tých meračoch si dajte pozor aby cenu tvorila aj pasportizácia bytu,keď máte snímacie cena karty...opýtam sa ťa, čo je to pasportizácia bytu?
GABRIELA
21.10.05,05:51
Chcem Vám poďakovať za Vaše názory. Určite si ich vytlačím, a budem obhajovať svoj názor. Najhoršie je, že u nás je odpojený predseda a idem teraz proti nemu. No ale ak sa nedohodneme, rozhodla som sa že ak to preplatím tak až po odsúhlasení na schôdzi, a dúfam že tam sa mi to podarí vysvetliť. A začínam sa báť balkónov....

Pekný deň.
Mackovka
21.10.05,06:18
Mne sa to zdá byť choré od začiatku. O tom, ze sa bude kúrenie učtovať podľa meračov malo rozhodnuť zhromaždenie vlastníkov väčšinou, tí ktorí nesúhlasili sa museli prispôsobiť väčšine, alebo si svoj nesúhlas riešiť cestou súdu. Veď na schválené merače nadväzuje spôsob rozúčtovania tepla a keď ho dvaja nedodržia, je problém na svete. Ak sa následne schválilo odpojenie - malo sa riešiť aj to, čo to prinesie v spôsobe financovania. U nás súhlas na odpojenie bytu neprešiel, lebo vykurovanie si chcel nájomník riesiť iným spôsobom bez klasických radiátorov - s tým, že v byte sú stupačky, ktoré vedú do ďalšieho bytu a úplné odpojenie tak nebolo možné v byte urobiť. Ak vo vašom spoločenstve následne daný súhlas bol, malo by teraz zhromaždenie rozhodnúť ako ďalej postupovať v úhradách. Myslím, že bez súhlasu nebude žiadny postup podložený. P.S: ... merače sme hradili z fondu opráv. Pekný deň.
GABRIELA
21.10.05,14:54
Možno sme si celkom dobre nerozumeli. Mne nejde o spôsob úhrad za teplo ako také. To máme ošetrené, a dvaja odpojenci nám prispievajä 30% a aj prispievať budú. Nakoniec to bude ošetrovať aj pripravená vyhláška o spôsobe rozpočítavania nákladov na teplo a teplú vodu. Predpokladá sa že to bude dokonca pomerom 60% podľa meračov a 40% podľa vykurovanej plochy.

A zaujímalo by ma, čo by ste urobili, keby sa Vám v dome niekto odpojil, a ani len si nežiadal Váš súhlas? U nás sa nepýtali nás, nemali ani súhlas mesta, ale dostali súhlas na odpojenie z krajského úradu. Buď by som im účtovala 100% a stali by sa z nich neplatiči, ale mi sme to radšej riešili súhlasom za vopred dohodnutých podmienok( t.j. že budú platiť 30%). V prípade že by sa z nich stali neplatiči, kto by z takýchto ľudí ako ja( neprávnik) by sa začal súdiť . Navyše na súdoch do prijatia vyhlášky o pravidlách rozpočítavania nebol ani istý výsledok. A kto odsúhlasí peniaze na súdne trovy..? Pre mňa dosť veľa vznikajúcich otáznikov.
Len ma nenapadla táto varianta žiadania takýchto úhrad. Ale takýto prípad, alebo obdobný ( napr. pri balkónoch) môže nastať kedykoľvek.

Pekný deň
A možnosť si pozrieť návrh vyhlášky www.szvt.sk (http://www.szvt.sk) .Sú tam tiež pripomienky k tejto vyhláške.
GabiZ
21.10.05,17:59
Vidím, že všetci ste toho názoru, že merače sa platia z fondu opráv. My sme si ich museli platiť sami, keď sme patrili pod bývalého správcu. Preto sa chcem spýtať, na základe čoho môžem operovať s tým, že je možné ich uhrádzať z fondu opráv? Kde konkrétne je takáto formulácia uvedená (myslím zákon, alebo vyhláška)?

GabiZ
sklenkova
21.10.05,20:32
Myslím,že je to možné podla zakona z min.roka z 1.7.,ale rozhodujú vlastníci a predovšetkým peniaze-je to zákon o vl.bytov a NP.Nechápem ako Gabi rozpočítavajú teplo.Keď majú merače nemajú pasportizáciu?.Pasportizácia bytu je vlastne určenie koeficientu podla,ktorého byt platí za teplo.Napr.býva na prízemí z jednej strany má štítovú stenu,severnú,južnú stranu,zospodu mu ide zima-takže by bol pri meračoch v nevýhode a zaplatil by vela za teplo,zatial ten čo býva uprostred domu má byty zo všetkých strán,je vo výhode a ušetrí.Čo sa týka snímacej karty-na 50 bytov 1 karta ukáže presnú spotrebu a je možné zosnímať spotrebu aj v priebehu roka.Na hl.merači domu,kde sa teplota sníma každý mesiacje možné skontrolovať dod.tepla aj za celý rok,nemôže pripisovať teplo-snímač ho nepustí
Daniela
22.10.05,18:43
Mám aj ja jednú otázku, vie mi niekto poradiť, či sa nedá obísť zákon o výpovednej lehote t.j. 6 mesiacov od správcu? Totiž naše OSBD -PP je v takom stave, že ho zložia na kolená tí ktorí sa bijú o náš majetok... o nič iné.
Bijú sa tu dve podľa mňa mafiánske skupiny a nájomníci nemajú zabezpečené základne potreby s udržiavaním bytového fondu. Skrátka nič nefunguje. Takže čím skôr by sme chceli odísť a založiť SVB.
sklenkova
22.10.05,21:31
Pokial si správca neplní povinnosti je možné ukončiť zmluvu aj na tomto základe.Okrem toho pokial má niekto záujem! dá sa skontrolovať FO... SBD majú dosť problémov sami so sebou nechajú Vás odísť,len sa im trocha začnite špárať v účtoch....ale netreba zabúdať na tože preberáte aj dlhy (neplatičov) a o svoje peniaze sa asi budete musieť súdiť a ak ste doteraz nesledovali stále fond tak budete mať čo robiť.V prvom rade si položte otázku či je u Vás niekto kto sa bude starať,alebo si nájdite šikovného správcu,založiť SVB je najmenej,ale čo potom
ajobs
22.10.05,21:45
Je potrebné vždy nájsť 2-3 ľudí zo spoločenstva, ktorí sa budú tejto práci venovať naozaj poctivo, a povedzme si na rovinu, za minimálne peniaze !

No a naviac, zrejme ich za to veľa vďačnosti nečaká, pretože koľko vlastníkov, toľko názorov...
sklenkova
23.10.05,13:36
Ajobs má pravdu, ja za tých 8 rokov som sa nalietala,navybavovala všetci mimo nášho vchodu vravia,že máme nalkrajší vchod.za celý mi vyplatili odmenu 16000,-do roku 2001 som to robila zadarmo,vybavila som 2 neplatičov-získali 50000,-na penáloch samozrejme nikto to nechce robiť vždy je u nás všetko vporiadku,FO platili do2002-5,-sk m2 potom 2003 7,-sk m2 2004 10,-skm2,na nič nedoplácajú majú merače reguláciu,vymalované,novú bránu so schránkami s vonka+ magnet.klúč,všetko funguje a ešte nič nerobím.Takže treba si rozmyslieť a nájsť človeka, ktorý je ochotný sa hlavne obetovať!-lebo o peniazoch to nie je-ta doz. rada akurát podpisuje zápisnice,ktoré musím tiež sama napísať
Daniela
23.10.05,14:06
Vďaka za radu. Nebudeme to robiť sami, je v PP dosť ľudí čo sa tomu venuje. Už len z toho hľadiska, že je to veľmi nevďačná úloha hlavne medzi spolubývajucimi. Máme fajn zmluvu. Uvidíme. Podám správu. ešte raz vďaka za radu.
Nella
23.10.05,16:50
Mám aj ja jednú otázku, vie mi niekto poradiť, či sa nedá obísť zákon o výpovednej lehote t.j. 6 mesiacov od správcu? Totiž naše OSBD -PP je v takom stave, že ho zložia na kolená tí ktorí sa bijú o náš majetok... o nič iné.
Bijú sa tu dve podľa mňa mafiánske skupiny a nájomníci nemajú zabezpečené základne potreby s udržiavaním bytového fondu. Skrátka nič nefunguje. Takže čím skôr by sme chceli odísť a založiť SVB.
Môj názor:
Výpoveď zo správy je možné urobiť iba v súlade so Zákonom č. 182/1993 v znení neskorších predpisov.
§ 8a(3) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je šesť mesiacov, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.
§ 14(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2 a 6.
Treba si preto pozrieť ako máte uzatvorenú zmluvu so správcom a dohodnuté podmienky vypovedania zmluvy. Malo by to byť v záverečných ustanoveniach zmluvy.
Odporúčam:
Dať výpoveď zo správy a založiť spoločenstvo a hlavne si zistiť, či budete mať schopných a ochotých ľudí v dome, ktorí sa tomu budú venovať. My tiež fungujeme od 1.1.2005 t.r. a všeličo sme museli v začiatkom prehryznúť (pozri moje príspevky) a tiež riešime niektoré problémy súdnou cestou a preto to robím tento rok zdarma a beriem to ako záujmovú činnosť, aby ostalo na súdne poplatky.
Držím palce.
Nella
ebenova@zoznam.sk
24.10.05,10:51
Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiatorako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
ebenova@zoznam.sk
24.10.05,10:59
Vidím, že všetci ste toho názoru, že merače sa platia z fondu opráv. My sme si ich museli platiť sami, keď sme patrili pod bývalého správcu. Preto sa chcem spýtať, na základe čoho môžem operovať s tým, že je možné ich uhrádzať z fondu opráv? Kde konkrétne je takáto formulácia uvedená (myslím zákon, alebo vyhláška)?

GabiZFond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad: ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiator ako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.Byt nie je spoločna časť ani zariadenie domu!!!
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
GabiZ
24.10.05,11:06
Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiatorako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
A práve preto som sa pýtala, kde sa píše o tom, že sa merače môžu platiť z FO. Tiež som toho názoru, že merač nie je spoločná časť ani zariadenie domu. My sme si tiež merače platili zo svojho, preto ma prekvapil názor, že sa to dá z FO. Možno sa dá, ale len ak sa na tom dohodnú vlastníci bytov. Tak ako sa hlasuje o iných veciach, tak aj o týchto. Ale aj tak neviem, či by sa aj v prípade hlasovania nešlo proti zákonu?????
ebenova@zoznam.sk
24.10.05,11:33
Použitie a financovanie údržby a opráv z FO je v § 10 zákona č.182/1993Z.z. ods.3.

Mám na Vás otázku:

My ako SVB sme vykurovaný z centrálneho vykurovania. Vykurovacia sezóna začala 15.10.2005. Dodávateľ tepla kúrenie reguluje podľa teploty vonku takže teraz kúrenie púšťa na 40%. Radiátory sú teplé tak 15cm z vrchu kde sú merače na teplo. Nás ako odberateľov tepla nemá čo zaujímať, že ony topia na tých 40% veď je vykurovacia sezóna a ráno sú teploty 2-5 C. Máme predsa s dodávateľom zmluvu o dodávke tepla. Volal som dodavateľa,že merač(ampulky) na radiátore nech mi namontujú na spodnú časť radiátorov tam kde je radiátor studený tak že to nie, že tie merače sú podľa predpisu neviete akého?

Kde sa mám sťažovať na úrade pre reguláciu, NBU, úrad vlády a pod. Najlepšie je samostatné vykurovanie nech mi nikto nehovorí, že nie. U nás je problém lebo stúpačky prechádzajú z jedného bytu do druhého takže by som musel prispievať ešte 30% dodavateľový tepla z centrálneho vykurovania.
GABRIELA
25.10.05,07:22
Nám montovali merače teraz, a dávali ich do prostriedku radiátora a do výšky 75% radiátora. Myslím že spoločnosti dodávajúce teplo Vám musia povedať prečo to dávajú tam. Myslím že to nie je o vyhláške, ale od parametrov merača. Je ich viac druhov a jeho montáž by mala zabezpečiť čo možno najobjektívnejšie meranie. Nikdy nie stopercentné .
Čo sa týka pasportizácie, je to ako keby popísanie domu kde sa montujú merače, určenie polohy bytu, príslušných koeficientov prepočítavania tepla.
Nám to urobila firma, ktorá nám to montovala, a bolo to v cene meračov. Bez toho by nemala montáž meračov význam.
Jozef I
25.10.05,08:45
Fond opráv a údržby sa má použiť na spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Merač tepla nie je spoločná časť ani zariadenie domu.
Príklad ja mám 4 radiatory sused má iba 1 radiatorako ich rozpočitaš podľa výšky spoluvlasníckého podielu ktorým prispievajú do FO. Môj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone.
V nášom SVB sa riadime zákonom a vodomery a merače si uhradza každy sám. Predsa je to jeho vlastníctvo a nie spoločné pristory SVB.
U nás sa to vyriešilo kompromisom. Najmenší byt má dva radiatory a tak si vlastníci odsúhlasili, že z FO sa uhradia 2 merače každému a zbytok si každý doplatí sám. Skoro všetci s touto variantou súhlasili. Zdá sa mi to správne a spravodlivé.
RomanNR
25.10.05,09:08
Zdravim,
som zastupca vlastnikov a mam dve otazky.

1. Ako by ste reagovali na tuto situaciu:
Vecer okolo 20:00 pride s pracovnikom havarijnej sluzby jenda vlastnicka
bytu a ziada podpisat uhradu za opravu radiatora z ktoreho zacala striekat voda?
Podla nej z nicoho nic, ale podla naznaku opravara po pokuse
o odvzdusnenie(to ale asi nie je podstatne).
Ja som jej slusne vysvetlil ze toto z FO neuhradim. Nasledovala sprska
otazok preco nie. Nakoniec som jej dal moznost obehnut vlastnikov a ziskat
suhlas nadpol. vacsiny. Ona sa pokusila tuto povinnost hodit na mna
co som uz nevydrzal a ukoncil to. Zaujimalo by ma ako je to u Vas, lebo
my mame 40 rocny panelak a penazi je stale malo(a to platime treti rok 12Sk/m2).

2.Zastupovanie mame na starosti dvaja uz 3 rok a zatial to robime za "panboh zaplat".
Spravca slubuje ze sam navrhne a da podpisat odmenu pre zastupcov ale stale nic.
Doteraz sa mi to zdalo blbe navrhnut si sam odmenu ale asi k tomu
budem donuteny. Ak chcem navrhnut odmenu pre nas dvoch ako by som to mal
naformulovat, resp. kolko je taky priemer? Pripadne, da sa opriet aj o nejaky
zakon?

Budem rad ked mi napisete Vase nazory , dakujem.
GABRIELA
25.10.05,11:52
Vidím že problémov máme všetci dosť a aj dosť podobné. My sme požiadavky s pokazenou vodovodnou batériou, tečúcim radiátorom a tiež unikajúcim teplom cez neopravené okná už prekonali. Na schôdzi sme všetkým vysvetlili , že im to nikto nebude zabezpečovať, opravovať a tobôž nie platiť. Vyšli sme im v ústrety len v tom, že sme zohnali t.č. na súkromníkov- vodár, kúrenár... a tie majú k dispozícii. Inak sa zariaďujú sami. Myslím že aj keby si zohnala pani súhlas nadpolovičnej väčšiny by som to nepreplatila.
Čo sa týka odmeny za prácu je rozdiel v tom čo všetko robíte. Neexistuje priemer, porovnanie. Niekto robí predsedu a kontakt so správcom, niekto zabezpečuje správu, niekto len účtovníctvo, niekto všetko dokopy. Odmena za túto prácu je u nás mizivá. Staráme sa však o svoje a tak aj niečo obetujeme všetci....Nie však celkom zadarmo.
Heni
25.10.05,18:45
na tečúci RADIATOR a jeho opravu by som argumentovala tým, že v Zmluve o odkúpení bytu (teda presne v zmluve o prevode vlastníctva bytu) v článku II, bod 3 je: "súčasťou bytu je jeho vnútorné vybavenie a to: ......sporák, domáci telefón, vodovodné batérie, radiátory, ...." - teda aspon v našej je to takto vymenované.
takže radiátory sme odkúpili ako súčasť bytu tak jeho oprava a výmena je každého záležitosťou... ved ináč by každému začal praskať a každý by si chcel vymeniť za modernejší...
ajobs
25.10.05,19:27
Ľudovo povedané, vodorovné rozvody (teda aj radiátory) si rieši každý sám za svoje peniaze, zvislé rozvody (stupačky) by mali byť financované z FO (tak je to aspoň u nás).
RomanNR
26.10.05,05:28
Ano, to iste plati aj u nas ale vzdy sa najde niekto kto to nechce
pochopit. Som jej to vysvetloval tak ze od ventilov smerom k stupackam
je to z FO a od ventilov smerom do bytu si opravy hradi kazdy sam.
Som rad ze ste mi to potvrdili,
Dik
ajobs
26.10.05,12:47
Neveriacim Tomášom treba ukázať ustanovenia zmluvy o správe bytov, kde by sa to malo písať ako to je.
NUNA
26.10.05,15:10
Nevie mi niekto poradiť, máme takýto problém:

Správcovi sme podali výpoveď dňa 29.6.2005. Ten nám až po 3,5 mesiacoch t.j. 10.10.2005 oznámil, že s výpoveďou nesúhlasí, nakoľko sme ich neprizvali na domovú schôdzu lebo tiež zastupujú 9 neodkúpených bytov. Nevieme či je tento postup správcu správny, keď na výpoveď reagoval takto neskoro.
Vzhľadom na uvedené sme sa rozhodli opätovne zvolať schôdzu vlastníkov bytov, na ktorú ich prizveme ale je tu problém, že v zmluve o výkone správy
máme, že výpoveď môžeme podať len do 30.6. s výpovedným termínom k
31.12. Táto zmluva bola uzatváraná ešte v r. 2000. Vzťahuje sa automaticky na podanie výpovede terajšie znenie zákona t.j. 6 mesačná výpovedná lehota podľa § 8a odstavec 3 alebo musíme postupovať podľa toho čo je v zmluve o výkone správy.
GabiZ
26.10.05,19:05
Nevie mi niekto poradiť, máme takýto problém:

Správcovi sme podali výpoveď dňa 29.6.2005. Ten nám až po 3,5 mesiacoch t.j. 10.10.2005 oznámil, že s výpoveďou nesúhlasí, nakoľko sme ich neprizvali na domovú schôdzu lebo tiež zastupujú 9 neodkúpených bytov. Nevieme či je tento postup správcu správny, keď na výpoveď reagoval takto neskoro.
Vzhľadom na uvedené sme sa rozhodli opätovne zvolať schôdzu vlastníkov bytov, na ktorú ich prizveme ale je tu problém, že v zmluve o výkone správy
máme, že výpoveď môžeme podať len do 30.6. s výpovedným termínom k
31.12. Táto zmluva bola uzatváraná ešte v r. 2000. Vzťahuje sa automaticky na podanie výpovede terajšie znenie zákona t.j. 6 mesačná výpovedná lehota podľa § 8a odstavec 3 alebo musíme postupovať podľa toho čo je v zmluve o výkone správy.Neviem, koľko máte bytov a koľko je všetkých vás vlastníkov bytov. Podľa zákona o vlastníctve bytov pri zmene správy domu rozhoduje 2/3 väčšina všetkých vlastníkov bytov. Ak ste túto väčšinu dosiahli a podľa toho čo píšeš, ste dodržali aj výpovednú lehotu, nemôže ju správca neakceptovať. Mohli by síce namietať s tým, že ste ich nepozvali, ale túto námietku by museli riešiť cestou súdu. V každom prípade, ak ste hlasovaním rozhodli, že podáte výpoveď a zmeníte správcu a je vás 2/3 väčšina, nerobila by som novú schôdzu, pretože tým by ste dosiahli len to, že by sa bral do úvahy termín októbrový, tým by ste nesplnili podmienku 6-mesačnej výpovednej lehoty a museli by ste výpoveď podať až o rok. My sme mali tiež problém, že nám dokonca písomne napísali, že nesúhlasia s výpoveďou, ale operovali sme v prvom rade zmluvou o výkone správy (mali sme tam uvedené presne to, čo vy) a zároveň zákonom. Kto je vlastne vlastníkom tých 9 neodkúpených bytov? Váš bývalý správca? Lebo my sme mali a máme 2 neodkúpené byty (z 36) a tie patria Mestu. Tiež sme ich na schôdzu nepozývali a nebol s tým žiadny problém. Vždy rozhodujú vlastníci bytov. Je jasné, že sa pokúšajú natiahnuť čas. Neviem, možno má niekto iný názor, ale ja by som trvala na výpovedi tak, ako ste ju podali. Ak ste splnili tie 2 podmienky (2/3väčšina a výpovedná lehota).
GabiZ
ajobs
26.10.05,20:51
Súhlasím s GabiZ, a naviac, ak budete robiť zmluvu s novým správcom, zakomponujte si tam 3 mesačnú výpovednú lehotu. Správcovia chcú predovšetkým chrániť len sami seba, a preto im treba vedieť kvalifikovane oponovať - nedajte sa !!!!!;) :) :)
ebenova@zoznam.sk
27.10.05,09:40
Ano, to iste plati aj u nas ale vzdy sa najde niekto kto to nechce
pochopit. Som jej to vysvetloval tak ze od ventilov smerom k stupackam
je to z FO a od ventilov smerom do bytu si opravy hradi kazdy sam.
Som rad ze ste mi to potvrdili,
DikMôj názor a zákon to určuje tiež, že FO opráv sa má použivať iba na spoločné časti a spoločné zariadenia čo je citované aj v zákone. Byt nie je spoločna časť ani zariadenie domu!!!
viď §10 ods. 3 zákona č.182/1993 Z.z. a čo sa rozumeju spoločné časti a zariadenia je uvedené v § 2 ods.3,4,5
ebenova@zoznam.sk
27.10.05,09:54
Vie niekto podľa akého predpisu sa montujú merače na teplo-radiator, a v akej výške ho majú namontovať?
Hlinkovx
27.10.05,11:28
ak sa nemýlim, tak sa merače tepla montujú podľa zákona o tepelnej energetike 657/2004...
a v akej výške sa montujú....no myslím, že na to má každý výrobca svoj prespis
NUNA
27.10.05,18:15
GabiZ,
v dome máme 70 bytov z toho 61 je odkúpených a tých 9 bytov je mestských. Tie 2/3 sa počítajú z odkúpených bytov alebo zo všetkých bytov v dome.
Neviem či tomu dobre rozumiem, ak by sme znovu hlasovali výpoveď by sme museli dať v zmysle zmluvy o výkone správy zase napr. k 30.06.2006 a výpoveď by bola k 31.12.2005. Ja som myslela, že v novembri budeme hlasovať a výpoveď by bola doručená ešte v nevembri 2005 s tým, že by lehota plynula od 1.12.2005 do 31.5.2005 v zmysle teraz platného zákona.
GabiZ
28.10.05,06:56
To: NUNA
Ak ste v počte 61 súhlasili so zmenou správy, dosiahli ste 2/3 tinovú väčšinu a tým pádom by som trvala na výpovedi, ktorú ste podali 29.6.2005. Ak máte v zmluve o výkone správy napísané, že zmluvu je možné vypovedať v 6 mesačnej výpovednej lehote vždy k 31.12, tak nemôžete ju vypovedať k 1. 12. s tým, že by výpovedná lehota uplynula 31. 5. 2006. Zase by ste museli výpoveď dať najneskôr 30. 6. 2006 s tým, že by sa zmluvný vzťah ukončil k 31. 12. 2006 a mohli by ste fungovať až od 1.1.2007. Dôležitý je dátum v zmluve. Podľa toho čo si písala, máte tam stanovené, že môžete zmluvu vypovedať vždy k tomu 31. 12. Preto ak nebudete trvať na výpovedi, ktorú ste dali v júni, museli by ste čakať ďalší rok. Preto som hovorila o tej 2/3 väčšine. Ak ste ju dosiahli, správca musí výpoveď akceptovať. Rozhodujú vlastníci bytov. My sme to mali tak, že sme mali 36 bytov, z toho 34 vo vlastníctve jednotlivých vlastníkov a 2 byty mestské. 34 vlastníkov súhlasilo so zmenou správy a dali sme výpoveď. Takže sme vychádzali z toho, že z celkového počtu bytov 36 sme dosiahli 2/3 väčšinu. U vás by to bolo tiež v poriadku, ak by ste počítali, že zo 70 bytov ste dosiahli 2/3 väčšinu.
Jozef Mihál
28.10.05,07:15
Prepáčte že skáčem do reči, možno ste to tu už preberali, ale pre istotu Vás všetkých chcem upozorniť, že ak SVB svojim funkcionárom - hlavne ide o predsedu - vypláca za výkon funkcie nejakú zdaniteľnú odmenu, v zmysle § 11 ods.3 písm. h) zákona 580/2004 o zdravotnom poistení sa považujú za zamestnancov, SVB ich musí prihlasovať v ich ZP ako svojich zamestnancov a z ich odmeny sa odvádzajú preddavky na zdravotné poistenie.

http://mihal.blog.sme.sk/c/24385/Predseda-SVB-a-zdravotne-poistenie.html
GabiZ
28.10.05,08:23
Týka sa to aj dohôd o vykonaní práce? Lebo z doterajších príspevkov som vyrozumela, že v tomto prípade platíme len úrazové poistenie a 19% daň.
Jozef I
28.10.05,08:30
Z dohôd by sa nemalo odvádzať, je to na samotnom zamestnancovi.
ebenova@zoznam.sk
28.10.05,08:43
Týka sa to aj dohôd o vykonaní práce? Lebo z doterajších príspevkov som vyrozumela, že v tomto prípade platíme len úrazové poistenie a 19% daň.
My ako SVB predseda má zmluva na dohodu aj keď má ešte okrem toho hlavný pracovný pomer.Platíme ako hovoríš iba 19% daň DÚ z odmeny na dohodu a 0,8% úrazové poistenie sociálnej poisťovni. Veď všetko je to aj v zákonoch. Žiadne nemocenské a sociálne sa neodvádza.
GabiZ
28.10.05,08:58
Toto všetko viem, aj vďaka porade aj vďaka zákonom, ktoré som si naštudovala. Ale v niektorých veciach som si neistá, preto sa radšej 100-krát opýtam, akoby som mala urobiť chybu. Nie vždy totižto zaregistrujem všetky zmeny, ktoré sa dejú už skoro každý deň a zákon o zdravotnom poistení som ešte ani nevidela (moja chyba), ale nestíham si k nemu sadnúť.
GabiZ
ajobs
28.10.05,11:56
My ako SVB predseda má zmluva na dohodu aj keď má ešte okrem toho hlavný pracovný pomer.Platíme ako hovoríš iba 19% daň DÚ z odmeny na dohodu a 0,8% úrazové poistenie sociálnej poisťovni. Veď všetko je to aj v zákonoch. Žiadne nemocenské a sociálne sa neodvádza.
Na DoVP by nemal robiť, lebo je to OPAKOVANÁ činnosť, nie jednorazová úloha. Tak bacha na to;)
NUNA
28.10.05,15:54
GabiZ,
V súvislosti s tou zmluvou o výkone správy sme rozmýšľali, že by sme žiadali o zmenu toho článku, ktorý sa týka výpovednej doby, tak aby bol v súlade s terajším znením zákona na 6 mesiacov. A ešte, ako sa ti podarilo zabezpečiť toľko vlastníkov na schôdzu. U nás s tým je dosť problém aby sa na schôdzu dostavili všetkci vlatníci bytov. Sme veľký dom a ľudia nemajú záujem o dianie v dome.Keď sme napríklad chceli súhlas na montáž ventilov, vyregulovanie a montáž meračov obiehali sme byty a schôdzu sme nerobili. A aj potom ak to podpísali napr. vyregulovanie dali si to urobiť v 2- prípadoch individuálne, zaplatili omnoho menej lebo platili len ventil a hlavicu a ostatní sme si zacvakali cca 1 700,- Sk za jeden rádiator. Neviem, či môžeme od nich žiadať ničo za vyregulovanie,lebo takto budú mať z toho výhody ale s platbou sa na tom nepodielali.
NUNA
28.10.05,17:40
GabiZ,
áno, dobre si to pochopila s tou výpoveďou ale to s tým vyúčtovaním, priznám sa ma nenapadlo. Zatiaľ Ti ďakujem.
GabiZ
28.10.05,17:48
Nie je začo, kedykoľvek.
Vladimír Ozimý
03.11.05,08:06
Dobry den prajem, no mna by zaujimalo ako to je napr. v situacii ktora sa prihodila v nasom baraku. Skratka namontovali nam orange vysielac. Mna by zaujimalo kto ma pravo rozhodovat o takychto veciach, pretoze majitelia bytov su predsa najvyssi organ nemal by rozhodovat o takychto veciach na schodzach? pretoze nic take sa neudialo
ajobs
03.11.05,13:34
Dobry den prajem, no mna by zaujimalo ako to je napr. v situacii ktora sa prihodila v nasom baraku. Skratka namontovali nam orange vysielac. Mna by zaujimalo kto ma pravo rozhodovat o takychto veciach, pretoze majitelia bytov su predsa najvyssi organ nemal by rozhodovat o takychto veciach na schodzach? pretoze nic take sa neudialo
Samozrejme, rozhoduje o tom členská schôdza vlastníkov bytov, môžte si upraviť spôsob rozhodovania, napr. nutnosť 2/3 väčšiny potrebnej na odsúhlasenie takýchto krokov. Je potrebné pátrať ďalej, kto takéto povolenie vydal.
NUNA
06.11.05,08:47
Dňa 27.09.2005 bola schvalená novela zákona č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov konkretne § 10ods.1 posledná veta znie: ,,Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods.1 písm. b)."
Takže sme sa dočkali FO už konečné budeme platiť nie podľa toho ako sa vlastnici dohodnú, ale podľa spoluvlstníckého podielu vlastníka bytu.
www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk/) NZ bol prerokovaný na 50.schôdzi NR SR tlač 1182
Zákon nadobuda účinnosť 1.novembra 2005.
FO sa má upraviť do 1.januára 2006 húra!!!Nemáte niekto informáciu, či hore uvedenú novelu zákona už NR SR schválila?
jozefIK
06.11.05,11:27
Nemáte niekto informáciu, či hore uvedenú novelu zákona už NR SR schválila?
Zákon vyšiel v Zbierke zákonov (20. 10. 2005), čiastka 187/2005, číslo 469/2005.
Vladimír Ozimý
07.11.05,17:35
mňa by len zaujimalo ci niekto nahodou nemate zmluvu s orangom a ze ako sa pohybuje cena prenajmu vysielaca....ked vyrukovat na hajzlikov ktori sa neunuvaju ani zvolat schodzu tak by som bol rad keby som mal info asi aka cena za prenajom vysielaca sa pohybuje...ak mate niekto s tym skusentosti tak mi napiste dakujem
ebenova@zoznam.sk
09.11.05,12:51
ročne za prenajom sa pohybuje cca 30 000 - 50 000.-SK
ebenova@zoznam.sk
09.11.05,12:53
mňa by len zaujimalo ci niekto nahodou nemate zmluvu s orangom a ze ako sa pohybuje cena prenajmu vysielaca....ked vyrukovat na hajzlikov ktori sa neunuvaju ani zvolat schodzu tak by som bol rad keby som mal info asi aka cena za prenajom vysielaca sa pohybuje...ak mate niekto s tym skusentosti tak mi napiste dakujem
ročne za prenajom sa pohybuje cca 30 000 - 50 000.-SK
ebenova@zoznam.sk
09.11.05,14:14
Vie nekto poradiť podľa akého zákona a vyhlášky sa montujé pomerový merač na radiator?
Ďakujem
ajobs
09.11.05,15:07
Skús pozrieť zákony č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike a 142/2000 Z.z. o metrológii. Malo by tam niečo o tom byť.
Heni
09.11.05,15:26
mňa zaujalo toto:

v posledných Informačných listoch č.5, čo chodí zo ZSVB Košice, som sa dočítala, že je treba prihlásiť zodpovednú osobu.
V lete, ked sme zakladali spoločenstvo, som sa telefonicky informovala na Úrade pre OOU, tam mi povedali, že zodp. osobu netreba, lebo nezamestnávame viac ako 5 osôb a spracúvame osobné údaje na základe osobitného zákona (zákona o vlastníctve bytov a NP), a nie je treba ani registrovať IS...
a fčul neviem, čo s tým... nahlásiť zodp. osobu lebo to píšu v informačnom liste alebo nenahlásiť lebo mi to povedali na ÚOOU?

Vy ostatní, nahlásili ste zodpovednú osobu, či nie?
GABRIELA
09.11.05,16:22
Nie lebo nezamestnávame viac ako 5 ľudí.
GabiZ
15.11.05,09:58
Prosím Vás o informáciu. Mnohí ste možno zaregistrovaní v Združení SVB na Slovensku. My sme registráciu zaslali minulý týždeň. V tejto súvislosti som sa chcela spýtať, z ktorého účtu bude treba platiť členské. (Je to myslím 3,-Sk/byt) a platí sa tuším ročne. Budeme to platiť z Fondu opráv, alebo zo služieb? Prosím o radu, kde to účtujete vy?

Ďakujem GabiZ
GabiZ
15.11.05,12:00
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Janca
15.11.05,13:07
Účtujeme to podľa našej zmluvy o SVB z položky SPRAVA-réžia, ak to však nemáte takto určené, môže to ísť z FPUaO (aj tak som to videla účtovať), treba pozrieť konkretne Vašu zmluvu a ak to tam nie je určené, treba sa rozhodnúť z čoho sa to bude platiť.
Na margo toho z akého účtu by som Vám chcela doporučiť (aj podľa stanoviska ZSVB, aj podľa samotného zákona), že nikto (ani zákon) Vám nepredpisuje, že musíte mať samostatne účet na záloh. platby a samostatne na FPUaO, v zákone je napísané, len že prostriedky FPUaO musíte "evidovať oddelene" a tak Vám doporučujem čo najskôr zrušiť jeden účet, ušetríte na bank. poplatkoch a môžte si uhradiť členské v združení. Okrem toho, že budete dostávať informačný list, kde sa čo - to dozviete, môžete sa bez problémov na nich obrátiť s každým Vašim problémom. Tak zatím, Janca
Janca
15.11.05,13:11
to Heni:
tiež som sa "zdesila" pri čítaní toho IL, lebo ako Ty aj ja som ešte na jar konzultovala dodatočné podpisovanie všetkých vlastníkov, že súhlasia so spracovaním ich OU len z toho dôvodu, lebo sme zakladali ešte SVB, keď aj v zmluve aj vo výpise z katastra boli uvádzané r.č. Bola som informovaná, že SVB sa táto registrácia zodpovednej osoby netýka.
Teraz v podstate potrebujem od ľudí len meno a adresu, nič viac a tak sa nemienim názorom z IL ani riadiť, nakoľko nezamestnávame viac ako 5 zamestnancov a vlastníci bytov nie sú pre mňa "zamestnanci". Zamestnanec je presne špecifikovaná osoba v zákonoch, preto registráciu takejto osoby nebudem za naše SVB robiť.
GabiZ
15.11.05,13:18
To Janca: Ďakujem za odpoveď. Keďže sme pri zakladaní SVB nemysleli na to, že sa niekedy budeme prihlasovať do Združenia, tak nemáme v zmluve špecifikované, odkiaľ takéto poplatky budeme platiť. Ja som bola toho názoru, že by sme to platili z FO a asi to tak aj urobím. Čo sa týka tých účtov. Predseda trval na tom, aby sme si zriadili 2 účty, čo som pokladala za zbytočné, ale keďže banka nám v rámci svojej akcie urobila účty, ktoré sú neni spoplatňované (len za výpis) tak sme to prijali. Ale to je tiež len dočasné podľa môjho názoru tie poplatky určite platiť budeme .... raz. Mne to tiež robí ohromné problémy, lebo musím sledovať 2 účty, sem tam niekto zaplatí všetko na jeden, ja to potom musím preúčtovavať, je to komplikovanejšie, ale dá sa to. Preto tiež odporúčam každému, kto začína, radšej 1 účet a v účtovníctve to deliť tak, ako káže zákon. Ďakujem za radu.

GabiZ
Janca
15.11.05,13:22
Predseda nevie, čo je to účtovať pri "bludných" platbách vlastníkov na dvoch účtoch a potom to prevodmi dorovnávať, aby Ti na konci roka sedel účtovný stav so skutočným. Skús s ním hodiť reč. Naši ľudia boli veľmi pobúrení, keď museli jeden predpis platiť na dva účty a pri platení zloženkou alebo príkazom ich to stálo nemálo peňazí a preto bez výhrady súhlasili s jedným účtom, navyše keď to zákon povoľuje. Treba si len viesť podrobný PD a keď dáš predsedovi dobré výstupné zostavy, musí to pochopiť, že chceš ušetriť sebe robotu a SVB peniaze. Podľa mňa máte v tom teraz väčší chaos, viem o čom píšem, prešla som tým.
No a plať si to teda z FPUaO, nakoľko ak to členské nemáš zahrnuté v rozpočte na predpise SPRÁVA, fond to znesie a keď sa to tak vezme, ani jedna položka sa nevyučtováva a sú to peniaze ľudí, tak je to v podstate jedno.
GabiZ
15.11.05,13:44
Máš pravdu, je to diabolská robota, ale zas taký chaos v tom nemám. Som totiž puntičkár a všetko mi musí sedieť do haliera, čo je možno zlá, možno dobrá vlastnosť, neviem. Ale jeden fakt je, že sa pri tom dvakrát toľko narobím. Chcem túto zmenu presadiť vtedy, keď budeme rozdávať nové evidenčné /výpočtové listy/ začiatkom roka 2006. Lebo ako hovoríš, ľudia hundrú, ak treba platiť poplatky za zmeny príkazov a za platby na 2 účty.
Janca
15.11.05,13:50
Nepochybujem o Tvojich schopnostiach, len mi povedz, ako zaúčtuješ kompletnú platbu od vlastníka, ktorá Ti nabehne 31.12.2005 na účet zálohových platieb, kde v jeho platbe budeš mať aj predpis do FPUaO ????
Ako stihneš tie prostriedky FPUaO previesť na druhý účet (účet FPUaO), aby Ti to sedelo pri inventúre (myslím tým tvorbu FPUaO so stavom na BU) a aby si mu urobila dobre vyúčtovanie, nechám si poradiť, lebo ja som s tým nevedela pohnúť.
GabiZ
15.11.05,14:01
Takýto problém mám už len u jedného človeka, takže viem približne kedy platí zálohové platby (myslím dátum) a okolo 27. v mesiaci si dám vytlačiť v banke predbežný výpis. Hneď ako zistím, že tam tá platba je, dám príkaz na úhradu so splatnosťou v ten deň a hneď v ten deň mi peniaze prevedú na správny účet. V prípade viacerých neviem, ako lepšie to riešiť. Pravda je, že termín 31. 12. ak by tá platba naozaj bola v tento deň pripísaná na účet, je to problém preúčtovať v ten rok. Úlohu zohráva deň, kedy je sviatok, ale tuším sa vtedy ešte robí (na Silvestra). No veru neviem, ak by sa to v tento deň nedalo preúčtovať tak ako som písala vyššie (so splatnosťou ihneď) tak neviem. Ešte jedna vec. My máme výhodu v tom, že platíme mesačne vopred, takže ja budem mať zálohy teraz v novembri už aj za december. A mám čas to aj preúčtovať. Možno poradí niekto, kto týmto prešiel.
Janca
15.11.05,14:07
Tak ako hovoríš, ZP sa má platiť mesiac vopred, tak s tým asi v tomto roku už nebudeš mať problém, ako som mala ja. A keď máte "poctivo a správne" platiacich vlastníkov, niet väčšej radosti účtovať. Prajem Ti pekný deň.
GabiZ
15.11.05,14:09
Zatiaľ nemáme problém, dúfam, že to nezakríknem. Prajem pekný deň aj tebe.
Heni
16.11.05,08:22
Prosím Vás o informáciu. Mnohí ste možno zaregistrovaní v Združení SVB na Slovensku. My sme registráciu zaslali minulý týždeň. V tejto súvislosti som sa chcela spýtať, z ktorého účtu bude treba platiť členské. (Je to myslím 3,-Sk/byt) a platí sa tuším ročne. Budeme to platiť z Fondu opráv, alebo zo služieb? Prosím o radu, kde to účtujete vy?

Ďakujem GabiZ
my sme platili registračný príspevok (250,- Sk) z fondu opráv a tie 3,- Sk/byt platia vlastníci - dostali to v nových výmeroch na mesačné zálohové platby...
ale najprv sme to na zhromaždení odsúhlasili, že to bude takto.
(v tom čase sa menila aj výška poistného za nehnuteľnosť aj výška príspevku do fondu opráv, takže sme to jedným vrzom všetko odsúhlasovali a ten výmer sa menil o viac, ako o tie 3,- Sk...)
GabiZ
16.11.05,08:54
Áno, takto to chceme urobiť aj my. Odsúhlasené to máme, ale keďže nové výpočtové listy budeme robiť až začiatkom roka 2006, tak potom to zahrnieme do správy. Zatiaľ registračný poplatok hodláme zaplatiť z FO, aj prípadný príspevok. Ešte nám nič neprišlo, uvidíme. Ďakujem za info od všetkých.
Ešte si chcem overiť, čo Heni spomenula. Poistné. Kedysi sa to tiež platilo z FO, teraz je to ak si dobre pamätám súčasťou zálohových platieb za služby spojené s užívaním bytov. Takže už sa to z FO nesmie platiť?
ebenova@zoznam.sk
21.11.05,09:00
Skús pozrieť zákony č. 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike a 142/2000 Z.z. o metrológii. Malo by tam niečo o tom byť.



V týchto zákonoch o výške ako sa montujú pomerové merače nič nieje.
ebenova@zoznam.sk
21.11.05,09:02
Vie nekto poradiť podľa akého zákona a vyhlášky sa montujé pomerový merač na radiator? V zákonoch č.657/2004 o tepelnej energetike a č.142/2000 Z.z. o metrológii to nie je.


Ďakujem
Heni
21.11.05,15:42
V týchto zákonoch o výške ako sa montujú pomerové merače nič nieje.
a nie je to priamo v návode merača či nejakom takom letáku k meraču?
ajobs
21.11.05,15:57
a nie je to priamo v návode merača či nejakom takom letáku k meraču?

Predpokladám, že keď to nie je v zákonoch, bude to asi tak, ako píše Heni v návode na inštaláciu merača, alebo v jeho technických podmienkach (ak existujú).
ebenova@zoznam.sk
23.11.05,14:22
Ale merače na radiátor si nemôžu montovať podľa návodu, musí to byť v nejakej vyhláške nevie nekto poradiť?
ajobs
23.11.05,21:01
Ale merače na radiátor si nemôžu montovať podľa návodu, musí to byť v nejakej vyhláške nevie nekto poradiť?

Podľa môjho názoru taká vyhláška neexistuje, ale možno ešte niekto poradí.:confused: :)
GabiZ
29.11.05,07:50
Mala by som jednú otázku, hoci sa mi to zdá jednoznačné, rada by som sa poradila. Jedna vlastníčka bytu, ktorá býva na prízemí vytápa práčovňu. Po dlhých naťahovačkách, sa nám podarilo aj s odborníkom na vodu dostať sa do jej bytu a nakoniec sa potvrdilo, že odvody vody z kuchyne, kúpelne, WC nemá utesnené (alebo viacmenej poškodené) a preto zateká do práčovne. Nakoľko to trvalo minimálne 3 roky (vtedy sa to vždy nejakým spôsobom zakrylo- ešte sme nemali SVB), hlavný odvod vody - rúra v práčovni je prehnitá. Podľa môjho názoru v prípade, že vlastníčka bytu spôsobí škodu na spoločných priestoroch, je povinná znášať náklady na odstránenie závad. Ona sa však ohrádza, že si dá opravy urobiť len v byte a ostatné ju nezaujíma, aby sme to uhradili z FO. Ak škody odstránime, môžeme od nej žiadať preplatenie nákladov súvisiacich s opravami práčovne?
Ďakujem vopred za odpoveď.
GabiZ
ajobs
29.11.05,12:00
Mala by som jednú otázku, hoci sa mi to zdá jednoznačné, rada by som sa poradila. Jedna vlastníčka bytu, ktorá býva na prízemí vytápa práčovňu. Po dlhých naťahovačkách, sa nám podarilo aj s odborníkom na vodu dostať sa do jej bytu a nakoniec sa potvrdilo, že odvody vody z kuchyne, kúpelne, WC nemá utesnené (alebo viacmenej poškodené) a preto zateká do práčovne. Nakoľko to trvalo minimálne 3 roky (vtedy sa to vždy nejakým spôsobom zakrylo- ešte sme nemali SVB), hlavný odvod vody - rúra v práčovni je prehnitá. Podľa môjho názoru v prípade, že vlastníčka bytu spôsobí škodu na spoločných priestoroch, je povinná znášať náklady na odstránenie závad. Ona sa však ohrádza, že si dá opravy urobiť len v byte a ostatné ju nezaujíma, aby sme to uhradili z FO. Ak škody odstránime, môžeme od nej žiadať preplatenie nákladov súvisiacich s opravami práčovne?
Ďakujem vopred za odpoveď.
GabiZ

Za normálnych okolností by to tak malo byť, ale bude veľmi ťažké (ak to nemáte zdokumentované, vrátane posudku), že škodu spôsobila ona.
Najskôr to treba dať opraviť z FO, a potom od nej vymáhať - ale nie nervy, čo to bude znamenať, najmä ak to apriori odmieta.:mee: :cool: :rolleyes:
GabiZ
29.11.05,12:09
Chceme to samozrejme aj s posudkom, len neviem, kto nám ho vypracuje. Neviete poradiť, či posudok bude robiť ten, kto vykoná aj opravu, alebo treba privolať nejakého znalca? Lebo bez toho samozrejme nič nevymôžeme a ináč jej to nedokážeme.
Ďakujem GabiZ
ajobs
29.11.05,12:22
Musí to byť znalec pravdepodobne z oblasti stavebníctva alebo inžinierskych sietí. Skús na nete pri krajských súdoch, tam sú zoznamy znalcov.:)
GabiZ
29.11.05,13:02
Dobre, pozriem sa na to, ešte raz vrelá vďaka.
GabiZ
ebenova@zoznam.sk
30.11.05,09:32
Mala by som jednú otázku, hoci sa mi to zdá jednoznačné, rada by som sa poradila. Jedna vlastníčka bytu, ktorá býva na prízemí vytápa práčovňu. Po dlhých naťahovačkách, sa nám podarilo aj s odborníkom na vodu dostať sa do jej bytu a nakoniec sa potvrdilo, že odvody vody z kuchyne, kúpelne, WC nemá utesnené (alebo viacmenej poškodené) a preto zateká do práčovne. Nakoľko to trvalo minimálne 3 roky (vtedy sa to vždy nejakým spôsobom zakrylo- ešte sme nemali SVB), hlavný odvod vody - rúra v práčovni je prehnitá. Podľa môjho názoru v prípade, že vlastníčka bytu spôsobí škodu na spoločných priestoroch, je povinná znášať náklady na odstránenie závad. Ona sa však ohrádza, že si dá opravy urobiť len v byte a ostatné ju nezaujíma, aby sme to uhradili z FO. Ak škody odstránime, môžeme od nej žiadať preplatenie nákladov súvisiacich s opravami práčovne?
Ďakujem vopred za odpoveď.
GabiZ
§11 ods.1-5 zákona č.182/1993 Z.z. v znení noviel je povinný na svoje náklady odstrániť závady a opravy.
Prizvať znalca z odboru stavebníctva čo zase stoji nejaké finančné prostriedky z FO. V prípade, že znalec potvrdí že škodu spôsobil vlastník bytu znáša všetky náklady spojené s poruchou.
Ak vlastník bytu nedá opraviť vzniknutú poruchu dať to opraviť z FO a podať žalobu na súd na uhradenie pohľadávky. Vlastník bytu si asi neuvedomuje, že na liste vlastníctva má záložne pravo voči SVB!!!
P O Z O R
GabiZ
30.11.05,09:37
Presne toto bolo vlastníčke bytu vysvetlené z našej strany, a viacerí si neuvedomujú, že využitie záložného práva hrozí každému, kto si nesplní svoje povinnosti z hľadiska zálohových platieb i úhrad pohľadáviek. Dokonca isté veci sa už nemusia riešiť zdĺhavou cestou súdu, ale priamo exekúciou. Ďakujem za potvrdenie tohto problému.
ebenova@zoznam.sk
30.11.05,15:07
Vie nekto poradiť podľa akého zákona a vyhlášky sa montuje pomerový merač na radiátor? V zákonoch č.657/2004 o tepelnej energetike a č.142/2000 Z.z. o metrológii to nie je.
Dodávateľ tepla montuje merač cca 10cm z vrchu radiátora kde je najteplejší. Prečo nemontujú pomerové merače na spodok radiátora kde je chladnejší.

Veď kotolňa pre dodávateľa je dojná krava !!!
Heni
06.12.05,14:29
rada by som poznala názor ostatných:
domovník má u nás uzatvorenú dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti, na základe ktorej dostáva odmenu, ktorú dostane nezdanenú. môžem mu na konci roka dať nejakú mimoriadnu odmenu, ktorú tiež dostane nezdanenú?
ajobs
07.12.05,09:09
rada by som poznala názor ostatných:
domovník má u nás uzatvorenú dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti, na základe ktorej dostáva odmenu, ktorú dostane nezdanenú. môžem mu na konci roka dať nejakú mimoriadnu odmenu, ktorú tiež dostane nezdanenú?

Ak má dohodu o vykonaní prác, musíš mu odmenu zdaňovať.
Ibaže má iný druh zmluvy, napíš aký ?:confused:
Heni
07.12.05,14:00
Ak má dohodu o vykonaní prác, musíš mu odmenu zdaňovať.
Ibaže má iný druh zmluvy, napíš aký ?:confused:
má dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti... z toho má cca dve stovky a teraz na konci roka by sme mu chceli jednorázovo pridať.
ajobs
07.12.05,19:02
má dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti... z toho má cca dve stovky a teraz na konci roka by sme mu chceli jednorázovo pridať.

Ale tá dohoda o vykonávaní domovníckej činnosti je uzatvorená podľa pracovného práva (teda Zákonník práce) alebo je to príkazná zmluva ??
:confused:
V prvom prípade je nutné zdaňovať - aj keď ide len o 200 Sk.
Viem, že niektoré spoločenstvá platia upratovanie a domovníctvo tak, že akože si to robia sami, a potom vyberajú pre dotyčnú osobu cash platbu - na ruku.:)
GABRIELA
07.12.05,21:12
Určite zdaniť pred výplatou. Vo mne ten názov evokuje dohodu o vykonaní práce, takže , aj 0,8% na SP.
ebenova@zoznam.sk
09.12.05,08:13
rada by som poznala názor ostatných:
domovník má u nás uzatvorenú dohodu o vykonávaní domovníckej činnosti, na základe ktorej dostáva odmenu, ktorú dostane nezdanenú. môžem mu na konci roka dať nejakú mimoriadnu odmenu, ktorú tiež dostane nezdanenú?
Veď to sú čierne peniaze.
Ako ich nemôžeš zdaniť? Veď taká dohoda neexistuje. Je aj nejaká daň z príjmu, účtovníctvo, zákonník práce podľa ktorého sa zmluva na dohodu uzatvára.
Daň 19% z dohody odviesť na Daňový úrad a 0,8% povinné úrazové poistenie zo mzdy odvádza zamesnavateľ čiže SVB na Sociálnu poisťovňu.....
GabiZ
13.12.05,19:52
Ahojte poraďáci, mám na Vás otázočku, ktorá bude možno pre niektorých jednoduchá, ale ja som na pochybách. Jedná sa o platenie výťahu tými vlastníkmi bytov, ktorí bývajú na prízemí alebo prvom poschodí a mali podľa vyhlášky č. 60/1964 Zb. možnosť dohodnúť sa s ostatnými na tom, že ak výťah nepoužívajú, tak zaň nemusia platiť. Podľa dnešných správ z novín je už všetkým jasné, že od 1.1.2006 treba tento nesúlad dať do poriadku s novelou zákona. U nás je to ten prípad, že títo ľudia neplatia. Jedná sa mi ale o to, že prevádzku, opravu a údržbu výťahu treba platiť z FO. Doteraz sme však zálohové platby za služby platili dodávateľovi zo služieb a opravy, revízie a pod. z fondu opráv (na základe ich faktúry). Mám pocit, že to nie je správne. Aj vo výpočtových listoch boli tieto zálohové platby vlastníkom bytov vykázané v službách a boli stanovená suma na 1 osobu a podľa počtu osôb v byte sa im účtovali aj tieto zálohové platby. Ja neviem, ale som teraz z toho zmätená, ako to vlastne má byť? Prosím Vás, uveďte ma na správnu mieru, lebo bývalý správca nám to účtoval takto a my v tom pokračujeme (a behá mi mráz po chrbte, ak zistím, že to robíme zle), začali sme tento rok a snažíme sa odbúravať nedostatky. A správne som dúfam pochopila, že od nového roku musíme tieto platby účtovať všetkým bez rozdielu, že? Ďakujem za radu.
GabiZ
MajaH
13.12.05,20:52
Ahoj poraďáci
Reagujem na ddotaz GabiZ. Mám pocit,alebo skôr predstavu , že všetko čerpanie z FOU má byť odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov. Ak by sme to brali tak, že náklad na výťahy má byť účtovaný na prevádzku, tak môžme povedať ,že aj čistenie kontajnerového stojiska, deratizácia, BOZP,a iné možné náklady majú ísť z prevádzky. Čo by potom okrem veľkých opráv a rekonštrukcií bolo platené z FOÚ? Je len na vlastníkoch ako sa na dome dohodnú. Neviem prečo by mali prispievať čiastkou ľudia z prízemia na používanie výťahu, ale aj tak to v konečnom dôsledku tak vyzerá. Čo sa týka spotreby el.energie na tú neplatia v prevádzke nakoľko je účtovaná vo vyúčtovaní daného roku, ale z FOÚ sa servis a revízia platí za všetkých a oni prispievajú na fond rovnako ako všetci v prepočte na m2. Takže naozaj neviem ako by sa to malo ešte zosúladiť. Ak niekto vie ako to definovať inak , budem rada ak sa ohlási.images/smilies/rolleyes.gifimages/icons/icon10.gif
GabiZ
14.12.05,09:10
Aj mňa by zaujímal názor ostatných, ako toto riešia a budú riešiť. A hlavne ako je to s tým rozúčtovávaním. Ďakujem.

GabiZ
ebenova@zoznam.sk
15.12.05,15:28
Vlastníci bytov ktorí výťah nepoužívajú ako je prízemie a 1.poschodie za používanie výťahu neplatia to je aj náš problém. Pri oprávach a revíziách - prehľadkách platíme faktúry revíznej firme/správcovi výťahu/ z FOU vlastne zaplatia aj oni t.j. prízemie 1.poschodie. FOU nie je rozčlenený na výťah revízie atď. Ako to máte v ostatných SVB? Môže správca vyberať poplatok za výťah vlastníkom na prízemí a 1.poschodi ? Je to ošetrené zákonom? Aj u nás správca vyberá pri družstevných bytoch SVIDNÍK.
Nepripravuje sa nejaká legislatíva, veď to NR SR mohla zapracovať do zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č.182/1993 Z.z.
Heni
02.01.06,20:37
PF 2006 všetkým :)

prosím, nemáte vzor potvrdenia o vyrovnaných záväzkoch voči SVB pre prípad, že niekto predáva-kupuje byt?
vďaka.
susu
03.01.06,20:27
Vie nekto poradiť podľa akého zákona a vyhlášky sa montuje pomerový merač na radiátor? V zákonoch č.657/2004 o tepelnej energetike a č.142/2000 Z.z. o metrológii to nie je.
Dodávateľ tepla montuje merač cca 10cm z vrchu radiátora kde je najteplejší. Prečo nemontujú pomerové merače na spodok radiátora kde je chladnejší.

Veď kotolňa pre dodávateľa je dojná krava !!!
Neviem či na to existuje nejaká norma. Je dôležité, aby vo všetkých bytoch resp. na všetkých radiátoroch boli namontované rovnako.
napr. v strede jeho dĺžky a v 1/4 výšky od vrchu.
Povedzme, že za teplo cvakneš za rok milion. Pri tomto spôsobe montáže budete mať dohromady nameraných cca 1.526.000 dielikov. Jeden dielik bude stáť 0,66 Sk. Na tvoj byt pripadne 3.500 dielikov = 2.310,- Sk.
Teraz zmeň umiestnenie meračov. Dáš ich 10 cm od spodu a na 20 cm od konca. Všetkým!!! Nameráš možno 750.000 dielikov. Jeden bude stáť 1,34 Sk. Za teplo opäť cvakneš milion. Na tvoj byt pripadne 1.724,00 dielikov = 2.310,- Sk.
Obe sumy sa zhodujú. Preto opakujem. Dôležité je, aby na všetkých radiátoroch boli namontované na rovnakom mieste.
Stačí???
susu
03.01.06,20:42
Ahojte poraďáci, mám na Vás otázočku, ktorá bude možno pre niektorých jednoduchá, ale ja som na pochybách. Jedná sa o platenie výťahu tými vlastníkmi bytov, ktorí bývajú na prízemí alebo prvom poschodí a mali podľa vyhlášky č. 60/1964 Zb. možnosť dohodnúť sa s ostatnými na tom, že ak výťah nepoužívajú, tak zaň nemusia platiť. Podľa dnešných správ z novín je už všetkým jasné, že od 1.1.2006 treba tento nesúlad dať do poriadku s novelou zákona. U nás je to ten prípad, že títo ľudia neplatia. Jedná sa mi ale o to, že prevádzku, opravu a údržbu výťahu treba platiť z FO. Doteraz sme však zálohové platby za služby platili dodávateľovi zo služieb a opravy, revízie a pod. z fondu opráv (na základe ich faktúry). Mám pocit, že to nie je správne. Aj vo výpočtových listoch boli tieto zálohové platby vlastníkom bytov vykázané v službách a boli stanovená suma na 1 osobu a podľa počtu osôb v byte sa im účtovali aj tieto zálohové platby. Ja neviem, ale som teraz z toho zmätená, ako to vlastne má byť? Prosím Vás, uveďte ma na správnu mieru, lebo bývalý správca nám to účtoval takto a my v tom pokračujeme (a behá mi mráz po chrbte, ak zistím, že to robíme zle), začali sme tento rok a snažíme sa odbúravať nedostatky. A správne som dúfam pochopila, že od nového roku musíme tieto platby účtovať všetkým bez rozdielu, že? Ďakujem za radu.
GabiZ

Problematika výťahov sa tu už preberala. Tu je link (http://www.porada.sk/showpost.php?p=55939&postcount=214).
susu
03.01.06,22:35
Pri odpredaji bytu vydávaš 2 potvdenia. Jedno o veku domu a jedno o platbách. Nepotrebuješ na to žiaden vzor. Vyrob si hlavičkový papier s názvom SVB. Adresuj ho na vlastníka, ktorý ťa o to potvrdenie požiadal.
Text asi takéhoto znenia. Vec. Potvrdenie o platbách do FPOaÚ. Potvrdzujem, že pán - pani ADRESAT - ADRESATKA má - nemá ku dňu vystavenia tohto potvrdenia uhradené všetky platby do FPOaÚ. Toto potvrdenie je vydané na žiadosť adresáta - adresátky. Miesto, dátum a podpis.
Potom už len prepisuješ meno a dátum.
Zatiaľ sa mi nikto z katastra nevrátil s tým, že by mu to nestačilo.
Heni
04.01.06,07:14
Pri odpredaji bytu vydávaš 2 potvdenia. Jedno o veku domu a jedno o platbách. Nepotrebuješ na to žiaden vzor....
Zatiaľ sa mi nikto z katastra nevrátil s tým, že by mu to nestačilo.
dakujem :)
susu, a prečo aj potvrdenie o veku domu?
GabiZ
04.01.06,07:23
Susu, si skvelá, jedným dychom si nám všetkým odpovedala, ďakujemeeeee!!!!! Mňa sa týkal problém výťahu, som rada, že si mi potvrdila môj názor. Súhlasím s tebou aj čo sa týka toho potvrdenia čo žiadala Heni, ja to robím takisto a zatiaľ som s tým problém nemala. Ale tiež by ma zaujímalo, ako je to s tým potvrdením ohľadom veku domu?
Pekný deň.
GabiZ
susu
04.01.06,20:42
Potvrdenie o veku domu potrebuju spravidla realitky, aby vedeli ci nejdu s cenou pod tabulkovou cenou. Taktiez pri umrti vlastnika ho ziadaju notarske urady. Tam zase ide o to aby sa mohol urobit uradny odhad, aby mohli vyrubit dan - i ked v sucasnosti sa trojdan tusim neplati pokial sa jedna o dedica v priamom rade - ale tu si nie som isty.
Opat to robim jednoducho. List ako v predoslom pripade a v texte uvadzam.
"Podla dokladov, ktore ma nase SVB k dispozicii, sa prvi podnajomnici stahovali do objektu XY v roku 1967. Toto potvrdenie je vydané na vlastnu ziadost adresata - adresatky."
A to je vsetko.
susu
04.01.06,20:46
Susu, si skvelá, ........GabiZ
Susu je chlap. A riadny. 182 do vysky a vyse sto do sirky. cha cha. Ale nevadi, clovek nikdy nevie.
A neopovaz sa mi ospravedlnovat. Beriem to ako kompliment. xixi
susu
04.01.06,22:23
Este raz vytahy

Opat som si pozrel ten spravodajsky sot na nemenovanej tv tykajuci sa tej nestastnej platby za vytahy (http://archiv.markiza.sk/?__TUVZY3NiYGhwODA2PDwzI3F9cWM%2FYDE6MVlzbGNy-A1-v3). Myslim si, ze tam mozno bolo povedane aj viac, ale po zostrihani zostala z toho len tato fraska. Nechcem verit tomu, ze by riaditel BP alebo SBD v Kosiciach bol az tak, slusne povedane, nezorientovany. Rozoberme si ten novelizovaný §10.

1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov znášajú v dome náklady podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu určeného podľa § 5 ods. 1 písm. b).
(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv.
(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní mesačne vopred uhrádzať na účet spoločenstva alebo správcu úhrady za plnenia. Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.
(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.“.

Ale je to krasne farebne.
Ale podme k veci. Venujem sa tejto cinnosti od roku 1999 (ale to som tu uz niekde spominal). Od zaciatku som ludom vysvetloval vyznam skratky FPOaU - Fond Prevadzky Oprav a Udrzby. Za touto skratkou sa do polovice roku 2004 ukryvali dva fondy.
1. Prevadzkovy - sluzil na uhrady za sluzby spojene s uzivanim bytu,
2. Opravy a udrzba - sluzil na opravu a udrzbu spolocnych casti, zariadeni atd (ved to vsetci poznate).

Ked som na stranke NRSR cital navrh novely, tak som marne bombardoval mailove schranky "posrancov", aby zmenili pouzite pojmy.
Dnes to vlastne vyzera tak, ze to co boli donedavna fondy dva, je dnes jeden - ten je v texte cerveny. A ako som na to prisiel? Na co sluzi FPUaO (uz novy nazov) je zrejme z ods. 3 - zvyrazneny. Jeho pouzitie je identicke s byvalym fondom udrzby a oprav.

Druhy - hnedy alebo tmavocerveny je doterajsi prevadzkovy a ma novy nazov, ktory mi lezie maximalne na nervy - plnenia spojene s uzivanim bytov. To su polozky, ktore podliehaju rozuctovaniu na zaklade urcenych pravidiel (m2, m3, osm a pod) a podliehaju preplatkom prip. nedoplatkom.

Z uvedeneho je zrejme, ze v uctovani za vytahy sa nezmenilo nic.


Pouzivas vytah? Plat! Nepouzivas? Neplatis!

Na opravy nad ramec beznej - tej prevadzkovej udrzby, prispievas aj ty, lebo sa jedna o spolocne zariadenie domu.

No a na zaver nam tam zostala este zelena farba. To musi byt pekny chaos vo financiach, ak niekto dodrzi toto ustanovenie zakona.
Prijem prostriedkov za plnenia spojene s uzivanim bytov od ludi napr. z piatich domov na jednom ucte......... nechcem to vidiet.

Tolko ludkovia mili, k problematike vytahov.
Rad by som teraz na zaver poopravil to co som napisal na obranu pana riaditela SBD ci BP.

Zvyk je zelezna kosela. A pokial niekto v zakone premenuje pojmy a zmieneny pan si to neuvedomi, vznika medzi ludmi zbytocna panika.
Vychadzam z ods. 1). Stale sa tam spominaju naklady na prevadzku a modra veta na konci (ostatna novela), hovori o podielani sa na zaklade velkosti spoluvlastnickeho podielu.
Takze si to zratajte:


fond prevadzky + velkost podielu + spolocne zariadenie = vytah

Redaktorom TV by som odporucil. Najprv si nechajte zakony vylozit pravnikom a nerobte medzi ludmi paniku.
susu
05.01.06,04:12
Platby v neobyvanom byte.

Pri prechadzani stranok som si vsimol, ze ste riesili aj platby v neobyvanych bytoch. Nakolko ste sa tam nejako nezhodli, pridam Vam sposob ako to riesime u nas v SVB alebo v ostatnych domoch, ktore spravujem.

Aj v neobyvanom byte sa musi kurit, vykonava sa sprava takehoto bytu a plati sa prispevok do FPUaO. Taktiez sa velkostou spoluvlastnickeho podielu podiela na odvode dazdovej vody a poisteni stavby.

Tychto 5 poloziek musi platit, ci sa mu to paci alebo nie. Okrem tepla.
Platby za plnenia spojene s uzivanim bytu, ktore su uctovane podla osm alebo su merane, plati zbytocne, pretoze vo vyctovani mu potom vyskocia ako preplatok. Okrem tepla.

Teplo - pokial nie su namontovane merace, plati sa plna zaloha. Pokial su namontovane merace, tak prispieva minimalne ciastkou 30%. Pokial Vam firma, ktora bude rozuctovavat teplo, zacne uctovat podla novej vyhlasky, ktoru vydal URSO a je v platnosti od jesene 2005, tak by to malo byt 40%.

Neuvazujem tu o platbach za vodu, pretoze na teplu vodu musite mat zo zakona merace uz tri roky a zvycajne sa spolu s nimi montovali aj na studenu. A keby aj neboli, je to plnenie, ktore sa uctuje podla poctu osm.


Pride leto bude nas v byte viac alebo menej.

Dost casto sa stretavam aj s "bonzovanim", ze k niekomu casto niekto chodi (stara 80 rocna pani a dcera jej 2 - 3 krat do tyzdna robi servis).
Co v takychto pripadoch?

Drzim sa zasady, ze z hladiska rozuctovania sluzieb, ma zaujima osoba, ktora po obede pride z prace, donesie na topankach prach, pouzije vytah a osvetlenie spolocnych casti, vyprodukuje nejaky odpad. Rano urobi to iste v opacnom poradi. Pokial je to viac ako 15 x do mesiaca, je z hladiska rozuctovania zaujimava.

Lenze pokial zacnete toto zohladnovat ako osm, tak Vas cakaju aj prazdninujuce deti vac ako 15 dni a pod. Na druhej strane, je potom potrebne zohladnovat dlhodobe pobyty mimo domov - nemocnica, dovolenky a pod. Opat viac ako 15 dni/mes.

Na zmromazdeni vlastnikov sme uznesenim prijali, ze pokial vlastnik bytu dokaze vydokladovat, dlhodobu nepritomnost (nad 15 dni/mes), tak mu v tom mesiaci osm neratame. Myslim si, ze je to ten najspravodlivejsi sposob, ako vyjst ludom v ustreti. Ved pokial ste v nemocnici nevyuzivate sluzby a tak co nevyuzivam, tak za to neplatim.

Sme v Bratislave a hodne dochodcov odchadza v aprili na zahrady a vracaju sa spat az v oktobri. Staci cestne prehlasenie (sprava z nemocnice, poukaz na dovolenku a pod) a vyvesenie poctov osob na schodiste a ludia si to ustriehnu sami.

Dalej existuje skupina "spekulantov". Pride ku mne matka 18 - 20 rocneho mladika a tvrdi, ze sa odstahoval ku frajerke a ziada o znizenie platby o jednu osobu. V takomto pripade je dobre nebrat ohlad na cestne prehlasenie, ale vyhovorit sa na zakon o odpadoch a vyziadat si potvrdenie od spravcu toho domu, ze sa tam zvysil pocet osob.

Mam skusenosti, ze take odstahovanie je na dva tri tyzdne, zvycajne v lete, ked ma "mlada" rodicov na dovolenke. Potom je to uprava platby dolu a o mesiac naspat.
Barbara
05.01.06,06:50
Problematika výťahov sa tu už preberala. Tu je link (http://www.porada.sk/showpost.php?p=55939&postcount=214).



Ahoj SUSU

tým výťahom len toľko.....ja viem , že teraz už upravili ten zákon o platení výťahu.
ale nejde mi to do hlavy, keď nadtým tak rozmýšľam....... prečo by nemali platiť za výťah, z prízemia, alebo z 1. poschodia,.......... a čo keď majú známych na 5. alebo na 6. poschodí a idú k ním.??????
niekto mi chce nahovoriť, že by šľapali pešo?,, keď sa môžu previesť a ešte k tomu zadarmo????? no to snáď ne!!!!!!!!
GabiZ
05.01.06,07:57
[quote=susu]Susu je chlap......

Tiež som si mohla pozrieť najskôr profil, že? Tak dík za upozornenie. Ale chcela by som podotknúť ešte aj k príspevku Barbary. My tiež máme doteraz zaužívané, že na prízemí a na prvom poschodí ľudia neplatia za výťah. Tiež chodia na návštevy k susedom na vyšších poschodiach a nechodia peši, ten výťah používajú. Ale nevidím spôsob, ako to ustrážiť. Okrem toho, všetci platia do fondu údržby a opráv podľa spoluvlastníckeho podielu (skôr by som povedala podľa podielovej plochy), čiže prispievajú tým aj na opravy a údržbu. Čo sa týka prevádzky, tak za výťah sa platí elektrika, ktorá je zahrnutá vo faktúre od elektrární spolu s osvetlením. V mesačných zálohových platbách takisto platia aj títo ľudia. Bolo zvykom v evidenčných listoch zvlášť viesť kolonku výťah a tí, čo ho nepoužívali, tam mali 0. Ostatní prispievali a tieto peniaze vlastne išli firme, ktorá nám zabezpečovala servis v rámci zmluvy a vyberela za to každý mesiac rovnaký poplatok. Keď to zhrniem, tak v podstate všetci prispievajú na opravu a údržbu, všetci prispievajú za energiu a tí, čo výťah nepoužívajú sa nepodieľajú na nákladoch výťahárom (za bežný servis v rámci zmluvy). Neviem, či je to správne, ale zatiaľ sa nikto neohlásil, že by mu to prekážalo, tak fungujeme podľa tohto vzoru ďalej.
Možno sa mýlim, ak si myslím, že je to dobrý spôsob, hlavne čo sa týka tej elektriky, ale takto sa nemôže nikto sťažovať, že ak náhodne použijú výťah aj oslobodenci od platenia, tak v podstate si tú energiu platia. A nemôže povedať nikto ani pol slova. Ale zaujímal by ma názor odborníka, či takto môžeme postupovať ďalej (z hľadiska legislatívy).???
GabiZ
Barbara
05.01.06,08:06
[quote=susu]Susu je chlap......

Tiež som si mohla pozrieť najskôr profil, že? Tak dík za upozornenie. Ale chcela by som podotknúť ešte aj k príspevku Barbary. My tiež máme doteraz zaužívané, že na prízemí a na prvom poschodí ľudia neplatia za výťah. Tiež chodia na návštevy k susedom na vyšších poschodiach a nechodia peši, ten výťah používajú. Ale nevidím spôsob, ako to ustrážiť. Okrem toho, všetci platia do fondu údržby a opráv podľa spoluvlastníckeho podielu (skôr by som povedala podľa podielovej plochy), čiže prispievajú tým aj na opravy a údržbu. Čo sa týka prevádzky, tak za výťah sa platí elektrika, ktorá je zahrnutá vo faktúre od elektrární spolu s osvetlením. V mesačných zálohových platbách takisto platia aj títo ľudia. Bolo zvykom v evidenčných listoch zvlášť viesť kolonku výťah a tí, čo ho nepoužívali, tam mali 0. Ostatní prispievali a tieto peniaze vlastne išli firme, ktorá nám zabezpečovala servis v rámci zmluvy a vyberela za to každý mesiac rovnaký poplatok. Keď to zhrniem, tak v podstate všetci prispievajú na opravu a údržbu, všetci prispievajú za energiu a tí, čo výťah nepoužívajú sa nepodieľajú na nákladoch výťahárom (za bežný servis v rámci zmluvy). Neviem, či je to správne, ale zatiaľ sa nikto neohlásil, že by mu to prekážalo, tak fungujeme podľa tohto vzoru ďalej.
Možno sa mýlim, ak si myslím, že je to dobrý spôsob, hlavne čo sa týka tej elektriky, ale takto sa nemôže nikto sťažovať, že ak náhodne použijú výťah aj oslobodenci od platenia, tak v podstate si tú energiu platia. A nemôže povedať nikto ani pol slova. Ale zaujímal by ma názor odborníka, či takto môžeme postupovať ďalej (z hľadiska legislatívy).???
GabiZ

Ahoj GabiZ

keď je to tak ako píšeš, tak podľa logiky je to OK, ale prosím Ťa v tomto štáte je niečo podľa logiky??????
ale potom neviem očom sa tu toľko hovorilo,,,,, či platiť alebo neplatiť,
keď ajtak všetci platíme do toho fondu.a z toho sa uhradzuje vše.
GabiZ
05.01.06,08:36
..... ale prosím Ťa v tomto štáte je niečo podľa logiky??????

Práveže logika asi neexistuje v ničom, preto sa tu všetci trápime a snažíme sa nájsť najlepšie riešenie pre všetkých. Veď všetky zákony sú robené tak, že dajú sa vykladať aj tak, aj tak, presvedčili ma o tom nielen média ale aj prax. Takže ako hovoril Susu, tie pojmy sú dosť zavádzajúce, hlavne čo sa týka prevádzky, údržby a opráv, pretože sú to 2 veci zahrnuté v jednom a to nedáva logiku. Prevádzka by teda odtiaľ mala byť vylúčená, lebo ja chápem prevádzku ako služby a to je zas o niečom inom.
GabiZ
susu
05.01.06,08:55
Ahoj SUSU

tým výťahom len toľko.....ja viem , že teraz už upravili ten zákon o platení výťahu.
ale nejde mi to do hlavy, keď nadtým tak rozmýšľam....... prečo by nemali platiť za výťah, z prízemia, alebo z 1. poschodia,.......... a čo keď majú známych na 5. alebo na 6. poschodí a idú k ním.??????
niekto mi chce nahovoriť, že by šľapali pešo?,, keď sa môžu previesť a ešte k tomu zadarmo????? no to snáď ne!!!!!!!!

To mas tak. K tym znamim na tom 5. alebo 6. poschodi pride aj navsteva zvonku a tych ako skasirujes???
Za vytah platia ti, ku ktorym ide navsteva.
susu
05.01.06,08:58
[quote=susu]Susu je chlap......

... Čo sa týka prevádzky, tak za výťah sa platí elektrika, ktorá je zahrnutá vo faktúre od elektrární spolu s osvetlením. ...
GabiZ
Dufam, ze to nemyslis vazne. Na osvetlenie by mal by zvlast elektromer a na vytahy tak isto. V kazdom vchode mam po dva elektromery. Jeden na 220 V - osvetlenie a druhy na 380 V - na vytah. Prever si to!
Barbara
05.01.06,09:38
To mas tak. K tym znamim na tom 5. alebo 6. poschodi pride aj navsteva zvonku a tych ako skasirujes???
Za vytah platia ti, ku ktorym ide navsteva.



áno, máš pravdu, ale tá návšteva zvonku je len návšteva----oni tam nebývajú, takže podľa mňa je to OK.
neviem ,ale asi som sa zase vyjadrila zle/ ako vždy. ale fakt sa snažím/ ale ja som myslela toto................, že to tí čo bývajú na prízemí idú na návštevu na niektoré poschodie
susu
05.01.06,09:51
Ked som v roku 1999 zacal ako predseda SVB, tak ma zastavila suseda, co byva oproti. Byvam na 5.p. "Pan sused, za Vami bude teraz chodit vela ludi. Kto to bude platit ten vytah?" Tak som jej na to odpovedal nasledovne.

Mozeme nechat do vytahov namontovat citacku kariet, kazdy dostane karticku s kodom a na konci obdobia sa pripojim cez pc k citacke a presne zistim, kto kolko jazd urobil. Takisto mozeme urobit aj osvetlenie na schodisti a pristup ku kontajnerom. Vysolime za jednu citacku 50 tisic a na konci roka zistime, ze oni pouzili vytah castejsie ako ja.

Ja robim doma, takze niekedy z baraku nevytiahnem paty aj tyzden. To iste aj manzelka.
Oni chodia dva krat do dna na cintorin, potom so psom, starky este zo dva krat prezriet kontajnery a povyberat noviny - denne mozno 15 - 20 krat pouziju vytah.

U nas dcery rano a poobede a potom este raz takze jedna tretina z ich pozitia.
A co sa tyka "toho casteho chodenia"? Niekedy aj cely tyzden nikto.

Pri vytahu, pokial nezacnes s elektronikou, nikdy nedosiahnes spravodlivost.
susu
05.01.06,09:53
áno, máš pravdu, ale tá návšteva zvonku je len návšteva----oni tam nebývajú, takže podľa mňa je to OK.
neviem ,ale asi som sa zase vyjadrila zle/ ako vždy. ale fakt sa snažím/ ale ja som myslela toto................, že to tí čo bývajú na prízemí idú na návštevu na niektoré poschodie
Ja som ta pochopil. Tak ako pri navsteve zvonku platim za vytah ja, takisto aj pri tej domacej z prizemia platim ja.
Tak ako vravim. Spravodlivosti sa nedockas.
susu
05.01.06,10:02
Este ma prepadla jedna myslienka.
V domoch kde prechadzaju na DEKy dotykove elektronicke kluce sa da o tej elektronike uvazovat. Operacna jednotka ma dosah 15m. Pokial nie je vytah moc daleko od vchodu a barak ma nejakych 7 poschodi, mohlo by to fungovat.

Naprogramujes dotyky aj vo vytahu a na konci roka si vytiahes zostavu kto kolkokrat pouzil vytah a namusis sa kaslat s osm, ale kazdemu vycislis to co spotreboval.

Potom by tam mohli kludne figurovat aj spodne pochodia.

Viem si zivo predstavit, kolko "sportovcov - lakomcov" by sa odrazu naslo v kazdom vchode.

Lenze potom by tam vzniklo vela vynutenych jazd. Ist si dolu po navstevu, potom ju vyprevadit a pod. Pokial by si si zakazdym musela privolat vytah z prizemia - to by boli naklady.
GabiZ
05.01.06,10:06
[quote=GabiZ]
Dufam, ze to nemyslis vazne. Na osvetlenie by mal by zvlast elektromer a na vytahy tak isto. V kazdom vchode mam po dva elektromery. Jeden na 220 V - osvetlenie a druhy na 380 V - na vytah. Prever si to!

Samozrejme, že sú na to zvlášť elektromery, máme dva vchody, čiže 2 elektromery na osvetlenie a 2 na výťahy. Chcela som tým len povedať, že vo faktúre mám presne napísané, čo z toho platím za osvetlenie a čo za výťah, takže mám prehľad, koľko sú náklady len za osvetlenie a koľko len za výťah - elektrika.
Barbara
05.01.06,10:11
Viem si zivo predstavit, kolko "sportovcov - lakomcov" by sa odrazu naslo v kazdom vchode.

Lenze potom by tam vzniklo vela vynutenych jazd. Ist si dolu po navstevu, potom ju vyprevadit a pod. Pokial by si si zakazdym musela privolat vytah z prizemia - to by boli naklady.[/QUOTE]


jasne, vše má za i proti, ale aspoň premňa by to bolo užitočné...teda že by som šľapala hore dole.........aspoň by som schudla.........a hneď by som nebola udychčaná...........:D :D :D
Jozef I
05.01.06,10:20
Čítal som tu veľa o výťahoch a platení, ale stále nechápem o čo vám ide. Fond údržby a opráv sa používa na udržiavanie spoločných častí domu, bez ohľadu na to, či to jeden byt využíva, alebo nie. To je to isté, ako keby vám všetci nájomníci odmietli platiť za opravu strechy(okrem tých na najvyššom poschodí), lebo oni strechu nepoužívajú, lebo sú nad nimi byty. Ved to je úplná nehoráznosť. Raz ten človek býva v dome kde je výťah, tak zaň bude platiť, aby ho mohol hocikedy použiť. Nejde vôbec o to či ho v konečnom dôsledku použije. Ide o tú možnosť a preto musí byť výťah v poriadku a bezpečný. A preto za výťah majú platiť všetci rovnako. To je môj názor.
susu
05.01.06,10:25
Čítal som tu veľa o výťahoch a platení, ale stále nechápem o čo vám ide. Fond údržby a opráv sa používa na udržiavanie spoločných častí domu, bez ohľadu na to, či to jeden byt využíva, alebo nie. To je to isté, ako keby vám všetci nájomníci odmietli platiť za opravu strechy(okrem tých na najvyššom poschodí), lebo oni strechu nepoužívajú, lebo sú nad nimi byty. Ved to je úplná nehoráznosť. Raz ten človek býva v dome kde je výťah, tak zaň bude platiť, aby ho mohol hocikedy použiť. Nejde vôbec o to či ho v konečnom dôsledku použije. Ide o tú možnosť a preto musí byť výťah v poriadku a bezpečný. A preto za výťah majú platiť všetci rovnako. To je môj názor.
Jozef, musis rozlisovat naklady, ake ma vytah.
Ako spolocne zariadenie - opravy z fondu oprav
Vozenie sa tzn. vyuzivanie sluzby - plnenie spojene s uzivanim bytu.

Tukni na link v prispevku 439 a zistis preco ta diskusia.
Barbara
05.01.06,10:28
. To je to isté, ako keby vám všetci nájomníci odmietli platiť za opravu strechy(okrem tých na najvyššom poschodí), lebo oni strechu nepoužívajú, lebo sú nad nimi byty. Ved to je úplná nehoráznosť. Raz ten človek býva v dome kde je výťah, tak zaň bude platiť, aby ho mohol hocikedy použiť. Nejde vôbec o to či ho v konečnom dôsledku použije. Ide o tú možnosť a preto musí byť výťah v poriadku a bezpečný. A preto za výťah majú platiť všetci rovnako. To je môj názor.[/QUOTE]


no veď predsa práve o to tu ide, aby za výťah platili všetci dojedného, teda aj Z PRÍZEMIA , takže neviem Tebe ide o čo? veď tuším máme rovnaký názor, keď som Ťa dobre pochopila
ako na strechu platiť, tak aj za výťah ;)
susu
05.01.06,10:37
Este raz to zhrniem.
Na vytahy mas s niekym uzavretu ZOD (prehliadky, trojmesacne revizie, vyprostovacia sluzba atd) - dostanes 12 faktur cca 8000/rok.
Potom elektrina cca 2000/rok. Spolu 10.000.
Toto su naklady za plenenie spojene s uzivanim bytu.
Za toto si platia ludia od prveho alebo druheho poschodia - zalezi od dohody.

Potom su naklady na opravy nad ramec zmluvy (odstranenie zavad z revizii, vymena lan, kladiek a pod) - to je hradene z fondu oprav a prispievaju na to vsetci, prizemim pocnuc!
Jozef I
05.01.06,13:17
Este raz to zhrniem.
Na vytahy mas s niekym uzavretu ZOD (prehliadky, trojmesacne revizie, vyprostovacia sluzba atd) - dostanes 12 faktur cca 8000/rok.
Potom elektrina cca 2000/rok. Spolu 10.000.
Toto su naklady za plenenie spojene s uzivanim bytu.
Za toto si platia ludia od prveho alebo druheho poschodia - zalezi od dohody.

Potom su naklady na opravy nad ramec zmluvy (odstranenie zavad z revizii, vymena lan, kladiek a pod) - to je hradene z fondu oprav a prispievaju na to vsetci, prizemim pocnuc!

Pekne je to zhrnuté. Ja som chcel len povedať, že by som aj náklady spojene s užívaním bytu, dal aj na ľudí na prízemí, nakoľko sa nedá povedať, že nikdy ten výťah nepoužijú (na návštevu susedky na 5.p.) a je to čisto ich tvrdenie a skontrolovať sa to nedá. Išlo mi hlavne o to, že aj keď sa to samozrejme tým ľuďom nepáči, mali by za to platiť. ;)
Je to ale samozrejme vec dohody a názoru.:)
susu
05.01.06,14:19
Jozef suhlasim s tebou, ale 40 rokov za vytahy neplatili a pochybujem, ze by sa to niekomu na schodzi podarilo presadit. A bez uznesenia, alebo zmeny zmluvy tazko budeme uctovat inak.
Ked zoberiem moj priklad. Platime az od druheho poschodia. Na prizemi a 1. poschodi mi byva spolu 12 ludi. Dnes mam naklad na osm okolo 68 Sk. Aj s prizemim by mi to vyslo na 45 Sk !!! Pri stvorclennej domacnosti o 92 Sk/mes menej.
Lenze skus to presadit a mozes chodit suterenom xa xa.
Heni
05.01.06,19:24
Na osvetlenie by mal by zvlast elektromer a na vytahy tak isto. V kazdom vchode mam po dva elektromery. Jeden na 220 V - osvetlenie a druhy na 380 V - na vytah. Prever si to!
my máme len jeden...:eek:
GABRIELA
06.01.06,18:58
áno, máš pravdu, ale tá návšteva zvonku je len návšteva----oni tam nebývajú, takže podľa mňa je to OK.
neviem ,ale asi som sa zase vyjadrila zle/ ako vždy. ale fakt sa snažím/ ale ja som myslela toto................, že to tí čo bývajú na prízemí idú na návštevu na niektoré poschodie

To snáď nie. Veď aj oni sú v tom momente LEN NÁVŠTEVA....
Halli
06.01.06,21:23
K teme platenia výtahov chcem len tolko.Spravujem 3 SVB, z toho jedno už šiesty rok. Myslím, že spoločenstvo je preto spoločenstvom, aby sa vedelo dohodnut, ak nie je to smola. Byvam na prízemí ale samozrejme prispievam do fondu opráv za výtah. Avšak nakolko ho nevyužívam nebudem predsa platit mesačný poplatok za elektrinu. neplatim za niečo čo nevyužívam.Aj ked si to tak niektorí vysvetluju. Nebudem sa schvalne vozit vytahom, aby som tie peniaze prevozila, je to smiešne a dehonestujuce. Takže na najbližšej schodzi to jednoznačne treba pred všetkými predniest a dohodnut sa, ze nakolko prízemie a prve poschodie sa podiela na opravach výtahov/ a nie su to male peniaze/ nebudu platit poplatky, za el.ktoré neužívajú.To ako keby som chcela odhlučnit stenu a dvere zato že mi bucha vytah pri dverach,/denne aspon 50x/ alebo zateplit podlahu za to že mám prízemný byt, z fondu celeho domu. Myslím, že prizemne byty a aj byty na prvom posch.su aj tak dost v nevyhode. Tak mi z toho všetkeho vychadza: sme spoločenstvo, pozname sa a vieme sa dohodnut rozumne! hlupe zakony su pre hlupakov...
Peterf
10.01.06,00:44
Ešte ma čosi "prepadlo". Minulý rok som s partiou chlapov rekonštruoval spodné rozvody na sídlisku vo Vajnoroch - letisko. Myslím, že sa to tam volá Rendez. Všimol som si, že je tam pár panelákov po pravej ruke (keď ideš od letiska), ktorým sa po fasáde "plazia" kovové komíny. Asi sú odpojení od centrál. kúrenia. Na prvý pohľad je zrejmé, že do tých komínov, nie sú "odpichnuté" všetky byty.
Môže to byť spôsobené tým, že nie všetci vlastníci mali na to, aby sa odpojili od centrálu.
Možno by nebolo od veci zistiť ako sa účtuje kúrenie v týchto domoch (alebo dome??)
Už si presne nespomínam, koľko ich tam je a koľko z nich má tie komíny.
Ber to ako typ, možno na nové zaujímavé informácie. Tie byty , domy su na ul. Na pasekach a ma ju celu v sprave bytovy podnik Bytofond, resp, v niektorych domoch maju vlastne spolocenstva...
V tych skaredych panelakoch som prezil svoje detstvo a nieje to mestska cast Vajnory ale Raca.
A su tam strasne problemy s dodavatelom TUV, s vysporiadanim pozemku a tak :cool:
Normalne som rad ze v nasom malom dome mame len 3drbnutych garazistov co neplatia nic a ovela menej problemov..
susu
31.01.06,12:47
Účet fondu opráv ako termínovaný účet

Zriadili sme pre FO termínovaný účet. Teraz mám hlavu v smútku ako to zaúčtovať v JU.
Prevod z BU - výdaj cez priebezky suma 500 tisíc, TU - príjem cez priebezky 500 tisíc. Toto je jasné.

Lenže príde výpis z TU a tam sú uvedené len takéto údaje:

vklad resp.výška základného vkladu: 500.000
predpokladaný úrok 758,84
predpokladaná daň 144,00
predpokladaný stav 500.614,84

Na ďalšom výpise je :
základný vklad 500.614,84
atd.

Môžeme vôbec účtovať predpoklady?
Ak áno tak ako.

Dík za každú radu.
Peterf
31.01.06,22:33
Ahojte dievčence ( zatial som tu nenašla chlapa) . Nebola som tu už dosť dlho, a tak sa chcem opýtať, čo je to za registráciu na ochranu osôb?
A ja som co?:mad:
jaesteneviem
12.02.06,16:54
prajem pekny den, a kedze sa neviem dostat k tomu ako polozit otazku riesim to takymto sposobom,

prosim, moze mi niekto dat odpoved na tuto otazku?
zamyslame zalozit SVB, dostala sa k nam informacia, ze pri tomto sposobe rucia vlastnici bytov vlastnym majetkom - bytmi.

moze mi nietko povedat ake vsetky negativa skryva tato forma svravcovstva a ako to je v tomto pripade - moja otazka.
v podstare by ma zaujimali vsetky negativne moznosti, ktore nas mozu stretnut po zalozeni SVB.

za odpoved dakujem.
jaesteneviem
GabiZ
12.02.06,18:01
Čo sa týka založenia SVB, myslím si, že skôr sú v tejto forme správy klady ako zápory. Samozrejme záleží od toho, kto sa do toho pustí, a ako sa bude starať o záujmy vás všetkých. K otázke, či ručia vlastníci bytov vlastným majetkom - bytmi, neviem, v akej polohe je to myslené, ale určitým spôsobom áno. Napríklad ak sa stane neplatičom, môže prísť o byt a dnes už veľmi ľahko, nie ako pred časom, kedy bolo potrebné súdne konanie. Ináč ma nenapadá nič, čím by vlastník ručil svojim bytom. V podstate ide o to, ako budete mať vypracovanú zmluvu a čo všetko bude obsahovať. SVB je o vzájomnej dohode vlastníkov bytov, ako budú hospodáriť a nakladať so svojim majetkom. Pretože dom je vlastníctvom vás všetkých (ako jedna veľká rodina), ktorá má svoj dom a o ktorý sa je treba starať, aby vám nepadol na hlavu. Výhodu vidím aj v tom, že hospodárenie je vo vašíich rukách, ak to bude robiť šikovná osoba prípadne osoby, je to vždy lepšie, ako nejaká správcovská spoločnosť. Jediné negatívum vidím v tom, že ak sa vlastníci medzi sebou nedokážu na ničom dohodnúť a skôr tam panuje bojová nálada medzi ľuďmi, všetko je o to komplikovanejšie. Preto hovorím, že všetko závisí od vás ako celku a potom budete radi, že si svoj dom spravujete sami a viete aj za čo a na čo idú vaše peniaze. Neviem, je to môj názor, možno niekto nájde viac negatívov, pretože my fungujeme prvý rok a možno sme veľa problémov nevychytali, ale aj tak sa nám darí lepšie, ako za bývalého správcu. Všetko je vo vašich rukách a podľa toho vám to aj bude fungovať.
GabiZ
svojar
12.02.06,19:52
Nejde v pravom zmysle o ručenie, ale o záložné právo, ktoré je na každý byt zaznamenané v listu vlastníctva na katastru nehnuteľností. Je to napr. preto, aby majiteľ bytu, ktorý má vôči SVB záväzky( neplatí príspevky do FPÚaO, na správu a preddavky na služby), nemohol byt bez vedomia SVB predať bez vyrovnania týchto záväzkov.
Halli
13.02.06,10:37
Založne pravo je dane zo zákona a nerozlišuje sa ci je byt v sprave SVB, Družstva alebo inej spravcovskej spoločnosti. Týka sa každeho bytu vo vlastníctve - Zák. založne pravo podla § 15 zakona č. 182/1993 Z.z. v prospech ostatných vlastníkov bytov a neby. priest. Zriadenie spoločenstva ma ovela viac vyhod, pokial toto zriadia rozumní ludia, ktorí pochopia čo to vlastne je. Ak nie -je to pohroma pre toho kto sa toho ujme, držím všetkým, ktorí to dokažu palce a prajem vela rozumných ludi. Inak to neviem povedat...
;)
GABRIELA
14.02.06,06:25
A ja som co?:mad:

Peterf, ale toto je asi nejaký starý príspevok , nie? A samozrejme že sa ospravedlňujem. Mala som asi pocit že sú tu v tom období samé baby.
Pekný deň
1ivana
14.02.06,21:09
dobry vecer Peter. Dovolte aby som sa Vam predstavil, moje meno je Ladislav Koncek. Som velmi rad,ze som si otvoril tuto stranku a nasiel spustu odkazov ohladne problematiky bytovych spolocenstiev. Moja firma sa zaobera komplexnov obnovou bytovych domov. To znamena: od projektovej dokumentacie , financnej analyzi svb , vyberu a vybaveniu uverovych produktov,ci cez SFRB alebo komercne banky , dotacii z MVRRSR, az po samotnu realizaciu. Co zahrna realizacia? Som zastanco toho , ze ak sa ma svb zadlzit na niekolko rokov , treba investovat raz a urobit maximum ukonov na dome co sa da. Takze: vyregulovanie tepelnej sustavy plus merace, vymena bytovych okien , okien spolocnych priestorov , zateplenie obvodoveho plasta,zateplenie a rekonstrukcia strechy,zateplenie suterenu,rekonstrukcia stupackovych rozvodov,rekonstrukcia balkonov, vytahov. samozrejme ze takato obnova nieco stoji, a prave to je ten moment kedy sa treba stretnut,a urcit prioritu. Ja pochadzam z Martina , doteraz sme urobili 24 bytovych domov. Na tento rok pripravujeme koplexnu obnovu aj v Nitre na MR. STEFANIKA . Ak by ste mali zaujem sa somnov stretnut a vymenit par nazorov budem si to velmi vazit. Moje t.c.0911393600 laco koncek. Dakujem a prajem vela sil,chuti a dobrych ludi okolo seba. Spozdravom Laco.k
1ivana
14.02.06,21:30
dobry vecer Peter. Dovolte aby som sa Vam predstavil, moje meno je Ladislav Koncek. Som velmi rad,ze som si otvoril tuto stranku a nasiel spustu odkazov ohladne problematiky bytovych spolocenstiev. Moja firma sa zaobera komplexnov obnovou bytovych domov. To znamena: od projektovej dokumentacie , financnej analyzi svb , vyberu a vybaveniu uverovych produktov,ci cez SFRB alebo komercne banky , dotacii z MVRRSR, az po samotnu realizaciu. Co zahrna realizacia? Som zastanco toho , ze ak sa ma svb zadlzit na niekolko rokov , treba investovat raz a urobit maximum ukonov na dome co sa da. Takze: vyregulovanie tepelnej sustavy plus merace, vymena bytovych okien , okien spolocnych priestorov , zateplenie obvodoveho plasta,zateplenie a rekonstrukcia strechy,zateplenie suterenu,rekonstrukcia stupackovych rozvodov,rekonstrukcia balkonov, vytahov. samozrejme ze takato obnova nieco stoji, a prave to je ten moment kedy sa treba stretnut,a urcit prioritu. Ja pochadzam z Martina , doteraz sme urobili 24 bytovych domov. Na tento rok pripravujeme koplexnu obnovu aj v Nitre na MR. STEFANIKA . Ak by ste mali zaujem sa somnov stretnut a vymenit par nazorov budem si to velmi vazit. Moje t.c.0911939600 laco koncek. Dakujem a prajem vela sil,chuti a dobrych ludi okolo seba. Spozdravom Laco.k
ebenova@zoznam.sk
17.02.06,11:59
Dotaz ak môžete reagujte a odpovedajte či postupujeme správne:

Spoločenstvo vlastníkov bytov má 24 byty, takže 24 hlasov SVB. Konajú sa voľby predsedu SVB podľa zákona č.182/1993 Zúz. v znení noviel podľa §7c ods.2.
-Otázka č.1: predseda SVB musí získať podľa §7c ods.2 nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome t.j.13 hlasov?

Najviac hlasov získal jeden pán t.j. 5 hlasov z 14 hlasovacích lístkov.

Môj názor je, že predsedom SVB sa nemôže stáť nezískal nadpolovičnú

väčšinu všetkých hlasov vlastníkov t.j. aspoň 13.

Otázka č.2: Môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ktorá nebýva v bytovom dome a nie je ani vlastníkom bytu v bytovom dome?

Môj názor je, že áno pokiaľ získa na hlasovacích lístkoch nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov t.j. aspoň 13 hlasov.

Som o tom presvedčený,že postupujem správne ak nie tak napíšte!!!
ajobs
17.02.06,12:51
Dotaz ak môžete reagujte a odpovedajte či postupujeme správne:

Spoločenstvo vlastníkov bytov má 24 byty, takže 24 hlasov SVB. Konajú sa voľby predsedu SVB podľa zákona č.182/1993 Zúz. v znení noviel podľa §7c ods.2.
-Otázka č.1: predseda SVB musí získať podľa §7c ods.2 nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome t.j.13 hlasov?

Najviac hlasov získal jeden pán t.j. 5 hlasov z 14 hlasovacích lístkov.

Môj názor je, že predsedom SVB sa nemôže stáť nezískal nadpolovičnú

väčšinu všetkých hlasov vlastníkov t.j. aspoň 13.

Otázka č.2: Môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ktorá nebýva v bytovom dome a nie je ani vlastníkom bytu v bytovom dome?

Môj názor je, že áno pokiaľ získa na hlasovacích lístkoch nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov vlastníkov bytov t.j. aspoň 13 hlasov.

Som o tom presvedčený,že postupujem správne ak nie tak napíšte!!!



Otázka č.1 - správne, musí získať 13 hlasov zo všetkých 24 bytov/hlasov.
Ak sa zúčastní 14 bytov/hlasov, aj tak musí získať 13 hlasov

Otázka č.2 - ak získa 13 hlasov, môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ak je bezúhonná a spôsobilá na právne úkony.
susu
17.02.06,15:59
Otázka č.1 - správne, musí získať 13 hlasov zo všetkých 24 bytov/hlasov.
Ak sa zúčastní 14 bytov/hlasov, aj tak musí získať 13 hlasov

Otázka č.2 - ak získa 13 hlasov, môže sa stať predsedom SVB aj cudzia osoba, ak je bezúhonná a spôsobilá na právne úkony.

Súhlasím s touto odpoveďou, len by som ešte dodal: Pozrite si zmluvu o SVB či tam náhodou nemáte uvedené, že predseda musí byť členom SVB. Inak nie je problém, aby to bol človek "zvonku".

A na moju otázku v príspevku 463 neexistuje odpoveď???
cervena
17.02.06,16:22
Janica prosím pošlite ten vícuc aj mne. Pozrela som sa na uvedenú stránku, tých zákonov je tam kvantum, neviem v tom hľadať. Máme spoločenstvo, ale bez predsedu, nik to nechce robiť, fyrma ktorá nám robí správu si to predstavuje asi tak že nám rozdelí úlohy a mi si to vybavíme a im zaplatíme, dokonca som pri čítaní porady zistila že ešte aj no nazvyme to fabuluje. Proste idilka:)
Vďaka Alena
PeterNR
01.03.06,12:59
...A na moju otázku v príspevku 463 neexistuje odpoveď???

Hm, a nemá sa účtovať až príjem v deň splatnosti, keď banka uskutoční výplatu resp. prevod kreditného úroku?
PeterNR
01.03.06,13:07
dobry vecer Peter ... Moja firma sa zaobera komplexnov obnovou bytovych domov. ...

Ivana, mám záujem o viac info, ale na uvedené číslo sa bohužiaľ neviem dovolať. Nemáte iný kontakt?
Hľadám práve takú firmu, ktorá sa zaoberá komplexnou obnovou bytových domov vrátane riadenia celého diela od projektu cez výberové konania, realizáciu, zabezpečenie financovania až po kolaudáciu a vyhodnotenie úspešnosti. Ďakujem.
PeterNR
02.03.06,07:21
GabiZ: prezrel som všetky mne známe dostupné zdroje informácií o dotáciách na komplexnú obnovu bytových domov, vrátane ministerstva výstavby, životného prostredia, ŠFRB a pod., a získal som pomerne rozporuplné informácie.

Preto hľadám firmu, ktorá má v tomto prehľad, lebo nie je ľahké sa v tom vyznať a doviesť projekt do úspešného konca... Jednu takú som v Nitre našiel, ale potreboval by som ešte aspoň dve, nech môžem urobiť výberové konanie.

Podľa niektorých odborníkov má aj tehlový dom "systémovú poruchu" v tom zmysle, že bol stavaný podľa v tom čase platných noriem, a teda jeho teplo-technické vlastnosti sú cca 5x horšie ako je súčasná norma. Náš dom je T12/52, bol postavený v roku 1956, má atypický tvar (pozri obrázok).

Chceme zrealizovať komplexnú obnovu domu zameranú na zníženie prevádzkových nákladov, predĺženie jeho životnosti, a zvýšenie komfortu bývania, t.j.:
- zateplenie obvodového plášťa (múrov, suterénu, strechy) + sanácia omietky, krovu, odkvapových rúr...
- výmena otvorových výplní (okná v bytoch a spol. priestoroch, dvere)
- obnova vykurovacieho systému (máme ÚK) - t.j. nové kotly (buď na plyn alebo biomasu), nové rozvody a radiátory + inštalácia termoregulačných ventilov a pomerových rozdeľovačov
- výmena rozvodov studenej a ohriatej pitnej vody a centralizácia prípravy ohriatej pitnej vody (s možnosťou využitia solárnych kolektorov na predohrev)
- oprava kanalizácie
- obnova protipožiarnych zariadení a oprava bleskozvodov
- výmena rozvodov el. energie v spol. priestoroch a do bytov
- vybudovanie šachty na vedenie dátových rozvodov (káblovka, internet, domáce telefóny...)

Ide to celé ale veľmi pomaly, lebo som na to sám...
Naposledy som presvedčil zhromaždenie, že potrebujeme energetický audit aby sme sa vedeli zodpovedne rozhodnúť. Už je hotový, auditor ho príde na najbližšie zhromaždenie odprezentovať. Dúfam že sa pohneme ďalej trošku svižnejšie, lebo toto slimačie tempo a neochota vlastníkov bytov čokoľvek podniknúť ma veľmi deprimuje.

Peter
GabiZ
02.03.06,08:06
Zisťujem, že väčšina z nás je na tom podobne. My máme dom postavený v roku 1960, čiže skoro tak ako ten Váš. Takisto potrebujem zatepliť obvodový plášť, vymeniť okná, vyregulovať sústavu vrátane termostatizácie a potom merače (s tými mám do roku 2008 čas), ale rada by som to spravila jedným vrzom. Samozrejme, najväčší problém sú peniaze. Ako vždy a všade. Preto som navrhovala vziať si úver, momentálne sú v ponukách celkom dobré úvery. Lenže filozofia ľudí je, nezadlžovať sa, urobme všetko postupne. Lenže pri dnešnom zvyšovaní cien to znamená neustále doplácať a takto nikdy neušetríme (a ani nenašetríme). Hlavne teplo mi urobilo minulý rok najväčšiu položku a keď dám teraz ľuďom vyúčtovanie, každý bude hľadať chybu vo vyúčtovaní, nie v jadre problému, ktorý spočíva v tom, že treba náklady znižovať hlavne tým, že dom treba obnoviť ako som už vyššie spomenula. Od minulého roku hovorím o tom, že v našej situácii, keď nemáme peniaze by bol úver vhodný, pretože to čo platíme do fondu opráv sa nám vráti v službách, ak ušetríme na energiách. Lenže presvedčiť starých ľudí, ktorí žijú v tom, že veď mi už nejako dožijeme, to je katastrofa. Takže poznám deprimovaných predsedov, ktorí hľadajú optimálne riešenia ako pomôcť ľuďom i sebe a nakoniec sú tí najhorší. Čo sa týka energetického auditu, chcela by som sa spýtať, koľko také niečo stojí. Nemám o tomto podrobné informácie, hoci som sa o to kedysi zaujímala, myslím že to zabezpečuje firma, ktorá by poprípade zabezpečila aj obnovu bytového domu? Alebo ako to je. Lebo viem, že dnes všetko niečo stojí. Čo sa týka balkónov, to bolo jediné, čo sa mi zatiaľ podarilo presadiť, hoci ešte nie sú hotové, som rada, že som aspoň dala dohromady všetko potrebné pre požiadanie dotácie. Teraz len dúfam, že ich dostanem oproti miliónom, ktoré idú na ostatné bytové domy, je naša čiastka zanedbateľná, ale pomôže nám, šetríme, kde sa dá.
GabiZ
PeterNR
02.03.06,08:50
GabiZ, hovoríš mi z duše :)

Takže po poriadku:
- všetko čo si spomínala, treba urobiť naraz - všetko to spolu súvisí a keď už raz zoberiete úver, kým ho nesplatíte, veľmi ťažko dostanete druhý
- peniaze: komerčné úvery sú krátke (do 8-10 rokov) v porovnaní s návratnosťou energeticky úsporných opatrení (12-15 r) preto hľadám aj iné možnosti financovania - SZRB, ŠFRB, min. výstavby, fondy EÚ. Sám takýto projekt ale určite nezvládnem (som zamestaný), takže hľadám firmu ktorá to celé organizačne zabezpečí (jednu som už našiel)
- podľa en. auditu po realizácii energeticky úsporných opatrení ušetríme min. 50 % nákladov na energie + časť nákladov na údržbu fasády a strechy (lebo budú nové). Z týchto úspor by som chcel splácať časť úveru
- starí ľudia: u nás na nich platia 3 argumenty
(1) máte deti, vnukov, nech vám teraz pomôžu, lebo ináč po vás zdedia starý byt v dome, ktorý je v zlom stave a jeho prevádzka je nákladná
(2) ak sa podarí prefinancovať projekt vyššie spomínaným spôsobom, nebude potrebné dramaticky navyšovať mesačné platby. V prípade nerealizácie obnovy pôjdu prevádzkové náklady stále hore (vypočítal som im koľko to bude o 2-3 roky, a skoro padli na zadok :))) t.j. čím sme chudobnejší (myslím obyvatelia domu) tým skôr treba šetriť energie, lebo o pár rokov nebudeme vládať platiť a prídeme o byty v dražbe ako neplatiči
(3) trhová hodnoda bytu v zateplenom a opravenom dome je vyššia, ako v dome v pôvodnom stave. To sa týka nielen prípadného predaja, ale napr. aj úveru...

Ešte je pár argumentov ako vyšší komfort bývania, bezpečnosť, úspora na obsluhe kotolne, na opravách v súčasnosti dožívajúcich TZB, smernica EÚ o energetickom známkovaní budov... Ale na toto reflektujú skôr tí "uvedomelejší" :)

Cena energetického auditu závisí od jeho rozsahu, náročnosti, vašich požiadaviek, veľkosti domu, a firmy. V našom prípade (32 bytov, požiadavka na maximálnu komplexnosť a rozsah auditu) sme mali ponuky od cca 15 do 170 tisíc Sk. Vybrali sme si tú najlacnejšiu ponuku, lebo v tomto prípade neplatilo, že najlacnejšie je najhoršie. Robila nám ho SEA. Neviem presne odkiaľ si, ak z NR alebo okolia, dám Ti kontakt.

Ja som za to, aby boli oddelené tieto veci - audit, projekt, realizácia, financovanie a riadenie projektu, a stavebný dozor. Ináč môže dôjsť k účelovým manipuláciám - napr. k skresleniu auditu a projektu podľa toho, ako to vyhovuje realizačnej firme.

Ak sa môžem spýtať, kde resp. na čom šetríte?

Lebo my máme ročný prevádzkový rozpočet cca 1 mil. Sk, z toho vyše 55 % tvoria náklady na zemný plyn a takmer 30 % na vodné a stočné (nemáme merače spotreby, tak spotrebu evidujeme na SVB a rozpočítavame).

T.j. 94,6 % rozpočtu odchádza na úhradu tovarov a služieb. Tvorba FPÚaO je len cca 5,4 % z rozpočtu (7 Sk/m2). Na prevádzke sa za súčasných podmienok ušetriť nedá. Všetko ostatné, čo sa dá, si robíme svojpomocne a zadarmo. V našom prípade sa dá ušetriť už len na energiách, t.j. musíme radikálne znížiť ich spotrebu, ale podmienkou je realizácia toho všetkého, čo som spomenul predtým.
PeterNR
02.03.06,09:05
Ozaj, pre viac info o dome odporúčam knihu od prof. Z. Šternovej a kol. "Obnova bytových domov I.", sú tam uvedené domy do r. 1970, t.j. postavené v sústavách T 11 až T 16, T 01 B, T 02 B, T 03 B, PV-2, BA, G 57, MS 5, MS 11, T 06 B, T 08 B. Stojí do 400 Sk, vydala Jaga.

Btw pošleš mi prosím fotku vášho domu? Ďakujem :)
GabiZ
02.03.06,12:34
GabiZ, hovoríš mi z duše :)

Takže po poriadku:
- všetko čo si spomínala, treba urobiť naraz - všetko to spolu súvisí a keď už raz zoberiete úver, kým ho nesplatíte, veľmi ťažko dostanete druhý
- peniaze: komerčné úvery sú krátke (do 8-10 rokov) v porovnaní s návratnosťou energeticky úsporných opatrení (12-15 r) preto hľadám aj iné možnosti financovania - SZRB, ŠFRB, min. výstavby, fondy EÚ. Sám takýto projekt ale určite nezvládnem (som zamestaný), takže hľadám firmu ktorá to celé organizačne zabezpečí (jednu som už našiel)
- podľa en. auditu po realizácii energeticky úsporných opatrení ušetríme min. 50 % nákladov na energie + časť nákladov na údržbu fasády a strechy (lebo budú nové). Z týchto úspor by som chcel splácať časť úveru
- starí ľudia: u nás na nich platia 3 argumenty
(1) máte deti, vnukov, nech vám teraz pomôžu, lebo ináč po vás zdedia starý byt v dome, ktorý je v zlom stave a jeho prevádzka je nákladná
(2) ak sa podarí prefinancovať projekt vyššie spomínaným spôsobom, nebude potrebné dramaticky navyšovať mesačné platby. V prípade nerealizácie obnovy pôjdu prevádzkové náklady stále hore (vypočítal som im koľko to bude o 2-3 roky, a skoro padli na zadok :))) t.j. čím sme chudobnejší (myslím obyvatelia domu) tým skôr treba šetriť energie, lebo o pár rokov nebudeme vládať platiť a prídeme o byty v dražbe ako neplatiči
(3) trhová hodnoda bytu v zateplenom a opravenom dome je vyššia, ako v dome v pôvodnom stave. To sa týka nielen prípadného predaja, ale napr. aj úveru...

K tejto časti musím povedať, že sú to presne moje slová, ktoré už viac ako 1 rok používam na vysvetlenie celej situácie vlastníkom bytov. Niekedy si to nahrám a už to budem len prehrávať, aby si to konečne uvedomili. Ale chcela som o inom. Chcem na to povedať, že som ich presviedčala aj o číslach, ale platilo to tak 2-3 dni, kým si babky nesadli na lavičku a bolo po argumentoch. Určite poznáš tie múdrosti, ktoré tam preberajú a potom to začne odznova. Nie som ten typ, ktorý prikazuje, ale niekedy treba na nich tvrdo. Ako ty hovoríš, mnohí z nás pracujú a nemáme toľko času, aby sme donekonečna presviedčali ľudí a ak už niečo chceš rozbehnúť, musíš konať, lebo aj pracovné povinnosti ťa zaťažia a ak máš pritom vyjednávať ešte s ľuďmi a čakať na ich rozhodnutie?.... veď to poznáš.

Ešte je pár argumentov ako vyšší komfort bývania, bezpečnosť, úspora na obsluhe kotolne, na opravách v súčasnosti dožívajúcich TZB, smernica EÚ o energetickom známkovaní budov... Ale na toto reflektujú skôr tí "uvedomelejší" :)
Prvou našou snahou bolo spraviť vlastnú kotolňu. Z centrálneho zdroja vykurovania, ktorý vykuroval 3 domy, sme napojený len my a časť jedného domu (ostatní sa už odpojili, spravili si vlastné kúrenie, alebo kotolne). Pritom kotolňu máme prilepenú na dome (budova pri budove) a keďže nie je naša, kto hradí všetky tie náklady okolo nej? Takže sme sa pokúšali argumentovať aj úsporou na teple, aj výhodou, že ju budeme mať v dome a pod našou kontrolou. Samozrejme problém - a to peniaze. Úver? Ani počuť. Takže platíme 630,- Sk/GJ, čo predstavuje zvýšenie na položke ÚK a TÚV na ohrev vody. Všetko som prepočítala, uviedla im, že takto sa hospodáriť nedá, zatiaľ bezvýsledne. Nemáme totižto zateplený dom, okná sú tak staré ako dom a nemáme vyregulovanú sústavu. Takže náklady sú neuveriteľné! Len na ÚK a TÚV sme minulý rok minuli okolo 900.000,- Sk

Cena energetického auditu závisí od jeho rozsahu, náročnosti, vašich požiadaviek, veľkosti domu, a firmy. V našom prípade (32 bytov, požiadavka na maximálnu komplexnosť a rozsah auditu) sme mali ponuky od cca 15 do 170 tisíc Sk. Vybrali sme si tú najlacnejšiu ponuku, lebo v tomto prípade neplatilo, že najlacnejšie je najhoršie. Robila nám ho SEA. Neviem presne odkiaľ si, ak z NR alebo okolia, dám Ti kontakt.
Som z TN a máme 36 bytov, takže podľa veku domu a počtu bytov sme na tom približne rovnako. Ako nájdem kontakt na tú SEA, možno majú pobočku aj tu niekde bližšie?

Ja som za to, aby boli oddelené tieto veci - audit, projekt, realizácia, financovanie a riadenie projektu, a stavebný dozor. Ináč môže dôjsť k účelovým manipuláciám - napr. k skresleniu auditu a projektu podľa toho, ako to vyhovuje realizačnej firme.

Ak sa môžem spýtať, kde resp. na čom šetríte?
Na čom šetríme, zle som sa vyjadrila, pretože zatiaľ na ničom, len doplácame. Na elektrike sme minulý rok niečo ušetrili, ale to je zanedbateľná časť oproti napríkladom na vykurovanie. Myslela som tým ľudí, ktorí chcú všetko urobiť čo najlacnejšie (čo je pochopiteľné) a preto pri akejkoľvek údržbe alebo oprave sa snažíme vyberať nielen kvalitu ale aj cenu.

Lebo my máme ročný prevádzkový rozpočet cca 1 mil. Sk, z toho vyše 55 % tvoria náklady na zemný plyn a takmer 30 % na vodné a stočné (nemáme merače spotreby, tak spotrebu evidujeme na SVB a rozpočítavame).
Čo sa týka rozpočtu, sme na tom tak ako vy. Možno nejaké % hore, dole a merače máme len na meranie spotreby vody. Tiež nemáme merače na teplo, takže toto rozpočítavame.

T.j. 94,6 % rozpočtu odchádza na úhradu tovarov a služieb. Tvorba FPÚaO je len cca 5,4 % z rozpočtu (7 Sk/m2). Na prevádzke sa za súčasných podmienok ušetriť nedá. Všetko ostatné, čo sa dá, si robíme svojpomocne a zadarmo. V našom prípade sa dá ušetriť už len na energiách, t.j. musíme radikálne znížiť ich spotrebu, ale podmienkou je realizácia toho všetkého, čo som spomenul predtým. S týmto úplne súhlasím, ale ušetriť na energiách pri súčasnom postoji ľudí je veľmi ťažké. Preto by sme si pomohli úverom a urobiť čo sa dá naraz.
GabiZ
02.03.06,12:38
Ozaj, pre viac info o dome odporúčam knihu od prof. Z. Šternovej a kol. "Obnova bytových domov I.", sú tam uvedené domy do r. 1970, t.j. postavené v sústavách T 11 až T 16, T 01 B, T 02 B, T 03 B, PV-2, BA, G 57, MS 5, MS 11, T 06 B, T 08 B. Stojí do 400 Sk, vydala Jaga.

Btw pošleš mi prosím fotku vášho domu? Ďakujem :)

My patríme do kategórie T 03 B. Pozriem sa na tú knihu a zas mám postarané o voľný čas. xixi

Fotku nášho domu môžem poslať, ale momentálne ju nemám v takej podobe, aby som ju mohla poslať cez PC. Minule som fotila balkóny. Tie nechceš vidieť? xixi
Pekný deň.
PeterNR
02.03.06,13:13
Hm, neviem na čo skôr reagovať...

Základná otázka - koľko vás je ZA riešenie tejto situácie?
A koľko z tých, čo sú proti, sa dá rozumnými argumentami presvedčiť?
Ten zvyšok, ak je menej ako 1/3, môžeš v najhoršom prípade ignorovať...

Btw, skúšala si "lobbovať" medzi ľuďmi? Mám skúsenosti, že je dobré, ak si všetko "predrokujem" vopred v malých skupinkách vlastníkov + pošlem im program zhromaždenia s návrhom uznesenia, a na zhromaždení dám už len minimálny priestor na diskusiu a dám hlasovať. Predtým boli ľudia schopní hádať sa dlhé hodiny o maličkosti, a nič sa neschválilo. Teraz si vydiskutujeme rozpory predtým, mimo zhromaždenia. Ľudia majú čas na premyslenie, a ak ich aj hneď na mieste nepresvedčím, viem na čo sa mám pripraviť, a na zhromaždení viem lepšie odpovedať na ich otázky. Problém je, že je to veľmi časovo náročné, lebo treba veľakrát to isté vysvetľovať. Ale v konečnom dôsledku sa mi to osvedčuje.

Čo sa týka čísel - zvýš predpis tak, aby pocítili čo to znamená, že sa stále zvyšujú ceny energie, a vaša spotreba neklesá.

A zvýš aj platby do FPÚaO, argumentuj tým, že kým nezateplíte a neopravíte dom, musíte mať dostatočnú rezervu na prípadné havarijné situácie, lebo dom je starý a čokoľvek sa môže kedykoľvek pokaziť ;)

My máme odjakživa vlastnú kotolňu, takže v tomto Ti neporadím. A koho je tá kotolňa? Nedá sa dohodnúť na odpojení, nech si s ňou vlastník robí čo chce, a vy si postavíte novú? Alebo ju odkúpte a zrekonštruujte na nižší výkon, spolu so zateplením. 630 Sk/GJ je zúfalo veľa. My máme náklad na kúrenie 330 Sk/GJ, a aj to sa mi zdá veľa. Aj preto som chcel do projektu zahrnúť alternatívne zdroje energie (kúrenie biomasou, a slnečné kolektory na predohrev pitnej vody)...

SEA má stránku www.sea.gov.sk Audit nám robila TN pobočka :) konkrétne p. Kondys a p. Pulpanova. Ak chceš, pošlem Ti priamo kontakt na nich.

Keď sme vymieňali plynové potrubie, nechal som sa dotlačiť do najlacnejšej ponuky. A po skúsenostiach s tými šuflikantami a ich organizáciou práce som rozhodnutý, že ak zhromaždenie bude chcieť vybrať nejakého dodávateľa len na základe ceny, budem zásadne proti.

Na energiách sa bez radikálneho zníženia ich spotreby nedá ušetriť viac ako pár %, to mi ver. A radikálne zníženie spotreby = zateplenie, výmena okien a vykurovacieho systému. Ináč sa to nedá. To nech tí ľudia svoje byty radšej hneď predajú a odsťahujú sa do zemľaniek, jednoducho ináč to nejde. To je ako keby si chcela v deravom vedre vodu nosiť. Kým diery nezapcháš, vodu nenanosíš :)

Ich obava z úveru je pochopiteľná. Pramení z obavy "čo keď nebudeme vládať splácať". Boja sa že prídu o byty. Ale to môžu aj tak, ak nebudú vládať platiť stále rastúce náklady na bývanie.

Tu by Ti mohlo pomôcť, že za úvery spoločenstva už nemusia ručiť priamo vlastníci bytov svojim nehnuteľným majetkom, ale že banky už akceptujú ručenie fondom opráv. Ktorý sa samozrejme zo zákona musí tvoriť, a s neplatičmi sa pomocou dobrovoľnej dražby dá pomerne rýchlo vysporiadať. Takže oni sami tým nič neriskujú. Ak bude obnova domu dobre prepočítaná, naprojektovaná a zrealizovaná, nenesie so sebou žiadne riziká, len výhody.
GabiZ
02.03.06,13:45
Takže aj ja idem pekne po poriadku.
Je nás asi polovica za to, aby sme v dome urobili všetko, čo sa dá aj za cenu vzatia si úveru. Lenže je to polovica z celého domu. A na úver potrebujem 2/3 všetkých vlastníkov bytoví. Už sme uvažovali aj o tom, že sa rozdelíme. Lebo sme 2 vchody. Náš vchod je uvedomelejší, sme tam väčšinou ľudia mladší príp. stredný vek. Vo vedľajšom dome sú všetko staručkí ľudia, hlavne dôchodcovia. Tam je to oveľa horšie jednanie. Niektorí tomu nerozumejú, hoci tiež všetko predkonzultovávame (fúha to je dlhé slovo) vopred, snažíme sa s nimi viac komunikovať aj mimo spoločných stretnutí a stále im vysvetľujeme podstatu toho, čo chceme dosiahnuť. Samozrejme, že ak sa nechcú dať presvedčiť, brzdia tým aj tých, ktorí chcú a vedia, že ináč to nejde. Ale pracujeme na tom vytrvalo, možno ich presvedčíme.
Čo sa týka zálohových platieb, tie som zdvihla a pomerne vysoko, lebo oproti minulému roku platili žalostne málo a keď nám cena tepla od septembra stúpla 3x, tak sa to prejavilo aj vo vyúčtovaní. Teraz budú mať také nedoplatky, že sa im bude hlava točiť a mne ich je ľúto. Viem, čo je to pre dôchodcu, ak má zaplatiť 5-6 tisíc naraz. Mám aj takých ľudí, ktorí mali takú spotrebu, že to vychádza ešte viac. Taktiež sme zdvihli FO, lebo platili 5,- Sk/m2 a pri takejto cene by sme mohli na dome akurát tak vymieňať žiarovky. Takže som ich presvedčila aspoň na 13,- Sk/m2 a to bol super úspech. Vidia, že to stále stúpa, stále im hovorím, že z roka na rok to bude viac a viac, ak nezačneme konať. Kotolňa patrila bývalému správcovi, ktorý spravoval aj byty a odkúpil veľa kotolní, ktoré prevádzkoval. Teraz sa mu však domy začínajú rad za radom odpájať, lebo tá cena je vydieračstvo. A ak zostaneme pod ich palcom, tak to nezmeníme. Ak nezateplíme a neurobíme opatrenia, tak to drahé teplo nám neustále bude unikať a my budeme platiť za vykurovanie okolia. Odkúpiť kotolňu by sa mi zdalo dosť nákladné riešenie, skôr by som brala do úvahy urobiť si ju priamo v dome, lebo máme nevyužité spoločné priestory, takže bolo by kde ju umiestniť. A to s tými cenami je úplna pravda. Nám tiež chcela jedna vlastníčka bytu dotlačiť dodávateľa, nejakých cez 100 km od TN len preto, aby získala na ich ubytovaní. Cenová ponuka bola síce najnižšia, ale žiadna záruka, žiadna pevná cena (uviedli, že v prípade "nepredvídateľných vád si budeme účtovať 10% z konečnej ceny") a kopec iných nedostatkov. Razantne som to odmietla, pretože jednak som nemala zaručenú kvalitu (podľa materiálov, ktoré chceli použiť), jednak cena by sa mi mohla vyšplhať neuveriteľne vysoko a nakoniec po oprave niečo praskne a kde ich ja budem naháňať. Takže vždy chcem presne stanovené podmienky, aby som vedela za čo zaplatím. Nie vždy to čo je lacné je dobré. Samozrejme, že s rizikom, že nebude kvalitne vykonaná práca treba počítať vždy, lebo ak firmu nepoznáš, aj keď na papieri je všetko v úplnom poriadku, skutočnosť môže byť iná. Ale to už závisí aj od dozoru, ktorý je pri tom a pod. Ale argumenty, ktoré si použil na to, aby si ich presvedčil sa mi páčia, musím si ich osvojiť a presviedčať a presviedčať a......
Idem pozrieť tú SEA, možno nájdem kontakt, ak sú z TN, určite to zistím. Ďakujem moc za tip.
GabiZ
PeterNR
02.03.06,14:03
Gabi, myslím že si na najlepšej ceste, držím Ti palce :)
Tie kontakty sú: sona.pulpanova @ seatn.sk a roman.kondys @ seatn.sk (bez medzier). Sú veľmi ústretoví, určite Ti poradia. A zo svojich skúseností si Ťa dovolím ubezpečiť, že za lepšiu cenu Ti audit v tejto kvalite nikto nespraví :)

Peter
GabiZ
02.03.06,14:25
Ďakujem za vyčerpávajúce informácie. Skúsim sa s nimi spojiť a uvidíme!
Ešte raz dík.
GabiZ
ebenova@zoznam.sk
06.03.06,11:17
Ako pristupuje nový vlastník bytu k zmluve o SVB?

Ja to robím tak, že nový vlastník bytu mi predloží fotokópiu listu vlastníctva, na základe tohto spravím dodatok k zmluve a stanovám SVB. Dám podpísať dodatok ako odstupujúcemu od zmluvy tak aj novému majiteľovi.
Postupujem správne!!!
PeterNR
06.03.06,11:56
Ako pristupuje nový vlastník bytu k zmluve o SVB?

Ja to robím tak, že nový vlastník bytu mi predloží fotokópiu listu vlastníctva, na základe tohto spravím dodatok k zmluve a stanovám SVB. Dám podpísať dodatok ako odstupujúcemu od zmluvy tak aj novému majiteľovi.
Postupujem správne!!!


V zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, konkrétne v § 7a ods. (2) sa píše: "Každý nový vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný pristúpiť k zmluve o spoločenstve. Prevodom alebo prechodom bytu alebo nebytového priestoru na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome od zmluvy o spoločenstve; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním."

Takže dodatok k zmluve & podpis nového majiteľa je ok, ale odstupujúci vlastník imho nemusí nič podpisovať. Ja si akurát dávam pozor, aby mal ešte pred uzatvorením zmluvy o prevode vlastníctva predávajúci vyrovnané všetky záväzky voči SVB, až potom vystavím potvrdenie pre kataster.
PeterNR
06.03.06,12:01
Ozaj GabiZ, kedysi si hľadala info o vykonávaní požiarnych prehliadok domu. Zistila si niečo v tomto smere?

Ja som si dal ešte pred rokom vypracovať ponuku špecializovanej firme, ale sú takí drahí že zatiaľ fungujeme bez hydrantov a hasiacich prístrojov :( a samozrejme nám nehrozia ani požiarne uzávery s automatickým uzatváraním, ktoré vraj v suteréne musia byť :(

Ozaj, a ako riešite kradnutie hadíc a hasiacich prístrojov? Hydranty predsa nemôžu byť uzamknuté, a plombu zlodej ľahko pretrhne.
Peterf
06.03.06,14:05
Ozaj GabiZ, kedysi si hľadala info o vykonávaní požiarnych prehliadok domu. Zistila si niečo v tomto smere?

Ja som si dal ešte pred rokom vypracovať ponuku špecializovanej firme, ale sú takí drahí že zatiaľ fungujeme bez hydrantov a hasiacich prístrojov :( a samozrejme nám nehrozia ani požiarne uzávery s automatickým uzatváraním, ktoré vraj v suteréne musia byť :(

Ozaj, a ako riešite kradnutie hadíc a hasiacich prístrojov? Hydranty predsa nemôžu byť uzamknuté, a plombu zlodej ľahko pretrhne.

Vecer Ti dam kontakt na hasica.. :D a este viem ze v niektorych domoch to riesia tak, ze tam daju vysiace zamky a kluciky daju vedla do sklenenych okienok.. alebo ja som uvazoval nad tym, ze tam dam zamky + vedla hasicske sekery niekde na blizku :D :D a ak to niekto bude potrebovat tak tou obrovskou sekerou ten zamok lahko "sejme" :rolleyes:
GabiZ
06.03.06,14:27
Ahojte chlapci, ani som sa dnes ešte nedostala na poradu, až teraz. Takže s hasiacimi prístrojmi sme na tom presne tak, ako ty PeterNR. Nič sme ešte nedoriešili, mala som síce rozbehnutých hasičov, ktorí by sa boli na to prišli pozrieť, ale akosi od toho upadlo a popri iných starostiach, ktoré sa nám potom vyskytli, sme túto otázku nedoriešili. Ale zaujímal by ma postup, pretože ak píšeš o ponuke od špecializovanej firmy, tak to neviem, kto by mohol byť. Predseda išiel priamo za hasičmi a tí boli ochotní poskytnúť nám hasiace prístroje a zabezpečiť aj hadice, lebo tiež je všetko vykradnuté. Len aby nezačalo horieť!!! Prijmem každú radu, prípadne cenové relácie, aby som vedela posúdiť a vybrať. Ďakujem.
PeterNR
07.03.06,07:35
GabiZ pozriem doma tú ponuku a napíšem sem. Bolo od nejakej firmy z okolia Nitry. Ponúkali revíziu a doplnenie hydrantov, inštaláciu hasiacich prístrojov a ich pravidelné kontroly. Lenže - presne ako píšeš - bolo veľa iných starostí, tak som to odložil bokom.
Napíšem im, nech pošlú aktualizovanú ponuku. Spýtam sa ich aj na tie požiarne uzávery (dvere), či a kde to musí byť..
PeterNR
07.03.06,07:40
Ozaj, čo keby sme zorganizovali stretnutie ľudí z diskusií o SVB, resp. nejakým spôsobom zainteresovaných v problematike SVB?
Peterf
07.03.06,08:29
Ozaj, čo keby sme zorganizovali stretnutie ľudí z diskusií o SVB, resp. nejakým spôsobom zainteresovaných v problematike SVB?

Dobry napad som za, len hlavny problem bude ze kde.. Ja som zo Senca, Ty z Nitry, Gaba z Trencina, Slavica z Dubnice...:D
To bude tazke..
PeterNR
07.03.06,09:01
Dobry napad som za, len hlavny problem bude ze kde.. Ja som zo Senca, Ty z Nitry, Gaba z Trencina, Slavica z Dubnice...:D
To bude tazke..

No, miesto nevidím ako až taký veľký problém - raz tam, potom tu :)

Myslel som na síce neformálne, ale pracovné stretnutie na 1/2 až celý deň, s dopredu známym programom a užitočnými témami a otázkami, na ktoré hľadáme odpovede.

Ak by to bolo stretnutie na večer dakde v podniku, potom sa asi nepridám, máme malú dcérku a večer som rád že som doma :)

Btw dnes (7.3.2006) o 15:00 hod. je stretnutie predsedov SVB v Dome techniky ZSVTS, 1.poschodie, c.dv. 113, Skultetyho 1 , Bratislava. Bližšie info podkytne Ing. Takáč na č. 0902 400 076 alebo 02 / 5542 3019.
GabiZ
07.03.06,09:35
Ja som takisto za stretnutie, so Slávicou sme z rovnakého smeru, ale vy ste trošku ďalej. Viem, že sa takéto stretnutia konajú aj medzi poraďákmi, ale mne robí problém hlavne z časového hľadiska cestovanie. Ale 1 deň by som si určite našla, len musíme zosúladiť vhodný termín, aby vyhovoval všetkým. Miesto je tiež rozhodujúce, lebo museli by ste cestovať buď vy alebo my. Takže navrhnite niečo, spojím sa so Slavicou a môžeme sa poprípade dohodnúť. Za večerné posedenia som tiež moc neni, človek je rád, že príde domov a hlavne my ženy vieme o čom hovoríme. To stretnutie v Blave, viem o tom, dostala som pozvánku ale zas mi to termínovo nevyšlo, čo mi je veľmi ľúto, lebo podľa programu je to veľmi zaujímavé. Privítala by som a určite požiadam aj ZSVB keby sa takéto stretnutie mohlo uskutočniť aj v blízkosti Trenčianskeho kraja, uvidím, či pochodím. Bolo by dobré, ak by sa pripojili aj tí, ktorí už nejaký čas túto problematiku riešia, lebo my fungujeme ešte len rok a moc tých informácií nemám.
GabiZ
PeterNR
07.03.06,11:49
Gabi, do TN sú to z NR busom zo dve hodky, ak zorganizujete stretko u vás, rád prídem :) Btw váš kraj má na starosti regionálne centrum v PD, možno by aj oni mohli dačo zorganizovať..

Fyi od apríla do júna ZSVB v spolupráci s STU pripravuje stretnutia v ôsmych mestách SR, jedným z nich bude aj NR. Zámerom projektu je predstaviť SVB energetické audity a certifikáty bytových domov, prezentovať spôsob financovania energeticky úsporných opatrení v rámci domu. Keď sa dozviem viac, budem vás informovať.
GabiZ
07.03.06,13:52
Gabi, do TN sú to z NR busom zo dve hodky, ak zorganizujete stretko u vás, rád prídem :) Btw váš kraj má na starosti regionálne centrum v PD, možno by aj oni mohli dačo zorganizovať..

Fyi od apríla do júna ZSVB v spolupráci s STU pripravuje stretnutia v ôsmych mestách SR, jedným z nich bude aj NR. Zámerom projektu je predstaviť SVB energetické audity a certifikáty bytových domov, prezentovať spôsob financovania energeticky úsporných opatrení v rámci domu. Keď sa dozviem viac, budem vás informovať.

Skúsim niečo vymyslieť a potom dám vedieť. Môžete navrhnúť približný termín a môžeme sa stretnúť. Nitru poznám dosť dobre, takže to by problém nebol, ide tu hlavne o čas, aby nám to vyhovovalo. Alebo navrhnite vy, čo a ako.
PeterNR
08.03.06,20:23
Gabi kontakt na tú požiarnicku firmu neviem nájsť :confused:
GabiZ
09.03.06,09:53
Gabi kontakt na tú požiarnicku firmu neviem nájsť :confused:

Nech ťa to netrápi, veď aj tak toto budem riešiť asi až po vyúčtovačkách, tak či tak, teraz ma zamestnáva aj príprava na opravu balkónov, takže s tým spojená schôdza a podľa toho, ako ľudia rozhodnú (budeme potrebovať úver) budem môcť zabezpečovať aj tieto veci. Teraz na to nie sú peniaze a to čo máme musíme udržať na opravu, lebo kým nám dajú dotáciu o ktorú sme požiadali, tak to potrvá. Ak by si medzičasom niečo objavil, tak sa ozvi, ale nesúri to. Ďakujem za ochotu.