Elena Navrátilová
16.03.06,14:13
Paragraf 41 : Rozpočtové a príspevkové org. nemusia podať DP aj majú len príjmy oslobodené od dane. Občianske združenia nemusia podať DP ak majú príjmy podľa par.13 ods2 pís.b: členské príspevky podľa stanov,štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane ...


Môžete mi niekto povedať čo je SVB ? Je to Občianske združenie? Je to príspevková organizácia? Alebo čo?
Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov sú ako špecifická forma právnickej osoby definované v zákone č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Citovanie z daňovej a účtovnej problematiky. Inak aj nezisková organizácia
Elena Navrátilová
16.03.06,16:15
Ivana, mám záujem o viac info, ale na uvedené číslo sa bohužiaľ neviem dovolať. Nemáte iný kontakt?
Hľadám práve takú firmu, ktorá sa zaoberá komplexnou obnovou bytových domov vrátane riadenia celého diela od projektu cez výberové konania, realizáciu, zabezpečenie financovania až po kolaudáciu a vyhodnotenie úspešnosti. Ďakujem.
Rada poskytnem kompletnú informáciu. Chcete aj názov fi? Poskytnem komplet info.Pán Ladislav Konček 0911939600 fi ASSKO
Orim
22.03.06,11:08
Za stretko by som bol aj ja. Aspoň s tými z okolia TN.

S hyrantami sme to urobili tak, že hadice sú zamknuté v hydrantoch. Každý byt na poschodí má kúč od svojho hydrantu a ja mám ešte jeden na spoločnom krúžku kde sú klúče od všetkých hydrantov.
1-2 x za rok nám chodí niekto robiť revíziu hydrantov. (premerá to vyplní tlačivko, prelepí nálepku skontroluje hasičáky a pošle účet) :)
Peterf
26.03.06,14:38
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
PeterNR
28.03.06,11:52
Pred časom som vás informoval o pripravovaných prezentáciách na tému znižovania spotreby energie v bytových domoch s názvom "Energetické audity a certifikáty bytových domov", ktoré pripravuje ZSVB a prof. Petráš z STU.

Termíny pre jednotlivé mestá boli stanovené nasledovne:

20.4. Nitra, konferenčná miestnosť ŠD UKF (bývalý hotel Nitra), B. Slančíkovej 1, začiatok o 17:00
27.4. Bratislava, Istropolis, Trnavské mýto, prednášková sála 3, 2. poschodie
4.5. Poprad, zasadačka pod novým kostolom sv. Cyrila a Metoda, Ludvíka Svobodu
11.5. Levice, Kontakt Cafe, Kasárenská 6 (pri starých kasárňach)
18.5. Považská Bystrica, Obvodný úrad, centrum 1/1
25.5. Košice, Dom techniky, Južná trieda 2/A
1.6. Banská Bystrica, kongresová sála, Krajský úrad, Nám. Ľ. Štúra 1
8.6. Martin
cervena
11.04.06,08:31
Dobrý deň.
Môže existovať zároveň zmluva o spoločenstve aj správca. My sme na jeseň 2003 zakladali SVB, zaregistrovali ho, vybavili IČI, DIČ a do konca decembra sme patrili pod bytové družstvo. Myslím že najprv musí byť zaregistrované SVB, až potom sa môže odísť od bývalého správcu, práve kvôli tomu "obdobiu bezvládia".
Alena
GabiZ
11.04.06,10:19
Áno, výpovedná lehote je 6 mesiacov, kedy si spoločenstvo vlastníkov bytov vybaví registráciu a veci podobné. V zmluve je potom stanovená doba, kedy začína spoločenstvo fungovať. Poviem príklad, správca dostane od vás výpoveď do 30.6. 2005 a začne mu plynúť výpovedná lehota. Zmluva s ním spísaná však trvá do konca roka t.j. do 31.12. 2005 Zmluva o spoločenstve môže byť uzatvorená aj v tomto období ale v nej musí byť uvedená platnosť zmluvy a tá je v tomto prípade od 1.1.2006 (roky som uviedla len ako príklad).
PeterNR
12.04.06,04:47
Súhlasím s GabiZ, a ešte by som doplnil, že správca môže fungovať nielen na základe zmluvy o výkone správy - podľa zákona 182/1993 Z.z. § 6 (vtedy keď nie je založené SVB), ale aj na základe mandátnej zmluvy, v ktorej si SVB objedná výkon niektorých alebo všetkých služieb potrebných na správu domu.
PeterNR
12.04.06,05:09
Pripájam súbor s programom prezentácie "Energetické audity a certifikáty bytových domov" v Nitre.

Samozrejme, všetci ste srdečne vítaní :) Pre potvrdenie účasti mi prosím pošlite správu a uveďte v nej termín prezentácie, ktorej sa chcete zúčastniť, a svoj email.
GabiZ
12.04.06,06:30
Peťo, ďakujeme za pozvanie, ja budem zrovna preč, bola by som sa určite zúčastnila. Ináč, mám tie fotky (pošli na SS tvoj e-mail a zašlem ich). Ostatným sa ospravedlňujem, lebo toto jemimotemy
jamajka
13.04.06,09:05
Za stretko by som bol aj ja. Aspoň s tými z okolia TN.

S hyrantami sme to urobili tak, že hadice sú zamknuté v hydrantoch. Každý byt na poschodí má kúč od svojho hydrantu a ja mám ešte jeden na spoločnom krúžku kde sú klúče od všetkých hydrantov.
1-2 x za rok nám chodí niekto robiť revíziu hydrantov. (premerá to vyplní tlačivko, prelepí nálepku skontroluje hasičáky a pošle účet) :)

Chcem sa spýtať, čo sa tých hydrantov týka, máme to vyriešené podobne ale.... máte hydranty nejako zvlášť zabezpečené proti vykradnutiu? Stalo sa nám totiž, že minulý rok ihneď po ich skompletizovaní, výmene ventilov a naplnení novými hadicami behom týždňa nám komplet všetky hadice zmizli, podotýkam, že bez poškodenia skriniek. Volala som aj políciu, nakoľko to bolo až veľmi divné. Iba na jednej skrinke bol zhora ohnutý plech ostatné vyzerali, ako by vlastne boli otvorené kľúčom. Lenže vtedy ešte od nich kľúče nikto okrem mňa nemal. Musím dať prerobiť skrinky, lenže neviem ako....
PeterNR
13.04.06,09:29
Toto trápi asi každého z nás. Ja som zatiaľ neprišiel na to, ako ochrániť hydranty proti krádeži alebo poškodeniu vybavenia, tak aby boli prístupné v prípade potreby. Požiarni technik vyžaduje, aby neboli nijako uzamknuté...
Btw pozri aj diskusiu o požiarnej ochrane v SVB (http://www.porada.sk/t12280-poiarna-ochrana-a-svb.html).
PeterNR
05.05.06,08:52
Pred časom som vám sľúbil, že ak sa nebudete môcť zúčastniť prezentácie "Energetické audity a certifikáty bytových domov", zavesím sem tie prezentácie. Takže - nech sa páči :)
Elena Navrátilová
05.05.06,09:01
Pred časom som vám sľúbil, že ak sa nebudete môcť zúčastniť prezentácie "Energetické audity a certifikáty bytových domov", zavesím sem tie prezentácie. Takže - nech sa páči :)
Ja ti ĎAKUJEM pekne.
GabiZ
09.05.06,13:13
Peťo, ďakujeme pekne, už som si myslela, že si na nás zabudol. Vrelá vďaka.
Chobot
09.05.06,13:49
Pred časom som vám sľúbil, že ak sa nebudete môcť zúčastniť prezentácie "Energetické audity a certifikáty bytových domov", zavesím sem tie prezentácie. Takže - nech sa páči :)

Chcem sa spýtať, toto je vlastne obsah toho CD, ktroé dávali členom SVB na prezentácii? Lebo nakoniec mali tých CD málo a neušli sa ani samotným členom. Navyše mali problémy s otvorením tých prezentácií na PC. Takže díky.
PeterNR
15.05.06,06:00
Gabi: nezabudol, len v poslednej dobe akosi nestíham :o

Tibor: áno, sú to prezentácie z toho cdčka. A zborník si dostal?

No, a čo na to hovoríte? Z hľadiska obsahu aj formy?
Chobot
15.05.06,07:49
Gabi: nezabudol, len v poslednej dobe akosi nestíham :o

Tibor: áno, sú to prezentácie z toho cdčka. A zborník si dostal?

No, a čo na to hovoríte? Z hľadiska obsahu aj formy?

Zborník to je tá oranžová publikácia? Tú som dostal.

Myslím, že som sa dozvedel veľa vecí. Hlavne konečne viem, čo je to tá energetická certifikácia. Stále sa o nej hovorí, ale málokto vie, čo to v praxi bude. U nás tiež mali mylnú predstavu, že to musí mať každá budova a preto musíme za každú cenu zatepľovať. Pre existujúce budovy to nie je nič prelomové. Ide skôr o novostavby. Ale kto má záujem, si to môže zistiť.

Na základe doporučení sme si v PSS dali spraviť ten energetický audit, náš panelák bol jedným z tých štandardných, ktoré boli v softvéri zapracované. Síce nie úplne ten náš, ale typ panelu a stavebná konštrukcia. Museli sme upraviť podlahovú plochu a spotrebu energie. Trochu sa mi zdá ten soft nepružný, ale možno to bolo tým, že ani samotní poradcovia PSS s tým nevedia dobre narábať.

Ale aj keď po jednej takej prednáške síce človek nebude lumen v tejto oblasti, predsa len pre neznalca to dá aspoň taký prehľad, ktorý potrebuje na dôležité rozhodnutia pri správe bytového domu.
Elena Navrátilová
15.05.06,08:04
Zborník to je tá oranžová publikácia? Tú som dostal.

Myslím, že som sa dozvedel veľa vecí. Hlavne konečne viem, čo je to tá energetická certifikácia. Stále sa o nej hovorí, ale málokto vie, čo to v praxi bude. U nás tiež mali mylnú predstavu, že to musí mať každá budova a preto musíme za každú cenu zatepľovať. Pre existujúce budovy to nie je nič prelomové. Ide skôr o novostavby. Ale kto má záujem, si to môže zistiť.

Na základe doporučení sme si v PSS dali spraviť ten energetický audit, náš panelák bol jedným z tých štandardných, ktoré boli v softvéri zapracované. Síce nie úplne ten náš, ale typ panelu a stavebná konštrukcia. Museli sme upraviť podlahovú plochu a spotrebu energie. Trochu sa mi zdá ten soft nepružný, ale možno to bolo tým, že ani samotní poradcovia PSS s tým nevedia dobre narábať.

Ale aj keď po jednej takej prednáške síce človek nebude lumen v tejto oblasti, predsa len pre neznalca to dá aspoň taký prehľad, ktorý potrebuje na dôležité rozhodnutia pri správe bytového domu.
Mala by som prosbu. Je to len čisto ohľadom úspor energií na kúrenie, alebo sa to týka aj SV, TÚV? Toto chcem v čo najkratšej dobe riešiť a preto uvítam informácie akéhokoľvek druhu, aby sme platili skutočne minimálne koeficienty a len za spotrebu vody. Máme fakturačný merač u výrobcu tepla, ktorý je pre 3 výškové panelové domy a to koeficientovanie nemá konca. U vodárov my povedali, že by sme si museli vybudovať dotláčačku, alebo dohodnúť na sa s dodávateľom na refaktúrácii nákladov. Tak neviem. Mne by sa páčili aj kolektory aké tu už sú publikované. Zvážiť sa musí aj návratnosť atď. Dá sa tá publikácia zakúpiť, alebo je len pre členov ZSVB? Vďaka.
Orim
15.05.06,21:50
Kde sa dá dostať k textom toho zborníku
PeterNR
17.05.06,11:27
Kde sa dá dostať k textom toho zborníku

Nemám ho teraz pri sebe, tak neviem či je v ňom niečo navyše oproti tomu cdčku. Ak áno, môžem ho ofotiť a poslať vám. Kto má záujem?

Môj dojem z tej akcie je taký dvojaký.
Na jednej strane som veľmi rád, že sa ZSVB a STU podujali na ťažkú úlohu osvety v tejto oblasti, spracovali všetky tieto materiály, pripravili sériu prednášok po celom Slovensku.
Na druhej strane by som očakával lepšie prispôsobenie obsahu a formy prezentácií cieľovej skupine - t.j. zástupcom SVB a správcom bytov.

Prezentácie boli podľa mňa dosť odborné (viacerí prítomní nerozumeli obsahu), pomerne všeobecné, málo konkrétne. Ľudia potrebujú riešiť konkrétne problémy, a keďže nie sú v tejto oblasti odborníkmi, potrebujú jednoduché a konkrétne návody, ako postupovať. Na začiatok to možno stačí, ale treba pokračovať ďalej.

Chcel by som v Nitre zorganizovať stretnutie zástupcov SVB, môžme to nazvať workshop, kde by sa prezentovali a diskutovali konkrétne problémy obnovy a prevádzky domov, a ich riešenia. Ale pustím sa do toho až v júni, po vyúčtovaniach.
Elena Navrátilová
17.05.06,11:43
Ja by som uvítala všetky nápady ohľadom osamostatnenia sa TÚV, SV. Ten nový zákon o tepelnom hospodárstve sa stále dopĺňa v prospech veľkovýrobcov a dodávateľov tepla. Ale ak už budeme mať vlastný fakturačný merač a budeme mať vlastnú výrobu TÚV, už na tom ušetríme nemalé peniaze.
Janca
17.05.06,12:26
PeterNR mala by som tiež záujem o Tebou uvádzané materiály. Adresu prepošlem cez SS. Ďakujem
Chobot
17.05.06,14:16
Ja by som uvítala všetky nápady ohľadom osamostatnenia sa TÚV, SV. Ten nový zákon o tepelnom hospodárstve sa stále dopĺňa v prospech veľkovýrobcov a dodávateľov tepla. Ale ak už budeme mať vlastný fakturačný merač a budeme mať vlastnú výrobu TÚV, už na tom ušetríme nemalé peniaze.

Asi si nebolana tej prednáške, lebo by si mala informáciu, že trend úspory nákladov sa presúva práveže na veľkododávateľov tepla. Kým ešte pred pár rokmi, kedy cena plynu bola pre maloodberateľov výhodnejšia, to malo význam vybudovať si spoločnú kotolňu alebo dokonca vlastnú kotolňu pre každú bytovú jednotku samostatne.

V súčasnosti, keď je trend zvyšovania ceny plynu pre maloodberateľov (a SPP naznačil, že pre malooodber bude cena ešte vyššia v najbližších rokoch než pre veľkoodberateľov) sú samostatné kotolne menej ekonomické, než odber tepla od veľkoodberateľa. Zatiaľ ešte aj malé, spoločné kotolne dokážu držať krok s veľkovýrobcom, avšak takéto kotolne budú pre SPP maloodberateľmi a budú naďalej cenovo znevýhodňovaní a pomer nákladov sa obráti.

Neviem potvrdiť, či je to skutočne tak, ale takáto informácia odznela od fundovaných prednášajúcich.
Elena Navrátilová
17.05.06,14:51
Neviem či som sa dobre vyjadrila, ale písala som, že je trend v prospech veľkododávateľov tepla, takže myslela som to práve v tom, že menšie zdroje tepla budú ekonomicky náročnejšie ako malé kotolne. Práve preto by som sa orientovala na úsporu vodnostočného, nakoľko máme jeden fakturačný merač pre 3 domy s počtom bytov spolu 144. Koeficient na vodnostočnom máme 1,27 čo je hrozné! To uzná každý. Hlavne ten čo ten koeficient musí platiť. Hlavný problém je v dotláčačke. Keď sa stavali tieto domy, dostal investor výnimku a dnes je to kapitálny problém. Dúfam, že je to teraz zrozumiteľné čo som tu chcela napísať a o akú radu mám záujem. Myslím, že po kompletnom zateplení, zavedení meračov ÚK, termohydroreguláciu už máme, ostávajú už len tie alternatívne zdroje a úspora nákladov na vodu a tá sa dá dosiahnuť odstránením koeficientov a odstránení strát po potrubí. Momentálne to vidím tak, ale uvítam každú radu. Vďaka;)
PeterNR
17.05.06,15:41
Asi si nebolana tej prednáške, lebo by si mala informáciu, že trend úspory nákladov sa presúva práveže na veľkododávateľov tepla. Kým ešte pred pár rokmi, kedy cena plynu bola pre maloodberateľov výhodnejšia, to malo význam vybudovať si spoločnú kotolňu alebo dokonca vlastnú kotolňu pre každú bytovú jednotku samostatne.

V súčasnosti, keď je trend zvyšovania ceny plynu pre maloodberateľov (a SPP naznačil, že pre malooodber bude cena ešte vyššia v najbližších rokoch než pre veľkoodberateľov) sú samostatné kotolne menej ekonomické, než odber tepla od veľkoodberateľa. Zatiaľ ešte aj malé, spoločné kotolne dokážu držať krok s veľkovýrobcom, avšak takéto kotolne budú pre SPP maloodberateľmi a budú naďalej cenovo znevýhodňovaní a pomer nákladov sa obráti.

Neviem potvrdiť, či je to skutočne tak, ale takáto informácia odznela od fundovaných prednášajúcich.
Mám taký blbý pocit v kostiach, že takto nejako to dopadne aj s nami (máme vlastnú kotolňu). Jedine že by sa nám podarilo prejsť na kúrenie biomasou :) Alebo zateplíme dom na hodnoty pasívneho domu, a budeme kašlať na kúrenie ako také ;)

Ale ani veľkoproducentov tepla na báze ZP a fosílnych palív imho nečaká svetlá budúcnosť. Možno budú mať trochu lepšie ceny od SPP, ale pozrite sa na vývoj svetových cien ropy, ZP a uhlia. A ich fixné náklady sú veľké. Takže ich musia rozpúšťať v cene tepla, a potom ho dodávajú napr. za 550 Sk/GJ (my ho vyrábame za cca 330 sk/GJ v r. 2005 a 390 Sk/GJ v r. 2006, a samozrejme máme vyššiu cenu ZP ako veľkoodberatelia). Imho nakoniec aj teplárne prejdú na obnoviteľné zdroje energie.

Čo sa týka ohrevu pitnej vody (TÚV), čiastočným riešením sú solárne kolektory.

Náklady na vodu sa znížia len jej rozumným používaním (alebo recykláciou), a znížením strát.

Mám pocit, že teplo v bytoch a tečúca voda začína byť luxusom :confused:
Elena Navrátilová
17.05.06,15:48
Peťo moja reč. Ale ja by som chcela dosiahnuť, aby sme mali jeden fakturačný merač za náš dom a nie z jedného merača rátať koeficienty pre 3 domy. Chcem byť priamy odberateľ od VaK. U nás sa koeficientuje na 2x. Za tú biomasu som jednoznačne a tiež som v tom, že kolektory u nás na streche budú ako aj u Orima. Ale v tejto dobe ťažko byť prorokom. Dohodneme sa na kotolni, vzrastú poplatky, licencie, atď. Je tu veľký predpoklad že to bude takto. Ten luxus už platíme.
PeterNR
17.05.06,22:39
Peťo moja reč. Ale ja by som chcela dosiahnuť, aby sme mali jeden fakturačný merač za náš dom a nie z jedného merača rátať koeficienty pre 3 domy. Chcem byť priamy odberateľ od VaK. U nás sa koeficientuje na 2x. Za tú biomasu som jednoznačne a tiež som v tom, že kolektory u nás na streche budú ako aj u Orima. Ale v tejto dobe ťažko byť prorokom. Dohodneme sa na kotolni, vzrastú poplatky, licencie, atď. Je tu veľký predpoklad že to bude takto. Ten luxus už platíme.
Priamy odberateľ? Hm, a čo vám v tom bráni? Byrokracia vo VaK, či aj nejaké zákony alebo predpisy?

V tomto by som si dovolil nesúhlasiť - prorokom je ľahko byť, zlvášť v tejto dobe - kto má aspoň trochu rozum, šetrí zdroje kde sa dá, lebo ich cena klesať nebude...

Btw kuk sem (http://blogs.zdnet.com/emergingtech/?p=239) Ak sa nechceme vrátiť do jaskýň, imho tadiaľto vedie cesta :)

Lol, to bude poznávacie znamenie "závislákov" z porady SVB => kolektory na streche :) ;)
Elena Navrátilová
18.05.06,05:21
Problém je v tej dotláčačke. Sme 13 poschodový dom. Prípojka na SV je na dobrom mieste. V a K sú v pohode, ústretoví. "Oni nemajú problém s nami obchodne jednať" citácia, ale my si musíme nájsť riešenie po technickej stránke ako vyriešiť dotláčačku atď. Poprosím o názor všetkých čo majú v tejto problematike znalosti. Vopred vďaka.:p
Orim
18.05.06,22:36
Nerozumiem tomu a neviem ako je to spravené.

Budem tu písať ako úplný laik. Aký problém je v dotláčačke. Zaradíte tam merák do vetvy čo ide k vám a je po probléme keď s tým vodári súhlasia - sú ústretoví. Tam je to akurát o vyššom tlaku vody.
Chcelo by to popísať trochu podrobnejšie, ako je to zapojené kto je vlastník, kde sa meria spotreba a pod. Eventuélne malý nákres.
Elena Navrátilová
19.05.06,05:08
Tak sa veľmi budem snažiť zrozumiteľne to napísať. Dotláčačka je v kotolni, dotláča vodu pre 3 13 poschodové domy. Pre všetky je takisto jeden fakturačný merač. Je to presne tak ako v publikácii od Dashoferu ak ju máš, kde je schéma o rozpočítavaní vody pre domy napojené na jeden fakturačný merač, iba že my máme spoločnú aj dotláčačku.
brmbo
19.05.06,06:37
Problem je u TUV - tepla voda cirkuluje jedným privodom dnu a jedným von - nie je to také jednoduché - my laici budeme o tom musieť vedieť trochu viac

Tento problem mame už roky - a bez veľkých investicií sa nam ho nepodarilo vyriešiť
Elena Navrátilová
19.05.06,06:57
Takže sa mi to podarilo zrozumeteľnou formou podať, čo ma nesmierne teší. Zároveň nebudem sama hľadať riešenie. Ak sa dopracuješ ku riešeniu, aspoň k náznaku daj vedieť. Ja som tento problém chcela riešiť v rámci vybudovania vlastnej kotolne. Ale nakoľko sa legislatíva uberá pozitívnym smerom k veľkododávateľm, mám obavy hnať sa za vidinou vlastnej kotolne /aj keď priznávam padol by mi obrovský kameň v rámci diskusie s CDT/, ale musím brať do úvahy aj ekonomické aspekty nastávajúceho obdobia tzv."kryštalizácie" ekonomického pohľadu. Preto ma oslovujú kolektory v kombinácii s niečím, aby sme si sami vyrábali aj TÚV. Myslím že po technickej stránke by to malo byť realizovateľné.:confused:
Orim
19.05.06,22:18
Tak sa veľmi budem snažiť zrozumiteľne to napísať. Dotláčačka je v kotolni, dotláča vodu pre 3 13 poschodové domy. Pre všetky je takisto jeden fakturačný merač. Je to presne tak ako v publikácii od Dashoferu ak ju máš, kde je schéma o rozpočítavaní vody pre domy napojené na jeden fakturačný merač, iba že my máme spoločnú aj dotláčačku.
daj link na tú brožúru nejako som ju nevedel najst na tom Dashofery
I-24 SVB
15.06.06,13:04
Poplatky za výťah.

V zákone č.182/1993 Z.z. v znení noviel bolo schválené poslednou novelou poplatky do FO podľa podlahovej plochy bytu a poplatky za spoločné časti a spoločné zariadenia.
Otázka:
1. Majú platiť poplatky za používanie výťahu, aj keď ho nepoužívali do teraz prízemie
a 1.poschodie?
- Fond údržby a opráv tvoria aj vlastníci bytov na prízemí a 1.poschodi a tiež prispievajú na opravy výťahu a revízie.
GabiZ
15.06.06,13:21
Poplatky za výťah.

V zákone č.182/1993 Z.z. v znení noviel bolo schválené poslednou novelou poplatky do FO podľa podlahovej plochy bytu a poplatky za spoločné časti a spoločné zariadenia.
Otázka:
1. Majú platiť poplatky za používanie výťahu, aj keď ho nepoužívali do teraz prízemie
a 1.poschodie?
- Fond údržby a opráv tvoria aj vlastníci bytov na prízemí a 1.poschodi a tiež prispievajú na opravy výťahu a revízie.

Táto otázka tu bola na porade už preberaná. Vlastníci bytov by mali podľa zákona platiť bez rozdielu, či už výťah používajú alebo nie. Je jasné, že do fondu opráv prispievajú všetci, ale týka sa to služieb (teda elektrika). My sme v dome mali tento istý problém, ale na schôdzi sa vlastníci dohodli, že prízemie a prvé poschodie nebude prispievať za výťah (čo sa týka spotreby energií). Odsúhlasili si to a tak to aj zostalo. Ak sa na tom dohodnú vlastníci bytov, tak potom môžu neplatiť. Ale len za túto energiu.
Orim
15.06.06,17:26
U nás sa platí paušál a elektrika za výťah, okrem toho najnižšieho poschodia. Ale do FO prispievajú všetci rovnako.
Silvia Molnárová
22.06.06,12:11
Chcela by som vedieť na základe čoho sa zmenil pojem vykurovaná plocha, pokiaľ stavebný zákon definuje ako miestnosť s vykurovacím zdrojom a spoločenstvá si zadefinovali ako celú bytovú plochu, to vlastne znamená, že na celú plochu bytu nám chýbajú najmenej 1 - až 2 zdroje tepla napr. radiátory, lebo inak kapacita radiátorov je predsa len daná výkonom a to, že ja púštam teplo do ost. priestorov bytu je môj problém, a to dvakrát, nakoľko že je v bytoch zima, a že mi spoločenstvo účtuje vykurovanú plochu nadnesenú. Ako to vlastne je? Skutočne musíme platiť za to čo neodoberáme. Ako my spoločenstvo garantuje, že pri rekonštukciách bytov má prehľad, či ostatní vlastníci si neprimontujú nejaký ten zdroj naviac?
Elena Navrátilová
22.06.06,13:45
Zákony tohto druhu nerobili spoločenstvá. Tie zákony tvorili zákonodarcovia. Ani teplo nedodáva spoločenstvo. Buď je centrálny dodávateľ tepla, alebo má SVB vlastnú kotolňu. V rámci vykurovania bytu sa berie celá plocha ako vykurovaná v zmysle zákona o rozúčtovaní nákladov spojených s bývaním. V konečnom dôsledku to máš za jedno, keby považovali vykurovanú plochu len tú, kde máš vykurovacie teleso, vzrástli by ti náklady na m2 vykurovanej plochy. Iný rozdiel by v tom nebol. Pokiaľ máte merače na telesách, smerodajné sú údaje z nich, pomerom aký ste si odsúhlasili. 30/70, 40/60, 50/50. Ale tam by sa iba prehodili čísla. Nemala by si náklady na kúrenie ani menšie ani väčšie. Pokiaľ merače na ÚK nemáte, sú smerodajné údaje na merači na vstupe do dome. Podľa neho sa rozpočíta na m2 bytu /celková rozloha/ pokiaľ by to bolo iba na tú plochu kde máš vykurovacie teleso zase by si rozlohu menšiu vydelíš údajom vychádzajúcim na 1 byt a si tam kde si bola na začiatku.
Halli
22.06.06,15:02
Silvia, možem sa spýtat, či si sa len teraz pristahovala do noveho bytu? Lebo je mi divne, že pišes, že si spoločenstvo zadefinovalo,... že si spoločenstvo učtuje...to predtým kto spravoval panelak, že si si to nevšimla skor? A spoločenstvo ti nemusi garantovat, či si niekto nenamontuje radiator naviac.... neviem si to síce prakticky predstavit, ale snad sa to da.Lenže treba pritom vypustit cely system,/vodu z radiatorov/, alebo aspon stupačku a to sa neda len tak, kedy sa komu zachce. Spoločenstvo nieje policajt-ako by si si predstavovala. Napisala si sem prvy krat, tak ak sa trošku prehrabeš touto temou bude ti všetko ovela jasnejšie ;) pekny den.
Silvia Molnárová
27.06.06,07:12
Potrebovala by som vedieť vzorce na výpočet dodaného množstva tepla do bytu a ako sa vypočíta množstvo GJ potrebné na ohrev vody. Chcem si skontrolovať výpočet nákladov na byt, pretože už laickým okom cítim, že uvádzané moje spotrebované množstvo nie je správne. Vôbec nemám dôveru v predsedu a spol. spoločenstva, ktorý tento výpočet nám predložil. Ďakujem za každú radu.
Elena Navrátilová
27.06.06,08:03
Nezáleží kto ti predloží vyúčtovanie, ale kto ho robí. Základné údaje si vieš skontrolovať. Ak niečomu nerozumieš predseda resp. správca ho má vedieť vysvetliť. Sú tu už prikladané zákony platné na výpočty za teplo atď. Ak sa Ti nedarí nájsť, pozriem aj ja a dám vedieť, kde. Máte merače? Alebo len merač na vstupe do domu?
Chobot
27.06.06,08:09
Potrebovala by som vedieť vzorce na výpočet dodaného množstva tepla do bytu a ako sa vypočíta množstvo GJ potrebné na ohrev vody. Chcem si skontrolovať výpočet nákladov na byt, pretože už laickým okom cítim, že uvádzané moje spotrebované množstvo nie je správne. Vôbec nemám dôveru v predsedu a spol. spoločenstva, ktorý tento výpočet nám predložil. Ďakujem za každú radu.

V prílohe máš celú vyhlášku so vzorcami na rozpočet tepla a teplej vody. Klobúk dole, keď si trúfneš sama rozpočítať množstvo dodaného tepla, ja by som to nevedel.;)
Elena Navrátilová
28.06.06,18:25
Vyzerá to, že viacerí sme to už aj chceli skúsiť, ale...
Kušnierik
29.06.06,23:34
Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň

Ahoj

Jednoznačne správna odpoveď,vyhrávaš na celej čiare proti SUSU.
kušnierik.
Kušnierik
03.07.06,22:28
Ahojte chlapci, ani som sa dnes ešte nedostala na poradu, až teraz. Takže s hasiacimi prístrojmi sme na tom presne tak, ako ty PeterNR. Nič sme ešte nedoriešili, mala som síce rozbehnutých hasičov, ktorí by sa boli na to prišli pozrieť, ale akosi od toho upadlo a popri iných starostiach, ktoré sa nám potom vyskytli, sme túto otázku nedoriešili. Ale zaujímal by ma postup, pretože ak píšeš o ponuke od špecializovanej firmy, tak to neviem, kto by mohol byť. Predseda išiel priamo za hasičmi a tí boli ochotní poskytnúť nám hasiace prístroje a zabezpečiť aj hadice, lebo tiež je všetko vykradnuté. Len aby nezačalo horieť!!! Prijmem každú radu, prípadne cenové relácie, aby som vedela posúdiť a vybrať. Ďakujem.

Ahoj,

Ohladne požiarného systému doporučujem vybrať z projektovej dokumentácie domu technickú správu požiarna ochrana a konať iba podla nej. Prečítaj si ju a podla mňa budeš mať po problémoch.
GabiZ
04.07.06,06:22
Ďakujem za radu, dúfam, že ju nájdem, lebo po bývalom správcovi sme túto dokumentáciu prevzali v katastrofálnom stave a niektoré projekty tam nie sú ani od nášho domu, ale od iného. Takže moc sa podľa niektorých projektov nemôžem držať. Ale pozriem to, myslím že technickú správu o požiarnej ochrane mám. Díky moc.
Kušnierik
04.07.06,20:56
Ďakujem za radu, dúfam, že ju nájdem, lebo po bývalom správcovi sme túto dokumentáciu prevzali v katastrofálnom stave a niektoré projekty tam nie sú ani od nášho domu, ale od iného. Takže moc sa podľa niektorých projektov nemôžem držať. Ale pozriem to, myslím že technickú správu o požiarnej ochrane mám. Díky moc.

Ahoj

Ak nemáš celú dokumentáciu od vášho domu ani to neni problem, najdeš ju v archíve pod ktorí spadate, a tam ti pomôžu s vyhladaním.

Ahoj Jožo (kučnierik)
Orim
05.07.06,21:13
No nám nedávno robili revíziu PO a sledovali toto:
- merali tlak v hydrante,
- museli sme vymeniť staré spojky (redukcie) k hydrantu za nové (staré boli na našroubovanie hadíc, nové sú na zámok s pootočením o 90°)
- musia byť hadice, ktoré netečú a sú pogumované
- na konci hadice musí byť uzatvárací ventil a prúdnica
- všetky hydranty musia mať nové označenie
- ďalej sa kontrolovali hasičské prístroje
- požiarne smernice by mali byť spracované niekym, kto na to má "certifikát"
Dominiks
06.07.06,12:03
Zdravím vás všetkých,

nedavno som natrafil na túto diskusiu a ako nováčik mám pár otázok.
Stále nás spravuje bytové družstvo ale už chystáme výpoveď. Jednotliví nájomníci majú s družstvom spísané zmluvy. Neviem, či každá je iná, ale určite má iné číslo (číslo zmluvy obsahuje číslo objektu/číslo vchodu/číslo bytu/00). Treba vypovedať jednotlivé zmluvy alebo stačí vypovedať správu ako takú??
Treba prísť na schôdzu vlastníkov už z výpovďou ktorú schválime alebo na základe hlasovania vlastníkov sa výpoveď vypracuje?
Druhá otázka: je potrebné na vypoveď nadpolovičná väčšina alebo 2/3. Ak by sme totíž chceli ist pod správu iného správcu a nevytvárat SVB tak podľa mňa netreba 2/3 väčšinu.
A ak sa počas výpovednej doby rozhodneme vytvoriť SVB teda zmeniť spôsob správy tak už potrebujeme 2/3 väčšinu všetkých vlastníkov.

Ďakujem
GabiZ
06.07.06,12:57
Zdravím vás všetkých,

nedavno som natrafil na túto diskusiu a ako nováčik mám pár otázok.
Stále nás spravuje bytové družstvo ale už chystáme výpoveď. Jednotliví nájomníci majú s družstvom spísané zmluvy. Neviem, či každá je iná, ale určite má iné číslo (číslo zmluvy obsahuje číslo objektu/číslo vchodu/číslo bytu/00). Treba vypovedať jednotlivé zmluvy alebo stačí vypovedať správu ako takú??
Treba prísť na schôdzu vlastníkov už z výpovďou ktorú schválime alebo na základe hlasovania vlastníkov sa výpoveď vypracuje?
Druhá otázka: je potrebné na vypoveď nadpolovičná väčšina alebo 2/3. Ak by sme totíž chceli ist pod správu iného správcu a nevytvárat SVB tak podľa mňa netreba 2/3 väčšinu.
A ak sa počas výpovednej doby rozhodneme vytvoriť SVB teda zmeniť spôsob správy tak už potrebujeme 2/3 väčšinu všetkých vlastníkov.

Ďakujem

Skúsim odpovedať pekne po poriadku. Najskôr jednu základnú vec. Pri zmene správy musí byť vždy súhlas 2/3 všetkých vlastníkov bytov . Jedná sa o zmenu akéjkoľvek správy, čiže aj v prípade, ak by ste si nezakladali SVB, ale zvolili si nového správcu, aj tak musí byť toto rozhodnutie 2/3-tinami všetkých odsúhlasené.
V prvej časti píšeš o nájomníkoch v časti o hlasovaní o vlastníkoch bytov. Aj v tomto je rozdiel. Ste všetci vlastníkmi bytov? Alebo ste nájomníci? Pretože postup je taký, že ak ste vlastníci bytov, musíte podľa zmluvy vedieť, aká je výpovedná lehota. Podľa zákona je 6 mesiacov, v zmluve však môže byť iná. Treba zvolať schôdzu a rozhodnúť, pod koho správu chcete ísť, prípadne že si založíte spoločenstvo. Ak máte súhlas 2/3 väčšiny, dáte výpoveď bývalému správcovi za celý dom v mene niekoho, kto preberie správu /alebo budúceho predsedu/alebo si určíte svojho zástupcu, ktorému dáte splnomocnenie na vybavovanie týchto záležitostí. Treba však dodržať výpovednú lehotu. Ak ste iba nájomníci, kto je vlastníkom bytov?
A ešte jedna vec, hneď sa rozhodnite, či pôjdete pod správu niekoho iného alebo si založíte spoločenstvo.
Dominiks
06.07.06,13:31
Skúsim odpovedať pekne po poriadku. Najskôr jednu základnú vec. Pri zmene správy musí byť vždy súhlas 2/3 všetkých vlastníkov bytov . Jedná sa o zmenu akéjkoľvek správy, čiže aj v prípade, ak by ste si nezakladali SVB, ale zvolili si nového správcu, aj tak musí byť toto rozhodnutie 2/3-tinami všetkých odsúhlasené.
V prvej časti píšeš o nájomníkoch v časti o hlasovaní o vlastníkoch bytov. Aj v tomto je rozdiel. Ste všetci vlastníkmi bytov? Alebo ste nájomníci? Pretože postup je taký, že ak ste vlastníci bytov, musíte podľa zmluvy vedieť, aká je výpovedná lehota. Podľa zákona je 6 mesiacov, v zmluve však môže byť iná. Treba zvolať schôdzu a rozhodnúť, pod koho správu chcete ísť, prípadne že si založíte spoločenstvo. Ak máte súhlas 2/3 väčšiny, dáte výpoveď bývalému správcovi za celý dom v mene niekoho, kto preberie správu /alebo budúceho predsedu/alebo si určíte svojho zástupcu, ktorému dáte splnomocnenie na vybavovanie týchto záležitostí. Treba však dodržať výpovednú lehotu. Ak ste iba nájomníci, kto je vlastníkom bytov?
A ešte jedna vec, hneď sa rozhodnite, či pôjdete pod správu niekoho iného alebo si založíte spoločenstvo.

To bol omyl z mojej strany. Jedná sa samozrejme o vlastníkov.
Ono je jasné, že takmer všetci chceme odísť od družstva. Problem je, že ohľadom SVB to nie je až také jasné. Pripravujeme rôzne alternatívy. Určite ale chcem dať výpoveď čím skôr, práve kôli 6 mesačnej výpovendej lehote. Potom by sme ešte mali neajký čas doladiť veci a prípadne presvedčiť ostatných o výhodnosti tej ktorej varianty. (Založenie SVB si vyžaduje dobrú prípravu).

POtrebujem ale by družstvo nespochybnilo našu výpoveď a preto som sa pýtal, či stačí ak vypovieme správu ako takú a na základe prezenčnej listiny a zápisnice pripravíme písomnú výpoveď. (vzor výpovede uvítam)
Srdečná vďaka
Elena Navrátilová
06.07.06,17:21
Výpoveď stačí dať bežnou administratívnou formou. Dôležité je pripojiť zápisnicu zo schôdze,/ nezabudnite si tam zvoliť overovateľov zápisnice/, prezenčnú listinu. Podpis predsedu.
GabiZ
06.07.06,17:51
To bol omyl z mojej strany. Jedná sa samozrejme o vlastníkov.
Ono je jasné, že takmer všetci chceme odísť od družstva. Problem je, že ohľadom SVB to nie je až také jasné. Pripravujeme rôzne alternatívy. Určite ale chcem dať výpoveď čím skôr, práve kôli 6 mesačnej výpovendej lehote. Potom by sme ešte mali neajký čas doladiť veci a prípadne presvedčiť ostatných o výhodnosti tej ktorej varianty. (Založenie SVB si vyžaduje dobrú prípravu).

POtrebujem ale by družstvo nespochybnilo našu výpoveď a preto som sa pýtal, či stačí ak vypovieme správu ako takú a na základe prezenčnej listiny a zápisnice pripravíme písomnú výpoveď. (vzor výpovede uvítam)
Srdečná vďaka

No obávam sa, že ak máte v zmluve stanovené tak ako sme mali my, že výpoveď je možné dať vždy k 1.1. nasledujúceho roka, výpovedná lehota začne plynúť od 1.7. predchádzajúceho roka. Ak to máte takto (zvyčajne je to vždy po ukončení kalendárneho roka), tak už túto podmienku nespĺňate, lebo je 6.7. Treba si riadne prečítať zmluvu, termíny, ktoré tam máte uvedené a podľa toho viete, či stihnete výpoveď dať alebo nie. Obávam sa, že tento rok to nestihnete. Práve toto obyčajne býva to, že bývalý správca výpoveď neakceptuje.
Treba priložiť zápisnicu zo schôdze, prezenčnú listinu. My keď sme dali výpoveď, pripravovali sme návrhy kandidátov na vedenie spoločenstva. Keď sme mali toto odsúhlasené, spravili sme zmluvu o spoločenstve, ktorú je potom potrebné predložiť na Krajský úrad na registráciu spolu so žiadosťou. Samozrejme, že postupnosť krokov rada poskytnem, ale hlavne treba splniť prvú podmienku a to je výpovedná lehota.
Kušnierik
07.07.06,19:59
No nám nedávno robili revíziu PO a sledovali toto:
- merali tlak v hydrante,
- museli sme vymeniť staré spojky (redukcie) k hydrantu za nové (staré boli na našroubovanie hadíc, nové sú na zámok s pootočením o 90°)
- musia byť hadice, ktoré netečú a sú pogumované
- na konci hadice musí byť uzatvárací ventil a prúdnica
- všetky hydranty musia mať nové označenie
- ďalej sa kontrolovali hasičské prístroje
- požiarne smernice by mali byť spracované niekym, kto na to má "certifikát"

Ahoj

Máš 100% pravdu, ale projektová dokumentácia domu nepustí, buď robíš udržbu alebo modernizaciu. Ak moderniáciu všetko musí byť podla nových noriem EU. Požiarné smernice je zle vyjadrenie, posprávnosti ma byť že projektovú dokumentáciu môže meniť iba požiarný technyk - projektant ktorí je na oprávnení a to je rozdiel ako požiarný revizák ten iba vykonáva čo je určené technikom. A všetky zmeny v PO musia byť poznačené v projektovej dokumentácií domu ale aj plánoch - nakresoch pri prerábani vodných rozvodov.

Ak nie potom sa pri požiari skús dohadovať s poisťovňov, len aby nemuseli platiť.

Viem to lebo to teraz zaisťujem v našom dome, a technyk v Pov. Bystrici sa volá Pleško Dušan. Ale Všetko je len ta tebe

Ahoj j.
Ladislav Somogyi
16.07.06,04:41
nella, preradil som ti túto tému do účtovníctva, myslím že medzi aktuality to práve nepatrí :-)

Čo sa týka účtovníctva, záleží akú právnu formu si zvolíte, ale pravdepodobne budete viesť účto ako neziskovky.

Najlepšie si na to objednať externú firmu. Ak nebudete mať žiadnu, kľudne sa spýtajte mňa, alebo tu na Porade.

Pre tých ľudí je to nanajvýš aktuálne, takže patrí to medzi aktuality.
Administrátor si musí uvedomiť jednu vec:
To čo nie je podľa neho priorita je absolútna priorita pre prispievateľa.
Musíme prispievateľom poradiť sa zorientovať v prioritách a poradiť im a potom ich preraďovať do účtovníctva.
Účtovníctvo je len jeden dočasný problém v reťazci, neskôr bude vyriešený.
Prioritou pre prispievateľa je založenie SVB, tam mu treba poradiť ako na to. Pokiaľ zatiaľ nezaregistrovali SVB, boja sa toho. Treba im pomôcť prekonať strach viesť SVB. Viesť, nie účtovať.
Pokiaľ je záujem, môžem sa téme venovať ďalej.
mondi
19.07.06,17:01
Dobrý den. Možno môj prípad nesúvisí s témou, ale prosil by som o posúdenie konania výboru - samosprávy spoločenstva vlastníkov bytov a správcu bytového fondu:
V marci 2006 som si dal v trojizbovom byte vymeniť drevené obloky za plastové. Zobral som si pôžičku, uhradil som skoro 90 tisíc. Koncom mája bola zvolaná schôdza vlastníkov, kde nám bolo oznámené, že sa pripravuje výmena okien v celom 160 bytovom dome, aby sme sa k to,mu vyjadrili, nakoľko bode potrebné zobrať pôžičku, zvýšiť príspevok do fondu opráv atd. Tí, ktorí majú obloky už vymené pochopiteľne nesúhlasili, žiadali sme vymeniť stúpačky, opraviť výťah, schodište apod. Bola zvolaná schôdza nájomníkov všetkých domov, ktorých sa výmena týka a nám, s vymenenými oknami povedali, že budeme radi, ked sa nám za 3 izb.byt uhradí 50 tisíc, že okná nie sú naše, že nemusíme dostať vôbec nič, aby sme držali huby, že obloky sú majetkom a súčasťou domu, doslova sa na nás urobil nátlak. Potom zavolali notárku, overovali podpisy k žiadosti o pôžičku. Museli sme sa podpísať, lebo sa nám zasa vyhrážali, že nedostaneme ani tých sľubovaných 50 tisíc. Tí susedia, ktorí vedeli, že nesúhlasíme s výmenou okien, zazerajú, ako keby sme im niečo ukradli. Mám dojem, že každému z nich som ja a spolu so mnou tí, ktorí majú už plastové okná, sme prispeli ostatným na plastové okná, platíme aj za neplatičov. 17.7.2006 už začali s výmenou, určili firmu, neoboznámili nikoho, akým spôsobom tú firmu vybrali, ktoré firmy oslovili, aké cenové ponuky dostali, proste podraz za podrazom. Iróniou je to, že nám spievali, že sa ako vlastníci bytov musíme sami starať o byty, domnieval som sa, že je mojou povinnosťou vymeniť zhnité obloky, aby nedošlo k úrazu osôb, ktoré by sa event. pohybovali pod mojim bytom. Máme v havarijnom stave zábradlie na lodžiách, tie sa nemôžu meniť, lebo nie sú peniaze. Takže, zdá sa mi, že naše spoločenstvo vlastníkov neplní riadne svoju funkciu a správca nás podvádza.
Takže moja otázka znie, či môžem vymáhať doplatku k uvažovanej sume 50 tisíc ( 40 tisíc) aby mi bola uhradená celá čiastka, ktorú som investoval, alebo či sa mám potom obrátiť na súd, či je nejaká šanca dostať ten doplatok. Dakujem za radu.Mondi.
Elena Navrátilová
19.07.06,18:51
V prvom rade, si člen SVB ako každý iní. Máš právo požadovať predloženie výberového konania k realizácii, ktorá sa u Vás robí. Máš právo k predloženiu účtovníctva, teda koľko bude stáť výmena okien u ktorých sa výmena vykonáva. Máš právo sa obrátiť na súd do 15 dní od odsúhlasenia akéhokoľvek rozhodnutia s ktorým Ty nesúhlasíš. Máš právo na predloženi ezmluvy SVB, resp. dodatkov k tejto zmluvy. Dúfam že si si všimol spojenie máš právo . Povinnosť máš platiť za služby spojené s bývaním a prispievať od rozlohy bytu do fondu opráv, podľa počtu osôb na úhradu výťahu,... Ostatné povinnosti má predseda, rada, správca. Takže ak potrebuješ, kľudne sa pýtaj. Máš na informácie právo. Pokiaľ Ti ich nie sú ochotní dať Tí, ktorí Ťa zastupujú, ktorých platíš /správca/, tak ich na to upozorni. V krajnom prípade sa s dôverou obráť na súd. Ale aj na poraďákov.
Orim
19.07.06,19:56
S tým súdom by som nečakal. 15 dní ubehne, ... možno to už prešvihli
Orim
19.07.06,19:56
Obávam sa, že nemáš právo na doplatok 40 000.- Sk. Podľa mňa by si mal dostať toľko, čo stoja okná ktoré sú rovnaké ako tvoje. Ak budú stáť 65 000, tak len túto sumu.
Ale celé to je nesprávne riešenie. Nikto vás do ničoho nemôže takýmto spôsobom nútiť. Každý by si mal zobrať na to pôžičku sám. Pokial chce spoločenstvo ručiť za pôžičku, malo by mať dohody z jednotlivými vlastníkmi, že zaplatia požičanú sumu a termín do kedy to zaplatia. V prípadnom neplatení to brať ako keď sa neplatia platby podľa predpisu. Tam by sa im to malo na základe dohody uviesť. Na takéto riešenie však nie je žiadny právny nárok povedal by som, že je protizákonné.
Elena Navrátilová
20.07.06,05:04
Koncom mája bola zvolaná schôdza vlastníkov, kde nám bolo oznámené, že sa pripravuje výmena okien v celom 160 bytovom dome, aby sme sa k to,mu vyjadrili, nakoľko bode potrebné zobrať pôžičku, zvýšiť príspevok do fondu opráv atd.
Čo sa tohoto týka, mal správca na rok dopredu urobiť plán kde a ako sa bude nakladať s FO.

... žiadali sme vymeniť stúpačky, opraviť výťah, schodište apod.
Na zhromaždení po odsúhlasení nadpolovičnou väčšinou sa malo pristúpiť k zisteniu za akých podmienok, koľko by to stálo,...

...ked sa nám za 3 izb.byt uhradí 50 tisíc, že okná nie sú naše, že nemusíme dostať vôbec nič, aby sme držali huby, že obloky sú majetkom a súčasťou domu, doslova sa na nás urobil nátlak.
Ak ste mali taký dojem, treba sa brániť, ale nie takým spôsobom ako správca resp. predseda. Pekne v zmysle zákona,ako som už napísala.

Potom zavolali notárku, overovali podpisy k žiadosti o pôžičku. Museli sme sa podpísať, lebo sa nám zasa vyhrážali, že nedostaneme ani tých sľubovaných 50 tisíc.
Oni Vám nemajú čo sľubovať. Máš nárok na výšku Sk, koľko budú stáť okná v ostatných bytoch. V konečnom dôsledku buď rád, že si si firmu vybral sám, lebo podľa tej sumy by som pochybovala o kvalite tých okien. A to tam určite majú množstevnú zľavu na rozdiel od Teba.

Máme v havarijnom stave zábradlie na lodžiách, tie sa nemôžu meniť, lebo nie sú peniaze. Takže, zdá sa mi, že naše spoločenstvo vlastníkov neplní riadne svoju funkciu a správca nás podvádza.
K tomuto asi len toľko, písomnú požiadavku adresuj správcovi a predsedovi, že žiadaš, resp. žiadate o odstránenie havarijného stavu a vymenuj čo všetko. Na tomto základe môžeš ďalej konať.

Takže moja otázka znie, či môžem vymáhať doplatku k uvažovanej sume 50 tisíc ( 40 tisíc) aby mi bola uhradená celá čiastka, ktorú som investoval, alebo či sa mám potom obrátiť na súd, či je nejaká šanca dostať ten doplatok. Dakujem za radu.Mondi.
Nie v tomto smere už neurobíš isto nič, lebo každý má rovnakú výšku úveru. A v konečnom dôsledku Ťa nikto nemohol nútiť podpísať zmluvu k úveru atď. Pripomína mi to éru tvrdej diktatúry v Rusku za Stalina atď.
GABRIELA
20.07.06,09:13
Ja si viem predstaviť ešte jednu možno možnosť. Keďže ste v podstate ( ak som to dobre pochopila) podpísali zmluvu o úvere pre SVB, ako také, a bude sa spácať z FÚO, do ktorého prispieva každý vlastník, máte v tomto prípade aj nárok na pomernú časť nákladov, pokiaľ ste si dané okná vymenili sami. Tým chcem povedať že pokiaľ máte doklad o úhrade za okná,( staršieho dáta) na Vaše meno , dajte si ho spoločenstvu preplatiť v adekvátnej sume, ktorá pripadá ako náklad na porovnateľný byt - vlastníckym podielom. Takýmto spôsobom budú prostriedky FÚO spravodlivo do fondu vkladané ale i rozdeľované.
My sme to takto už realizovali. Dali sme si to na schôdzi odsúhlasiť.

Určite by som nesúhlasila aby sa z FÚO realizovala taká rozsiahla akcia, ja sa podielam na platení a splácaní úveru a ešte aj okna si zaplatím zo svojho???
Elena Navrátilová
20.07.06,09:32
Veď práve, záleží od toho čo si odsúhlasili. Tu to vyzerá, že si odsúhlasili všetko tak, aby tí čo si ešte okná nedali vymeniť za svoje boli spokojní. Tí čo si už dali vymeniť okná sa teraz cítia ukrivdení a zastrašovaní. Ja som niekde zachytila aj také info, že keď si dal niekto vymeniť okná museli mu ich z Fo celé refundovať. Bolo to pred novelizáciou Zákona 182. Aj balkón keď si dal opraviť za svoje, dali pekne krásne SVB na súd a ostatní členovia museli zacvakať, lebo SVB súd prehralo. Novelizáciou došlo k širšej špecifikácii použitia prostriedkov z FO.
GabiZ
20.07.06,10:28
My momentálne ideme vymieňať okná na celom bytovom dome, tiež si to ľudia odsúhlasili, taktiež berieme úver (ale aj na iné veci) a rozdiel je v tom, že ľudia sa všetci podpísali, že to chcú. Vymenené okná má len 1 pán, ktorému SVB preplatí okná len v tej čiastke, ktorú by zaplatil, keby si ich dal robiť teraz. Celá záležitosť je otázna, ale FO sú peniaze, o ktorých rozhodujú výlučne vlastníci bytov, ak si niečo odsúhlasia, predseda by to mal zabezpečiť. Takže hovoriť o tom, či je protizákonné alebo nie, to je ťažko. Je otázne, že ak by sa niektorý z vlastníkov, ktorí nesúhlasil s rozhodnutím obrátil na súd do 15 dní, ako by dopadol rozsudok. Zákon totižto hovorí, že prostriedky z FO sa majú použiť len na opravu, údržbu spoločných častí a zariadení domu a okná sú súčasťou vlastníctva bytu. Žiadne také, že okná sú súčasťou spoločných priestorov domu, spoločné sú okná na chodbách bytovky. Čiže tieto náklady sú náklady každého jednotlivca, ale ak sa dohodnú jednohlasne alebo 2/3 väčšina, predseda by mal zabezpečiť to, na čom sa dohodnú. Tiež by ma zaujímalo, ako by postupoval súd, ak by takéto niečo dostal na stôl. Na jednej strane je prvoradé rozhodnutie vlastníkov bytov, na druhej strane je zákon, ktorý hovorí o určitých pravidlách, ktoré by sa mali (ale nemusia?) dodržať v závislosti od rozhodnutia zhromaždenia. Išli sme do toho, ale máme podpis všetkých, že si to želajú.
mondi
20.07.06,13:08
Nie v tomto smere už neurobíš isto nič, lebo každý má rovnakú výšku úveru. A v konečnom dôsledku Ťa nikto nemohol nútiť podpísať zmluvu k úveru atď. Pripomína mi to éru tvrdej diktatúry v Rusku za Stalina atď.

To je práve to, že jasne naznačovali, že v prípade, ked se nepripojíme k zmluve, nedostaneme nič. Je to presne tak, ako ste p.Elenka uviedla, ako v Rusku. Už aj v Bielorusku sa lámu ľady, tu to nejde.
Všetkým dakujem za rady. Pekné leto !:mee:
I-24 SVB
22.08.06,12:13
Vie nám niekto poradiť najkvalitnejšie merače tepla dvojčidlové na radiator. Máme namontovane ampulkove v ktorých sa tekutina odparuje. Chceme vymenu za digitalne vie niekto o nejakej firme daj kontakt popripade mail.
Ďakujeme !!!
Elena Navrátilová
22.08.06,12:28
My ideme montovať Siemens. Ostatné ss-kou.
Hlinkovx
22.08.06,12:38
nám tak isto montovali siemens....dvojčidlové
pastorka
22.08.06,21:04
Vie nám niekto poradiť najkvalitnejšie merače tepla dvojčidlové na radiator. Máme namontovane ampulkove v ktorých sa tekutina odparuje. Chceme vymenu za digitalne vie niekto o nejakej firme daj kontakt popripade mail.
Ďakujeme !!! TECHEM Košice, Popradská 68. 055/640 52 41, mobil: 0908 996 041
I-24 SVB
06.09.06,14:18
My momentálne ideme vymieňať okná na celom bytovom dome, tiež si to ľudia odsúhlasili, taktiež berieme úver (ale aj na iné veci) a rozdiel je v tom, že ľudia sa všetci podpísali, že to chcú. Vymenené okná má len 1 pán, ktorému SVB preplatí okná len v tej čiastke, ktorú by zaplatil, keby si ich dal robiť teraz. Celá záležitosť je otázna, ale FO sú peniaze, o ktorých rozhodujú výlučne vlastníci bytov, ak si niečo odsúhlasia, predseda by to mal zabezpečiť. Takže hovoriť o tom, či je protizákonné alebo nie, to je ťažko. Je otázne, že ak by sa niektorý z vlastníkov, ktorí nesúhlasil s rozhodnutím obrátil na súd do 15 dní, ako by dopadol rozsudok. Zákon totižto hovorí, že prostriedky z FO sa majú použiť len na opravu, údržbu spoločných častí a zariadení domu a okná sú súčasťou vlastníctva bytu. Žiadne také, že okná sú súčasťou spoločných priestorov domu, spoločné sú okná na chodbách bytovky. Čiže tieto náklady sú náklady každého jednotlivca, ale ak sa dohodnú jednohlasne alebo 2/3 väčšina, predseda by mal zabezpečiť to, na čom sa dohodnú. Tiež by ma zaujímalo, ako by postupoval súd, ak by takéto niečo dostal na stôl. Na jednej strane je prvoradé rozhodnutie vlastníkov bytov, na druhej strane je zákon, ktorý hovorí o určitých pravidlách, ktoré by sa mali (ale nemusia?) dodržať v závislosti od rozhodnutia zhromaždenia. Išli sme do toho, ale máme podpis všetkých, že si to želajú.




Zákon o vlastníctve bytov jednoznačne definuje, že prostriedky FO sa môžu použiť iba na spoločné časti a zariadenia domu a byt nie je spoločnou časťou ani zariadením domu. na súde podľa môjho názoru by ste neuspeli aj keď prehlasovali 2/3 väčšinou
I-24 SVB
06.09.06,14:21
Od 1.augusta.2006 na základe dohody o vykonaní práce sme povinný, alebo nepovinný ako SVB odvadzať do Garančného fondu Socialnej poisťovni 0,25%(zamestnavateľ) z hrubej mzdy?
Odvadzame zatiaľ iba 19% daň DÚ a 0,8% úrazove poistenie z odmeny.

ďakujem za rýchlu odpoveď
GABRIELA
06.09.06,14:32
Ano z dohôd aj 0,25% do GF . Od 01.08.2006.
PeterNR
06.09.06,18:16
I-24 SVB - podľa môjho názoru je okno súčasťou bytu, ale aj domu. Myslím si, že je možné ich výmenu financovať z FPÚaO, a to za predpokladu, že sa realizuje celková obnova, modernizácia, alebo rekonštrukcia domu (t.j. patrí tam aj zlepšenie tepelnej ochrany budovy = zateplenie stien, strechy, suterénu, a výmena okien).

V zákone č. 182/1993 Z.z. § 10 ods. 3 je uvedené, že "z FPÚaO sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."
Elena Navrátilová
06.09.06,18:24
Všetko na čo je uznesenie zo schôdze vlastníkov a nikto sa proti tomu neodvolá je možné riešiť z FPÚaO. Do fondu sa skladajú členovia SVB teda sú to ich peniaze. Kto mi môže nariadiť ako mám nakladať s mojimi peniazmi? Bolo to tu už riešené.
Elena Navrátilová
06.09.06,18:35
O čerpaní z FÚaO je v téme nákup PRVN z fondu opráv.
GabiZ
07.09.06,07:56
Presne tak, pretože prostriedky fondu opráv sú majetkom vlastníkov bytov, ktorý sa im síce nevracia ale keďže sa akoby šetria na účte, tak len oni rozhodujú o tom, na čo sa použije. V prípade, že rozhodnú a v zákonne stanovenom čase sa nikto neodvolá, môžu sa použiť aj na tento účel. Taktiež je to súčasť obnovy domu ako popísal Peter, pretože ak chceš znížiť náklady na vykurovanie a napríklad vymeníš okná, musíš dodávateľovi tepla predložiť, že aj toto je súčasťou úsporných opatrení, kedy mu ako argument predložíš doklad o predpokladanej úspore (od certifikovanej firmy). Práve teraz na tom pracujeme, pretože bez toho nám neschvália objednať si menšie množstvo tepla, aké by sme mali.
jolaj
07.09.06,11:43
Prosím, poraďte mi ako postupovať. Nadobudli sme byt. List vlastníctva ešte nemáme, len kúpnu zmluvu. Aký je teraz postup?
dokedy je potrebné ísť to nahlásiť na bytové družstvo? Čo ešte je
potrebné urobiť: prihlásiť plyn, elektrinu, podať majetkové priznanie,...?
Aký je na to termín?
:confused: :confused: :confused:
Jozef I
07.09.06,12:05
Pokiaľ nemáte list vlastníctva, tak ste zatiaľ nenadobudli nič. Až s listom vlastníctva to nahlásite bytovému družstvu. A so starým majiteľom pôjdete spolu odhlásiť a prihlásiť elektriku a plyn.
jolaj
07.09.06,12:12
Pokiaľ nemáte list vlastníctva, tak ste zatiaľ nenadobudli nič. Až s listom vlastníctva to nahlásite bytovému družstvu. A so starým majiteľom pôjdete spolu odhlásiť a prihlásiť elektriku a plyn.
A na MÚ netreba dať priznanie ? A kto bude platiť za byt, keď list vlastníctva môžeme dostať až za 1-2 mesiace ? Predávajúci už zrejme nie.:)
jolaj
08.09.06,05:10
Nechcem zmeškať termíny, aby neboli zbytočné problémy:mee:
Jozef I
08.09.06,05:55
A na MÚ netreba dať priznanie ? A kto bude platiť za byt, keď list vlastníctva môžeme dostať až za 1-2 mesiace ? Predávajúci už zrejme nie.:)
Čo sa týka MÚ tak to neviem presne. Myslím si, že tam treba ísť. Ak to potrebné nebude, tak ťa budú informovať. ;) A čo sa týka prepisov tak elektrika aj plyn sa dá prepísať aj s návrhom na vklad do katastra opečiatkovaným katastrom, že to bolo prijaté.
Ale vždy existuje riziko, že sa im na katastri nebude niečo páčiť v zmluve alebo sa vyskytne iný problém a oni nehnuteľnosť neprepíšu na nového majiteľa. Preto som napísal, až po prevzatí listu vlastníctva. :)
Elena Navrátilová
08.09.06,06:07
Na MÚ sa nedáva daňové priznanie. Tam sa platia dane z nehnuteľnosti. Od nadobudnutia 5 rokov oslobodený od platenia daní ale sa mi vidí, že len prvý majiteľ. Takže pre vlastný pokoj tam treba zájsť, resp. zatelefonovať. Na katastri prebehlo zrejme "zavkladovanie" čím nastala tzv. plomba na predmetný byt. To znamená, že prepis ešte nebol uskutočnený. Na toto je v zmysle zákona lehota 8 týždňov. Dá sa to urýchliť za príslušný poplatok. Tiež doporučujem dotazovať sa na kompetentných miestach. A Ty ten byt už obývaš? U správcu ste zmenu boli nahlásiť? Treba oznámiť aj konečné stavy vody a všetkého k dátumu zmeny vlastníkov. Predíde sa tým problému pri vyúčtovaní.
jolaj
08.09.06,06:32
Byt momentálne prerábame, nikto v ňom ešte nebýva.Elektrinu, vodu, meráče na teplo sme poodpísovali. Na bytovom družstve sme nič nehlásili, len predchádzajúci majiteľ nahlásil predaj bytu. :confused:
Elena Navrátilová
08.09.06,07:03
Doporučujem nahlásiť aj stavy na meračoch u správcu. Vyúčtovanie zodpovedajúce skutočnostiam správca neurobí len na základe oznamu o predaji.
Orim
08.09.06,07:49
Je predpoklad, že bývalý majiteľ bytu tie stavy tiež nahlásil. Ale istota je istota, mali by sa im tam zísť 2x rovnaké čísla o stavoch merákov. Studená, tepla voda a teplo nahlásiť správcovi, elektriku elektrárňam a plyn plynárom. Mali by ste ešte spísať s elektrárňami a plynármi dohodu o odbere elektiky a plynu.
jolaj
08.09.06,08:00
Všetkým, ktorí sa zapojili srdečná vďaka za pomoc.:) :) :)
richard33
13.09.06,13:30
Vie niekto poradiť ako riešiť problém, keď niektorí spoluvlastníci svojvolne obsadili spoločné priestory domu a užívajú tieto priestory pre svoju potrebu - ostatní však platia dane + vykurovanie aj za tieto priestory?:mad:
Elena Navrátilová
13.09.06,14:36
Vie niekto poradiť ako riešiť problém, keď niektorí spoluvlastníci svojvolne obsadili spoločné priestory domu a užívajú tieto priestory pre svoju potrebu - ostatní však platia dane + vykurovanie aj za tieto priestory?:mad:

Samozrejme, v zmysle zákona o SVB.Podľa § 13 ZVBaNP je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spol. zariadení ... Na zhromaždení sa dohodnúť, najprv vyzvať o uvoľnenie spoločných častí neoprávnene užívajúceho. Keď neuvoľní, treba pristúpiť k osloveniu cez právnika, súd. Je na členoch ako sa dohodnú. Pokiaľ viem, dane sa platia len za užívanú plochu nehnuteľnosti. Vykurovanie sa dá vyriešiť zablendovaním v rámci termo-hydro-regulácie alebo iného postupu pri obnove. Malo by to byť riešené aj v zmluve o spoločenstve, resp. dodatku.
brmbo
13.09.06,21:28
Ja som si dal na zhromaždení vlastníkov odhlasovať pravidlá a hlavne cenu za prenájom spoločného priestoru.
Samozvaným nájomníkom som vyčíslil "nájomné", dal som im termín - buď sa vysťahujú alebo im zarátam 6 mesiacov dozadu.
Verte neverte do termínu sa všetci vysťahovali.
Dnes máme všetky spoločné priestory prenajaté. Uživajúci nájomníci sa o ne starajú, nie je tam sklad nepotrebných veci a špiny a zároveň má spoločenstvo nie zanedbateľný príjem do fondu.

Brmbo
Elena Navrátilová
14.09.06,05:30
Tak sa mi to páči. Jednoducho, čisto, prehľadne. Samozrejme so všetkými náležitosťami. Super.
GabiZ
15.09.06,10:52
Ja som si dal na zhromaždení vlastníkov odhlasovať pravidlá a hlavne cenu za prenájom spoločného priestoru.
Samozvaným nájomníkom som vyčíslil "nájomné", dal som im termín - buď sa vysťahujú alebo im zarátam 6 mesiacov dozadu.
Verte neverte do termínu sa všetci vysťahovali.
Dnes máme všetky spoločné priestory prenajaté. Uživajúci nájomníci sa o ne starajú, nie je tam sklad nepotrebných veci a špiny a zároveň má spoločenstvo nie zanedbateľný príjem do fondu.

Brmbo

Presne takto sme to riešili aj my. Odporúčam! Ľudia od seba začnú tlačiť na tých,ktorí takto obsadili ich spoločné priestory a navyše majú určitý príjem do FO, čo tiež radi privítajú.
Dominiks
27.09.06,16:54
Ahojte,

asi ped dvomi mesiacmi som sa zapojil do diskusie a pytal som sa veci ohladom zriadnia SVB. Kedze sa nas nestretlo na schuodzi dostatok nic sa nekonalo. Zajtra mame repete. Mam preto par otazok. Predpokladam, ze zajtra sa lady pohnu (ludia, ktori sa nemozu zucastnit ponechavali splnomocnenia ...)
Mam vask otazku: ak schvalime zmenu spravy a so vsetkymi nalezitostami dame nase nove SVB zaregistrovat ako sa postupuje? V zmluve o vykone spravy s terajsim spravcom mame totiz 6 mesacnu vypovednu lehotu, ktora zacina plynut 1. dnom nasledujuceho mesiaca po vypovedi teda v tomto pripade od 1.10.2006. Kedze sucane moze byt dohodnuta len jedna z foriem spravy, zmena to ze SVB bude zaregistrovane az od 1.4.2007 ?? (kedze vypoved skonci 30.3.2007). Podla mna by to inac bolo v rozpore zo zakonom. Dakujem
GabiZ
27.09.06,18:07
Ahojte,

asi ped dvomi mesiacmi som sa zapojil do diskusie a pytal som sa veci ohladom zriadnia SVB. Kedze sa nas nestretlo na schuodzi dostatok nic sa nekonalo. Zajtra mame repete. Mam preto par otazok. Predpokladam, ze zajtra sa lady pohnu (ludia, ktori sa nemozu zucastnit ponechavali splnomocnenia ...)
Mam vask otazku: ak schvalime zmenu spravy a so vsetkymi nalezitostami dame nase nove SVB zaregistrovat ako sa postupuje? V zmluve o vykone spravy s terajsim spravcom mame totiz 6 mesacnu vypovednu lehotu, ktora zacina plynut 1. dnom nasledujuceho mesiaca po vypovedi teda v tomto pripade od 1.10.2006. Kedze sucane moze byt dohodnuta len jedna z foriem spravy, zmena to ze SVB bude zaregistrovane az od 1.4.2007 ?? (kedze vypoved skonci 30.3.2007). Podla mna by to inac bolo v rozpore zo zakonom. Dakujem

Najskôr by som sa chcela vrátiť k výpovednej lehote. Výpovedná lehota je síce 6 mesiacov ale vždy k 1.1. nasledujúceho roka. To znamená, že výpoveď ste mali dať najneskôr do 30.6.2006. Neviem, ako to máte v zmluve, ale obyčajne sa to robí vždy takto, kôli vyúčtovaniu. Riadne si ešte raz pozri zmluvu o výkone správy, či to tam nemáte takto uvedené, lebo ináč by vám výpoveď zamietli. Ale zákon nehovorí, že to takto musí byť, tam je uvedená len 6 mesačná výpovedná lehota. Upozorňujem na to len preto, že my sme tam mali aj tento dodatok. Ak by sme brali do úvahy, že výpoveď je platná a máš 2/3 väčšinu všetkých vlastníkov bytov, ktorí so zmenou správy súhlasili, určíte si zástupcov spoločenstva t.j. predsedu a radu, pripravíte si zmluvu o spoločenstve, ktorú potom predložíte na schválenie Krajskému úradu. Spolu so zmluvou predložíte doklad o bezúhonnosti predsedu, stanovy (ak si ich vyhotovíte), zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov spolu s prezenčnou listinou, kde bude uvedený súhlas so zmenou správy a určenie zástupcov spoločenstva, list vlastníctva a správny poplatok (myslím 100,- Sk), výpoveď zmluvy o výkone správy. Toto všetko môžete robiť počas výpovednej doby. Len v zmluve uvediete, že účinnosť zmluvy je platná.... dáte tam deň, kedy oficiálne ako SVB začnete fungovať (vo vašom prípade od 1.4.2007). Po registrácii na krajskom úrade si na štatistickom úrade vyžiadate IČO. Spravovať počas 6 mesačnej výpovednej lehoty vás bude súčasný správca, ktorý za rok 2006 urobí aj vyúčtovanie. Vy budete plne fungovať až dňom, ktorý budete mať stanovený v zmluve povedzme od toho 1.4.2007. To teda neznamená, že budete mať 2 správy ako píšeš v rozpore so zákonom. Vy si všetko v rámci 6 mes. výpovednej lehoty pripravíte na plné fungovanie SVB. Toľko prvé kroky, ak som na niečo zabudla, doplňte ma ostatní, alebo sa pýtaj.
Orim
01.10.06,22:28
Treba si uvedomiť, že zriadenie SVB a výkon správy sú dve rôzne veci.
Ak je SVB, to ešte neznamená, že sa spravujú sami ale môžu sa.
Vy môžete byť SVB, ale zatiaľ vás môže spravovať ten váš správca kým nevyprší výpoveďná doba, doporučujem to prehodnotiť k termínom ako to napísala GabiZ - kôli vyučtovaniu.
:)
PeterNR
11.10.06,19:08
Ahojte, dávam na vedomie prezentáciu na tému "Revízie technických zariadení v bytových domoch", ktorú pripravuje ZSVB, regionálne centrum Bratislava, v spolupráci so slovenskou technickou inšpekciou.
Prezentácia bude (podľa mojich doterajších informácií) obsahovať problematiku revízií plynových a elektrických zariadení, ÚK, výťahov... Je plánovaná na 21.11.2006 (BA) a možno aj 27.11.2006 (NR).
Keď budem vedieť viac, dám vám vedieť na tomto mieste.
peton
14.10.06,09:35
[quote=jolaj]A na MÚ netreba dať priznanie ?

Aby si nemusel hľadať a tiež vy ostatní tak si dovolím taký menší úlet a citujem pár viet zo zákona :).
Čo sa týka priznania, riadiš sa zákonom č. 582/2004 v z.n.p. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorý pojednáva aj o dani z nehnuteľností.
Kedže sa rozprávame o bytoch a prípadne nebytových priestoroch toto je upravené v §13 zákona, ktorý pojednáva o tom, kto je daňovníkom, čo je predmetom dane, základom dane a aká je sadzba dane. Ideme sa však pozrieť na odpoveď na Tvoju otázku, ktorá je riešená v § 19.
Citujem: (1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len "priznanie") je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane (ktorým je mesto, obec) do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak (to v praxi znamená, že ak si kúpil byt teraz, stačí Ti podať priznanie do 31.01.2007). Tuto citáciu stopnem aj keď veta pokračuje ďalej. Tá už upravuje povinnosti v ďalších zdaňovacích obdobiach, ale skrátene Ti môžem povedať, že ak nenastanú v priebehu roka 2007 žiadne zmeny rozhodujúce na vyrubenie dane z nehnuteľností, tak po ďalšie roky už priznanie nepodávaš.
Ďalej je zaujímavý ods. 2, ktorý trošku skrátim. Citujem: (2) Ak je byt a NP v bytovom dome v spoluvlastníctve viacerých osôb (§5ods.4, §9ods.3 a §13ods.2), priznanie podá každá fyzická osoba alebo právnická osoba. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá ten, koho dohodou určili spoluvlastníci, pričom túto skutočnosť musia písomne oznámiť správcovi dane pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania (teda do 31.01.). To sa nevzťahuje na manželov, ktorí majú byt alebo NP v bytovom dome v BSM; v tomto prípade priznanie podáva jeden z manželov.
Trošku ma však metie predchádzajúci §18 ods. 3, ktorý hovorí: "Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.
Tento odstavec ma vnútorne stále plaší, ale z vlastnej skúsenosti Ti môžem odporučiť aj bez tohto "plašenia" keď už budeš mať list vlastníctva skoč na mestský či obecný úrad, vyžiadaj si tlačivo "Daňové priznanie k dani z nehnuteľností" a vybav si to teraz do tých 30 dní, kým je na úradoch relatívny pokoj. Vyplníš si to v pokoji domova, poprípade naštuduješ vyššie uvedený zákon resp. všeobecne záväzné nariadenie obce (kde sú uvádzané sadzby dane, prípadné oslobodenia a pod.) a keď nebudeš niečomu rozumieť myslím, že Ti možno budú aj ochotní pomôcť (aby sa konečne nenudili:) ). Hlavne všetko s úsmevom. Pekný deň.
sou
16.10.06,14:40
Ake su terminy odovzdania dokumentacie pri prechode spravy zo spravcu na SVB? Dokedy musia previest FO na ucet SVB?
quartz
18.10.06,04:51
poprosim Vas o radu, odkupili sme nebytove priestory od Mesta v prizemi panelaka, so samostanym vchodom.SVB zobralo uver na zateplenie a suhlasili sme s platbou do fondu oprav, kedze sme mysleli ze sa zatepli aj tento nebytovy priestor(je to byvaly prizemny byt, a bola tam vzdy velka zima a preto sa zrusil).Po pol roku zvysenych platieb do FU nam predseda oznamil ze toto prizemie sa zateplovat nebude,lebo to nie je v plane. na zaklade nasej pisomnej ziadosti dal hlasovat ostatnych majitelov bytov o zatepleni aj tejto casti, s negativnym vysledkom. Tak sme si ho zateplili sami a ziadame o vratenie casti o ktoru sme platili viac do FUO, a aj v buducnosti chceme platit menej,na co nam predseda odpovedal ze zvysene platby do FUO sa tykali technickych oprav domu a nie zateplania a teraz su samozrejme zase vsetci proti,aby sa nam nieco vratilo a aj aby sme v buducnosti platili menej. Mozu si takto svojvolne odhlasovat ostatni clenovia SVB na schodzi, co chcu?co s tym?doplnim este ze spolocne priestory domu sa nevyuzivaju vobec.
Jozef I
18.10.06,05:39
poprosim Vas o radu, odkupili sme nebytove priestory od Mesta v prizemi panelaka, so samostanym vchodom.SVB zobralo uver na zateplenie a suhlasili sme s platbou do fondu oprav, kedze sme mysleli ze sa zatepli aj tento nebytovy priestor(je to byvaly prizemny byt, a bola tam vzdy velka zima a preto sa zrusil).Po pol roku zvysenych platieb do FU nam predseda oznamil ze toto prizemie sa zateplovat nebude,lebo to nie je v plane. na zaklade nasej pisomnej ziadosti dal hlasovat ostatnych majitelov bytov o zatepleni aj tejto casti, s negativnym vysledkom. Tak sme si ho zateplili sami a ziadame o vratenie casti o ktoru sme platili viac do FUO, a aj v buducnosti chceme platit menej,na co nam predseda odpovedal ze zvysene platby do FUO sa tykali technickych oprav domu a nie zateplania a teraz su samozrejme zase vsetci proti,aby sa nam nieco vratilo a aj aby sme v buducnosti platili menej. Mozu si takto svojvolne odhlasovat ostatni clenovia SVB na schodzi, co chcu?co s tym?doplnim este ze spolocne priestory domu sa nevyuzivaju vobec.
Je niekde v minulosti v zápisnici uvedená zvýšená platba do FUO ? Je tam uvedený účel, prečo sa platba do FUO v tej dobe zdvihla? A nie je mi ešte jasné.. to ste tú zvýšenú platbu platili len sami? V koho vlastníctve je ten nebytový priestor? Je váš alebo ho kúpilo SVB?
PeterNR
18.10.06,05:41
Podľa môjho názoru je v tomto probléme skombinovaných viacero vecí.

1. Ako vlastníci nebytového priestoru v dome ste zrejme členmi SVB, takže máte rovnaké práva a povinnosti, ako ostatní, a tie vyplývajú najmä zo zákona 182/1993 Z.z. a zmluvy o SVB.
Ak bol váš názor prehlasovaný ostatnými vlastníkmi, môžete sa do 15 dní obrátiť na súd so žiadosťou o rozhodnutie vo veci. Ak bolo rozhodnutie v rozpore so zákonmi, súd ho zruší.

2. FPÚaO sa tvorí zo zákona podľa podlahovej plochy bytov a nebytových priestorov - odporúčam pozrite si zákon 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov, (nielen) § 5 ods. 1 písm. b) a § 10 ods (1). Takže do fondu prispievajú všetci vlastníci rovnakou sumou na 1 m2 podlahovej plochy, bez ohľadu na to, či sa konkrétna oprava alebo údržba týka ich bytu alebo nebytového priestoru.

3. Projekt zateplenia mal byť prerokovaný zhromaždením, aby sa všetci vlastníci s ním mohli oboznámiť a vzniesť prípadné pripomienky. Vy by ste boli vtedy bývali zistili, že váš nebytový priestor sa nechystá zatepliť, a mohli by ste sa podľa toho lepšie rozhodnúť. Myslím si, že je v záujme celého spoločenstva, aby boli zateplené všetky vykurované priestory, pretože fixnú zložku nákladov na teplo platia všetci, a teda čím bude väčšia, tým viac budú platiť ostatní vlastníci bytov.
quartz
18.10.06,06:11
v zápisnici je uvedené, že zvýšená platba sa týka zateplenia(alebo technickej rekonstrukcie paneláka, ale v podstate je to zateplenie), nebytový priestor bol odkúpený až po schválení zateplenia schôdzou a automaticky nám vyrúbili
zvýšenú platbu do FO podľa plochy aj ked si myslím že je rozdiel ci sa zatepluje alebo rekonstruuje lodžia cez 3izby alebo nebytový priestor kde su 2steny, vlastníkom sme my, ako obcania nie SVB, v podstate sa do paneláka vôbec nevstupuje a do FO platime rovnaku ciastku ako v mojom byte takze to viem porovnat.
co s tým, ostáva iba súd?
Elena Navrátilová
18.10.06,17:57
Nie je mi celkom jasné kedy došlo k odkúpeniu nebytového priestoru. Po alebo pred zateplením. Ten bývalý nebytový priestor je vo vlastníctve koho? Prečo by mal niekto platiť do FUaO sumou o ktorej nerozhodoval, nakoľko ešte nebol členom SVB? A keď už, malo sa požadovať o dodatočné zateplenie "nebytového priestoru" a až potom prispievať do FUaO rovnakou sumou. Odporúčam, ak som teda ja správne pochopila situáciu, obrátiť sa písomne na predsedu a radu, opísať reálne situáciu, navrhnúť optimálne riešenie. Na zhromaždení požadovať o vyjadrenie sa kompetentných cez uznesenie a zvážiť doťahovačky keď aj súdnou cestou do 15. dní od konania zhromaždenia na základe písomnej odpovede. Pokiaľ by nedošlo k zmene. Veď ak som dobre vyčítala platíš za to čo vôbec nevyužívaš a nemáš z toho žiadny pôžitok. Tak nejak by to formuloval právnik. Skús posledný krát zmierlivo. Tu sa nejedná len o fixné náklady ale o celú cenu tepla, teda aj variabilné. A to im tým kúrením v prízemí prispievaš výborne. Teda aké veci sa tu dokážu na úkor druhých vykonať. Ja žasnem. Fakt len moc, peniaze, závisť a iné neghatíva už prevládajú medzi ľuďmi. Koeficient si skúsil žiadať? Dali? Neodsúhlasili ani ten?
quartz
19.10.06,03:43
Nie je mi celkom jasné kedy došlo k odkúpeniu nebytového priestoru. Po alebo pred zateplením. Ten bývalý nebytový priestor je vo vlastníctve koho? Prečo by mal niekto platiť do FUaO sumou o ktorej nerozhodoval, nakoľko ešte nebol členom SVB? A keď už, malo sa požadovať o dodatočné zateplenie "nebytového priestoru" a až potom prispievať do FUaO rovnakou sumou. Odporúčam, ak som teda ja správne pochopila situáciu, obrátiť sa písomne na predsedu a radu, opísať reálne situáciu, navrhnúť optimálne riešenie. Na zhromaždení požadovať o vyjadrenie sa kompetentných cez uznesenie a zvážiť doťahovačky keď aj súdnou cestou do 15. dní od konania zhromaždenia na základe písomnej odpovede. Pokiaľ by nedošlo k zmene. Veď ak som dobre vyčítala platíš za to čo vôbec nevyužívaš a nemáš z toho žiadny pôžitok. Tak nejak by to formuloval právnik. Skús posledný krát zmierlivo. Tu sa nejedná len o fixné náklady ale o celú cenu tepla, teda aj variabilné. A to im tým kúrením v prízemí prispievaš výborne. Teda aké veci sa tu dokážu na úkor druhých vykonať. Ja žasnem. Fakt len moc, peniaze, závisť a iné neghatíva už prevládajú medzi ľuďmi. Koeficient si skúsil žiadať? Dali? Neodsúhlasili ani ten?
najprv bolo schválené zateplenie, bez prízemia(nebytový priestor), potom sme ho odkúpili(museli sme sa stať člemni SVB,alebo existuje aj iná moznost?) a začali prispievať do FUaO v dobrej viere na základe ústneho vyjadrenia predsedu,že sa zateplí aj ten(nebytový priestor, nie predseda). Po pol roku sa vyjadril,že že zateplenie prízemia nie je v pláne, poslali sme sme asi 2 listy v ktorých žiadame o vrátenie časti platby, ktorá sa týka zateplenia, odpísali nám že to musí schváliť schôdza a na schôdzi boli samozrejme všetci proti, tak čakáme na vyjadrenie.Urobili sme aj úpravy okolia, zeleň, kvetináče, ale to všetkým vyhovuje.No uvidíme ako to dopadne, ale bud sa spamätajú alebo ostane asi len súd. Je to fakt neskutočné.:)
Elena Navrátilová
19.10.06,05:26
Ak to bolo takto riešené, budete susedmi kým sa neodsťahujete, takže najprv písomne oznámiť zámer, nakoľko ste v čase uskutočnenia zateplania neboli členmi SVB a nerozhodovali ste o zateplení a konkrétne Váš byt nie je zateplený, nesúhlasite s tým, aby ste prispievali aj na úver, ktorý bol použitý na zateplenie a teda zvažujete podať žalobu na súde ale aj druhú alternatívu, nakoľko ste si na vlastné náklady zatepľovali, musíte si investície sami vkladať na úver, ktorý ste použili na zateplenie. Uvidíš čo napíšu, ako to budú riešiť.
jamNicka
20.10.06,18:05
Začínam vybavovať žiadosti o úver zo ŠFRB a štátnu dotáciu na systémové poruchy a ako som už písala, čím viac to študujem, tým som z toho domotanejšia.Preto prosím o radu, kde vlastne začať vybavovať a ako postupovať, čo mám vybaviť hneď dvojmo a ak chceme záruku od SZRB, treba o ňu žiadať už teraz, alebo až po priznaní výšky úveru, fakt mám v tom guláš....
Elena Navrátilová
20.10.06,18:14
Guláš patrí do taniera, cestu má určenú. To isté platí aj o žiadostiach. V zmysle rôznych výnosov a usmernení. To znamená asi toto. O systémové dotácie žiadaš na Krajskom stavebnom úrade, pod ktorý polohou podliehaš. Dvojmo chystáš všetky prílohy tzn. zo sociálnej, z daňového, zo zdravotnej,.... Musíš mať statický posudok, kde máš priznané systémovky. Musíš mať indikatívny prísľub alebo preukázané vlastné zdroje na pokrytie 50 % priznaných systémoviek. Je tých príloh viac ako dosť. Aj tých ostatných omáčok.
jamNicka
22.10.06,06:16
Milí poraďáci,
dostala som pozvánku na stretnutie predsedov SVB v Piešťanoch, akcia sa koná 31.10.06 o 16,30 hod. v Technickom skúšobnom ústave-Piešťany v zasadačke na 5.poschodí, Krajinská 2929.Organizuje ho Regionálne centrum SVB v Bratislave, náplňou je predstavenie činnosti združenia SVB, prezentácia firmy STOMIX a prednáška na tému - Vady zateplených fasád a ich príčiny, prezentácia firmy Dražobná spoločnosť- vymáhanie pohľadávok.
Predpokladaný záver je o 19.hod.
Účasť je bezplatná, na akcii sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia spoločenstiev.Ďalšie informácie poskytne p. Ing.Takáč - t.č.0902 400 076.
Orim
22.10.06,18:55
Kde to je ten technický skúšobný ústav?
jamNicka
23.10.06,15:44
Je to oproti sídliku Juh, alebo vedľa hotela Váh, ešte ďalšia indícia- budova vedľa POLÍCIE.
Kto by sa ešte nevedel zorientovať-ako je hlavná svetelná križovatka Bratislava - Trenčín, treba ísť smerom na Topoľčany,potom je čerpacia stanica Schell, za ňou budova policajtov a hneď potom je taká vyššia budova asi 6- poschodová - to je ten skúšobný technický ústav.
330ac1
23.10.06,18:53
Zdravím všetkých prítomných,

naše spoločenstvo stanovilo, že zneprístupnený byt k odpočtu bude vyúčtovaný tak, že sa k najvyššej dosiahnutej spotrebe v dome pripočíta ešte 50% a to sa vyúčtuje.

Pracujem v zahraničí /chodím domov 4-5x za rok/, o nezrealizovaných odpočtoch som sa dozvedel až z májového výpisu zúčtovania nákladov za rok 2005. Oproti preukázateľnej spotrebe podľa digitálnych meračov som poškodený o cca 12 tisíc korún.

Nezdá sa mi, že postup, ktorý vedie k poškodeniu vlastníka takýmto významným spôsobom je správny, hlavne to, že nemáte žiadnu šancu sa proti tomu brániť, pokiaľ nečítate pravidelne vývesky na dome ste stratený, hoci máte všetku poštu presmerovanú napr. k rodičom, o týchto veciach sa jednoducho nedozviete.

Aký postup by ste poradili?
PeterNR
23.10.06,20:31
Zdravím všetkých prítomných,

naše spoločenstvo stanovilo, že zneprístupnený byt k odpočtu bude vyúčtovaný tak, že sa k najvyššej dosiahnutej spotrebe v dome pripočíta ešte 50% a to sa vyúčtuje.

Pracujem v zahraničí /chodím domov 4-5x za rok/, o nezrealizovaných odpočtoch som sa dozvedel až z májového výpisu zúčtovania nákladov za rok 2005. Oproti preukázateľnej spotrebe podľa digitálnych meračov som poškodený o cca 12 tisíc korún.

Nezdá sa mi, že postup, ktorý vedie k poškodeniu vlastníka takýmto významným spôsobom je správny, hlavne to, že nemáte žiadnu šancu sa proti tomu brániť, pokiaľ nečítate pravidelne vývesky na dome ste stratený, hoci máte všetku poštu presmerovanú napr. k rodičom, o týchto veciach sa jednoducho nedozviete.

Aký postup by ste poradili?

Pravdu povediac, s takýmto prípadom som sa ešte nestretol. Vyzerá to na dosť tvrdé penále za nesprístupnenie bytu. Asi ste mali v spoločenstve problémy s vlastníkmi, ktorí sa vyhýbali odpočtom. Ja osobne som za penále pre neporiadnych vlastníkov, ale takéto penále sa mi zdá až príliš tvrdé, a myslím si, že nemá oporu v zákone.

Hlavný problém bude asi v komunikácii - predseda spoločenstva musí vlastníkov bytov informovať o všetkých podstatných veciach, ktoré boli zhromaždením schválené (napr. ja od istej doby posielam všetkým vlastníkom zápisnice doporučeným listom, alebo im ich osobne odovzdám, a vlastníkov pravidelne kontaktujem, najmä vtedy, ak zistím nejaké nezrovnalosti v platbách alebo iných údajoch.).

Ďalej, v zákone č. 182/1993 § 11 ods. 3 je uvedené, že vlastník bytu je povinný "umožniť na požiadanie ... vstup do bytu ... zástupcovi spoločenstva ... ak ide o ... odpočet nameraných hodnôt".

Takže Ťa mali minimálne informovať o prijatí takého opatrenia, a pred odpočtom Ťa mali požiadať o umožnenie vstupu do bytu v určenom termíne.

Z Tebou poskytnutých informácií neviem posúdiť, do akej miery sa o svoj byt zaujímaš, a či si vo vlastnom záujme podnikol opatrenia na zaistenie informovanosti samého seba o dianí v spoločenstve (napr. si mohol poveriť a splnomocniť svojho zástupcu na účasť na zhromaždeniach). Ak nie, spoločenstvo mohlo nadobudnúť dojem, že sa o svoj majetok dostatočne nezaujímaš, a podniknúť takéto "protiopatrenie".

Takže odporúčam zájsť za predsedom, všetko si vyjasniť, a dohodnúť sa na rozumnom riešení tejto situácie. Ak si s PRVN na radiátoroch nemanipuloval, a sú digitálne s pamäťou, malo by byť možné presne zistiť stav k 31.12.2005 a vyúčtovanie (pri troche ochoty zo strany spoločenstva) prerobiť podľa nameraných hodnôt. Ak neuspeješ, skús sa poradiť s právnikom, ktorý ovláda problematiku SVB.
Elena Navrátilová
24.10.06,05:43
To 50% navýšenie vychádza zo zákona. Každému kto si by si nedal, resp. nechce sprístupniť byt sa môže 1,5 násobok spotrebovanej spriemerovanej energie naúčtovať. Chyba bude v komunikácii. Neverím, že by to bolo robené zámerne, niekoho poškodiť, alebo aby mal takéto pocity nespravodlivosti, ale to vyúčtovanie urobiť treba. Neviem aké máte merače, ale jednotlivé stavy sa zvyknú dať nájsť na PRVN. Zájdi za predsedom SVB, pokiaľ nie si stále doma a dohodni sa s ním. Myslím, že nebude mať problém. Nepoznám v mojom okolí žiadneho predsedu, ktorý by nebol naklonený pre spoluprácu, skôr ľudí, ktorí v nevedomosti robia kadejaké "záškodnícke ťahy", mysliac si, že predseda robí "čiernotu". Samozrejeme ak sa nedohodneš s predsedom, oslov písomne predsedu aj správcu, kde popíšeš svoje pracovné povinnosti a budeš žiadať, aby Ti bolo umožnené tieto odpisy /nahlásenie stavu/ riešiť individuálne. Verím, že to bude pohodička.
PeterNR
24.10.06,08:06
Elena, určite súhlasím, že je najlepšie ísť si tieto skutočnosti čo najskôr vyjasniť s predsedom, ale rád by som upozornil na presnú citáciu vyhlášky ÚRSO č. 630/2005, ktorú máš asi na mysli, keď spomínaš "1,5 násobok ... energie".

V § 7 ods. 4 sa píše - citujem - "Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa podľa vzorca ... " - koniec citátu. Presné znenie toho vzorca je uvedené v spomínanej vyhláške.

Takže - podľa môjho názoru - by v tomto prípade muselo spoločenstvo dokázať vlastníkovi bytu, že ho požiadali o vstup do bytu za účelom odpočtu nameraných hodnôt, a on "odmietol umožniť vykonať ich odčítanie".

Ale aj v takom prípade môže spoločenstvo koeficientom 1,5 prepočítať len priemer spotrebnej zložky, ktorá môže byť "minimálne 50 % a maximálne 70 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie" (presne by to malo byť uvedené v zmluve o SVB alebo v nejakom vnútornom predpise, či uznesení). Takže určite nie 1,5-násobok celej sumy vyúčtovania.
Elena Navrátilová
24.10.06,09:17
Myslím, že dali vývesku o sprístupnenie bytu. Tieto postupy bývajú zhruba rovnaké. U nás sa tiež nehádže do každej schránky, resp. proti podpisu, že berie na vedomie. Ale môžu to mať určené ako dávajú takéto veci na vedomie. Ja som svoj príspevok adresovala ako radu, resp. návod ako by mal 330ac1 postupovať, aby sa takýmto zbytočne vyhodeným peniazom v budúcnosti vyhol. Konkrétny postup býva individuálny podľa voľby členov SVB. Neviem, ale Tvoj príspevok mi pripadá adresný na mňa. Ja sa momentálne nepýtam, ale ďakujem. V konečnom dôsledku vzhľadom k tomu, že byt nebol sprístupnený /neviem koľko je členov v SVB u 330ac1/ predpokladám, že sa v rámic SVB asi jednalo len o tento byt. Ako som uviedla vyššie, ak nebola dohoda ohľadom nahlásenia skutkového stavu, resp. odpisov, v rámci zákona to je legálne, ale samozrejme nepíšem že spravodlivé. Keďže správca to akceptoval, pochybujem, že by v dnešnej dobe nerešpektoval, resp. podceňoval možnosť napadnutia súdnou cestou. Ja osobne by som si niečo také na vrub nevzala. Ale to záleží na osobnej dohode,ktorá je najprijateľnejšia.
Kušnierik
27.10.06,03:27
U nás je dobrým zvykom že kto odchádza na dlhší čas z bytu zanechá kontakt na seba - číslo mobilu alebo na ďalšiu určenú osobu. Poprípade že takú nemá zalepí náhradný kľuč do obálky a dá ho predsedovi spoločenstva alebo, kde nie je spoločenstvo domovníkovi v dome stým že je uvedené za akých situací je povolený vstup do bytu a jedného svedka. Ako by si potom riešil poruchu na rozvodoch ktoré prechádzajú cez tvoj byt – vykopnutím dverí? Ohľadne odpisov meračov ktoré prevádza poverená osoba je určená aj doba kedy ma byť najneskôr vyvesený oznam o odpisoch meračov v byte, a tri termíny náhradného odpisu, ktoré nájdeš nalepené na dverách keď si nebol doma. A potom netreba sa baviť o koeficientoch.

Jozef
Elena Navrátilová
27.10.06,04:23
U nás je dobrým zvykom že kto odchádza na dlhší čas z bytu zanechá kontakt na seba - číslo mobilu alebo na ďalšiu určenú osobu. Poprípade že takú nemá zalepí náhradný kľuč do obálky a dá ho predsedovi spoločenstva alebo, kde nie je spoločenstvo domovníkovi v dome stým že je uvedené za akých situací je povolený vstup do bytu a jedného svedka. Ako by si potom riešil poruchu na rozvodoch ktoré prechádzajú cez tvoj byt – vykopnutím dverí? Ohľadne odpisov meračov ktoré prevádza poverená osoba je určená aj doba kedy ma byť najneskôr vyvesený oznam o odpisoch meračov v byte, a tri termíny náhradného odpisu, ktoré nájdeš nalepené na dverách keď si nebol doma. A potom netreba sa baviť o koeficientoch.

Jozef

Super fungovanie. Seriózne a vyhovuje každej strane.;)
Orim
28.10.06,01:14
Všetko záleží od dohody. Tiež som už mal u seba niekoľko klúčov od bytu, kde som chodil trebárs polievať kvety v priebehu dovolenky.
VojtekovaEva
28.10.06,18:37
Prosim o radu ohladom spolocenstva vlatnikov bytov. V tom nasom je hlavny problem, ze vlastnici sa nevedia dohodnut na sposobe vykurovania. Traja z piatich vlastnikov by chceli zmenit centralne kurenie z tuheho paliva na plyn, avsak dvaja vlastnici nesuhlasia. Kurenie tuhym palivom pocas zimneho obdobia je fyzicky narocna, zvlast ked vsetko mlade a silne je vyletelo z hniezda a robota ostava na rodicoch ktory uz pomaly nevladzu. Je sposob ako prinutit vlastnikov , ktory su v mensine, napriklad ich prehlasovat alebo podobne? Doplacat za centralne kurenie 30 az 40% + samostatne kurenie naviac nebude financne realne.Dakujem za vsetkych.. ( vojtekova.eva@pobox.sk)
GabiZ
29.10.06,12:08
Ak dobre počítam, 3 z piatich je 2/3 väčšina a ak sa tá rozhodne, že sa to zmení, ostatní musia súhlasiť. Treba to odsúhlasiť na schôdzi, spísať zápisnicu a prehlasovaní vlastníci majú 15 dní na to, aby sa voči takémuto rozhodnutiu odvolali. Ak sa neodvolajú na súde, môžete konať. V opačnom prípade rozhodne súd.
Elena Navrátilová
29.10.06,12:28
Prosim o radu ohladom spolocenstva vlatnikov bytov. V tom nasom je hlavny problem, ze vlastnici sa nevedia dohodnut na sposobe vykurovania. Traja z piatich vlastnikov by chceli zmenit centralne kurenie z tuheho paliva na plyn, avsak dvaja vlastnici nesuhlasia. Kurenie tuhym palivom pocas zimneho obdobia je fyzicky narocna, zvlast ked vsetko mlade a silne je vyletelo z hniezda a robota ostava na rodicoch ktory uz pomaly nevladzu. Je sposob ako prinutit vlastnikov , ktory su v mensine, napriklad ich prehlasovat alebo podobne? Doplacat za centralne kurenie 30 az 40% + samostatne kurenie naviac nebude financne realne.Dakujem za vsetkych.. ( vojtekova.eva@pobox.sk)

Teraz ste zapojený na centrálne vykurovanie? Centrálne je na tuhé palivo? Koľko výjde GJ? Chcete vlastné kúrenie pre celú bytovku - domovú kotolňu, resp. samostatne do každého bytu? S tým hlasovaním má GabiZ 100% pravdu. Ale treba zvážiť čo bude priechodné pre mesto, resp. obec, aby ste dostali aj stavebné. V prípade samostatného kúrenia v bytoch je potrebný súhlas aj zo životného.
Orim
01.11.06,12:59
Ak dobre počítam, 3 z piatich je 2/3 väčšina a ak sa tá rozhodne, že sa to zmení, ostatní musia súhlasiť. Treba to odsúhlasiť na schôdzi, spísať zápisnicu a prehlasovaní vlastníci majú 15 dní na to, aby sa voči takémuto rozhodnutiu odvolali. Ak sa neodvolajú na súde, môžete konať. V opačnom prípade rozhodne súd.


Nie je to úplne presné 3 z 5 je 60%
bohužial 2/3 sú 66,666666...%. :) a preto to nepojde.

Ako písala Elena môže do toho povedať niečo aj mesto :(

Ale počítam, že si sami kúria v kotloch na tuhé palivo.

Treba spočítať náklady na tuhé palivo, k tomu náklady na kuriča môže to robiť niekto koho zaplatia nemusia si sami kúriť keď mladí odišli.

Spočítať náklady na plyn a uvidí sa ako to bude vychádzať finančne, keď sa to porovná. Asi budú rozhodovať financie.
:) ako všade.
Orim
01.11.06,13:14
Milí poraďáci,
dostala som pozvánku na stretnutie predsedov SVB v Piešťanoch, akcia sa koná 31.10.06 o 16,30 hod. v Technickom skúšobnom ústave-Piešťany v zasadačke na 5.poschodí, Krajinská 2929.Organizuje ho Regionálne centrum SVB v Bratislave, náplňou je predstavenie činnosti združenia SVB, prezentácia firmy STOMIX a prednáška na tému - Vady zateplených fasád a ich príčiny, prezentácia firmy Dražobná spoločnosť- vymáhanie pohľadávok.
Predpokladaný záver je o 19.hod.
Účasť je bezplatná, na akcii sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia spoločenstiev.Ďalšie informácie poskytne p. Ing.Takáč - t.č.0902 400 076.

Zúčastnil som sa tejto radovánky, čiastočne sa mi rozšíril obzor o vadách ktoré sa môžu vyskytnúť pri zateplovaní a na čo si treba dať pozor pri realizácii zateplenia. Predsedov SVB tam bolo tak do 10 možno ani nie.

Ale hlavná vec ktorú som predpokladal ako automatickú budem musieť spraviť alebo preveriť. Ide o záložné právo podľa § 15 zákona 182/1993.

Treba preveriť či je SVB zapísané na 1. mieste na katastri. Ak nie je nemusí dostať s prípadnej dražby nič tak ako sa to stalo našim susedom. Odporúčam to spraviť aj ostatným.


Potom sme spolu s jamNickou + jedna spáchali malé ministretko v aute, pretože vonku veľmi fúkalo. :)

Som rád, že som sa zase spoznal osobne s ďalším členom porady
jamNicka
01.11.06,19:19
Ozaj veľká škoda, že nás tam bolo tak veľmi málo, pretože organizátori si druhý krát rozmyslia, či budú robiť ešte nejakú akciu v tomto regióne, keď nie je záujem, veď prednášajúcich bolo toľko,čo predsedov. A odzneli tam ozaj zaujímavé veci ohľadom chýb pri zatepľovaní - hlavne čo všetko si treba pri realizácii ustrážiť a taktiež si treba overiť to záložné právo v liste vlastníctva. Ozaj drobnosť, za ktorú sa draho platí.

Ja som tiež rada, že som spoznala osobne P R V É H O člena porady, dúfam, že ich bude časom ešte viac.
LaPa
05.11.06,21:14
Podla mna zakon 182/1993 v prislusnom paragrafe, ak sa jedna o "prvú" zmenu vykonu spravy (pri prechode od "donuteneho" spravcu - bytoveho druzstva" - staci suhlas nadpolovicnej vacsina vlastnikov.
Elena Navrátilová
06.11.06,05:31
Podla mna zakon 182/1993 v prislusnom paragrafe, ak sa jedna o "prvú" zmenu vykonu spravy (pri prechode od "donuteneho" spravcu - bytoveho druzstva" - staci suhlas nadpolovicnej vacsina vlastnikov.

Po novelizácii v roku 2004 jasne určené zákonom 2/3 väčšina vlastníkov a ver, že správca od ktorého sa odchádza si bude vyslovene žiadať aj prezenčnú listinu. Aspoň v našom prípade bol taký "žhavý", nakoľko mu asi pripadám ako jeho obraz v zrkadle.
PeterNR
08.11.06,06:59
Ahojte, dávam na vedomie prezentáciu na tému "Revízie technických zariadení v bytových domoch", ktorú pripravuje ZSVB, regionálne centrum Bratislava, v spolupráci so slovenskou technickou inšpekciou.
Prezentácia bude (podľa mojich doterajších informácií) obsahovať problematiku revízií plynových a elektrických zariadení, ÚK, výťahov... Je plánovaná na 21.11.2006 (BA) a možno aj 27.11.2006 (NR).
Keď budem vedieť viac, dám vám vedieť na tomto mieste.

Pre vašu informáciu - ak vám nedošla pozvánka - avizované prednášky budú:

- 21.11.2006 od 10:00 do 14:00 v dome techniky ZSVTS na Škultétyho 1, BA, 1. poschodie, miestnosť č. 117,

- 28.11.2006 o 10:00 do 14:00 v Agroinštitúte, Akademická 4, NR, aula A1

Program:

1. príhovor zástupcov ZSVB, RC BA

2. prednášky zástupcov Technickej inšpekcie z oblastí požiadavky legislatívy v oblasti bezpečnosti technických zariadení bytových domov, a kontroly a skúšky vykonávané počas prevádzky technických zariadení:
-- tlakové zariadenia (napr. rozvody ÚK, výmenníkové stanice)
-- zdvíhacie zariadenia (výťahy)
-- plynové zariadenia
-- elektrické zariadenia

3. prezentácia poisťovne Union
4. prezentácia ČSOB

Organizátor: ZSVB, RC BA, kontakt: Ing. Takáč, 0902 400 076. Účasť je bezplatná, okrem predsedu sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia SVB.
PeterNR
09.11.06,07:58
...
Ale hlavná vec ktorú som predpokladal ako automatickú budem musieť spraviť alebo preveriť. Ide o záložné právo podľa § 15 zákona 182/1993.

Treba preveriť či je SVB zapísané na 1. mieste na katastri. Ak nie je nemusí dostať s prípadnej dražby nič tak ako sa to stalo našim susedom. Odporúčam to spraviť aj ostatným...

Miro, v starších témach som našiel tento príspevok (http://www.porada.sk/showpost.php?p=287797&postcount=34) a podľa neho by mal byť ten zápis vykonaný automaticky. Ak nie, je to imho chyba katastra. A čo sa týka prípadných problémov pri dražbe, čo je dôležitejšie - zápis v LV alebo ustanovenie zákona?
Janca
09.11.06,11:48
Myslím, že každý z nás, kto má dočinenie s SVB či už ako predseda alebo ekonóm a účtovník sa dostane do situácie, kedy potrebuje trochu poradiť a rozobrať svoj konkrétny problém, alebo je v situácii, keď sa rozhoduje, či zobrať správu a ekonomiku svojho SVB do vlastných rúk.
Kto by mal záujem o rekvalifikačný kurz zameraný na špecializáciu PREDSEDA SVB alebo EKONOM SVB, viem poskytnúť info.
Dúfam, že týmto neporušujem etiku PORADY.
Orim
09.11.06,22:52
Miro, v starších témach som našiel tento príspevok (http://www.porada.sk/showpost.php?p=287797&postcount=34) a podľa neho by mal byť ten zápis vykonaný automaticky. Ak nie, je to imho chyba katastra. A čo sa týka prípadných problémov pri dražbe, čo je dôležitejšie - zápis v LV alebo ustanovenie zákona?

súhlasím, malo by to byť vykonané automaticky ale keď to kataster neurobí čo potom. Mám skúsenosť z vedľajšieho domu kde predseda spreneveril 800 tisíc, okrem toho mal aj iné finančné problémy a dlžoby - v súčastnej dobe "sedí". po predaní bytu sa na SVB nedostalo nič, pretože tí čo boli pred ním dostali svoje peniaze ale SVB utrelo "hubu".

Preto to radšej preverím a ak to nie je dám to urobiť. :)
PeterNR
10.11.06,06:10
Tak to je vážne sila! Ani sa mi tomu nechce veriť... Neviem si predstaviť, ako môže fungovať SVB, v ktorom predseda spreneverí takú sumu! Aj keby som pripustil, že sa nejaký podvodník, ktorý ľudí oblbne múdrymi rečami, stane predsedom, kde bola (dozorná) rada, že mu včas neprišla na šafárenie s peniazmi?!?

Veru, radšej ten zápis na katastri aj ja preverím.
PeterNR
10.11.06,06:14
Ešte pred chvíľou by som nebol veril Mirovi, že dajaký predseda môže byť nezodpovedný, a ľaľa - môže (http://www.sme.sk/c/2992925/clanok.html) :confused:
Orim
10.11.06,08:06
Prečo by som si tu vymýšlal :)
PeterNR
10.11.06,08:17
Prečo by som si tu vymýšlal :)

Nepodozrieval som Ťa, ale mi to nešlo do hlavy, ako môže jeden predseda spreneveriť peniaze svojich susedov :confused:
Ja som asi fakt naivný blbec, keď stále verím tomu, že ľudia chcú druhým (zvlášť v ich najbližšom okolí) len dobre...
Orim
15.11.06,20:18
Prišla mi odpoveď z katastra.

Chcel som vedieť či je na každý byt daná ťarcha – záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa §15 zákona č. 182/1993.

Od riaditeľky katastra sme dostali túto odpoveď.

Podľa §15 zákona č. 182/1993 ..... rôzne pindy ... vzniká zo zákona záložné právo v prospech spoločenstva.
Vznik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľnosí.
Túto skutočnosť si môžete zistiť z listu vlastníctva, na ktorom sú evidované byty, pozemky a prislúchajúce pozemky.
Toto všetko viem a na to som sa nepýtal
V prípade, že zákonné záložné právo vyznačené nemáte je potrebné postupovať v intenciách vyššie citovaného ustanovenia § 15 zákona č. 182 / 1993 Z. z.
Realizáciu záložných práv je potrebné dohodnúť s veriteľmi, správny orgán tieto otázky z titulu pôsobnosti a príslušnosti nie je kompetentný riešiť.

S pozdravom ......

Táto odpoveď ma dojala. :mee:

Nechápem prečo mi odpovedajú na veci ktoré som sa nepýtal. Ten postup ktorý mi poradili mi nie je jasný. Asi som menej chápavý.

Z toho som pochopil toto:
- Záložné právo v prospech SVB podľa § 15 zákona 182/1993 Z. z. sa nedeje automaticky. Treba oň požiadať.

Nerozumiem však tejto poslednej vete :
Realizáciu záložných práv je potrebné dohodnúť s veriteľmi, správny orgán tieto otázky z titulu pôsobnosti a príslušnosti nie je kompetentný riešiť.

Akých veriteľov majú na mysli, koho myslia pod pojmom správny orgán (asi seba).

:( :( :(
peton
16.11.06,05:51
Orim, to nemyslíš vážne, že očakávaš 100%-nú odpoveď od úradníka na katastri, aj keď je to riaditeľka. Veď tí dokopy vedia menej ako Ty. Česť výnimkám. A keby išlo len o úradníka. Prečítaj si pár odpovedí na otázky v Poradcoch podnikateľa. Človek sa niečo opýta, a dostane takú odpoveď, že sa Ti až hlava krúti, o čom to ten odpovedajúci hovorí. A Ty si vyber.

Inak, to je presné znenie Tvojej otázky čo si uviedol vyššie? Ak áno, odpoveď si dostal takú, na akú si sa pýtal. Nechcem to povedať inak...xixi.... :-), aby som si Ťa neurazil. Pokiaľ viem Ty si chcel vedieť, či záložné právo v prospech vlastníkov bytov je na prvom mieste pri jeho uplatnení. Je tak?
Veritelia sú všetci, ktorí sú uvedení v liste vlastníctva ako záložcovia na nehnuteľnosť, a tých môže byť ajajaj. Pozn. Ak ich je ajajaj, tak sú to riadne blbí veritelia. Správny orgán - rozumieš správne - kataster.
Orim
16.11.06,19:00
Nechcel som vedieť či je na prvom mieste. Napísal som to trochu inakšie zrozumiteľnejšie ako tu.
Chcel som len vedieť či je na každý byt daná ťarcha – záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa §15 zákona č. 182/1993.

odpoveď som očakával približne takúto:

Záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov podľa §15 zákona č. 182/1993 je dané na 28 bytov Vášho spoločenstva.
Toto by bola už čerešnička keby to dodali: Sú to byty číslo :12, 13, 15 ... atď.
Na ostatné byty je to potrebné vyžiadať.

Odpoveď: Realizáciu záložných práv je potrebné dohodnúť s veriteľmi, ... čo ak nebudú súhlasiť tak sa to nespraví aj keď je to v zákone?
Na druhej strane ak sa to spraví aj proti ich súhlasu, tak načo vôbec s nimi komunikovať? .... nebudem to radšej komentovať. :D

Asi tomu fakt nerozumiem :)
Elena Navrátilová
16.11.06,19:20
Ja, ak môžem to záložné právo chápem tak, že na katastri Ti neprevedú zavkladovanie dokiaľ ten čo žiada o zavkladovanie nepredloží od správcu, predsedu prehlásenie, že nemá predmetný vlastník dlh voči SVB, Mirko, mohol si napísať mne, ja Ti odpoviem asi naj...
Halli
16.11.06,22:12
Ked sa vyžiada výpis z katastra , na každý byt musi byt uvedené zakonné založné pravo, pripadne pravo doživotneho užívania byt alebo založná zmluva.Je to uvedené pod poradovým čislom v časti C:Tarchy.V prvom rade vznika zakonne zal. pravo podla 182/93 a potom ďalšie tarchy. Ja to všetko mám vo výpisoch vyznačené.Jeden byt može mat 1/ zak. zal.právo 2/zal. pravo v prospech nejakej banky 3/ pravo doživot. uživani bytu- čiže 3 tarchy. a aj iné tarchy....
Orim
17.11.06,11:47
Ak to náhodou nie je čo potom? :(
Pretože mám takýto výpis z listu vlastníctva a toto záložné právo je uvedené len u 8 bytov. Mám kopiu z minulého roku z 1.7.2005. Potrebovali sme to na výstavbu kotolne.

:(

Preto som to chcel vedieť a písal som im v domnení, že to pôjdu skontolovať a keď zistia, že to nie je, tak že to tam automaticky dodajú.
JankaII
18.11.06,08:23
Aj mňa zaujíma tato záležitosť ohľadom založného práva. Máme neplatičku od ktorej vymáhame dlh prostredníctvom dražobnej spoločnosti. Zatial sme sa dohodli na splátkovom kalendári,ale môže dôjsť aj k dražbe bytu. Tiež som si myslela,že záložné právo vzniká zo zákona automatický,ale ako sa dozvedám asi musím oň požiadať.Pozrela som si spoločný výpis listu vlastníctva a založné právo je len na jednom byte, ktorý pred rokom menil vlastníka. Poradte mi ako postupovať. Treba na kataster napísať nejakú žiadosť, alebo ísť osobne?Vaše rady potrebujem dosť súrne,lebo tuším,že ten splátkový kalendár dlho nevydrží.
Orim
18.11.06,14:31
Neviem ti odpovedať ešte som to nerobil. Zatial som absolvoval len to čo som popísal. Vzátane odpovedí zainteresovaných. :)
PeterNR
22.11.06,21:31
Pre vašu informáciu - ak vám nedošla pozvánka - avizované prednášky budú:

- 21.11.2006 od 10:00 do 14:00 v dome techniky ZSVTS na Škultétyho 1, BA, 1. poschodie, miestnosť č. 117,

- 28.11.2006 o 10:00 do 14:00 v Agroinštitúte, Akademická 4, NR, aula A1

Program:

1. príhovor zástupcov ZSVB, RC BA

2. prednášky zástupcov Technickej inšpekcie z oblastí požiadavky legislatívy v oblasti bezpečnosti technických zariadení bytových domov, a kontroly a skúšky vykonávané počas prevádzky technických zariadení:
-- tlakové zariadenia (napr. rozvody ÚK, výmenníkové stanice)
-- zdvíhacie zariadenia (výťahy)
-- plynové zariadenia
-- elektrické zariadenia

3. prezentácia poisťovne Union
4. prezentácia ČSOB

Organizátor: ZSVB, RC BA, kontakt: Ing. Takáč, 0902 400 076. Účasť je bezplatná, okrem predsedu sa môžu zúčastniť aj iní zástupcovia SVB.

Dnes mi volal predseda RC BA, aby som podporil účasť na prednáške v NR. Vraj sa dozvedeli také dôležité a nové veci, o ktorých doteraz ani netušili. Dávam teda znova do pozornosti túto akciu :)
Orim
24.11.06,15:47
Niekde inde to nebude?
PeterNR
25.11.06,17:12
Neviem, dostal som info o týchto dvoch miestach.
Orim
30.11.06,22:07
Dnes mi volal predseda RC BA, aby som podporil účasť na prednáške v NR. Vraj sa dozvedeli také dôležité a nové veci, o ktorých doteraz ani netušili. Dávam teda znova do pozornosti túto akciu :)
Čo zaujímavé a dôležité tam bolo? :)
PeterNR
06.12.06,11:45
Čo zaujímavé a dôležité tam bolo? :)

Neviem, nemohol som tam ísť :(
BRK
13.12.06,13:22
Prosím Vás, aké boli novely zákona č. 182/1993 Zb. Neviem sa k tomu teraz dostať. Ďakujem pekne za odpoveď.
Katarína
PeterNR
13.12.06,13:46
Prosím Vás, aké boli novely zákona č. 182/1993 Zb. Neviem sa k tomu teraz dostať. Ďakujem pekne za odpoveď.
Katarína

Novelizácií bolo viacero, pripájam úplné znenie Zákona.
BRK
13.12.06,13:59
Dakujem za uplne znenie zákona. veľmi ste mi pomohli.
Katarína
BRK
14.12.06,09:44
Dobrý deň, ešte by som vás poprosila o váš názor ohľadom účtovania. Sme s.r.o. a vykonávame správu nehnuteľností - bytov a nebytových priestorov. V zmluve o výkone správy máme uvedené, že správu vykonávame v našom mene a na účet vlastníkov bytov a nebyt.priestorov (tak to musí byť podľa zákona 182/93Zb.). O prijatých zálohách od vlastníkov a tiež o poskytnutých zálohách za elektrinu, OLO ... účtujem ako o priebežných položkách (na účtoch 31x a 32x). Do výnosov účtujem iba odmenu správcovi, o nákladoch neúčtujem vôbec. Nie sme platiteľmi DPH. Účtujem správne?
Ďakujem, Katarína
jamNicka
14.12.06,21:34
Peter NR,
čo sa týka tých prednášok, v Nitre sa zúčastnilo 8 ľudí, predseda vraj išiel odtiaľ veľmi napálený, že už nič nebude organizovať, aj Orim vie, že bol veľmi sklamaný aj účasťou v Piešťanoch, rozposlali vyše 100 pozvánok a bolo nás asi 11, nevďak a nezáujem voči ich práci
PeterNR
15.12.06,06:39
Peter NR,
čo sa týka tých prednášok, v Nitre sa zúčastnilo 8 ľudí, predseda vraj išiel odtiaľ veľmi napálený, že už nič nebude organizovať, aj Orim vie, že bol veľmi sklamaný aj účasťou v Piešťanoch, rozposlali vyše 100 pozvánok a bolo nás asi 11, nevďak a nezáujem voči ich práci

Myslíš tie prednášky o bezpečnosti technických zariadení? 8 je fakt veľmi málo. Bohužiaľ Nitra je - čo sa týka aktivity a spolupráce medzi SVB - veľmi pozadu, a pritom SVBčiek je tu veľa. Len s nimi nikto nepracuje, fungujú "nadivoko".
Už dávnejšie som chcel založiť neformálny "klub predsedov", alebo dačo také. Možno by to pomohlo v naštartovaní aktivity SVB v Nitre. Bohužiaľ nenašiel som si na realizáciu čas ani energiu, možno sa k tomu zámeru vrátim keď obnovíme dom, prípadne ho zrealizuje dakto iný - Roman, Pavel, čo vy na to? ;)
Pavel NR
16.12.06,07:30
Ja Vás zdravím zúčastnil som sa tých polemizovaných prednášok, je fakt , že lektorov bolo viac ako nás, ale nemôžem súhlasiť ,že ide o nezáujem , či nevďak z našej strany ale si musíme uvedomiť, že zástupcovia spoločenstiev sú väčšinou zamestnaný a aktivity spojené so spoločenstvom vykonávame po večeroch , či v dňoch voľna , ja som si napr. vzal dovolenku a nebanášujem ( priznám sa asi štvrtinu mojej dovolenky obetujem práve činnosti spoločenstva.) Tie prednášky boli náhodou veľmi dobré (mám ich v pdf .formáte ak má niekto záujem) a organizátorom patrí naozaj vďaka. K avizovanému „klubu“ – je fakt potrebný, ale z vlastnej skúsenosti poviem, že to potrebuje človeka s časom a s elánom ,tiež som sa o to pokúšal, no zostalo to iba pri neformálnych stretnutiach troch predsedov no pevne verim, že niekto z nás to predsa len dokáže.:)
Janca
05.01.07,08:52
Ahoj Peter, po véééľmi dlhej odmlke sa vraciam a chcem dostať do obrazu SVB, tak by som mala záujem o tie prednášky, ak by si bol ochotný. Prosím poslať na e-mail, ktorý máš. Ďakujem.
Janca
10.01.07,12:30
Dávam do pozornosti problém, ktorý v súčasnosti riešime. Preto prosím, ak s tým niekto už má skúsenosti, poraďte. Ďakujem

príspevok 10, 11

http://www.porada.sk/t32780-zabezpecovacia-zmluva.html?highlight=z%E1bezpeka+bytu
ebenova@zoznam.sk
12.01.07,14:27
V bytovom dome sme vykonali dezinfekciu bytov a spoločných priestorov proti mravcom faraónskym. Na schôdzi vlastníci bytov sa dohodli a rozhodli nadpolovičnou väčšinou, čo je zapísané v zápisnici zo schôdze že túto službu uhradí každý vlastník bytu samostatné nie z fondu opráv.
Firma ktorá vykonala dezinfekciu sa dohodla týmto spôsobom, že ona nám vystavila faktúru pre SVB a predseda si na základe pokladničných dokladov vyberie od vlastníkov tuto pohľadávku.

Otázka:
Z 24 bytov ktoré máme v bytovke uhradili iba 23 no jeden nás nevpustil ani do bytu.
Môžem ako predseda vymáhať túto pohľadávku, ktorá bola odsúhlasená na schôdzi nadpolovičnou väčšinou od tohto vlastníka ?

Ja ako predseda som vzýval písomne vlastníkov bytov manžela/manželku na uhradene pohľadávky voči SVB do termínu. Ak vlastníci neuhradia v stanovenom termíne môžem tuto pohľadávku postúpiť na vymáhanie firme ktorá sa zaoberá vymáhaním pohľadávok/dražieb. Vlastník má predsa záložne právo voči SVB to si asi neuvedomuje!!!

Ak si myslíš, že nepostupujem správne tak má opravte

Ďakujem....
Elena Navrátilová
12.01.07,15:02
Daj mu to do vyúčtovania. Ak neuhradí, tých pár korún nemáš ako inak od neho získať. Jedine ako nedoplatok. Ak nebude ochotný reagovať, nedoplatok neuhradí, daj do evidenčného listu ako samostatnú položku v mesačných zálohových platbách. Ja by som to riešila takto. Ak bude ešte zhromaždenie, daj ako uznesenie zo zhromaždenia a daj odsúhlasiť. Ak bude prítomný môže sa vyjadriť.
Chobot
15.01.07,09:43
Daj mu to do vyúčtovania. Ak neuhradí, tých pár korún nemáš ako inak od neho získať. Jedine ako nedoplatok. Ak nebude ochotný reagovať, nedoplatok neuhradí, daj do evidenčného listu ako samostatnú položku v mesačných zálohových platbách. Ja by som to riešila takto. Ak bude ešte zhromaždenie, daj ako uznesenie zo zhromaždenia a daj odsúhlasiť. Ak bude prítomný môže sa vyjadriť.

Tiež som za vyúčtovanie. Takto sa Ti štorcuje vyplatiť pár korún v hotovosti. Vo vyúčtovaní si možno ani nevšimne, že v položke rôzne má niečo naúčtované a uhradí to (alebo sa mu vráti menší preplatok).
ebenova@zoznam.sk
15.01.07,14:30
Problem je v tom, že správu nám robí na základe mandatnej zmluvy správca ako je vyučtovanie tepla,TÚV,SV, výťáh, elektr.spoloč. priestorov a pod. Po rozhovore s právnikom tejto firmy on nám nemôže dať túto pohľadavku do vyučtovania za pohľadávku SVB.
Elena Navrátilová
15.01.07,14:39
Jasné že môže. Máš uznesenie zo zhromaždenia, kde ste si to odhlasovali. Bola to deratizácia spoločných priestorov. Takže môže. Ste SVB, nie?
ebenova@zoznam.sk
16.01.07,10:38
Jasné že môže. Máš uznesenie zo zhromaždenia, kde ste si to odhlasovali. Bola to deratizácia spoločných priestorov. Takže môže. Ste SVB, nie?

Ja som o tom presvedčený no právnik tejto s.r.o. nie. Mandátnu zmluvu máme uzatvorenú, kde predmetom zmluvy v článku II. je obstarávanie správy spoločných častí a spoločných zariadení domu, v rozsahu uvedenom v tejto zmluve, v bytovom dome.

Ale ja som presvedčená, že


v článku III.
Vymedzenie rozsahu činnosti

pod bodom A.ods.4 písm.
pohľadávky:
a) evidencia pohľadávok za nezaplatené úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv a ostatných pohľadávok, ktoré vzniknú mandantovi pri zabezpečovaní správy domu
b) vymáhanie pohľadávok vrátane ich súdneho vymáhania

Ročné vyúčtovanie ako aj predpis platieb nám robí táto firma za mesačný poplatok 120.-Sk/byt mesačné inú možnosť v našom okrese nemáme. Fond údržby a opráv nám zasiela mesačne na náš účet. Právnik tejto s.r.o. nedá príkaz na stiahnutie našej pohľadávky na učtáreň tejto firmy. On iba tvrdí, že prípadný súdny spor si musíme riešiť mi ako SVB, aby oni boli chránení.


Poraďte ako vymáhať od vlastníka túto pohľadávku ?
1.Zaslať list vlastníkom tohto bytu na uhradenie pohľadávky. Ak neuhradia dať to vymáhať firmou, ktorá sa zaoberá vymáhaním pohľadávok (exekúcia) ?

2. Zaslať list mandatárovi, aby zrazil pohľadávku v ročnom vyúčtovaní, čo on to práve nechce ?

Ako ďalej.....
Elena Navrátilová
16.01.07,11:17
NBa zhromaždení tento problém v rámci programu deklaruj a navrhni riešenia, to na ktorom sa dohodnete uznesením dáš odsúhlasiť. Zápisnicu predlož správcovi. On je povinný to akceptovať.
svojar
16.01.07,12:24
Myslím si, že správca postupuje správne. On totiž neeviduje žiadny nedoplatok, nakoľko ste peniaze vyberali v hotovosti a neboli správcovi dané žiadnym rozpisom platieb. Keď nedoplatok neeviduje, nemôže ho ani vymáhať, ani dať do ročného vyúčtovania.
A prečo ste sa dohodli na platbe v hotovosti a nezaplatili priamo z Fondu cez správcu?
Elena Navrátilová
16.01.07,13:18
Myslím si, že správca postupuje správne. On totiž neeviduje žiadny nedoplatok, nakoľko ste peniaze vyberali v hotovosti a neboli správcovi dané žiadnym rozpisom platieb. Keď nedoplatok neeviduje, nemôže ho ani vymáhať, ani dať do ročného vyúčtovania.
A prečo ste sa dohodli na platbe v hotovosti a nezaplatili priamo z Fondu cez správcu?

Ale na základe uznesenia, správca má urobiť čo žiada SVB.
svojar
16.01.07,17:41
Ale iba v tom prípade, že to majú v zmluve so správcom. Inak predsa uzneseneie SVB nemôže riadiť činnosť a postupy práce inej organizácie. Pre správcu nie je uznesenie SVB právnym dokumentom, on postupuje podľa zmluvy.
Znova kladiem otázku, prečo sa na túto akciu vyberali peniaze v hotovosti. Možno tam je treba hľadať príčinu, prečo dotyčný nechce zaplatiť.
Orim
16.01.07,18:59
Mám pre vás iný návrh. Zrušte rozhodnutie o tom, že si to každý zaplatí sám. Uzneste sa, že sa to bude platiť z FO. Pokial tam máte málo peňazí zvýšte si poplatok. Určite prídu aj iné problémy a peniaze budete potrebovať. Vybraté peniaze vráťte tým, čo ich dali.
ebenova@zoznam.sk
25.01.07,14:25
Ale iba v tom prípade, že to majú v zmluve so správcom. Inak predsa uzneseneie SVB nemôže riadiť činnosť a postupy práce inej organizácie. Pre správcu nie je uznesenie SVB právnym dokumentom, on postupuje podľa zmluvy.
Znova kladiem otázku, prečo sa na túto akciu vyberali peniaze v hotovosti. Mo žno tam je treba hľadať príčinu, prečo dotyčný nechce zaplatiť.:mad:

Ak nemáš na fonde údržby a opráv prostriedky tak nemôžeš asi to financovať to viem i ja. Lepšie je uhradiť z FUaO.

Ale ja som sa pýtal ako donútim vlastníka aby túto službu zaplatil.
Orim
26.01.07,00:02
:mad:

Ak nemáš na fonde údržby a opráv prostriedky tak nemôžeš asi to financovať to viem i ja. Lepšie je uhradiť z FUaO.

Ale ja som sa pýtal ako donútim vlastníka aby túto službu zaplatil.


Nemáš ho ako donútiť aby to zaplatil. Jedine, že ho ukecáš :)
Elena Navrátilová
27.01.07,09:23
Pokiaľ je na to uznesenie zo schôdze, dám do vyúčtovania. Jednoznačne. Ak to správca stále odmieta, urob dodatok k mandátnej zmluve v znení, že musí na predloženie uznesenia zo schôdze rešpektovať požiadavky SVB a aj do zmluvy o SVB a myslím, že nemôže správca namietať. A ak Ti robí správca problém, tak ho vymeň. Veď si služby platíte Vy a nie on u Vás. Keby aj prišlo k súdnemu sporu, budeš Ty ako predseda SVB behať po súdoch a nie správca, lebo Ty si štatutár. Si štatutár ako pre člena SVB tak pre správcu.
Elena Navrátilová
27.01.07,20:01
Nemáš ho ako donútiť aby to zaplatil. Jedine, že ho ukecáš :):) :) :) mimotemy Mirko, takže ukecáš?....:D
Orim
28.01.07,23:59
Riešil by som to platbou z fondu opráv. :)
peter 27
29.01.07,13:35
svb mame založené uz 5 rokov ,ale zhromaždenie sme mali naposledy v roku 2003. Ako mam postupovať ked sa mi podarilo pred dvoma dnami zvolať len 18 ludi zo 42 nie sme uznášania schopní a bačovať sa môže dalej
Elena Navrátilová
29.01.07,15:14
Všetko o hlasovaní máš v Zákone 182/1993, poprosím Ťa zmaž tú tému, už tu je presne Spoločenstvo vlastníkov bytov, aj o hlasovaní tu máš toho popísaného, aj zákon je niekoľkokrát prilepený. Skús konkrétnu otázku... takto Ti nikto nedá radu ako ľudí dostať na zhromaždenie. To nie je reálne. Hlasovanie môžeš ešte konkretizovať v Zmluve SVB, takže pozri aj tam. Najlepšie by bolo Tvoj príspevok prilepiť do témy, ktorá tu už je Spoločenstvo vlastníkov bytov. Napíš prosím Ťa ss-ku moderátorom, aby to urobili.
ebenova@zoznam.sk
30.01.07,13:04
:) :) :) mimotemy Mirko, takže ukecáš?....:D

Miro má asi najlepších vlastníkov v SR, no nám sa to nemôže asi stáť.

Ďakujem Ti za pomoc a príspeky s pozdravom:) :) :)
ebenova@zoznam.sk
30.01.07,13:14
svb mame založené uz 5 rokov ,ale zhromaždenie sme mali naposledy v roku 2003. Ako mam postupovať ked sa mi podarilo pred dvoma dnami zvolať len 18 ludi zo 42 nie sme uznášania schopní a bačovať sa môže dalej

Preštuduj si zákon č.182/1993 Z.z. s novelami veď tám to je všetko!!!
§14 ods.2 druhá veta !!!
Heni
30.01.07,13:23
Preštuduj si zákon č.182/1993 Z.z. s novelami veď tám to je všetko!!!
§14 ods.2 druhá veta !!!
no... ak chcú zvoliť predsedu, tak § 7c, ods. 2) druhá veta.... asi preto mu je 18 ľudí zo 42 málo....
peter 27
06.02.07,11:52
Nakoniec ludia vážnosť situácie pochopili a predsedu zvolili ,nastal vsak problem nemame učet vraj ho zrušila i ked nemohla ,najom platí možno 10 ludi ,musi nový predseda počkať na rozhodnutie z Kú alebo okamžite začať pracovať v odstraňovaní nedostatkov?Ďakujem.
Elena Navrátilová
06.02.07,12:08
Predseda je zvolení na zhromaždení. Zatiaľ zmena nebola, takže už je predsedom. Keď budeš dávať na zmenu na KÚ hneď daj aj "Vzdanie sa možnosti odvolania", nemusia 14 dní čakať či sa to niekto nenapadne.
peter 27
06.02.07,12:41
zabudol som podotknúť ,že starý predseda robí prieky a snaží sa všetko len oddialiť,podla všetkého tam je aj sprenevera , ale dokázať to môžem až po odovzdaní dokumentácie , môžeme jej zobrať aspoň razítko ?
Elena Navrátilová
06.02.07,13:42
Jasné, pečiatku musí odovzdať. Aj ostatné náležitosti. Veď už nie je štatutár.
peter 27
06.02.07,17:10
dakujem dost mi to pomôže .
peton
06.02.07,17:40
Súhlasím s Elenkou, všetky náležitosti, dokumenty, materiály, majetok spoločenstva musí starý predseda odovzdať novému. A ak bude robiť naďalej prieky treba na neho aj trošku ostrejšie. Doporučujem však, aby sa váš nový predseda hneď na začiatku chránil a to tak, že všetky materiály ktoré prevezme budú pri svedkoch (Rada spoločenstva) a na podpis (oboch). Nech si proste urobí "lajstro", kde bude mať poznačené čo mu bolo odovzdané, resp. čo odovzdané nebolo. Tiež by som žiadal o vykonanie inventarizácie majetku a pokladne, proste okamžitý audit, keďže predpokladáte spreneveru. A samozrejme pri jej zistení promptné riešenie orgánmi činnými v trestnom konaní.
Apropo pečiatka - neviem prečo z nej všetci robia takú vedu. Pečiatka nie je právne relevantná, je to len akási pomôcka, aby človek nemusel všetky náležitosti dokladov prácne vypisovať. Právny účinok nemá žiadny, dôležitý je podpis (pri niektorých súdoch najnovšie aj čitateľný podpis). Pečiatky s právnou relevanciou sú len registrované nazvem to tzv. úradné napr. na súdoch, u exekútorov, notárov a pod. Takže záverom, bolo by dobré aby vám ju starý predseda vrátil, aby ste nemuseli prácne vypisovať niektoré doklady a ušetríte tým minimálne 400 korún. :-)
peter 27
09.02.07,09:36
stary predseda spolocenstva nakoniec zaujal stanovisko a doklady odovzda az po zaslani rozhodnutia z krajskeho uradu , je to poštarka a tak ludom može povedať čo chce. nemožem ani rozdať nové výmery ktoré sme si odhlasovali na zhromaždení ,lebo nikto nesmie nič urobit pokial ona nerozhodne . Má pravdu ? Strácam chuť sa biť pre nič.
ebenova@zoznam.sk
09.02.07,11:07
Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.

Predsedom SVB ako štatútár sa stáva v zmysle zákona č.182/1993 Z.z. v znení noviel až zápisom v registri na Krajskom úrade.
peter 27
09.02.07,17:12
posladne valne zhromaždenie bolo v roku 2003 a predsedom je od roku 2001 ,tie problemi su tu dlhodobo a vždy to skončí takto.
Orim
10.02.07,01:15
stary predseda spolocenstva nakoniec zaujal stanovisko a doklady odovzda az po zaslani rozhodnutia z krajskeho uradu , je to poštarka a tak ludom može povedať čo chce. nemožem ani rozdať nové výmery ktoré sme si odhlasovali na zhromaždení ,lebo nikto nesmie nič urobit pokial ona nerozhodne . Má pravdu ? Strácam chuť sa biť pre nič.


To je blbosť. KU o ničom nerozhoduje len eviduje. Rozhoduje schôdza.
ebenova@zoznam.sk
14.02.07,13:38
Odpovedzte či je to správne:

Pri odkupovaní bytov zmluvu o spoločenstve podpisoval za mesto primátor mesta a vlastníci bytov ktorí odkúpili byty.

Zmluvne strany na uzavretie zmluvy musia byť aspoň minimálne dvaja.

Pri zmene zmluvy o spoločenstve bytov a nebytových priestorov, ktorá sa podáva na Krajský úrad ako sú dodatky k zmluve a pod. kto vlastné podpisuje tieto dodatky ?

1. Primátor mesta a vlastníci bytov ?
2. Predseda SVB

Je názor vlastníkov bytov a právnika v SVB, že dodatky k zmluve musia podpisovať primátor mesta a vlastníci bytov a nie predseda SVB s čím nesúhlasím.

Prosím o vyjadrenie sa k tejto otázke.

Ďakujem
zsolt69
14.02.07,15:04
Neviem prečo podpisoval zmluvu primátor mesta. Podľa mňa, zmluvu o SVB podpisujú tí vlastníci bytov ktorí založili SVB a predseda ako štatutár. Samozrejme 2/3 väčšina majiteľov bytov.
Pri dodatku zase 2/3 väčšina a predseda-potom treba odovzdať spolu s zápisnicou na KU. Ja som síce taký problém nemal, ale logicky takto vychádza.
svojar
14.02.07,17:25
Primátor by podpisoval iba za predpokladu, že nie všetké byty v dome boli odkúpené do vlastníctva. Aj také prípady sú.
Orim
14.02.07,18:03
U nás to bolo obdobné. Podpisoval primátor. Teraz však mesto vlastní iba jeden byt. Keď sme robili dodatky ku zmluve tiež to podpisoval primátor, 40 dní to trvalo než som zohnal jeho podpis. Najviac mi vadilo to, že som musel opravovať aj chyby ktoré pred tým urobilo mesto a teraz po mne chceli aby som to opravil, pretože som to potreboval tak som to musel urobiť. :(
Mamuška
14.02.07,20:25
AdaG, prosím poraď. Ako vyplatiť odmenu predsedovi SVB, nie je živnostník aby sa to dalo riešiť z jeho strany faktúrou. Ďakujem.
peter 27
15.02.07,06:16
ked nieje živnostník , načo mu je faktúra ,spíš s ním dohodu a tak ho vyplať.A v zmluve o spoločenstve neriešite odmenu ?
ebenova@zoznam.sk
15.02.07,15:26
Odpovedzte či je to správne:

Pri odkupovaní bytov (štátne-mestské byty) zmluvu o spoločenstve podpisoval za mesto primátor mesta a vlastníci bytov ktorí odkúpili byty.

Zmluvne strany na uzavretie zmluvy musia byť aspoň minimálne dvaja.

Pri zmene zmluvy o spoločenstve bytov a nebytových priestorov, ktorá sa podáva na Krajský úrad ako sú dodatky k zmluve a pod. kto vlastné podpisuje tieto dodatky ?

1. Primátor mesta a vlastníci bytov ?
2. Predseda SVB

Je názor vlastníkov bytov a právnika v SVB, že dodatky k zmluve musia podpisovať primátor mesta a vlastníci bytov a nie predseda SVB s čím nesúhlasím.

Prosím o vyjadrenie sa k tejto otázke.

Ďakujem
svojar
15.02.07,16:19
Odpovede už tu sú. Je treba napísať, či všetké byty su v osobnom vlastnícve alebo niektoré sú ešte nájomné a vlastníkom je mesto.
Inak je zbytočné opakovať príspevok.
ebenova@zoznam.sk
16.02.07,15:06
Odpovede už tu sú. Je treba napísať, či všetké byty su v osobnom vlastnícve alebo niektoré sú ešte nájomné a vlastníkom je mesto.
Inak je zbytočné opakovať príspevok.

Byty boli odkúpené všetky t.j.100% záujem o odkúpenie v roku 1998.
Veď tento príklad je na celom slovenskú.
Neviem či Ti si to asi zlé pochopil !!!
Veď keď mesto odpredávalo byty mestské - štátne, kto ich predával vo vašom meste ? Asi len mesto.
A kto je podpísaný v zmluve o spoločenstve nie primátor mesta a vlastníci ktorí odkúpili byty ?
Tak prečo hovoríš, že príspevok sa opakuje a tvoje stanovisko je kde ... !!!
zsolt69
16.02.07,17:08
Odpovedzte či je to správne:

Pri odkupovaní bytov (štátne-mestské byty) zmluvu o spoločenstve podpisoval za mesto primátor mesta a vlastníci bytov ktorí odkúpili byty.

Zmluvne strany na uzavretie zmluvy musia byť aspoň minimálne dvaja.

Pri zmene zmluvy o spoločenstve bytov a nebytových priestorov, ktorá sa podáva na Krajský úrad ako sú dodatky k zmluve a pod. kto vlastné podpisuje tieto dodatky ?

1. Primátor mesta a vlastníci bytov ?
2. Predseda SVB

Je názor vlastníkov bytov a právnika v SVB, že dodatky k zmluve musia podpisovať primátor mesta a vlastníci bytov a nie predseda SVB s čím nesúhlasím.

Prosím o vyjadrenie sa k tejto otázke.

Ďakujem

Keď už všetci máte odkúpené byty, tak už len treba založiť SVB. Zmluvu o SVB nemá podpisovať primátor lebo už nevlastní žiadný byt mesto. Záleží na Vás, či založíte SVB alebo spíšete zmluvu správcom.Zmluvu podpisujú majitelia bytov a predseda. To sa odovzdá na KÚ aby bolo zaregistrované.
Moje predchádzajúce stanovisko č. 689
svojar
16.02.07,17:13
Moje stanovisko je na predchádzajúcej strane pod č. 690. Primátor bol podpísaný iba na zmluvách s jednotlivými kupujúcimi. S SVB nemá nič spoločné, keď boli odkúpené všetky byty.
ebenova@zoznam.sk
06.03.07,09:35
BALKÓN

Balkón v zmysle zákona č.182/1993 Z.z. v znení neskorších noviel
§ 2 ods.7 nie je podlahovou plochou bytu.(5)

(5) §121 ods.2 Občianskeho zákonníka

V zmysle § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

Čo je teda balkón v zmysle zákona č.182/1993 Z.z. v znení noviel (bytový dom, nebytový priestor, spoločnými časťami domu ...alebo ?.....)

Pri rekonštrukcií balkóna odstránenie zábradlia kovového za plastov, je potrebné :

1. Ohlasovacia povinnosť na mestskom úrade ?
2. Stavebné povolenie ?
GabiZ
06.03.07,13:55
BALKÓN

Balkón v zmysle zákona č.182/1993 Z.z. v znení neskorších noviel
§ 2 ods.7 nie je podlahovou plochou bytu.(5)

(5) §121 ods.2 Občianskeho zákonníka

V zmysle § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

Čo je teda balkón v zmysle zákona č.182/1993 Z.z. v znení noviel (bytový dom, nebytový priestor, spoločnými časťami domu ...alebo ?.....)

Pri rekonštrukcií balkóna odstránenie zábradlia kovového za plastov, je potrebné :

1. Ohlasovacia povinnosť na mestskom úrade ?
2. Stavebné povolenie ?


Pri rekonštrukcii balkónov sme dávali na MsÚ ohlásenie drobnej stavby, nebolo potrebné stavebné povolenie. Ale je pravda, že sa menila plocha balkóna, so zábradlím sa nehýbalo. Ale môj názor - netreba stavebné povolenie ale ohlásenie určite0. Každopádne odporúčam poradiť sa na MsÚ.
Čo sa týka balkónov, novela zákona umožňuje financovať jeho opravy síce z fondu opráv, ale už sme to tu riešili, mnohé balkóny nie sú súčasťou podlahovej plochy bytu a jednoznačne nevyplýva ani to, či sa môžu považovať za súčasť spoločného priestoru domu. Preto je najjednoduchšie u tých bytov, ktoré majú balkóny, započítať ich do celkovej plochy bytu a tým pádom budú tvoriť o niečo väčšie zálohové platby do FO, tým pádom sa rekonštrukcia môže hradiť z fondu opráv bez toho, aby ostatní (bez balkónov) namietali.
PeterNR
10.03.07,02:54
Ahojte,

s radosťou vám chcem oznámiť, že sme na dnešnom zhromaždení schválili celkovú obnovu domu vrátane rozpočtu, takže konečne sa môže začať :)
Podrobnosti neskôr, ešte chcem dokončiť zápisnicu ;)

Peter
peton
10.03.07,18:56
Peťo tak za tento mimoriadny úspech Ti srdečne gratulujem a prajem veľa pevných nervov.
Orim
11.03.07,02:05
Tiež gratulujem:)
Mária27
16.03.07,22:13
Pozri zákon č. 182/1993 Z.z.
Podľa § 14 ods. (1) "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ..." Ak si nezaložíte spoočenstvo ani nenájdete správcu, tá voda (teplo) Vám do domu nepotečie, lebo nik nebude mať zmluvu.

Spoločenstvo sa zakladá podľa § 7 - na schôdzi si zvolíte zástupcu, ktorý to podpíše (overený podpis), pridáte zmluvu o spoločenstve, zápis zo schôdze, doklad o zrušení správy ... Je to dlhšie, čítajte zákon.
lubica_02
17.03.07,19:35
Spoločenstvá vlastníkov bytov sú určite lepšie ako živit mestské bytové podniky a už nehovoriac "stavebné bytové družstvá občan"............ v Novom Meste je to katastrofa.....
Máš pravdu,ale všetka zodpovednosť je na presedovi spoločenstva a rade. Niektoí ľudia považujú týchto obetavých ľudí za tých,ktorí na nich bohatnú a vytvárajú si dobré podmienky len pre seba a ostatné " super " reči. Všetko je na spolunažívaní a chápaní vlastníkov domu.:D:D:D:D
Mária27
20.03.07,21:32
V návrhu novely zákona na webe MF SR je táto zmena:

22. § 8a sa dopĺňa odsekom 7, ktorý znie:

„(7) Ak došlo k výpovedi zmluvy o výkone správy, nemôže správca ukončiť výkon správy, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia až do uzavretia novej zmluvy o výkone správy alebo do založenia spoločenstva ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy.“.

Myslím, že to nie je správne, často ten správca už tiež nevládze s niektorým domom.
Elena Navrátilová
21.03.07,04:25
Veru často. Veľa vecí vo fungovaní, resp. nefungovaní je záležitosť predsedu. Ale ak ani dozorná rada nie je funkčná... môže byť správca sebelepší.
Polis
21.03.07,14:45
Naše spoločenstvo funguje nasledovne : vyúčtovanie nám robí správca. To je všetko. Jednotlivé platby za služby platím ja ako predseda.(internet ) O FPÚaO rozhodujeme v zhromaždení. Tak isto zabezpečujem revízie, opravy, rekonštrukcie, o výbere zhotoviteľa. Fungujeme bez vačších problémov ale vždy sa nájde 2-4 nespokojní. Už som rozmýšlal,že skončím s funkciou predsedu ale prehovorili ma susedia ... Takže 3 roky mám pred sebou.
lubica_02
21.03.07,21:48
Naše spoločenstvo funguje nasledovne : vyúčtovanie nám robí správca. To je všetko. Jednotlivé platby za služby platím ja ako predseda.(internet ) O FPÚaO rozhodujeme v zhromaždení. Tak isto zabezpečujem revízie, opravy, rekonštrukcie, o výbere zhotoviteľa. Fungujeme bez vačších problémov ale vždy sa nájde 2-4 nespokojní. Už som rozmýšlal,že skončím s funkciou predsedu ale prehovorili ma susedia ... Takže 3 roky mám pred sebou.
Nevzdávaj sa pre nespokojných pár ľudí, ktorí možno nebudú spokojní nikdy a sami to robiť nebudú. Nech Ťa tešia vykonané práce v dome,zveľaďovannie domu a väčšina spokojných ľudí. Rob prácu tak,aby si si mohol večer spokojne ľahnúť do postele a na tých frflošov nebr ohľad. Takých čo všetko kritizujú a maria úsilie iných je všade dosť.
Prajem Ti veľa úspechov v práci !!!!!!!!!:D:D:D:D
330ac1
06.04.07,17:11
Zdravim,

dakujem za Vase prispevky a nazory k mojmu starsiemu clanku (http://www.porada.sk/t2253-p62-spolocenstvo-vlastnikov-bytov.html#post317073).

Kluce som nechal u rodicov a vchodovemu dovernikovi som nechal na seba kontakt. To, ze sa dohodli na pokute nad ramec zakona, a to ze to bude 50% z najvyssej spotreby v dome a nie priemernej informovali max. vyveskou, kedze sa to ku mne nedostalo. O moj nezaujem neslo, ja som na to len doplatil, lebo som o takej pokute nevedel a co je horsie, ani nikdy nedozvedel o tom, ze som neumoznil odpocet. Keby mi to poslali doporucene, stihnem o plateny odpocet poziadat este vcas pred vykonanim rozuctovania = ziaden problem. Niektori vlastnici s kurenim nesetrili a potom nevpustili do bytu odpocitat stav a nakoniec sa smiali tym, co ich vpustili a setrili a platili viac. Navyse som sa od susedov este dozvedel, ze naviac k tomu este aj prichytili susedu ako vybera cudzie schranky.

Myslim, ze sud by asi aj s tym informovanim vyveskami vyhrali. Na druzstve som nahlasenu inu - kontaktnu adresu nemal. Odpocty sa podarili prave kvoli tej vysokej pokute vo vyse 90%. S vyuctovanim uz neslo robit nic, nakolko za nove preuctovanie by sa platila externej spol. vysoka suma.

Poziadal som preto o uznanie skutocnej spotreby predsedu, aby to prerokoval na schodzi najomnikov. Samozrejme na schodzu sa mi nepodarilo prijst, takze som sa mohol tesit "podpore" predsedu ako dal hlasovat proti mojmu navrhu (ved kto by chcel doplacat 150sk aby niekto neprisiel o 12000).

Takze za svoje setrenie kurenim, ktore som oi nechal jemne temperovat, aby som neskodil nekurenim susedom zaplatil za 75m bytu 21400 skk.
Najhorsie na tom je, ze si niektori ludia myslia, ze si mozu robit co chcu, lebo vacsina ludi sa nezucastnuje schodzi a taketo nevychytane opatrenia potom odsuhlasi 12 ludi za 120 bytov - hlasovanie po hodine je platne len zo zucastnenych vlastnikov/najomnikov.

Prajem Vam, aby o obdobnych pripadoch ste citali len vo forach ...
Elena Navrátilová
09.04.07,13:15
Ver, že mi je ľúto, že sa to takto vyriešilo. Ale teraz už naozaj nespravíš nič, len musíš zaplatiť. V rámci zákona sa dalo uznesenie, ktoré pojednávalo o prípade, keď sa nesprístupní byt napadnúť do 15 dní na súde. Ja viem, je to... ale iná možnosť nie je, jedine vedieť argumentovať hneď na zhromaždení. Možno stačilo upozorniť, že sa môže stať každému, že sa mu nebude dať sprístupniť byt. Hlavne ak bývajú po samom v bytoch. Hospitalizácia, súrne odcestovanie... to sú všetko veci, ktoré sú reálne. Veď najlepšie riešenie nechať u predsedu kontakt na niekoho kto Ti môže dať sprístupniť byt /kto má kľúče od Tvojho bytu/. Môžeš aj splnomocnenie na zastupovanie na zhromaždení. V konečnom dôsledku na ďalšom zhromaždení môžeš otvoriť problém so sprístupnením bytu a žiadať dodržať max. prípustný násobok vyplývajúci zo zákona. Ak to budeš vedieť pekne zargumentovať, nie je problém po konečnom výpočte a vyhodnotenia PRVN zmeniť. Nie je problém, ak máte vyregulovanú sústavu vysvetliť ľuďom, že vlastne maximálna prípustná hodnota je predsa nastavená. Za pokus to stojí, za to nič nedáš. Keď si zrátaš koľko dní si mimo byt a aké si mal skutočné náklady a v zmysle zákona aké by si mal náklady. To máte prvý rok PRVN?
janulinka
04.05.07,12:15
Nemá niekto náhodou vzor stanov SVB?
Elena Navrátilová
06.05.07,05:35
V zmluve o spoločenstve sa môže určiť, že spoločenstvo vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločenstva a podrobnejšie upravia niektoré veci obsiahnuté v zmluve o spoločenstve. Okrem zmluvy o spoločenstve prax odporúča, aby sa praktická činnosť vlastníkov bytov riadila stanovami a predpismi, ktoré prijme spoločenstvo. Stanovy poskytujú detailnejšie informácie o spôsobe fungovania spoločenstva, o právach a povinnostiach orgánov a funkcionárov spoločenstva, o spôsobe vedenia zhromaždenia spoločenstva a zasadnutia rady. Môžu stanoviť aj ďalšie detaily o fungovaní spoločenstva. Stanovy majú byť prijaté na základe rozhodnutia väčšiny členov spoločenstva a nesmú byť v rozpore so zmluvou o spoločenstve. Môžu obsahovať napr. dátum výročného zhromaždenia vlastníkov, vymedzenie práv a zodpovednosti orgánov spoločenstva, domový poriadok a pod. Majú odrážať špecifické potreby spoločenstva a situáciu v spoločenstve.
Prikladám stiahnuté z netu, hádam ako vzor postačia.
janulinka
07.05.07,07:18
Ďakujem, ako vzor samozrejme postačia.
ebenova@zoznam.sk
07.05.07,07:58
V zmluve o spoločenstve sa môže určiť, že spoločenstvo vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločenstva a podrobnejšie upravia niektoré veci obsiahnuté v zmluve o spoločenstve. Okrem zmluvy o spoločenstve prax odporúča, aby sa praktická činnosť vlastníkov bytov riadila stanovami a predpismi, ktoré prijme spoločenstvo. Stanovy poskytujú detailnejšie informácie o spôsobe fungovania spoločenstva, o právach a povinnostiach orgánov a funkcionárov spoločenstva, o spôsobe vedenia zhromaždenia spoločenstva a zasadnutia rady. Môžu stanoviť aj ďalšie detaily o fungovaní spoločenstva. Stanovy majú byť prijaté na základe rozhodnutia väčšiny členov spoločenstva a nesmú byť v rozpore so zmluvou o spoločenstve. Môžu obsahovať napr. dátum výročného zhromaždenia vlastníkov, vymedzenie práv a zodpovednosti orgánov spoločenstva, domový poriadok a pod. Majú odrážať špecifické potreby spoločenstva a situáciu v spoločenstve.
Prikladám stiahnuté z netu, hádam ako vzor postačia.


Stanovy SVB
ebenova@zoznam.sk
07.05.07,08:15
Ďakujem, ako vzor samozrejme postačia.



Stanovy - správa a údržba bytového domu *DOBRÉ !!!
janulinka
07.05.07,08:33
Ďakujem Vám všetkým za pomoc.
kalyps
07.05.07,22:11
Dobrý deň,

konečne po dlhej predlhej dobe sme sa v našom spoločenstve nejakým spôsobom na niečom dohodli potrebujem o tom vyhotoviť zápisnicu. Vie mi niekto pomôcť a nejakým spôsobom mi ponúknuť vzor zapisnice a uznesenia zo schôdze SVB?

vopred ďakujem

PS: som predseda od konca roka 2003 a toto fórum som našiel až prednedávnom (cca mesiac dozadu). škoda, mrzí ma to, mohol som sa vyhnúť mnohým problémom.

kalyps
Elena Navrátilová
08.05.07,05:32
kalyps
08.05.07,06:25
ďakujem,

niečo obdobné mám aj ja, len bolo mi povedané, že potrebujem aj uznesenie. som myslel že v tomto prípade zápisnica má iné znenie, resp. formu. neviem totižto, ako potom pôsobia.

doteraz som použival nasledovné znenie:


"...zhromaždenie na svojom zasadnutí konaného dňa dd. mm. yyyy schválilo XX-timi hlasmi z XX prítomných (celkový počet vlastníkov XX), uznesenie tomto znení:

Na Zhromaždení bol za predsedu zvolený..."

bolo mi však povedané, že na krajskom úrade, kde chceme urobiť zmenu uzavretej zmluvy o svb nám to takto nezoberú. že vraj potrebujú zápisnicu a uznesenie osobitne...

ako je teda?

ďakujem
Elena Navrátilová
08.05.07,06:34
Ja keď som dávala dodatok k zmluve o SVB musela som mať znenie uznesenia: uznesenie č. xxx Jednomyseľne bol schválený dodatok...xxx mala som jednohlasne, ale to som musela prepracovať a znenie upraviť na jednomyseľne. Uznesenie dávam na konci, po diskusii. Dám na základe priebehu zhromaždenia sa zhromaždenie uznieslo na:.... uznesenie č. xx a už som si zvykla na jednomyseľne. Vypíšem všetky uznesenia k tomu čo sa odhlasovalo. Ešte pozriem nejaké vzory, prípadne Ti moju zápisnicu upravím s vymazaním údajov. Resp. dáj mail a pošlem tam.
ebenova@zoznam.sk
15.05.07,07:58
Dobrý deň,

konečne po dlhej predlhej dobe sme sa v našom spoločenstve nejakým spôsobom na niečom dohodli potrebujem o tom vyhotoviť zápisnicu. Vie mi niekto pomôcť a nejakým spôsobom mi ponúknuť vzor zapisnice a uznesenia zo schôdze SVB?

vopred ďakujem

PS: som predseda od konca roka 2003 a toto fórum som našiel až prednedávnom (cca mesiac dozadu). škoda, mrzí ma to, mohol som sa vyhnúť mnohým problémom.

kalyps


Zápisnica z našej SVB.
Ak má niekto iný názor na zápisnice nech prilepi svoj vzor !!!
kalyps
15.05.07,17:50
ahoj,

ďakujem za priloženie zápisnice, k nahliadnutiu. nerobili nikde problémy s tým, že zápisnica obsahuje uznesenie? lebo mne spravcovská spoločnosť naznačila, že je dosť možné, že prislušný krajský úrad v košiciach mi zamietne ju zamietne.
Elena Navrátilová
16.05.07,19:02
Na KU pod ktorý patríme my, stačí len čisté uznesenie č. .. jednomyseľne schválený dodatok, resp. zmluva. Nemusela byť ani celá zápisnica. Prezenčná listina musí byť v súlade s aktuálnym LV.
janulinka
23.05.07,05:22
Prosím Vás o raduv súvislosti s vyúčtovaním v SVB a ochranou osobných údajov. Vlastník bytu chce zverejnenie vyúčtovaní za všetkých vlastníkov. Čo s tým, týka sa tohto zákon o ochrane osobných údajov?
Chobot
23.05.07,07:53
Prosím Vás o raduv súvislosti s vyúčtovaním v SVB a ochranou osobných údajov. Vlastník bytu chce zverejnenie vyúčtovaní za všetkých vlastníkov. Čo s tým, týka sa tohto zákon o ochrane osobných údajov?

Myslím, že ten vlastník sa bude odvolávať na §11 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorý hovorí:

"(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv."

Môže teda nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu, ale nemyslím si, že by mal právo pozerať vyúčtovanie ostatných vlastníkov. Hoci zákon o ochrane osobných údajov to priamo nerieši, myslím, že mu to môžete zamietnuť odvolajúc sa na zákon o ochrane os. údajov.

Veď problém je už pri zverejnení neplatičov v dome, tak aký poprask by bol, keby ste zverejnili vyúčtovanie všetkých vlastníkov.

Skúste to zahrať naopak. Povedzte mu, že ak prinesie súhlas ostatných vlastníkov so zverejnením (napr. podľa zákona o ochrane os. údajov), tak nebude pre vás problém vyúčtovania zverejniť. Bez toho súhlasu mu povedzte, že to nemôžete urobiť. Myslím, že mu padne hrebienok.:rolleyes:
janulinka
23.05.07,08:00
ďakujem pokúsim sa hoci, som niekde na stránkach porady o tom čítala, že nie je možné v žiadnom prípade zverejňovať jednotlivé vyúčtovania
Elena Navrátilová
23.05.07,20:13
Nie nesmie sa vyúčtovanie zverejňovať... na požiadanie sa predkladá účtovníctvo čerpania FPOU. Vyúčtovanie tam nespadá.
janulinka
24.05.07,06:34
Prosím Vás mám ešte jednu otázku. Sme SVB a máme v objekte spoločnú kotolňu. Jeden z vlastníkov bytov sa chce odpojiť od spoločného vykurovania. Potrebuje na to súhlas všetkých vlastníkov, alebo postačuje len nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov?
Chobot
24.05.07,07:15
Prosím Vás mám ešte jednu otázku. Sme SVB a máme v objekte spoločnú kotolňu. Jeden z vlastníkov bytov sa chce odpojiť od spoločného vykurovania. Potrebuje na to súhlas všetkých vlastníkov, alebo postačuje len nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov?

TU by som povedal, že asi nadpolovičná väčšina, lebo takéto rozhodnutie zákon nepodmieňuje dvojtretinovou väčšinou hlasov, ale ide o bežné spravovanie objektu, kde podľa zákona sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou.

Vidím, že ľudia sú strační špkulanti. Tak už im nestačí ani vlastná domová kotolňa a chcú byť úplne samostatní? Pochopil by som, keby sa chceli odpojiť od nejakého centrálneho dodávateľa.
Elena Navrátilová
24.05.07,07:32
Mňa by zaujímalo, aké rozvody kúrenia sú, ležaté, vertikálne... poloha bytu... podmienila by som súhlas podľa polohy bytu. Predsa len tie prestupy tepla sú od susedných bytov, susediacich stien. Samozrejme aj od neho. Ja by som sa snažila urobiť všetko preto, aby pochopil, že ste jeden dom, jeden celok. Pritom nech si porovná náklady v byte /približne rovnakom, rovnaký počet členov domácnosti.../ či sa mu to naozaj aj po ekonomickej stránke oplatí. Týmto by som sa aj na zhromaždení snažila vysvetliť všetkým prítomným o čom je vlastne odpojenie sa od vlastnej kotolne. Ale neviem o ničom, že by ten súhlas musel dostať.
Adam xx
24.05.07,09:15
Prosím Vás mám ešte jednu otázku. Sme SVB a máme v objekte spoločnú kotolňu. Jeden z vlastníkov bytov sa chce odpojiť od spoločného vykurovania. Potrebuje na to súhlas všetkých vlastníkov, alebo postačuje len nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov?

Zdravý rozum vraví že by mali súhlasiť všetci, zákon nadpolovičná väčšina, tak ako píše Chobot. Nie je však vôbec dôležité či sa odpojí, veď kto chce kam pomôžme mu tam. To znamená, že ten súhlas treba podmieniť dohodou, v ktorej sa mu zadefinujú podmienky, za ktorých sa s tým bude súhlasiť. Pretože dom je kúrený ústredne a medzibytové deliace konštrukcie sa v týchto prípadoch robia s čo najmenším tepelným odporom, v prípade razantných útlmov tepla v jeho byte (veď preto vlastne chce individuálne kúrenie) budú na to doplácať užívateľia susedných bytov. Okrem toho užíva aj spoločné priestory domu, ktoré sú tiež vykurované priamo alebo nepriamo predovšetkým z kotolne, mal by sa aj naďalej podieľať nejakým podielom aj na vykurovaní týcht priestorov. Tu je ešte dôležité zvážiť, aké náklady sa vlastne za vykurovanie rozpočítavajú. Či sú tam zahrnuté len náklady za palivo, elektrinu, prípadne obsluhu, alebo aj náklady za opravy a údržbu zariadenia. Pretože zriadením vlastného vykurovania sa ako podieľový spoluvlastník nemôže vzdať svojich práv na majetku (kotolňa = spoločné zariadenie domu) a teda ani povinností podieľať sa na jeho udržovaní a to bez ohľadu na to, či tento priamo alebo nepriamo využíva. Ak sú však tieto opravy financované z fondu opráv niet v tejto časti nákladov čo riešiť.
Ak je dostatočne rozumný pochopí, že zriadenie vlastného vykurovania pre neho nebude vôbec výhodou a od tohto úmyslu upustí. Najhoršie pre vykurovanie domu sú totiž takéto hybridy.
Na záver ešte, že pri rozhodovaní a odsúhlasovaní je veľmi dôležité, aby ostatní vlastníci boli o týchto skutočnostiach informovaný a vedeli rozhodovať kvalifikovane.
Jumil
24.05.07,10:01
Ak sa chce jeden z vlastníkov odpojiť od spoločného vykurovania, treba ho oboznámiť s VYHLÁŠKOU Zbierka zákonov č. 630/2005 Čiastka 246
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005,

§5

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, náklady na dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov. Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere veľkosti podlahovej plochy
bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom základná zložka sa rozpočíta aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom.

V prípade, že sa vlastníci na zhromaždení dohodnú, že základná zložka bude tvoriť 30% a spotrebná zložka 70%, potom platí to ako sa vlastníci dohodnú. Neviem, či by mal jednotlivec chuť platiť 30% nákladov základnej zložky a ešte svoje náklady na vykurovanie.
Adam xx
24.05.07,13:45
Ak sa chce jeden z vlastníkov odpojiť od spoločného vykurovania, treba ho oboznámiť s VYHLÁŠKOU Zbierka zákonov č. 630/2005 Čiastka 246
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 20. decembra 2005,

§5

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, náklady na dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov. Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere veľkosti podlahovej plochy
bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom základná zložka sa rozpočíta aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom.

V prípade, že sa vlastníci na zhromaždení dohodnú, že základná zložka bude tvoriť 30% a spotrebná zložka 70%, potom platí to ako sa vlastníci dohodnú. Neviem, či by mal jednotlivec chuť platiť 30% nákladov základnej zložky a ešte svoje náklady na vykurovanie.

Budem trocha oponovať, lebo tu sa bavíme o vlastnej kotolni, a tam si vlastníci teplo nedodávajú, ale vykurujú si vlastný dom. V tejto situácii sa na nich vyhl. 630/2005 Z.z. nevzťahuje. Môžu sa síce na rozpočítavaní podľa tohto predpisu dohodnúť, ale ani nemusia. Platí však zákon o prevode bytov do osobného vlastníctva v znení neskorších predpisov, takže treba to riešiť podľa tohto zákona.
janulinka
25.05.07,04:59
Ešte by som chcela niečo k odpojeniu sa od blokovej kotolne. Počula som, že podľa nových predpisov už nie je možné odpojiť sa od centrálneho vykurovania, teda lokálne kúrenie, ale možu sa zriaďovať len takzv. blokové kotolne, ktoré majú jeden komín. Neviete náhodou, či je to pravda a podľa akého predpisu?
Adam xx
25.05.07,13:57
Ešte by som chcela niečo k odpojeniu sa od blokovej kotolne. Počula som, že podľa nových predpisov už nie je možné odpojiť sa od centrálneho vykurovania, teda lokálne kúrenie, ale možu sa zriaďovať len takzv. blokové kotolne, ktoré majú jeden komín. Neviete náhodou, či je to pravda a podľa akého predpisu?

Tu si treba najprv vyjasniť pojmy.


Bloková kotolňa je taká, ktorá dodáva teplo, prípadne aj TÚV do viacerých domov

Domová je len pre zabezpečenie vykurovania , prípadne dodávku TÚV len do tohto domu.

Potom podľa zákona 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike § 20 môže dom ako celok skončiť odber tepla, teda vlastne sa odpojiť od blokovej kotolni, alebo z centralizovaného tepla (to je teplo dodávané diaľkovo z výhreve, ktorá zabezpečuje výrobu tepla pre určitú pomerne veľkú vymedzenú oblasť, spravidla celé sídliská, obce, alebo ich časti), len na základe zákona alebo dohodou. Pri dohode však musí odberateľ uhradiť dodávateľovi ekonomicky oprávnené náklady, ktorých výpočet je definovaný vyhláškou č. 505/2004 Z.z.
Možno si však mala na mysli individi kúrenie bytu inštaláciou tzv. turbokotlov s vyvedením spalinovodu do fasády. Toto už dnes nie je možné a spaliny treba vyviesť až nad strechu domu.
janulinka
28.05.07,06:26
Áno mala som na mysli individuálne kúrenie s vývodom do fasády. A podľa akého predpisu sa musia z takejto kotolne odvádzať spaliny do komína nad strechu?
Adam xx
29.05.07,19:53
Áno mala som na mysli individuálne kúrenie s vývodom do fasády. A podľa akého predpisu sa musia z takejto kotolne odvádzať spaliny do komína nad strechu?

Je to podľa vyhl. MŽP SR č. 706/2002 Z.z. o zdrojoch znečisťovania ovzdušia, o emisných limitoch, o technických požiadavkách a všeobecných podmienach prevádzkovania, o zozname znečisťujúcich látok, o kategorizácii zdrojov znečisťovania ovzdušia a o požiadavkách zabezpečenia rozptylu emisií znečisťujúcich látok konkrétne je to uvedené v prílohe č. 6.
Samozrejme aj tu je možná výnimka pri splnení určitých podmienok definovaných vo Vestníku MŽP SR Ročník VII/1999 čiastka 1, ale obvykle to stavebné úrady nepovoľujú.
V súlade s tým, čo som však napísal už v predchádzajúcich príspevkoch k tejto téme tvrdím, že takéto riešenie vykurovania bytu v rámci domu s vlastnou kotolňou je však s prepáčením za výraz "choré".
Kušnierik
02.06.07,00:41
Zdravim,

dakujem za Vase prispevky a nazory k mojmu starsiemu clanku (http://www.porada.sk/t2253-p62-spolocenstvo-vlastnikov-bytov.html#post317073).

Kluce som nechal u rodicov a vchodovemu dovernikovi som nechal na seba kontakt. To, ze sa dohodli na pokute nad ramec zakona, a to ze to bude 50% z najvyssej spotreby v dome a nie priemernej informovali max. vyveskou, kedze sa to ku mne nedostalo. O moj nezaujem neslo, ja som na to len doplatil, lebo som o takej pokute nevedel a co je horsie, ani nikdy nedozvedel o tom, ze som neumoznil odpocet. Keby mi to poslali doporucene, stihnem o plateny odpocet poziadat este vcas pred vykonanim rozuctovania = ziaden problem. Niektori vlastnici s kurenim nesetrili a potom nevpustili do bytu odpocitat stav a nakoniec sa smiali tym, co ich vpustili a setrili a platili viac. Navyse som sa od susedov este dozvedel, ze naviac k tomu este aj prichytili susedu ako vybera cudzie schranky.

Myslim, ze sud by asi aj s tym informovanim vyveskami vyhrali. Na druzstve som nahlasenu inu - kontaktnu adresu nemal. Odpocty sa podarili prave kvoli tej vysokej pokute vo vyse 90%. S vyuctovanim uz neslo robit nic, nakolko za nove preuctovanie by sa platila externej spol. vysoka suma.

Poziadal som preto o uznanie skutocnej spotreby predsedu, aby to prerokoval na schodzi najomnikov. Samozrejme na schodzu sa mi nepodarilo prijst, takze som sa mohol tesit "podpore" predsedu ako dal hlasovat proti mojmu navrhu (ved kto by chcel doplacat 150sk aby niekto neprisiel o 12000).

Takze za svoje setrenie kurenim, ktore som oi nechal jemne temperovat, aby som neskodil nekurenim susedom zaplatil za 75m bytu 21400 skk.
Najhorsie na tom je, ze si niektori ludia myslia, ze si mozu robit co chcu, lebo vacsina ludi sa nezucastnuje schodzi a taketo nevychytane opatrenia potom odsuhlasi 12 ludi za 120 bytov - hlasovanie po hodine je platne len zo zucastnenych vlastnikov/najomnikov.

Prajem Vam, aby o obdobnych pripadoch ste citali len vo forach ...
Ahoj

Ak môžem iba v krátkosti podotknuť robim domovnika v našom dome a tiež mi nehavaju kontakty ludia na seba ako aj ty, alebo priamo na druhu osobu u ktorej je zaisteny pristup do bytu. Ked chodili odpisovať radiatori , TUv a SV informoval som odpočtarov o uvedenej osobe, teráz robim odpisi cez tu istu firmu ja a vlastnici si to nemôžu vynachvaliť lebo ma poznaju a inač sa pušťa do bytu na odpis známi človek ako cudzi. Prve dni odpíšem ludi čo su doma a potom pošlem na všetky čisla vlastnikov čo su neni doma esemesku abi sa ozvali že odpisujem spotrebi. A tym že byvam v dome môže si každy dohodnuť uvedeny termín a čas odpisu, ale iba do určitého teminu, lebo aj ja som ombmedzeny časom odpisu. Z uvedenym priemerom 1,5 na priemernu spotrebu podla velkost neodpísaneho bytu iba tolko. keby si bol v našom dome, a nereagoval by si ani na telefon platíš to isté, ale upozornujem že do uzavretia vyučtovania môžeš nahlasiť spotreb aj sam TUV aSV. V dalšiom roku ti ale píšem že odpočet je za dva roky a ked ti napísali spotrebu v dobe neprítomnosti 1,5 vyšiu v tomto roku ked budeš doma sa odíšu skutočne spotreby, môže ti vijsť aj preplatok. Ine je ked sa zisti umyselny zasah do meradiel čo ty si nemal.

Čavko K.
Kušnierik
02.06.07,01:13
Zápisnica z našej SVB.
Ak má niekto iný názor na zápisnice nech prilepi svoj vzor !!!

Ahoj

prezrel som si tvoju zapisnicu ja pišem takto
janulinka
12.06.07,12:41
Chcem sa opýtať na jeden problém. Sme Spoločenstvo vlastníkov bytov, v bytovom dome s 18 bytmi máme umiestnenú svoju blokovú kotolnu. Sme povinní platiť poplatok za znečisťovanie ovzdušia, a podľa akého predpisu?
svojar
13.06.07,06:21
Áno, ste povinní platiť príslušnému mestskému úradu. Podľa čoho sa platí je určené vo Všeobecnezáväznom nariadení úradu ,týkajúceho sa životného prostredia
U nás máme napr. Dom záhradkárov, kde sú "gamatky", platíme 13,- Sk/rok.
Polis
13.06.07,08:48
U nás je to podľa KW kotlov a je to rozdelené podľa výkonu. Je to tak ako píše svojar. U nás je to 500,-sk za rok.
mokilko
20.06.07,17:59
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt úlatime. (pozn. sme tam 4-ia)
Orim
20.06.07,19:09
Je to len na vás majiteľoch, že máte takého predsedu. Keď ho nechcete zvolte si iného. ja viem, že to nikto nechce robiť ale ....
Chobot
21.06.07,11:17
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt úlatime. (pozn. sme tam 4-ia)

Neviem, v ktorej časti SK bývaš, ale zálohové platby vo výške 3800,- SKK, hoci aj pre jednoizbový byt nie je nič nezvyčajné. V našej bytovke v BA jedna trojčlenná rodina za jednoizbový byt platí zálohy mesačne 3700,- SKK. A navyše, zálohy nie sú až tak podstatné, hlavné je, aké je ročné vyúčtovanie, tam vidno skutočné náklady za byt.

Elektrina za spoločné priestory sa skutočne rväčšinou ozpočítava podľa osôb. Môže byť, že sa niekde dohodnú aj inak, napr. rozpočítajú rovnomerne na byty, ale to nie je spravodlivé, lebo ak v jednom byte bývajú 4 osoby a druhom iba jedna osoba, tak tie 4 osoby zažínajú svetlo na chodbe 4x častejšie, než tá jedna osoba (teoreticky). Rovnako aj výťah používajú viacej.

Ostatné je smutné, že máte takého predsedu (predpokladám, že ste založili SVB). Ako majitelia bytov máte plné právo nazerať do účtovných dokladov spoločenstva, nech si tvrdí ten predseda, čo chce. Najlepšie by bolo ho na schôdzi odvolať, alebo prejsť znovu na spravovanie domu inou formou, t.j. prostredníctvom správcovskej spoločnosti. Z toho čo popisuješ, je možné, ž robí nejaké machinácie s peniazmi, ale nemusí to tak byť. Pre objektívne posúdenie by sme museli mať aj jeho stanovisko k prípadu, preto ho nemôžem takto obviniť.

Ak s ním ale nie ste spokojní, tak ho môžete, ako som uviedol, odvolať. AK nie je vôľa ostatných majiteľov, sami nič nezmôžete. V bytových domoch je dôležité hlasovanie - menšina sa musí prispôsobiť väčšine.

Ak je to naozaj neznesiteľné, vymeňte bývanie. Ten mesačný zálohový predpis 3800,- SKK neodradí budúceho majiteľa, najmä ak uvidí, že je to za 4 osoby. Jeho bude zaujímať najmä cena bytu, nie zálohový predpis, ver mi. O predsedovi pri predaji hovoriť nemusíte.

Ale chybu ste urobili aj vy. Píšeš, že si mala z jeho útoku prasknutú lebku, lebo ťa hodil o hydrant. A to si ty alebo tvoji rodičia ne naho nepodali trestné oznámenie - ublíženie na zdraví?:confused: :confused: :confused: To sa necháš od kohokoľvek takto otĺkať?

Ak sa nevzopriete, tak si stále bude k vám a vašim susedom dovoľovať.
ebenova@zoznam.sk
28.06.07,08:21
14041Novela zákona č.182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov od 1.7.2007
anklar
28.06.07,09:49
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt úlatime. (pozn. sme tam 4-ia)
Ahoj!
Po prečítaní Tvojho príspevku ma vyhodilo zo stoličky, lietala som až po plafón, vyskočila mi hladina cukru a začala som v duchu nadávať na ostatných majiteľov bytov v bytovke. Opakujem, na ostatných vlastníkov bytov. A nie na toho drába, ktorý si so všetkými robí čo sa mu zachce.
Na neho netreba nadávať, lebo robí s vami iba to, čo mu dovoľujete. Skáče vám po hlavách s vaším súhlasom. Prosím ťa, čo za ovce sú tí ľudia? Každý si k nám môže dovoliť len toľko, koľko mu mi povolíme. Ale, to čo tomu darebákovi povoľujete vy, vlastníci bytov - nad tým za mi zastavuje rozum. Nechápem vaše postoje. Ja by som mu už dávno klepla po prstoch.
horvatm
18.07.07,12:49
Prosim vas, nemate prosim navrh zmluvy o spoločenstve podla novelizovaneho zakona z 1. juna, my mame staru zmluvu z roku 1998 a potrebujem ju ako novy predseda zosuladit s novelou alebo urobit uplne novu. aby som nieco nevynechal a nezabudol.

Nepodarilo sa mi tu najst nieco podobne.
Vdaka.
ebenova@zoznam.sk
20.07.07,12:16
Nemate niekto novú dohodu o vykonaní práce mala byť dnes v denníku SME !
Priplepte jú ako prílohu Ď.
klodin
03.08.07,08:29
chcela bz som sa informavat ake odvody suvisia s vykonom fukncie presedu svb. vopred dakujem