GabiZ
03.08.07,11:50
Odpoveď nájdeš tu http://www.porada.sk/t57660-zmluva-s-predsedom.html#post507611
Netreba zadávať otázku do viacerých tém, ak ide o rýchlosť odpovede, treba si počkať, nie vždy sa dá odpovedať okamžite. Pekný deň.
horvatm
25.09.07,12:40
Prosim o radu alebo pomoc formou sukromnej spravy aby nebola reklama,
Hladam spolahlivu firmu na dodavku vchodových dveri do nasho domu, s integrovanymi schrankami, dobrym systemom na vstupy. Tak isto ak mozete mi poradit kde sa da vyhodne pozicat nazateplenie a orpavu logii, ktora banka je teraz najjednoduchsia na vybavenie uveru.

Popripade vase skusenosti s novymi dverami spokojnost, hlinik ocel.... ako ste vyberali.
Dakujem
horvatm
27.09.07,13:39
Tak isto prosim o informacie ako riesite zimnu udrzbu, odvoz nadrozmerneho odpadu, nam vypovedala firma zmluvu, tak som bez tychto sluzieb a z domu som nikoho nenasiel, asi dam inzerat na vypomoc po okolitych domoch ale co s odpadom? ludia sa musia naucit si to riesit sami pod hrozbou pokut za ukladanie odpadu ku kontajnerom....
JankaII
15.11.07,18:38
Vie mi niekto poradiť na ktorom obvodnom úrade máme zaregistrovať dodatok k zmluve o spoločenstve,keď do 1.10. 2007 sme patrili pod kraj Trenčín a sme okres Partizánske. Pokial sa dá aj telef. kontakt. Vopred ďakujem
Elena Navrátilová
15.11.07,18:41
Vie mi niekto poradiť na ktorom obvodnom úrade máme zaregistrovať dodatok k zmluve o spoločenstve,keď do 1.10. 2007 sme patrili pod kraj Trenčín a sme okres Partizánske. Pokial sa dá aj telef. kontakt. Vopred ďakujem
Došlo len k premenovaniu úradu z krajského na obvodný. Takže ostávaš tam kam si patrila doteraz. Telefonne číslo zistíš na 1181. Aspoň u nás.
JankaII
15.11.07,18:49
Elenka diky.Dnes som volala aj na ZSVB a tam mi povedali,že kraje su zrušené,čo som vedela a adresu obvodu si musíme zistiť,tak som z toho moc múdra nebola. Ďakujem.Takže sa vlastne zmenil len názov úradu
Elzu
28.12.07,15:37
Dobrý večer!
Poraďte, prosím... Keďže nie som právnička, nie som si celkom istá, či správne chápem § 10 (6), a to "...Pri rozúčtovaní úhrad za plnenie sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome".
V paneláku, v ktorom bývam, je za výťahom priestor 7m štvorc. s plastovým oknom. Okno bolo zaplatené z fondu opráv. Na každom poschodí sú v tomto priestore elektromery pre 2 byty a stúpačky(ÚK)pre byty, kt. sú o poschodie vyššie. Keďže si viacerí tento priestor uzatvorili dverami a uzamkli, v prípade poruchy sem nie je možný voľný prístup. Vlastníci bytov takýmto spôsobom užívajú spoločné priestory ako vlastné bez toho, aby za ne platili. Vzťahuje sa na nich § 10 zák. 182/1993? Nerozumiem totiž výrazu "rozúčtovanie úhrad za plnenie"
A ešte jedna otázka... Priestorom za výťahom prechádza teplovodné potrubie vedúce do bytov na vyšších poschodiach, a tak je tu teplota minimálne 18 stupňov. Možno podľa vás tento priestor považovať za vykurovaný? Pýtam sa preto, lebo chcem vedieť, či sa na užívateľov týchto priestorov vzťahuje § 7, ods. 8 vyhl. 630/2005, ktorý hovorí, "... ak sa spoločné priestory využívajú inak ako na účel, na kt. sa zriadili, a nevyužívajú sa v prospech všetkých konečných spotrebiteľov. V takomto prípade sa náklady na dodané teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu a nebytových priestorov tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory využívajú, k celkovej podlahovej ploche alebo k celkovému obostavanému objemu všetkých bytov a nebytových priestorov."
Vlastníci totiž ako dôvod neplatenia uvádzajú fakt, že v tomto priestore nie je vykurovacie teleso (radiátor).
Chobot
28.12.07,21:17
Dobrý večer!
Poraďte, prosím... Keďže nie som právnička, nie som si celkom istá, či správne chápem § 10 (6), a to "...Pri rozúčtovaní úhrad za plnenie sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome".
V paneláku, v ktorom bývam, je za výťahom priestor 7m štvorc. s plastovým oknom. Okno bolo zaplatené z fondu opráv. Na každom poschodí sú v tomto priestore elektromery pre 2 byty a stúpačky(ÚK)pre byty, kt. sú o poschodie vyššie. Keďže si viacerí tento priestor uzatvorili dverami a uzamkli, v prípade poruchy sem nie je možný voľný prístup. Vlastníci bytov takýmto spôsobom užívajú spoločné priestory ako vlastné bez toho, aby za ne platili. Vzťahuje sa na nich § 10 zák. 182/1993? Nerozumiem totiž výrazu "rozúčtovanie úhrad za plnenie"
Žiadny zákon nestanovuje presné pravidlá pre využívanie takýchto priestorov, je to na dohode všetkých (alebo aspoň väčšiny) vlastníkov.

Poznám jeden bytový dom, kde majú tiež na každom poschodí takúto miestnosť (ale menšiu, taký slíž, cca 3m2). Majú dohodu, že byty na príslušnom poschodí môžu využívať túto miestnosť ako kumbál. Takže to majú uzatvorené a kľúče od toho majú iba byty na príslušnom poschodí - 2 byty na poschodí.

Svojvoľne by si to ale nikto nemal prisvojovať a uzamykať. A už vôbec nie iba jeden vlastník, pokiaľ to nemá odsúhlasené väčšinou.

Na vyúčtovanie využívanie takýchto priestorov iba niektorými vlastníkmi nemá vplyv, pokiaľ by to bolo ako v tom mojom spomínanom príklade. Ak by to chcel využívať iba jeden a mal by súhlas ostatných, tak by asi platil nejaký prenájom.

Inak možno v tomto prípade ani nemožno hovoriť o spoločnom priestore, ale skôr by som hovoril o spoločnom zariadení. Tá miestnosť by sa dala definovať asi ako kobka pre merače a rozvody. Spoločnou miestnosťou by bola nejaká miestnosť, ktorá by mala určený účel využitia - napr. kočikáreň, práčovňa, miestnosť pre bicykle... Táto miestnosť nemá vlastné určenie, je to len miestnosť, ktorá vznikla za iným účelom, ako napr. výťahová šachta. Tiež to nie je spoločná miestnosť, ale zariadenie.

A ešte jedna otázka... Priestorom za výťahom prechádza teplovodné potrubie vedúce do bytov na vyšších poschodiach, a tak je tu teplota minimálne 18 stupňov. Možno podľa vás tento priestor považovať za vykurovaný? Pýtam sa preto, lebo chcem vedieť, či sa na užívateľov týchto priestorov vzťahuje § 7, ods. 8 vyhl. 630/2005, ktorý hovorí, "... ak sa spoločné priestory využívajú inak ako na účel, na kt. sa zriadili, a nevyužívajú sa v prospech všetkých konečných spotrebiteľov. V takomto prípade sa náklady na dodané teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu bytu a nebytových priestorov tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory využívajú, k celkovej podlahovej ploche alebo k celkovému obostavanému objemu všetkých bytov a nebytových priestorov."
Vlastníci totiž ako dôvod neplatenia uvádzajú fakt, že v tomto priestore nie je vykurovacie teleso (radiátor).


Ani podľa mňa to nebude vykurovaný priestor. Na to, aby to bol vykurovaný priestor, by tam musel byť radiátor. To, že do miestnosti preniká teplo z potrubia, nie je vykurovanie. Tie rúry by ste mali dať zaizolovať, aby ste tam nemali únik tepla.
JaDo
23.01.08,09:43
I ja hľadám dodávateľa vchodových dverí s integrovanými poštovými schránkami. Pretože som na porade nová, nemôžem sa prihlásiť formou súkr.správy.
Ďakujem vopred za informáciu.
Petra005
24.01.08,08:26
ahojte....co sa tyka spoločenstva...podacate tu informacie ako viest uctovnictvo....ked je spravca...s.r.o.-....vedie si PU...jed je spravca SZČO...vedie si JU...ale pre ludi ,ktorí su spravovani sa vedie urcita evidencia,fo,PD,platby,knihy FA....ale uctovnictvo sa to neda nazvat...su to zdanené peniaze (robim papiere pre vlastnikov a spolocenstva 10rokov a mamina je spravca nehnutelnosti asi 30rokov)
Petra005
24.01.08,08:28
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))
zsolt69
24.01.08,15:35
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))

Nesúhlasím s Tebou. Aspoň ja mám dobrý pocit, že som pomohol ľuďom. Viem,že je to nevďačná práca ale predsa......
Heni
24.01.08,15:41
I ja hľadám dodávateľa vchodových dverí s integrovanými poštovými schránkami. Pretože som na porade nová, nemôžem sa prihlásiť formou súkr.správy.
Ďakujem vopred za informáciu.
JaDo, skús na www.123dopyt.sk (http://www.123dopyt.sk)
zsolt69
24.01.08,16:08
I ja hľadám dodávateľa vchodových dverí s integrovanými poštovými schránkami. Pretože som na porade nová, nemôžem sa prihlásiť formou súkr.správy.
Ďakujem vopred za informáciu.

Poslal som Ti ss-ku.
Halli
24.01.08,21:23
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))

Petra nenapísala by si nám tie zápory? /okrem toho, že to zoberie robiť človek, ktorý nemá patričné znalosti alebo, že ľudia v SVB nepochopili načo sa SVB zakladá? :eek:/
krskin
25.01.08,02:33
Ahojte som tu prvy krat takze za chyby sa vopred omluvam . Mam takyto problem. Ako je to zvolavanim schodze . U nas to bolo na vytahu ale podla zakona 182 by to malo byt dorucene kazdemu osobne nie? Na schodzy sa hlasovalo a pomer. meracoch a oprave strechy. Dalej na shodzy nebol pritomny zastupca spravcu - byt. druzstvo.Navyse v nasom dome ma priestory ktore prenajima takze mal by tam byt. Dalej nebolo splnene casova doba hlasovalo sa asi po 45min aj ked tam nebola nadpol. vecsina. Forma hlasovania nadpolovicna vecsina schvalene ale podla mna by mali byt prepocitane auvedene v zapisnici . O tej istej veci sa hlasovalo aj tri krat a vraj posledne hlasovanie bolo to prave. Nahnevalo ma to ze zastupkina nam hned oznamila ze aby sme riesili iba pomer. merace nakolko vyregulovanie kurenia je drahe ale podla mna bez toho to nema zmysel. Dalej zstupkina sa postazovale ze na novu strechu nie je ale 200000 na liepanie strechy no problem ved je to z FO a nie z nasich penazi.
sthruska
26.01.08,09:47
>>ved je to z FO a nie z nasich penazi.
Keď nie sú Vaše, tak sa k nim hlásim. Pravdaže sú Vaše, veď ste ich vložili Vy.
>>na shodzy nebol pritomny zastupca spravcu - byt. druzstvo
Nemusí byť. Má určitý počet hlasov (podľa počtu bytov) a to sa zohľadňuje pri hlasovaní. Spráca sa musí riadiť ustanoveniami prijatými na zhromaždení.
Na vyregulovanie kúrenia sa pozerám veľmi divne. Ešte ma nikto nepresvedčil, že to v praxi
1) sa dá uskutočniť
2) má to nejaký praktický význam - nie teoretický a splnenie zákonných povinností

Zvolávanie schôdze a hlasovanie je určené zákonom o vlastníctve... a zmluvou o SVB alebo stanovami.
Halli
26.01.08,14:49
Nahnevalo ma to ze zastupkina nam hned oznamila ze aby sme riesili iba pomer. merace nakolko vyregulovanie kurenia je drahe ale podla mna bez toho to nema zmysel. Dalej zstupkina sa postazovale ze na novu strechu nie je ale 200000 na liepanie strechy no problem ved je to z FO a nie z nasich penazi.

1/ Vyregulovanie tepelnej sústavy je prvoradé a montáž meračov na nevyregulovanú sustavu je zbytočné
2/ FO je jednoznačne príspevkom každého vlastníka /je z vašich peňazí!/a je tvorený osobitne
krskin
29.01.08,15:42
Dakujem za odpoved mam rovnaky nazor ale niekedy jednanie s ludmi je dost tazke napr. pani ktora suhlasila s liepanim strechy byva na samom vrchu kdez ja na druhom poschodi. A ohladne FO snazil som sa ludom vysvetlit ze su to ich peniaze ale zjavne to beru tak ze ked to aktualne nedavaju zo svojho vrecka aj ked to nasetrili tak je to v pohode. Ved 200000 neni moc lepsie ako by mali prispiet na novu a kvalitnu strechu.
horvatm
04.02.08,18:19
Prosim Vas ako viest v účtovníctve platby do stavebnej sporitelne? Dakujem.
Mino1
11.02.08,17:32
a ked by som mohla poradit...spoločenstvo si nezakladajte ...ma viacej zaporov ako kladov:=))

Nesúhlasím s tebou, SVB si dokonca povinná založiť zo zákona, ak je odkúpených viac ako 75% bytov do osobného vlastníctva, takže tam niet čo riešiť, samozrejme, sú to starosti a vybavovačky, my sme SVB o 4 bytoch, ale peniaze, mktoré sme platili na správu si teraz dávame radšej do rezervného fondu, odmeny si nedávame, ja tiež nie som nadšený, že ako predseda som zodpovedný za niekoľko vecí, budeme musieť podať dańové priznanie, ale taký je život.
Chobot
11.02.08,21:07
Nesúhlasím s tebou, SVB si dokonca povinná založiť zo zákona, ak je odkúpených viac ako 75% bytov do osobného vlastníctva, takže tam niet čo riešiť,

Toto vieš aj podložiť nejakým zákonným ustanovením? Nemýliš si to s niečím iným?
Karas Milan
22.02.08,15:59
>>ved je to z FO a nie z nasich penazi.
Keď nie sú Vaše, tak sa k nim hlásim. Pravdaže sú Vaše, veď ste ich vložili Vy.
>>na shodzy nebol pritomny zastupca spravcu - byt. druzstvo
Nemusí byť. Má určitý počet hlasov (podľa počtu bytov) a to sa zohľadňuje pri hlasovaní. Spráca sa musí riadiť ustanoveniami prijatými na zhromaždení.
Na vyregulovanie kúrenia sa pozerám veľmi divne. Ešte ma nikto nepresvedčil, že to v praxi
1) sa dá uskutočniť
2) má to nejaký praktický význam - nie teoretický a splnenie zákonných povinností

Zvolávanie schôdze a hlasovanie je určené zákonom o vlastníctve... a zmluvou o SVB alebo stanovami.
Vyregulovanie nechaj na odborníkov-je to vyváženie hydraulických odporov a akési "prerozďeľovanie parciálnych tlakov" t.j. aby niečo nútilo tiecť vodu aj cez tvoj radiátor a aby nepretiekla príliš rýchlo.
V praxi som to zažil tak,že sa mi zohrievala ani nie polovica rebier a polovica výšky radiátora =deky na seba pri plne otvorenom ventile!
Ahoj
Ka Mil
horvatm
02.03.08,20:08
Dobry den, prave mi bola zamietnuta a vratena ziadost o dotaciu z MVRR SR nakolko pre Bratislavsky kraj bolo pridelene malo financnych prostiredkov.
Prosim je mozne sa nejak odvolat alebo zistit viac ?
Neviete mi napisat ci je mozne a kde ziskat nejake financie aj z eurofondov alebo sa to uz niekomu podarilo?
Balkony nam zacnu o chvilu padat na hlavu...
Dakujem
sthruska
03.03.08,07:01
Neviem, že by sa dalo odvolať. Eurofondy sú pre SVB neprístupné. Ibaže by sa viac SVB spojilo. Pokiaľ nedošlo k zmene - tak to bolo asi pred 2 rokmi.
Elena Navrátilová
03.03.08,07:20
Neviem, že by sa dalo odvolať. Eurofondy sú pre SVB neprístupné. Ibaže by sa viac SVB spojilo. Pokiaľ nedošlo k zmene - tak to bolo asi pred 2 rokmi.

Presne tak. Nie je právny nárok na dotáciu z MV a Eurofondy sú otvorené na čerpanie za účelom zveľaďovania sídlisk hlavne pre samosprávy. Takže buď sa o získanie systémovej dotácie pokúsite o rok alebo ak nemáte dosť finančných prostriedkov na účte si môžete zvýšiť tvorbu FPOaU (v závislosti od stavu balkonov) alebo si zoberiete úver. Ak sú tie balkony v takom dezolátnom stave, obráťte sa na statika alebo iného odborníka o posudok skôr, kým sa nestane nešťastie. Posúdi koľko času Vám ešte technický stav balkonov dovolí ich využívať alebo už "včera" bolo neskoro. Je to určite rozumnejšie ako čakať kým sa niečo stane, nakoľko v zmysle znenia 182/993 sa dajú považovať za spoločné zariadenie domu tým, že aj oprava balkonov sa dá uskutočniť z FPOaU. Ja by som to neriskovala. Žiadna investícia nie je vysoká, ak sa má predísť nešťastiu. Na schôdzi sa už dohodnete aký spôsob si zvolíte. Je to povinnosť aj v zmysle zákona starať sa o svoj majetok.
d-a-d-a
04.03.08,18:28
Ahojky volám sa Dagmar a chcem radu máme SVB od roku 2003 doteraz sme neviedli žiadné účtovníctvo a ani sme nedávali daň priznanie čo teraz ? mUSíME TO ROBIŤ VEDIEME SI KAžDý PRíJEM AJ VýDAJ IBA V ZOšITE.dAKUJEM
ebenova@zoznam.sk
04.03.08,19:44
Ahojky volám sa Dagmar a chcem radu máme SVB od roku 2003 doteraz sme neviedli žiadné účtovníctvo a ani sme nedávali daň priznanie čo teraz ? mUSíME TO ROBIŤ VEDIEME SI KAžDý PRíJEM AJ VýDAJ IBA V ZOšITE.dAKUJEM
Príjem predsedu SVB je na základe dohody o vykonaní práce podľa
§ 226 - Zákonníka práce č. 311/2001 Z.z. v znení noviel, ktorá sa môže uzatvoriť na obnobie nie dlšie ako 12 mesiacov.

Príklad: SVB vyplaca predsedovi 1675.-SK/mesačne brutto čo je čísty príjem 1357.-Sk.
Z toho musi odviesť daň vyberanu zražkou v zmysle §43 zákona č.595/2003Z.z.o dani z príjmov na Daňový úrad 318.-Sk/mesačne.
Každy štvrťrok podávam tlačivo PREHĽAD na DÚ

Do Socialnej poisťovne odvadzám:
1. Úrazove postenie 0,8%z brutto -t.j.14.-Sk/mesačne +
2.Garančný fond 0,25% z brutto- 5.-Sk/mesačne
ak k tomu musim odovzdať Mesačný výkaz poistného+prílohu je to v zmysle zákona o SP povinné z dohody!!!

Do 31.3. musiš podať tlačivo : Daňové priznanie, Hlásenie a Výkazy NO Úč.1-01, a NO Úč2-01, ktoré najdeš na téme ktorú som vytvorila SVB-Vyplňovanie tlačiv:daňový úrad, social.poisťovňa a iné úrady
cervena
05.03.08,13:12
Mala som podobný problém pred dvomi rokmi. Boli sme SVB a platili sme správcu v dobrej viere že robí správu. V 2006 som zistila to čo vy teraz. Daňové priznanie som podala až za 2006 a teraz podám za 2007. Doplatila som dane za prenájom spoločných priestorov za roky 2004,2005 a 2006. Za 2007 som platila už priebežne. Účtovníctvo som urobila za rok 2006 -a robím rok 2007. Ak máte dobré záznamy a výpisi z účtov malo by sa to dať spraviť. Držím Vám palce.
Alena
mirar
06.03.08,17:22
právomoc predsedu svb
I-24 SVB
09.03.08,15:44
Príjmy a výdavky v zmysle zákona 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorá sa zapisuje do Daňového priznania sa zaokrúhľuje všetka smerom dole, alebo matematicky do 0,49 dole a od 0,50 hore?
Daň sa všetka zaokrúhľuje dole!

Ďakujem za odpoveď
Richard
18.03.08,12:49
Túto tému uzatváram, pretože každá téma sa má týkať jedného problému a toto je guča problémov v ktorej sa informácie nedajú ľahko dohľadať.
Ak sa chcete niečo spýtať ohľadom spoločenstiev vlastníkov bytov, založte novú tému v rubrike SVB a pomenujte tému výstižne podľa toho čo sa chcete spýtať.