PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Spoločenstvo vlastníkov bytovPages : [1] 2 3 4

Nella
04.10.04, 17:45
Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?

Richard
06.10.04, 07:39
nella, preradil som ti túto tému do účtovníctva, myslím že medzi aktuality to práve nepatrí :-)

Čo sa týka účtovníctva, záleží akú právnu formu si zvolíte, ale pravdepodobne budete viesť účto ako neziskovky.

Najlepšie si na to objednať externú firmu. Ak nebudete mať žiadnu, kľudne sa spýtajte mňa, alebo tu na Porade.

AdaG
06.10.04, 18:16
Už sme sa tu o spoločenstvách bavili. Nerozumiem celkom, ako vás mohol spravovať niekto, keď ste neboli SVB?!
Kľudne si to spoločenstvo založte, môžte účtovať v JÚ (všetko spolu aj s DPH), len peňažný denník bude iný - nebavíte sa o príjmoch a výnosoch z hľadiska dane z príjmov, ale o príjmoch a výdavkoch potrebných na chod SVB.
Ak treba, rada poradím, spravujem viac SVB od r. 1998.
Odporúčam cez "hľadať" vyhľadať "spoločenstvo vlast. bytov" a dozviete sa viac!

Hlinkovx
07.10.04, 05:03
To AdaG...
my sme spoločenstvo zakladali tiež až minulý rok.. a predtým /keď sme neboli spoločenstvo/ a aj teraz /keď už sme/ mám robila jedna správcovská firma správu... nevidím v tom problém, ale je fakt , že to bola firma, ktorá vznikla trasformáciou bytového podniku... súkromníci nás nechceli vziať pod seba... zdôvodnili to tým, že musíme mať najprv založené spoločenstvo VBaNP...

AdaG
07.10.04, 17:41
Prekvapilo ma to preto, lebo u nás Mesto predajom prvého bytu nájomníkovi do osobného vlastníctva zakladá SVB so všetkými náležitosťami a zaregistrovaním s tým, že neodkúpené byty vlastní naďalej Mesto a je členom SVB s počtom hlasov v SVB rovným počtu neodkúpených bytov.
Ak to len trochu okolnosti dovoľujú (sú ochotní a schopní ľudia v SVB), odporúčam samosprávu. Účtovníctvo môže viesť niekto aj mimo SVB formou príkaznej zmluvy, dohody o vyk. práce alebo ak je to živnostník, na faktúru.

Hlinkovx
07.10.04, 20:10
Asi k tomu nepristupujú všade rovnako.. neodkúpené byty tiež u nás vlastnilo mesto... ale nezakladali sa žiadne SVB... väčšinou zakladali SVB - čka v tých domoch, kde neboli všetky byty odkúpené...
Ochotní ľudia u nás s tým strašne rýchlo aj skončili... jednoducho sa nezavďačíš ničím.. je to z vlastnej skúsenosti... takže ako ja hovorím.. ruky preč od toho...máme tu samých dôchodcov a ťažko im budeš niečo vysvetlovať... oni žijú svojimi seriálmi, telenovelami a to je všetko ... ale byty ich nezaujímajú...a hlavne , keď nemusia na nič dať peniaze... je to prvoradé.... takto to funguje u nás...

Janca
08.10.04, 05:09
Mam tiez nejake skusenosti s SVB, ak sa vsak u Vas nenajdu ochotni ludia, ktori sa budu o dom a vsetko okolo neho starat, vsetkym donekonecna vysvetlovat "preco", tak potom neviem. Odporucila by som Ta vsak na stranku Zdruzenia SVB v Kosiciach, ktori maju za ulohu sa starat aj o zacinajuce SVB, popr. Ta budu kontaktovat na regionalneho poradcu /www.zsvb.sk/. Ozaj odkial si ?

Hlinkovx
08.10.04, 05:18
To JANCA... som z PRIEVIDZE...ako aj ty..!!
Len bohužiaľ... mňa už to večné prečo prestáva baviť... Je nás 46 bytov a 12 chodíme na schôdzu... takže o čom to je.... Ja síce viem, že sa treba o to starať.. ale ostatným to nevysvetlíš...

Janca
08.10.04, 05:28
Tak len dufam, ze to bude veselsie po tej novele, tam uz nebudes musiet prosit nikoho aby racil prist na schodzu. Rozhodnu o nom ti, ktori tam budu. Ako poskracujete v preregistracii SVB ?

Hlinkovx
08.10.04, 05:35
Poviem to tak... spoločenstvo máme založené... do žiadneho združenia sa nechystáme... lebo splácame úver na strechu...vo fonde nie je ani fuka.. a ľudia nemajú záujem...
Ohľadom čoho má byť tá novela.. ak môžeš, niečo o tom napíš...Díky

GABRIELA
14.10.04, 09:10
Dostala som sa na poradu asi po dvoch týždňoch, a aká radostná správa. Je tu aj niekto z Prievidze, a navyše robí aj v spoločenstve.
Nebojte sa pustiť do samosprávy. My sme sa rozhodli pred dvoma rokmi. Prevzali sme z Bytosu len veľmi malú sumu do FÚO. Za tie dva roky sme sme sumu zdvojnásobili. Včera začali robiť strechu, všetky nutné služby sú zrazu lacnejšie. Je to ťažké ale ide to. Chce to veľa trpezlivosti a pevných nervov.

Hlinkovx
14.10.04, 09:41
TO GABRIELA:
Nás spravuje Bytos... ale pre nezáujem ľudí, by som sa do samosprávy nepustila..
Robíš účtovníctvo ty... , alebo niekto iný...?!

Janca
14.10.04, 10:15
Dnes je v Prievidzi velke sedenie s I.Staveb. sporitelnou. Su tam uz vacsie vyhody pre SVB na sporenie ako PO, moznost vyhodne cerpat medziuver a pod. Kto mozte pridte, hoci sa tam muselo dopredu nahlasovat, myslim, ze nebude problem sa tam dostat. Bude to v aule VSDS, byvale OV KSS o 16.00.
To Hlinkovx:
tych zmien je tam naozaj vela, ale napr. pre nas je velkym prinosom, ze uz su paky na tych co neplatia, co nechodia na schodze, jednoduchsie a rychlejsie rozhodovanie. Lahke to nebude nikdy, lebo nam stat predal zastarale domy /slavne odkupovanie za bagatel sa oplatil, ked preniesli zodpovednost na nas/. Opravy, udrzbu a aj zhananie penazi aj nadalej musime sami. Ak nemas novelu zakona od 1.7.2004 napis, poslem Ti ju ale az zajtra, lebo CD som nechala doma. Z dovodu novely sa musia urobit preregistracie zmluv o SVB do konca roka a platit sa ma mesiac dopredu. Dalej spravcovia tam maju vela novych uloh a hlavne musia viest Vase peniaze osve od svojich,atd...

Hlinkovx
14.10.04, 10:23
To JANCA
Ďakujem za vysvetlenie...
novelu zákona mi môžeš kľudne poslať..ale radšej mám takýto pokec..aký si mi napísala... nemusím totiž študovať zákon...však aj tak nemám na to momentálne čas..

Janca
14.10.04, 10:25
Pokusim sa Ti vytiahnut z tej novely nejaky vycuc a potom Ti to poslem hoci aj na sukromnu adresu. Len musim este dorobit jednu DPH a o svojej ani nehovorim. Takze urcite nezabudnem.

Hlinkovx
14.10.04, 10:30
TO JANCA:
budem moc rada... však nemusíš sa s tým ponáhľať...kľudne si dorob, to čo potrebuješ.. Díky

Janca
14.10.04, 10:48
Vyuzijem tuto rubriku na dohodu Prievidzanov, aby sme isli na to skolenie p. Mihala spolu, mozme cestou pokecat o roznych problemoch co Vy na to ?

Hlinkovx
14.10.04, 10:55
Nebolo by to zlé riešenie.. ale mne už šéfino povedal, že na školenie môžem zabudnúť...
takže bezo mňa...

Janca
14.10.04, 11:00
Ak sa mi tam podari ist, sprostredkujem o com sme debatili, ved aj Ty nam davas mnozstvo cennych rad a vycucov. Tak zatim

Hlinkovx
14.10.04, 11:03
To by bolo super... lebo šéfino to nejako nechce pochopiť.. že človek aj na školenie musí ísť..

GABRIELA
15.10.04, 06:47
Ja robím účtovníctvo v spoločenstve sama. Nie je to také hrozné. Práve sa chystáme urobiť zmeny v Zmluve o spoločenstve, tak aby sme to stihli do konca roka.
Ten zákon si treba bezpodmienečne prečítať . Nikdy sa nespoliehajte na nejaký výcuk, aj keby bol akokoľvek dobrý.
Dá sa vytlačiť na stránke www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk). Ak by s tým bol problém, tak sa môžme stretnúť a donesiem ofotený.
Čo sa týka školenia s PSS ja asi neprídem. Nie je čas. A navyše najbližšie tri roky budeme firme, ktorá nám začala robiť strechu splácať faktúru. Takže na PSS nebude. A o tri roky uvidíme.
Na školenie p.Mihála ja určite nepôjdem, lebo mzdy nerobím ani v práci.
Ak sa dozviete niekto ako čo naefektívnejšie vyplácať v SVB predsedu a spol, tak sa ozvite.
Poprípade sa môžme stretnúť aj na káve v PD, aspoň by sme sa spoznali.
Gabriela

Hlinkovx
15.10.04, 07:00
To Gabriela:
Možno to nie je fakt také hrozné... ale ja mám dojem, že niekedy neviem, čo skôr robiť... Osobne by som sa do toho nikdy nepustila...po skúsenostiach, ktoré mám u nás v dome..nie!!... Ja v spoločenstve žiadnu funkciu nezastávam./našťastie/ .. takže ten výcuc je pre mňa bohato postačujúci./ a budem moc vďačná zaň/ ... a nemusím tráviť čas nad študovaním zákonov, ktoré pri svojej práci nepotrebujem... Je to skôr môj osobný záujem...aby som vedela, čo a ako ... popr. to môžem využiť na schôdzi..

Proti stretávke osobne nič nemám, ale zo mňa aj tak nič nevytiahnete...bo nič neviem
SILVIA

Janca
15.10.04, 10:36
Gabriela je podla Teba mozne urobit ziadost o preregistraciu zmluvy zjednodusene tak, ze v navrhu uvedieme, ze povodna zmluva sa rusi v plnom rozsahu a v plnom rozsahu sa nahradza novym znenim ? Nechcem tu robit cely pokec ako sa robia zmeny v registroch napr. obch. spolocnosti... urcite vies o com hovorim .... lebo to by som defakto opisala v navrhu na preregistraciu celu povodnu aj celu novu zmluvu. Alebo aspon nemas kontakt priamo na nejaku "odpovedischopnu" dusu na registri pre SVB na Krajskom urade ?

Janca
15.10.04, 10:38
Robila som dotaz aj na zdruzenie, ale mi nedali este odpoved a p. Tk.. asi na nas nema cas.

GABRIELA
15.10.04, 11:55
Ja som nad tým už tiež rozmýšľala, lebo tých zmien bude teraz asi dosť. Ale my máme stretnutie budúci týždeň v stredu a tam sa dohodneme. Pokiaľ ale viem v zákone je to napísané, že zmeny sa robia dodatkom k zmluve. V princípe je to ale to isté, ak sa celá zruší a nahradí novou. Len na tej zmuve je za jednu stranu podpísané mesto, síce neviem prečo, ale tam by mohol nastať problém. Neviem ako je to u Vás.

Ja som tou kávou vôbec nemyslela ťahanie rozumov. Budem teraz dosť múdra, ale nemyslím si že to potrebujem. Ja si tie zákony čítam poctivo sama, a snažím sa to pochopiť sama pre seba. Ale niekedy je veľmi fajn si veci možno utvrdiť, príp. pri takýchto debatách aj zmeniť názor.

Príjemný víkend.

sway
15.10.04, 13:11
Zdravim,
možem sa pripojiť? - som moc rada, že som sem nakukla, moc by som potrebovala spomínanú novelu - škoda-preškoda, že ste tak ďaleko - ja som Trnava, možem poprosiť o zaslanie?? dík. sway

eviketa
15.10.04, 16:51
Janica, mam podobný problém a ak by si mohla ten výcuc zaslať aj mne, budem povďačna.

Hlinkovx
15.10.04, 19:30
Ja som nad tým už tiež rozmýšľala, lebo tých zmien bude teraz asi dosť. Ale my máme stretnutie budúci týždeň v stredu a tam sa dohodneme. Pokiaľ ale viem v zákone je to napísané, že zmeny sa robia dodatkom k zmluve. V princípe je to ale to isté, ak sa celá zruší a nahradí novou. Len na tej zmuve je za jednu stranu podpísané mesto, síce neviem prečo, ale tam by mohol nastať problém. Neviem ako je to u Vás.

Ja som tou kávou vôbec nemyslela ťahanie rozumov. Budem teraz dosť múdra, ale nemyslím si že to potrebujem. Ja si tie zákony čítam poctivo sama, a snažím sa to pochopiť sama pre seba. Ale niekedy je veľmi fajn si veci možno utvrdiť, príp. pri takýchto debatách aj zmeniť názor.

Príjemný víkend.
Gabriela...asi si ma zle pochopila../alebo som to blbo napísala/ . myslela som to tak, že o tom nič neviem, pretože sa tým nezaoberám... takže žiadne konzultácie so mnou nie sú možné v tom zmysle/ táto oblasť je mi cudzia/ ....zaujímala ma táto téma, iba ako vlastníka bytu...
Ak som sa ťa dotkla, tak prepáč

GABRIELA
18.10.04, 05:38
Pre HlinkovxNie som urážlivý člen tejto porady. J alen viem že niektorí ľudia neradi púšťajú svoje vedomosti, a tak som sa ani ja nechcela nikoho dotknúť, že chcem ťahať rozumy. Budem rada ak sa ozveš a niekedy pohľad toho nezávislého , ako vlastníka bytu môže byť veľmi prínosný.

Novela zákona je na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) v čiastke 155 ako zákon 367/2004.
Ospravedlňujem sa , neviem to odtiaľ preposlať.

Hlinkovx
18.10.04, 06:36
To Gabriela: vyjasnili sme si to...tak to hoďme za hlavu
Ja by som rada nejaké info vypustila.. ale fakt nič neviem.. ohľadom tohto
stretnutie môže byť... nie je problém.. ale až po 25. ..mám totiž DPH-čko..a som v sklze
Díky za novelu, stiahla som si ju ...a počkám na výcuc...

sway
22.10.04, 05:57
moc ďakujem za adresu zákona
sway

Janca
22.10.04, 06:15
DPH je dorobena, tak hor sa na zakon. Ako som medzicasom zistila, novy zakon uz mate stiahnuty, tak idem k tomu "vycucu" podla pokecu, ktory bol vydany aj v PRAVDE dna 30.6.2004. Takze opis:
Ktore nove ustanovenia prinasa novela:
- prilohou zmluvz o prevode vlastnictva bytu musi byt o.i. aj vyhlasenie spravcu alebo predsedu spolocenstva, ze byvaly vlatnik nema ziadne nedoplatky §5,
- v pripade druzstevnych bytov sa spolocenstvo vlastnikov moze zriadit az vtedz, ak je do vlastnictva clenov druzstva prevedena viac ako nadpolovicna vacsina bytov a NP v dome - §6,
- podrobnejsia je v zakone definicia spolocenstva - nalezitosti zmluvy, cinnosti, zapis do registra spolocenstiev - §7 /novym prvkom je obmedyenie konfliktu zaujmov funkcii predsedu a clena rady, register je vedeny na KU podla sidla spolocenstva, spolocenstvo moze uyavriet zmluvu o uvere napr. na opravu domu/,
- pribudli ustanovenia o spravcovi, jeho zodpovednosti a zmluve o vykone spravy - §8 /hospodarenie spravcu musi byt oddelene od hospodarenia s prosriedkami ziskanymi od vlastnikov/,
- z FPaUO mozno financovat aj opravy balkonov a lodzii, prechodne mozno fond pouzit na uhradu za plnenie spojene s uzivanim bytu, prostriedky fondu musia byt vedene oddelene od prostriedkov na uhrady za sluzby - §10,
- vlastnik bytu musi na poziadanie umoznit vstup do bytu kvoli yariadeniam na meranie spotreby vody a tepla, ak hrubo poskodzuje byt alebo NP, moze sud na navrh nariadit predaj jeho bytu - §11,
- vlastnik bytu moze kedykolvek nahliadnut do dokladov tykajucich sa spravy domu - §11,
- system hlasovania by mal prinutit vlastnikov vacsou mierou sa zaujimat o celkove dianie v dome /po hodine od zaciatku schodze moze v urcitych veciach rozhodnut len nadpolovicna vacsina zucastnenych/ - §14,
- podrobne su urcene nalezitosti zmluvy o vystavbe, vstavbe a nadstavbe domu, ako aj podmienky uskutocnovania stavebnych uprav v byte - §21, §22.
Tot zhruba.

Janca
22.10.04, 06:17
To z a y stale prehadzujem, dufam, ze to moc nevadi, snazila som sa velmi rychlo pisat a okrem toho je uz po DPH a je kooooonecne piatok.

sway
22.10.04, 06:20
znova vďaka - gratulujem k DPH, ja som este zdaleka neskoncila
sway

Hlinkovx
22.10.04, 06:44
To JANCA:
díky za výcuc...je to super...takto môžeš vycucávať každý nový zákon...
DÍKY MOC

Janca
22.10.04, 07:29
Viac roboty ma bude stat ta preregistracia. Nechcu uznat dodatok v zneni: vymazuje sa cela stara zmluva a zapisuje sa cela nova zmluva. Musim to od slova, doslova a najhorsie je to, ze ma este caka registracia na ochranu osob. udajov. Ozaj, myslis, ze to musi splnat aj SVB? Mam dojem, ze dostanes odomna v dohladnej dobe pozvanie na FERNET alebo nieco co lubis, aby som Ta vyuzila, zneuzila ??? Lebo kavu nepijes, ako si hovorila. Ale uz je tu konecne vikend, tak vela cerstveho vzduchu prajem.

Hlinkovx
22.10.04, 08:13
TO JANCA...
príjemný víkend aj tebe... idem zaniesť DPH-čko...takže potom už bude voľno...
Ohľadom toho SVB- registrácia teba, ako účtovníčky....nie je nutná...
ale SVB-by malo poslať formulár..a na základe neho.. sa posúdi../čiže úrad posúdi / ..či registrácia nutná je ...alebo nieje....Ale formulár každopádne treba poslať...
Ohľadom Fernetu... nepijem..ale ani to nie je nutné..keď viem..poradím...keď nie..tak jednoducho mlčím.. Silvia

GABRIELA
25.10.04, 07:35
Ahojte dievčence ( zatial som tu nenašla chlapa) . Nebola som tu už dosť dlho, a tak sa chcem opýtať, čo je to za registráciu na ochranu osôb?

Hlinkovx
25.10.04, 07:51
TO Gabriela:
SVB by malo poslať formulár na registráciu..týka sa to zákona o ochrane osobných údajov.. /v tomto prípade osobných údajov vlastníkov bytov a nebytových priestorov/
úrad posúdi, či je registrácia nutná..alebo nie..ale formulár je nutné tam poslať...

GABRIELA
25.10.04, 08:00
Len neviem aký formulár , a na aký úrad to treba poslať. No som z toho pako.

Hlinkovx
25.10.04, 08:03
Úrad na ochranu osobných údajov...
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php3?page_id=276
tu máš formulár a pokyny na jeho vyplnenie
a tu kontakt na úrad - telefón, sídlo, e-mail...
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php3?page_id=257

GABRIELA
25.10.04, 08:35
Veľmi pekne ďakujem.

Hlinkovx
25.10.04, 08:41
nemáš za čo

Nella
25.10.04, 19:01
Poradí niekto, kto má skúsenosti so zmluvou o spoločenstve vlastníkov bytov, čo sa má zarátať do majetkových pomerov spoločnosti

GABRIELA
26.10.04, 14:26
Ja tiež trápim so zmluvou o spoločenstve, a do majetkových pomerov dám :

1. prostriedky vlastníkov bytov a nebytových priestorov do fondu prevádzky, údržby a opráv
2. prostriedky vl.bytov a NP na správu domu
2. príjmy z prenájmu...§10 odst.2
3. príjmy z majetkových sankcií

a tiež použitie týchto prostriedkov

Nella
27.10.04, 03:53
Díky za radu,
my sme už včera zmluvu schválili a dala som majetkové pomery takto:
(1 )Spoločenstvo hospodári:
a) s fondom prevádzky, údržby a opráv,
b) s úhradami vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia ("úhrady za plnenia") spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov,
c) s príspevkom na zabezpečenie činnosti spoločenstva.
(2) Spoločenstvo je povinné finančné prostriedky vybrané od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zhromažďovať len na účtoch v banke.
(3) Fond sa ďalej tvorí úrokmôi z úložiek, dotáciami, prípadne z iných zdrojov.

Janca
27.10.04, 04:06
Nela, my sme do zmluvy zamontovali, ze na drobnu reziu mozme peniaze mat aj v pokladni /schvaleny limit/. Lebo napisat len na uctoch v banke by podla mna znamenalo kupit napr. sanon na fakturu ?

GABRIELA
05.11.04, 06:09
Viac roboty ma bude stat ta preregistracia. Nechcu uznat dodatok v zneni: vymazuje sa cela stara zmluva a zapisuje sa cela nova zmluva. Musim to od slova, doslova a najhorsie je to, ze ma este caka registracia na ochranu osob. udajov. Ozaj, myslis, ze to musi splnat aj SVB? Mam dojem, ze dostanes odomna v dohladnej dobe pozvanie na FERNET alebo nieco co lubis, aby som Ta vyuzila, zneuzila ??? Lebo kavu nepijes, ako si hovorila. Ale uz je tu konecne vikend, tak vela cerstveho vzduchu prajem.

Janca, môžem sa opýtať kde si volala, že nechcú uznať dodatok výmazom starej zmluvy. Ja by som totiž chcela vedieť, kto nám podpíše dodatok k zmluve keď pôvodnú zmluvu podpisoval mesto a my? Vlastníci sú jedna strana a druhá ? mesto? čo s tým má? Ale dodatok sa vždy robí ako dvojstranný úkon s pôvodnými zmluvnými stranami.
Ako ste to vyriešili?
Nemáš nejký kontakt na Krajský úrad, alebo nejaký obvodný??
Som tiež z PD.

Nella
14.11.04, 20:31
"Na Slovensku je to tak......"
Ako vlastníci bytov sme dostali od správcu k 31.12.2004 výpoveď zo správy s tým, že k 30.11.2004 máme oznámiť predsedu SVB, aby náš terajší správca, ktorý je zároveň dodávateľom tepla, TÚV a SV, mohol s nami uzatvoriť zmluvy na dodávku uvedených služieb. Polročná lehota bola dodržaná.
Dňa 28.10.2004 sme podali na KÚ Trnava návrh na zápis do registra SVB. Sme presvedčení, že sme splnili všetky náležitosti, ktoré ukladá §7(2) Zákona 182/1993, lebo splnomocnený zástupca vlastníkov predložil všetky potrebné dokumenty vrátane výpovede zo strany terajšieho správcu. Správny orgán neupozornil ani na chyby alebo nedostatky, ktoré treba odstrániť, ale nepostupuje podľa ods. (4) a (5) §7 toho istého zákona. Dňa 8.11.2004 sme od neho dostali informáciu, že registrácia nemôže byť vykonaná, nakoľko výpoveď zo správy je ku dňu 31.12.2004 a registračný úrad môže práve preto zaregistrovať naše SVB až v januári 2005 a že takýchto prípadov majú viac (to snáď mala byť útecha).
Javí sa nám to nesprávne, lebo medzi ukončením správy a novou registráciou SVB bude obdobie tzv. bezvládia. Až po registrácii SVB je možné urobiť ešte veľa potrebných krokov k zabezpečeniu jeho činnosti, ako napr. vybaviť IČO na štatistickom úrade, pečiatku, účet v banke, uzatvorenie zmlúv na služby a následne vysporiadanie sa s terajším správcom – prevziať účtovníctvo, vykonať prevod peňazí.
Vidí sa nám, že postup registračného úradu je v rozpore s ods. (2), §8a už citovaného zákona – je vlastne jeho marením, predovšetkým jeho poslednej vety.
Myslelo sa pri tvorbe zákona na to, ako budú fungovať služby pre byty v období tzv. bezvládia? Veď také obdobie by podľa už citovaného zákona ani nemalo a nemohlo vzniknúť!
Okrem iného vyvstáva otázka, kto zabezpečí služby pre vlastníkov bytov, keď:
1. terajší správca – v januári už ním nebude,
2. nové SVB – musí v januári čakať na zaregistrovanie a do toho času nemôže robiť žiadne právne úkony.
Alebo nemala pracovníčka KÚ interný pokyn správny a registrácia môže byť vykonaná? Veď žiaden z §§ Zákona 182/1993 tomu neodporuje, alebo snáď jestvuje nejaká prekážka o ktorej nevieme, alebo ide o nesprávny výklad zákona?
....ozvite sa, ak ste sa i vy s niečím podobným pri registrácii stretli.....

Hlinkovx
15.11.04, 06:12
Ešte mám takú otázočku....to každé spoločestvo musí teraz robiť novú zmluvu o spoločenstve?! ak áno..Čo je v nej iné..ako v zmluve spred roka, keď sme spoločenstvo zakladali?! Ďakujem za odpoveď

GABRIELA
15.11.04, 16:19
Nella, prečítala som si Tvoj príspevok, a zjavne ste našli dieru v zákone 182/1993 a jej novele. Asi by ste si mali pripraviť podklady tak, aby Vás čo najskôr zaregistrovali v januári 2005. Ale súhlasím s tým, že na KÚ nevedia čo majú robiť.
Na druhej strane, keď nad tým tak rozmýšľam,naozaj nemôže existovať súčastne zmluva o výkone správy aj zmluva o spoločenstve. Asi to teraz zaregistrovať nemôžu.
Ja som volala na KÚ v TN. Tam pani ktorá to má na starosti bola evidentne v pomykove keď som chcela informácie. Nakoniec mi povedala, aby som jej poslala list so žiadosťou o podklady potrebné k zmene zmluvy o spoločenstve formou dodatku, a musela som jej poslať hneď na začiatku kolok vo výške 400 Sk za vykonaie registrácie ( aj keď by čisto teoreticky ešte k dodatku nemuselo dôjsť??). Zatiaľ som ešte podklady nedostala. Uvidíme.

Myslím si že zmluvu o spoločenstve bude musieť každé spoločenstvo novelizovať dodatkom, podľa mňa sú tam závažné zmeny. Treba si porovnať zmluvu so zákonom.

Hlinkovx
15.11.04, 18:42
TO GABRIELA:
ďakujem...za radu

susu
15.11.04, 23:17
Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Do rocneho obratu 3 mil. Sk staci JU - neplatca DPH.

susu
15.11.04, 23:21
Už sme sa tu o spoločenstvách bavili. Nerozumiem celkom, ako vás mohol spravovať niekto, keď ste neboli SVB?!
Kľudne si to spoločenstvo založte, môžte účtovať v JÚ (všetko spolu aj s DPH), len peňažný denník bude iný - nebavíte sa o príjmoch a výnosoch z hľadiska dane z príjmov, ale o príjmoch a výdavkoch potrebných na chod SVB.
Ak treba, rada poradím, spravujem viac SVB od r. 1998.
Odporúčam cez "hľadať" vyhľadať "spoločenstvo vlast. bytov" a dozviete sa viac!
Aj vlastnici bytov, ktori nezalozili SVB musia byt nejako spravovani. Vid novelu paragraf 8. Spravca na zaklade zmluvy o vykone spravy.

susu
15.11.04, 23:26
To AdaG...
my sme spoločenstvo zakladali tiež až minulý rok.. a predtým /keď sme neboli spoločenstvo/ a aj teraz /keď už sme/ mám robila jedna správcovská firma správu... nevidím v tom problém, ale je fakt , že to bola firma, ktorá vznikla trasformáciou bytového podniku... súkromníci nás nechceli vziať pod seba... zdôvodnili to tým, že musíme mať najprv založené spoločenstvo VBaNP...
Je mozne, ze ti sukromnici nemali zaujem len preto, za je vo Vasom dome malo bytov a vela problemov. Pokial niekto nechce mat zalozene SVB, ziaden zakon ho nemoze donutit zalozit SVB, ale sprava sa musi zabezpecit zmluvou o vykone spravy.

GABRIELA
18.11.04, 05:48
Myslím si že SVB musí byť vždy založené, vlastne prechodom bytov do súkromného vlastníctva. A potom je možné sa rozhodnúť či sa bude spravovať samé cez Zmluvu o spoločenstve vlastníkov bytov, alebo sa nechá spravovať cez Zmluvu o výkone správy.

Hlinkovx
18.11.04, 05:55
GABRIELA:
prečo si myslíš, že SVB musí byť vždy založené.?...podľa mňa SVB nie je nutné zakladať...

A ešte taká malá otázočka... teraz tú novú zmluvu o spoločenstve..kto ju má vytvoriť? ...my, ako vlastíci bytov.?! .alebo firma, ktorá nás spravuje...?!
Ďakujem..

Hlinkovx
18.11.04, 06:01
Je mozne, ze ti sukromnici nemali zaujem len preto, za je vo Vasom dome malo bytov a vela problemov. Pokial niekto nechce mat zalozene SVB, ziaden zakon ho nemoze donutit zalozit SVB, ale sprava sa musi zabezpecit zmluvou o vykone spravy.Správu sme mali ošetrenú zmluvou o výkone spravy....
ukáž však mi barák, v ktorom nie je problém...myslím si, že taký ani neexistuje...
1. Problém...máme s jedným bytom, v ktorom zomrel nájomník / mal zaplatené tri splátky na byt/ a mesto po jeho smrti nevypovedalo zmluvo o predaji bytu/..a takto sa to ťahá už 2 roky...
2. Problém z dôvodu splácania úveru na strechu..nie je dostatok financíí / vo FO/

a podľa mňa 46 bytov...nie je zase tak málo...
je fakt..že sa k nám nikto nehrnie..ale myslím si, že je to čiastočne zapríčinené aj prístupom ľudí...keď zo 46 ľudí príde 12 na schôdzu..vypovedá to niečo o ľuďoch baráku..

Nella
18.11.04, 13:28
Nella, prečítala som si Tvoj príspevok, a zjavne ste našli dieru v zákone 182/1993 a jej novele. Asi by ste si mali pripraviť podklady tak, aby Vás čo najskôr zaregistrovali v januári 2005. Ale súhlasím s tým, že na KÚ nevedia čo majú robiť.
Na druhej strane, keď nad tým tak rozmýšľam,naozaj nemôže existovať súčastne zmluva o výkone správy aj zmluva o spoločenstve. Asi to teraz zaregistrovať nemôžu.
Ja som volala na KÚ v TN. Tam pani ktorá to má na starosti bola evidentne v pomykove keď som chcela informácie. Nakoniec mi povedala, aby som jej poslala list so žiadosťou o podklady potrebné k zmene zmluvy o spoločenstve formou dodatku, a musela som jej poslať hneď na začiatku kolok vo výške 400 Sk za vykonaie registrácie ( aj keď by čisto teoreticky ešte k dodatku nemuselo dôjsť??). Zatiaľ som ešte podklady nedostala. Uvidíme.

Myslím si že zmluvu o spoločenstve bude musieť každé spoločenstvo novelizovať dodatkom, podľa mňa sú tam závažné zmeny. Treba si porovnať zmluvu so zákonom.

Gabriela,
díky za názor, to s tou dierou bude určite pravda, ale musím napísať, že ľady sa pohli. Neviem, čo to zapríčinilo, poslala som pár mejlov so žiadosťou o info na viaceré ministerstvá a za pár dní mi z KÚ zavolali, že nás zaregistrujú. To vieš, že si našli ešte nejaké maličkosti, ale to som už vyriešila a neboli to ani naše nedostatky. Asi by som sa vyjadrila takto: Štátny úradník má iba jedno šťastie, že nemá konkurenciu!!! No možno aj im nastanú ťažké časy, keď sa budú môcť vybaviť všetky doklady elektronicky.
Oznámim, keď dostanem registráciu - lebo to ozaj bola fuška.
Neviem, čo všetko treba k zmene zmluvy, ale my k založeniu SVB sme potrebovali tieto doklady:
zmluvu o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach
doklad o bezúhonnosti predsedu spoločenstva
zápisnicu a prezenčnú listinu zo schôdze vlastníkov
vypovedanie zmluvy o správe
aktuálny výpis z listu vlastníctva
kolok v hodnote 500 Sk
Zatiaľ toľko
Nella

GABRIELA
18.11.04, 16:15
Nella, chcem sa ešte spýtať jednu vec, ktorú som si ja nevedela vyjasniť s pani na KÚ v TN. Od vytvorenia SVB sa nejaké byty vymenili, predali a pod. Pani mi povedala že potrebujem k zaregistrovanie okrem toho čo si napísala aj ty ešte papier o pristúpení k SVB podpísaný novými vlastníkmi bytov. Ja si však myslím že keď mám odfotenú zmluvy o kúpe bytu, darovaciu zmluvu a pod. kde tieto zmluvy obsahujú zo zákona formulu o pristúpení k SVB,malo by to stačiť ak by som im tieto kópie zmlúv poslala ako prílohu. Ona však odo mňa chce ( zatiaľ ústne, uvidím či mi prídu podklady) aby som dala všetkým pristúpeným novým vlastníkom ešte raz podísať pristupenie k SVB. Myslím že to nemá logiku, a tak ma zaujíma, či to chceli aj od Vás.

Ďakujem.

GABRIELA
18.11.04, 16:28
Myslím že nie je možná existencia bytov v súkromnom vlastníctve bez zriadenia SVB. Veď aj keď sa dáte spravovať nejakj spoločnosti a urobíte zmluvu o výkone správy, niekto za vlastníkov túto zmluvu musel podpísať, či ste to podpisovali všetci? Neviem , možno sa mýlim, ale asi je vždy nejaký zástupca-predseda spoločenstva, ktorý komunikuje so správcom. Ale asi je odo mňa teraz len mudrovanie. My sme mali prechodom 51% bytov do súkromného vlastníctva uzavretú s mestom Zmluvu o spoločenstve, zvolil sa predseda, a ten podpísoval na základe rozhodnutia vlastníkov Zmluvu o výkone správy. Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli že to skúsime sami. Ide to zložito, ale dá sa. Zvolili sme si nového predsedu, podpredsedov, dozornú radu, ja robím účtovníctvo. Teraz robíme strechu, chvalabohu, ostali nám aj nejaké peniaze na FÚO. Ľudia hundrú furt, nič sa im nepáči ,ale ja sa nevzdám, lebo ak nič nebudeme robiť, len čakať čo nám padne z neba alebo od správcu budeme mať ..nič..A kto nechce nech na schôdze nechodí, na schvaľovačky stačí okrem určitých konkrétnych vecí polovičná väčšina hlasov, ktoré sa schôdze zúčastnia. .... A ľudia ktorí nechodia si to začali uvedomovať. My sme po 1.7.04 takýmto spôsobom schválili opravu strechy.

susu
18.11.04, 23:25
Správu sme mali ošetrenú zmluvou o výkone spravy....
ukáž však mi barák, v ktorom nie je problém...myslím si, že taký ani neexistuje...
1. Problém...máme s jedným bytom, v ktorom zomrel nájomník / mal zaplatené tri splátky na byt/ a mesto po jeho smrti nevypovedalo zmluvo o predaji bytu/..a takto sa to ťahá už 2 roky...

V tomto prípade pomoze len sud. Pokial su tam dedici a prebehlo dedicske konanie, je potrebne dlznu ciastku vymahat od nich. V opacnom pripade je dlznikom obec ako vlastnik bytu.
Novela 182 umoznuje podat navrh na sud o odpredaj bytu dlznika. Samozrejme, ze je to na dlhe lakte, ale niekde zacat musite.

2. Problém z dôvodu splácania úveru na strechu..nie je dostatok financíí / vo FO/.

Zaujimalo by ma, akym sposobom ste si stanovili prispevok do FPOaU. Zatial je vo vseobecnosti zazita sadzba za m2 podlahovej plochy, co vsak castokrat nestaci na pokrytie nakladov schatralych domov, ktore sme odkupili. Pokial prispievate do FO menej ako 10Sk/m2, tak sa ani necudujem, ze mate vo FO malo financii.
Celorocny prispevok do FO by sa mal odvijat od kvalitne spracovaneho planu oprav a udrzby.
V skratke: planom si urcite, co chcete v tom-ktorom roku na dome urobit, zistite z predlozenych ponuk, co to bude stat a podla velkosti spoluvlastnickeho podielu rozratate na jednotlive byty a potom je uz na rozhodnuti vlastnikov, ci tuto sumu uhradite na raz alebo v mesacnych prispevkoch do FO.
Mne sa v domoch ktore spravujem podarilo presvedcit ludi, aby si do FO prispievali aspon sumu 7Sk/m2 a na vacsie akcie si priplacaju dalsou sumou (napr. na vymenu stupaciek to bolo pocas troch rokov 200 Sk/byt), ked si stupacky splatili, tak si nechali preratat kolko by ich to stalo, ak by si prispevok zdvihli na 10 Sk/m2. Zistilo sa, ze u 2-izbovych to bol rozdiel 3Sk/mes, u 1-izbovych sa to znizilo o cca 20Sk/mes a u 3 izbovych bolo navysenie cosi okolo 35 Sk/mes.
Ide to tazko, ale treba len argumentovat, aby ludia otvorili oci.

a podľa mňa 46 bytov...nie je zase tak málo...
je fakt..že sa k nám nikto nehrnie..ale myslím si, že je to čiastočne zapríčinené aj prístupom ľudí...keď zo 46 ľudí príde 12 na schôdzu..vypovedá to niečo o ľuďoch baráku..

Pokial vychadzam z ceny za spravu 120 Sk/byt/mes, tak na uzivenie jedneho aparatu SVB je to strasne malo (5.520,-Sk).
Pre spravcu-zivnostnika, ktory spravuje viac ako 100 bytov, by to nemal byt ziaden problem.
Vybav si zivnost, poobzeraj sa po okoli a mozno tych 100-200 bytov zozenies. Nie je to ziadna veda, ale popri inej robote sa to neda. Vyzaduje si to celeho cloveka... najmä v maji, ked sa robia vyuctovacky.
Problem s (ne) chodenim na schodze vyriesila elegentne novela, a tak z tohto by som si tazku hlavu nerobil.

susu
18.11.04, 23:58
Myslím že nie je možná existencia bytov v súkromnom vlastníctve bez zriadenia SVB. Veď aj keď sa dáte spravovať nejakj spoločnosti a urobíte zmluvu o výkone správy, niekto za vlastníkov túto zmluvu musel podpísať, či ste to podpisovali všetci? Neviem , možno sa mýlim, ale asi je vždy nejaký zástupca-predseda spoločenstva, ktorý komunikuje so správcom. Ale asi je odo mňa teraz len mudrovanie. My sme mali prechodom 51% bytov do súkromného vlastníctva uzavretú s mestom Zmluvu o spoločenstve, zvolil sa predseda, a ten podpísoval na základe rozhodnutia vlastníkov Zmluvu o výkone správy. Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli že to skúsime sami. Ide to zložito, ale dá sa. Zvolili sme si nového predsedu, podpredsedov, dozornú radu, ja robím účtovníctvo. Teraz robíme strechu, chvalabohu, ostali nám aj nejaké peniaze na FÚO. Ľudia hundrú furt, nič sa im nepáči ,ale ja sa nevzdám, lebo ak nič nebudeme robiť, len čakať čo nám padne z neba alebo od správcu budeme mať ..nič..A kto nechce nech na schôdze nechodí, na schvaľovačky stačí okrem určitých konkrétnych vecí polovičná väčšina hlasov, ktoré sa schôdze zúčastnia. .... A ľudia ktorí nechodia si to začali uvedomovať. My sme po 1.7.04 takýmto spôsobom schválili opravu strechy.Zmluvu o vykone spravy uzatvara spravca s kazdym vlastnikom bytu tzn., ze ked je v dome 100 bytov, tak je aj 100 zmluv.
Aby takto upraveny zmluvny vztah mohol fungovat, tak je dobre aby si vlastnici zvolili tzv. vybor vlastnikov, ktory kontroluje spravcu. (takto to funguje u mna).
Okrem vyboru to moze byt aj zastupca vlastnikov, ktory je v neustalom kontakte so spravcom a prenasa na spravcu poziadavky vlastnikov a naopak. Pokial je manualne zrucny, vykonava aj drobne opravy. Je to platena funkcia 25Sk/mes/byt.
Prinasa to usporu, pretoze ako spravca, namusim na kazdu banalitu (vymena zamku, ziarovky a pod) volat firmu prip. nejakeho zivnostnika, ktori este ani nevylezie z auta a uz ma zarobenych 200 Sk.
Navyse tento clovek zabezpecuje odpocty meradiel, pocty osob atd.
Vybor vlastnikov na zaklade zmluvy o vykone spravy a na zaklade uzneseni zo zhromazdeni vlastnikov hospodari s FO.
Podiela sa na priprave planu oprav a udrzby na cely rok.

V praxi to vyzera asi takto: Ja im na konci roka oznamim aky maju zostatok vo FO, aka je prepokladna tvorba FO a v ktorom mesiaci, kolko financii bude k dispozicii na opravy a udrzbu. Taktiez ich upozornim na revizie a ine pravidelne alebo preventivne prehliadky, ktore je potrebne vykonat, predlozim ponuky co to bude stat a termin, kedy je potrebne tieto akcie vykonat.
Oni si povedia, co by chceli v danom roku opravit pripadne zlepsit (ziju v tom dome a tak sami najlepsie vedia kde ich tlaci pata), zariadia sa podla toho, kolko im na to ostane financii. Potom sa nechaju predlozit dalsie ponuky, vyberie sa dodavatel a moze sa frcat na zhromazdenie, aby to ludia odklepli.
Oni sami si vyberu a sami si povedia co urobia s vlastnymi peniazmi. Mna ako spravcu ich peniaze nezaujimaju pokial nepotrebujem nejaku reviziu.
Robim to takto uz od roku 1999 a funguje to.
1. barak (80 bytov): GO strechy, stupacky, regulacia TUV a UK, vymena vchodovych bran, vymalovanie schodisk, vymena dlazby vo vestibuloch a kopec inych drobnosti.

2. barak (102bytov): Vymena stupaciek, vymena spodnych rozvodov TUV, SV a cirkulacky, vymena ventilov na UK, v roku 2005 zrejme vymena vstupnych bran a malovanie v roku 2006 regulacia a meranie UK a pokial vyjde nadstavba tak aj zateplenie a vytahy.

3. barak (160 bytov): od maja 2004 - zatial iba hasim co bolo zanedbane, revizie elektro, plyn, vymena dlazby vo vestibuloch, na jar by sa malo malovat len este u povodneho spravcu ostalo cca 400tisic a tak sa caka ako dopadne sud.

4. barak (80 bytov): od augusta 2004 - zaciname s nulou a kedze ide zima nerobime nic len zanedbane revizie... u stareho spravcu je takmer 1/2 miliona a sud na spadnutie.

To vsetko len vo dvojici s manzelkou. V jednom s tych domov fungujem ako predseda SVB a ostatne su na zaklade zmluvy o vykone spravy.
Ak by som mal dnes presviedcat ludi ci SVB alebo zmluva, tak poviem zmluva. SVB je najvacsia pakovina aku kto kedy vymyslel.
Spravujes cudzi majetok, ziadne vynosy ale ako debil behas po DU, socialke apod.

Takze nie je pravdou tvrdenie, ze bez SVB to nejde.

Nella
19.11.04, 08:19
Nella, chcem sa ešte spýtať jednu vec, ktorú som si ja nevedela vyjasniť s pani na KÚ v TN. Od vytvorenia SVB sa nejaké byty vymenili, predali a pod. Pani mi povedala že potrebujem k zaregistrovanie okrem toho čo si napísala aj ty ešte papier o pristúpení k SVB podpísaný novými vlastníkmi bytov. Ja si však myslím že keď mám odfotenú zmluvy o kúpe bytu, darovaciu zmluvu a pod. kde tieto zmluvy obsahujú zo zákona formulu o pristúpení k SVB,malo by to stačiť ak by som im tieto kópie zmlúv poslala ako prílohu. Ona však odo mňa chce ( zatiaľ ústne, uvidím či mi prídu podklady) aby som dala všetkým pristúpeným novým vlastníkom ešte raz podísať pristupenie k SVB. Myslím že to nemá logiku, a tak ma zaujíma, či to chceli aj od Vás.

Ďakujem.
Gabriela, to fakt nemá logiku. Od nás nič také nechceli. Lebo každý nový vlastník, ktorý pristúpil k zmluve u nás to bola zmluva o výkone správy, musel byť uvedený na katastri v liste vlastníctva a tento list je dostačujúci doklad.
Ahoj Alena

Nella
19.11.04, 08:29
Gabriela, my sme po odkúpení bytov podpísali zmluvu so správcom - každý vlastník bytu osobitne. A dopadlo to tak, ako dopadlo. Sme dom s dvoma vchodmi a mali sme dvoch zástupcov vlastníkov, ktorí mali kontrolovať správcu. Od roku 1999 do roku 2004 si správca robil, čo chcel, čerpal si čiastku z FO, aké chcel, naši správcovia iba podpísali súhlas a to bolo všetko. Vlastníci o ničom nerozhodovali. Preto sme sa rozhodli založiť SVB. Ja som zástupkyňou od mája 2004 a to sme už stihli urobiť strechu, rôzne iné opravy - svojpomocne a teraz zakladáme SVB. Je to tŕnistá cesta plná peripetií a preto som aj radaj, že som objavila túto stránku, lebo každá rada je dobrá. Ja som budem teraz aj predsedom SVB aj účtovníkom a čakajú ma zmluvy na teplo, TÚV - ale to tiež je neprebádaná cesta, lebo ako som sa dočítala na nete pre rozpočítanie nákladov na vykurovanie a na prípravu TÚV neexistupu na Slovensku od roku 1998 žiadne pravidlá. Vraj sme v tomto v európskom regióne asi raritou.
Nella

Hlinkovx
19.11.04, 08:56
SUSU...díky za rady...
1. Problém...máme s jedným bytom, v ktorom zomrel nájomník / mal zaplatené tri splátky na byt/ a mesto po jeho smrti nevypovedalo zmluvo o predaji bytu/..a takto sa to ťahá už 2 roky...
V tomto prípade pomoze len sud. Pokial su tam dedici a prebehlo dedicske konanie, je potrebne dlznu ciastku vymahat od nich. V opacnom pripade je dlznikom obec ako vlastnik bytu.
počas dedičského konania sa syna nájomníka nepodarilo nájsť.., ale už je to na súde..takže uvidíme..ako dlho to ešte bude trvať..
Novela 182 umoznuje podat navrh na sud o odpredaj bytu dlznika. Samozrejme, ze je to na dlhe lakte, ale niekde zacat musite.

2. Problém z dôvodu splácania úveru na strechu..nie je dostatok financíí / vo FO/.

Zaujimalo by ma, akym sposobom ste si stanovili prispevok do FPOaU. Zatial je vo vseobecnosti zazita sadzba za m2 podlahovej plochy, co vsak castokrat nestaci na pokrytie nakladov schatralych domov, ktore sme odkupili. Pokial prispievate do FO menej ako 10Sk/m2, tak sa ani necudujem, ze mate vo FO malo financii.
prispievame sumou 8 Sk/ m2... ale keby nebolo vtedy môjho nátlaku tak stále sa bude platiť 4 Sk/m2...to som pôvodne chcela 10 Sk/m2..ale to by už neprešlo vôbec....
na účet nám prichádza mesačne niečo okolo 20 000,- a 18 000 splácame úver...takže s tým zvyškom sa zázraky robiť nedajú...
Celorocny prispevok do FO by sa mal odvijat od kvalitne spracovaneho planu oprav a udrzby.
no ..zatiaľ je to asi tak...robíme zanedbané veci.. revízie plynu, elektriky, hasiacich, výmena vodomerov, výmena ventilov na stupačkách......jednoducho to, čo už malo dávno byť...
Ohľadom argumentácie.. je to ťažké..sme staré sídlisko.. na 90% tam bývajú dôchodcovia...ich argumentácia končí tým: "však nás to prežije"...

Pokial vychadzam z ceny za spravu 120 Sk/byt/mes, tak na uzivenie jedneho aparatu SVB je to strasne malo (5.520,-Sk).
za správu platíme 85 Sk / byt/ mes ... ale správu nám robí..bývalý bytový podnik ...
Pre spravcu-zivnostnika, ktory spravuje viac ako 100 bytov, by to nemal byt ziaden problem.
Vybav si zivnost, poobzeraj sa po okoli a mozno tych 100-200 bytov zozenies. Nie je to ziadna veda, ale popri inej robote sa to neda. Vyzaduje si to celeho cloveka... najmä v maji, ked sa robia vyuctovacky.
Ohľadom živnosti...ja sa do toho asi ťažko pustím.. skôr keby niekto iný.....
to by sa susedia museli vymeniť...resp. počkať si na novú generáciu... ja už mám peklo v dome aj tak... a potom by to bolo ešte horšie...chcem po každom poriadok, zamykanie vchodov, umývanie schodov a tak... a to už je na nich veľa... a to nehovorím čo by bolo, keby chcem peniaze od nich...
Problem s (ne) chodenim na schodze vyriesila elegentne novela, a tak z tohto by som si tazku hlavu nerobil.
celkom som privítala novelu...lebo však my sme boli uznášaniaschopný akorát, keď sa zvacali preplatky...ináč...nikdy...a to každý zobral peniaze..a už fičal...

Takže toľko moje zážitky...z nášho domu...
my sme sa do toho chceli aj pustiť..bolo to ešte predtým, ako sme založili spoločenstvo / boli sme traja/ ale tých sprostých rečí, čo sme si vypočuli....to mi nestojí zato...aj keď ma to v kútiku duše štve, že keď to ide niekde inde..tak prečo nie u nás....ale ľudí tam nezmením....a zožierať nervy nemá asi zmysel....

susu
19.11.04, 11:27
Gabriela, my sme po odkúpení bytov podpísali zmluvu so správcom - každý vlastník bytu osobitne. A dopadlo to tak, ako dopadlo. Sme dom s dvoma vchodmi a mali sme dvoch zástupcov vlastníkov, ktorí mali kontrolovať správcu. Od roku 1999 do roku 2004 si správca robil, čo chcel, čerpal si čiastku z FO, aké chcel, naši správcovia iba podpísali súhlas a to bolo všetko. Vlastníci o ničom nerozhodovali. Preto sme sa rozhodli založiť SVB. Ja som zástupkyňou od mája 2004 a to sme už stihli urobiť strechu, rôzne iné opravy - svojpomocne a teraz zakladáme SVB. Je to tŕnistá cesta plná peripetií a preto som aj radaj, že som objavila túto stránku, lebo každá rada je dobrá. Ja som budem teraz aj predsedom SVB aj účtovníkom a čakajú ma zmluvy na teplo, TÚV - ale to tiež je neprebádaná cesta, lebo ako som sa dočítala na nete pre rozpočítanie nákladov na vykurovanie a na prípravu TÚV neexistupu na Slovensku od roku 1998 žiadne pravidlá. Vraj sme v tomto v európskom regióne asi raritou.
NellaPodrobne bol popisany postup pri rozuctovani tepla vo FS 5/95 (ale tým cislom si nie som celkom isty).
V praxi je to asi takto:


GjCelkom / VykurovanaPlochaCelkom * VykurovanaPlochaBytu = SpotrebaBytu (v GJ)


Vynasobis to cenou za GJ a mas naklad na vykurovanie v Sk.

Nella
29.11.04, 09:12
Hurá, SVB sa nám podarilo zaregistrovať, hoci s platnosťou od 1.1.2005. Spomínala som zmluvy na teplo, TÚV a SV, ak niekto má nejaký vzor na tieto zmluvy, budem povďačná. Niečo mám stiahnuté z netu ale je to z roku 1994, takže niektoré náležitosti už budú určite prekonané.
K tomu rozzúčtovaniu - díky SUSU - za radu, ale toto mi nerobí problém. Ja som sa trochu nepresne vyjadrila, skôr vidím problém v legislatíve, pretože často pri podpisovaní zmluvy na dodávku tepla je problém spôsob platby: či do výšky 1/12 odborne odhadnutých ročných nákladov alebo formou úhrady skutočne odobratého tepla za dohodnuté časové obdobie. Mne logicky pripadá správny prvý spôsob, ktorý nezaťažuje odberateľov neprimerane vo vykurovacom období, ale umožňuje rovnomerne platiť preddavky počas celého roka.
Nella

Janca
29.11.04, 09:19
to Susu: neporadila by si mi dobry program na vedenia ucta pre SVB? v PU aj JU. V com to spracovavas Ty?

Janca
29.11.04, 09:21
to Susu: Neviem nikde v manuali najst, ako ma vyzerat zaloba na obec, ktora nam do dnesneho dna neodovzdala vsetku ek. agendu, ako tvorili FPUaO, kopie zmluv a takpodobne. Neporadila by si mi, co s tym dalej ?

Marta L
29.11.04, 09:36
To susu - keď máš skúsenosti s SVB, prosím do oslobodených príjmov SVB patria príspevky na činnosť SVB - ako poštovné, rozmnožovanie dokumentov, platby za externé vedenie účtovníctva, odmeny predsedovi SVB, odmeny za upratovanie spoločných priestorov? Kam zaradiť príjem z úrokov z omeškania vyúčtovaný vlastníkom za oneskorené úhrady záloh? Treba podávať priznanie k dani z príjmov?
SVB vedie JU. A ešte jedno zálohy podľa novely zákona majú platiť vlastníci mesiac dopredu, však?

Hlinkovx
29.11.04, 11:00
Myslím že nie je možná existencia bytov v súkromnom vlastníctve bez zriadenia SVB. Veď aj keď sa dáte spravovať nejakj spoločnosti a urobíte zmluvu o výkone správy, niekto za vlastníkov túto zmluvu musel podpísať, či ste to podpisovali všetci? Neviem , možno sa mýlim, ale asi je vždy nejaký zástupca-predseda spoločenstva, ktorý komunikuje so správcom. Ale asi je odo mňa teraz len mudrovanie. My sme mali prechodom 51% bytov do súkromného vlastníctva uzavretú s mestom Zmluvu o spoločenstve, zvolil sa predseda, a ten podpísoval na základe rozhodnutia vlastníkov Zmluvu o výkone správy. Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli že to skúsime sami. Ide to zložito, ale dá sa. Zvolili sme si nového predsedu, podpredsedov, dozornú radu, ja robím účtovníctvo. Teraz robíme strechu, chvalabohu, ostali nám aj nejaké peniaze na FÚO. Ľudia hundrú furt, nič sa im nepáči ,ale ja sa nevzdám, lebo ak nič nebudeme robiť, len čakať čo nám padne z neba alebo od správcu budeme mať ..nič..A kto nechce nech na schôdze nechodí, na schvaľovačky stačí okrem určitých konkrétnych vecí polovičná väčšina hlasov, ktoré sa schôdze zúčastnia. .... A ľudia ktorí nechodia si to začali uvedomovať. My sme po 1.7.04 takýmto spôsobom schválili opravu strechy.
my sme podpisovali zmluvu o výkone správy..pri podpise kúpno - predajnej zmluvy o kúpe bytu...každý nájomník..na spoločný papier..

susu
30.11.04, 00:37
To: Nella

Nella,
kedze tato tema je navycerpatelna a vyziadala si aj nejake tabulky, mas odpoved v prilohe.

Prijmenu zabavu.

Zistujem, ze nemozem pridat prilohu.
Richard pomooooooooc:confused:

Hlinkovx
30.11.04, 05:52
SUSU:
ak chceš vložiť prílohy, musíš ísť cez "cituj", alebo "odpovedať" ...pri rýchlej odpovedi možnosť priloženia prílohy neexistuje..skús to tak...

susu
01.12.04, 15:03
SUSU:
ak chceš vložiť prílohy, musíš ísť cez "cituj", alebo "odpovedať" ...pri rýchlej odpovedi možnosť priloženia prílohy neexistuje..skús to tak...
Hlinkovx
Skusal som, vobec sa mi neotvara okno na pridanie prilohy. Neviem cim to je.

Dik za radu

susu
01.12.04, 15:36
To: Janca

Existuju softy pre tuto cinnost, ale ani jeden z nich mi nebol dost dobry. Vo vsetkych bolo strasne vela blbosti, ktore nikdy nevyuzijes a tak som v prvom roku robil evidenciu cez tabulku v exceli. Zacali sme v septembri a tak do konca roku to bolo v pohode.
V dalsom roku uz okolo leta tabulka nestihala a tak som presiel na databazu access, ktora je sucastou balika Office pro.
U SVB sa ani neda hovorit o plnohodnotnom vedeni ucta. Je to vlastne len sledovanie prijmov a vydavkov, a tak si myslim, ze na to musi stacit akykolvek soft na JU za predpokladu, ze nema SVB prijmy z prenajmu a pod.
Pokial SVB nepodnika, vedie len JU.

S tou zalobou na obec:
Najlepsie by vedel poradit nejaky pravnik. Ale urcite zaberie upozornenie, ze ak do datumu xy neodovzdaju agendu, rozmazete ich v mediach. Vsetky telky po tom chnapnu, lebo ide o sledovanost. Samozrejme, ze najprv si to preveria. A nez pride k odvysielaniu mozes mat papiere doma.

Prijemnu zabavu.

susu
01.12.04, 16:03
To susu - keď máš skúsenosti s SVB, prosím do oslobodených príjmov SVB patria príspevky na činnosť SVB - ako poštovné, rozmnožovanie dokumentov, platby za externé vedenie účtovníctva, odmeny predsedovi SVB, odmeny za upratovanie spoločných priestorov? Kam zaradiť príjem z úrokov z omeškania vyúčtovaný vlastníkom za oneskorené úhrady záloh? Treba podávať priznanie k dani z príjmov?
SVB vedie JU. A ešte jedno zálohy podľa novely zákona majú platiť vlastníci mesiac dopredu, však?
Zoberiem to pekne od konca.
Zalohove platby
Zo zakona sa maju zalohy platit mesiac dopredu. Lenze pri financnom srabe v akom sa mnohi ludia nachadzaju, malokto najde odvahu pytat si hned na zaciatku dve platby - najma ak je predsedom SVB v dome, kde byva.
Da sa to vyriesit sposobom, ze vo vypoctovom liste sa objavi kolonka napr.:
- "Splatka zalohy" a pod., a budes ju od ludi inkasovat 1/12 a do konca roka mas od vsetkych 13 platieb doma,
- alebo pri pripadnych preplatkoch vyplatis ludom o tuto jednu platbu menej - lenze toto je na dlhe lakte, lebo sa to taha az do leta nasledujuceho roka.

Uroky z omeskania
Uroky z omeskania su prijmom fondu prevadzky, oprav a udrzby - malo by to byt uvedene aj v zmluve o spolocenstve v casti Tvorba fondu.

Prijmy oslobodene
Pokial ma SVB prijmy len od vlastnikov bytov tzn. ze nepodnika resp. nema prijmy z prenajmu, tak vsetky prijmy su oslobodene vratane urokov na BU, pretoze tie zdanuje penazny ustav.

Vydavky na chod SVB
Zjednodusene povedane SVB ma tri druhy vydavkov:
1. Platby za sluzby spojene s uzivanim bytov,
2. Naklady na chod SVB,
3. Vydavky spojene s opravou a udrzbou, pravidelne prehliadky, revizie a pod.
Novela striktne neuvadza, na co nemozes pouzit FO, ale z praxe viem, ze vsetky platby, ktore sa pravidelne opakuju musia byt vyuctovane!
Tzn. ze vo vyuctovani sa okrem sluzieb spojenych s uzivanim bytov musia rozuctovat aj naklady na chod SVB. Treba mat vsak na pamati, ze vlastnici bytov sa mozu rozhodnut, ze napr. poistenie domu alebo havarijnu sluzbu budu hradit z FO. Potom je potrebne takymto sposobom upravit aj vyuctovanie. Vzdy musis vychadzat z toho co mas v zmluve a v uzneseniach, pokial nie su v rozpore so zakonom.

Zhrnutie:
Kazdy prijem by mal byt presne specifikovany na co bude pouzity a v tomto zmysle aj vyuctovany.
Odmena predsedu SVB + odvody = poplatok za vykon spravy,
Upratovanie (mzda, odvody, nakup cistiacich prostriedkov) = upratovanie,
Postovne, fotokopie, vedenie uctovnictva = ostatne administrativne naklady.
Pokial sa mi podari najst sposob ako umiestnit na Poradu prilohy, pridam aj vyuctovanie, z ktoreho je to najlepsie vediet.

susu

Marta L
02.12.04, 07:12
To susu,
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte ma zaujíma - niekde som čítala, že SVB je povinné podať daňové priznanie (priložiť výkazy) aj keď nemá príjmy z prenájmu spoločných častí domu ani príjmy z podnikania, v ktorom uvedie oslobodené príjmy, ktorými sú príjmy za správu domu, napriek tomu, že daňová povinnosť nevzniká. Prijaté zálohy od vlastníkov, ktoré sa vyúčtovávajú nie sú predmetom dane (t.j. el energia spoločných priestorov, vodné stočné, odvoz odpadu...). Ale napr. vedenie účtovníctva, odmena predsedovi ..., zálohy do FO sa nevyučtovávajú.
Ktoré príjmy by si teda považoval za oslobodené, ktoré treba uviesť do daňového priznania? - je limit 3 mil za rok aby mohlo ísť o jednoduché účtovníctvo.

susu
13.12.04, 15:02
To susu,
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte ma zaujíma - niekde som čítala, že SVB je povinné podať daňové priznanie (priložiť výkazy) aj keď nemá príjmy z prenájmu spoločných častí domu ani príjmy z podnikania, v ktorom uvedie oslobodené príjmy, ktorými sú príjmy za správu domu, napriek tomu, že daňová povinnosť nevzniká. Prijaté zálohy od vlastníkov, ktoré sa vyúčtovávajú nie sú predmetom dane (t.j. el energia spoločných priestorov, vodné stočné, odvoz odpadu...). Ale napr. vedenie účtovníctva, odmena predsedovi ..., zálohy do FO sa nevyučtovávajú.
Ktoré príjmy by si teda považoval za oslobodené, ktoré treba uviesť do daňového priznania? - je limit 3 mil za rok aby mohlo ísť o jednoduché účtovníctvo.To Marta L:
po dlhsej prstavke som opat tu a tak podme pekne po poriadku a ako je u mna zvykom, tak zase od konca.
1. zakon o uctovnictve v § 9 ods.2 sa pise: v sustave jednoducheho uctovnictva moze uctovat - citujem cele pismeno d) daneho odseku:
d) politická strana a politické hnutie, občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk.
Tolko citat. Myslim, ze to nepotrebuje dalsi komentar.
2. zakon o dani z prijmu v § 41 ods 1 sa pise: opat citat celeho odseku:
(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.
Tolko citat, opat dodavam no coment.

Znenia citovanych zakonov su uverejnene na stranke www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk/)

Prijemnu zabavu
susu

pretor
15.12.04, 08:22
Sme v podobnej situacii ako niektori z vas. Spravca nas tlaci do SVB a ponuka nam mandatnu zmluvu. Nechce niest priamu zodpovednost ( ako statutar). Tu si mame niest sami, teda predseda spolocenstva. On(nas byvaly spravca) bude robit vsetko ako predtym. P pre zachovanie zdania SVB si mame nechat riadenie upratovacky, lebo mandatnou zmluvou nemozno preniest celu spravu na byvaleho spravcu. Reagujem hlavne preto, ze vo velmi kratkej dobe mame spracovat zmluvu o SVB a stanovy SVB. Keby nikto mal vzor zmluvy a stanov velmi by nam pomohol. Pripadne kde by sa to dalo stiahnut z ie. Verziu pred novelou som nasiel na webe ale vraj ne nevhodna.

Hlinkovx
15.12.04, 08:28
PRETOR...
tiež nás náš správca tlačí do podpísania mandátnej zmluvy..ktorá nás zaväzuje ku všetkému, ale jeho, ako správcu, k ničomu!!!!
...Ako to riešite?? Máte s tým niekto skúsenosti???
podľa mňa má zmluva obojstanne vyvážená...ale táto je o ničom...

sway
15.12.04, 08:46
:rolleyes: :( :rolleyes:
PROSIM PORAĎTE AJ MNE: :confused:
Moc sa SVB nevenujem, len chce odomňa švagrinka - tá to robí ale nevie mzdy - ako vyplatiť "pánov" - nie sú ani na dohodu, ani na prac.pomer. Akým spôsobom vyplácate odmenu vrchnosti - je to celoročná odmena z tit. ich činnosti len na základe zmluva SVB členom rady a osobám vykon.činnosti ohľadom domu - výťahy..., ja fakt neviem , ozaj nemusia mať žiadne dohody? - stačí im to vyplatiť len na základe tej hlavnej zmluvy SVB? - a čo dane?, prípadne odvody - mne sa to nezdá - prosím Vás ako to robíte Vy??? - móóóóc dík za každučkú radu. :)

susu
15.12.04, 09:40
Sme v podobnej situacii ako niektori z vas. Spravca nas tlaci do SVB a ponuka nam mandatnu zmluvu. Nechce niest priamu zodpovednost ( ako statutar). Tu si mame niest sami, teda predseda spolocenstva. On(nas byvaly spravca) bude robit vsetko ako predtym. P pre zachovanie zdania SVB si mame nechat riadenie upratovacky, lebo mandatnou zmluvou nemozno preniest celu spravu na byvaleho spravcu. Reagujem hlavne preto, ze vo velmi kratkej dobe mame spracovat zmluvu o SVB a stanovy SVB. Keby nikto mal vzor zmluvy a stanov velmi by nam pomohol. Pripadne kde by sa to dalo stiahnut z ie. Verziu pred novelou som nasiel na webe ale vraj ne nevhodna.To Pretor:
V takomto pripade by som sa na spravcu vykaslal. Ked uz mam zakladat SVB a niest svoju kozu na trh, tak na to nepotrebujem asistenta, ktory sa zo vsetkeho vyzuva.
SVB je v zmysle zakona pravnicka osoba, ktora moze mandatnou zmluvou poverit vykonavnim niektorych cinnosti.
Neviem si ale predstavit, ako by to mohlo fungovat v praxi.
SVB si zalozi svoje vlastne ucty, na ktorych bude zhromazdovat financie od vlastnikov bytov. To znamena, ze si bude aj kontrolovat platobnu disciplinu - kto ako plati.
Neviem aku predstavu ma buduci mandatar s uhradami za sluzby spojene s uzivanim bytov, ked financie budu na uctoch SVB???
Ja by som Vam navrhol dve mozne riesenia:
1. nezakladat SVB a ponechat vsetko tak ako doteraz, len pritlacit na spravcu a poziadat ho o rokovanie o novej mandatnej zmluve. Ta musi byt prijatelna pre obe strany (vzor prikladam).
2. zalozit SVB a byvaleho spravcu poverit len spracovanim vypoctovych listov, vyuctovanim a nechat ho nech sa stara o opravy a udrzbu. Vsetko bude musiet pekne zdokladovat a peniaze dostane az na zaklade faktury. Tato alternativa vsak pozaduje, aby bol v dome ochotny clovek, ktory bude viest celu agendu SVB. Za to mu samozrejme patri odmena.
Co sa tyka zmluvy o SVB (vzor prikladam) a stanov. SVB zo zakona nemusi mat stanovy. Tie je mozne spracovat aj neskor. My osobne sme ziadne stanovy nevyrabali. Kazdy problem, ktory vznikne, je mozne vyriesit prijatim uznesenia, ktore bude tento problem riesit.
Este by ma zaujimalo, o kolko bytov sa jedna a v akej ste lokalite.

Slubene prilohy dodam, len musim ich mierne upravit. Dufam ze to stihnem este dnes.

Prijemnu zabavu
susu

susu
15.12.04, 10:00
PRETOR...
tiež nás náš správca tlačí do podpísania mandátnej zmluvy..ktorá nás zaväzuje ku všetkému, ale jeho, ako správcu, k ničomu!!!!
...Ako to riešite?? Máte s tým niekto skúsenosti???
podľa mňa má zmluva obojstanne vyvážená...ale táto je o ničom...Zmluva je predsa slobodny dohovor min. dvoch zmluvnych partnerov. Nenechajte so sebou kyvat. Uvedomte si, ze spravca Vam poskytuje sluzbu za ktoru si necha platit. A pokial si on mysli, ze je tu kvoli Vam a nie pre Vas, tak ho jednoducho vymente.
V odpovedi Pretorovi je v prilohe mandatna zmluva.
susu

susu
15.12.04, 10:07
:rolleyes: :( :rolleyes:
PROSIM PORAĎTE AJ MNE: :confused:
Moc sa SVB nevenujem, len chce odomňa švagrinka - tá to robí ale nevie mzdy - ako vyplatiť "pánov" - nie sú ani na dohodu, ani na prac.pomer. Akým spôsobom vyplácate odmenu vrchnosti - je to celoročná odmena z tit. ich činnosti len na základe zmluva SVB členom rady a osobám vykon.činnosti ohľadom domu - výťahy..., ja fakt neviem , ozaj nemusia mať žiadne dohody? - stačí im to vyplatiť len na základe tej hlavnej zmluvy SVB? - a čo dane?, prípadne odvody - mne sa to nezdá - prosím Vás ako to robíte Vy??? - móóóóc dík za každučkú radu. :)
U nas je to trochu zjednodusene pretoze som zivnostnik. Ako predseda SVB neberiem mzdu, ale fakturujem SVB vykonane sluzby - napr. spracovanie uctovnictva.
Upratovacka je na dohode o vykonani prace. Kedze je to pod 4.000,- Sk/mesacne, je tam len odvod do SP za urazove poistenie a dan.
Tak isto vyplacam aj elektrikara.
Vodoinstalater je zivnostnik, takze fakturuje si sam.
Neviem si predstavit, ci je mozne niekoho vyplacat bez dohody.
Asi by na toto vedel dat odpoved pan Mihal.

susu

Hlinkovx
15.12.04, 10:45
SUSU...vzor nikde nevidím...prosím prilep ho znovu..díky

susu
15.12.04, 10:56
SUSU...vzor nikde nevidím...prosím prilep ho znovu..díky
Ved som pisal, ze ich musim upravit. Ale uz su tam.
susu

Hlinkovx
15.12.04, 11:01
No..asi som bola šikovnejšia...a pozrela som skôr..než si to tam stihol dať....
ĎAKUJEM

pretor
26.12.04, 10:13
Dakujem za rady a vzory zmluv. Po vianocnej analyze mozem len s polutovanim konstatovat, ze ako byvaly spravca ma vsetky nase financie - ucty na ktore sme platili su jeho. To je aj dovod ze chce zostat mandatar. Nam nuka (aby sme nieco robili) riadit upratovacku. A je to pravne ciste. Takze: zalozime SVB, podpiseme mandatnu zmluvu. A Zaroven dame vypoved mandatnej zmluvy v zakonnej lehote. Najvacsi problem je s platenim vopred, t.j. trinastou mescnou zalohou, tu chce splatit naraz. Ludia o tom vo vianocnom case nechcu ani pocut. Minuli peniaze na sviatky.

accad
26.12.04, 12:42
Naše SVB funguje systémom, že správca je poverený mandátnou zmluvou na určitý výkon. SVB má vlastný bankový účet kam nabiehávajú platby. Správca je poverený mandátnou zmluvou vystupovať v mene SVB pri uzatváraní zmlúv s OLO, C-Termom, BVS. SVB si spravuje upratovanie, investičné práce, výber firiem pri zákonom stanovených revíziach. Toto rozdelenie je zahrnuté aj do správcovského poplatku, ktoré je upravené. Správca má limit, do ktorého môže dávať príkaz na úhradu do banky pri platbách iných ako je stanovený splátkový kalendár napr.C-termom. Pri platbách vyšších musí mať podpis povereného člena predstavenstva SVB. Takto máme pod kontrolou naše financie.
Správca robí vyučtovanie, ktoré je odsúhlasené ekonómkou, ktorá vedie priebežne účtovníctvo SVB mimo správcu. Správcovi odovzdávame kópie výpisov z účtu, faktúr, ktoré idú priamo cez SVB pre potreby jeho vedenia účtovníctva za SVB.
Takto má SVB prehľad o neplatičoch, ktorých priebežne môže vyzýva k úhrade.
Zatiaľ to takto funguje, aj keď za veľkej ochoty predstavenstva SVB. Šetríme na províziach, ktoré si každý správca pri výbere firmy na určitý úkon, vyberá. Operatívnejšie sa riešia aj akútne opravy výťahov, zatekania a pod.
Teraz sa hľadajú alternatívy na zateplenie domu. Práca okolo toho stojí veľa času a ochoty zo strany predsedu predstavenstva, čo si ostatní vlastníci bytov vôbec neuvedomujú. Správca by si za každý krok žiadal úhradu.
Takže založenie SVB a ďalšia činnosť je postavená na ochote ľudí niečo pre daný dom robiť. Ak takého človeka nenájdete výsledný efekt nebude to čo chcete.

zilkam
29.12.04, 08:05
Ja sa snažím už viac ako pol roka ľudí presvedčiť o opodstatnenosti založenia spoločenstva. Žiaľ ani výpisy z plytvania našimi peniazmi ľudí nepresvedčilo. Ba dokonca dali OSBD previesť inštaláciu senzorového osvetlenia schodišťa (mimochodom vyšlo viac ako 15.000,- Sk a sú neustále sťažnosti) a a odo mňa žiadali informácie o stave bytovky ktorú OSBD odmieta vydať. Buď sa odvoláva na skutočnosti kontroly predsedov, alebo na to že vyhotoví kópie dokladov na moje náklady. Už vedenie samosprávy som zobral len pre to aby to vôbec niekto robil. Dnes už som dal ľudom ultimátum. Buď sa na začiatku januára rozhodnú pre založenie spoločenstva, alebo nechcem nikoho viac počuť nariekať (totiž to tečie strecha, opadáva omietka ...).

Ale k podstate. Závidím všetkým ktorý dokázali presvedčiť obyvateľov k založeniu spoločenstva a zároveň im aj popriať lepších spolubývajúcich ktorý ocenia ich vynakladané úsilie. Česť tým ktorý to berú zodpovedne za všetkých.

Skutočne ľuďom sa nezavďačíš.

Nella
30.12.04, 19:45
Začiatky sú vždy ťažké. Som rada, že je tu táto stránka, kde si môžeme vymieňať skúsenosti a poznatky. K tomu SVB: My sme od 1.1.05 SVB a tiež sme do toho išli bez skúseností a vlastne z prinútenia správcu, ktorý nám dal výpoveď zo správy. Na tejto stránke som našla podporu a zvládli sme za polrok (výpovedné obdobie) novú strechu, registráciu zmluvy, ľudí presvedčiť, aby sa zúčastňovali na schôdzach a aby si uvedomili, že dom je ich, atď. Teraz som tu nebola dlhšie, lebo preberáme v týchto dňoch dokumentáciu od správcu, financie, robíme zmluvy na teplo, TÚV a pod.... , je toho teraz veľa, ale verím, že keď sa prekonajú tieto prvé prekážky, pôjde nám to.... Nie všade je to ako u nás, sme prvá lastovička v našom okolí a je možné, že nás budú aj iní nasledovať. Dala som sa na to iba preto, že som sa už nemohla pozerať na to, že správca tu nebol pre nás, ale my pre neho. Hlavne využíval to, že ľudia sú zvyknutí už takmer na všetko, ale keď som im ukázala, ako šafária a nič pre dom nerobia, otvorili sa im oči. Mám ich podporu a verím, že aj s ich podporou to dotiahneme k lepšiemu.
A nakoľko sa blíži nový rok, želám všetkým odvážlivcom a najmä obetavcom, lebo je to aj kus sebaobetovania v prospech ostatných, aby sa im darilo a aby nám domy krásneli a dobre sa nám v nich bývalo. Všetko dobré v novom roku 2005
Nella

Heni
02.02.05, 14:21
som rada, že som natrafila na túto debatku, tiež sa chystáme založiť SVB, už sme dali správcovi výpoved a teraz sa chystáme na KU zaregistrovať spoločenstvo. správca nám však na výpovednú dobu (6 mes) prichystal nové zmluvy šité na toto výpovedné obdobie

zatial nás však upozornovali, ze ak chceme SVB, nemame pristupit na mandatnu zmluvu s doterajsim spravcom, lebo to by bolo len ist z blata do kaluze...
viete mi prosim povedat, na co si mame dat speci-pozor?
dakujem.

Heni
02.02.05, 14:30
to Susu: neporadila by si mi dobry program na vedenia ucta pre SVB? v PU aj JU. V com to spracovavas Ty?
Janca, uz si nasla program na ucto pre SVB?
mam pre Teba tip:
v Alfe od Krosu je tiez cast pre SVB
alebo program Malý správca - výrobcu neviem, ale je to priamo pre SVB a je to rozdelene podla poctu bytov, stoji cca 9000 Sk

ludvik
03.02.05, 12:07
Odmena za vedenie učtovníctva v SVB.

Je úhrada (odmena) za vedenie učtovníctva v SVB - učtovník je členom SVB- zdaniteľným príjmom? Dočítal som sa že: podľa par. 13 odst. (2) Od dane sú oslobodené aj: písmeno d) úhrady za výkon správy bytov vo vlastníctve bytových družstiev spravovaných bytovými družstvami a za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov. Ale toto sa týka len právnických osôb! Ako je to u fyzickej osoby? Musi mať živnosť keď okrem vlastného SVB neučuje nič iné?

susu
03.02.05, 21:00
som rada, že som natrafila na túto debatku, tiež sa chystáme založiť SVB, už sme dali správcovi výpoved a teraz sa chystáme na KU zaregistrovať spoločenstvo. správca nám však na výpovednú dobu (6 mes) prichystal nové zmluvy šité na toto výpovedné obdobie

zatial nás však upozornovali, ze ak chceme SVB, nemame pristupit na mandatnu zmluvu s doterajsim spravcom, lebo to by bolo len ist z blata do kaluze...
viete mi prosim povedat, na co si mame dat speci-pozor?
dakujem.
Jednoznacne hovorim nepodpisovat!!!!
Nemoze byt predsa rozdiel v spravovani objektu pocas vypovednej lehoty a mimo nej. Ten polrok mozete prezit aj takymto sposobom:
1) Spravcovi oznamite, ze kvoli novej zmluve zvolavate zhromazdenie vlastnikov bytov.
2) Zabezpecte, aby vlastnici bytov mali moznost pripomienkovat zmluvu.
3) Zakomponujte pripomienky do zmluvy.
4) Zvolajte zhromazdenie vlastnikov bytov alebo zabezpecte pisomne hlasovanie o zmluve a o pozmenujucich navrhoch.
5) Zaslite spravcovi uznesenie a novu prepracovanu zmluvu, v ktorej budu zakomponovane pripomienky vlastnikov bytov.
Toto vsetko je potrebne stihnut v lehote do 30 resp. do 60 dni (zakon o spravnom konani tzv. "Spravny poriadok").
6) Zabezpecte aby vlastnici bytov nepodpisali zmluvu bez uznesenia zo zhromazdenia.
7) Zalozte SVB - ihned a zalozte ucet pre SVB.
8) Vykonajte u spravcu hlbovy audit za obdobie poslednych troch rokov.
9) Kazdy navrh zmluvy, ktory sa od spravcu vrati, podrobte podrobnej analyze a zopakujte uvedeny postup v bodoch 1 - 5.
Pokial by Vas donutili podpisat zmluvu, tak trvajte na tom, aby bola na dobu urcitu.
Pokial mas moznost, naskenuj predlozenu zmluvu a hod ju na verejnu diskusiu.

susu
03.02.05, 21:18
Odmena za vedenie učtovníctva v SVB.

Je úhrada (odmena) za vedenie učtovníctva v SVB - učtovník je členom SVB- zdaniteľným príjmom? Dočítal som sa že: podľa par. 13 odst. (2) Od dane sú oslobodené aj: písmeno d) úhrady za výkon správy bytov vo vlastníctve bytových družstiev spravovaných bytovými družstvami a za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov. Ale toto sa týka len právnických osôb! Ako je to u fyzickej osoby? Musi mať živnosť keď okrem vlastného SVB neučuje nič iné?Ako spravne uvadzas, tyka sa toto oslobodenie pravnickych osob. Fyzicky toto uctovnictvo spracuvava niekto; tzn. fyzicka osoba - podnikatel alebo nepodnikatel. Na takyto prijem sa jednoznacne vztahuju paragrafy o dani z prijmov fyzickej osoby.
Na tuto cinnost nie je potrebne mat zivnost. Takato cinnost moze byt vykonavana na zaklade zmluvy o dielo podla obcianskeho zakonnika alebo moze byt zalozena na zaklade pracovnopravneho vztahu - SVB zamestnavatel a uctovnik ako zamestnanec.
Pokial by sa jednalo o jednorazovy prijem, dovolim si upozornit na znenie par.9 odst.1 pism.h). V tomto pripade by sa vsak nemalo jednat o vedenie uctovnictva - to sa vedie priebezne ale malo by ist o spracovanie uctovnictva.
Odporucam vsak, konzultaciu na prislusnom DU.

susu
03.02.05, 21:37
Pre vsetkych, ktori sa budu trapit s uctovnictvom pre SVB:
Moj nazor na "profi sovtfery pre spravu nehnutelnosti" su uvedne v tomto prispevku:http://www.porada.sk/showpost.php?p=23997&postcount=76.
Ja osobne si evidenciu a cele uctovnictvo vediem vo vlastnom softe, ktory som si vytvoril v databaze ACCESS. Tato je sucastou balika OFFICE Profesional. Preco som postupoval takto:
1) Otazky:
1a) Co potrebujem aby progam dokazal?
1b) Ake potrebujem vystupy?
1c) Budem podavat danove priznanie?
2) Odpovede:
2a) Evidencia bytov, pocty osob, vodomery, predpisy preddavkovych platieb do fondu prevadzky oprav a udrzby (FPOU) podla jednotlivych bytov, uhrady do FPO podla jednotlivych bytov.
2b) Vypoctove listy, postove poukazky, vyuctovanie, prehlady prijmov a vydavkov, vypocet penale a pod.
2c) Kedze v ziadnom z objektov nie je priestor na prenajom, tak odpoved znie - nie, danove priznanie podavat nebudem (a keby aj, tak ho volajako "zbucham").
Toto vsetko zvlada zopar tabuliek - databaz:
Evidencia bytov
Zálohy a uhrady do FPOU (spolu s evidenciou poctu osob)- kniha pohladavok,
Evidencia doslych faktur - kniha zavazkov,
Penazny dennik,
Evidencia meradiel a odpocty meradiel,
a zopar malych tabuliek, podla ktorych filtrujem polozky v pdp.
Za toto mam dat 10 tisic??? Dakujem, nie, nechcem!!!
O tom, ze je to funkcne Vas presvedcia prilozene vystupy tlacovych zostav, ktore dodam cim skor.
Pozn. Dalsia priloha je v prispevku c 115. http://www.porada.sk/showpost.php?p=40896&postcount=115

zlatica76
04.02.05, 07:50
Len tak mimochodom - cely balik Office stoji tak 20.000,- Sk. Takze, pokial nechcete pouzivat cierny softver, je lacnejsie kupit "Maleho spravcu" (pouzivam), ako sa trapit s naplnanim tabuliek a vymyslanim roznych vazieb..... a to este neratam ten cas, ktory stravim nad tymi tabulkami...

Tak co je potom lacnejsie? Zaplatit 20.000,- za MS Office a este sa trapit s tabulkami a vazbami, a zostavami, alebo zaplatiť 11.000,- a mat uz vsetky zakladne problemy vyriesene???

V zaciatkoch som tiez uvazovala nad vlastnym softom - ale kvoli nedostatku casu som radsej odporucila kupit hotovy program.

susu
04.02.05, 09:23
Len tak mimochodom - cely balik Office stoji tak 20.000,- Sk. Takze, pokial nechcete pouzivat cierny softver, je lacnejsie kupit "Maleho spravcu" (pouzivam), ako sa trapit s naplnanim tabuliek a vymyslanim roznych vazieb..... a to este neratam ten cas, ktory stravim nad tymi tabulkami...

Tak co je potom lacnejsie? Zaplatit 20.000,- za MS Office a este sa trapit s tabulkami a vazbami, a zostavami, alebo zaplatiť 11.000,- a mat uz vsetky zakladne problemy vyriesene???

V zaciatkoch som tiez uvazovala nad vlastnym softom - ale kvoli nedostatku casu som radsej odporucila kupit hotovy program.Súhlasím s Tebou, ale s kúpou nového PC Ta balik OFFICE vo verzii OEM vyjde na takú istú sumu ako komercný softvér a výhoda je tá, ze nie je jednoúcelový.

zlatica76
04.02.05, 10:28
Vobec nie je nutne s novym kompom kupovat balik MS Office, staci kupit len OS nejak win, a kancelarsky balik OpenOffice mas zadarmo....
A ti sikovnejsi si daju Linux a ktomu zadara emulator win - aby behali dosovske proramy....
S vyhodou, ze nie je jednoucelovy suhlasim, ale odtial-potial, vacsina ludi je schopna len zapnut a vypnut pocitac....

Hlinkovx
04.02.05, 10:58
Za toto mam dat 10 tisic??? Dakujem, nie, nechcem!!!
O tom, ze je to funkcne Vas presvedcia prilozene vystupy tlacovych zostav, ktore dodam cim skor.Susu..máš moju pochvalu..máš to pekne urobené..tiež si väčšinu práce..robím cez databázu ACCES. /aj keď sa netýka SVB.../
ale myslím si, že strašne málo ľudí vie v tom robiť...a navyše v štandartnej verzii Office sa Access nenachádza..čo je veľká škoda..
No..a tiež nie som za vyhadzovanie peňazí...jednoducho..treba si trošku potrápiť hlavičku..pár nocí pri tom presedieť..a ide to..
a podstatná vec je , že človek si urobí výstup aký potrebuje..a nie, aký mu program dovolí...

susu
04.02.05, 13:02
Vobec nie je nutne s novym kompom kupovat balik MS Office, staci kupit len OS nejak win, a kancelarsky balik OpenOffice mas zadarmo....
A ti sikovnejsi si daju Linux a ktomu zadara emulator win - aby behali dosovske proramy....
S vyhodou, ze nie je jednoucelovy suhlasim, ale odtial-potial, vacsina ludi je schopna len zapnut a vypnut pocitac....Ja som to spomenul len preto, ze ked som stal pred rozhodnutim ci kupim balik OFFICE, aby som si legalizoval to co bolo v kompe, tak mi vyslo, ze prechod z okien 98 + OFFICE Pro 97 na okna XP + balik OFFICE Pro XP na starom PC by stal cca 35.000 Sk a to este bola otazka, ci to na Pentiu III vobec pojde.
Tak som si kupil novu masinku s Celeronom 1,7 GHz, 19 palcovu obrazovku a vsetko co potrebujes k PC vratane napalovacky ... a OEM okna XP, OEM OFFICE XP Pro - vsetko za 42.000 s DPH. Mam co potrebujem, vsetko je oficialne a konecne kludne spim.
To ze existuju ludia, ktori len zapnu a vypnu PC je pravda - jednu taku mam doma. Lenze makra a drobny program v ACCESS urobia velmi prijemne uzivatelske rozhranie, ktore potom zvladaju aj tito ludia.
Ked som v 1999 roku zacinal so SVB, tak som fachcil na "staruckej" 286 v databaze dBASE IV, ktora bola sucastou MS DOS 5.00. Dokonca som cez toto rozhranie na starej Epsonke so sirokym valcom tlacil postove poukazky "A" - piskot sa niesol celou ulicou .. povacsinou robim v noci a v lete ked su otvorene okna, to bolo ako na stanici.... boze to je ale nostalgia.
Ale dost bolo reci. Kazdy robi v tom co vie... ja len hovorim, ze dat za program, ktory je cenovo rozliseny od poctu bytov, 10 litrov - nie nechcem. Toho maleho spravcu, alebo cosi podobne, mi raz niekto ponukal. Zakladna verzia, vtedy pre 50 bytov stala cca 10 litrov. Nas dom ma 102 bytov... takze chceli odo mna nejakych 18 litrov. Kedze som nemienil zostat len pri jednom dome, tak som ich poslal kdesi. Dnes mam 342 bytov z toho 102 je SVB, takze kolko by ma stal program???
Len tolko.
PS: Mam v PC aj demo verziu od IFOsoftu... nazov neviem. Aj som si ho nainstaloval na ukazku, ale ta pani co vie len zapnut a vypnut pocitac mi povedala, ze ho nechce... uz len prvotna konfiguracia mi zabrala tolko casu, ze by som zatial v ACCESS urobil kompletne vyuctovanie. To nehovorim o tom, ze vstup evidencnych udajov je zbytocne zlozity a pyta si kopec blbosti, ktore pri svojej praci nikdy potrebovat nebudem. Zlozene je to z modulov, ktore nemusia medzi sebou korektne komunikovat (uz som to zazil u viacerych komercnych programov) a nahadzovat niektore udaje len kvoli tomu viac krat, dakujem nie... pre mna by to bol krok spat.

accad
04.02.05, 13:58
Susu, som jedna z tých čo vedia zapnúť a vypnúť PC, vôbec neviem čo je ACCESS a ak sa ma PC opýta niečo čo tam doteraz nikdy nebolo, chytá sa ma hystéria a nebyť synov som na tom niekedy ešte horšie. Čo sa týka správcovstva bytov, vediem PU sro, ktorá bola vytvorená ako správcovská firma z dôvodu, že postavila obytné domy a počas doby trvania záručnej lehoty robí aj správcovstvo. Účtovníctvo som si už zaviedla, ale vždy je čo zdokonaľovať. Kedže som tabuľkový typ, páčia sa mi vložené prílohy.
Chcem sa opýtať. Ak by som potrebovala dostať do tabuliek údaje napr. rozpis podľa výpočtového listu, platby a pod., čo by mi slúžilo ako podklad k účtovaniu, či by si bol ochotný niečo také z balíka tvojich už vytvorených tabuliek ponúknuť za nejakú dohodnutú sumu. Ja im nebudem robiť vyučtovanie a pod. veci, skôr by som mala záujem o niečo také, kde môžem postupne vpisovať úhrady a na konci mi to bude slúžiť ako sumár pre firmu k zúčtovaniu. Zatiaľ som si niečo také urobila v Exceli, ale vždy hľadám niečo dokonalejšie. Ak by si bol z BA, bolo by perfektné.

susu
04.02.05, 15:22
Preco nie. Som z Blavy

GABRIELA
04.02.05, 18:24
Ja robím účtovníctvo v SVB v ALFE module pre SVB. Mne sa to zdá fajn. Robí sa v tom ľahko. Čo sa týka vyúčtovania urobila som si v exceli jednoduché tabuľky so vzorcami tak, aby mi po zmene akéhokoľvek potrebného údaja prepočítalo všetko až po preplatok-nedoplatok. Robota je to zložtejšia len pri tvorbe tabuliek, potom to už ide. Mne tvorba programov a pod, nič nehovorí.

Čo sa týka odmien za účtovníctvo. ZDP § 5 ods.( tuším) c- nemám tu teraz zákon, sú odmeny za výkon v dozornej rade... Takže som sa stala členom dozornej rady a dostávam odmenu za výkon v dozornej rade, len je oproti ostatným členom vyššia.
Nebudem robiť žiadne zmluvy, dohody, príkazné zmluvy a pod., odvediem dane, na konci roka dám každému povrdenie o príjme a hotovo.

susu
04.02.05, 22:15
... Čo sa týka vyúčtovania urobila som si v exceli jednoduché tabuľky so vzorcami tak, aby mi po zmene akéhokoľvek potrebného údaja prepočítalo všetko až po preplatok-nedoplatok. Robota je to zložtejšia len pri tvorbe tabuliek, potom to už ide. Mne tvorba programov a pod, nič nehovorí. ... Asi podobne som zacinal. Barak sme ako SVB preberali v auguste a od septembra sme isli naplno. Zo zaciatku vsetko v databaze dbase IV a v kombinacii so starou T602, K602 a C602 na starej "dvaosemsestke". O exceli sa mi ani nesnivalo, pretoze masinka nebola schopna zvladat okna. Ked som ich nainstaloval verziu 3.11, tak som si mohol maximalne zahrat karty, ale bez mysky, na nu uz neostavalo miesto v pamati. Ked som spustil Excel - akasi verzia 5, tak mi nacitalo tabulku, ale dalej som sa uz ani nepohol. Bez mysky som si tak mohol precitat len napovedu a dost. Nastastie na tej starenke fungovali aspon komponenty 602. T - ako Word, K - ako databaza a C - ako excel. Lenze bolo to pomale.
Ked som koncom roka 1999 kupil Pentium III, myslel som si, ze som za vodou. Okna 98, office pro 97 - proste parada. Vsetko preslo do excelu, vratane penazneho dennika. Tie styri mesiace boli v pohode. Aj rok 2000 slapal asi do oktobra. Pri 102 bytoch mas mesacne cca 120 zapisov v PDP (102 platieb od vlastnikov bytov, 12 x elektrina, 2x voda, olo, teplo ... . Takze v oktobri uz mal PDP cca 1200 zapisov. Ked si zoberies do uvahy, ze priemerny dennik ma 34 stlpcov (u mna ich bolo 56 - clenil som prijmy a vydavky na 6 vchodov) a aby som nemusel sumy vypisovat viackrat, tak vzorceky to krasne rozhadzovali tam kam bolo treba. Ja som zapisal datum, popis polozky a sumu. Potom tam boli dva stlpce. V prvom som si vybral ci sa jedna o pohyb v banke alebo v hotovosti a v druhom som to clenil podla ucelu - material, rezia atd.
V kazdom riadku bolo 48 buniek so vzorcami. Posledny zapis v tomto PDP je zo dna 6.10.2000 a je na riadku 1243. Ak odrátam záhlavie, tak je tam presne 1239 zápisov x 48 vzorcov = 59.472, lenze vzorce su natiahnute az po riadok 1.645, Takze mily excelik pri kazdom otvoreni tabulky, pri presunuti sa z bunky na bunku, pri kazdom klepnuti na enter alebo kazdych 5 minut pri automatickom ukladani - prepocitaval 78.768 vzorcov (to nehovorim o ostatnych prepojenych tabulkach, kde boli parovane platby - s nimi by to bolo asi 3x tolko vzorcov).
Ani masinka za 40 litrov v maximalnej konfiguracii !!! na tu dobu) jednoducho nestihala. Ked som videl, ze manzelka (taktiez typ ZRV - zapnem, robim a vypnem) si poklepkava rukou po stole a caka ... viac mi nebolo treba.
Hodil som za hlavu cely excel a programovanie v databazach typu dbf a presiel som na ACCESS. Dnes v tom facha 342 bytov a 10 JU pravidelne. V danovom obdobi do toho pribudne este asi 5 - 10 takych, od ktorych ti je zatazko si vypytat 3 tisicky, pretoze cely rok aj z uzavierkou a danovym priznanim mas zbuchany za jeden den.
Mozem si v nom :
- mazat co chcem a kedy chcem, neostavaju mi tam ziadne vynechane cisla dokladov,
- precislovanie si robim az ked je vyplnene danove priznanie,
- tlacim pokladnicne doklady a platobne postove poukazy "U" vratane sumy slovom,
- vypocet penale a tlac penalizacnych faktur,
- prehlady pre vybory vlastnikov bytov od vymyslu sveta,
- mam tam funkcnu knihu dopravy,
jednoducho okrem PU a miezd v tom robim vsetko. PU nie je moja parketa. Ale teraz, ked ma sestra donutila zalozenim sro zacat sa zaujimat aj o PU ... neviem. Zatial som do neho zainvestoval. Co bude dalej??? Jeden nikdy nevie.
Pozn. Vsetko dokaze preniest do excelu a naspat, takze excel sa vyuziva stale.

ludvik
05.02.05, 13:26
Ešte k učtovaniu odmien:

Podľa par. 7c nového zákona orgánom SVB a zároveň štatutárom je predseda SVB. Podľa Pravdy z piatku 4.2 táto funkcia je platená .=)). To by znamenalo, že SVB mu vypláca mzdu ktorú musí zdaňovať podľa príslušných predpisov alebo sa mýlim? To isté by potom platilo aj o vedení resp. spravovaní učtovníctva iným členom SVB. A tak by to malo byť aj s odmenami pre ostatných členov rady. Alebo tieto odmeny nepodliehajú dani z príjmov?

Nella
07.02.05, 16:12
Zdravím všetkých zanietencov pre SVB. Je tu rozdebatovaných viacero tém.
1. To: Heni - Tiež odporúčam založenie SVB, nemusíte s bývalým správcom uzatvárať žiadnu prechodnú alebo novú zmluvu, jeho povinnosťou je počas výpovednej lehoty plniť si všetky povinnosti správcu za predchádzajúcich podmienok, lebo platnosť Zmluvy je do dňa ukončenia 6 mes. výpovednej lehoty.
2. Je ideálne od bývalého správcu sa úplne "oslobodiť", čo želám všetkým novým zakladateľom. Nám to nedovoľuje skutočnosť, že bývalý správca je dodávateľom tepla a dočasne (kým si nevybudujeme oddelenú vodovodnú prípojku) i sprostredkovateľom dodávky vody. Preto bolo i ťažšie uzatvoriť zmluvy s bývalým správcom, ktorý nás nútil k podpisu zmlúv "v tiesni a za inak nevýhodných podmienok". Došlo to až tak ďaleko, že sa nám vyhrážali odpojením od tepla a vody. Podarilo sa nám obstáť a uzatvoriť zmluvy za prijateľných podmienok i pre vlastníkov bytov.
3. To: Susu - Zaujal ma v tvojej odpovedi bod 8. "Vykonať hĺbkový audit....." - je tento úkon podložený zákonom? Kto ho vykoná a kde si ho máme vyžiadať? Pýtam sa preto, že sa nám podarilo časť dokumentácie od správcu prevziať 31.12.04 s tým, že zvyšok doplnia do 17.1.05 (za 6 mesiacov to nestihli pripraviť). Sme však odhodlaní niektoré veci riešiť súdnou cestou.
4. S touto otázkou sa obraciam na všetkých účastníkov porady.
Je niekde presne špecifikované, ako sa má vypočítať preddavok na teplo u nebytového priestoru? My sme riadili príručkou uverejnenej na webovej stránke MVaRR SR, ktorá vychádza zo Zákona č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov a vysvetľuje: "Mesačný preddavok za poskytnuté plnenia (služby) sa určí: v Sk na m2 podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru (napr. dodávka tepla). Majiteľ nebytového priestoru nechce preddavok na teplo rešpektovať (hoci bol schválený schôdzou vlastníkov) a chce platiť iba za miestnosti, v ktorých sú radiátory. Treba dodať, že väčšina miestností nie je oddelená a uzatvorená dverami.
5. K položenej otázke o spôsobe odmeňovania štatutára sa pripájam a zaujíma ma, či musíme ako SVB odmenu zdaňovať? Nie som účtovník (odborník) a pochopila som, že ja ako fyzická osoba nemusím podávať daňové priznanie, ak môj ročný príjem nepresiahne 40 416 Sk. Vie mi niekto poradiť, ako odmenu štatutára v SVB zaúčtujem?
Nella

susu
08.02.05, 05:50
3. To: Susu - Zaujal ma v tvojej odpovedi bod 8. "Vykonať hĺbkový audit....." - je tento úkon podložený zákonom? Kto ho vykoná a kde si ho máme vyžiadať? Pýtam sa preto, že sa nám podarilo časť dokumentácie od správcu prevziať 31.12.04 s tým, že zvyšok doplnia do 17.1.05 (za 6 mesiacov to nestihli pripraviť). Sme však odhodlaní niektoré veci riešiť súdnou cestou.
NellaZakon 182/93 zz Vám dáva túto moznost v paragrafe 8b odstavci 2) pímeno f)
Citát:
(2) Pri správe majetku vlastníkov je správca povinný najmä:
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
koniec citátu.
Ak si to skombinujete s obcianskym zakonnikom, tak mate pravo na kontrolu za posledne tri roky. Pozor!!! Tie tri roky sú len za predpokladu, ze uz bol v tomto obdobi prevedeny do vlastnictva aspon jeden byt !!!
Zo zakona je spravca resp. byvaly vlastnik bytov, povinny tvorit fond oprav po povoleni prveho vkladu do katastra nehnutelnosti. V praxi to znamena, ze ak ste odkupovali byty v priebehu roku 2004, tak bol povinny tvorit fond oprav od datumu kedy kataster povolil prvy vklad.
My sme byty odkupovali resp. podpisovali zmluvy na MU niekedy v roku 1997. Lenze od roku 1975 sme uz mali v dome jeden sukromny byt a v roku 1987 dalsi.
Potom ako v roku 1993 nadobudol ucinost zakon 182, mal byvaly vlastnik (miestny urad) povinnost tvorit fond oprav na tieto dva byty.
Postupne v rokoch 1997 - 1999 zase na byty, u ktorych bol povoleny vklad do katastra nehnutelnosti.
Samozrejme, ze sa na to vykaslali a tvorbu fondu mi v septembri 1999 vykazali od februara 1998, kedy bol povoleny prvy vklad pri hromadnom odpredaji. Nastastie sme sa rychlo zobudili a vytkli sme im chybu. Preretali teda tvorbu FO podla zakona, lenze zase si odcerpali poplatok za vykon spravy, (i ked sme nemali medzi sebou ziaden zmluvny vztah) takze sme boli opat tam, kde pred tym.
Toto vsetko su velmi neprehladne vztahy a derave zakony a liknavost nasich sudov, to len podporuju.
Ked si pozries v prilohe uvedene vyuctovanie, tak schvalne som tam dal najvacsieho dlznika. Ten mi na penaloch dlhuje vyse 200 tisic. Uz tri roky je to podane na sude.
SVB to stalo nejakych 8 tisic a za cely ten cas sa stalo len to, ze zo sudu mi prisiel niekedy minuly rok list, v ktorom sa ma sudkyna pytala, ci trvame na sudnom vyporiadani alebo ci sme sa medzicasom nahodou nevyporiadali mimosudne. Ale to je na dlhsie.
Zhrnutie:
Zákon 182 Vám umoznuje nahliadnut do dokladov tykajucich sa Vasho domu!!!

susu
08.02.05, 06:29
Je niekde presne špecifikované, ako sa má vypočítať preddavok na teplo u nebytového priestoru? My sme riadili príručkou uverejnenej na webovej stránke MVaRR SR, ktorá vychádza zo Zákona č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov a vysvetľuje: "Mesačný preddavok za poskytnuté plnenia (služby) sa určí: v Sk na m2 podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru (napr. dodávka tepla). Majiteľ nebytového priestoru nechce preddavok na teplo rešpektovať (hoci bol schválený schôdzou vlastníkov) a chce platiť iba za miestnosti, v ktorých sú radiátory. Treba dodať, že väčšina miestností nie je oddelená a uzatvorená dverami.
NellaUz som to tu v niektorom prispevku spominal. V zmysle pokynov, ktore boli uverejnene vo FS c. 5/1995 sa za vykurovanu plochu povazuje celkova plocha bytu nielen plocha miestnosti, v ktorych je radiator. Ak to plati pre byt, tak to plati aj pre nebytovy priestor. Ak Vám majitel nevytoveho priestoru nechce respektovat vysku platieb, tak mu treba mesacne posielat upomienku na dznu sumuaj s vypoctom penale. Pokial sa nezobudi, tak vo vyuctovani mu vznikne nedoplatok na kureni a spolu s penale ho to bude stat dost "chechtakov".
Riesenie:
1.) Prva upomienka, bez penale s lehotou na uhradu do 10 dni.
2.) Druha upomienka s vypoctom penale a lehotou uhrady do 5 dni.
3.) Oznamenie o podani na sud (pokus o zmier)
4.) Podanie na sud na vydanie platobneho rozkazu na dlznu sumu s prilohami (myslia sa penale a sudne trovy).
5.) Podanie na sud s navrhom na odpredaj uvedenych priestorov inemu vlastnikovi.
Konecne zakon 182/93 zz dava vela moznosti ako zjednat napravu. Pokial ma vlastnik v katastri tarchu v prospech ostatnych spoluvlastnikov, je mozne obratit sa na, niektoru z firiem, ktora vykonava drazby mimo sudneho rozhodnutia tzv. dobrovolne drazby (Kosice v spravach koncom jesene 2004). V tychto firmach Vam budu vediet povedat viac.
Risenie:
Pokial sa vlastnik nebytoveho priestoru neodvola voci vyske preddavkovych platieb na sude, je povinny hradit to co je predpisane.Zmenit to moze len predbezne opatrenie sudu. V opacnom pripade plati to co je uvedene hore.

susu
08.02.05, 06:41
5. K položenej otázke o spôsobe odmeňovania štatutára sa pripájam a zaujíma ma, či musíme ako SVB odmenu zdaňovať? Nie som účtovník (odborník) a pochopila som, že ja ako fyzická osoba nemusím podávať daňové priznanie, ak môj ročný príjem nepresiahne 40 416 Sk. Vie mi niekto poradiť, ako odmenu štatutára v SVB zaúčtujem?
NellaOdpoviem otázkou: Akym sposobom je odmenovana upratovacka? To iste plati aj pre statutara.
Ja viem minimalne o troch sposoboch ako je mozne odmenit statutara:
1.) Je zivnostnik a SVB mu vyplaca peniaze na zaklade faktury.
2.) Nie je vytvoreny pracovno-pravny vztah SVB - predseda.
SVB vyplaca mesacne dohodnutu odmenu v plnej vyske, na konci roka si splni "bonzacku povinnost". Prijemca financii ma povinnost podat danove priznanie, pokial jeho celkoveho prijmy v roku presiahnu ciastku 40 416 Sk. Taktiez by mal byt registrovany v zdravotnej poistovni - to je parketa pre pana Mihala.
3.) Je uzatvorena pracovna zmluva (dohoda o vykonani prace asi neprichadza do uvahy, pretoze sa jedna o opakovanu cinnost).
Tu je to klasika. Registracia v socialke, ZP, odvod dani a pod.
Co sa tyka zauctovania. V prvych dvoch pripadoch je to rezijny vydavok, v tretom pripade je to mzdovy naklad.

susu
08.02.05, 06:46
Ešte k učtovaniu odmien:

Podľa par. 7c nového zákona orgánom SVB a zároveň štatutárom je predseda SVB. Podľa Pravdy z piatku 4.2 táto funkcia je platená .=)). To by znamenalo, že SVB mu vypláca mzdu ktorú musí zdaňovať podľa príslušných predpisov alebo sa mýlim? To isté by potom platilo aj o vedení resp. spravovaní učtovníctva iným členom SVB. A tak by to malo byť aj s odmenami pre ostatných členov rady. Alebo tieto odmeny nepodliehajú dani z príjmov?Funkcia je to sice platena, ale nikde nie je napisane, ze si musis za nu zobrat peniaze - mzdu. Ako sa da odmena vyplatit je uvedene v predoslom prispevku.

Nella
08.02.05, 06:52
Dobrý deň,
Susu ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Idem sa príjemne zabávať - písať 1.upomienku.
Ďakujem
Nella

susu
08.02.05, 07:03
Pokracujem v uverejnovani tlacovych vystupov z databazy ACCESS. Toto je vykaz, ktory sa mesacne objavuje vo vitrinkach vo vchode domu.

Myslim, ze je to prehladne a nepotrebuje to komentar.

silveco
08.02.05, 07:47
S velkým záujmom som si prečítal všetky príspevky týkajúcich sa problematiky SVB a vidím ,že je to téma ,ktorá hýbe slovenským národom. Pár postrehov si dovolím aj ja:

1. Všetkým nerozhodnutým doporučujem ba priam by som chcel povedat "rozkazujem" založit SVB a tým spravovat svoj bytový fond vo vlastnej správe a réžii, vedú ma ku tomu vlastné skúsenosti od roku 2000. Ešte raz - JEDNOZNAČNE!!!Nie je to nič hrozné a ani strašné.
2. Učtovníctvo si robíte sami,v zmysle zákona o účtovníctve,ako len chcete..ručne alebo aj na nejakom softe,,tých je v dostupnosti dost vela a šikovný PC - macher Vám to prisposobí na Vaše podmienky.
3. Všetky náležitosti okolo právnych vecí ,,by som doporučoval dat ošetrit právnikovi,,je to istejšie a hlavne odbornejšie,,,máte istotu ,že ste nič neprepustili.
4.Ako SVB máme pouzatvárané zmluvy o dodávkach tepla,elektriny,TUV,dodávke stu.vody,opravách výtahov,spoločných priestorov,rozne revízie plyn.rozvodov,požiarného systému a pod.Čiže fungujeme ako mála firma s obratom 2,5mil.Sk ,len s tým rozdielom, ,že nepodávame danové priznanie na daň z príjmu.
5. Drobné opravy, upratovanie SP,a ostatné práce riešime svojpomocne na dohody,odvádzame akurát 19% preddavok DU a neverili by ste čo to robí s ludmi,ked im dáte možnost zarobit.
6. Finančné prostriedky z FO zhodnocujeme cez PSSP, po určitom čase dokladujeme niektoré práce a výkony, z vrátených penazí uzatvárame nové zmluvy, výnosy použijeme na platenie upratovačky, elektrikára,čl. rady.
7. Samozrejme,,doležité je to ,aby každý vlastnik načas platil preddavky, lebo ináč sa nedá fungovat.Všetci platia mesiac dopredu, omeškanie tolerujeme na dva mesiace, kto nezaplatí ani potom,ide priatelské upozornenie,výzva na zaplatenie,návrh na platobný rozkaz,penále a úroky idú do fondu opráv.Ale k platáku sme ešte nedošli.
8. Na záver - vrele odporučujem,bytový dom sa za štyri roky zmenil na nepoznanie,proste vidno,že má gazdu.lLen pre zaujímavosť, niekolko krát sme omalovali spoločné priestory,vyregulovali kúrenie,namontovali pomerové rozdelovače tepla,merače SUV,máme vlastný satelit,internet v byt.dome,vytesnili sme dilatačné špáry na celom dome,zrekonštruovali celú elektrosústavu v SP, je toho ešte veru dost. :)

susu
08.02.05, 13:11
S velkým záujmom som si prečítal všetky príspevky týkajúcich sa problematiky SVB a vidím ,že je to téma ,ktorá hýbe slovenským národom. Pár postrehov si dovolím aj ja:

1. Všetkým nerozhodnutým doporučujem ba priam by som chcel povedat "rozkazujem" založit SVB a tým spravovat svoj bytový fond vo vlastnej správe a réžii, vedú ma ku tomu vlastné skúsenosti od roku 2000. Ešte raz - JEDNOZNAČNE!!!Nie je to nič hrozné a ani strašné.
2. Učtovníctvo si robíte sami,v zmysle zákona o účtovníctve,ako len chcete..ručne alebo aj na nejakom softe,,tých je v dostupnosti dost vela a šikovný PC - macher Vám to prisposobí na Vaše podmienky.
3. Všetky náležitosti okolo právnych vecí ,,by som doporučoval dat ošetrit právnikovi,,je to istejšie a hlavne odbornejšie,,,máte istotu ,že ste nič neprepustili.
4.Ako SVB máme pouzatvárané zmluvy o dodávkach tepla,elektriny,TUV,dodávke stu.vody,opravách výtahov,spoločných priestorov,rozne revízie plyn.rozvodov,požiarného systému a pod.Čiže fungujeme ako mála firma s obratom 2,5mil.Sk ,len s tým rozdielom, ,že nepodávame danové priznanie na daň z príjmu.
5. Drobné opravy, upratovanie SP,a ostatné práce riešime svojpomocne na dohody,odvádzame akurát 19% preddavok DU a neverili by ste čo to robí s ludmi,ked im dáte možnost zarobit.
6. Finančné prostriedky z FO zhodnocujeme cez PSSP, po určitom čase dokladujeme niektoré práce a výkony, z vrátených penazí uzatvárame nové zmluvy, výnosy použijeme na platenie upratovačky, elektrikára,čl. rady.
7. Samozrejme,,doležité je to ,aby každý vlastnik načas platil preddavky, lebo ináč sa nedá fungovat.Všetci platia mesiac dopredu, omeškanie tolerujeme na dva mesiace, kto nezaplatí ani potom,ide priatelské upozornenie,výzva na zaplatenie,návrh na platobný rozkaz,penále a úroky idú do fondu opráv.Ale k platáku sme ešte nedošli.
8. Na záver - vrele odporučujem,bytový dom sa za štyri roky zmenil na nepoznanie,proste vidno,že má gazdu.lLen pre zaujímavosť, niekolko krát sme omalovali spoločné priestory,vyregulovali kúrenie,namontovali pomerové rozdelovače tepla,merače SUV,máme vlastný satelit,internet v byt.dome,vytesnili sme dilatačné špáry na celom dome,zrekonštruovali celú elektrosústavu v SP, je toho ešte veru dost. :) Mozes odporucat aj rozkazovat, ale ked nenajdes podporu ostatnych vlastnikov bytov resp. niekoho, kto bude okolo toho behat... tak je cele SVB vo hviezdach.
Neviem preco mate vsetci "koprivku" pri slove spravca. Dnesny spravcovia typu fyzicka osoba, nie su byvale bytove podniky ci bytove druzstva. U mna naprikald neexistuju "ordinacne" hodiny. Kedy prides, vtedy si tu. Byvam s tymi, ktorych spravujem v jednej ulici a som tu pre nich - nie naopak. Oni si sami rozhoduju o tom na co pouziju financie. Ja ich len usmernim v tych veciach, ktore musia byt zabezpecene podla osobitnych predpisov (revizie a pod.). O peniazoch, ktore si vyberu do FO si vylucne rozhoduju sami. Nie som zastancom toho, ze toto musi byt takto; oni byvaju v tom dome a najlepsie vedia, "kde ich tlaci pata".
Dobre sa cita to co mas uvedene v bode 8. Zrejme ten Vas dom nepatri do kategorie 40 rocnych - pretoze my sa od roku 1999 "prpleme" stale s rozvodmi - ludovo povedane, este som nevyliezol z pivnice a zrejme z nej nevyleziem este ani tento rok.
Drzim palce vsetkym, ktorí sa pustia do boja ci uz formou SVB, alebo to skusia s novym spravcom, ale podla novych pravidiel.

silveco
09.02.05, 07:40
Pre Susu - nemám koprivku pri správcoch,,je to na ludoch akú formu si vyberú,,aj nám tuším trvalo asi pol roka presviedčania a dokazovania - tabula ,krieda a kopec čísiel,,ale oplatilo sa,,chce to zvolit asi tú správnu formu presviedčania,,,,no 40 ročný nie sme,,ale máme už vyše dvadsať,,,, takže sme asi na tom lepšie,, to verím, rodičia bývajú v 45 ročnom bytovom dome a je to už skoro všetko na rozpadnutie,,,ale aj tak zastávam názor,že spravovanie bytového fondu cestou SVB je kvalitnejšia a možno aj výhodnejšia cesta pre jednotlivých vlastníkov bytov ,ako správcostvo,,,tento názor podporím skutočnostou,že v poslednom čase som pomáhal zakladat asi 5-6 nových SVBčiek,ktoré odišli od správcov bytov,,prečo sa to tak stalo,to možeme rozoberat v dalšom,,,,všetkým pekný deň...

Orim
11.02.05, 03:03
Gabriela
To je všetko úradný šiml. Keď úradníci niečo chcú tak to obvykle dosiahnu. Mám s tým svoje skúsenosti.

Ešte z vlastných skúseností. treba vždy chodiť za jedným a tým istým úradníkom, pretože iný chce niečo iné a keď potom prídete za tým pôvodným tak je to zle.
Používam spôsom, ktorý sa mi najviac osvedčil a to že sa idem poradiť. Ani nevieš ako ľudia radi radia. Keď to spracujem podľa pokynov príslušného úradníka idem to s ním prekonzultovať, mám to na šmíraku a keď mi to odsúhlasí potom mu to dám hotové na stôl. Obvykle to čo mám na papieri mám ešte na diskete a keď je to v poriadku tak to tam na mieste vytlačíme. Mám aj iné skúsenosti ale o tom neskoršie.


Ináč musí byť buď správa alebo SVB je to zo zákona a každý si môže vybrať čo mu lepšie vyhovuje. Dnes som sa náhodou dostal k tomuto a celé som to poctivo prečítal, ale už sa mi nechce písať je 05:00 ráno a musím si aj trochu pospať.

:-)

Jozef I
17.02.05, 09:15
Chcel by som vedieť ako sa dá postupovať, ak po výmene všetkých meračov vody v dome, je rozdiel pri odpočte spotreby na vstupnom merači do domu a súčtu všetkých meračov v bytoch ????

Rozdiel je príliš veľký na to, aby sa to ospravedlnilo nejakými stratami. Žiadna havária na dome nebola ani voda v priebehu roka nevytekala. Merače sú nemagnetické. :confused:

zlatica76
17.02.05, 09:21
Ziadna slava, niekto je ma urobeny "bypass" - cize berie vodu este pred meracom.... pozri, kto ma mimoriadne nizku spotrebu a riadne skontroluj jeho rury :)

susu
18.02.05, 11:54
Chcel by som vedieť ako sa dá postupovať, ak po výmene všetkých meračov vody v dome, je rozdiel pri odpočte spotreby na vstupnom merači do domu a súčtu všetkých meračov v bytoch ????

Rozdiel je príliš veľký na to, aby sa to ospravedlnilo nejakými stratami. Žiadna havária na dome nebola ani voda v priebehu roka nevytekala. Merače sú nemagnetické. :confused:
Zalezi od toho aky velky je ten rozdiel. Pokial je koeficient v rozsahu od 0,85 do 1,15 povazuje sa to za normalne.
Pokial je koeficient mimo tychto cisiel je potrebne dat skontrolovat vodomery u vlastnikov, ktori maju podozrivo nizku spotrebu - kontrola plombovania, pripadne overenie s Slovenskej legalnej metrologii. Aj novy merac dokaze merat bludy.
Zaujimalo by ma, kolko stali tie antimagneticke merace a kde ste ich zohnali. Nie vsetky merace maju totiz vydane osvedcenie SLM a Metrologickym ustavom.

ludvik
19.02.05, 14:16
Ja robím účtovníctvo v SVB v ALFE module pre SVB. Mne sa to zdá fajn. Robí sa v tom ľahko. Čo sa týka vyúčtovania urobila som si v exceli jednoduché tabuľky so vzorcami tak, aby mi po zmene akéhokoľvek potrebného údaja prepočítalo všetko až po preplatok-nedoplatok. Robota je to zložtejšia len pri tvorbe tabuliek, potom to už ide. Mne tvorba programov a pod, nič nehovorí.

Čo sa týka odmien za účtovníctvo. ZDP § 5 ods.( tuším) c- nemám tu teraz zákon, sú odmeny za výkon v dozornej rade... Takže som sa stala členom dozornej rady a dostávam odmenu za výkon v dozornej rade, len je oproti ostatným členom vyššia.
Nebudem robiť žiadne zmluvy, dohody, príkazné zmluvy a pod., odvediem dane, na konci roka dám každému povrdenie o príjme a hotovo.
Pozerám práve ALFU a mám jeden dotaz? Akým spôsobom rozpisuješ úhradu od konkrétneho vlastníka bytu na správu domu, fond opráv a i. keď hneď na začiatku sú tam preddefinované prijmové položky a celkový príjem nie je možné rozdeliť na drobné.

GABRIELA
21.02.05, 06:55
Išla som podľa príručky a rozdelila som si príjmy podľa toho ako máme definované platby, napr. vyberáme do FÚO aj platby za prenájom pivničných priestorov, pohotovosť a pod. to tam ide pekne rozdeliť. Nemám teraz program pri sebe lebo som v práci ale môžem ak bude záujem večer napísať presne kde to je. Čo sa týka rozúčtovania na jednotlivých vlastníkov, tak to mi poradili priamo v KROSE. Zadala som si jednotlivých vlastníkov ako jednotlivé strediská. Očíslovala som ich bytom napr. 14423 Mrkvička Jožko, pričom 144- dom, 2-vchod, 3-byt. Toto sme im zadali aj ako VS na platby, a tak sa to ľahko priraďuje. Treba si urobiť možno nejakú pomocnú tabuľku v exceli( ja ju mám a robí sa mi jednoduchšie) , kde budeš mať súčtové sumy platieb jednotlivých nájomníkov extra za Prevádzku domu, extra FÚO, extra Správa domu. napr:
Platba na Prevádzku domu : 1500 ÚK, 500 TÚV, 300 SV, 20 Osv...Spolu 3200. Potom pri zadaní platby na Prevádzku domu dáš celkom sumu tú súčtovú 3200 a v Rozpise to rozhodíš na jednotlivé platby.

Asi som to napísala zložito ale keď budem večer doma môžme to rozobrať presne podľa PC.

Pekný deň

silveco
21.02.05, 06:56
Tento problém majú asi vo viacerých SVbčkach,,národ slovenský je preukrutne vynaliezavý,,treba si to postrážit,u nás to robíme pri vyúčtovaní takto:
1. Celkovú spotrebu vody od vodární vyjadrenú v cene vydelím nameraným množstvom vody spočítaným podla jednotlivých bytoch a dostanem cenu za m3 vody a ten potom vynásobím príslušnou spotrebou za byt.
2. Rozdiel vody ktorý vznikol pri odpočte vody medzi vyfakturovaným množstvom a nameraným množstvom vody vydelím počtom osob v dome,každému bytu potom navýšim množstvo vody podla počtu osob a takto dostanem konečnú hodnotu stavu. Je pracnejšia,a možno aj spravodlivejšia.
Všetko záleží od toho ,akú metodu si schvália ludia na zhromaždení.
Zaujímalo by ma, kde by sa dali zohnat tie nemagnetické vodomery a niečo okolo nich. Vdaka.........

GABRIELA
21.02.05, 07:17
Čítala som si zbežne príspevky za posledný týždeň lebo nebol čas, ale asi ma SUSU nepochopil dobre.

Účtovníctvo SVB robím v ALFE je jedno koľko je tam bytov. Pretože základné rozdelenie platieb Ti rozdelí stlpce a už nepribúdajú. Rozúčtovanie na jednotlivých vlastníkov je super vyriešené cez strediská( zaúčtujem celý mesiac - všetky platby cez banku tak za 4 hodinky- max.) V exceli mám len koncoročné rozúčtovanie. Poprepájala som si vzorce tak, že ak zmením akýkoľvek údaj v základnom vyúčtovaní za dom tak mi to prepočíta všetkých 46 bytov. Mne sa to zdá teraz už super. Verím že sú aj programy aj lepšie systémy ale mne sa toto zdá veľmi jednoduché- zvyk je železná košeľa.

A ešte jedna pripomienka. Nesúhlasím su SUSU že sa dá v SVB vyplatiť odmena bez zdanenia. Odmeny štatutárom a platby za vákom v Dozorných radách patria pod § 5 pod c ZDP a ide teda o príjmy ktoré sa zdaňujú pri zdroji. Ja to teda budem aj naďalej zdaňovať, dám každému potvrdenie o vyplatenom príjme na konci roka. Každý kto nemá mať príjem zdanený nech si požiada o vrátenie dane prostredníctvom podania DP.
Myslím si totiž že voči DÚ je to naša povinnosť a sú za to možné sankcie.

Pekný deň.

Jozef I
21.02.05, 10:53
Tento problém majú asi vo viacerých SVbčkach,,národ slovenský je preukrutne vynaliezavý,,treba si to postrážit,u nás to robíme pri vyúčtovaní takto:
1. Celkovú spotrebu vody od vodární vyjadrenú v cene vydelím nameraným množstvom vody spočítaným podla jednotlivých bytoch a dostanem cenu za m3 vody a ten potom vynásobím príslušnou spotrebou za byt.
2. Rozdiel vody ktorý vznikol pri odpočte vody medzi vyfakturovaným množstvom a nameraným množstvom vody vydelím počtom osob v dome,každému bytu potom navýšim množstvo vody podla počtu osob a takto dostanem konečnú hodnotu stavu. Je pracnejšia,a možno aj spravodlivejšia.
Všetko záleží od toho ,akú metodu si schvália ludia na zhromaždení.
Zaujímalo by ma, kde by sa dali zohnat tie nemagnetické vodomery a niečo okolo nich. Vdaka.........

Vďaka za názor. Najprv k meračom. Ja len vypomáham s účtovníctvom a tak ohladne meračov nemám konkrétne info. Len viem, že keď som sa pýtal, či sa to nedá nejako oklamať napr. magnetom tak som dostal odpoveď, že nie. Merače sú plne s umelej hmoty a tak sú nemagnetické. Takú odpoveď som dostal.
Ohladne tej vysokej spotreby je jasné že to budem musieť rozpočítať medzi ľudí koeficientom (teda tú nadspotrebu) ale samému mi to vŕta v hlave ako je to možné?! Ide o to, že tá nadspotrba bola aj v minulosti. Tak sa spoločenstvo rozhodlo konať a zainvestovalo sa do nových meračov aby sa to zlepšilo. No najväčšia sranda je, že po roku je rozdiel ešte väčší. Nik by nemal mať čiernu odbočku lebo firma, ktorá menila merače to kontrolovala. Možno nejak spolupracujú s vodárňami ? Neviem.

GABRIELA
21.02.05, 11:32
Ja pridám ešte svoje skúsenosti s vodou. My sme mali asi pred dvoma rokmi koeficien skoro 1,3 a to nás zastavilo v jednoduchom pozeraní sa na to. Vymenili sme všetkým merače. Robíme námatkové kontroly v celom dome tak, že jednoducho zaklopeme poprosíme o pustenie vody studenej i teplej, a kukáme či sa toči vodomer. Tam kde sa netočil boli zatiaľ len technické problémi s meračmi, a urobili sme im priemernú spotrebu z predchádzajúceho roku. Teraz sa snažíme mať odpočet vody tak, aby sme mali aspoň za dva mesiace priemernú spotrebu( t.j. časté námatkové kontroly - aspoň 3x po sebe). Teraz máme koeficient 1,05, čo je primerané. Boli sme sa opýtať aj vo firme, ktorá nám merače montovala, aby nám poradili čo skontrolovať na merači či nie je nejak poškodený. Poradili. Napr. na plaxiskle nemôže byť žiadna ani špendlíková dierka, ihlou sa vraj dá zastaviť merač, niekedy sa vraj síce ručička točí ale opačne, tak aj na to si dávame pozor. Zatiaľ nám to funguje. No kým sa nenájde niekto vynaliezvajší.

Chcem sa opýtať či nemáte niekto odpojených nájomníkov od spoločného kúrenia, či Vám nejakým spôsobom platia nejakú časť za teplo. Či si od Vás pýtali súhlas a pod.

Pekný deň

Jozef I
21.02.05, 13:16
Ďakujem. Skúsim to navrhnúť predsedovi a vrhneme sa na kontrolu vodomerov. Asi to bude najrozumnejšie a uvidíme či to pomôže. Asi ich treba častejšie kontrolovať.

Podľa mňa od kúrenia sa môže odpojiť iba celý dom a nie jednotlivec. Resp. môže sa odpojiť ale aj tak musí platiť ďalej, lebo ostatný ho cez steny aj tak vykurujú. Iba keby s tým všetci súhlasili, o čom moc pochybujem. Čisto teoreticky keby sa odpojili samostatne všetci nájomníci, tak aj potom určite ako dom budete platiť za teplo a potom by ho kto platil? Veď sa čiastočne vykurujú aj spoločné priestory.
To je môj názor. :-)

susu
22.02.05, 10:06
Tento problém majú asi vo viacerých SVbčkach,,národ slovenský je preukrutne vynaliezavý,,treba si to postrážit,u nás to robíme pri vyúčtovaní takto:
1. Celkovú spotrebu vody od vodární vyjadrenú v cene vydelím nameraným množstvom vody spočítaným podla jednotlivých bytoch a dostanem cenu za m3 vody a ten potom vynásobím príslušnou spotrebou za byt.
2. Rozdiel vody ktorý vznikol pri odpočte vody medzi vyfakturovaným množstvom a nameraným množstvom vody vydelím počtom osob v dome,každému bytu potom navýšim množstvo vody podla počtu osob a takto dostanem konečnú hodnotu stavu. Je pracnejšia,a možno aj spravodlivejšia.
Všetko záleží od toho ,akú metodu si schvália ludia na zhromaždení.

Vas postup nie je spravny.
V roku 2000 ma preklepavala Financna sprava odbor cenovej kontroly, ktora mi prave takyto postup vytkla.
Postup ma byt taky ako uvadzas v bode 1. To znamena:
spotreba podla faktur z vodarni / pocet DBM (dielik bytoveho meraca) = koeficient.
spotreba bytu v DBM * koeficient * cena MJ = naklad bytu
Tento vysledok nie je v m3 ale v DBM
Pozri vzor vyuctovania uverejneny na tejto stranke: http://www.porada.sk/showpost.php?p=39764&postcount=98

susu
22.02.05, 10:19
Čítala som si zbežne príspevky za posledný týždeň lebo nebol čas, ale asi ma SUSU nepochopil dobre.

Účtovníctvo SVB robím v ALFE .... všetky platby cez banku tak za 4 hodinky- max. ... všetkých 46 bytov.
V jednom objekte mam 80 bytov, potom 102 a v poslednom 160 bytov. Za jeden den mam nahodene a poparovane platby cez banku a aj v hotovosti za vsetky tri objekty. To by som v kupovanom softe nemal sancu.
Co sa tyka rozuctovania platieb: Databazu penazneho dennika mam prepojenu na databazu zalohovych platieb, ktore mi tvoria vlastne pohladavky. Takze akonahle sparujem uhradu voci var.symbolu, je platba rozuctovana - ak by sa "nahadzovalo" do PC kazdy den, tak by som vlastne denne videl. kde mam kolko financii. Vysledok rozuctovania je na tomto odkaze: http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=687

A ešte jedna pripomienka. Nesúhlasím su SUSU že sa dá v SVB vyplatiť odmena bez zdanenia. Odmeny štatutárom a platby za vákom v Dozorných radách patria pod § 5 pod c ZDP a ide teda o príjmy ktoré sa zdaňujú pri zdroji. Ja to teda budem aj naďalej zdaňovať, dám každému potvrdenie o vyplatenom príjme na konci roka. Každý kto nemá mať príjem zdanený nech si požiada o vrátenie dane prostredníctvom podania DP.
Myslím si totiž že voči DÚ je to naša povinnosť a sú za to možné sankcie.
Pekný deň.
Ja som v tom prispevku netvrdil, ze mas vyplatit odmenu bez zdanenia. Spomenul som vsetky sposoby, ako moze byt odmena vypatena.
1.) Je zivnostnik a SVB mu vyplaca peniaze na zaklade faktury.
Toto je moj pripad. Fakturujem SVB spracovanie uctovnictva.
2.) Nie je vytvoreny pracovno-pravny vztah SVB - predseda.
SVB vyplaca mesacne dohodnutu odmenu v plnej vyske, na konci roka si splni "bonzacku povinnost". Prijemca financii ma povinnost podat danove priznanie, pokial jeho celkoveho prijmy v roku presiahnu ciastku 40 416 Sk. Taktiez by mal byt registrovany v zdravotnej poistovni - to je parketa pre pana Mihala.
V tomto pripade vyplacas odmenu na zaklade zmluvy o SVB, nie na zaklade pracovnej zmluvy ani na zaklade dohody o vykonani prace. Moze to byt zmluva o dielo
3.) Je uzatvorena pracovna zmluva (dohoda o vykonani prace asi neprichadza do uvahy, pretoze sa jedna o opakovanu cinnost).
Toto komentar nepotrebuje.

susu
22.02.05, 12:13
Vďaka za názor. Najprv k meračom. Ja len vypomáham s účtovníctvom a tak ohladne meračov nemám konkrétne info. Len viem, že keď som sa pýtal, či sa to nedá nejako oklamať napr. magnetom tak som dostal odpoveď, že nie. Merače sú plne s umelej hmoty a tak sú nemagnetické. Takú odpoveď som dostal.
Ohladne tej vysokej spotreby je jasné že to budem musieť rozpočítať medzi ľudí koeficientom (teda tú nadspotrebu) ale samému mi to vŕta v hlave ako je to možné?! Ide o to, že tá nadspotrba bola aj v minulosti. Tak sa spoločenstvo rozhodlo konať a zainvestovalo sa do nových meračov aby sa to zlepšilo. No najväčšia sranda je, že po roku je rozdiel ešte väčší. Nik by nemal mať čiernu odbočku lebo firma, ktorá menila merače to kontrolovala. Možno nejak spolupracujú s vodárňami ? Neviem.Este raz sa vratim k otazke: Ake su to vodomery a kolko stali???
Metrologicky urad vo svojom vestniku uverejnje, ktore vodomery maju platne certifikaty - tzn. splnaju nase predpisy o metrologii. Ta cena je zaujimava preto, lebo lacny vodomer urcite nema vydany certifikat. To ze sa predava, nie je nic nove. Na Slovensku je to tak. Takze este raz. Poziadajte firmu, ktora montovala vodomery, aby Vam k nim dodala aj certifikaty.
K tomu, ze je vodomer antimagneticky len drobna poznamka.
Videl uz niekto z Vas rozobrany vodomer??? Sklada z dvoch casti. Jedna je vodotesne uzavreta a je v nej male obezne koliesko (turbinka), ktora sa otaca. Na spolocnej hriadeli ma unasac, ktory prenasa pohyb do ciselnice (pocitadla). Na spodnej strane pocitadla je magneticky unasac, ktory roztaca "ementalove" kolieska pocitadla. Odkedy maju pocitadla "ementalove" (umela hmota) kolieska a nie kovove, vydavaju sa za antimagneticke. O tom ako to skutočne je s tym "antimagnetizmom" je uvedené v prilohe.
K tym odchylkam: Pri vymene stupaciek sme menili aj vodomery. Su tam cca 2,5 roka. Prikladam posudok na meradlo, ktore malo odchylku ako hrom. Ani na nove ci repasovane vodomery sa neda spolahnut.
Nechcem vsak branit "zlodejov". Navrhnem aj riesenie. U mna v jednom objekte je na stupacke 6 bytov. Do suterenu sme na kazdu stupacku (je ich 18) namontovali tri vodomery; studena voda, tepla voda, cirkulacka. Ked sa ide opisovat voda, najprv sa opisu spodne stavy na stupacke a potom sa ide do bytov. Pokial mam rozdiel, tak viem ktora stupacka to bola a na tych par jednotlivcov si posvietim.
Preco su tam tie vodomery tri? Tepla voda cirkuluje, tzn ze stale preteka. Tam sa spotreba jednotlivej stupacky urcuje ako rozdiel medzi vodomerom na vstupe a na vystupe.

Pozn: Ten rozobraty vodomer som poskladal naspat bez porusenia plomb. Ak by som sa pohral s pocitadlom. tak si za par minut nastavim stav aky chcem. Takze netreba magnety, spendliky, vejariky apod. Staci trochu sikovnosti a pred koncorocnym odpoctom si nastavim stav aky potrebujem. Funguje to ako tachometer na aute a tie sme za komancov stacali dolu kvoli garanckam vsetci. Takze pozor na soferov, ti to ovladaju... fuj to sa nerobi

susu
22.02.05, 13:37
Chcem sa opýtať či nemáte niekto odpojených nájomníkov od spoločného kúrenia, či Vám nejakým spôsobom platia nejakú časť za teplo. Či si od Vás pýtali súhlas a pod.

Pekný deňPokial sa chce niekto odpojit od tepla, nepotrebuje suhlas od ostatnych vlastnikov bytov. Je to jeho problem ako si zabezbeci vykurovanie svojho bytu.
Je to presne ako s teplou vodou. Kupim si bojler a odoberam iba studenu vodu.
Prispevky do spolocneho na kurenie su irelevantne. Tak ako jeho vykuruju susedia stenami, tak isto ich vykuruje aj on v obdobi ked sa este naplno nekuri. Predpokladam, ze ked sa niekto "chce" skubnut od kurenia tak sa skubne ci to budu ostatni chciet alebo nie.
Poloz si otazku: Ked sa bude teplo merat a budes mat vlastne kurenie napr. podlahove, co nameras na meracoch tepla, ktore budu na spolocnych radiatoroch, ktore budu odstavene???
Preto hovorim, ze pokial by som mal vlastne kurenie, do spolocneho neprispievam.

susu
22.02.05, 14:00
1. Podľa mňa od kúrenia sa môže odpojiť iba celý dom a nie jednotlivec. Resp. môže sa odpojiť ale aj tak musí platiť ďalej, lebo ostatný ho cez steny aj tak vykurujú. Iba keby s tým všetci súhlasili, o čom moc pochybujem.
2. Čisto teoreticky keby sa odpojili samostatne všetci nájomníci, tak aj potom určite ako dom budete platiť za teplo a potom by ho kto platil? Veď sa čiastočne vykurujú aj spoločné priestory.
To je môj názor. :-)Dovolil som si Tvoj prispevok mierne upravit a ocislovat jednotlive temy.
K bodu 1 - plati odpoved pre Gabrielu. Do celeho procesu vstupuje dodavatel tepla. V prihlaske na odber tepla je totiz uvedena vykurovana plocha bytov. Ak sa mi skubne jeden byt s plochou 80 m2, tak by som mal zmenit udaje v prihlaske. Pre klud v dome, je potrebne zabezpecit, aby ten dotycny nemal moznost dodatocneho pripojenia na vykurovaciu sustavu. Pokial sa jedna o stupackovy system, kedy rury prechadzaju cez jednotlive byty, maju problem vsetci okrem toho co byva hore. Ten sa moze pokojne odpojit od kurenia. V byte pod nim rurky zaslepis a je to.
k bodu 2 - ak sa odpoja vsetci vlastnici bytov, nemas za co platit. Uzavries vstupne armatury a pokial Ti cez merac tepla na pate domu nepretecie ziadna voda - nemas za co platit.
Pokial by si nechal centralne kurenie len na vykurovanie spolocnych priestorov, rozpocitas naklady na jednotlive byty v zmysle platnych predpisov.
Inak sa Vam ludia divim, ze stale by ste chceli pĺatit aj za sluzby, ktore neodoberate.
Ber to ako v obchode. Platim za to co mam v kosiku. Nemozem predsa platit za nieco nad cim iba uvazujem.
Neberies teplo zo spolocneho - neplat. Ved si zaplatis tak ci tak. Je to uz len na Tvojej sikovnosti, ze budes platit menej. A to musia pochopit aj Tvoji spoluvlastnici. Vstupne naklady budes mat aj tak vyssie, takze nie je Ti co zavidiet.

GABRIELA
22.02.05, 14:25
Som rada že ste sa ozvali na tému odpojenia od spoločného kúrenia. Ja nie som odpojená a som jeden z tých v dome ktorý je stále na ÚK. Ja ale nezdieľam Váš názor, že keď sa niekto odpojí tak nech nič neplatí ( asi som čakala, že mi niekto napíše akým % alebo akým kľúčom prispievajú ). Vysvetlím: Pokladám činžiak za jeden veľký dom, aj keď je viac stratový. Všetci sa podieľame na vykurovaní aj spoločných priestorov už rozvodmi v dome. Myslím si že aj ten čo je odpojený a ide po schodisku( relatívne teplom lebo trúbky sú v stenách-väčšinou , aj keď ide do pivnice tak tam nemusí isť v kožuchu, užíva priestor kde robíme schôdze a pod...), to všetko sú spoločné priestory vykurované rozvodmi v dome odkiaľ aj on užíva teplo. Takže som za prispievanie v každom prípade! Neviem si predstaviť keby sa odpojili všetci vlastníci bytov až na jedného????? Ten by platil sám všetky de facto straty cez rozvody tepla??? No neviem ! Tiež si myslím že keď sme vlastníci domu sme vlastníci sj spoločných častía spoločných zariadení domu- a k tomu podľa zákona 182/93 patria aj spoločné rozvody. Takže pre mňa ďalší dôvod na platenie, a súčastne aj na žiadanie súhlasu vlastníkov bytov. Ozaj a čo tak vyregulovaná sústava - nenaruší sa ak sa odpojí väúčší počet vlastníkov?! Ja si myslím že všetko je stvané na nejaké parametre.

Súhlasím s tým že, samostatné kúrenie je lacnejšie, a bolo by veľmi vhodné v tejto dobe mať lacnejšie vykurovanie , ale v baráku -pre mňa - len a len vlastným kúrením pre celý dom, žiadne samostatné zásahy.

Prepáčte, mám iný názor ako Vy, ale snažím sa na to pozerať aj zo strany ostatných vlastníkov domu.
Aj napriek tomu chcem poprosiť niekoho , kto má ľudí odpojených v dome od kúrenia a platia niečo na vykurovanie napíšte.

Prajem všetkým pekný deň.

AdaG
22.02.05, 15:18
Mala som taký prípad v jednom byte. Už si nepamätám zákon, ale účtuje sa za teplo 20-30%, aj keď je od kúrenia odpojený. Veď cez jeho byt prechádzajú stúpačky kúrenia a aj susedia cez steny aj podlahy ho vykurujú. Aj firmy pri rozúčtovaní tepla na základe pomerových meračov účtujú 70% podľa meračov a zvyšok paušálne. Takže sa skúste pozrieť na vec z pohľadu vlastníka nielen bytu ale aj celého domu. Veď nikto nemá vyšpecifikované v liste vlastníctva, ktorá časť spoločných priestorov, vykurovacej sústavy a ostatných rozvodov mu patrí! Byť vlastníkom bytu neznamená, že vlastním len byt! Mám aj povinnosti voči domu a jeho spoluvlastníkom, či sa mi to páči, alebo nie.
A čo sa týka odpájania, nie je celkom jednoznačné, že je to len moja záležitosť. SVB sa k tomu vyjadriť má právo - veď to kúrenie je spoločné, môže mať vyregulovanú sústavu, ktorú týmto zásahom naruším, rovnako ak existujú merače, je rozdiel, či mám v celkovej vykurovanej ploche napr. o 80 m2 viac alebo menej.
A keby sa chcel odpájať celý dom, rovnako a bez pochýb musí žiadať súhlas na odpojenie od centrálneho zdroja vykurovania od vlastníka centrálneho zdroja vykurovania(napr. od MsÚ).
Pekný deň!

GABRIELA
22.02.05, 15:22
Ďakujem za názor , jeden z mála . My účtujeme vrchným bytom(1) 30% a tam kde idú stupačky 40%.

Pekný deň.

AdaG
22.02.05, 15:40
Rada pomôžem. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, skús sa obrátiť na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov. Ovládajú legislatívu a vedia sa fundovane vyjadriť ku každodenným problémom SVB. Nerobím im reklamu, ale z vlastných skúseností od r. 1998 viem, že je dobré byť členom takejto organizácie a stojí to 3,- /byt a mesiac.
Centrála je v Košiciach a po celom Slovensku majú regionálne kancelárie.
Ale viem aj to, že poradia aj nečlenom, ktorí sa aj tak časom členmi stanú!

Heni
22.02.05, 20:29
...
Na druhej strane, keď nad tým tak rozmýšľam,naozaj nemôže existovať súčastne zmluva o výkone správy aj zmluva o spoločenstve. Asi to teraz zaregistrovať nemôžu.
...Prečo nemôže existovať súčasne aj zmluva o výkone správy, aj zmluva o spoločenstve?

My ako vlastníci bytov sme dali nášmu správcovi výpoveď, výpovedná lehota skončí 30.6. a od 1.7. by sme chceli fungovať ako spoločenstvo. Radi by sme na to boli už pripravení, preto už teraz chceme dať zaregistrovať na KU spoločenstvo vlastníkov bytov a prichystať všetko tak, aby obyvatelia necítili nejakú neistotu a rýchle naháňanie podpisov pre založenie SVB. A hlavne aby sme mohli (napr. 30.6.) uzavrieť zmluvy s dodávateľmi tepla, vody, plynu hneď od 1.7. ako spoločenstvo, tzn. že do 30.6. by všetko bežalo pod terajším správcom a SVB by bolo "ticho" a od nasled. dňa by boli v platnosti už nové zmluvy s novými dodávateľmi.
Ak by totiž prišlo k nejakým nečakaným komplikáciám alebo chybám pri zápise do registra na KU, čo by predlžilo lehotu pri zapisovaní a vybavovaní, tak by zrejme prišlo k tomu "bezvládiu", o ktorom ste sa bavili v predch. príspevkoch.

susu
22.02.05, 23:07
Ja ale nezdieľam Váš názor, že keď sa niekto odpojí tak nech nič neplatí ( asi som čakala, že mi niekto napíše akým % alebo akým kľúčom prispievajú ). Vysvetlím: Pokladám činžiak za jeden veľký dom, aj keď je viac stratový. Všetci sa podieľame na vykurovaní aj spoločných priestorov už rozvodmi v dome. Myslím si že aj ten čo je odpojený a ide po schodisku( relatívne teplom lebo trúbky sú v stenách-väčšinou , aj keď ide do pivnice tak tam nemusí isť v kožuchu, užíva priestor kde robíme schôdze a pod...), to všetko sú spoločné priestory vykurované rozvodmi v dome odkiaľ aj on užíva teplo. Takže som za prispievanie v každom prípade! Dámy, asi ste ma zle pochopili. Gabriela ak čakáš, že Ti niekto dá odpoveď a presne Ti povie percentá ... zabudni. Vždy to skončí odpoveďou - záleží na tom ako sa dohodnete.
Sama píšeš, že panelák je stratový.
To že na schodišti je teplo spôsobuje, ako správne konštatuješ, únik tepla, potom je tam teplo, ktoré prestupuje múrmi z bytov (aj z bytu z vlastným kúrením) a nakoniec to môže byť spôsobené aj kúrením. Mám v správe objekty, kde je na schodišti radiátor. Pokiaľ mi dodávateľ tepla účtuje vykurovanie nebytových príp.spoločných priestorov, tak súhlasím s Tebou. Na tomto sa musí podieľať aj ten, kto je odpojený.
U nás to tak nie je, pretože sme radiátory na schodišti odpojili a tepelnú pohodu sme zabezpečili utesnením okien a dverí v týchto priestoroch. Nemáme v dome klasický nebytový alebo spoločný priestor. Suterén je iba technický a rozvody UK neprechádzajú centralne nejakou stúpačkou ale idú priamo popri oknách v obytných miestnostiach cez byty, takže o nejakom vykurovaní cez potrubie nemôže byť ani reč - len u najvyššieho poschodia. Každý dom je iný.

Neviem si predstaviť keby sa odpojili všetci vlastníci bytov až na jedného????? Ten by platil sám všetky de facto straty cez rozvody tepla??? No neviem ! Budem sa opäť opakovať. Prečo chceš platiť za čosi, čo si si nekúpila??? Veď tie straty sa dajú eliminovať na minimum. Prečo si neurobíte novú izoláciu na vykurovacom rozvode??? Neviem o aký dom sa jedná.
Objekty, ktoré tu spomínam, majú takmer 40 rokov. Technický suterén značí priestor so svetlou výškou ani nie 180 cm a vetracie otvory 10 x 10 cm po celom obvode vo vzdialenosti cca 1,5m. Keby tu bola zlá izolácia, tak nevykurujem schodište ako Vy, ale ohrievam vzduch pri základoch domu. V čase, keď tieto domy stavali, neboli také izolačné materiály ako dnes. V roku 1999 sme robili pokusné meranie.
Vykurovacie médium malo 58 stupňov a na povrchu izolácie bola teplota 57,6. Dnes mám pri podobnej teplote vykurovacej vody teplotu na povrchu slabých 25 stupnov.
Prečo by mal niekto, kto uvažuje ekonomicky a odpojí sa od centralneho kurenia platit za to, že vedenie SVB nie je schopné zamedziť tepelnym stratám??? Neber to ako kritiku tvrdohlavého vlastníka bytu. Robím predsedu SVB a zároveň aj správcu na živnosť.

Tiež si myslím že keď sme vlastníci domu sme vlastníci sj spoločných častía spoločných zariadení domu- a k tomu podľa zákona 182/93 patria aj spoločné rozvody. Takže pre mňa ďalší dôvod na platenie, a súčastne aj na žiadanie súhlasu vlastníkov bytov. Ozaj a čo tak vyregulovaná sústava - nenaruší sa ak sa odpojí väúčší počet vlastníkov?! Ja si myslím že všetko je stvané na nejaké parametre.Vlastník bytu sa na správe domu podieľa okrem iného aj tým, že platí príspevky do fondu opráv. Tie Ti bude platiť aj ten čo je od kúrenia odpojený. Ďalej vlastník bytu platí za plnenia a služby spojené s užívaním bytu. Prečo stále chceš, aby niekto platil za službu ktorú nevyužíva.
Čo sa týka regulácie - v tom problém nevidím. Dobre urobená regulácia sa chová ako najnovšia automatická práčka (podľa váhy prádla si vypýta prášok a napustí len toľko vody, koľko potrebuje).
Na päte objektu je objektový merač tepla, ktorý zaznamenáva tieto hodnoty: množstvo pretečenej vody, teplotu vody na vstupe a teplotu vody na výstupe. Spotreba domu je rozdiel teplôt na vstupe a výstupe a množstvo kubíkov pretečenej vody. Laicky povedané - každý kubík vody prinesie do objektu teplo a objekt si potiahne toľko tepla, koľko mu dovolíš.
Pokiaľ sú na radiátoroch termoventily a je príjemne teplý jarný deň, tak do objektu príde teplá voda a hľadá otvorený termoventil. Pokiaľ ho nájde, vojde do radiátora, odovzdá teplo a vráti sa o pár stupňov chladnejšia do výmeníkovej stanice. Pokiaľ sú všetky ventily uzavreté - tak sa prietok spomalí a merač na päte takmer stojí. (aj pri uzatvorenom termoventile je zabezpečený min. prietok, ventil je zavretý až vtedy, keď zhodíš dolu termohlavicu a nasadíš tzv. transportnú čapičku)
Tento proces prebieha v sústave aj v zime. Niekto má otvorené ventily na plno a v byte 26 stupnov, niekto je na lyžovačke má zatvorené ventily a šetrí tak, že v byte má cca 15 stupnov.
Takže zavretý ventil = odpojenie od kúrenia. Vyregulovaná sústava si s tým vie poradiť.


Súhlasím s tým že, samostatné kúrenie je lacnejšie, a bolo by veľmi vhodné v tejto dobe mať lacnejšie vykurovanie , ale v baráku -pre mňa - len a len vlastným kúrením pre celý dom, žiadne samostatné zásahy. Nemôžem nesúhlasiť s týmto názorom. Lenže .... strašne veľká kopa proti (byrokracia) a len strašne malá kôpka výhod. U nás ešte aj ten problém, že v našej mestskej časti je len nízkotlakový rozvod plynu - takže zbohom kotolňa pre celý dom.

Prepáčte, mám iný názor ako Vy, ale snažím sa na to pozerať aj zo strany ostatných vlastníkov domu.
Aj napriek tomu chcem poprosiť niekoho , kto má ľudí odpojených v dome od kúrenia a platia niečo na vykurovanie napíšte.
Prajem všetkým pekný deň.Zatiaľ nemám nikoho odpojeného od UK. Prvý budem asi ja. Som vo výhode, že som na vrchnom poschodí. Aby som nespôsobil poplach, tak to vyriešim takto:
Vtiahnem do podlahy vykurovací systém a médium do tohto systému si budem zohrievať sám - stačí mi teplota okolo 25 stupňov (v radátoroch je pri dnešnej teplote okolo nuly cca 40 - 45 stupňov). Radiátory zatiaľ iba zaslepím. Nebude do nich prúdiť voda - tzn. že rúry v byte o poschodie nižšie budú smerom ku mne studené. Mám rok na to aby som to odskúšal. V januári 2007 sú už povinné merače tepla a termoventily s kompletnou reguláciou. Takže u mňa budú visieť merače na radiátoroch s teplotou miestnosti cca 20 - 25 stupňov teplých. Zaplatím si toľko, koľko bude na meračoch tepla. Koľko to bude???
I keby to bolo v pomere 70:30 tak je to polovica z toho, čo platím dnes. Takto Ti to môže urobiť ktokoľvek a ani o tom nemusíš vedieť.

susu
22.02.05, 23:21
1.) Mala som taký prípad v jednom byte. Už si nepamätám zákon, ale účtuje sa za teplo 20-30%, aj keď je od kúrenia odpojený.
2.) Veď cez jeho byt prechádzajú stúpačky kúrenia a aj susedia cez steny aj podlahy ho vykurujú.
3.) Aj firmy pri rozúčtovaní tepla na základe pomerových meračov účtujú 70% podľa meračov a zvyšok paušálne.
4.) Takže sa skúste pozrieť na vec z pohľadu vlastníka nielen bytu ale aj celého domu. Veď nikto nemá vyšpecifikované v liste vlastníctva, ktorá časť spoločných priestorov, vykurovacej sústavy a ostatných rozvodov mu patrí! Byť vlastníkom bytu neznamená, že vlastním len byt! Mám aj povinnosti voči domu a jeho spoluvlastníkom, či sa mi to páči, alebo nie.
5.)A čo sa týka odpájania, nie je celkom jednoznačné, že je to len moja záležitosť. SVB sa k tomu vyjadriť má právo - veď to kúrenie je spoločné, môže mať vyregulovanú sústavu, ktorú týmto zásahom naruším, rovnako ak existujú merače, je rozdiel, či mám v celkovej vykurovanej ploche napr. o 80 m2 viac alebo menej.
6.) A keby sa chcel odpájať celý dom, rovnako a bez pochýb musí žiadať súhlas na odpojenie od centrálneho zdroja vykurovania od vlastníka centrálneho zdroja vykurovania(napr. od MsÚ).
Pekný deň!1 Zatiaľ som žiaden takýto predpis neobjavil - všetko končilo slovom dohoda.
2 Takisto tých susedov vykuruje aj on. Rúrky sa dajú preložiť.
3 Okrem toho zohľadňujú aj situovanie bytu -15% prízemie, vrchné poschodie a štítové steny. Tých 70:30 je opäť na dohode. Môže byť aj 100% merače alebo 50:50. Záleží od typu meračov. Pokiaľ sú jednočidlové končí to na pomere 50:50. U dvojčidlových sa to môže šplhať až na 85:15 v prospech meračov. Najpresnejšie sú dvojčidlové prietokové. Tie merajú to isté čo merač na päte a pri rozúčtovaní sa postupuje ako pri vode. Jedine o týchto sa dá povedať, že sú pomerové.
4 Ja sa na to pozerám aj ako vlastník bytu, predseda SVB a aj ako správca. Prečo mám kŕmiť dodávateľa tepla, ktorý i napriek tomu, že polovica objektov v ulici je vyegulovaná, nie je ochotný ubrať na výkone výmeníčky. Dokonca využíva zákon o energetike a kúrenie spúšťa už 15.9. a vypína ho 15.5. Žiadne čakanie na tri dni s teplotami pod alebo nad 15 stupňov. Kúri celé vykurovacie obdobie, ktoré mu umožňuje zákon. Za komančov sme mrzli než začali kúriť, dnes kúrime aj keď nechceme.
5 Záver príspevku pre Gabrielu. Nemusí o tom vedieť ani správca ani SVB.
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie.

ludvik
23.02.05, 11:05
Pre Susu: Kúrenie, kúrenie - večný problém.
Citujerm z diskuzie: "Platim za to co mam v kosiku. Nemozem predsa platit za nieco nad cim iba uvazujem.
Neberies teplo zo spolocneho - neplat. Ved si zaplatis tak ci tak. Je to uz len na Tvojej sikovnosti, ze budes platit menej. A to musia pochopit aj Tvoji spoluvlastnici. Vstupne naklady budes mat aj tak vyssie, takze nie je Ti co zavidiet."

Rozvody tepla sú v každom dome inak robené. Ale najčastejšie stupačky idú cez jednotlivé miestnosti z poschodia na poschodie a tak či chceš alebo nie tvoju izbu okrem radiátora vykuruje aj stupačka a pokial si to dáš spočítať nejakému skutočnému odborníkovy budeš prekvapený , že akú plochu radiátora nahradí stupačka napr. 1,5" (1,5 cola) pri dĺžke 2,6 m. Takže o čom to vedieš reč?
Vnášaš chaos.

GABRIELA
23.02.05, 12:08
Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň

AdaG
23.02.05, 14:50
Súhlasím s GAbrielou aj Ludvikom - pozerať sa na veci z pohľadu JA VLASTNÍK BYTU je krátkozraké a sebecké. Už vyššie som spomínala dôvody a postaviť sa k veci - neplatím, lebo neberiem teplo zo spoločného je už samo o sebe kontroverzné. To spoločné teplo berieš, či to uznáš alebo nie. Ak sa SUSU staviaš k veci takto, veľmi by som chcela vidieť vaše spolužitie v rámci bloku. Stačí pár takýchto prípadov a dom sa vláči po súdoch len tak hučí!

AdaG
23.02.05, 14:56
HENI, neviem, odkiaľ máš informáciu, že nemôže fungovať zmluva o výkone správy a SVB súčasne. Kľudne môže, veď aj SVB môže požiadať o spravovanie inú osobu alebo správcovskú organizáciu. SVB bude vystupovať ako partner - právnická osoba voči dodávateľom, odberateľom atď. a ak nie je schopné sa spravovať samo, môže ho spravovať niekto iný. Smelo do toho!

silveco
23.02.05, 20:31
Vas postup nie je spravny.
V roku 2000 ma preklepavala Financna sprava odbor cenovej kontroly, ktora mi prave takyto postup vytkla.
Postup ma byt taky ako uvadzas v bode 1. To znamena:
spotreba podla faktur z vodarni / pocet DBM (dielik bytoveho meraca) = koeficient.
spotreba bytu v DBM * koeficient * cena MJ = naklad bytu
Tento vysledok nie je v m3 ale v DBM
Pozri vzor vyuctovania uverejneny na tejto stranke: http://www.porada.sk/showpost.php?p=39764&postcount=98
Možno sa mýlim,,neviem,,ale čo má aká taká Finančná správa kontrolovat moj postup,,jaj asi ste dostali dotáciu od štátu na pokrytie rozdielu v cene za výrobu tepla???,,predpokladám,,,trochu sa priznám ,že mi nie je celkom jasný tento postup výpočtu,,,prečo by som mal počítat nejaký koeficient,,nevidím v tom logiku,,,pre mna je doležitý celkový náklad za vodu vyjadrený cenou a potom spotreba vody,,,či už po jednotlivých bytoch,alebo vcelku za SVB,,,ved ked predsa SVB zaplatí za vodu 200.tis.SK je jasné ich musím rozúčtovat podla jednotlivej spotreby a v konečnom dôsledku sa mi musí tých 200.tis.Sk vrátit,,,,ale vdaka za názor,,, to si určite pozriem,

silveco
23.02.05, 20:44
Pokial sa chce niekto odpojit od tepla, nepotrebuje suhlas od ostatnych vlastnikov bytov. Je to jeho problem ako si zabezbeci vykurovanie svojho bytu.
Je to presne ako s teplou vodou. Kupim si bojler a odoberam iba studenu vodu.
Prispevky do spolocneho na kurenie su irelevantne. Tak ako jeho vykuruju susedia stenami, tak isto ich vykuruje aj on v obdobi ked sa este naplno nekuri. Predpokladam, ze ked sa niekto "chce" skubnut od kurenia tak sa skubne ci to budu ostatni chciet alebo nie.
Poloz si otazku: Ked sa bude teplo merat a budes mat vlastne kurenie napr. podlahove, co nameras na meracoch tepla, ktore budu na spolocnych radiatoroch, ktore budu odstavene???
Preto hovorim, ze pokial by som mal vlastne kurenie, do spolocneho neprispievam. No s týmto by som až tak nesúhlasil,,podla mna sa nemôže každý len tak odpojit,ako sa mu zachce,,,ved to by bola anarchia ako víno po desat,,,ved sa to dá ošetrit zmluvne predsa,,,ved ked chce robit nejaké stavebné úpravy musí mat súhlas SVB ,a tiež tuším po novom stavebného úradu a ostatných úradov,,hygieny,požiarnikov a podobne,,

silveco
23.02.05, 20:56
1 Zatiaľ som žiaden takýto predpis neobjavil - všetko končilo slovom dohoda.
2 Takisto tých susedov vykuruje aj on. Rúrky sa dajú preložiť.
3 Okrem toho zohľadňujú aj situovanie bytu -15% prízemie, vrchné poschodie a štítové steny. Tých 70:30 je opäť na dohode. Môže byť aj 100% merače alebo 50:50. Záleží od typu meračov. Pokiaľ sú jednočidlové končí to na pomere 50:50. U dvojčidlových sa to môže šplhať až na 85:15 v prospech meračov. Najpresnejšie sú dvojčidlové prietokové. Tie merajú to isté čo merač na päte a pri rozúčtovaní sa postupuje ako pri vode. Jedine o týchto sa dá povedať, že sú pomerové.
4 Ja sa na to pozerám aj ako vlastník bytu, predseda SVB a aj ako správca. Prečo mám kŕmiť dodávateľa tepla, ktorý i napriek tomu, že polovica objektov v ulici je vyegulovaná, nie je ochotný ubrať na výkone výmeníčky. Dokonca využíva zákon o energetike a kúrenie spúšťa už 15.9. a vypína ho 15.5. Žiadne čakanie na tri dni s teplotami pod alebo nad 15 stupňov. Kúri celé vykurovacie obdobie, ktoré mu umožňuje zákon. Za komančov sme mrzli než začali kúriť, dnes kúrime aj keď nechceme.
5 Záver príspevku pre Gabrielu. Nemusí o tom vedieť ani správca ani SVB.
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie. Pre SUSU: Nesúhlasím s Tebou,,ved predsa je zmluva o SVB,kde sa ako vlastník svojim podpisom zaväzujem k niečomu,,ak je tá zmluva o ničom,,to je iná vec,,,takže neviem si predstavit,,keby niekto prišiel s niečím takým,,že sa ide odpojit od kúrenia a podobne,,,nepripadá do úvahy,!!!!,,,neviem ako u Vás ,ale mi máme regulačnú jednotku v rámci celej bytovky,,kde si možem prednastavit vstup tepla do objektu,a tým si regulujem spotrebu tepla v rámci objektu,,,výrobca tepla to akceptuje a nevidím problém,,,kúrit a dodávat može kolko chce,ale čo je podtatné merač to neodmeria,,,

silveco
23.02.05, 20:58
HENI, neviem, odkiaľ máš informáciu, že nemôže fungovať zmluva o výkone správy a SVB súčasne. Kľudne môže, veď aj SVB môže požiadať o spravovanie inú osobu alebo správcovskú organizáciu. SVB bude vystupovať ako partner - právnická osoba voči dodávateľom, odberateľom atď. a ak nie je schopné sa spravovať samo, môže ho spravovať niekto iný. Smelo do toho! Ak možem,,tuším novela zákona o SVB už toto nepripúšta,,,bud SVB alebo správca,,,ale nie súčastne,,neviem,,možem sa aj mýlit,,,,,

Heni
23.02.05, 21:02
ved to, silveco, že my síce SVB založíme, ale do konca platnosti zmluvy so správcovskou spoločnosťou budeme patriť pod nich. A keď 30-teho zmluva skončí, od 1.7. bude fachčiť SVB... Aby sme potom nestrácali čas pri zápise do registra na KÚ, pri oprave prípadných chýb a pod.

silveco
23.02.05, 21:10
Prečo nemôže existovať súčasne aj zmluva o výkone správy, aj zmluva o spoločenstve?

My ako vlastníci bytov sme dali nášmu správcovi výpoveď, výpovedná lehota skončí 30.6. a od 1.7. by sme chceli fungovať ako spoločenstvo. Radi by sme na to boli už pripravení, preto už teraz chceme dať zaregistrovať na KU spoločenstvo vlastníkov bytov a prichystať všetko tak, aby obyvatelia necítili nejakú neistotu a rýchle naháňanie podpisov pre založenie SVB. A hlavne aby sme mohli (napr. 30.6.) uzavrieť zmluvy s dodávateľmi tepla, vody, plynu hneď od 1.7. ako spoločenstvo, tzn. že do 30.6. by všetko bežalo pod terajším správcom a SVB by bolo "ticho" a od nasled. dňa by boli v platnosti už nové zmluvy s novými dodávateľmi.
Ak by totiž prišlo k nejakým nečakaným komplikáciám alebo chybám pri zápise do registra na KU, čo by predlžilo lehotu pri zapisovaní a vybavovaní, tak by zrejme prišlo k tomu "bezvládiu", o ktorom ste sa bavili v predch. príspevkoch. Vrele doporučujem,,do 30 dní Vás zaregistrujú na KU,zmluvy možeš porobit aj pred 1.7. ako už za SVB,,a nie je nijaký problém,,ku komplikáciám nemá príst k akým,,,na KU sú radi ,že sa niekto zaregistroval,,vlastná skúsenost ,,ešte by som to urýchlil k 30.4.,aby ste prežili vykurovacie pod správcom a potom už len preddavky zbierat pre seba - SVB..

susu
23.02.05, 22:44
Rozvody tepla sú v každom dome inak robené. Ale najčastejšie stupačky idú cez jednotlivé miestnosti z poschodia na poschodie a tak či chceš alebo nie tvoju izbu okrem radiátora vykuruje aj stupačka a pokial si to dáš spočítať nejakému skutočnému odborníkovy budeš prekvapený , že akú plochu radiátora nahradí stupačka napr. 1,5" (1,5 cola) pri dĺžke 2,6 m. Takže o čom to vedieš reč?
Vnášaš chaos.
Asi si nečítal dosť pozorne. Ten príklad sa týka horného poschodia.

susu
23.02.05, 22:52
Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň
To že sa v názoroch rozchádzame, je dobré. Inak by to bolo veľmi jednoduché a nemuseli by vznikať ani takéto diskusné fóra.
Ten rozobratý "ventil" bol vodomer. Nie je tu kvôli tomu, aby som machroval, že viem rozobrať a zložiť vodomer. Je tu na ukážku, aby ste videli akým spôsobom fungujú tzv. antimagnetické vodomery. Pokiaľ chcem niekoho nachytať, tak sa snažím pochopiť princíp na akom to funguje.
To či som klasický správca, musia posúdiť tí ktorých spravujem.
K tomu odmeňovaniu. Nikto nemôže donútiť predsedu SVB aby si vzal odmenu. Ani paragraf z daňového zákona.
Ja som sa len pokúsil načrtnúť všetky možnosti. Kto si akú vyberie - je len na ňom.
Pokiaľ sa dajú ušetriť financie na odmeňovaní inak, tak poraď. My sme sa takýmto spôsobom vyhli odvodom a dani.

susu
23.02.05, 23:10
Súhlasím s GAbrielou aj Ludvikom - pozerať sa na veci z pohľadu JA VLASTNÍK BYTU je krátkozraké a sebecké. Už vyššie som spomínala dôvody a postaviť sa k veci - neplatím, lebo neberiem teplo zo spoločného je už samo o sebe kontroverzné. To spoločné teplo berieš, či to uznáš alebo nie. Ak sa SUSU staviaš k veci takto, veľmi by som chcela vidieť vaše spolužitie v rámci bloku. Stačí pár takýchto prípadov a dom sa vláči po súdoch len tak hučí!
Som rád, že sa mi podarilo rozvŕtať túto tému. Taktiež ma tešia Vaše názory na ňu.
Ten uvedený príklad je zatiaľ vo hviezdach. Ale musiš rátať aj s takouto alternatívou.
Novela stavebného poriadku už nevyžaduje ohlásenie stavby na stavebný úrad pri prerábaní kúpeľne. Parkety alebo dlažbu si dávaš do bytu taktiež bez toho aby ti do toho niekto "kafral".
Príde za mnou vlastník bytu s tým, že ide prerábať kúpeľňu a vymeniť podlahy v byte. Jediné čo môžeš ako správca alebo štatutár SVB urobiť, je to, že mu to podpíšeš. Upozorníš ho listom na to, že stavebný odpad si má po sebe zlikvidovať, aby v spoločných priestoroch udžiaval poriadok a nerušil hlukom v čase od 18:00 do 08:00. Nanajvýš si dáš do poznámky, že nesmie zmeniť dispozície bytu zásahom do nosných stien, a že múry novej kúpeľne majú kopírovť starú kúpeľňu. Taktiež si vyhradíš právo na 1 - 2 kontroly... a končíš.
Všetko ostatné je mimo tvoje kompetencie a nad rámec zákona.
Ako skontroluješ, čo sa skrýva v podlahe???
Čo ak si urobí podlahovku???
Čo urobíš keď budeš mať na meračoch tepla v tomto byte minimálnu spotrebu???
Neurobíš nič. On si zaplatí to čo minie a ty sa môžeš stavať aj na zadné a nepomôžeš si.
O čo sa chceš potom s takýmto človekom súdiť???

susu
24.02.05, 00:11
Možno sa mýlim,,neviem,,ale čo má aká taká Finančná správa kontrolovat moj postup,,jaj asi ste dostali dotáciu od štátu na pokrytie rozdielu v cene za výrobu tepla???,,predpokladám,,,trochu sa priznám ,že mi nie je celkom jasný tento postup výpočtu,,,prečo by som mal počítat nejaký koeficient,,nevidím v tom logiku,,,pre mna je doležitý celkový náklad za vodu vyjadrený cenou a potom spotreba vody,,,či už po jednotlivých bytoch,alebo vcelku za SVB,,,ved ked predsa SVB zaplatí za vodu 200.tis.SK je jasné ich musím rozúčtovat podla jednotlivej spotreby a v konečnom dôsledku sa mi musí tých 200.tis.Sk vrátit,,,,ale vdaka za názor,,, to si určite pozriem,
Je to trochu na dlhšie písanie. Nejednalo sa o kontrolu ohľadne dotácií. To v tej dobe to robili daňováci. Našiel sa tu jeden "matematik", ktorý si myslel, že má lepšiu kalkulačku.
V septembri 99 sme zdupkali od "byťáku" a rok sme sa s nimi naťahovali o prevod fondu. Oni v tom období začali s montážou vodomerov na SV. 51 bytov malo vodomery a 51 nie.
Vyučtovanie za rok 1999 bolo delené. Osem mesiacov robil byťák a 4 sme robili sami. Pol objektu kombinácia OSM + meraná spotreba a pol objektu len OSM. Tak sa "starkí" tešili, že budú za rok 2000 konečne platiť len to, čo si spotrebujú. Lenže opak bol pravdou.
Do objektu nám ide studená voda z dvoch odberných miest. Takže jedno odberné miesto malo spotrebu meranú a druhé nie.
V tej meranej polovici domu mám "domov dôchodcov" (vek tak v priemere okolo 60) a v druhej rodiny s deťmi.
Keď sa prerábali spodné rozvody, tak sa pol roka "fachčilo" na jeden vodomer a druhý polrok na druhý.
Za celý rok som zrátal spotrebu na oboch vodomeroch a urobil vyúčtovanie akoby bol zdroj vody len jeden. Keďže polovica mala vodomery celý rok a druhá polovica asi 3 mesiace išli sme na OSM a bol cirkus.
Keďže tá staršia polovica bola zvyknutá na podstatne nižšie čísla, boli sa sťažovať na vtedajší OÚ - cenový odbor a ten to postúpil na finančnú správu.
Musel som potvrdením od vodárni vydokladovať, že sme skutočne celý rok išli len na jeden vodomer a že v tom prípade objekt nespĺňal požiadavku 80% meraných domácnosti (to bola spodná hranica, kedy sa spotreba môže účtovať pomerne podľa meračov).
Tak chceli aby bolo vyučtovanie za 09/99 na OSM a 10-12/99 podľa meračov. Keďže merače sa montovali podľa toho ako bol kto doma a ako dovolili "prachy", opäť som dokladoval, že až v decembri bolo splnených tých 80%. Zaobišlo sa to bez pokuty a odišiel som s cennými informáciami:

1. Na vyúčtovaní musí byť uvedená merná jednotka služby a jednotková cena.
2. Pokiaľ je služba merateľná môžeš použiť len jednu mernú jednotku a jednu cenu.
3. Cena za MJ nesmie byť vyššia ako je cenový výmer.
4. Musiš účtovať náklady odberného miesta (faktúračného meradla) len tým, ktorí sú na toto odberné miesto pripojený.

Co to znamená v praxi:
1 Nikdy ti nesadne spotreba vody faktúrovaná s odpočtami vodomerov. Preto nemôžeš uvažovať o tom, že si si nameral na vodomeroch kubíky. Sú to len dieliky bytových meračov (DBM). Ak tieto dieliky prenásobíš koeficientom, potom dostávaš spotrebu v kubíkoch. Preto sa používa koeficient a DBM. Pokiaľ chceš mať vo vyučtovaní čísla, ktoré si odpísal z vodomerov, musíš si vyrátať cenu jedného DBM a ten použiť ako MJ.
2 Toto ste mali viacerí vo vašich príspevkoch. DBM a kubíky 1:1 a rozdiel na OSM. Kombinácia dvoch MJ je neprípustná.
3 Pokiaľ použiješ MJ v m3, tak sa musiš držať cenového výmeru. Logicky z toho vyplýva, že koeficientom navýšiš alebo znížiš to čo si nameral, aby si mohol tvrdiť, že rátaš kubíky.
4 S týmto som sa stretol u SBD BA 2. Objekt má 10 vchodov. V každom vchode je elektromer na osvetlenie a výťahy. Vo vchode je 16 bytov. SBD robí vyúčtovanie spôsobom: Súčet všetkých elektromerov podelí počtom OSM v celom dome. Potom náklady na osvetlenie a výťahy sú v každom vchode rovnaké. Toto je neprípustné. Spotrebu vo vchode číslo 2 si zaplatia ľudia z toho vchodu atď.
Takisto to urobili aj so SV. Objekt má

Súhlasím s tebou, že keď mám náklad 200 litrov tak vyúčtujem 200 litrov. Len nejaké pravidlá to musí mať. Už len z toho hľadiska, aby si to ľudia mohli spätne prekontrolovať.

susu
24.02.05, 00:24
Vrele doporučujem,,do 30 dní Vás zaregistrujú na KU,zmluvy možeš porobit aj pred 1.7. ako už za SVB,,a nie je nijaký problém,,ku komplikáciám nemá príst k akým,,,na KU sú radi ,že sa niekto zaregistroval,,vlastná skúsenost ,,ešte by som to urýchlil k 30.4.,aby ste prežili vykurovacie pod správcom a potom už len preddavky zbierat pre seba - SVB..
Ja by som sa s tým tak neponáhľal. Odchod po vykurovacom období je druhý najhorší termín na zmenu správcu. Ten prvý je pred vykurovacím obdobím.
1.) Fond opráv Vám prevedie až po vyučtovaní tzn. niekedy v júli budúceho roka. Všetky peniaze totiž použil na kúrenie.
2.) Za tie 4 mesiace budete mať u bývalého správcu konské nedoplatky.

Najlepšie je to vidieť na prílohe, ktorú som pred časom vypracoval pre Nellu.

silveco
24.02.05, 06:16
Som rád, že sa mi podarilo rozvŕtať túto tému. Taktiež ma tešia Vaše názory na ňu.
Ten uvedený príklad je zatiaľ vo hviezdach. Ale musiš rátať aj s takouto alternatívou.
Novela stavebného poriadku už nevyžaduje ohlásenie stavby na stavebný úrad pri prerábaní kúpeľne. Parkety alebo dlažbu si dávaš do bytu taktiež bez toho aby ti do toho niekto "kafral".
Príde za mnou vlastník bytu s tým, že ide prerábať kúpeľňu a vymeniť podlahy v byte. Jediné čo môžeš ako správca alebo štatutár SVB urobiť, je to, že mu to podpíšeš. Upozorníš ho listom na to, že stavebný odpad si má po sebe zlikvidovať, aby v spoločných priestoroch udžiaval poriadok a nerušil hlukom v čase od 18:00 do 08:00. Nanajvýš si dáš do poznámky, že nesmie zmeniť dispozície bytu zásahom do nosných stien, a že múry novej kúpeľne majú kopírovť starú kúpeľňu. Taktiež si vyhradíš právo na 1 - 2 kontroly... a končíš.
Všetko ostatné je mimo tvoje kompetencie a nad rámec zákona.
Ako skontroluješ, čo sa skrýva v podlahe???
Čo ak si urobí podlahovku???
Čo urobíš keď budeš mať na meračoch tepla v tomto byte minimálnu spotrebu???
Neurobíš nič. On si zaplatí to čo minie a ty sa môžeš stavať aj na zadné a nepomôžeš si.
O čo sa chceš potom s takýmto človekom súdiť???Neviem prečo Susu,ale nadobúdam dojem,že to asi nemáš všetko najlepšie ošetrené zmluvne s vlastníkmi bytov,,ved predsa v stanovách SVB mám schválené to,že akékolvek stavebné úpravy typu byt.jadro,výmena plast.okien,popr.vlastné vykur.telasá a čo ja viem čo,podliehajú stavebnému konaniu a rozhodnutiu. Sú tam samozrejme sankcie a hlavne finančné pokuty,,za pät rokov činnosti SVB nebol ani jeden problém v tomto,kto ide prerábat byt.jadro prinesie projekt prevedených prác,tam je stavebný dozor,ktorý zodpovedá za vykonané práce a hotovo,tento projekt slúži na oznamovaciu povinnost na stavebnom úrade,ktorý je úzko spojený s hlavným architektom mesta,,akékolvek zasklené logie a rozne výjavy domácich kutilov podliehajú tejto povinnosti,,a ked to ten neschváli ,,tak sa nič nevykonáva,,,a možeš sa stažovat kde chceš??? všeobecne záväzné nariadenie mesta a hotovo,,,je jasné ,že všetky stavebné práce v objekte si musíš postrážit aj sám,,,viem ,že je to všade rôzne a tažko sa dá všetko zjednodušovat a zovšeobecnovat,,,no a je to ešte aj o tom,,že Ty im vlastne poskytuješ službu ako správca- správu ich bytového a domového fondu a nemožeš si ich predsa rozhnevat,lebo máš po kšefte,,a aj preto sa radšej priklánam, k forme SVBčiek,,ale o tom možno na budúce,pekný deň,,,

silveco
24.02.05, 06:25
Je to trochu na dlhšie písanie. Nejednalo sa o kontrolu ohľadne dotácií. To v tej dobe to robili daňováci. Našiel sa tu jeden "matematik", ktorý si myslel, že má lepšiu kalkulačku.
V septembri 99 sme zdupkali od "byťáku" a rok sme sa s nimi naťahovali o prevod fondu. Oni v tom období začali s montážou vodomerov na SV. 51 bytov malo vodomery a 51 nie.
Vyučtovanie za rok 1999 bolo delené. Osem mesiacov robil byťák a 4 sme robili sami. Pol objektu kombinácia OSM + meraná spotreba a pol objektu len OSM. Tak sa "starkí" tešili, že budú za rok 2000 konečne platiť len to, čo si spotrebujú. Lenže opak bol pravdou.
Do objektu nám ide studená voda z dvoch odberných miest. Takže jedno odberné miesto malo spotrebu meranú a druhé nie.
V tej meranej polovici domu mám "domov dôchodcov" (vek tak v priemere okolo 60) a v druhej rodiny s deťmi.
Keď sa prerábali spodné rozvody, tak sa pol roka "fachčilo" na jeden vodomer a druhý polrok na druhý.
Za celý rok som zrátal spotrebu na oboch vodomeroch a urobil vyúčtovanie akoby bol zdroj vody len jeden. Keďže polovica mala vodomery celý rok a druhá polovica asi 3 mesiace išli sme na OSM a bol cirkus.
Keďže tá staršia polovica bola zvyknutá na podstatne nižšie čísla, boli sa sťažovať na vtedajší OÚ - cenový odbor a ten to postúpil na finančnú správu.
Musel som potvrdením od vodárni vydokladovať, že sme skutočne celý rok išli len na jeden vodomer a že v tom prípade objekt nespĺňal požiadavku 80% meraných domácnosti (to bola spodná hranica, kedy sa spotreba môže účtovať pomerne podľa meračov).
Tak chceli aby bolo vyučtovanie za 09/99 na OSM a 10-12/99 podľa meračov. Keďže merače sa montovali podľa toho ako bol kto doma a ako dovolili "prachy", opäť som dokladoval, že až v decembri bolo splnených tých 80%. Zaobišlo sa to bez pokuty a odišiel som s cennými informáciami:

1. Na vyúčtovaní musí byť uvedená merná jednotka služby a jednotková cena.
2. Pokiaľ je služba merateľná môžeš použiť len jednu mernú jednotku a jednu cenu.
3. Cena za MJ nesmie byť vyššia ako je cenový výmer.
4. Musiš účtovať náklady odberného miesta (faktúračného meradla) len tým, ktorí sú na toto odberné miesto pripojený.

Co to znamená v praxi:
1 Nikdy ti nesadne spotreba vody faktúrovaná s odpočtami vodomerov. Preto nemôžeš uvažovať o tom, že si si nameral na vodomeroch kubíky. Sú to len dieliky bytových meračov (DBM). Ak tieto dieliky prenásobíš koeficientom, potom dostávaš spotrebu v kubíkoch. Preto sa používa koeficient a DBM. Pokiaľ chceš mať vo vyučtovaní čísla, ktoré si odpísal z vodomerov, musíš si vyrátať cenu jedného DBM a ten použiť ako MJ.
2 Toto ste mali viacerí vo vašich príspevkoch. DBM a kubíky 1:1 a rozdiel na OSM. Kombinácia dvoch MJ je neprípustná.
3 Pokiaľ použiješ MJ v m3, tak sa musiš držať cenového výmeru. Logicky z toho vyplýva, že koeficientom navýšiš alebo znížiš to čo si nameral, aby si mohol tvrdiť, že rátaš kubíky.
4 S týmto som sa stretol u SBD BA 2. Objekt má 10 vchodov. V každom vchode je elektromer na osvetlenie a výťahy. Vo vchode je 16 bytov. SBD robí vyúčtovanie spôsobom: Súčet všetkých elektromerov podelí počtom OSM v celom dome. Potom náklady na osvetlenie a výťahy sú v každom vchode rovnaké. Toto je neprípustné. Spotrebu vo vchode číslo 2 si zaplatia ľudia z toho vchodu atď.
Takisto to urobili aj so SV. Objekt má

Súhlasím s tebou, že keď mám náklad 200 litrov tak vyúčtujem 200 litrov. Len nejaké pravidlá to musí mať. Už len z toho hľadiska, aby si to ľudia mohli spätne prekontrolovať.Ved prakticky asi hovoríme o ednom a tom istom,,len s iného uhla pohladu,,Ty to riešiš cestou koeficientova ja navýšenou cenou za m3 vody,,ale výsledok je aj tak rovnaký na konci sa vráti odobraté množstvo vody a to je hlavné,,už možno sposob výpočtu nie,,národ je spokojný,dodávatel vody tiež,tak prečo si robit problém,,,pekný den,,

silveco
24.02.05, 06:42
Pre SUSU:

Nesúhlasím s Tvojimi názormi čo sa týka kúrenia, ale s tým sa nedá nič robiť. Veľmi by ma však zaujímal názor ľudí ktorých zastupuješ. Zastupuješ takýmito názormi len sám seba. A PREPÁČ - SI KLASICKÝ SPRÁVCA. Ja by som ťa za svojho správcu nechcela. Musím však uznať že máš niektoré veci čo sa týkajú techniky určite viac naštudované a prelúskané, aj keď mne rozobtratý ventil na meranie vody nič nehovorí, a preto sa zaoberám spotrebou vody laicky, ľudský , ľudí často kontrolujem a dá sa.

Čo sa týka zdaňovania odmien predsedu a členov dozornej rady-
Za zdanenie príjmu pri zdroji zodpovedá SVB- voči SVB bude daňový úrad evidovať záväzok ako keby nezaplatilo - a § 5 patrí pod zdaniteľný príjem pri zdroji. Mám po daňovej kontrole v SVB v roku 2004 a držím palce každému účtovníkovi v SVB , ktorý si túto povinnosť nesplní.
§ 5 odst. d) len umožňuje nebyť platcom žiadnych odvodov do poiťovní ani do Garančného fondu.

Pekný deň Súhlas s odmenami,,,odvediem 19% dan a mám pokoj,,podám to hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch na dan,,a tým je to vysporiadané,,zatial to takto u mna funguje a nie je nijaký problém.
Ak možem,nie je mi jasné na základe čoho Ta kontroloval danový úrad,,a hlavne čo bolo predmetom kontroly??Vdaka,,,

GABRIELA
24.02.05, 06:43
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie.[/QUOTE]
Zo skúsenosti spred dvoch rokov kedy sa odpojil u nás prvý človek- v podstate oznámil dodávateľovi tepla , že končí a bude mať vlastné kúrenie ( neviem presnú formuláciu) a dodávateľ tepla mu odpísal že až po súhlase všetkých vlastníkov domu.
My máme dvoch ľudí odpojených a napriek rôznym názorom na odpájanie sa sme im dali súhlas za určitých podmienok. Oznámili sme im , že pokiaľ ich nesplnia a odpoja sa akým akýmkoľvek spôsobom dáme to na súd. Viem že súd rozhodol o takomto prípade ešte za existencie spoločného štátu v Prahe , kde nariadil platenie vo výške 30%. Viem o súhlasoch mesta s odpojením len za podmienky prispievania. Viem že v Prievidzi sa bez súhlasu SVB odpojil vysoko postavený policajt, nechcel s SVB komunikovať dali to na súd m a tesne pred pojednávaním ich požiadal o stiahnutie návrhu a začal prispievať . V samej podstate nikto nevie ako by to na súde dopadlo - možno k tomu raz dôjde. Potom budeme múdrejší.

GABRIELA
24.02.05, 06:55
Súhlas s odmenami,,,odvediem 19% dan a mám pokoj,,podám to hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch na dan,,a tým je to vysporiadané,,zatial to takto u mna funguje a nie je nijaký problém.
Ak možem,nie je mi jasné na základe čoho Ta kontroloval danový úrad,,a hlavne čo bolo predmetom kontroly??Vdaka,,,Pred chvíľou som písala že sa pred dvoma rokmi odpojil prvý človek od kúrenia. Bol to problémový típek, ktorý všetko vedel skôr, lepšie ako my všetci ostatní. Musím však čestne uznať, že mal veľmi veľa vedomostí len ich nevedel zúžitkovať.No a tento človiečik nedokázal s nikým vychádzať a tak sa odsťahoval do RD- teraz nevychádza s celou dedinou. Kým u nás býval chcel robiť predsedu, účtovníka a vševeda - chcel za to dosť peňazí. Keďže sme mu to nedali tak nás pred odsťahovaním udal na DÚ- že s kradneme, ako sa tu strácajú milióny( ako keby nejaké boli ?) cez Prvú stav.sporiteľňu, že nemáme súhlas na založenie Vkladnej knižky a pod.- no proste navymýšľal si statočne.
Takže DÚ od nás chcel peňažný denník od 1.1.-30.11., pokladňu, bankové výpisy, konkrétne zápisnice zo zhromaždenia vlastníkov, zmluvu o SVB a už ani neviem čo všetko- vlastne všetko. Ja som vzala účtovníctvo od februára toho roku a v januári si vyplatilo predsedníctvo odmenu a nezdanilo. Keďže od februára bolo všetko zdanené tak sme ten január len dodatočne zaplatili. Inak bolo všetko OK. Pochváli nás že je to všetko prehľadné.

Ale mám dnes slinu na písanie, čo? No som doma s dochrámanou nohou, tak sa nudím.
Pekný deň

ludvik
24.02.05, 11:03
Pre Gabrielu:

Skoré uzdravenie. A maj chuť do písania aj nadalej. Myslím, že to pomáha viacerým čo začínajú, alebo majú nejasnosti.
Pre admina:
Škoda, že sa táto diskuzia nedá triediť podľa jednotlivých problémov napr.: otázka - diskuzia , otázka - diskuzia, atď. Bolo by to prehladnejšie a nemusel by človek hľadať napr. ako tu na 17 stránkach. Podobných porád ( s inou tematikou ) s dobre vyriešenou organizáciou webu je dosť.

susu
25.02.05, 09:11
Neviem prečo Susu,ale nadobúdam dojem,že to asi nemáš všetko najlepšie ošetrené zmluvne s vlastníkmi bytov,,ved predsa v stanovách SVB mám schválené to,že akékolvek stavebné úpravy typu byt.jadro,výmena plast.okien,popr.vlastné vykur.telasá a čo ja viem čo,podliehajú stavebnému konaniu a rozhodnutiu. Sú tam samozrejme sankcie a hlavne finančné pokuty,,za pät rokov činnosti SVB nebol ani jeden problém v tomto,kto ide prerábat byt.jadro prinesie projekt prevedených prác,tam je stavebný dozor,ktorý zodpovedá za vykonané práce a hotovo,tento projekt slúži na oznamovaciu povinnost na stavebnom úrade,ktorý je úzko spojený s hlavným architektom mesta,,akékolvek zasklené logie a rozne výjavy domácich kutilov podliehajú tejto povinnosti,,a ked to ten neschváli ,,tak sa nič nevykonáva,,,a možeš sa stažovat kde chceš??? všeobecne záväzné nariadenie mesta a hotovo,,,je jasné ,že všetky stavebné práce v objekte si musíš postrážit aj sám,,,viem ,že je to všade rôzne a tažko sa dá všetko zjednodušovat a zovšeobecnovat,,,no a je to ešte aj o tom,,že Ty im vlastne poskytuješ službu ako správca- správu ich bytového a domového fondu a nemožeš si ich predsa rozhnevat,lebo máš po kšefte,,a aj preto sa radšej priklánam, k forme SVBčiek,,ale o tom možno na budúce,pekný deň,,,Asi ti unikla novela stavebného zákona. Nie všetko čo tu opisuješ podlieha stavebnému konaniu. Dokonca novela vypustila hodne činnosti, ktoré už nemusíš ani ohlasovať. To čo som ti podčiarkol už dávno nepodlieha stavebnému konaniu.
[size=2]
Udržiavacie práce, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie stavby, sú:
- zmeny veľkostí miestností vybúraním priečok, vytvorením otvorov, výmena dverí,
- oprava a výmena podlahových krytín, dlážok, dlažieb,
- opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
- údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako i výmena súčastí (výmena klimatizačného zariadenia) výťahu, vykurovacích kotlov a telies, vnútorných rozvodov odpadov, vody, elektriny,
- výmena zariaďovacích predmetov (kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň, digestorov),
- maliarske a natieračské práce.
zdroj: Poradca ročník 2003
Čo sa týka ošetrenia týchto činností v zmluve alebo v stanovách. Je to ošetrené štandartne odvolaním sa na stavebný zákon, aby sa pri každej zmene nemusela meniť zmluva alebo stanovy pretože stále platí, [u]čo máš nad rámec zákona alebo v rozpore so zákonom jednoducho neplatí.
S tým rozhnevaním problém nemám.
Ešte sa vrátim k tej vode. Ty píšeš:
... Ty to riešiš cestou koeficientova ja navýšenou cenou za m3 vody....
Ako môžeš účtovať inú cenu vody ako je stanovená cenovým výmerom??? To keby som urobil u nás, tak mám na krku URSO alebo toho kto to dnes kontroluje.
Ak je stanovená cena vodného - stočného na 40 Sk/m2 nemôžeš predsa účtovat 44 Sk/m3!!!
I keď to v konečnom dôsledku vyjde rovnako. Pravidlá sú pravidlá. To máš ako s daňovým priznaním. Tiež ho nepodávaš v tabuľke z excelu... i keď by to mohlo byť zaujímavé.

susu
25.02.05, 10:18
6 Nežiadaš o odpojenie sa. Jednoducho vypovieš zmluvu na dodávku tepelnej energie Zo skúsenosti spred dvoch rokov kedy sa odpojil u nás prvý človek- v podstate oznámil dodávateľovi tepla , že končí a bude mať vlastné kúrenie ( neviem presnú formuláciu) a dodávateľ tepla mu odpísal že až po súhlase všetkých vlastníkov domu. My máme dvoch ľudí odpojených a napriek rôznym názorom na odpájanie sa sme im dali súhlas za určitých podmienok. Oznámili sme im , že pokiaľ ich nesplnia a odpoja sa akým akýmkoľvek spôsobom dáme to na súd. Viem že súd rozhodol o takomto prípade ešte za existencie spoločného štátu v Prahe , kde nariadil platenie vo výške 30%. Viem o súhlasoch mesta s odpojením len za podmienky prispievania. Viem že v Prievidzi sa bez súhlasu SVB odpojil vysoko postavený policajt, nechcel s SVB komunikovať dali to na súd m a tesne pred pojednávaním ich požiadal o stiahnutie návrhu a začal prispievať . V samej podstate nikto nevie ako by to na súde dopadlo - možno k tomu raz dôjde. Potom budeme múdrejší.To vypovedanie zmluvy bolo myslené pri odpojení sa celého objektu; treba pozorne čítať.
Ty stále pátraš po konkrétnych číslach.
Čosi bolo uverejnené vo finančných spravodajoch ešte v dobách, keď ceny tepla schvaľovali okresné úrady. Tam to bolo v závislosti od počtu susediacich stien s vykurovanými bytmi. Lenže to bolo uverejnené niekedy v roku 1998. Na nete je FS len od roku 1999 (na stránke min.financií).
Pokiaľ to nájdem, tak to sem praštím, pretože tých 30% je asi prehnaných.
Tvoj byt pokiaľ je v strede domu susedí (predpokladám) so schodišťom, s bytom na jednej strane, s bytom hore a s bytom dolu.
Takže tie miestnosti susediace s vedľajším bytom majú zohrievané tri steny (stena, strop, podlaha). Miestnosti susediace so schodišťom a s tvojou miestnosťou len dve steny (podlaha a strop).
Pokiaľ by pri ohrievaní šiestich stien (čo asi nebude existovať, pretože min.jednu stenu máš situovanú von) bol koeficient 0,5 (alebo viac?), tak by sa dalo s touto informáciou pracovať ďalej.
Pokiaľ máte niekto FS z roku 1998, prehľadajte ich. Viem, že to vychádzalo ako cenové výmery OÚ. Môže sa to líšiť podľa jednotlivých OÚ.
Takže asi nejaké paušalizovanie nie je možné.

GABRIELA
25.02.05, 12:24
PRE SUSU:

No niekedy neviem čo si mám myslieť, ako reaguješ na svoje vlastné odpovede. Keď sme tu diskutoivali o odpojení jedného vlastníka v dome tak sme sa rozprávali o odpojení jedného vlastníka v dome a tam si napísal, že nemusí žiadať o odpojenie len jednoducho vypovie zmluvu na dodávku tepla. Na to som zareagovala. JA SI NEPAMATÁM, ŽE BY SME TU ROZOBERALI ODPOJENIE SA CELÉHO DOMU!!!! Nemám rada keď niekto robí zo mňa blbca, že neviem čítať. Alebo Ťa poprosím píš jednoznačnejšie. To isté sa týka zdaňovania príjmov. Najprv si napísal že to môžeš vyplatiť presedovi v hrubom , a po reakcií že to treba zdaniť si napísal že si to predtým nenapísal. Nemôžeš napísať do diskusie ako by sa to dalo teoreticky kď to vieje v súlade zo zákonom a potom napíšeš že som si to zle prečítala. Vieš niekedy si potom pripadám ako blb. Listujem stránky dozadu, prečítam si príspevky aj dvakrát, ale zatiaľ som vždy došla k tomu že čítam správne. No tak neviem .
Je určite dobré že máme rôzne názory na veci , a ja si veľmi rada vypočujem ( prečítam )názor iných , dokonca som aj svoj názor neraz zmenila na základe info od iných.
A ešte niečo . Nehľadám konkrétne čísla. Ja viem že mi ich tu nikto nedá podložené zákonom a ani ničím iným. Len chcem vedieť ako sa takýmto odpájaním popasovali iní, aké percentá účtuju odpojeným, ak vôbec nejaké účtujú- no proste to čo je z praxe.

Pekný deň

dom
25.02.05, 16:45
Prosím Vás, chcem sa opýtať aký je postup pri zriaďovaní spoločenstva vlastníkov, v súlade so zákonom 367/2004? Nemám doma zákon a potrebujem si ujasniť niektoré veci. Koľko vlastníkov bytov musí súhlasiť s vytvoreným spoločenstva, koľko musí hlasovať za spoločenstvo. Koľko dní dopredu musí byť doručená pozvánka na schôdzu vlastníkov bytov? Musia byť všetky byty v osobnom vlastníctve? Kde sa potom registruje spoločenstvo? Asi sú potrebné stanovy, spoločenská zmluva? Vopred ďakujem.

GABRIELA
26.02.05, 08:20
Je podľa mňa dosť ťažké na tomto fóre popísať ako založiť SVB. V prvom rade je nevyhnutné dôkladne poznať zákon 182/1993 .

dom
26.02.05, 08:28
Ďakujem, keď som to písala, ma napadlo len že nemám doma zákon ani novelu, ale už som hľadala na zbierke.sk, trochu som sa zorientovala.

uka
26.02.05, 16:39
Patrím tiež medzi tie odpojené "čierne ovce". Platíme 30% z požadovanej sumy za kúrenie a 0% za teplú vodu. A momentálne sa súdime so správcom, už od roku 2001. Zažaloval nás za n e p l a t e n i e. Takže uvidíme, ako to dopadne. V marci 2004, kedy bolo posledné pojednávanie, žiadal právny zástupca správcu stanoviť súdneho znalca, aby vyčíslil, koľko máme vlastne platiť :-) Bývame v dome z roku 1937 s 13 bytmi, všetky od roku 1997 odkúpené, pod nami je nevykurovaný suterén, do domu vedie brána 5x4 m - kovový rám+výplň z drôteného skla, oproti je rovnaká brána na dvor. Spoločnú stenu máme so susednou garzókou, asi 4,5 x 3 m. Ostatné sú obvodové múry, prípadne svetlík. Uvidíme, čo na to znalec. Dvaja to už vzdali, tretí, ktorého ustanovili v 12/04 sa doteraz neozval.
Odpojili sme sa v roku 1999, robili sme vtedy v byte veľkú rekonštrukciu-nové rozvody vody, elektriny a kúrenia. Čiže aj nový kotol na kúrenie a ohrev vody. V našom dome bola vtedy kotoľňa na uhlie. Mali sme súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, s ostatnými sa nám nepodarilo spojiť, pretože veľa bytov je prenajatých, niektorí sú už príliš starí na to, aby čokoľvek podpísali a pod. Náš byt má 86 m2, sme traja. Vo vyúčtovaní za rok 1999 požadoval od nás správca (vedel o odpojení) za UK 26.992,-, za vodu na ohrev 1.312,- a za ohrev vody 7.031,-, teda spolu 35.335,- Sk za niečo, čo neposkytol. Nás to v tom roku stálo 3.700,- Sk!!!!!!!, ktoré sme zaplatili za plyn + cca 100.000,- za nové rozvody kúrenia, radiátory a kotol. Takže o tom to celé je. A odvtedy požaduje každý rok a dlh rastie.
Chodím všetko nakupovať do Tesca (je blízko), za rohom máme obchod s potravinami, kde je všetko oveľa drahšie. Počínanie správcu mi pripadá ako faktúry z obchodu za rohom.

GABRIELA
27.02.05, 12:19
Bola by som veľmi rada, keby raz, ak bude nejaké rozhodnutie na svete , nám dáš vedieť, nech je akékoľvek. Bude to určite zaujímavé pre mnohých na tomto fóre.
Pekný deň

uka
27.02.05, 20:50
Veď práve preto som o tom písala. Bola by som rada, keby to už všetko skončilo. A potom vám rada poskytnem rozhodnutie súdu.
Ak by náhodou niekto vedel, podľa čoho treba platiť 30%, tak dajte prosím vedieť. Náš správca tým začiatkom roka 1999 operoval, videlo sa mi, že to podložené aj nejakou výhláškou, ale pozrela som si našu vzájomnú bohatú korešpodenciu a nenašla to tam. Tých 30% je pre náš byt určite prehnaných, okolnosti som popísala v príspevku vyššie.

silveco
28.02.05, 06:51
Pred chvíľou som písala že sa pred dvoma rokmi odpojil prvý človek od kúrenia. Bol to problémový típek, ktorý všetko vedel skôr, lepšie ako my všetci ostatní. Musím však čestne uznať, že mal veľmi veľa vedomostí len ich nevedel zúžitkovať.No a tento človiečik nedokázal s nikým vychádzať a tak sa odsťahoval do RD- teraz nevychádza s celou dedinou. Kým u nás býval chcel robiť predsedu, účtovníka a vševeda - chcel za to dosť peňazí. Keďže sme mu to nedali tak nás pred odsťahovaním udal na DÚ- že s kradneme, ako sa tu strácajú milióny( ako keby nejaké boli ?) cez Prvú stav.sporiteľňu, že nemáme súhlas na založenie Vkladnej knižky a pod.- no proste navymýšľal si statočne.
Takže DÚ od nás chcel peňažný denník od 1.1.-30.11., pokladňu, bankové výpisy, konkrétne zápisnice zo zhromaždenia vlastníkov, zmluvu o SVB a už ani neviem čo všetko- vlastne všetko. Ja som vzala účtovníctvo od februára toho roku a v januári si vyplatilo predsedníctvo odmenu a nezdanilo. Keďže od februára bolo všetko zdanené tak sme ten január len dodatočne zaplatili. Inak bolo všetko OK. Pochváli nás že je to všetko prehľadné.

Ale mám dnes slinu na písanie, čo? No som doma s dochrámanou nohou, tak sa nudím.
Pekný deňHm,,no tak to bolo veru typicky slovenské,,aj o tomto je život v SVB,,presne takto to robíme aj my s hodnocovaním finančných prostriedkov z fondu opráv,,no len aj tak si myslím,že danový úrad Vás nemal čo kontrolovat,nie si hospodárska jednotka a nepodnikáš,tiež nespravuješ štátne dotácie a podobne,,všetko si treba dat ošetrit v predstavenstve alebo na zhromaždení a tak je všetko legálne,,,myslím si ,že je dobre podelit sa so svojimi skúsenostami a názormi na niektoré problémy,,,prajem pekný den,,,

silveco
28.02.05, 07:33
Asi ti unikla novela stavebného zákona. Nie všetko čo tu opisuješ podlieha stavebnému konaniu. Dokonca novela vypustila hodne činnosti, ktoré už nemusíš ani ohlasovať. To čo som ti podčiarkol už dávno nepodlieha stavebnému konaniu.


Udržiavacie práce, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie stavby, sú:

- zmeny veľkostí miestností vybúraním priečok, vytvorením otvorov, výmena dverí,

- oprava a výmena podlahových krytín, dlážok, dlažieb,

- opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,

- údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako i výmena súčastí (výmena klimatizačného zariadenia) výťahu, vykurovacích kotlov a telies, vnútorných rozvodov odpadov, vody, elektriny,

- výmena zariaďovacích predmetov (kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň, digestorov),

- maliarske a natieračské práce.

zdroj: Poradca ročník 2003
Čo sa týka ošetrenia týchto činností v zmluve alebo v stanovách. Je to ošetrené štandartne odvolaním sa na stavebný zákon, aby sa pri každej zmene nemusela meniť zmluva alebo stanovy pretože stále platí, čo máš nad rámec zákona alebo v rozpore so zákonom jednoducho neplatí.S tým rozhnevaním problém nemám.


Ešte sa vrátim k tej vode. Ty píšeš:

... Ty to riešiš cestou koeficientova ja navýšenou cenou za m3 vody....

Ako môžeš účtovať inú cenu vody ako je stanovená cenovým výmerom??? To keby som urobil u nás, tak mám na krku URSO alebo toho kto to dnes kontroluje.

Ak je stanovená cena vodného - stočného na 40 Sk/m2 nemôžeš predsa účtovat 44 Sk/m3!!!I keď to v konečnom dôsledku vyjde rovnako. Pravidlá sú pravidlá. To máš ako s daňovým priznaním. Tiež ho nepodávaš v tabuľke z excelu... i keď by to mohlo byť zaujímavé.
Pre SUSU - Pozdravujem všetkých debatujúcich,:
1. K stavebnému zákonu - takže asi to máš potom v tých zmluvách dost všeobecne, my to máme konkrétne vyšpecifikované čo áno a čo nie,takto by sme boli ako syr ementál a neviem si predstavit statiku nášho domu,každý s tým súhlasil a len dodržiavame pravidlá hry,je jasné ,že ked niekto bude klást podlahu ,tak nebude treba vyjadrenie stavebného úradu,,ale ked niekto už vybúra byt.jadro a vymiena všetky rozvody,vodu,odpad,plyn,elektriku v tomto jadre a robí stavebné úpravy, ktoré úzko súvisia so statikou celého domu ,tak je asi pochpitelné ,že to dáme ošetrit cestou stavebného úradu,nevidím v tom nič zlého, aj ked s tým ešte súhlasí aj ten čo ide vykonávat tento rozsah prác, tak prečo nie.
2. Voda - je stým viac roboty,,národ osdúhlasil tak,,robíme tak,ale ved ten výsledok je rovnaký,nejdem až to takých detailov,ale myslím si že ÚSRO stanovil maximálne ceny viac pre výrobcov a dodávatelov týchto energíí,a možno aj pre Vás ako správcov bytov,aby ste si nemohli ešte aj Vy navyšovat cenu tepla,TUV voči vlastníkom bytov, myslím si by to bolo teoreticky aj možné,,,vystupuješ ako medzičlen v dodávke tepla,TUV, medzi dodávatelom a konečným spotrebitelom??? , my ako SVB sme konečný spotrebitel takže nevidím dovod ,prečo by ma mal kontrolovat nejaký úrad akú konečnú cenu tepla a TUV, prerozdelujem na ludí.Možem sa aj mýlit,,pripúštam, do takých detailov až nejdem,,ale nadobúdam dojem,,že tu je asi ten rozdiel v prístupe v správe bytov,,my si spravujeme to svoje a naše,,Ty to berieš ako dodanú službu,,a tu vidím trošku výhodu a hlavne aj možno kvalitu v prístupe k správe bytov,,,jasné že zákony treba dodržiavat,, ale to je zase o niečom inom,,,pekný aj ked asi studený den prajem,,

susu
28.02.05, 12:25
PRE SUSU:

No niekedy neviem čo si mám myslieť, ako reaguješ na svoje vlastné odpovede. Keď sme tu diskutoivali o odpojení jedného vlastníka v dome tak sme sa rozprávali o odpojení jedného vlastníka v dome a tam si napísal, že nemusí žiadať o odpojenie len jednoducho vypovie zmluvu na dodávku tepla. Na to som zareagovala. JA SI NEPAMATÁM, ŽE BY SME TU ROZOBERALI ODPOJENIE SA CELÉHO DOMU!!!! Nemám rada keď niekto robí zo mňa blbca, že neviem čítať. Alebo Ťa poprosím píš jednoznačnejšie. To isté sa týka zdaňovania príjmov. Najprv si napísal že to môžeš vyplatiť presedovi v hrubom , a po reakcií že to treba zdaniť si napísal že si to predtým nenapísal. Nemôžeš napísať do diskusie ako by sa to dalo teoreticky kď to vieje v súlade zo zákonom a potom napíšeš že som si to zle prečítala. Vieš niekedy si potom pripadám ako blb. Listujem stránky dozadu, prečítam si príspevky aj dvakrát, ale zatiaľ som vždy došla k tomu že čítam správne. No tak neviem .
Je určite dobré že máme rôzne názory na veci , a ja si veľmi rada vypočujem ( prečítam )názor iných , dokonca som aj svoj názor neraz zmenila na základe info od iných.
A ešte niečo . Nehľadám konkrétne čísla. Ja viem že mi ich tu nikto nedá podložené zákonom a ani ničím iným. Len chcem vedieť ako sa takýmto odpájaním popasovali iní, aké percentá účtuju odpojeným, ak vôbec nejaké účtujú- no proste to čo je z praxe.

Pekný deň
Ale preberali sme aj celý objekt. Tú otázku postavila AdaG. Tu máš odkaz:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=46856&postcount=136
Tu je odpoveď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=46973&postcount=141
A tu si si vypožičala tú vetu, ktorá to spôsobila:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=47669&postcount=160
Tuto Ťa upozorňujem, že sa jedná o odpojenie celého objektu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=48324&postcount=164
Takže neviem prečo sa pajedíš. Treba len pozorne čítať, komu je odpoveď určená. Nikto z Teba blbca nerobí. Len trochu pozornosti a zistíš, že diskutujúcih je tu viac. Reagujem totiž aj na príspevky iných, nie len na Tvoje.
Čo sa týka odmien, týmto príspevkom to začalo:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=39645&postcount=95
tu je moja odpoveď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=39762&postcount=97
potom následujú príspevky od Ludvíka a Nelly:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=40217&postcount=108
http://www.porada.sk/showpost.php?p=40757&postcount=109
na oba tieto príspevky je jedna odpoveď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=40873&postcount=112
potom následuje Tvoj príspevok, v ktorom nesúhlasíš so mnou:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=45931&postcount=126
a tu je moja reakcia:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=46608&postcount=131
Týmto príspevkom odmeňovanie skončilo. Nikde som nenašiel vetu ktorá by potvrdzovala Tvoje slová:

Najprv si napísal že to môžeš vyplatiť presedovi v hrubom , a po reakcií že to treba zdaniť si napísal že si to predtým nenapísal. Nemôžeš napísať do diskusie ako by sa to dalo teoreticky kď to vieje v súlade zo zákonom a potom napíšeš že som si to zle prečítala.
Len som spomenul všetky mne známe spôsoby, ako sa dá vyplatiť odmena štatutárovi.
Dva z nich predsa využívame. Jeden využívaš sama - hrubé mínus daň a odvod do sociálky.
Ten druhý využívam ja - živnostník a faktúra = žiadne odvody.
A ešte niečo . Nehľadám konkrétne čísla. Ja viem že mi ich tu nikto nedá podložené zákonom a ani ničím iným. Len chcem vedieť ako sa takýmto odpájaním popasovali iní, aké percentá účtuju odpojeným, ak vôbec nejaké účtujú- no proste to čo je z praxe.
Tak k tomu len toľko: Našiel som konkrétne čísla. Sú v prílohe.

susu
28.02.05, 13:48
Patrím tiež medzi tie odpojené "čierne ovce". Platíme 30% z požadovanej sumy za kúrenie a 0% za teplú vodu. A momentálne sa súdime so správcom, už od roku 2001. Zažaloval nás za n e p l a t e n i e. Takže uvidíme, ako to dopadne. V marci 2004, kedy bolo posledné pojednávanie, žiadal právny zástupca správcu stanoviť súdneho znalca, aby vyčíslil, koľko máme vlastne platiť :-) Bývame v dome z roku 1937 s 13 bytmi, všetky od roku 1997 odkúpené, pod nami je nevykurovaný suterén, do domu vedie brána 5x4 m - kovový rám+výplň z drôteného skla, oproti je rovnaká brána na dvor. Spoločnú stenu máme so susednou garzókou, asi 4,5 x 3 m. Ostatné sú obvodové múry, prípadne svetlík. Uvidíme, čo na to znalec. Dvaja to už vzdali, tretí, ktorého ustanovili v 12/04 sa doteraz neozval.
Odpojili sme sa v roku 1999, robili sme vtedy v byte veľkú rekonštrukciu-nové rozvody vody, elektriny a kúrenia. Čiže aj nový kotol na kúrenie a ohrev vody. V našom dome bola vtedy kotoľňa na uhlie. Mali sme súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, s ostatnými sa nám nepodarilo spojiť, pretože veľa bytov je prenajatých, niektorí sú už príliš starí na to, aby čokoľvek podpísali a pod. Náš byt má 86 m2, sme traja. Vo vyúčtovaní za rok 1999 požadoval od nás správca (vedel o odpojení) za UK 26.992,-, za vodu na ohrev 1.312,- a za ohrev vody 7.031,-, teda spolu 35.335,- Sk za niečo, čo neposkytol. Nás to v tom roku stálo 3.700,- Sk!!!!!!!, ktoré sme zaplatili za plyn + cca 100.000,- za nové rozvody kúrenia, radiátory a kotol. Takže o tom to celé je. A odvtedy požaduje každý rok a dlh rastie.
Chodím všetko nakupovať do Tesca (je blízko), za rohom máme obchod s potravinami, kde je všetko oveľa drahšie. Počínanie správcu mi pripadá ako faktúry z obchodu za rohom.
Konečne niekto kto brnká na správnu strunu. Ak by Ti malo pri pojednávaní pomôcť to čo som teraz uvarejnil, budem rád.
Taktiež by som strááááááááášne rád vedel, ako bude postupovať ten znalec. To musí byť riadna kovbojka.
Tu sú tie prílohy:
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=783
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=784

susu
28.02.05, 14:01
Pre SUSU - Pozdravujem všetkých debatujúcich,:
1. K stavebnému zákonu - takže asi to máš potom v tých zmluvách dost všeobecne, ....
2. Voda - ... že ÚSRO stanovil maximálne ceny viac pre výrobcov a dodávatelov týchto energíí,a možno aj pre Vás ako správcov bytov,aby ste si nemohli ešte aj Vy navyšovat cenu tepla,TUV voči vlastníkom bytov, myslím si by to bolo teoreticky aj možné,,,vystupuješ ako medzičlen v dodávke tepla,TUV, medzi dodávatelom a konečným spotrebitelom??? , my ako SVB sme konečný spotrebitel takže nevidím dovod ,prečo by ma mal kontrolovat nejaký úrad akú konečnú cenu tepla a TUV, prerozdelujem na ludí.Možem sa aj mýlit,,pripúštam, do takých detailov až nejdem,,ale nadobúdam dojem,,že tu je asi ten rozdiel v prístupe v správe bytov,,my si spravujeme to svoje a naše,,Ty to berieš ako dodanú službu,,a tu vidím trošku výhodu a hlavne aj možno kvalitu v prístupe k správe bytov,,,jasné že zákony treba dodržiavat,, ale to je zase o niečom inom,,,pekný aj ked asi studený den prajem,,
1. Súhlas, je to všeobecné.
2. Tie maximálne ceny sa týkajú: výrobcov, dodávateľov a rozúčtovateľov. Aj SVB je rozúčtovateľ.
Ani teoreticky si nemôžem navýšiť cenu poskytovaných služieb (aspoň o tom neviem, že by to niekto robil). Pri týchto službách ako je UK, SV, TUV, OLO apod. vystupujem len ako rozučtovateľ. Za to, že to rozúčtujem beriem správcovský poplatok. Presne ako štatutár v SVB. A koniec-koncov, každý vlastník má právo nahliadnuť do dokladov a skontrolovať či som čosi "neprirazil" k cene.
Mandátnou zmluvou zastupujem vlastníkov bytov "vo svojom mene a na ich účet".
Takže žijem len s poplatku ako aj štatutár v SVB, akurát on to má v niektorých prípadoch skrátené o daň.

Chcem sa ospravedlniť za ten "zmrvený príspevok". Písal som to z iného kompu a nevedel som sa dohodnúť s fontami. Aj som to chcel opraviť, ale je tam toľko zátvoriek, že radšej ho asi zruším.

Už je to opravené.

uka
28.02.05, 19:05
[QUOTE=susu]Konečne niekto kto brnká na správnu strunu. Ak by Ti malo pri pojednávaní pomôcť to čo som teraz uvarejnil, budem rád.
Taktiež by som strááááááááášne rád vedel, ako bude postupovať ten znalec. To musí byť riadna kovbojka.

Ono je to celé dosť zložité.
V našom dome je správca z komunistických čias. Želali si ho starkí, ktorí s ním síce nikdy neboli spokojní, ale mysleli si, že sa v našom dome najlepšie vyzná a polepší sa. Keď chcú v dome niečo opraviť, dozvedia sa, že sa nedá, lebo my neplatíme a vo fonde nie sú peniaze. Ostatných to nezaujíma, lebo byty výhodne prenajali (Bratislava 1) a bývajú úplne inde. Naša dlžoba je už možno aj 250 - 300 000,- Sk. Teda tá pre mňa fiktívna, lebo vznikla tým, že za kúrenie platíme len 30% a za teplú vodu nič.
Najprv nás náš správca zažaloval za neplatenie a žiadal vydať platobný rozkaz. Keď sudkyňa zistila, aká je situácia, tak bola evidentne na našej strane. Správa oponovala, čím sa len dalo - napr. že sme nemali morálne právo (hahaha), že sme narušili tepelnú reguláciu v dome a pod. Mali smolu, lebo v roku 2001 vybudovali v našom dome novú kotoľňu (nežiadali náš súhlas, hoci sme majitelia najväčšieho bytu v dome????), a predtým žiadna tepelná regulácia nebola. Vtedy oponovali, že by to stálo 200.000,- Sk a že na to nie sú peniaze. V suteréne boli vtedy ešte radiátory a teplota v tých prietoroch bola asi 45 Celzia. My sme mali celú zimu radiátory vypnuté, aj tak sme mali v byte 28 - 29 stupňov. Napokon žiadali toho súdneho znalca. Načo to nevedela ani sudkyňa, lebo ktorý znalec určí, že máme platiť viac ako 30% za kúrenie??
Mňa hlavne trápi, že keď súd rozhodne, tak kto vlastne zaplatí za správcovu tvrdohlavosť?? To budú pýtať od tých starkých????
A znalci to aj tak vzávajú, nikomu sa do toho nechce.
Ten finančný spravodaj vyšiel až potom, čo sme sa odpojili, tak neviem, či platí aj na nás.
A revolúcia bola o desať rokov skôr, ako uvádzaš. :-))))
Pre mňa konkrétne v roku 1966. Bola som v II.C a súdružka učiteľka nám na vecnom učive rozprávala na tému "každému toľko, koľko potrebuje", a keď som si predstavila našu mliekáreň, kde každý príde a zoberie si toľko, koľko potrebuje, zistila som, že niečo nie je v poriadku a že dospelí klamú a komunizmus je hlúposť.

susu
28.02.05, 20:05
[QUOTE=susu]Konečne niekto kto brnká na správnu strunu. Ak by Ti malo pri pojednávaní pomôcť to čo som teraz uvarejnil, budem rád.
Taktiež by som strááááááááášne rád vedel, ako bude postupovať ten znalec. To musí byť riadna kovbojka.

Ono je to celé dosť zložité.
V našom dome je správca z komunistických čias. Želali si ho starkí, ktorí s ním síce nikdy neboli spokojní, ale mysleli si, že sa v našom dome najlepšie vyzná a polepší sa. Keď chcú v dome niečo opraviť, dozvedia sa, že sa nedá, lebo my neplatíme a vo fonde nie sú peniaze. Ostatných to nezaujíma, lebo byty výhodne prenajali (Bratislava 1) a bývajú úplne inde. Naša dlžoba je už možno aj 250 - 300 000,- Sk. Teda tá pre mňa fiktívna, lebo vznikla tým, že za kúrenie platíme len 30% a za teplú vodu nič.
Najprv nás náš správca zažaloval za neplatenie a žiadal vydať platobný rozkaz. Keď sudkyňa zistila, aká je situácia, tak bola evidentne na našej strane. Správa oponovala, čím sa len dalo - napr. že sme nemali morálne právo (hahaha), že sme narušili tepelnú reguláciu v dome a pod. Mali smolu, lebo v roku 2001 vybudovali v našom dome novú kotoľňu (nežiadali náš súhlas, hoci sme majitelia najväčšieho bytu v dome????), a predtým žiadna tepelná regulácia nebola. Vtedy oponovali, že by to stálo 200.000,- Sk a že na to nie sú peniaze. V suteréne boli vtedy ešte radiátory a teplota v tých prietoroch bola asi 45 Celzia. My sme mali celú zimu radiátory vypnuté, aj tak sme mali v byte 28 - 29 stupňov. Napokon žiadali toho súdneho znalca. Načo to nevedela ani sudkyňa, lebo ktorý znalec určí, že máme platiť viac ako 30% za kúrenie??
Mňa hlavne trápi, že keď súd rozhodne, tak kto vlastne zaplatí za správcovu tvrdohlavosť?? To budú pýtať od tých starkých????
A znalci to aj tak vzávajú, nikomu sa do toho nechce.
Ten finančný spravodaj vyšiel až potom, čo sme sa odpojili, tak neviem, či platí aj na nás.
A revolúcia bola o desať rokov skôr, ako uvádzaš. :-))))
Pre mňa konkrétne v roku 1966. Bola som v II.C a súdružka učiteľka nám na vecnom učive rozprávala na tému "každému toľko, koľko potrebuje", a keď som si predstavila našu mliekáreň, kde každý príde a zoberie si toľko, koľko potrebuje, zistila som, že niečo nie je v poriadku a že dospelí klamú a komunizmus je hlúposť.
Za ten preklep v letopočte sa ospravedlňujem. Na Tvojom mieste, by som nehádzal flintu do žita. Prešiel som niektoré "mladšie" ročníky FS a cenové výmery pre Blavu (tie podrobné) tam nie su.
Skús sa "prehrabať" v starších ročníkoch. Pretože tá cenová "revolúcia" začala už v roku 1996. Takže zrejme Blava bude v ročníku 1995.
Držím palce.

susu
28.02.05, 20:17
Z toho čo si tu uviedla, mi vychádza asi toľko, (pokiaľ sa mýlim tak ma oprav).
Za tie roky, čo ste odpojený od kúrenia správca rozpočítava teplo na rovnakú plochu ako pred vašim odpojením. Keďže na tento jeho "špás" neprispievate, tak musel nutne použiť na úhradu tepla prostriedky z fondu opráv.
Pokiaľ súdny spor vyhrá odpojený byt, tak by mal "správca" prepracovať všetky vyúčtovania a tú čiastku, ktorú pýta od vás, bude musieť rozúčtovať medzi ostatných vlastníkov bytov. Občianský zákonník umožňuje vrátiť sa maximálne o tri roky naspäť.
Určite tam vznikne rozdiel a ten by som zase ja ako vlastník bytu požadoval od správcu súdnou cestou.
Pokiaľ spor vyhrá správca, platí to isté. Len neviam ako vás niekto donúti uhradiť dlh starší ako tri roky.
Toľko môj názor.

susu
28.02.05, 20:24
Ešte ma čosi "prepadlo". Minulý rok som s partiou chlapov rekonštruoval spodné rozvody na sídlisku vo Vajnoroch - letisko. Myslím, že sa to tam volá Rendez. Všimol som si, že je tam pár panelákov po pravej ruke (keď ideš od letiska), ktorým sa po fasáde "plazia" kovové komíny. Asi sú odpojení od centrál. kúrenia. Na prvý pohľad je zrejmé, že do tých komínov, nie sú "odpichnuté" všetky byty.
Môže to byť spôsobené tým, že nie všetci vlastníci mali na to, aby sa odpojili od centrálu.
Možno by nebolo od veci zistiť ako sa účtuje kúrenie v týchto domoch (alebo dome??)
Už si presne nespomínam, koľko ich tam je a koľko z nich má tie komíny.
Ber to ako typ, možno na nové zaujímavé informácie.

uka
01.03.05, 02:11
Susu, napísal si mi 3 príspevky, tak skúsim po rade:
a) ja nikdy nehádžem "flintu do žita", proste od prírody na to nie som stvorená, a hoci som žena a podľa iných strááášne dobre varím, môžeme prejsť autom celou Európou a určite sa nestratíme, proste aj mapy aj iné ma baví, ani v New Yorku, ani nikde inde vo svete som sa v živote nestratila, jednoducho milujem mapy a všetko, čo mi povedia....
b) ceny tepla určuje už nejakú, dosť dlhú dobu, Úrad pre reguláciu cien energií, napr. koľko za 1 GJ, tam je uvedený aj náš dodávateľ, ale načo by ju rešpektoval, nášmu správcovi to vôbec nevadí. Momentálne neviem link na ich stránku, ale zajtra by som našla.
c) mám taký pocit, že v rámci tej 3-ročnej lehoty na odvolanie, by som mala na súde napadnúť aj výšku súčasnej uhrady za teplo. Predsa aj teraz, z tej nehoráznej sumy, ktorá nerešpektuje vyhlášku toho dôležitého úradu, platím ako ovca 30%, a potom už bude neskoro
d) myslíš si, že tí ostatní majitelia to naozaj budú musieť doplatiť???? Veď nás ukameňujú. Oni už teraz platia nehorázne ceny, len si to neuvedomujú.
e) podľa mňa platí, ak niečo nekúpiš, tak neplatíš, a za tým si pokojne pôjdem aj do Haagu
f) tie bytovky na Rendezi poznám celkom dobre, na jednej strane tam môjmu otcovi kedysi núkali slušný byt na neslušnom mieste, na druhej strane som určitý čas svojho života strávila na Letisku Vajnory ako obyvateľ, ale to celé je pre mňa irelevantné, či je niekto napojený alebo nie, ja som za slobodu výberu

GABRIELA
01.03.05, 06:44
Hm,,no tak to bolo veru typicky slovenské,,aj o tomto je život v SVB,,presne takto to robíme aj my s hodnocovaním finančných prostriedkov z fondu opráv,,no len aj tak si myslím,že danový úrad Vás nemal čo kontrolovat,nie si hospodárska jednotka a nepodnikáš,tiež nespravuješ štátne dotácie a podobne,,všetko si treba dat ošetrit v predstavenstve alebo na zhromaždení a tak je všetko legálne,,,myslím si ,že je dobre podelit sa so svojimi skúsenostami a názormi na niektoré problémy,,,prajem pekný den,,,

Ono sa to ani nevolalo daňová kontrola ale miestne zisťovanie- no asi aj na základe toho vedia dať nejaké tie pokuty za nesprávne vedenie účtovníctva, neodvedené dane a pod.

Nella
01.03.05, 07:47
Je tu opäť veľa tém na diskusiu. Ja nemám ešte veľkú prax a skôr som vďačná za každú radu, ktorá mi pomôže pri zabezpečovaní činnosti nášho SVB. A je toho zo začiatku neúrekom. Majiteľ nebytového priestoru sa odvolával na Smernicu MFSR vo FS č. 5/96 ako prílohu č.4 výmerov MFSR č. R-1/1996 na základe, ktorej nemusí platiť za miestnosti , v ktorých nie sú radiátory.
Susu sa odvolal tiež na tento FS a napísal, že za vykurovanú plochu sa považuje celková plocha bytu nielen plocha bytu, v ktorých je radiátor. Ak to platí pre byt, tak to platí aj pre nebytový priestor. S tým súhlasím, lebo aj v príručke na webovej stránke MVaRR SR, ktorá vychádza zo Zákona č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov, sa vysvetľuje:
„Mesačný preddavok za poskytnuté plnenia (služby) sa určí:
v Sk na m2 podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru (napr. dodávky tepla).
Z tohto citátu sme pri určovaní preddavkov na teplo vychádzali.

Chcem Vás oboznámiť s odpoveďou MF SR a preto Vám citujem z listu MF SR, ktoré som požiadala o informáciu, či tento výmer ešte platí a tiež i o to, či info na stránke MVaRR SR je spochybniteľná Výmerom MF SR č. R-1/1996 alebo existuje iný právny predpis na výpočet vykurovanej plochy v nebytovom priestore ako je Zákon č. 182/1993 Z.z.?
Tu je odpoveď:
Výmerom MF SR č. R-13/1997 s účinnosťou od 1. januára 1998 sa bodom 1 zrušila pol. č. 4 k časti I písm. A výmeru MF SR č. R-1/1996 v znení výmeru MF SR č. F-7/1997, t.j. zrušila sa regulácia cien tepelnej energie, kde ceny pre obyvateľstvo ustanovovalo MF SR (s účinnosťou od 1.januára 1998 podľa bodu 8 v časti I písm.B cit. výmeru maximálne ceny ustanovali okresné úrady). Zároveň sa bodom 10 k časti II zrušila položka č. 7 výmeru MF SR č. R-1/1996 v znení výmeru MR SR č. R-7/1997. Keďže “Smernica MF” bola ustanovená uvedenou položkou, bola so zrušením položky č. 7 k časti II cit. výmeru zrušená platnosť aj “Smernice MF” (t.j. od 1.januára 1998).
S účinnosťou od 1. januára 2003, podľa zákona č. 276/2001 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, kompetencia v oblasti regulácie a kontroly cien tepla prešla na ÚRSO.
K problematike záväznosti “Metodickej príručkys pre vlastníkov bytov”, ktorú publikovalo MvaRR SR, odporúčame obrátiť sa na tento rezort.

A teraz tá perlička. Napísala som vlastníkovi nebytového priestoru (ktorým je mimochodom mesto), že výmer, na ktorý sa odvoláva je zrušený výmerom MF SR č. R-13/1997 a tu je jeho odpoveď: “Aj napriek tomu, že výmer MF SR č. R-13/1997 bol zrušený trváme na výpočte ceny za teplo podľa tejto metodiky.”

Na URSO som bola tiež osobne a bola som informovaná, že nový zákon je nedokovalý výtvor a bude postupne novelizovaný a budú k nemu vypracované metodické príručky alebo vyhlášky, v ktorých má byť spracovaný spôsob rozzúčtovania tepla.

S pozdravom Nella

Nella
01.03.05, 08:03
Tu predkladám môj názor týkajúci sa hlasovania. Máme jeden byt s rozvedenými manželmi, tak trvám na tom, že musia hlasovať obidvaja, iba vtedy je ich hlas platný a to iba v tom prípade, že hlasujú rovnakým spôsobom. Vlastník bytu je rozv. manžel. Rozvedená manželka sa však cíti ukrivdená a nechce veriť, že nemôže hlasovať, lebo má iba pol hlasu za byt. Mohla by mať i overené splnomocnenie od bývalého manžela s uvedeným jeho spôsobu hlasovania, ale ona to stále nechce pochopiť.
Je to uvedené aj § 14 ods. 5 Zákona č. 182/1993 Z.z..

Máte na to iný názor,
Nella

GABRIELA
01.03.05, 08:09
Pre UKA:My sme mali celú zimu radiátory vypnuté, aj tak sme mali v byte 28 - 29 stupňov. Napokon žiadali toho súdneho znalca. Načo to nevedela ani sudkyňa, lebo ktorý znalec určí, že máme platiť viac ako 30% za kúrenie??

Môžem k tomu podotázku? Mali ste vypnuté radiátory v byte?

susu
01.03.05, 08:37
Tu predkladám môj názor týkajúci sa hlasovania. Máme jeden byt s rozvedenými manželmi, tak trvám na tom, že musia hlasovať obidvaja, iba vtedy je ich hlas platný a to iba v tom prípade, že hlasujú rovnakým spôsobom. Vlastník bytu je rozv. manžel. Rozvedená manželka sa však cíti ukrivdená a nechce veriť, že nemôže hlasovať, lebo má iba pol hlasu za byt. Mohla by mať i overené splnomocnenie od bývalého manžela s uvedeným jeho spôsobu hlasovania, ale ona to stále nechce pochopiť.
Je to uvedené aj § 14 ods. 5 Zákona č. 182/1993 Z.z..

Máte na to iný názor,
Nella
Mám aj takéto prípady. Vo výpise z katastra je uvedené meno a podiel na spolocných priestoroch pri kazdom mene 1/2 prípadne aj menej pokial je vlastníkov viac. To je v prípade, že majú súdne rozdelený byt. V takom prípade platí ustanovenie zákona 182, že ich hlas je platný ak za zhodnú, pokiaľ sú na zhromaždení obaja. Pokiaľ je na zhromaždení len jeden z nich platí hlas prítomného spoluvlastníka na zhromaždení. Ak má ten druhý aj iný názor, má smolu. Mal byť na zhromaždení. Zo zákona má na to právo ba dokonca povinnosť.
Pokiaľ byt nie je súdne rozdelený a len jeden z manželov je vlastník, tak má ten druhý jednoducho smolu a bez plnej moci nemôže hlasovať.

Nemáš náhodou FS 6/1996???
Zaujímavé by bolo vedieť, čo presne z toho výmeru zrušili a čo nie. Pretože aj dnes využívame z týchto výmerov výpočet tepla pri zmene vlastníka v priebehu roka.
Pokiaľ by si ho niekde našla (ideálna by bola elektronická podoba). Ak je v písanej forme, môžem ho naskenovať a prilepiť na poradu.
Dopredu veľká vďaka.

Nella
01.03.05, 08:44
Mám aj takéto prípady. Vo výpise z katastra je uvedené meno a podiel na spolocných priestoroch pri kazdom mene 1/2 prípadne aj menej pokial je vlastníkov viac. To je v prípade, že majú súdne rozdelený byt. V takom prípade platí ustanovenie zákona 182, že ich hlas je platný ak za zhodnú.
Pokiaľ byt nie je súdne rozdelený a len jeden z manželov je vlastník, tak má ten druhý jednoducho smolu a bez plnej moci nemôže hlasovať.

Nemáš náhodou FS 6/1996???

Díky Susu, potvrdil si môj názor, byt nemajú ešte súdne rozdelený ak si vysporiadajú majetkové vzťahy, nebude v tom už problém.
Je mi ľúto FS 6/1996 nemám.
Díky Nella

Nella
01.03.05, 08:49
Poslala som dnes žiadosť o informáciu na MVaRR SR ohľadom platnosti ich metodickej príručky,ktorá vychádza zo Zákona č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov, ak dostanem odpoveď, oboznámim Vás s jej znením.
Nella

Nella
01.03.05, 08:51
Ja väčšinou získavám informácie, že požiadam jednotlivé ministerstvá cez internet o poskytnutie informácie.
Nella

Nella
01.03.05, 08:56
Bolo by asi najlepšie tlačiť na URSO, aby čo najskôr vydali metodickú príručku. Mali by sme ich zasypať žiadosťami o info a možno by sa zobudili kompetentní pracovníci. Čo Vy na to?

uka
01.03.05, 12:28
Pre Gabrielu: Áno, v celom byte, lebo pod nami bolo tých približne 45 stupňov a múry domu majú asi 70 cm. Keď bol niekoľko dní po sebe celodenný mráz, tak teplota klesla na 25 stupňov. Doma sme chodili "v trenírkach", ale to teplo mi vôbec nerobilo dobre. Na hornom poschodí mali samozrejme zimu.

susu
01.03.05, 12:41
Bolo by asi najlepšie tlačiť na URSO, aby čo najskôr vydali metodickú príručku. Mali by sme ich zasypať žiadosťami o info a možno by sa zobudili kompetentní pracovníci. Čo Vy na to?
Súhlas. Ja som im posielal návrhy na zmeny v zákone.... ale hluchota bola ich odpoveď.
Keď ich zasypeme viacerí, možno sa zobudia.

susu
01.03.05, 12:59
d) myslíš si, že tí ostatní majitelia to naozaj budú musieť doplatiť???? Veď nás ukameňujú. Oni už teraz platia nehorázne ceny, len si to neuvedomujú.
e) podľa mňa platí, ak niečo nekúpiš, tak neplatíš, a za tým si pokojne pôjdem aj do Haagu
f) tie bytovky na Rendezi poznám celkom dobre, na jednej strane tam môjmu otcovi kedysi núkali slušný byt na neslušnom mieste, na druhej strane som určitý čas svojho života strávila na Letisku Vajnory ako obyvateľ, ale to celé je pre mňa irelevantné, či je niekto napojený alebo nie, ja som za slobodu výberu
d) mám obavy, že áno. Tie peniaze mu musia nutne chýbať. To máš ako s reklamovaným vyučtovaním. Pokiaľ je to nejaká "prkotina" do 10.000,00 Sk nesťahujem všetky vyúčtovania, ale v následujúcom období do vsuniem do vyúčtovačiek a takto to dostanem na poriadok. Tak ako to v niektorom príspevku už odznelo: Keď máš rozúčtovať 200 tisíc tak ich musíš rozúčtovať.
S tým ukameňovaním by som si nerobil až tak veľkú hlavu. V prvom rade by mal byť ukameňovaný správca. Vôbec poverilo ho zhromaždenie vlastníkov bytov na celý tento cirkus???
e) môžem len súhlasiť
f) tu nejde o to kto je napojený a kto nie. Zaujímavý môže byť ich spôsob rozúčtovanie nákladov za teplo.

Nikde sa mi nedarí zohnať ročníky 1995 - 1998 FS. Na nete som našiel len knižnicu v Galante - papierová podoba.
Ako spomína Nella, v roku 1997 čosi zrušili. Lenže v roku 2001 ešte vychádzali opatrenia okresných úradov o cene tepelnej energie ako samostatná príloha FS.
Ďalej tu bola spomínaná príručka pre vlastníkov a nájomníkov bytov, ktorú vydalo ministerstvo výstavby. Priznám sa, že detailne som ju neštudoval. Ale zaujala ma tam jedna vec ohľadne vyúčtovačiek. Znela asi takto: Vyúčtovanie sa považuje za uzavreté, ak do troch rokov po uplynutí obdobia (alebo od zverejnenia), ktorého sa týka, nikto nepodá reklamáciu.
Opäť priama väzba na občiansky zákonník - premlčanie pohľadávky je tri roky.
Takže ustráž si najmä tú trojročnú lehotu a hlavne sa poobzeraj po platnom uznesení, ktorým ste správcu poverili vymáhaním tejto nezmyselnej pohľadávky.
Pokiaľ takéto uznesenie neexistuje, je dosť možné, že zo žalobcu bude žalovaný.

Mám tu jednu opravu: Lehota bola skrátená na 6 mesiacov!!!
Tu je citát:
Pokiaľ vlastník bytu voči riadne predloženému vyúčtovania najneskôr do 6 mesiacov neuplatní žiadne odôvodnené námietky, považuje sa vyúčtovanie medzi užívateľom a osobou povinnou predložiť vyúčtovanie za schválené.

uka
01.03.05, 13:10
Matne si spomínam z 1. pojednávania, že poverili. Bolo to formulované tak, že sme dlžní správcovi za služby spojené s užívaním bytu. Oni si myslia, že neplatíme nič.
Ale aj tak, až raz tento cirkus skončí, tak správca si môže vymáhať peniaze od nich len za posledné 3 roky, nie? Alebo od vtedy, čo ho splnomocnili?

susu
01.03.05, 13:20
Matne si spomínam z 1. pojednávania, že poverili. Bolo to formulované tak, že sme dlžní správcovi za služby spojené s užívaním bytu. Oni si myslia, že neplatíme nič.
Ale aj tak, až raz tento cirkus skončí, tak správca si môže vymáhať peniaze od nich len za posledné 3 roky, nie? Alebo od vtedy, čo ho splnomocnili?
Vzťah správca - vlastník bytu je viac menej riadený zákonom 182/1993. Ale pri hodne paragrafoch je odvolávka na občiansky zákonník, ktorý pozná lehotu 3 roky.

susu
01.03.05, 13:38
Všetkým:
V súvislosti, čo sme tu uviedli a hlavne čo tu uviedla Uka mi napadlo ako sme u nás postupovali proti neplatičovi.
Jeho dlh dosiahol (za všetky služby) cca 48 tisíc. Na penáloch sa to šplhalo na sumu okolo 150 tisíc.
Bolo vypracované podanie na súd na vydanie platobného rozkazu. Keďže sa dva roky nič nedialo, pri rekonštrukcií stúpačiek sme mu nezapojili vodu. Tým sme ho donútili uhradiť tých 48 tisíc.
O penále sa budeme doťahovať súdnou cestou. Na súde je to už takmer tri roky a pojenávania sme sa nedočkali.
Právna rada, aby neprišlo k premlčaniu znela: Vystaviť mu penalizačnú faktúru, v ktorej bude uvedená suma, o ktorú sa jedná.
Uka: Rozhodujúci asi v tvojom prípade bude dátum prvého pojednávania. Od tohto dátumu by sa mala odvíjať lehota 3 rokov dozadu. Všetko pred týmto termínom by malo byť premlčané. Odporúčam však preveriť u nejakého právnika

uka
01.03.05, 14:06
No to si ma potešil. Odpojenie 1999, platobný rozkaz 2001, 1. pojednávanie 2002, kedy skončí nevie nik, potom sa budú odvolávať... No to sa radšej po vynesení rozsudku odsťahujeme. Právnik nás zastupuje v konaní.

Orim
04.03.05, 19:48
My sme sa rozhodli, že sa celý barák odpojí od dodávaleľa tepla a teplej vody a že si necháme postaviť plynovú kotolňu.
Problém je však v tom, že budemem asi musieť zaplatiť fixnú cenu z naplánovaného množstva tepla na tento rok. Tak blbo máme uzatvorenú zmluvu. V podstate sme do toho boli dodávateľom donútený, aby sme to tak dali do zmluvy.

Dá sa s tým niečo robiť?? nejaké myšlienky by sme mali ale uvidíme neskoršie.

GABRIELA
07.03.05, 05:38
Neviem, ale asi všetko závisí od zmluvy. Neviem však prečo by ste im mali platiť fixné náklady. Ak sa dobré pamätám je to vlastne ich zisk. Ak to máte v zmluve asi vedia prečo.

Kači
07.03.05, 20:15
Opäť skúšam, nemá niekto skúsenosti z podv. účtovnictvo pre SVB, aj s prevod. mostíkom z JU na PU pre SVB?

susu
08.03.05, 23:01
My sme sa rozhodli, že sa celý barák odpojí od dodávaleľa tepla a teplej vody a že si necháme postaviť plynovú kotolňu.
Problém je však v tom, že budemem asi musieť zaplatiť fixnú cenu z naplánovaného množstva tepla na tento rok. Tak blbo máme uzatvorenú zmluvu. V podstate sme do toho boli dodávateľom donútený, aby sme to tak dali do zmluvy.

Dá sa s tým niečo robiť?? nejaké myšlienky by sme mali ale uvidíme neskoršie.
V zmluve na dodávku tepla je určite výpovedná lehota. Pokiaľ ste dodržali výpovednú lehou, nevidím dôvod na nejaké platenie.

susu
08.03.05, 23:11
Opäť skúšam, nemá niekto skúsenosti z podv. účtovnictvo pre SVB, aj s prevod. mostíkom z JU na PU pre SVB?
Čaká ma to tento rok. Zatiaľ som sa k tomu nedostal, ale bude to urcite pekna debilina.
Súčasťou zákona o účtovníctve sú aj "prechody" z jednej účtovnej sústavy do druhej. Takže asi len štúdium a potom pokus - omyl.

Marta L
11.03.05, 13:36
Dnes nám volala pracovnicka DÚ, ze SVB musia podat danove priznania a vykazy, ak
maju prijmy od vlastníkov a uzivatelov bytov na cinnost SVB. Vraj nebudu platit dan, pretoze su to oslobodene prijmy, ale dan. priznanie musia vyplnit a tiez vykazy musia a dorucit na DÚ. Ked vedie SVB jednoduche uctovictvo, ake vykazy treba podat? Viete niekto poradit?

torven
12.03.05, 07:20
Dobry den Marta L,
samozrejme ze mate povinnost podat Dp a vykazy.
Za rok 2003 sme podavali vykaz NO Úč 1 - 01, to si vykazy pre neziskove organizácie.
Toho roku su nove Výkaz ziskov a strt Uč NUJ 2 -01.

susu
14.03.05, 10:02
Dobry den Marta L,
samozrejme ze mate povinnost podat Dp a vykazy.
Za rok 2003 sme podavali vykaz NO Úč 1 - 01, to si vykazy pre neziskove organizácie.
Toho roku su nove Výkaz ziskov a strt Uč NUJ 2 -01.O tom podávaní DP by som nebol až tak 100 percentne presvedčený. Tu je citát zo zákona o dani z príjmov:


Zákon

č. 595/2003 Z. z.o dani z príjmov

Druhý oddielDaň právnickej osoby


§ 41

Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie


(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.


§ 54


Tento zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2004.
Podávame daňové priznanie za rok 2004 podľa zákona, ktorý platil pre tento rok. Ešte si dovolím jeden citát:


Zákon

Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb.o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov


TRETIA ČASŤ


VYRUBOVACIE KONANIE


§ 38

Daňové priznanie a hlásenie

(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona, alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon neustanovuje inak.Najprv by som si s daňovákmi ujasnil, či to mám chápať ako výzvu na podanie DP a podľa toho by som sa zariadil.

Od roku 1999 som podával len jedno DP (asi za rok 2000), pretože vtedy našim zákonodarcom vypadol zo zákona citovaný paragraf.

SVB je riadne na DU registrované, takže asi keby im chýbali DP, určite sa ozvú.

Na základe uvedeného, nebudem DP podávať ani tento rok.Ešte sa tu žiada odcitovať paragraf 43 ZODP:

§ 43

Daň vyberaná zrážkou

(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého a druhého bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky,b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond,
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,
d) peňažnú cenu z verejných súťaží, zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybraných usporiadateľom súťaže, a zo športových súťaží s výnimkou cien oslobodených od dane podľa § 9,
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu a zo starobného dôchodkového sporenia [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
g) príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv,
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon [§ 6 ods. 2 písm. a)],
i) výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúcich fyzickým osobám a daňovníkom uvedeným v odseku 6.
(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5. Základ dane a daň sa zaokrúhľuje podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.
(5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených
a) v odseku 3 písm. e) a f) je plnenie znížené o zaplatené vklady alebo poistné; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať,
b) v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o 25 % podľa § 6 ods. 10.
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou. Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g).
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
(9) Ak plynú výnosy z cenných papierov príjemcovi od správcovskej spoločnosti, je základom dane pre daň vyberanú zrážkou vyplácaný výnos z podielových listov znížený o príjmy prijaté správcovskou spoločnosťou, z ktorých sa daň vyberá zrážkou vrátane prijatých podielov na zisku, ktoré nie sú predmetom dane.
(10) Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Pri výnosoch z cenných papierov plynúcich príjemcovi od správcovských spoločností sa daň vyberá aj v prípade, ak výnos nebol vyplatený, a to najneskôr v termíne do 30. júna roka, ktorý nasleduje po zdaňovacom období, za ktorý je vykázaný základ dane podľa odseku 9.
(11) Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
(12) Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške.
(13) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, ak tento zákon neustanovuje inak.
(14) Platiteľom dane z príjmov uvedených v odseku 3 písm. g) je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov domu uzatvorili zmluvu o výkone správy. Tento platiteľ dane je povinný daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech účtu fondu prevádzky, údržby a opráv.

Ani v tomto paragrafe nie je nič čo by ma presvedčilo o povinnosti podať DP za SVB.

Jozef I
14.03.05, 10:44
Susu. Veľmi pekná odpoveď a argumentácia!

Marta L
14.03.05, 12:51
To susu,
sám uvádzaš, že daňovník, ktorý nie je zriadený na podnikanie nemusí podať daňové priznanie ak má len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo podliehajú zrážkovej dani. Ale "vraj" príjmy SVB prijaté od členov na činnosť SVB sú od dane z príjmu OSLOBODENÉ - t.j. nie že nie sú predmetom dane.
Prosím, sú pre SVB a vôbec pre neziskové oranizácie oficiálne tlačivá výkazov, ja som všade našla len "vzor". Dostať ich kúpiť, alebo okdiaľ sa dajú stiahnuť. Dík

GABRIELA
14.03.05, 15:25
Dnes som si ešte raz prelúskala zákon o DP a povedala by som že podľa § 12 SVB má príjmy ,ktoré sú predmetom dane a to príjmy na správu, ale tieto príjmy sú od dane oslobodené-§ 13. Daňové priznanie -pre právnické osoby, a na riadku 220 je položka ,ktorá na základe tohto § zníži príjmy na nulu. Daň nula. § 41 hovorí že DP nemusia podať daňovníci ktorí nie sú zriadení na podnikanie ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane. Ja to daňové vypíšem a zanesiem. Hľadala som ešte výkaz ziskov a strát a ten teda neviem vypísať ???

Má niekto skúsenosť?

Marta L
14.03.05, 15:32
Gabriela, a ktoré príjmy považuješ za príjmy na správu?

Naďa
14.03.05, 20:30
Prelúskala som sa všetkými stranami a príspevkami a hľadala som to, čo ma momentálne trápi, a to financovanie prevádzky výťahu. Môj výklad zákona č. 182 je taký, že všetko, čo s výťahom súvisí (prevádzka, údržba, opravy) sa má financovať z FO, pretože je to spoločné zariadenie domu. Nájomníci na prízemí však tvrdia, že si zle vysvetľujem zákon a odvolávajú sa na vyhlášku 15/1992 z 23. decembra 1991 a trvajú na tom, že výťah z fondu opráv v žiadnom prípade.

Sú to bývalí pracovníci BPMK a boli zvyknutí, že výťah mal kedysi v mesačných zálohových platbách samostatnú kolonku.

Ako to robíte u Vás?

Zabudla som napísať, že všetky byty vo vchode sú v osobnom vlastníctve.

GABRIELA
15.03.05, 05:37
My platíme mesačne na správu domu - čiže peniaze určené na odmeny predsedovi,dozornej rady, na príp. dohody o vyk. práce 130 Sk za byt. Ročne je to cca 76000. Sú to príjmy podľa mňa ,ktoré sú predmetom dane ale sú od dane oslobodené. Chystám sa dnes volať na DÚ . Dám vedieť ak sa niečo dozviem.

susu
15.03.05, 05:41
To susu,
sám uvádzaš, že daňovník, ktorý nie je zriadený na podnikanie nemusí podať daňové priznanie ak má len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo podliehajú zrážkovej dani. Ale "vraj" príjmy SVB prijaté od členov na činnosť SVB sú od dane z príjmu OSLOBODENÉ - t.j. nie že nie sú predmetom dane.
Prosím, sú pre SVB a vôbec pre neziskové oranizácie oficiálne tlačivá výkazov, ja som všade našla len "vzor". Dostať ich kúpiť, alebo okdiaľ sa dajú stiahnuť. Dík
To neuvádzam ja, je to citácia zo zákona.
Vlastníci bytov v mesačných preddavkových platbách platia:
1) do fondu opráv a údržby,
2) za plnenia spojené s užívaním bytu,
3) poplatok za výkon správy (v prípade SVB je to asi platba na chod SVB).

Poplatok za výkon správy alebo ak chcete tak príjem od vlastníkov bytov na chod SVB je podľa môjho názoru taktiež plnenie spojené s užívaním bytu.

Naposledy som podobné tlačivá stretol v ŠEVTe a v ELITE.

Tu je link na tlačivá na portál daňovej správy:
www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/suvaha.xls
www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/suvaha02.xls
www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/pokec01.pdf

GABRIELA
15.03.05, 05:49
Prelúskala som sa všetkými stranami a príspevkami a hľadala som to, čo ma momentálne trápi, a to financovanie prevádzky výťahu. Môj výklad zákona č. 182 je taký, že všetko, čo s výťahom súvisí (prevádzka, údržba, opravy) sa má financovať z FO, pretože je to spoločné zariadenie domu. Nájomníci na prízemí však tvrdia, že si zle vysvetľujem zákon a odvolávajú sa na vyhlášku 15/1992 z 23. decembra 1991 a trvajú na tom, že výťah z fondu opráv v žiadnom prípade.

Sú to bývalí pracovníci BPMK a boli zvyknutí, že výťah mal kedysi v mesačných zálohových platbách samostatnú kolonku.

Ako to robíte u Vás?

Zabudla som napísať, že všetky byty vo vchode sú v osobnom vlastníctve.

Nadi, my síce v našom baráku nemáme výťah, ale moji rodičia bývajú na prízemí domu kde výťah je ale majú platbu do FÚO zníženú o čiastku určenú na revízie výťahov. Ja mám FÚO rozčlenený tak že vyberáme do FÚO finančné prostriedky rozčlenené asi takto:
platba do FÚO 10 sK/m2 vlastn.podielu
platby za prenájom pivníc 6 Sk/m2 prenajatej plochy
platby na vykonávané revízie 30 Sk mesačne byt.

Potom z platieb na revízie realizujem len revízie. Tak je to pekne odčlenené. Asi by som si urobila ešte jednu položku platby na revízie výťahu. Tí čo využívajú výťah by si platili túto položku( nie kto chce, ale napr. u našich nepoužíva výťah prízemie ani prvé poschodie a majú ho tak aj zablokovaný) a z tých peňazí by sa vykonávali aj revízie. Bolo by to podľa mňa spravodlivé.

susu
15.03.05, 05:53
Prelúskala som sa všetkými stranami a príspevkami a hľadala som to, čo ma momentálne trápi, a to financovanie prevádzky výťahu. Môj výklad zákona č. 182 je taký, že všetko, čo s výťahom súvisí (prevádzka, údržba, opravy) sa má financovať z FO, pretože je to spoločné zariadenie domu. Nájomníci na prízemí však tvrdia, že si zle vysvetľujem zákon a odvolávajú sa na vyhlášku 15/1992 z 23. decembra 1991 a trvajú na tom, že výťah z fondu opráv v žiadnom prípade.

Sú to bývalí pracovníci BPMK a boli zvyknutí, že výťah mal kedysi v mesačných zálohových platbách samostatnú kolonku.

Ako to robíte u Vás?

Zabudla som napísať, že všetky byty vo vchode sú v osobnom vlastníctve.
Výťah pozná tri druhy výdavkov:
1) spotreba elektrickej energie - mesačný predpis (psub)
2) pravidelné prehliadky a údržba na základe uzavretej ZOD s oprávnenou osobou - mesačný predpis (psub)
3) opravy nad rámec ZOD, odstránenie závad z revíznych správ, tzv. trojročné revízie - fond opráv.

V praxi to znamená, že vo vyúčtovaní máš na výťah 12 faktúr za spotrebu el.energie a 12 faktúr na pravidelné prehliadky a údržbu na základe ZOD.

psub - plnenie spojené s užívaním bytu
ZOD - zmluva o dielo

susu
15.03.05, 06:50
Podľa právnika sa všetko okolo poplatku o výkone správy odvíja od formulácie v zmluve o SVB. Pokiaľ je tam uvedené, že vlastník bytu prispieva na chod SVB - poplatok za výkon správy, tak je SVB povinné podať DP.
Ak však SVB uzavrie ZOD na zabezpečenie správy s právnickou alebo fyzickou osobou, jedná sa o plnenie spojené s užívaním bytu.
Takže, hurá všetci preštudovať zmluvy o SVB. Pokiaľ SVB zabezpečuje správu má povinnosť podať DP.

Jozef Mihál
15.03.05, 07:36
Občas sa tu na moju osobu odvolávate, tak som pre Vás napísal jeden článoček k odmenám predsedu SVB na:

http://mihal.blog.sme.sk/

GABRIELA
15.03.05, 11:36
Volala som na DÚ. Treba podať daňové priznanie pre PO,
+ VÝKAZ NO UČ 1-01 A NOÚČ 2-01. Samozrejme že sa bavíme o tých , ktorí si zabezpečujú správu sami a prostriedky na správu vedú vo svojom účtovníctve.

Marta L
15.03.05, 12:31
Ale ked vedieme JU ako mozeme robit suivahu a vysledovku?

GABRIELA
15.03.05, 19:01
To nie je súvaha a výsledovka, sú to výkazy pre neziskové organizácie.

GABRIELA
16.03.05, 06:04
Chcem Vás poprosiť, ak ste niekto vyplňali DP pre SVB môžte poradiť do ktorých riadkov čo?

Ja skúsim svoj návrh, le neviem či je to OK:

r.100 0
R.190 Príjmy za správu ( pripočítateľná položka)
R.200 Medzisúčet
r.220 Príjmy za správu ( odpočítateľná položka)
r.300 Medzisúčet
r.310 0
r.400 0
r.510 0
r.900 0

Alebo do riadku 100 dať ešte aj úroky z banky, a zrazenú daň ako preddavkovú- niekde na 810 ???

Jozef I
16.03.05, 09:48
Ta odpočítateľná položka by sa mala dať asi na riadok 230.

A volal som tiež na DU a povedali mi, že pokiaľ má SVB len príjem z príspevkov, tak DP nepodáva. Takže odporúčam každému zavolať a informovať sa. :)

Nella
17.03.05, 08:35
Sľúbila som, že Vás budem informovať, ako sa vyjadrí MVRR SR k platnosti vyhlášok, citujem z ich odpovede:
" Vychádzajúc zo Zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a neb.priestorov, vlastníci nebyt. priestorov, rovnako ako aj vlastníci bytov, sú povinní priespievať do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to formou mesačných preddavkov, ktorých výšku, spravidla na 1 rok, si vlastníci sami určia na základe dohody. Ako sa uvádza v príručke Ministerstva výstavby a verejných prác SR (dnešné MVRR SR) z roku 1998 "Ekonomické zásady správneho užívania domového a bytového majetku a hospodárenia s ním", uvedený zákon č. 182/1993 Z.z. ponecháva na vlastníkoch bytov a nebyt.priestorov, aby sa dohodli na spôsobe stanovenia výšky mesačných zálohových platieb - preddavkov. Jedným zo spôsobov je aj ten, ktorý uvádzate, teda že mesačný preddavok za poskytnuté služby (napr.dodávku tepla) sa určí v Sk/m2 podlahovej plochy bytu a nebyt.priestoru. Dôležitá vo Vašom prípade je však poznámka, že výšku predavkov ako aj je prípadnú zmenu počas roka prerokúvajú a schvaľujú vlastníci na spoločnom zhromaždení vlastníkov. Ak bola teda výška preddavkov dohodnutá týmto spôsobom, majiteľ uvedeného nebyt. priestoru je povinný tieto uhrádzať v dohodnutej stanovenej výške. Odvolávanie sa vlastníka nebytového priestoru na Výmer MF SR č. 01/R-1/1996 je irelevantné vzhľadom na skutočnosť, že Opatrením MF SR č. 01/R/2003 z 9. decembra 2003 bol tento výmer zrušený. V súčanosti je vykurovaná plocha totožná s podlahovou plochou, a to ako bytu tak aj nebytového priestoru. V prípade, že vlastník nebytového priestoru nesúhlasí s rozhodnutím zhromaždenia vlastníkov, má možnosť obrátiť sa na súd, aby o veci rozhodol."
Nella
P.S. Všimla som si, že je tu dobrý zvyk v určitých regiónoch sa stretávať a vymienať si skúsenosti aj osobne. Ak sú tu ľudia z okolia HC, TT, PN, ozvite sa, prípadne dajte návrhy, atď.....

susu
17.03.05, 12:08
Ta odpočítateľná položka by sa mala dať asi na riadok 230.

A volal som tiež na DU a povedali mi, že pokiaľ má SVB len príjem z príspevkov, tak DP nepodáva. Takže odporúčam každému zavolať a informovať sa. :)
Začínam mať pocit, že každý DU si to vysvetľuje po svojom. Nebolo by od veci uviesť DU ktoré chcú DP a ktoré nie.
Ja mam DU BA 2 a zatial som DP nepodával a ani sa nechystám.

susu
17.03.05, 12:20
Nella veľmi pekne ďakujem za uverejnený príspevok. V celom rozsahu potvrdzuje to čo sme už preberali tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=40864&postcount=111

silveco
20.03.05, 16:15
O tom podávaní DP by som nebol až tak 100 percentne presvedčený. Tu je citát zo zákona o dani z príjmov:


Zákon

č. 595/2003 Z. z.


o dani z príjmov

Druhý oddiel


Daň právnickej osoby


§ 41

Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.


§ 54

Tento zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2004.
Podávame daňové priznanie za rok 2004 podľa zákona, ktorý platil pre tento rok. Ešte si dovolím jeden citát:
Zákon

Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb.


o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov


TRETIA ČASŤ


VYRUBOVACIE KONANIE


§ 38

Daňové priznanie a hlásenie
(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona, alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon neustanovuje inak.


Najprv by som si s daňovákmi ujasnil, či to mám chápať ako výzvu na podanie DP a podľa toho by som sa zariadil.

Od roku 1999 som podával len jedno DP (asi za rok 2000), pretože vtedy našim zákonodarcom vypadol zo zákona citovaný paragraf.

SVB je riadne na DU registrované, takže asi keby im chýbali DP, určite sa ozvú.

Na základe uvedeného, nebudem DP podávať ani tento rok.Ešte sa tu žiada odcitovať paragraf 43 ZODP:§ 43

Daň vyberaná zrážkou

(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého a druhého bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky,b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond,
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,
d) peňažnú cenu z verejných súťaží, zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybraných usporiadateľom súťaže, a zo športových súťaží s výnimkou cien oslobodených od dane podľa § 9,
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu a zo starobného dôchodkového sporenia [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
g) príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv,
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon [§ 6 ods. 2 písm. a)],
i) výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúcich fyzickým osobám a daňovníkom uvedeným v odseku 6.
(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a 3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5. Základ dane a daň sa zaokrúhľuje podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.
(5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených
a) v odseku 3 písm. e) a f) je plnenie znížené o zaplatené vklady alebo poistné; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať,
b) v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o 25 % podľa § 6 ods. 10.
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou. Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g).
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
(9) Ak plynú výnosy z cenných papierov príjemcovi od správcovskej spoločnosti, je základom dane pre daň vyberanú zrážkou vyplácaný výnos z podielových listov znížený o príjmy prijaté správcovskou spoločnosťou, z ktorých sa daň vyberá zrážkou vrátane prijatých podielov na zisku, ktoré nie sú predmetom dane.
(10) Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Pri výnosoch z cenných papierov plynúcich príjemcovi od správcovských spoločností sa daň vyberá aj v prípade, ak výnos nebol vyplatený, a to najneskôr v termíne do 30. júna roka, ktorý nasleduje po zdaňovacom období, za ktorý je vykázaný základ dane podľa odseku 9.
(11) Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
(12) Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške.
(13) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, ak tento zákon neustanovuje inak.
(14) Platiteľom dane z príjmov uvedených v odseku 3 písm. g) je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov domu uzatvorili zmluvu o výkone správy. Tento platiteľ dane je povinný daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech účtu fondu prevádzky, údržby a opráv.

Ani v tomto paragrafe nie je nič čo by ma presvedčilo o povinnosti podať DP za SVB.

Pekný deň prajem, súhlas so Susu,DP nepodáva SVB ,ak má príjmy aj za výkon správy,ak má príjmy z prenájmu spoločných priestorov ,tieto príjmy je podľa § 43 povinný zdanit do 15. januára nasledujúceho kalendárneho roku. Ak má SVB príjmy za výkon správy.tieto príjmy používa na platenie volených funkcíí predsedu SVB, členov rady,a ostatných dohôd, je daňovník / SVB/ povinný tieto odmeny zdaniť /19 %/, a túto daň odviesť DÚ. Následne je povinný za každý kalendárny štvrťrok podať hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch , podotýkam aj "nulových" /možná pokuta až do výšky 2000,- Sk/, a do 30. 3. nového kalendárneho obdobia podať tzv.koncoročné hlásenie o zrazených a odvedených preddavkoch...../ aj nulové/, toľko z piatkovej konzultácie na DÚ v LM. Určite by som ale odporúčal vo vlastnom záujme danú problematiku prediskutovať na príslušnom DÚ, a týmto si celú vec odsúhlasiť.
Vzhľadom k tomu, že neexistuje jednoznačný názor na podávanie DPza SVB doporučoval by som návštevu DÚ.

habrina
22.03.05, 06:18
Všetkých Vás zdravím!

Čítala som tu všetko možné o SVB, ale mám z toho chaos. Veľmi pekne Vás prosím o radu. Aké účto vedie SVB, aké daňové priznanie podáva(tiež si myslím, že by ho nemalo podávať, § 41,ods.1), aké výkazy???
Prišli za mnou členovia SVB, aby som im urobila DP.Doniesli mi aj tlačivo pre PO. Ja vediem zatiaľ len JU. PU viem skôr teoreticky ako prakticky.
Zobrala som to, a teraz neviem ako ďalej. Nechcem im to vrátiť, lebo si myslím, že všetko sa dá vyriešiť. Snáď mi dá niekto radu.
Zatiaľ veľmi pekne ďakujem!
Habrina

habrina
24.03.05, 05:42
Nikto to tu nečíta?????
Prosím napíšte mi niekto!!!!!
Pomôžte!!!!!
Ď.

GABRIELA
24.03.05, 06:05
Habrina, dosť ťažko sa Ti odpovedá na Tvoju otázku. Ja vediem JÚ v ALFE, podala som daňové priznanie za SVB z príjmov za správu bytov. Ale nie všetci majú takýto názor, a myslím si že ani DÚ nemajú v jednotlivých sídlach rovnaký názor na DP PO za SVB. Skús si zavolať na DÚ a zistíš. Všetko čo sa týka DP, a výkazov , je tu na porade, pod neziskovými organizáciami.

S konkrétnou otázkou sa môžeš na toto fórum obrátiť kedykoľvek.

habrina
24.03.05, 09:57
Gabriela, ďakujem veľmi pekne. Na porade je písané naozaj veľa informácií. Samozrejme, že mi aj dosť pomôžu pri mojej robote. Čo sa týka SVB, tak na náš DU TT sa nedá dovolať.Písala som aj mailom dopyt.Vedú má v poradovníku, tak som zvedavá čo mi odpíšu.Zatiaľ som sa rozhodla, že budem účtovať v JU a daň.prizn.podám pre PO a výkazy pre NO.Tak uvidím ako to dopadne. Ešte raz ďakujem!!!
Prajem všetkým príjemné veľkonočné sviatky!!!

brmbo
27.03.05, 18:18
V našom dome zvažujeme, či zaviesť meranie tepla alebo nie. Viacerí namietajú, že keď sa má naďalej rozpočítavať 50% podľa metrov štvorcových ako doteraz, tak zavedienie pomerových meračov je leň ďalší problém navyše a v skutočnosti získajú len predajcovia merákov. Ako Vám to vychádza v iných spoločenstvách.

Ušetrili ste niečo zavedením merania, čo Vás to stálo v prepočte na jeden radiator alebo byt.

ďakujem za zverejnenie Vašich skúseností

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifBrmbo

luu
29.03.05, 21:10
Dobrý deň. Čítam Vaše príspevky na tému podávanie daňových priznaní SVB a prikladám svoj názor.

Čo sa týka podávania daňového priznania za SVB, myslím, že pri čítaní paragrafu 41 sú dôležité slová “…nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43.” Tu sa je potrebné pozrieť na § 12 a 13 a treba rozlišovať príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (§ 12) a príjmy oslobodené od dane (§ 13). V § 13 ods. 5d sa hovorí, že od dane sú oslobodené “úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov”. Z toho mi vyplýva, že príjem za správu je síce od dane oslobodený, ale je predmetom dane a preto je povinnosť daňové priznanie podať. Aj v DP PO sú rozlíšené v riadkoch 220 a 230.

Ale ak ma niekto iné vysvetlenie týchto paragrafov, bola by som veľmi potešená, pretože robím 2 spoločenstvá, takže by mi ušetril námahu.

A ešte add. Habrina: SVB môže účtovať v JU pokiaľ nepresiahne príjmy 3.000.000 Sk, podáva daňové priznanie PO. Pokiaľ vedie JU, podáva vykazy uverejnené vo Finančnom spravodajcovi 13/2003.

Anička
30.03.05, 04:48
Práve som dotelefonovala s veľmi dobrou pracovníčkou DÚ a tá mi povedala, že zákon neprikazuje podať daňové priznanie za spoločenstvo bytov, ale na školení im povedali, že to majú vyžadovať.

GABRIELA
30.03.05, 05:02
Súhlasím s LUU s DP.

Jozef I
31.03.05, 06:11
Paragraf 41 : Rozpočtové a príspevkové org. nemusia podať DP aj majú len príjmy oslobodené od dane. Občianske združenia nemusia podať DP ak majú príjmy podľa par.13 ods2 pís.b: členské príspevky podľa stanov,štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane ...


Môžete mi niekto povedať čo je SVB ? Je to Občianske združenie? Je to príspevková organizácia? Alebo čo?

GabiZ
31.03.05, 12:49
Na túto stránku som sa dostala náhodne pred dvoma dňami a nakoľko sme založili spoločenstvo, ktoré začalo pracovať od 1.1.2005 zistila som, že mnohé veci sú pre mňa ešte zatiaľ veľkou neznámou. Určite nie som ešte ani zďaleka taká zbehlá v danej problematike, všetko prinesie čas a práca, ktorá je pred nami. Preto sa predo mnou objavilo niekoľko otáznikov. Jedným z nich je napríklad problematika prechodu JU na PU. Zákon o účtovníctve však hovorí, že SVB účtujú podľa JÚ. Týka sa tento prechod aj SVB? Máme tiež problémy s bývalým správcom, nakoľko minulý rok vykonali opravu strechy, za ktorú si vyúčtovali okolo 400 tis. Sk a strecha zateká ďalej. Riešila to aj prokuratúra, bolo zahájené vyšetrovanie ale všetko bolo zbytočné. Nič sa nevyriešilo, hoci boli prizvaní nezávislí vyšetrovatelia i znalci. Niekoľkokrát bola podaná reklamácia a hoci bývalý správca dal vypracovať posudok, ktorý jasne hovorí, že boli porušené rôzne normy, dodávateľ dal písomné vyjadrenie, že postupoval presne podľa noriem a použil materiál taký, aký bol vhodný a tým sa celá záležitosť ukončila. My samozrejme, že do dnešného dňa sa nič viac v tejto veci nedeje, dokonca nám správca dlhuje peniaze, ktoré zostali na FO. Vraj ak príde vyúčtovanie v máji, oni si z toho odpočítajú nedoplatky od dlžníkov a potom nám zbytok vrátia. Hoci sme ich upozornili, že nedoplatky za služby spojené s užívaním bytov si musia vymáhať od každého vlastníka osobitne a to nemá s FO nič spoločné, neuspeli sme, trvajú si na svojom. Sú tu zhrnuté v podstate 3 problémy naraz (výplata predsedu, oprava strechy, FO) hoci možno nezrozumiteľne, bola by som rada, keby mi niekto poradil, čo s tým ďalej. Nechceme robiť chyby hneď na začiatku a potom sa s nimi ťahať ďalšie roky. Dík za pochopenie, ozvite sa mi. GabrielaZ

luu
31.03.05, 21:40
Paragraf 41 : Rozpočtové a príspevkové org. nemusia podať DP aj majú len príjmy oslobodené od dane. Občianske združenia nemusia podať DP ak majú príjmy podľa par.13 ods2 pís.b: členské príspevky podľa stanov,štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane ...


Môžete mi niekto povedať čo je SVB ? Je to Občianske združenie? Je to príspevková organizácia? Alebo čo?SVB je špecifickou formou právnickej osoby, ktorú definuje zákon 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Z hľadiska zákona o dani z príjmov patrí SVB medzi PO, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie - § 12 ods.3 (právna forma má kód 271)

V zmysle zákona o účtovníctve SVB môže viesť jednoduché účtovníctvo (opatrenie MF 22 602/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002) ak nepresiahne príjmy 3 000 000 Sk. Ak presiahne, alebo ak sa tak rozhodne, vedie podvojné účtovníctvo (opatrenie MF 22 502/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002, v znení opatrenia 20896/2003-92 – FS 19/2003). Prechod z JU do PU je upravený v opatrení MF 17 599/2003-92 uverejnenom vo FS 16/2003.

Ja musím tento rok prejsť z JU do PU, a lámem si hlavu s tým, akým spôsobom účtovať SVB v PÚ, takže ak niekto viete, poraďte, prosím :confused:

Eva Farkasová
02.04.05, 23:18
SVB je špecifickou formou právnickej osoby, ktorú definuje zákon 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Z hľadiska zákona o dani z príjmov patrí SVB medzi PO, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie - § 12 ods.3 (právna forma má kód 271)

V zmysle zákona o účtovníctve SVB môže viesť jednoduché účtovníctvo (opatrenie MF 22 602/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002) ak nepresiahne príjmy 3 000 000 Sk. Ak presiahne, alebo ak sa tak rozhodne, vedie podvojné účtovníctvo (opatrenie MF 22 502/2002-92 uverejnené vo FS 17/2002, v znení opatrenia 20896/2003-92 – FS 19/2003). Prechod z JU do PU je upravený v opatrení MF 17 599/2003-92 uverejnenom vo FS 16/2003.

Ja musím tento rok prejsť z JU do PU, a lámem si hlavu s tým, akým spôsobom účtovať SVB v PÚ, takže ak niekto viete, poraďte, prosím :confused:


--------------------------------------------------------------------------
Prechod z JÚ do PÚ je dosť náročný, ale neboj zvládneš to. Poradím ti len to, že vlastníci bytov platia zálohové platby /takže nezahrň to do žiadnej účt.triedy 6, ale na nejakú 3../. My máme na starosti nájomné byty ale aj odkúpené - sú v našom správcovstve. Na začiatok doporučujem aj nejakú literatúru s účtovnými osnovami.

Jozef I
11.04.05, 07:24
Mal by som otázočku. Ak v dome jeho nájomník niečo opraví, môže mu SVB nejako vyplatiť odmenu. Ako sa to zdaní, aká zmluva alebo dohoda je najvhodnejsia? Treba ho niekde prihlásiť?

silveco
12.04.05, 19:02
Mal by som otázočku. Ak v dome jeho nájomník niečo opraví, môže mu SVB nejako vyplatiť odmenu. Ako sa to zdaní, aká zmluva alebo dohoda je najvhodnejsia? Treba ho niekde prihlásiť?
Áno,može,,spravíš s ním dohodu o vykonani práce,,,dohodneš výšku odmeny,,odvedieš príslušnému DÚ preddavok dane vo výške 19 %, tento by si mal odviesť do ôsmich dní po zrazení dane ,,čiže pri výpočte a urobení akože mzdy / odmeny /,,ale pozor,,musíš sa prihlásiť na DÚ ako plátca dane a podávaš štvrťročné hlásenia o zrazenej a odvedenej dani,,,za nepodanie sú pokuty až do výšky 2000,- Sk,,,,a potom do 31. marca nového roku musíš podať celoročné hlásenie o zrazenej a odvedenej dani,s tým,,že uvádzaš tam
všetko o daňovníkovi a hlavne základ dane a výšku odvedeného preddavku,,,

Jozef I
13.04.05, 05:42
Áno,može,,spravíš s ním dohodu o vykonani práce,,,dohodneš výšku odmeny,,odvedieš príslušnému DÚ preddavok dane vo výške 19 %, tento by si mal odviesť do ôsmich dní po zrazení dane ,,čiže pri výpočte a urobení akože mzdy / odmeny /,,ale pozor,,musíš sa prihlásiť na DÚ ako plátca dane a podávaš štvrťročné hlásenia o zrazenej a odvedenej dani,,,za nepodanie sú pokuty až do výšky 2000,- Sk,,,,a potom do 31. marca nového roku musíš podať celoročné hlásenie o zrazenej a odvedenej dani,s tým,,že uvádzaš tam
všetko o daňovníkovi a hlavne základ dane a výšku odvedeného preddavku,,,
Dakujem za odpoved.

susu
13.04.05, 06:39
Mal by som otázočku. Ak v dome jeho nájomník niečo opraví, môže mu SVB nejako vyplatiť odmenu. Ako sa to zdaní, aká zmluva alebo dohoda je najvhodnejsia? Treba ho niekde prihlásiť?Mozez pouzit aj zmluvu o dielo na zaklade obcianskeho zakonnika. Potom neodvadzas dan ani odvody do socialky a mozes to urobit aj dodatocne. Pokial prekrocis sumu urcenu zakonom, musis si splnit tzv. bonzacku povinnost. Ten komu vyplatis odmenu je v tomto pripade povinny podat si danove priznanie. Tebe odpada povinnost registracie ako zamestnavatela na danovom urade a s tym suvisiaca byrokracia.

Kači
13.04.05, 06:54
--------------------------------------------------------------------------
Prechod z JÚ do PÚ je dosť náročný, ale neboj zvládneš to. Poradím ti len to, že vlastníci bytov platia zálohové platby /takže nezahrň to do žiadnej účt.triedy 6, ale na nejakú 3../. My máme na starosti nájomné byty ale aj odkúpené - sú v našom správcovstve. Na začiatok doporučujem aj nejakú literatúru s účtovnými osnovami.
K prechodu z JÚ na PÚ
Nejaký príklad by nebol možný? - Koncročné stavy v JÚ a otvár. súvaha v PÚ - veľmi by to pomohlo mne aj luu.

Jozef I
14.04.05, 05:48
Mozez pouzit aj zmluvu o dielo na zaklade obcianskeho zakonnika. Potom neodvadzas dan ani odvody do socialky a mozes to urobit aj dodatocne. Pokial prekrocis sumu urcenu zakonom, musis si splnit tzv. bonzacku povinnost. Ten komu vyplatis odmenu je v tomto pripade povinny podat si danove priznanie. Tebe odpada povinnost registracie ako zamestnavatela na danovom urade a s tym suvisiaca byrokracia.Zmluvu o dielo nemusím zdanit? Ja som si myslel ze zdanujem vzdy, ked dávam odmenu. Je to niekde v zákone o dani z príjmu uvedené? To by vyriesilo dost problemov z odmenami za drobné opravy.:)
A ak nema ten clovek viac ako 40000 do roka nemusí podat ani DP. Je tak?

Vrták
14.04.05, 06:01
Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?Som novým členom porady v roku 2003 som založil Spoločenstvo vlastníkov bytov. Po roku zhodnotenia Vám môžem len doporučiť založiť si Spoločenstvo VB a NP. Horšie ako to robili tí pred Vami sa to už nedá. Tak sa nedajte odradiť a môžem Vám postupne podľa Vašich požiadaviek poradiť.
1. Vediete jednoduché účtovnístvo.
2. Nie ste plátcami DPH.
3. Správu bytov si vykonávajte prostredníctvom Vami zriadeného Spoločenstva.
4. Základný predpis pre Vás je zákon 182/1993 Z.z. teraz v poslednom platnom znení 367/2004 Z.z. Kompletné úplné znenie môžte nájsť na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

Vrták
14.04.05, 06:19
Som novým členom porady.V roku 2003 som založil Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Po roku zhodnotenia Vám môžem len doporučiť založiť si Spoločenstvo VB a NP. Horšie ako to robili tí pred Vami sa to už nedá. Tak sa nedajte odradiť a môžem Vám postupne podľa Vašich požiadaviek poradiť.
1. Vediete jednoduché účtovníctvo.
2. Nie ste plátcami DPH.
3. Správu bytov si vykonávajte prostredníctvom Vami zriadeného Spoločenstva.
4. Základný predpis pre Vás je zákon 182/1993 Z.z. teraz v poslednom platnom znení 367/2004 Z.z. Kompletné úplné znenie môžte nájsť na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

Jozef I
15.05.05, 09:30
Uz tu nik dlho nepolozil otazocku, ale ja by som jednu mal. Sme SVB a mame zalozeny jeden BU v banke na ktory chodia vsetky platby aj sa z neho vsetko uhradza. Banka nam pripisuje kreditne uroky, (tieto aj zdanuje) a bankove poplatky.

Chcel by som poprosit o radu, o aky prijem ide pri tychto urokoch? Dávame ich do správy spolu s danou z uroku aj s bankovymi poplatkami. Je to správne?

Ak by niekto vedel blizsie popisat co vsetko sa hradí z poplatkov na správu bol by som velmi povdacny.
Dakujem.

MajaH
16.05.05, 08:59
Sme taktiež SVB . Účty máme založené dva.Jeden na prevádzku ( voda,teplo,el.ener.,upratovanie,správa,..) a druhý účet máme len na údržbu.Sem prevádzame každý mesiac výšku predpisu na tvorbu FOU a z neho hradíme drobné opravy,údržbu, výťahy,...Neplatičov riešime cez prevádzkový účet , to znamená že na fondovom účte sa nám šetria peniažky na väčšie opravy.

Čo účtujete ako čerpanie správy je na Vás ,alebo si to neháte odsúhlasiť na schôdzi SVB.Do správy dávame odmeny,dane,účtovníčku.Vždy to dorovnávame na odmenách tak,aby to vyšlo na tvorbu podľa predpisu.

GABRIELA
23.05.05, 08:42
Ja úroky z BÚ, PSS aj k tomu prinaležiace dane účtujem do FÚO. Z peňazí určených na správu, platím len odmeny za dozornú radu, predsedovi, ak sú nejaké DOVP a dane , príp.odvody ktoré k tomu patria.

svv
24.05.05, 06:38
Prajem Vám pekný deň. Som tu nová a náhoda ma priviedla na túto stránku. Musím povedať že je to super.

GabiZ
25.05.05, 07:14
Ja som sa tiež pokúšala položiť nejaké otázky, ktoré sa týkali SVB, ale nikto sa mi neozval. Asi nebolo prehľadne popísané, čo som tým chcela povedať. Ale chcela by som vedieť, ak mi niekto môže poradiť, či SVB vedie JÚ alebo PÚ? V zákone je písané, že JÚ, ale potom som sa dozvedela, že by sme mali viesť PÚ. Ako to vlastne je? Dík za radu.