topolicek
08.10.13,06:54
Dobrý deň, mám 23rokov a býam u rodičov. Chalupa je prevedená na brata a sestru, pretože našim už nedali úver. Je tam hypotéka pre mladých s 4%úrokom, ktorú má brat a Americkáá, ktorú má sestra. Obe sú v TatraBanke.otec teraz maroduje,tak nezvládame splácať. NEviem ako si pomôcť, o chalupu prísť nechcem.Ja som videl len riešenie, že zoberiem hypoteku pre mladych a vyplatím tým tú nižšiu a znížia sa nám o dosť náklady, len neviem, či môžem.Dá sa to??A dá sa od sestry kúpiť polovica domu a zobrať si hypotéku vo VUB-ke?Ďakujem za rady.
meha
08.10.13,07:11
Chceš pomôcť iba sebe,alebo celej rodine? Sestra ti svoj podiel na chalupe predať môže,musí však požiadať banku o súhlas s predčasným splatením svojej hypotéky a ty musíš mať predom overené,že ti dajú hypotéku vo výške ,ktorú potrebuješ na zaplatenie jej úveru.Ak ide o celú rodinu,hľadala by som riešenie prefinancovania obidvoch hypotekárnych úverov a nestavila by som iba na jednu banku,ale prešla by som si kompletnú ponuku všetkých bánk na trhu.Vlastníkom celej chalupy by si sa stal tak ty.Ak vyplatíš len sestrin dlh,bratov stále ostáva-nedajbože príde opäť problém so splácaním,čo potom?
topolicek
08.10.13,09:49
Keby išlo len o mňa,tak by bolo najjednoduchšie to predať a vyplatiť a sme na nule.možno nám niečo ešte ostane a hľadáme si niečo nové,ale to nechcem.Rád by som to udržal,leb o mám 5mesačnú dcérku a kopec práce spravenej.Ide o celú rodinu, sestra chce odísť, brat už je preč.len majú každý polovičný podiel na chalupe a každý hypotéku.Najradšej by som to urobil na jednu hypotéku,ale toľko mi nedajú,nemám na výplatnej páske ako mám mať.To že by mi predali obaja podiely z domu sa nebojím to je isté, oni by mi ich predali vlastne za 1€.Bolo by to OK so splácaniím,len otec je po infarktoch,tak bude dlho marodovať,takže to potrebujem nejako zriešiť,len si neviem dať rady ako.
judit.esam
08.10.13,10:06
treba si buď nájsť dobrého brookera, finančného poradcu, ale čestného napr. tento je vážne dobrý : http://www.zlatestranky.sk/firmy/Te%C5%A1ed%C3%ADkovo/H1763791/EURO+BROKER+%C5%A0A%C4%BDA+s.r.o./
Michal Varga. - treba sa poradiť aj cez telefón, lebo obyčajným ˇľudom v banke nič dobré nedajú, aj nám pomohol veľmi s hypotékou. ja by som rady nedávala je to vážna vec. skúste riešiť s poradcom.
timotej
08.10.13,10:14
Ahoj. Keby Ti chcela sestra predat podiel, bude jednoznacne potrebovat suhlas banky, avsak banka vymaze zalozne pravo az pri vyplateni alebo zabezpeceni penazi. Ked uvidi, ze setra Ti predava podiel za 1€, je tu riziko, ze to cele banka odmietne akceptovat. Teraz treba dat pozor kedy a ako sestra nadobudla nehnutelnost, keby si jej mal pripadne zaplatit viac, aby nemusela este platit dan z prijmov. Tyka sa to takisto bratovho podielu.
Tu jednoduche riesenie nie je, len spolupraca sa bankou a poradit sa s bankovym poradcom. Mozno ze bude mat pre vas nejake primerane riesenie. Mozno Ti v tej istej banke ako ma sestra ameriku hypoteku daju nejaky navrh. Ked im poviete ze hrozi riziko, ze nebudete mat na splatky, budu ochotni s vami komunikovat.
meha
08.10.13,10:30
Ste rodina,ktorá si vzájomne pomáha,vypadol jeden príjem ,resp. sa znížil.Nastal problém. Si si 100% istý,že to vyrieši problém Vášho splácania? Ak ,áno-skús možnosť hypotéky na polovicu chalupy,predajná cena nie euro,ale minimálne dlh hypotéky ,ktorú chceš vyplatiť.Najprv návšteva bánk,100% istota získania úveru ,potom to už pôjde.Iba tak tú chalupu udržíš.Ak je na nej záložné právo,budeš potrebovať viac nervov a času.To môže mať vplyv na získanie ďalšej hypotéky.No už konaj,lepšie skôr ako neskoro.