Tiboter
19.03.06,22:24
Komu vzniká povinnosť registrácie podľa paragrafu 31 Zákona o správe daní a poplatkov, odst. 3 ? Vzniká povinnosť aj súkromnej osobe / napr. zamestnancovi príspevkovej organizácie/, ktorá začala prenajímať svoj druhý byť , ale živnosť na prenajímanie nemá ?
KEJKA
19.03.06,22:06
prenájom sa považuje za podnikanie, len ak je spojené s poskytovaním služieb.
Čistý prenájom sa zdaňuje DP, ak je príjem vyšší ako 22900 Sk.
A podľa toho sa treba zaregistrovať na daň z príjmu.
Tiboter
19.03.06,22:28
Aký bude zisk - teda rozdiel medzi príjmom a výdavkami sa dopredu nedá vedieť, ale lehota na registráciu je do 30 dní od doby ,kedy začnem poberať príjmy z prenájmu. Potom ale nerozumiem, prihlásiť sa treba asi dopredu. Ale týka sa tá registrácia aj súkromnej osoby- nepodnikateľa, ktorý nemá živnosť na prenájom, ale je napr. zamestnancom príspevkovej organizácie, a prenajíma druhý byt?
KEJKA
19.03.06,22:39
nejde o zisk ale o príjem. Ked podpíšeš zmluvu o nájme, tak vieš či budeš mať príjem vyšší ako 22900. A tak sa zaregistruješ na DU. Toto riešiš ako občan-daňovník. Skutočnosť, kde si zamestnaný, nie je podstatná.
Tiboter
20.03.06,19:58
Ospravedlňujem sa , lebo tomu celkom nerozumiem, tak sa radšej uvediem konkrétne čísla: Príjem z prenájmu 6 x 7500,- za pol rok = 45 000.
Výdaje: 19 156,-Sk na energie, vodné,TV,rozhlas,fond údržby... + cca 15 000,-Sk na nábytok, ktorý sme nechali na začiatku nájomcovi. Rozdiel medzi prijmom a výdajom je teda mínusový, nie je väčšší ako 22 900,-. Mám teda podávať daňové priznanie? Resp. mal som sa registrovať? Ďakujem.
KEJKA
20.03.06,20:30
Príjem 45000 je suma, pri ktorej treba podať DP, aj keby to bol jediný príhem.
Takže si sa mal zaregistrovať, ohlásiť, že máš príjmy z prenájmu.
Vyhnúť sa tomu môžeš, ak si rozdelíte tieto príjmy s manželkou. Ak ju nemáš, máš smolu.
Vykážeš stratu, nebudeš platiť daň. Ale DP podaj.
Tiboter
21.03.06,18:36
Ďakujem LIdka, manželku mám, takže takú smolu nemám. Myslím, že som tomu už teraz porozumel. Len dúfam, že nebudem mať tú smolu, že mi DÚ naparí pokutu za neskorú registráciu. Nájom totiž pokračuje aj tento rok...
ala13
21.03.06,18:41
Nezdanuje prijem z prenajmu len 1 z manzelov? Hociktory ale jeden z nich? To uz neplati?