martinaa
20.03.06,06:53
mám problém: sme stavebná firma ktorá svoje práce vykonáva v zahraničí Veľká Británia a Francúzsko a náš subdodávateľ/objednávateľ našich prác/ tvrdí že by sme mu mali fakturovať s dph.Aj on je platca dph.Jedná sa o stavebné úpravové práce.
martinaa
20.03.06,06:12
to mi nikto nechce v podelok poradiť?
alušik
20.03.06,06:23
Ja by som povedala ťažká otázka...;) Sú to práce viažuce sa na nehnuteľnosť? Miesto dodania je potom miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
martinaa
20.03.06,07:58
sú to rozne nehnuteľnosti, ale ak to berieme z toho hľadiska že aj náš objednávateľ je tiež len sprostredkovateľ takýchto služieb a ten je z FR. TAk potom ako faktúrovať s dph alebo nie? Dakujem
alušik
20.03.06,08:07
Neviem, či som to správne pochopila - Vy fakturujete objednávateľovi, ktorý má IČ DPH Francúzske? A sú to práce na nehnuteľnosti vo Francúzsku?
renča1
20.03.06,08:07
ja som toho názoru, že treba faktúrovať s dph. Ak by to nešlo cez subdodávateľa, tak by ste za vykonané práce na nehnuteľnosti faktúrovali bez dph.
alušik
20.03.06,08:11
Renča a prečo máš iný pohľad, keď to ide cez subdodávateľa a iný keď nie? Podľa môjho názoru je dôležité, kde sa tieto práce fyzicky vykonávajú...

§ 15
2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
martinaa
20.03.06,08:14
áno mi fakturujeme Fr. firme platcovi dph a má fr.ič dph
alušik
20.03.06,08:16
A práce sú vykonávané v nehnuteľnosti vo Francúzku?;) Tak fakturovať s DPH ale francúzkou sadzbou...:eek: Podľa mňa Vám totiž nevzniká povinnosť platiť DPH tu na Slovensku, ale vo Francúzsku. Tam je totiž miesto dodania služby. Opravte ma niekto, ak sa mýlim.
renča1
20.03.06,08:19
áno mi fakturujeme Fr. firme platcovi dph a má fr.ič dph

Vy faktúrujete Fr.firme a nie Sloven.firme? Ak faktúrujete Francúz.firme, tak bez dph.
bv_alexandra
20.03.06,08:19
môj názor je bez dph. Tiež sme stavebná firma, staviame v čechách pre českú firmu a fakturujeme bez DpH
martinaa
20.03.06,08:20
Takže s dph alebo nie? prosííííím
renča1
20.03.06,08:21
ak je to FR.firma tak bez dph, jednoznačne, Fr.firma splňa podmienku platcom dph.
alušik
20.03.06,08:25
môj názor je bez dph. Tiež sme stavebná firma, staviame v čechách pre českú firmu a fakturujeme bez DpH

Lenže Vy podľa mňa postupujete ako pri tovare a službe dodávanom s inštaláciou a montážou, nie? V tom prípade sa pozrime na §5
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
a potom § 69.
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(5) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.


Pôvodná otázka nebola, že vystavajú celú nehnuteľnosť, ale robia len úpravové stavebné práce!!!
bv_alexandra
20.03.06,08:36
Lenže Vy podľa mňa postupujete ako pri tovare a službe dodávanom s inštaláciou a montážou, nie? V tom prípade sa pozrime na §5
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
a potom § 69.
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Lenže toto je podľa mňa o inom...

Pôvodná otázka nebola, že vystavajú celú nehnuteľnosť, ale robia len úpravové stavebné práce!!!
Dodávame len práce bez materiálu. Robili sme aj rekonštrukcie a vždy sme fakturovali bez dph.
renča1
20.03.06,08:41
nevadí, že sa nedodáva mater. k dodanej práci, my sme robili montážne práce na nehnuteľnosti bez dodania materiálu a faktúrovali sme bez dph, pretože bola splnená podmienka,češi boli platcovia dph a faktúrovali sme pod IČ PDH v CZ.
martinaa
20.03.06,08:47
Doteraz sme fakturovali bez dph ale fr.sa ohradzujú s tým že od 2006 s dph. Mne sa to tiež nezdá: A nezdá sa mi ani s tou franc. sadzbou dph, pretože mi nie sme registrovaný vo fr. na dph. ďakujem krásne každému kto sa mi snažil odpovedať, cením si to veľmi.
alušik
20.03.06,08:51
Opravujem sa - žiadna francúzska daň...;) Vyfakturujete to bez DPH. Oni sa samozdania.
Upravila som príspevky.
A Renča - vychádza mi to tak, že aj keby tá francúzka firma, ktorá to objednávala, nebola platiteľom DPH, tak by platila daň, akurát by nemohla daň odpočítať. § 69 ods.5 Len, keby sa dodával tovar s inštaláciou a montážou, tak sme povinný sa zaregistrovať pred začatím výkonu prác vo Francúzsku a tým pádom fakturovať francúzskej firme-objednávateľovi s francúzskou daňou.
Alebo sa zase mýlim?
martinaa
20.03.06,08:56
ďakujem ste milí.Už viem kam sa mám obrátiť s problémom.
alušik
20.03.06,09:05
Upravila som príspevky... Ospravedlňujem sa.;)