pralinkaa
10.10.13,17:36
Viac krat sa mi stalo, ze v muke som nasla take malicke chrobaky ktorych skoro ani nevydiet len ked sa to hybe. vcera som ich nasla v praskovom cukri (hned som ho vyhodila) a dnes v soli. docitala som sa, ze sa to vola ,,Roztoč múčny - Acarus siro´´. Su velke 0,1 - 0,7 mm a su svetlej farby. Idem preistotu povyhadzovat vsetke koreniny a vyumyvat skrinku. Viete niekto poradit cim by som ich zabila ak este neake ostanu? pomoze octova voda? a ako predchadzat ich opatovnemu vyskytu???
buchač
10.10.13,15:52
Viete niekto poradit cim by som ich zabila ak este neake ostanu?

...;)

http://aux-www.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2013/09/gun-gif.gif
pralinkaa
10.10.13,16:02
neviem kto by sa trafil do nich ked maju 0,1 - 0,7 mm :)
buchač
10.10.13,16:14
Roztoč múčny
Sú to drobné 0,3 - 0,5 mm roztoče, belavej alebo ružovkastej farby. Pre vývoj a život roztočov múčnych má zásadný význam vlhkosť a teplota. Roztoče sa vyznačujú sa vysokou množivosťou a rýchlym vývinom. Samičky Roztoča múčneho znášajú cca 500 vajíčok a ročne býva cca 7 generácii.

Roztoč múčny škodí na skladovaných potravinách ako je obilie, múka, múčne výrobky, cestoviny, tvrdé syry, olejniny, krmné granule, sušené ovocie, rybie múčky. Roztoč múčny poškodzuje potraviny požerom, zápachom a mŕtvymi telami. Roztoče prenášajú mikróby a plesne. Konzumácia roztočom kontaminovaných potravín vyvoláva u ľudí zažívacie ochorenia.

Roztoč múčny (roztoče) sa podobne ako Rus domový likviduje dezinsekciou postrekom alebo chemickými nástrahami.

https://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=Rozto%C4%8D+m%C3%BA%C4%8Dny&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
arizona
10.10.13,16:43
Ja mam na tuto pliagu alergiu.
Pytala som sa lekarky,ako sa da branit. Povedala, ze nijako, jedine ze nejest mucne vyrobky. Vraj sa rozmnozuju pri nespravnosm skladovani v skladoch obilia a muky. Pri malom mnozstve su takmer neviditelne,ani si ich nevsimnes, jedine, ze by si pred pouzitim vsetko preosievala cez huste sitko...

Ze sa mozu nachadzat aj v soli, ci cukre som netusila.Ale mozno ich uz mas v spajzi premnozene, tak lezu do vsetkeho. Domov ich prinesies ani nevies ako, v hocijakej muke.Mozno maju "hniezdo" v obchode, kde nakupujes, mozno ich predajca nechtiac priviezol zo skladu.

Skus skontrolovat vsetky sypke potraviny v spajzi, napadnute vyhod a nenapadnute skus dat na 1-2 dni do mrazaka...
pralinkaa
10.10.13,16:47
to som citala, len nikde som nenasla o tych nastrahach alebo o neakych dezinfekciach na ktore by som nemusela volat odbornika. asi jednoduchsie vystrielat :P
lujza.j
10.10.13,16:55
tie ktoré budú ešte "pobehovať" a nebudú mať z čoho žiť pokapú samé....
nekupujem nič do zásoby...iba to čo spotrebujem...ak sa dá všetko treba dať do uzatvorených nádob....problém je ale to, že si ich prinesieme z obchodu....dokážu byť vo všetkom aj chilly paprike som ich už mala....
pralinkaa
10.10.13,17:07
nizka teplota ich zabie? ale myslim, ze radcej povyhadzovat. nebolo ich vela videla som 3 - 4 ale do teraz mi chlpy stoja, ze som to mohla aj zjest. FUUJ. tiez som myslela, ze sa nachadzaju iba v muke. mala som ich pred pol rokom a odvtedy pred kazdym pouzitim som kontrolovala muku a uz zo zvyku som pozrela vcera aj do cukru a prekvapilo ma ze aj tam ziju...
pralinkaa
10.10.13,17:21
tiez nekupujem do zasoby ale sa bojim aby sa nedostali do inych potravin ryze a pod. lebo koreniny som mala v kuchynskej linke a neviem ci pomoze ked ju iba vyumyvam? to su potvory ked aj cilli im chuti
buchač
10.10.13,17:38
arizona
10.10.13,18:16
zbytocne je vyhadzovat aj nenapadnute ,novo prinesene potraviny,ktore este nestihli tieto potvory napadnut...nikdy nevies, kedy prinesies domov domov rozne potvorky s dalsim nakupom...
pralinkaa
11.10.13,10:08
tak to moze byt dobre na prevenciu, aj na inych skodcov.. Dakujeem :)