leona123
11.10.13,08:04
Dobrý deň, súrne potrebujem odpoveď na moju otázku. Dostali sme, v roku 2013, do daru byt, ktorý predchádzajúci majiteľ vlastnil asi od roku 2008 a nemal tam trvalý pobyt. My chceme teraz tento byt predať. K bytu nie je vypracovaný znalecký posudok. Budeme musieť platiť daň a odvody do ZP z celej sumy? Ďakujem
tictac7
11.10.13,06:13
Príjem budeš zdaňovať podľa §8 dos. 1 písm. b) a budeš si môcť uplatniť preukázateľné výdavky vynaložené na technické zhodnotenie, opravu alebo údržbu, ako aj výdavky spojené s predajom nehnuteľnosti. ZP sa z rozdielu medzi P a V.
trevize
11.10.13,06:26
Nie som si tym uplne isty. Mali sme podobny pripad. Nejednalo sa sice o dar, ale o dedicstvo, ktore nebolo v priamom rade. Volal som na DU a tam mi povedali, ze zdanovat sa ma len rozdiel medzi predajnou cenou a hodnotou nehnutelnosti pri dedicskom konani. Bohuzial, na papieri to nemam.
tictac7
11.10.13,07:05
ak by ten, čo daroval nehnuteľnosť, túto daroval pred uplynutím doby 5 rokov, postupovalo by sa obdobne, ako v Tvojom prípade, avšak darca nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov a v deň darovania by bol predaj oslobodený od dane... Ťažko sa odpovedá, keď nie sú zadané presné dátumy, môžem sa len domnievať, že v deň darovania pôvodný vlastník nehnuteľnosť vlastnil dlhšie ako 5 rokov....
luja5
11.10.13,08:49
Daň (19%) a ZP (14%) sa platia z rovnakého základu a tým základom je rozdiel medzi dosiahnutým príjmom z predaja nehnuteľnosti a výdavkami podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov (základ = zisk).
Podrobnejšie vysvetlenie k započítateľným výdavkom pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej aj darovaním (ako vo Vašom prípade) nájdeš napríklad tu:
Príjem z predaja nehnuteľnosti - Finančné riaditeľstvo SR (http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fuvi tanie%2Faktuality%2Fmarec%2Fpredaj_nehnutelnosti.h tml&ei=o8VXUtN2iMmyBuz0gaAO&usg=AFQjCNGzL4Wp394tMjzE66j-ZAB3hg0G3A&bvm=bv.53899372,d.Yms)
leona123
11.10.13,10:55
Ďakujem za pomoc.