Gabika83
11.10.13,14:20
U zamestnávateľa som zamestnaná od 1.8.2009 (plat 1100 € v hrubom), 15.10.2012 som otehotnela a od 3.1.2013 som bola na rizikovom (55% zo mzdy). 5.7.2013 som porodila a momentálne beriem materskú 6 mesiacov, následne prechádzam na rodičosvkú dovolenku od nového roka. V prípade otehotnenia pôjdem určite opäť na rizikové. Moja otázka je, koľko budem mať na rizikovom pri ďalšom dieťati mesačne peňazí? Počíta sa to opäť zo mzdy z roku 2012 alebo ako? Cieľ je mať to isté na rizikovom ako predtým. Je to nejak ohraničené aj rokom alebo dátumovo alebo podľa toho či som na materskej alebo rodičovskej? Už keď tak chcem z toho vyťažiť čo najviac. Pls. o radu. ďakujem.
Mila123
11.10.13,12:25
nová MD bude vypočítavaná z VZ pravdepodobnej mzdy, kt. by si mala, keby si pracovala, v tom prípade, že po ukončení prvej RD nastupuješ na druhú MD (bez toho, aby si nastúpila do zamestnania)
Gabika83
11.10.13,13:30
Skor ma zaujíma či budem mať na rizikovom takú istú PN ako teraz pri prvom dieťati. čiže či po otehotnení budem poberať tú istú výšku pnky ako keď som išla z práce, alebo bude iná.
Katy a R
11.10.13,13:37
Píšeš, že pokračuješ v rodičovskej dovolenke aj v budúcom roku. Ak nenastúpiš do práce - ale budeš na rodičovskej dovolenke ďalej - tak žiadna nemocenská dávka zo SP nebude. Nebudeš mať DPN. Budeš poberať RP (UPSVaR)
Jedine ak by si do práce nastúpila ???

ešte doplním .. ak pôjdeš na materskú budúci rok - tak RO bude tento rok .. za január si mala nejaký VZ (minimálne do toho 2.1.)
veronikasad
11.10.13,14:33
Čítaj pozornejšie, ak budeš na rodičovskej dovolenke poberať rodičovský príspevok, nevznikne ti nárok na žiadne nemocenské zo zamestnania počas tehotenstva. Riešením bude jedine rod.prííspevok prepísať na manžela, zamestnávatelovi (mesiac vopred) oznámiť ukončenie rod. dovolenky a tehotenstva a ododňa nástupu do zamestnania isť na PN-ku.
Gabika83
15.10.13,09:11
pls. a keby som nastúpila na PNku ešte počas materskej? Vznikne mi nárok na nemocenské zo zamestnania počas tehotenstva? V takej istej výške ako pri prvom dieťati? ďakujem za odpoveď.
Katy a R
15.10.13,12:48
ale počas poberania materskej dávky nemôžeš nijakovsky poberať nemocenské ... obidve tieto dávky sú dávkami nemocenského poistenia. (iba jedna može byť)
platí to, čo som už napísala vyššie ..