juloxx
11.10.13,20:53
potreba propagácie domácich výrobkov je téma, ktorá asi nepotrebuje komentár. Viac o Slovenskom cesnaku sa dozviete 23.10.2013 v TV Markíze v teleráne. Ale skor ma zaujímajú názory na to aka forma propagacie slovenských výrobkov by na našich našincov zapôsobila naviac
avalik
11.10.13,19:05
pre mna je dolezita info kde ho kupim :)
juloxx
11.10.13,19:12
mam to chapať tak že ak chceš kvalitu ideš napriklad priamo na farmu ?
avalik
11.10.13,19:16
preco by som mala chodit na farmu koli 5 hlavickam cesnaku? ... byvam vv panelaku, tak nejake vacsie zasoby si nemozem robit ... potrebujem vediet, kde v mojom okoli (BA) ho dostanem kupit, pripadne ci sa da objednat cez internet
Dáša_
11.10.13,19:18
ten cesnak je len na spotrebu alebo aj sadbovy? Zatial mam na spotrebu domáci, bol zakúpený na agrokomplexe. Tak by som zase rada nejaky domaci kupila na zasadenie.
lujza.j
11.10.13,19:19
Mila123
11.10.13,19:21
http://www.porada.sk/search.php?searchid=766767
aj iné cesnakové témy....
Lui, nič mi nenašlo........
lujza.j
11.10.13,19:27
http://www.porada.sk/search.php?searchid=766767
aj iné cesnakové témy....
Lui, nič mi nenašlo........
...asi to bude prehliadačom...
arizona
11.10.13,19:28
http://www.porada.sk/search.php?searchid=766767
aj iné cesnakové témy....
Lui, nič mi nenašlo........
tie linky z vyhladavaca nie su stale, takze preto su uz asi nefunkcne. Staci hodit do vyhladavaca "slovensky cesnak" a temy vam zobrazi
juloxx
11.10.13,19:29
problematika cesnaku je taka istá ako aj u iných plodín. Niekedy sa v bývalom ČSSR pestovala okolo 1000ha cesnaku, dnes keď si kliknete na štatistický úrad evidovaných plôch je cca 28ha pritom spotreba nepoklesla, to hovorí štatistika, Obchod hovorí že nás zaplavujú prevažne čínsky cesnakom ktorý môžete jesť ako jablka, a aj keď dáte do hrnca celú hlavičku je to takmer nepocititeľné, u našich kvalitných odrôd obyčajne stačí strúčik aby to krásne prevoňalo. Pokiaľ ste nikdy nevarili so skutočným cesnakom ťažko budete vedieť o čom hovorím.
avalik
11.10.13,19:34
problematika cesnaku je taka istá ako aj u iných plodín. Niekedy sa v bývalom ČSSR pestovala okolo 1000ha cesnaku, dnes keď si kliknete na štatistický úrad evidovaných plôch je cca 28ha pritom spotreba nepoklesla, to hovorí štatistika, Obchod hovorí že nás zaplavujú prevažne čínsky cesnakom ktorý môžete jesť ako jablka, a aj keď dáte do hrnca celú hlavičku je to takmer nepocititeľné, u našich kvalitných odrôd obyčajne stačí strúčik aby to krásne prevoňalo. Pokiaľ ste nikdy nevarili so skutočným cesnakom ťažko budete vedieť o čom hovorím.

ale ten kto vari pozna rozdiel medzi slovenskym a cinskym cesnakom, len problem je ten, ze obchody ponukaju len ten cinsky, spanielsky ...
Dáša_
11.10.13,19:35
problematika cesnaku je taka istá ako aj u iných plodín. Niekedy sa v bývalom ČSSR pestovala okolo 1000ha cesnaku, dnes keď si kliknete na štatistický úrad evidovaných plôch je cca 28ha pritom spotreba nepoklesla, to hovorí štatistika, Obchod hovorí že nás zaplavujú prevažne čínsky cesnakom ktorý môžete jesť ako jablka, a aj keď dáte do hrnca celú hlavičku je to takmer nepocititeľné, u našich kvalitných odrôd obyčajne stačí strúčik aby to krásne prevoňalo. Pokiaľ ste nikdy nevarili so skutočným cesnakom ťažko budete vedieť o čom hovorím.
no ale skús nam povedat, kde ho zoženieme
arizona
11.10.13,19:36
problematika cesnaku je taka istá ako aj u iných plodín. Niekedy sa v bývalom ČSSR pestovala okolo 1000ha cesnaku, dnes keď si kliknete na štatistický úrad evidovaných plôch je cca 28ha pritom spotreba nepoklesla, to hovorí štatistika, Obchod hovorí že nás zaplavujú prevažne čínsky cesnakom ktorý môžete jesť ako jablka, a aj keď dáte do hrnca celú hlavičku je to takmer nepocititeľné, u našich kvalitných odrôd obyčajne stačí strúčik aby to krásne prevoňalo. Pokiaľ ste nikdy nevarili so skutočným cesnakom ťažko budete vedieť o čom hovorím.
Kto ten pravy slovensky cesnak nepozna, ten ho ani nebude zohanat, je mu to jedno...
Taketo temy navstevuje skor ludia, ktori sa by praveze takyto cesnak radi kupili...

Tiez vzdy marne sledujem v obchodoch cedulky, kde je cesnak dopestovany. Rada by som kupila domaci,aj ked za vyssiu cenu. Ale zial, vsetko sama Cina, alebo Spanielsko...slovensky som nevidela v obchodoch uz strasne dlho
juloxx
11.10.13,19:43
cena slovenského cesnaku nie je vyšiia ako čínského resp dovozového , dovezené cesnaky, pokiaľ nepočítam ten obyčajne dvojročný v jednej obchodnej sieti sa nobyčajne pohybuje od cca 7,5kg až po cca 15€/kg (cesnaky ktoré sa predávajú na hlavičky.) Slovenský pestovatelia (nemyslím zahradkárov) predávajú slovenský cesnak v rozmedzí 6-8€/kg, problémom je však nedostatok slovenského cesnaku. Skuste sledovať na Facebooku stránku občianského združenia SLOVENSKY CESNAK
avalik
11.10.13,19:52
cena slovenského cesnaku nie je vyšiia ako čínského resp dovozového , dovezené cesnaky, pokiaľ nepočítam ten obyčajne dvojročný v jednej obchodnej sieti sa nobyčajne pohybuje od cca 7,5kg až po cca 15€/kg (cesnaky ktoré sa predávajú na hlavičky.) Slovenský pestovatelia (nemyslím zahradkárov) predávajú slovenský cesnak v rozmedzí 6-8€/kg, problémom je však nedostatok slovenského cesnaku. Skuste sledovať na Facebooku stránku občianského združenia SLOVENSKY CESNAK

a preco by sme mali sledovat nejaku stranku na FB, pripadne relacie v TV? daj vediet kde zozenieme slovensky cesnak - otvoril si uz druhu temu o cesnaku, tak daj konkretne info
buchač
12.10.13,04:44
cena slovenského cesnaku nie je vyšiia ako čínského resp dovozového , dovezené cesnaky, pokiaľ nepočítam ten obyčajne dvojročný v jednej obchodnej sieti sa nobyčajne pohybuje od cca 7,5kg až po cca 15€/kg (cesnaky ktoré sa predávajú na hlavičky.) Slovenský pestovatelia (nemyslím zahradkárov) predávajú slovenský cesnak v rozmedzí 6-8€/kg, problémom je však nedostatok slovenského cesnaku. Skuste sledovať na Facebooku stránku občianského združenia SLOVENSKY CESNAK

a preco by sme mali sledovat nejaku stranku na FB, pripadne relacie v TV? daj vediet kde zozenieme slovensky cesnak - otvoril si uz druhu temu o cesnaku, tak daj konkretne info

Tých tém je viacero , respektíve henten " problém " bol už spomenutý v tých rôzných názoroch aj inde ...

Ten cesnak ma nejak štve asi ako lanský sneh , aj keď ide v tomto prípade o princíp ...

Sú však ale oveľa pálčivejšie témy a problémy ako nejaká tá hlavička cesnaku ...a je úplne jedno , či ide o čínsky alebo slovenský cesnak .

...TV Roleta ??? Tú je potrebné pravidelne zaťahovať , nakoľko sa venuje takým témam , ktoré sú akože " horúce " a tým pádom je zabezpečená aj sledovanosť , kde počas hodiny urvú do debaty 4x reklamu v trvaní 10 minút ...

...a Fasa Kniha ??? Kto nie je na fejse , ako keby ani neexistoval ..... čiže aj ten cesnak ???
arizona
12.10.13,05:52
potreba propagácie domácich výrobkov je téma, ktorá asi nepotrebuje komentár. Viac o Slovenskom cesnaku sa dozviete 23.10.2013 v TV Markíze v teleráne. Ale skor ma zaujímajú názory na to aka forma propagacie slovenských výrobkov by na našich našincov zapôsobila naviac
Pocuvat relaciu telke, ci citat o cesnaku na nejakych strankach? Z toho si ludia na cesnaku nepochutia.
Mna by napr.potesili, keby uz nejaky slovensky pestovatel oznamil, ze napr. v obchodnom rezatci Coop Jednota / to pisem iba ako priklad,lebo tychto predajni je ako maku/ sa bude od tejto sezony predavat slov.cesnak. Takze kto ho bude chciet kupit, vie, ze tu ho vzdy kupi....a fertig :)
Dáša_
12.10.13,06:48
tak som bola teraz aktuálne v lidli a tam nad cesnakom veľká tabuľa, že zo slovenska. Teda, prehrabala som celú krabicu a bol iba z česka, ale aj to je lepšie ako nič. Možno ten slovenský už bol vykúpený.
pablito74
12.10.13,07:05
tak som bola teraz aktuálne v lidli a tam nad cesnakom veľká tabuľa, že zo slovenska. Teda, prehrabala som celú krabicu a bol iba z česka, ale aj to je lepšie ako nič. Možno ten slovenský už bol vykúpený.
Aka to bola odroda ?

Inak trufam si povedat ze ako chuti slovensky cesnak nevie vätsina slovenska (ani niektory ludia na dedine a ani ja). Velmi vela sa u nas pestuju tzv modre palicaky alebo tiez nazyvane Rusaky.

PS: Inak schvalne som pozrel tu fb stranku, a co tam nevidim, fotka Vekanu a Jovanu, myslim ze autor ma bud zmysel pre humor, alebo robi reklamu panu Kozakovi a jeho ceskemu cesnaku. To je akokeby pan Kozak dal na svoju fb stranku, namiesto fotky svojich odrôd, foto slovenskeho cesnaku. Som v rozpakoch o co tomuto zdruzeniu ide, no ak o propagaciu a ciel podporovat pestovatelov praveho slovenskeho cesnaku, tak potom nechapem preco do toho miesame cesnak cesky, to uz potom mozeme aj francuzky a pod..
Dáša_
12.10.13,07:17
Aka to bola odroda ?



No asi sa budes cudovat, ale odrodu som neskúmala :D Tak som bola natešená z toho, že píšu o slovenskom :) Ale nabudúce sa polepším...:D
juloxx
13.10.13,09:27
1. kozakove odrody vychádzajú z bývalých československých odrod, takže označenie slovenska -ceska je iba vec pohľadu Veľmi rad by som robil reklamu iba slovenským odrodám avšak ........
2. na slovensku nexistuje šľachtenie cesnaku a teda perspektíva slovenských odrôd je v nedohľadne
3. obchoddovať cez hypermarkety a siete si nemôže dovoliť žiadny malý farmár či pestovateľ. Tí ktorí poznajú akým spôsobom obchodujú reťazce s dodávateľmi hlavne miestnymi to kľudne môžu rozpísať
4. ak si to neuvedomíme , že domácich producentov treba podporiť tak sa nesťažujme že v potravinách je kadečo. Aj v tom cesnaku viete kde a v akých podmienkach bol pestovaný, viete koľko krát bol striekaný a hnojený, ja nie a realna šanca to zisťiť neexistuje takže sa môžete spoľahnúť iba na slovo reklamných manažerov obchodných sieti aké je to zdravé a cenovo výhodné ???!!!!!
avalik
13.10.13,12:03
1. kozakove odrody vychádzajú z bývalých československých odrod, takže označenie slovenska -ceska je iba vec pohľadu Veľmi rad by som robil reklamu iba slovenským odrodám avšak ........
2. na slovensku nexistuje šľachtenie cesnaku a teda perspektíva slovenských odrôd je v nedohľadne
3. obchoddovať cez hypermarkety a siete si nemôže dovoliť žiadny malý farmár či pestovateľ. Tí ktorí poznajú akým spôsobom obchodujú reťazce s dodávateľmi hlavne miestnymi to kľudne môžu rozpísať
4. ak si to neuvedomíme , že domácich producentov treba podporiť tak sa nesťažujme že v potravinách je kadečo. Aj v tom cesnaku viete kde a v akých podmienkach bol pestovaný, viete koľko krát bol striekaný a hnojený, ja nie a realna šanca to zisťiť neexistuje takže sa môžete spoľahnúť iba na slovo reklamných manažerov obchodných sieti aké je to zdravé a cenovo výhodné ???!!!!!

ad 4. ja podporim domacich producentov tak, ze kupim ich cesnak - alebo mas na mysli inu podporu? - klikanie na tvoje stranky???

proste ak chces pomoct slovenskemu cesnaku, daj info kde je mozne ho kupit, bez nutnosti "podpory" cez nejake projekty, stranky
pavol54
13.10.13,12:11
ten cesnak je len na spotrebu alebo aj sadbovy? Zatial mam na spotrebu domáci, bol zakúpený na agrokomplexe. Tak by som zase rada nejaky domaci kupila na zasadenie.
Sadbový cesnak sa momentálne dopredáva, najvyšší čas sa pripraviť na jeho výsadbu .
pavol54
13.10.13,12:26
1. kozakove odrody vychádzajú z bývalých československých odrod, takže označenie slovenska -ceska je iba vec pohľadu Veľmi rad by som robil reklamu iba slovenským odrodám avšak ........
2. na slovensku nexistuje šľachtenie cesnaku a teda perspektíva slovenských odrôd je v nedohľadne
3. obchoddovať cez hypermarkety a siete si nemôže dovoliť žiadny malý farmár či pestovateľ. Tí ktorí poznajú akým spôsobom obchodujú reťazce s dodávateľmi hlavne miestnymi to kľudne môžu rozpísať
4. ak si to neuvedomíme , že domácich producentov treba podporiť tak sa nesťažujme že v potravinách je kadečo. Aj v tom cesnaku viete kde a v akých podmienkach bol pestovaný, viete koľko krát bol striekaný a hnojený, ja nie a realna šanca to zisťiť neexistuje takže sa môžete spoľahnúť iba na slovo reklamných manažerov obchodných sieti aké je to zdravé a cenovo výhodné ???!!!!!
Ad. 2 prečo myslíš že na slovensku neexistuje šľachtenie cesnaku? teda nemôžeš vedieť čo je v dohľadne či nedohľadne.
ad.3 pestovať cesnak (kráľovnú zeleniny) nie je žiadna maličkosť, žiadny pestovateľ nepôjde do veľkej výmery takže žiadny obchodný reťazec nenakúpi od pestovateľa obrazne povedané "za igelitku" cesnaku v jeho výrobných nákladoch pretože ich súčasťou sú aj dopravné náklady.
Čo sa týka údajov štatistického úradu tých 28 ha je pofidérne číslo už len preto že každý pestovateľ povinne nahlasuje len plochu väčšiu ako 0,30 ha( to sa týka všetkých výsevov a sadieb obilím počnúc zemiakmi končiac)
AD,4 Problémy poľnohospodárov sa nedajú riešiť metódou per partes ale komplexne tak ako som napísal v jednej s podobných tém čom mi tu dole vyskakujú.
pmajap
13.10.13,12:27
Pavol ako sa volá tento slovenský sadbový cesna, a pestuje sa ešte slovenská odroda
Japo, Záhorský, Valko, Alan, Novozámocký, Radoš a Ropal.
pavol54
13.10.13,12:31
Pavol ako sa volá tento slovenský sadbový cesna, a pestuje sa ešte slovenská odroda
Japo, Záhorský, Valko, Alan, Novozámocký, Radoš a Ropal.
ešte má len číslo(v názve:" dočkaj času ako hus klasu", lebo to je komplikované musí byť akceptovateľný v rámci celej EÚ)
arizona
13.10.13,12:43
...
3. obchoddovať cez hypermarkety a siete si nemôže dovoliť žiadny malý farmár či pestovateľ. Tí ktorí poznajú akým spôsobom obchodujú reťazce s dodávateľmi hlavne miestnymi to kľudne môžu rozpísať
4. ak si to neuvedomíme , že domácich producentov treba podporiť tak sa nesťažujme že v potravinách je kadečo. ...

3/ chapem, ze cez vacsie obch. siete je to dost problematicke. Ale ak nebude ten cesnak v obchodoch, kde si ho mozu ludia bezne kupit v ramci ostatneho nakupu, ako sa maju k nemu dostat? Ved cesnak nie je zase taka komodida, ze clovek bude cestovat kvoli nemu desiatky kilometrov. To si rasdej pofrfle a kupi ten, ktory ponuka obchod.
Predajca,ak chce predavat, tak musi svoj tovar dostat "k ludom" co najblizsie.

4/ vela ludi si to uvedomuje,ale zial nasa legislativa umoznuje doslova klamanie a dezinformacie o slovenskych vyrobkoch. Stovkam klasickych slov. vyrobkov zostal uz iba slovensky nazov,ale majitel je zahranicna firma.Alebo vyrobky dovezene zo zahranicia sa prebalom na SK stavaju "akoze" slovenskymi vyrobkami. Neraz pocuvame v TV,ako nase mudre hlavy odporucaju spotrebitelom kontrolovat ciarove kody, ci naozaj kupuju slov. vyrobok. Uz vidim, ako unevane zenske iduce vecer z prace,ktore sa ustavia v obchode na nakup ,maju cas studovat kody,ktorym ani nerozumeju,alebo dochodcov s lupov a tahacikom, co vlastne ten,ktory kod znamena !
Pokial vyrobky nebudu jasne oznacene,ze je vyrobok naozaj slovensky,tak jeho kupu vedome podporovat nebude nikto. V dnesnej uponahlanej dobe na to skratka nie je cas.
Priznam sa, ja vascinu potravin kupujem v susednom Rakusku. Domaci pestovatelia a ostatne firmy si s hrdostou oznacuju svoje vyrobky na prednej strane malou rak.vlajockou. takto so tovar mozu oznacit vyrobcovia, ktori preukazu, ze tovar pochadza naozaj z krajiny a ze je doma vyrobeny.
Uplne jednoduche a funkcne! Ludia nemusia studovat kody,nemusia nosit lupu k precitaniu drobnych pismeniek, doveruju tomuto oznaceniu,lebo vedia, ze deklarovanej kvalite mozu verit. Ked sledujem nakupne kosiky domacich ludi, tak vascina vyrobkou v kosiku je s tymto znakom...a vsetci su spokjoni a domaca ekonomika rozkvita, na rozdiel od nasej. Ale na to treba zaviest poriadok a nie len dristat v televizii a nakoniec aj tak nic neurobit...
pavol54
13.10.13,12:57
...
3. obchoddovať cez hypermarkety a siete si nemôže dovoliť žiadny malý farmár či pestovateľ. Tí ktorí poznajú akým spôsobom obchodujú reťazce s dodávateľmi hlavne miestnymi to kľudne môžu rozpísať
4. ak si to neuvedomíme , že domácich producentov treba podporiť tak sa nesťažujme že v potravinách je kadečo. ...

3/ chapem, ze cez vacsie obch. siete je to dost problematicke. Ale ak nebude ten cesnak v obchodoch, kde si ho mozu ludia bezne kupit v ramci ostatneho nakupu, ako sa maju k nemu dostat? Ved cesnak nie je zase taka komodida, ze clovek bude cestovat kvoli nemu desiatky kilometrov. To si rasdej pofrfle a kupi ten, ktory ponuka obchod.
Predajca,ak chce predavat, tak musi svoj tovar dostat "k ludom" co najblizsie.

4/ vela ludi si to uvedomuje,ale zial nasa legislativa umoznuje doslova klamanie a dezinformacie o slovenskych vyrobkoch. Stovkam klasickych slov. vyrobkov zostal uz iba slovensky nazov,ale majitel je zahranicna firma.Alebo vyrobky dovezene zo zahranicia sa prebalom na SK stavaju "akoze" slovenskymi vyrobkami. Neraz pocuvame v TV,ako nase mudre hlavy odporucaju spotrebitelom kontrolovat ciarove kody, ci naozaj kupuju slov. vyrobok. Uz vidim, ako unevane zenske iduce vecer z prace,ktore sa ustavia v obchode na nakup ,maju cas studovat kody,ktorym ani nerozumeju,alebo dochodcov s lupov a tahacikom, co vlastne ten,ktory kod znamena !
Pokial vyrobky nebudu jasne oznacene,ze je vyrobok naozaj slovensky,tak jeho kupu vedome podporovat nebude nikto. V dnesnej uponahlanej dobe na to skratka nie je cas.
Priznam sa, ja vascinu potravin kupujem v susednom Rakusku. Domaci pestovatelia a ostatne firmy si s hrdostou oznacuju svoje vyrobky na prednej strane malou rak.vlajockou. takto so tovar mozu oznacit vyrobcovia, ktori preukazu, ze tovar pochadza naozaj z krajiny a ze je doma vyrobeny.
Uplne jednoduche a funkcne! Ludia nemusia studovat kody,nemusia nosit lupu k precitaniu drobnych pismeniek, doveruju tomuto oznaceniu,lebo vedia, ze deklarovanej kvalite mozu verit. Ked sledujem nakupne kosiky domacich ludi, tak vascina vyrobkou v kosiku je s tymto znakom...a vsetci su spokjoni a domaca ekonomika rozkvita, na rozdiel od nasej. Ale na to treba zaviest poriadok a nie len dristat v televizii a nakoniec aj tak nic neurobit...
Ak zákazník si zváži či sa mu oplatí cestovať kvôli cesnaku desiatky km platí aj naopak pestovateľ si zváži či bude pestovať komoditu kde prepravné náklady budú väčšie ako cena ktorú mu je ochotný zaplatiť obchodník.
ešte sme ďaleko aby sme mohli označovať výrobky slovenskou vlajočkou pred pár rokmi som si dovolil na Miletičke napísať na mnou vypestovanú zeleninu "slovenská, slovenské.." to bolo horšie ako pred býkom červená plachta, za chvíľu sa z toho slova stalo synonymum posmechu a štempeľ "nacionališta, slotovec" Ale príbuzní boli v Maďarsku a na jarmoku sa bez ich trikolóry ani tovar predávať nesmel.
wabi
15.10.13,04:32
Nejde len o cesnak.
EU by mala prehodnotiť systém dotácií.
Dotácie nás ničia. Potraviny by mali byť oveľa drahšie. Mali by mať takú cenu aká im prináleží...
Potom by aj krajina vypadala inak. Ľuďom by sa oplatilo pestovať a chovať...
Takto sa javí akoby boli potraviny lacné ale v skutočnosti až polovica vyzbieraných peňazí ide na dotácie. Dane by sa mohli znížiť až o polovicu a potaviny nech majú skutočnú hodnotu. Zamedzí sa plytvaniu...
srska
15.10.13,04:40
Ak zákazník si zváži či sa mu oplatí cestovať kvôli cesnaku desiatky km platí aj naopak pestovateľ si zváži či bude pestovať komoditu kde prepravné náklady budú väčšie ako cena ktorú mu je ochotný zaplatiť obchodník.
ešte sme ďaleko aby sme mohli označovať výrobky slovenskou vlajočkou pred pár rokmi som si dovolil na Miletičke napísať na mnou vypestovanú zeleninu "slovenská, slovenské.." to bolo horšie ako pred býkom červená plachta, za chvíľu sa z toho slova stalo synonymum posmechu a štempeľ "nacionališta, slotovec" Ale príbuzní boli v Maďarsku a na jarmoku sa bez ich trikolóry ani tovar predávať nesmel.mimotemy mini zástavku ti zapichnú napr. do nokerle v každej lepšej reštike
pavol54
15.10.13,06:32
Nejde len o cesnak.
EU by mala prehodnotiť systém dotácií.
Dotácie nás ničia. Potraviny by mali byť oveľa drahšie. Mali by mať takú cenu aká im prináleží...
Potom by aj krajina vypadala inak. Ľuďom by sa oplatilo pestovať a chovať...
Takto sa javí akoby boli potraviny lacné ale v skutočnosti až polovica vyzbieraných peňazí ide na dotácie. Dane by sa mohli znížiť až o polovicu a potaviny nech majú skutočnú hodnotu. Zamedzí sa plytvaniu...
Súhlasím, lenže konkurenčné postavenie na trhu by niektorých ubilo. Ja vypestujem za rok na tej istej pôde 2x zemiaky,2x kapustu, zoženiem robotníkov z Rumunska alebo Turecka a ste všetci nahraní, alebo jednoducho doveziem papriku z Tunisu vtedy, keď ja pracne pestujem priesady v temperovanom prostredí a aj prvú úrodu, čo sú neporovnateľne vyššie náklady ako samotná preprava. Tak načo mám pestovať, ešte nikto nevymyslel ideálny spôsob refundácie skutočných nákladov to by tu potom bola spúšť alebo len obilniny by sa pestovali aj to ktohovie či.
Kvaka
15.10.13,07:03
Pre tých, čo majú možnosť nakúpiť slovenské výrobky od slovenských farmárov cez tzv. debničkárov, je v ponuke aj slovenský cesnak za 5,5€/ks. Nemám s nimi nijaké skúsenosti, náhodou som ich našla na internete. Je to tiež jedna z možností, ako nakupovať slovenské výrobky, žiaľ, nie všade sa takto dá. http://www.debnickari.sk/ba/2-kombinovana-debnicka/
Mám tiež záhradku, ale cesnak neviem vypestovať. Používam cesnak od svatky, vypestovaný na jej záhrade, naozaj je iný, viem to rozlíšiť. Mne sa stalo, že som nakúpila slovenský cesnak od domáceho pestovateľa, na trhu a aj tak som cítila chémiu.