mpika
21.10.13,08:55
Zamestnaná som od roku 1998, s tým že na druhú materskú som nastúpila v roku 2008 z ktorej som plynule prešla na predlženú rodičovskú z nepriaznivého stavu dieťaťa, ktorá mi končí v januári 2014. Počas tejto doby mi zrejme vznikol nárok na dovolenku. Od skončenia rodičovskej plánujem dať v práci výpoveď. Preplatí mi zamestnávateľ túto vzniknutú dovolenku alebo si ju budem musieť čerpať? Má na to nejaký súvis že som si založila živnosť v januári 2012 a stále mi živnosť trvá?
ivka70
21.10.13,07:10
Zivnost to nijako neovplyvni, narok na dovolenku, ktory ti vznikol pocas MD, sa nestraca a prenasa sa, cerpat ho mozes po ukonceni RD.
Ak das vypoved tak ,ze vypovedna doba bude plynut po ukonceni RD, moze ti zamestnavatel na tento cas urcit cerpanie dovolenky.
Ak das vypoved tak, ze skoncis pred skoncenim RD, musi ti nevycerpanu cast dovolenky preplatit. Pri vypovedi danej zamestnancom vzdy plati vypovedna 2 mesacna doba. Dalsia moznost je ukoncit PP dohodou napr. ku koncu RD, aj vtedy mas narok na preplatenie dovolenky.