T.František
21.10.13,12:07
Dobrý deň prajem! Chcel by som sa opýtať, či máte skúsenosti ako postupovať, keď pri dobrovoľnej dražbe bytu neplatiča výška dlžoby presahuje sumu, za ktorú sa byt podarí predať? Z rozdielu čo má uhradiť SVB, čo správca ?...ako to je ?
Ďakujem za Vaše odpovede!
T.František
24.10.13,10:13
Dovoľujem si nesúhlasiť s tvojim názorom!
Správca NIE LEN SPRAVUJE...ale PREDOVŠETKÝM MUSÍ chrániť záujmy všetkých vlastníkov bytov, a z toho vyplýva, že má aj svoje povinnosti ! ...napr, sledovať disciplínu platenia povinných peňažných záležitostí. Teda , ak niekto nahromadí dlh takej výšky, že už táto výška presiahne aj predajnú cenu bytu, tak je na zamyslenie, že AKO SA TO MOHLO STAŤ ? Kde bol správca ?

K druhej veci: Ak sa v dobrovoľnej dražbe nepodarí predať byt za takú alebo vyššiu sumu, aká je výška dlžoby, tak vlastníci - alebo správca - naďalej môžu a budú žalovať dlžníka napr. na súde, aby rozdiel zaplatil.....taký je môj názor.
tictac7
25.10.13,06:01
...ako sa to mohlo stať? Prečo sa pýtaš mňa, treba chodiť na schôdze. Správca vás určite informuje aj o dlžníkoch.... Takže otázka znie, kde ste boli vy a nie kde bol správca.... taký je môj názor a viac sa k tomu vyjadrovať nemienim...
...a skús nekričať - t.,j. nepoužívať veľké písmená..
T.František
25.10.13,11:45
Nekričím .....ja takto ZVÝRAZŇUJEM veci, ktoré považujem za dôležité! Mal by si učiť svoje deti...a hlavne nepísať arogantne. Možno, že si myslíš, že vieš o niektorých veciach o niečo viac ako ostatní,...ale to je pekné len vtedy, keď dáš do toho trošičku SKROMNOSTI !
Blbé otázky totiž nie sú, LEN BLBÉ ODPOVEDE ! Myslím, že na základe toho vymysleli aj túto PORADU...

Ináč, v živote sa dejú veľmi zaujímavé veci,a nie len také, ktoré si môžeme nájsť v učebniciach alebo neskoršie v zákonoch .
Náš správca nezvoláva schôdzu podľa zákona a neinformoval nás ani o dlžobe susedov!...keď na to neprídeme sami, tak ani dodnes by sme neriešili túto situáciu....(Dozvedeli sme sa o tom len vtedy, keď nás správca požiadal, aby sme súhlasili s tým, aby časť peňazí z GO-fondu mohol použiť na zaplatenie služieb...no, vtedy to celé vyskočilo!!! )
Predstav si, že aj takto to môže byť....
mackoivan
26.10.13,17:02
Trochu zmätočne sa pýtaš. Ak ste SVB nemáte dom pod správou. Nemáte správcu domu. Máte samosprávu. Ak vám financie spravuje nejaká firma- správca ekonomických činnosti,( čiže profesionálny učtovník) Táto firma (správca financii) ručí za peniaze SVB v prípade, že poruší svoje povinnosti vyplyvajúce s mandátnej zmluvy, ktorú má vaše SVB s ňou podpísanú. Tiež ak jedná protizákonne pri správe vaších peňazí. Podľa všetkého to budete musieť zaplatiť sami, čiže všetci majitelia bytov vdome. Čo váš štatutár a rada SVB doteraz spali? Určite všetci vaši dodavatelia služieb svoje peniaze dostávali- vy ste platili aj za neplatiča- takže je to plač nad rozliatým mliekom
T.František
27.10.13,17:51
Áno, máš pravdu ! SVB som nemyslel v samosprávnej forme, ale ako spoločenstvo vlastníkov, ktoré spravuje správca, a ktorí vlastníci pristúpili ku zmluve o správe domu...
Neviem kam zmizli, prečo boli vymazané, príspevky predchádzajúceho múdreho, ale keby tu zostali, tak by si vedel aj Ty, o čo sa jedná .
Veľmi pekne Ti však ďakujem za odpoveď, a nabudúce sa pokúsim položiť otázku jasnejšie ! Dobrú noc !
S pozdravom T. František
sito
27.10.13,18:46
Základná vec. Dom je spoločný! V osobnom vlastníctve v dome je, sú len priestory na bývanie, byty, bytové jednotky.

Dom, vlastníci v ňom musia mať zo zákona správu domu, to znamená, že je zodpovedná osoba za stav domu a za zabezpečené služby pre dom, bez ktorých by to nebol obývateľný dom, ale ruina, skôr.

Okrem poplatku za správu domu sú vlastníci povinný uhrádzať predpísané mesačné platby úhrady za užívanie bytu. Sú dve základné položky, Fond opráv domu. A zálohy na služby, ktoré sa ročné zúčtujú voči uhradeným zálohám vlastníkov bytov.

Čo je to správa a na čo vlastne slúži?

2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

Ak si vlastník neplatí predpísanú mesačnú úhradu za užívanie bytu, tieto nedoplatky znášajú ostatní spoluvlastníci domu.

Ak máte SVB

(2) Spoločenstvo uzatvára zmluvy v rozsahu svojej činnosti podľa tohto zákona, najmä o dodávke plnení spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov, o poistení domu alebo o prenájme podľa odseku 1. Spoločenstvo rozhoduje o rozúčtovaní nákladov na správu domu a úhrad za plnenia na jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak to nevylučuje osobitný predpis 12aa). Pri rozúčtovaní je spoločenstvo povinné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome. Spoločenstvo môže vo vlastnom mene vymáhať plnenie povinností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome podľa tohto zákona.

Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

Ak má SVB uzavretú mandátnu zmluvu na výkon účtovníctva, zmluva ho, ich predsedu, rudu, zhromaždenie nezbavuje zodpovednosti za prípadné nedoplatka vlastníkov bytov.


Ak správcu

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,

c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,

e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)


Je na mieste otázka, čo robila osoba, ktorá vo vašom dome zabezpečovala správu domu? Keď hodnota dlhu je vyššia ako hodnota zadlženého bytu?

Ako sa stavali k tomu vlastníci, ako k osobným údajom?

Spoločné v dome, nie je osobné, či?

A asi áno, osobne sa to dotkne každého vlastníka bytu u vás v dome, rovnako, že?
T.František
28.10.13,07:17
Ďakujem! Tieto veci sú mi jasné. Pôvodná otázka je o tom, čie bremeno bude, kto má uhradiť, rozdiel medzi predajnou cenou a dlžobou? Uvediem radšej príklad:
- výška dlžoby dlžníka je 15000 EUR (služby, GO-fond, úroky...)
- byt sa podarí predať v dobrovoľnej dražbe za 12000 EUR
- sú aj iní veritelia, nie len vlastníci ostatných bytov, teda treba najprv uspokojiť tých, ktorí sú v poradí prví na liste vlastníctva, napr. mesto
- teda: 12000 - 4000 pre mesto = 8000 EUR
- Pre dražobnú spoločnosť 3000 EUR, teda: 8000-3000=5000EUR
- Keď 5000 EUR dostanú ostatní vlastníci, tak 15000-5000= 10000 EUR, je rozdiel z pohľadu ostatných vlastníkov medzi predajnou cenou a výškou dlhu! No a potom ako ďalej...??

Medzi tým som už dostal aj takú odpoveď, že správca domu po takejto "mínusovej" dobrovoľnej dražbe musí zostatok dlžoby vymáhať súdnou cestou......(o tom už ani nehovoriac, že má v tom prsty aj on, lebo v tomto prípade nesplnil svoje povinnosti, lebo "zareagoval" na vzniknutú situáciu veľmi neskoro!)

Rozumiem z toho, že nemôže sa stať, že uvedený rozdiel musia uhradiť ostatní vlastníci z vlastných prostriedkov...čiže zo spoločného účtu...

Čo Ty na to, milý SITO ?
sito
28.10.13,14:12
?uuurva, Fero! Malým, malým, si to, sito mal napísať!

K veci. Ak ti to je jasné, tak na čo sa vypytuješ, ale môžeš, na porade to nie je zakázané.

Najprv napíš ako to skutočne v dome máte s tou správou? A ako so zmluvou o správe domu?

Ak máte správcu, tak ten vám zodpovedá za to čo sa stalo. Vlastne nie, posledný prepadne peklu, vy vlastníci ste poslední, že?

Vieš, najprv sa vždy nažerú svine, a potom aj prasce, ak na nich ostane. To k tým 10 000 € akože zostatku dlhu, príkladu.

Vy ako vlastníci máte zmluvu so správcom. Správne píšeš, že nekonal, konal neskoro. Teda za škodu je zodpovedný on, správca, mal by tých 10 000 € on uhradiť na účet domu. A on by si ho mal vymáhať od toho, komu na splatenie dlžoby ani byt nestačil. Ak bol riadne pod cenu predaný.

Rozumieš ako chceš rozumieť, alebo všetci ostatní rozumiete. V podstate môžete mať na účte dostatok peňazí, musíte mať!

V účtovníctve vám ale zostane na službách istý nedoplatok za ten byt. Čo vám bráni povedať, že tých, takých 5 000 € z príkladu v účtovníctve anulujete, Teda za byt bude dlžoba nula. potom vám musí účtovníctvo sedieť na chlp so stavom peňazí na účte domu, že? Len tie sú, čo v banke máte. V účtovníctve môžu, no nemali by byť fixné!

Správcovi treba hľadieť na prsty! Že ste sa nepozerali?

Takú perličku zo schôdze u nás. Správca oznámil počet dlžníkov a sumu, ktorú spolu dlžia. Položil výpis na stôl s tým, že je možnosť každého vlastníka sa doňho nahliadnuť. Nikto sa nepozrel, nezáujem. Tak som potom ja sa nazrel a nahlas prečítal kto nám je dlžný a koľko. Na ďalší rok, už výpis koloval. Pre niektorých formálne, ale ak by to malo dopad, tak by bol neformálny, aj pre neho, že?

Ako u vás, jeden za všetkých a všetci za jedného. Ale, tak je to zo zákona v každom bytovom dome. Podstatné je, čo je v zmluve o správe domu. Jedno akej, či o SVB, alebo o správe so správcom domu, že?

sito nie je až taký milý, že?

Na vás.
T.František
28.10.13,17:46
Ale áno! Si milý SITO !!!
Ďakujem za Tvoje terajšie názory. Jasné mi boli Tvoje predchádzajúce poznámky a citácie zo zákona, ktorý ja tiež dosť často čítam. Vo svojej otázke som nenaznačil, že h....no viem z celej veci, ale poprosil som ostatných, že keď majú skúsenosť alebo skúsenosti, aby mi ich prezradili. Preto ešte raz ďakujem aj Tebe za všetko užitočné, čo si mi napísal, a keď Ťa to zaujíma , možno už zajtra Ti napíšem podrobnosti nášho prípadu.
Ešte raz ďakujem, a prajem dobrú noc všetkým diskutujúcim !
sito
28.10.13,18:31
Ferko, Ferko s malým, sito.

Nie vždy je dobré sa hrať na mŕtveho chrobáka.

Napíš ako ste dopadli.

Medvede idú síce spať, ale tvoja odpoveď, skúsenosť možno niektorých zobudí, alebo aspoň nabudí.

Zaujímať sa o svoje, nie len svoje, aj spoločné, čo je za dverami bytu v byte, a aj za dverami, smerom z bytu.
julysak
28.10.13,19:12
ťažko to cez súd vymôžeš
ale v zákone je, že správca musí postupovať s odbornou starostlivosťou = včetne právnej = NESMIE dopustiť, aby výška dlhu presiahla hodnotu bytu
vyviní sa iba vtedy , ak vám to na schôdzi objasnil a vy ste neodhlasovali dražbu bytu dlžníka
Ja mám priamo v zmluve poverenie a časové limity dlžoby, kedy čo som povinný robiť /
nad 12 mesiacov exekútor
T.František
09.11.13,10:50
Milý sito a julysak!
No, u nás je to tak, že:
Vlastník bytu spáchal trestný čin a išiel do basy. Do jeho bytu sa nasťahovala jeho dcéra s nejakými darmožráčmi.Vôbec neplatia ani služby ani GO-fond - asi elektrinu áno, lebo svetlo im ešte svieti - ...
Dozvedeli sme sa o tom len vtedy, keď dlžoba (služby+GO) už bola nad 9000 EUR, ostatné prirážky a zml. pokuty to ešte navýšia na viac , ako 14000 EUR !
Jedine, čo sa nám doteraz podarilo spraviť, je to, že sme im nechali zaplombovať teplú vodu...a odsúhlasili sme DD!
Ale oni, akoby nič, parazitujú na nás ďalej, teraz si užívajú už aj spoločné teplo, majú sa kam zašiť...a my, čo sa dá robiť?, čakáme už rok na dobrovoľnú dražbu !
Správca nechce zobrať na seba žiadnu zodpovednosť!...a nechcel ani predtým!!!....lebo minule zavolal zástupcov vlastníkov , aby odsúhlasili to, že nakoľko cena určená znalcom, je nižšia, ako spomínaný dlh, a preto, ak byt sa nepodarí predať za nejakú "dobrú sumu", z našej strany to aj tak bude OK !!,...len aby už väčší dlh nenahromadili...!
Čiže správca sa tvári byť nevinný, a namiesto zodpovedného prístupu k veciam a včasného konania, stále sa snaží vytvárať pre seba "alibi".....
Je mi jasné, že sme vinní aj my!...nemali by sme mať až takú dôveru voči správcovi...dobromyseľne sme urobili veľkú chybu!
Ale stalo sa , čo sa stalo, " príklad zo života" !
Preto som sa pýtal, čo som sa pýtal vyššie...Majte sa...! a ďakujem!
Mária27
09.11.13,19:01
Správcu vymente čím skôr, vymáhajte od neho škodu.
Mária27
09.11.13,19:02
Požiadajte súd o predbežné opatrenie zákaz vstupu do bytu (zabránenie ďalšej škode) a hneď aj žiadajte žalobou predaj bytu podľa § 11 bytového zákona.
sito
17.11.13,16:31
Ferko, nie je vám čo závidieť. Ale, snáď to čo si uviedol bude poučením pre ostatných spoluvlastníkov v ich domov.

Vidíš, čítaš? Nájde sa tu pár takých, ktorí tvrdia, že sú to osobne údaje. Sú, ale sú spracované na základe osobitného zákona 182/1993 ten, ukladá správcovi povinnosť predložiť vlastníkovi bytu všetky doklady týkajúce sa správy domu, ak si vlastník uplatní svoje právo, no nemusí si ho uplatniť u správcu.

Výsledok? Vidíš, cítiš. Tí tvrdí, nie.

Dajte na radu Márie. A byt, ak aj pod cenu ho predajte, ale pozor treba dať, komu, aby miesto kvapkania na vás, vás blato nezavalilo.