Jang111111
23.10.13,07:39
Dobrý deň,

chcem vás požiadať o radu. V piatok minulý týždeň nám menili vodomer na studenú vodu na päte nášho bloku. V našom bloku je 64 bytov a uvedený vodomer slúži na meranie odberu studenej vody pre uvedené byty. Na menenom (ten ktorý tam bol - starší) vodomere bola hodnota 25 tis. m3 a na vodomere ktorý dodala vodáreňská spločnosť bola hodnota 15 tis m3. Požiadal som majlom o výmenu tohto vodomeru za nový, ale toto mi bolo zamietnuté s odôvodnením, že vodomer je po ciachovaní a teda nezávadný. Požiadal som o protokol z ciachovania, aj toto mi odopreli s tým, že vodomer je zaplombovaný a je tam aj rok plomby. S týmto som nesúhlasil, zaplombovaný vodomer nie je pre mňa záruka, že vodomer je ociachovaný a nezávadný.

Ako mám postupovať tak aby mi zaslali povrdenie o ciachovaní vodomera a tým sa preukázalo, že vodomer je bez závad?

Za odpoveď vopred ďakujem.
misoft
23.10.13,15:34
Vodomer (fakturačný) je majetkom vodárni/správcu/firmy, ktorá dodáva vodu - tam asi nič nenarobíš. Ale pri vyúčtovaní môžeš v rámci reklamácie namietať, že vodárne/správca/firma nepreukázala dostatočne nezávadnosť vodomeru/jeho ciachovací certifikát a máš oprávnené podozrenie, že vodomer s ich vedomím zle odčítava. A žiadaj predloženie protokolu o ciachovaní.
sito
23.10.13,21:14
442/2002

Určenie množstva vody dodanej verejným vodovodom a odpadovej vody odvedenej verejnou kanalizáciou

§ 29

(1) Meranie množstva vody dodanej verejným vodovodom zabezpečuje vlastník verejného vodovodu svojím meradlom. Ak nie je množstvo vody merané, stanoví sa množstvo dodanej vody smernými číslami spotreby vody. Takto zistené množstvo dodanej vody je podkladom na vyúčtovanie vodného.

(8) Opravy a údržbu meradla je povinný vykonávať vlastník meradla na vlastné náklady.

§ 30

(1) Ak má odberateľ pochybnosti o správnosti údajov meradla alebo zistí poruchu na meradle, má právo požiadať vlastníka verejného vodovodu o jeho preskúšanie. Vlastník verejného vodovodu je povinný do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti zabezpečiť preskúšanie meradla podľa osobitného predpisu.18) Výsledok preskúšania vlastník verejného vodovodu neodkladne písomne oznámi odberateľovi.

(2) Ak sa pri skúške meradla vyžiadanej odberateľom zistí, že

a) meradlo je nefunkčné z dôvodu, že nespĺňa požiadavky stanovené osobitným predpisom18) alebo že jeho údaje sa odchyľujú od skutočnosti viac, ako pripúšťa osobitný predpis,19) uhradí ten, komu bola odchýlka podľa odseku 4 na prospech, druhej strane finan čný rozdiel, a to odo dňa posledného odpočtu meradla uskutočneného pred podaním žiadosti; v tomto prípade náklady na preskú šanie a výmenu alebo opravu meradla hradí vlastník verejného vodovodu,

b) meradlo spĺňa požiadavky stanovené osobitnými predpismi18) alebo jeho údaje sa neodchyľujú od skutočnosti viac, ako pripúšťa osobitný predpis,19) uhradí náklady spojené s preskúšaním meradla odberateľ.

(3) Ak bola nefunkčnosť alebo poškodenie meradla spôsobená nedostatočnou ochranou meradla odberateľom alebo zásahom odberateľa, ktorý spôsobil poškodenie meradla, náhradu škody a náklady spojené s výmenou alebo opravou meradla hradí odberateľ.

(4) Žiadosť o preskúšanie meradla nezbavuje odberateľa povinnosti zaplatiť v určenej lehote vodné. Ak nemožno presne zistiť množstvo odberu vody za čas poruchy meradla, vypočíta sa množstvo odberu vody za príslušné obdobie alebo jeho časť podľa odberu vody v porovnateľnom období minulého roku. Ak ide o nový odber alebo zmenu v odberových pomeroch, podľa množstva dodávanej vody v nasledujúcom porovnateľnom období, prípadne iným spôsobom dohodnutým s odberateľom.

Správcovia v bytových domoch sa na rozvode domu s tým neserú, jednoducho vždy kúpia nové na spoločný rozvod v bytoch a dajú to zaplatiť vlastníkom faktúrou, že vraj je ich. Nie je! Presne tak ako na verejnom vodovode je vodomer súčasťou verejného vodovodu. Takže, aj vodomery v byte sú súčasťou spoločného rozvodu.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

Spoločne všetci naraz zisťujú podiel každého bytu na úhrade spoločných nákladov za vodu, ktoré sa po skončení roka rozpočítavajú podľa nameraných hodnôt na jednotlivé byty, že?

Hradia sa zo spoločného fondu opráv, podľa 182/1993, § 10, odsek 3

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.

Vodárne nemajú toľko peňazí, aby vždy kupovali nové, dajú preciachovať, overiť. Skúška prebehne po určité číslo a to číslo je ako nový počiatočný stav. Skúšobňa dá k tomu osvedčenie, odberateľ vody má právo vidieť to osvedčenie, vodárne by mu ho mali predložiť.

Ak nie, môže si odberateľ vody uplatniť svoje právo, ale aj s prípadnými dôsledkami, ak bude vodomer uznaný ako funkčný, bezchybný do uplynutia doby do šesť rokov, kedy ho bude treba znovu overiť.
Jang111111
25.10.13,07:53
Ďakujem za príspevky!
Sito, prepáč ale zarazila ma Tvoj výrok, ŽE VODÁRNE NEMAJÚ TOĽKO PEŇAZÍ!!!! To si nemyslel vážne, alebo si jedným z vlastníkov, ktorému neustále chýbajú finančné prostriedky??? Niektorý dodávatelia a nemyslím tým len dodávateľov vody, len preblombujú meracie zariadenie a atest je hotový, ja si platím za dodávky tepla, elektriky atď. a je v mojom záujme aby meracie zariadenie bolo bez závad, preto, že potom je veľmi komplikované, dokazovať dodávateľovi, že urobil chybu.
sito
25.10.13,13:23
Ďakujem za príspevky!
Sito, prepáč

Ale čo, nie je čo!

ale zarazila ma Tvoj výrok,

Aj odpoveď, aj výrok, že?

ŽE VODÁRNE NEMAJÚ TOĽKO PEŇAZÍ!!!! To si nemyslel vážne,

Smrteľne vážne, sito ani inak nemyslí.

alebo si jedným z vlastníkov, ktorému neustále chýbajú finančné prostriedky???

No vieš s peniazmi je to všeliaké? Komu nechýbajú, ma ich od tých, čo im musia chýbať.

Niektorý dodávatelia a nemyslím tým len dodávateľov vody, len preblombujú meracie zariadenie a atest je hotový

Neser si do huby!

Na menenom (ten ktorý tam bol - starší) vodomere bola hodnota 25 tis. m3 a na vodomere ktorý dodala vodáreňská spločnosť bola hodnota 15 tis m3.

To chceš povedať, že sú to takí kúzelníci, že vymenením plomby stočili vodomer o 10 000 m3? Ak áno, tak je to trestný čin, podvod, pre vodu za vodu, ale nie pod vodu.

, ja si platím za dodávky tepla, elektriky atď.

Trepeš, trepeš, hovno tomu rozumieš! Pri tej elektrine ti dám za pravdu, aj pri plyne, ak ho máte. Ale, teplo, teplu vodu, a vodu, pitnú, tú si neplatíš! Niekto iný za teba platí, že?

a je v mojom záujme aby meracie zariadenie bolo bez závad,

Už som ti napísal, že môže byť v tvojom záujme, aby bolo bez závad, ale nemôžeš vlastníkovi vodomeru príkázať, aby ti dal, vám nový vodomer, vždy do domu na pätu. To skôr tú guľu, k päte by ti mali dať.

preto, že potom je veľmi komplikované, dokazovať dodávateľovi, že urobil chybu.

Že byyyy?

§ 15. Povinnosti vlastníka verejného vodovodu.

(7) Vlastník verejného vodovodu je ďalej povinný

b) uzatvoriť písomnú zmluvu o dodávke vody so žiadateľom o pripojenie na verejný vodovod; záväzky vzniknuté z tejto zmluvy prechádzajú na právneho nástupcu vlastníka verejného vodovodu a sú záväzné aj pre prevádzkovateľa verejného vodovodu a pre jeho právneho nástupcu,

Pod písmenom be sú dohodnuté podrobnosti o odbere vedy, aj výmene vodomeru. Nie vždy musí byť vadný vodomer! Človek, jeho názor, tiež ..., že?



A ako to máte v tom dome, kto je vlastníkom vodomerov na spoločnom zariadení, rozvode vody v dome, či tiež pochybuješ, že si ich vlastníci len preplombovali, a idú ďalej?
Julian
25.10.13,19:39
Vodomer je určené meradlo a teda overuje sa. Pri overení Štátne metrologické stredisko (ŠMS) vydá overovací protokol, v ktorom sú identifikačné údaje meradlá, výsledok overenia "vyhovel" a meradlo zabezpečí overovacou značkou (plomba, nálepka). Overovacia značka obsahuje zank ŠMS slovenský znak alebo M a rok overenia.
Meradlo montuje oprávnená organizácia (môže to byť aj dodávateľ), ktorá zabezpečí meradlo montážnou značkou- plombou.
Ak je na vašom meradle takýto stav, potom je všetko v poriadku a Tebe by to malo stačiť.
Ak takýto stav nie je obráť sa na SMI (slov. metr. inšpektorát).
misoft
26.10.13,09:57
Vodomer je určené meradlo a teda overuje sa. Pri overení Štátne metrologické stredisko (ŠMS) vydá overovací protokol, v ktorom sú identifikačné údaje meradlá, výsledok overenia "vyhovel" a meradlo zabezpečí overovacou značkou (plomba, nálepka). Overovacia značka obsahuje zank ŠMS slovenský znak alebo M a rok overenia.
Meradlo montuje oprávnená organizácia (môže to byť aj dodávateľ), ktorá zabezpečí meradlo montážnou značkou- plombou.
Ak je na vašom meradle takýto stav, potom je všetko v poriadku a Tebe by to malo stačiť.
Ak takýto stav nie je obráť sa na SMI (slov. metr. inšpektorát).
...a zároveň pri výmene by sa v montážnom protokole mala uvádzať i počiatočná hodnota vodomeru - teda by malo byť zaznačené - počiatočný stav 15000 m3. Bez zaznačenia počiatočného stavu (ak by tam neboli nuly) - to by sa mohlo z ich strany považovať ako neoprávnený zisk pri vyúčtovaní.
Julian
27.10.13,19:49
Vodomer je určené meradlo a teda overuje sa. Pri overení Štátne metrologické stredisko (ŠMS) vydá overovací protokol, v ktorom sú identifikačné údaje meradlá, výsledok overenia "vyhovel" a meradlo zabezpečí overovacou značkou (plomba, nálepka). Overovacia značka obsahuje zank ŠMS slovenský znak alebo M a rok overenia.
Meradlo montuje oprávnená organizácia (môže to byť aj dodávateľ), ktorá zabezpečí meradlo montážnou značkou- plombou.
Ak je na vašom meradle takýto stav, potom je všetko v poriadku a Tebe by to malo stačiť.
Ak takýto stav nie je obráť sa na SMI (slov. metr. inšpektorát).
...a zároveň pri výmene by sa v montážnom protokole mala uvádzať i počiatočná hodnota vodomeru - teda by malo byť zaznačené - počiatočný stav 15000 m3. Bez zaznačenia počiatočného stavu (ak by tam neboli nuly) - to by sa mohlo z ich strany považovať ako neoprávnený zisk pri vyúčtovaní.

Ak sme pri monážnom protokole, tak by mal byť stav nielen nového, ale aj starého vodomera, dátum, výr. číslo, meno montážnika, jeho podpis a aj podpis odberateľa (zástupcu).
Jang111111
10.11.13,15:45
SITO

Ja sa tu snažím komunikovať slušne, ak to nedokážeš neodpovedaj!!!
sito
10.11.13,16:00
SITO

Ja sa tu snažím komunikovať slušne, ak to nedokážeš neodpovedaj!!!

"S týmto som nesúhlasil, zaplombovaný vodomer nie je pre mňa záruka, že vodomer je ociachovaný a nezávadný."

A ty si správca domu? Nezávadný, ociachovaný?
Jang111111
10.11.13,17:30
Mýliš si osoby s vecami.
sito
10.11.13,17:56
Mýliš si osoby s vecami.

Ja teda neviem?

Ešte raz :

§ 15. Povinnosti vlastníka verejného vodovodu.

(7) Vlastník verejného vodovodu je ďalej povinný

b) uzatvoriť písomnú zmluvu o dodávke vody so žiadateľom o pripojenie na verejný vodovod; záväzky vzniknuté z tejto zmluvy prechádzajú na právneho nástupcu vlastníka verejného vodovodu a sú záväzné aj pre prevádzkovateľa verejného vodovodu a pre jeho právneho nástupcu.

Takto by si si tu zmluvu predstavoval. Môžeš brať vodu, ak mi za ňu zaplatíš. Ak nie, voda nebude!!!

Žiadateľom, odberateľom sú spoluvlastníci bytového domu. V ich mene koná s vlastníkom vodovodu, verejného správca bytového domu, prípadne štatutár SVB.

Asi si vadný a neociachovaný, keď ti nemusia, nechcú predložiť to, čo v zmluve o dodávke vody musí byť. :);)
Jang111111
11.11.13,06:18
Máš problém so slušným vyjadrovaním. Zrejme nedostatok lásky keď si bol ešte dieťa, vlastne Ty ešte si, podľa toho ako sa vyjadruješ. A čo ťa tak vytáča vodička, sprivatizoval si nejakú vodičku a teraz ju za drahé peniaze predávaš a ešte ťa aj irituje keď sa niekto ozve, že mu ešte účtuješ naviac vodu? Neboj príde čas keď zase vodička bude patriť ľudom nie špekulantom :-)))))
Andy Kralik
11.11.13,06:28
Ak si myslíš že sa vodárne dopúšťajú podvodu, podaj trestné oznámenie.
Jang111111
11.11.13,06:49
Nie, o tom zatiaľ nie som presvedčený, len sa mi nepáči keď požiadam o certifikačnú správu tak mi ju odmietnu poslať.
buchač
11.11.13,07:05
Nie, o tom zatiaľ nie som presvedčený, len sa mi nepáči keď požiadam o certifikačnú správu tak mi ju odmietnu poslať.
Záleží od toho , akou formou žiadaš .
Záleží aj od toho , z akého titulu a postavenia žiadaš .

Ako obyčajnému smrteľníkovi asi nevyhovejú , ak by si bol zástupca baráku , tak operuješ týmto .
Samozrejme , že aj nejaký dôvod by si mal uviesť .
Ide o to , že takéto informácie nie sú z tej oblasti verejného záujmu ...
sito
11.11.13,14:25
Máš problém so slušným vyjadrovaním. Zrejme nedostatok lásky keď si bol ešte dieťa, vlastne Ty ešte si, podľa toho ako sa vyjadruješ. A čo ťa tak vytáča vodička, sprivatizoval si nejakú vodičku a teraz ju za drahé peniaze predávaš a ešte ťa aj irituje keď sa niekto ozve, že mu ešte účtuješ naviac vodu? Neboj príde čas keď zase vodička bude patriť ľudom nie špekulantom :-)))))


Ty úžasná jednička. Nie, nemám. Veď som ti slušne, ešte som ti to podložil zákonmi. Kto je vlastník vody a meracieho, fakturačného zariadenia a pokiaľ. Čo je spoločné zariadenie domu, čím končí a kde začína rozvod vlastníka bytu. A že dom má zmluvu s dodávateľom vody. Spoluvlastníci majú zmluvu o výkone správy a v nej ako si rozpočítajú spoločné náklady na jednotlivé byty a na základe čoho? Ale to je asi na teba moc.

Pokiaľ si to nedokázal pochopiť a zarýpal si, ozvena sa ti vrátila.

Detstvo bolo, normál, už sa nevráti.

Vyjadrujem sa tak ako sa vyjadrujem, ak nemôžeš pochopiť, nemusíš čítať, zaťažovať sa.

Nie nesprivatizoval som, vodu.

Nikdy, ani tá v lese, tomu komu patrí les.

A takto to je v dome, teda malo by byť v každom.