ibo81
23.10.13,09:25
Ahojte,
potrebujem povymienat par kusov vypinacov ale nerozumiem oznaceniu svoriek. Vie mi niekto s isotou povedat ako zapojit spinaci vodic (cierny) pri vypibaci c. 1 a ako zapojit cierne vodice pri vypinaci c.6? Co znamena prosim BMD? Posielam prilohy
Dakujem vopred
Rudolf Kubík
23.10.13,08:25
Tak na toto sa odpovedá dosť ťažko. Viem Ti to zapojiť, ale popísať ti schodišťový vypínač, to musím vidieť. Urobíš blbosť a stane sa nešťastie. Ja som z BB, ak si niekde poblíž nie je problém ... Jednotkový vypínač, tam naozaj nemáš čo pokaziť, dva dróty dva otvory ... šesťkový ... tam kde je tá jedna šípka je prívod od žiarovky a zdroja, tam kde sú po dve zapojíš prepojenie na ďalší vypínač, je jedno v akom poradí.
Ale ak nevieš takéto banálne veci, radšej to nerob, už len na výmenu žiarovky treba elektrotechnickú spôsobilosť :p
Excise Duty
23.10.13,08:27
misoft
23.10.13,16:22
Legrand č.1 schéma:
http://www.tomshardware.sk/p/7591/vypinac-legrand-cariva-c1-biely
Svorka L - prívod (čierny) - svorka šípka dole bude prívod žiarovke.
Legrand č.6 schéma:
http://www.tomshardware.sk/p/7593/vypinac-legrand-cariva-c6-biely
Prívod do spodnej svorky - prepojenie s druhým schodiskovým horné svorky.

Nehľaď na označenie (typové) vypínača - pozri schému a označenie svoriek.
ibo81
24.10.13,13:45
Vdaka, a zo 6-koveho k ziarovke ako? To BMD nebudu nahodou svorky na prepojenie nulaka (modreho), aby nebolo nutne ho prepajat v krabici (wago)svorkou?
misoft
24.10.13,16:57
Ak sa pozrieš na zapojenie - z krabice ide fáza do prívodu (šípka dnu) - dva vodiče (šípky von) idú na druhý vypínač č.6 (opäť na šípky von) a (šípka dnu) potom to pokračuje k žiarovke.
Princíp je v tom, že sa prerušuje živý vodič (fáza) - práve prepínaním tých dvoch krížových (schodiskových) vypínačov č.6 a len z jedného z nich (toho pri svetle) to pokračuje na svetelný zdroj.
V princípe potom odchádza vodič od žiarovku do "nuláka" v krabici - žiadne prepájanie nulákov!
Medzi dvoma schodiskovými vypínačmi je vedený len dvojžilový kábel!
To BDM1; BDM6 - to je predsa označenie vypínača č.1, č.6
ibo81
25.10.13,05:44
Asi sa nerozumieme - ja musim vo vypinacovych krabiciach prepajat nulak (a aj ochranny), lebo inak ako cez trubky a krabice (vypinacove) ten nulak, resp. ochranny, k svetlu neviem dostat - nulak aj ochranny mam privedeny do vypinacovej krabice spolu s fazou a tam ich predsa musim prepojit a zase priviset k svetlu, nie? N aj PE idu teda v tej istej trubke ako faza....
Napr. na tejto scheme je N privedene "od niekadial" k svetlu:
http://www.vypinac.sk/userfiles/image/pytate%20sa/spinac_6.png scheme
ale ked nemas inu moznost, musis N priviest do krabice a odtial do svetla (cize prepojit v krabici)...

Co sa tyka tych svoriek - mne su v principe jasne tie svorky nad L a sipkami, ale neviem na co su tie svorky nad BMD a pod sybolom svetla (vyzera to ako klucik).
Dakujem za reakcie!
command
26.10.13,18:24
Ved už pisali že to BMD 1 a 6 mas označenie vipinaca a ten klucik si si isty ze ta je tiez svorka? Lebo tam byva iba dierka ale bez svorky. A ANo k svetlu musis doviez N a PE a kludne to mozes aj tak ako to mas. Misoft asi myslel ze do vypinaca schec zapojit nulak nulaky len spojkou prepoj teda tak ze nulak co ti prichadza do krabicky prepojis s nulakom co ti ide do lampy tak isto aj ochrany vodic.
ibo81
28.10.13,09:17
aha, tak musim sa ospravedlnit - nad BMD 1 nie su svorky, ale na 6-kovom vypinaci - nad oznacenim BMD 6 su svorky... vidno to aj z toho 2. obrazka. tym padom ostava otazka na co su tieto svorky :)
misoft
28.10.13,12:33
Chlape! Veď si pozri SCHÉMU! BDM6 je označenie vypínača. To nemá so svorkami NIČ spoločné! Ak sa pozrieš na vypínač, vidíš dole šípku DO vypínača = prívod (fáza) - hore sú DVE svorky (písal som, že potrebuješ dvojžilový kábel) a tie dve svorky prepojíš s DVOMA svorkami na druhom BDM6 vypínači (a stále je to fáza!). A z druhého vypínača DBM6 vyvedieš (označená svorka dole -šípka do vypínača) na svetlo! A zo svetla na NULÁK! Čo splietaš o prepojovaní nulákov vo vypínači.
Zapoj to takto -
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=131119&stc=1&d=1382964567

(Štvorec = rozvodná krabica. čierna = L = fáza, modrá = N = nulák)
ibo81
29.10.13,10:04
Misoft, to mi je jasne, ale TY TAM NEVIDIS TIE SVORKY NAD "BMD 6" na 6-KOVOM VYPINACI (BMD 6 a sipka hore)? To sa pytam, ze co je....
command
29.10.13,20:03
Na BMD6 vypinaci maju byt 3 svorky dve sluzia na prepojenie s druhym vypinacom(tie co su hore vedla seba) tiez BMD 6 a ta tretia je bud privod fazy alebo vyvod na svetlo. To znamena ze do prveho bmd 6 napojis fazu dole a horne dva kable prepojis s dalsim BMD6 vypinacom tiez horne dve svorky a dolna svorka ide do svetla a zo svetla ti ide nulak.
command
29.10.13,20:06
misoft ty zas nechapes ze on nemal inaksiu moznost ako v krabicke z jedneho vypinaca priviest kable do svetla a tam je to spajanie nulakov. ked do krabice privedies kabel a tam ho ukoncis a od tial tahas dalsi kabel do svetla tak musis medzi sebou tie kable prepojit a to je to jeho spajanie nulakov. on si myslel ze to zapoji ako klasicke vypinace c.1. Neviem ci si je ibo81 vedomi aky je rozdiel medzi vypinacom c.6 a č.1
ibo81
30.10.13,12:10
command, vdaka, jasne vysvetlene a pre mna na 100% zrozumitelne :) mozme moj dotaz povazovat za uzavrety. na margo tej poslednej pochybnosti: samozrejme , ze viem aky je rozdiel, ale nevedel som sa zorientovat v tych svorkach, teda nevedel som ktore 2 (resp 4) svorky mam medzi dvomi 6-kovymi vypinacmi prepojit
erička1984
31.08.15,18:45
Ahojte!
Mám podobný problém... Ako zapojiť vypínač Legrand Carriva č.1?
misoft
31.08.15,20:40
Klasický jednopólový..... tu si sa už pýtala http://www.porada.sk/t271107-ahojte-mam-podobny-problem-ako-zapojit-vypinac-legrand-carriva-c-1-a.html
A dodržuj Etiketu Porady:
http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
"Zadávanie otázok"
"Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát."
felix1
01.09.15,11:23
Pred 30timi rokmi som mal velmi sikovneho kolegu. Ako elektronik opravil vsetko. Dospel k nazoru ze opravit plynovy kotol je smiesny problem oproti problematike v jeho odbornosti. Omyl, otravil plynom celu rodinu. Len somar sa uci na vlastnych omyloch, resp. dnes som zvladol vypinac, zajtra zvladnem minimalne zasuvky... Nezabudni si po realizacii premerat ci nemas fazu na kovovej konstrukci lustra ( ak mas aspon vadasku).