mandyla
02.11.13,23:21
Dnes som vykopala 1, možno 2-ročné stromčeky - koreňové odkopky višní do ktorých by som chcela na jar naštepiť konáriky čerešne. Nikdy som to nerobila ale chcem to skúsiť. Ako mám postupovať? Mám tie stromčeky zasadiť ako do škôlky, hustejšie vedľa seba a čakať že na jar vyrašia? Nazbieram konáriky na štepenie, ako ich mám uskladniť- dať do piesku alebo som počula že do chladničky(zabaliť do papiera)? Ak stromčeky vyrašia, znamená to že sa prijali a môžem do nich naštepiť už na jar alebo je treba počkať kým trochu podrastú, 1-2 roky? Stromčeky sú rôzne hrubé- od 0,8 cm do 1,5 cm. Mám ich veľa, nebude ich škoda aj keď ich pokazím ale aspoň jeden by sa mal podariť lebo čerešňu musíme vyrúbať, vlastne chcem tú odrodu zachrániť. Teším sa na Vaše rady a vopred veľmi ´dakujem.
marjankaj
02.11.13,22:32
pablito74
02.11.13,22:35
Na zaciatok len upozornim, ze visne rastu slabsie ako ceresne, preto sa prejavi brzdiaci efekt aj na vasich stromcekoch.
Ja najradsej vrublujem ceresne klasicky kopulaciou (na spojku), pripadne anglickou kopulaciu, klasicky jednorocny vrubel sa vrubluje do jednorocneho vyhonu. Idealne je ak je podnoz dobre zakorenena, takze vo vasom pripade by som to robil tak, ze odkopky by som presadil az rok na to, co by som ich vrubloval na mieste.
Samozrejme je vela inych spôsobov ako sa to da spravit.
Vruble sa odoberaju v decembri (da sa aj zo stromu na strom), vrublujem zaciatkom marca. Pre zaciatok by bolo najlepsie keby vam to niekto nazorne ukazal, pripadne mozte trenovat aj na vrbovych konarikoch. Dalsia moznost je ockovat, napr. forketovym spôsobom. na youtube sa da najst vela videi s touto tematikou, klucove slova su grafting, budding a pod.
pmajap
03.11.13,09:09
Neočkujú sa višne a čerešne v auguste na slepé očko ?
pablito74
03.11.13,10:59
Ake je to slepe ocko neviem, ja poznam ockovanie na bdiace a spiace. Na spiace sa da ockovat napr. v auguste (metody su viacej, niektore potrebuju miazgu, niektore nie). No forketovym spôsobom sa da aj v jari, a vlastne ockovat sa da skoro pocas celeho roka ...
pmajap
03.11.13,11:26
je to spiace, po mojom slepé, lebo nič ešte nevidím:) Túto na jar sa mi nič nechytilo, pravda je, že všetko rýchlo vyrašilo.A skúšala som nové štepárske nožnice :)
wabi
04.11.13,05:00
Je to super. Pablito to zas vystihol.
Ale s tým slepým očkom to bolo fakt dobé...
Dlho som sa tak nezasmial...
Techniku slepého očka s štepárskymi nožnicami asi nemožno doporučiť, ale je spústa iných, ktoré fungujú...
Klúčové je mať nenarašené dobre uchované vrúble, ak sa to nepodarí hneď zjari ani by som sa nedivil, keď to bude bojovať po presadení medzi životom a smrťou, tak to vidím skôr na to očkovanie v auguste...
Nezabúdajte hlavne, že spiace očko síce nežmurká ale nie je slepé... :-)
pmajap
07.11.13,09:42
wabi som rada, že som ťa pobavila, ale tie nožnice sú na dve veci ... ale vyskúšala som, takže forketovým spôsobom môžem aj na jar a vrúbľovaním, myslím len u višne
pmajap
07.11.13,11:56
pablito to napísal, tak beriem späť,mojimi nožnicami sa nedá očkovať, prenášala som vrúble zo stromu na strom, nerobili čistý rez, možno je to lepšie na vrúbľoch odobratých v zime