comodo
03.11.13,15:04
Sice nerad , ale zlikvidoval som jablon , kedze zacali chorlaviet konare. Mali hnedu farbu a vysychali.
Hlavny konar nahor vyzeral este zdravy ale vsetko drevo v reze vyzeralo tak ako rez kmenom – pozri fotku. Drevo v reze je vlhke , teda ziadna suchota a tvrde ako buk. Je to bezny rez jablonovym drevom , alebo to hnede je chorobny stav ?
wabi
04.11.13,03:47
Nepripadá ti to trocha drastický spôsob liečby či dokonca len zisťovania choroby?
Niektorý ľudia asi nepoznajú ľudové príslovia.
Napríklad 2x meraj a raz rež.. Nič ti to nehovorí?
Tej jabloni možno nič nebolo a teraz to ako zlepíš?
Či potreboval si odskúšať pílu?
Možno len stačilo zmladiť.
Nič chorobného tam nevidím.
Koľko mal ten strom rokov? Treba si vážiť starých stromov.
Koľko rokov potrvá pokiaľ dopestuješ takúto jabloň? Dožiješ sa toho vôbec?
To je ako keby si dostal chrípku a doktor by ti odťal hlavu a potom sa radil s kolegami, či mozog nebol chorý keď cez nos tiekli sople...
Vraví sa aj že komu neni rady, tomu neni pomoci.
U teba je to ale úplne naopak: Komu neni pomoci tomu je radiť zbytočné. Je po funuse?
kozlíček
05.11.13,15:00
Tiež som odpílil takúto jabloň,ale som ju musel pre iné zásahy v záhrade /kopal som kanalizáciu a iná možnosť nebola/.Drevo na reze bolo presne takéto,ale jabloni nebolo nič,ovocie bolo zdravé,listy tiež.Mám zato,že Wabi napísal asi pravdu!Len pre boha,ak ti zošedivie brada,neodrež si hlavu!
korela
06.11.13,12:40
Pred dôležitým rozhodnutím čo so stromom, si treba vždy privolať odborníka na posúdenie. Staré ovocné stromy sú veľmi vážené aj kvôli tomu, že sú to niekedy vzácne pôvodné odrody.
blcha
06.11.13,13:19
Áno, je zdravé drevo. Rez jabloňou je presne takýto.
Drevo je vlhké a veľmi tvrdé.
To vysvetľuje, prečo je menej úrazov z pádu z jablone ako napríklad z čerešne :-)
comodo
11.11.13,11:35
Bola to odroda spartan , tie jablka som takmer nejedol , nechutili mi , ale strom som vyuzival ako chladok na dvore , napr. i pre auto , i ked bolo potom casto okakane. Rez je asi vo vyske 2 metre od zeme , tesne nad miestom , kde bol strom kedysi stepeny. Ak to necham do jari a zrezem to nizsie , nedala by sa tam zastepit nova odroda ?
comodo
11.11.13,11:37
to sa uz stalo. Teda s tou bradou. Uz som flakaty ako dunco :-)