Iva001
21.03.06,16:34
Dnes ma oslovil jeden živnostník, či mu neviem poradiť. V r. 2001 kúpil kostru nejakého stroja za cca 125 tis. Sk, na ktorej priebežne pracuje. Nikde to neevidoval, ani na zásobách a ani v nedokončenej výrobe. V roku 2006 chce dokončiť ten stroj a predať ho za cca 1,25 milióna Sk. A tu je problém. Nevie, ako zoficiálniť nákup tej kostry stroja. V predchádzajúcich rokoch si uplatňoval paušálne výdavky. Viete mi niekto poradiť ako na to? Ďakujem
Zita5
21.03.06,16:26
Dnes ma oslovil jeden živnostník, či mu neviem poradiť. V r. 2001 kúpil kostru nejakého stroja za cca 125 tis. Sk, na ktorej priebežne pracuje. Nikde to neevidoval, ani na zásobách a ani v nedokončenej výrobe. V roku 2006 chce dokončiť ten stroj a predať ho za cca 1,25 milióna Sk. A tu je problém. Nevie, ako zoficiálniť nákup tej kostry stroja. V predchádzajúcich rokoch si uplatňoval paušálne výdavky. Viete mi niekto poradiť ako na to? Ďakujem


Podľa mňa už si dodatočne nemôže uplatňovať žiadne výdavky , jedine , že v roku 2006 by prešiel na preukázateľné výdavky a prípadný nákup na repasáciu stroja uplatnil vo výdavkoch . Príjem za predaj stroja ako živnostník , musí zdaniť .
Iva001
21.03.06,16:34
ďakujem, tiež som myslela, že to takto nejako bude...a čo rok 2005, keď určite nakupoval nejaké súčiastky a diely na ten stroj...bude si to môcť uplatniť vo VOZD?..
Zita5
21.03.06,17:02
Pokiaľ uplatňoval výdavky percentom , tak bol povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede , zásobách a pohľadávkach .To znamená , že ten stroj by ale mal mať v evidencii zásob.

V ktorom roku sa to zakúpenie zrealizovalo , existuje od toho doklad .
blcha
21.03.06,17:02
Nuž - keď si uplatňuje paušálny výdavky - čo s ním? Asi by bolo dobre prepočítač, či sa mu za rok 2005 predsa len neoplatí viesť účtovníctvo. Ak by aj vyrobil stratu, tú by si v roku 2006 započítal so ziskom z predaja stroja.
Pozor! Pri zmene metódy účtovania - prechode z evidencie na účtovníctvo - treba dať na poriadok predchádzajúci rok (2004) a podať dodatočné daňové priznanie.