PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Jednoduché účtovníctvo občianskeho združeniaMonika68
21.03.06, 15:56
Prosím o radu.
Známy ma požiadal o pomoc pri vedení jednoduchého účtovníctva pre občianske združenie. Potrebovala by som poradiť, v čom sa odlišuje od jednoduchého účtovníctva pre SZČO a hlavne, kde by som našla nejaké materiály ohľadom účtovania. Peňažný denník je odlišný, alebo sa používa taký istý ako pre SZČO? Dnes som presurfovala celý internet a všade píšu iba o podvojnom účtovníctve. Ďakujem vopred všetkým, čo mi poskytnú nejakú radu.

janka303
22.03.06, 08:39
Odporučila by som dať si vyhľadať cez poradu: občianske združenie. Je tu toho dosť. V JÚ viesť hlavne peňažný denník, pokl. knihu, knihu záväzkov a pohľadávok, keď máte zamestnancov tak aj mzdové papiere....
J.

Monika68
22.03.06, 17:20
Dala som si vyhľadať aj na porade, ale píšu iba o podvojnom účtovníctve. Peňažný denník sa vedie ako u SZČO, alebo je nejaký špeciálny???
Našla som aj výkazy pre neziskové účtovné jednotky ale neviem, k akému typu daňového priznania sa prikladajú. Vie mi niekto poradit viac???

Zyka
22.03.06, 20:34
caf,tie vykazy prikladas k dan.priznaniu pre PO, ale dalej ti moc neporadim,tiez som bezradna ohladom dan.priznania,
ohladom toho pen.dennika-nijak specialny,akurat rozclenujes prijmy na zdanovane a oslobodene od dane-zjednodusene povedane

alena
23.03.06, 06:53
občianske združenie môže viesť JU len vtedy ak nepodniká a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 mil. Sk. Pre vedenie JU v organizáciach, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania platí Opatrenie MF č. 22 602/2002-92 zo 16.12.2002

bendži
23.03.06, 07:04
Dala som si vyhľadať aj na porade, ale píšu iba o podvojnom účtovníctve. Peňažný denník sa vedie ako u SZČO, alebo je nejaký špeciálny???
Našla som aj výkazy pre neziskové účtovné jednotky ale neviem, k akému typu daňového priznania sa prikladajú. Vie mi niekto poradit viac???

Ako ti aj Zyka poradila, podávaš daňové priznanie pre právnické osoby (nakoľko OZ je právnická osoba), k nemu prikladáš výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch pre neziskové organizácie (tie už máš..). V daňovom uvádzaš najmä v riadku 100 rozdiel medzi všetkými príjmami a všetkými výdavkami za zdaňovacie obdobie (tieto uvádzaš potom aj v pomocnej tabuľke F - doplňujúce údaje), a ďalej sa ťa určite týka r. 190, kde uvádzaš všetky nedaňové výdavky a r. 220, kde sú nedaňové príjmy - tým vlastne upravuješ základ dane. Netvrdím, že sú to všetky riadky, ktoré musíš vypĺňať, ale určite sú tie hlavné, ktoré by si nemala vynechať.

Monika68
23.03.06, 11:13
Ďakujem za rady :o) Ak by ešte niekto mal nejaké užitočné skúsenosti prosím napíšte.

UFO.ar
26.03.06, 08:37
Monika, uvádzaš, že účtuješ n.o. v JU. Ako Ti prechádzajúcich príspevkoch radli, daňové priznanie podávaš za PO (typ daň.priznania DPPO). Keďže účtuješ v JU, prílohy podávaš ako v JU, ale typ NO - Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch (prikladám v prílohe). Kto účtuje v PU, podáva samozrejme Súvahu a Vákaz ziskov strát (typ pre NUJ) - pre porovnanie prikladám v prílohe.
Alena

atka4
26.03.06, 08:53
Ak je to NO, kt. nemá v predmete činnosti a ani nevykonáva podnikateľskú činnosť a jej príjmy nepresiahli zákonom stanovený limit, v tom prípade nemusí podať DP, a to v súlade s § 12 odst. 3 Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
(Napr. "moja" NO, kt. účtujem dosiahla len príjmy vymedzené v § 41 cit. zákona, kt. sú od dane oslobodené a príjmy, kt. nie sú predmetom dane - príjem z podielu zaplatenej dane a členské príspevky.)
Podávam ale každý rok negatívne DP ako pre PO a prikladám výkazy pre NO,
kt. sú už vyššie v prílohe. Pričom prikladáme Prehlásenie daň. subjektu o tom, že tie príjmy máme len také ako som uviedla vyššie. Pokiaľ som to účto nerobila ja, ani nejako neviedli špeci účto, až od nich pýtali v r. 2004 DP za rok 2002, tak som zistila, že nič podobné neviedli.
Odvolali sa, že nemuseli, ale chceli výkazy.
Takže ja, každý rok podávam, čo som už vyššie uviedla, aby bol vlk sýty aj baran celý.
Používam klasický program pre JÚ a teda aj všetky tie evidencie, (pokladňa, banka, fakt. prijaté, vydané, interné doklady..)upravujem si vlastné predkontácie na členenie príjmov - sú až 2 druhy - čl. prísp. + podiel zapl. dane (ak nemyslím pokladničné a bankové prevody) a potom výdajové predkontácie, aby bol presný prehľad, na čo sa prostriedky čerpajú a či v súlade so schváleným rozpočtom.

Zyka
26.03.06, 15:56
Atka4,
prosim o pomoc ohladom vykazov-JU.Ked ma OZ len prijem,kt.je oslobodeny od dane /ale musi podat DP/,ostatne nie su predmetom dane,tak do Vykazu o prijmoch a vydavkoch vypisuje vsetko do koloniek nezdanovana cinnost? aj prisluchajuce vydavky? Co sa pise do kolonky :Danove upravy? dakujem :confused:

stefo1
25.05.07, 14:37
ak má niekto z vás skúsenosť s vedením JÚ v občianskom združení, nevedeli by ste mi prosím poradiť, ....
cieľ združenia je - organizuje a sprostredkúva kultúrne, vzdelávacie a športové akcie,... vytvára priestor pre stretávanie študentov a vznik spoločenstiev....
OZ získava peňažné prostriedky predovšetkým z 2% a darov (do ktorého stĺpca príjmov to zaradím, keď peňažný denník má predovšetkým príjmy z tovaru, materiálu .... - to čo súvisí viac-menej s podnikaním....)
Dajme tomu, že nakúpime nejaké športové potreby (lopty, a i.).... alebo spravíme výlet... alebo nejakú spoločnú akciu na ktorú nakúpime potraviny.... (tu sa chcem tiež opýtať, do ktorej časti peňažného denníka to zaradím.... keď sa mi to nehodí ani ku mzdám, režijným nákladom, fondom, tovaru... môžem si meniť stĺpce? - pričom viem, že je dôležité rozdelenie na daňové a nedaňové) proste ten denník je urobený skôr pre podnikatelov ako pre OZ. Viete mi prosím poradiť? - nechcem to riešiť PÚ.

stefo1
25.05.07, 16:04
asi sa v tejto oblasti malo ludi venuje JÚ ???
inac, neviem preco nefunguju informacie na stranke www.mvoservis.sk... hmmm to by mi mozno tiez pomohlo...

victoria
27.05.07, 16:28
21.6. robime v Bratislave skolenie na uctovnictvo a dane neziskoviek, si vitany. Ku tvojim otazkam - pokial ti uctovny program nedovoluje zalozit okrem uctovnictva fyzickej osoby uctovnictvo pre neziskovy subjekt, alebo napr. SVB tak si rozdeluj vydavky iba na vydavky neovplyvnujuce zaklad dane - to su rezijne a ine vydavky suvisiace s hlavnymi cinnostami - a blizsie si ich popis iba cez opis uctovnej operacie a co sa tyka prijmov pouzivaj ine nezdanitelne prijmy pre prijem 2% dani, grantov, dotacii, darov. V pripade ze mate zdanitelne prijmy, t.j. uroky, prijmy z reklamy alebo prijmy z podnikatelskej cinnosti pouzivaj druh prijmu iny zdanitelny prijem.

stefo1
27.05.07, 16:41
kde najdem presnejsie informacie o tom skoleni?... miesto, cena.... a bude sa tykat aj jednoducheho uctovnictva?....
a velmi pekne dakujem za odpoved, urcite mi pomoze... vdaka este raz...(btw - pouzivam excel na jednoduch. uct. - nie program, takze si mozem rozne stvorit penazny dennik, len chcem aby to bolo podla zakona a ci sa to moze) vdaka :)

Monika C.
27.05.07, 16:42
Monika ja robím občianske združenie a vediem jednoduché účtovníctvo už 4 roky, daňové odovzdávam pre právnické osoby a výkazy pre rozp.organizácie čiže bielé. Robím to v pohode neviem aký program máš a čo presne chceš vedieť daj priamé otázky rada Ti poradím čo budem vedieť mi máme príjmy vyšše milióna z VÚC a z 2 % . Čiže vyúčtovanie robím aj daňové pre daňový úrad, aj pre VÚC aj 2 % + ked nám niekto poskytne príspevok aj toto musím vyúčtovať všetko zvlášt. Čiže robím dôsť podrobné členenie. Účtovnítvo vedieš tak ako u SZČO sú tam výnimky ale vlastne je to isté akúrát že tieto príjmy idú ako nezdaňené. Lepšie sa mi bude odpovedať na priame otázky. Ešte niečo mne dáva hlavne financie VÚC tým pádom pre zamestnancov platí pre mňa : tarifné platy podla platových tried podľa zákona´: verejná správa ostatné vlastne to isté ako u SZČO. Pekný večer prajem.

victoria
27.05.07, 16:56
Este si dovolujem so suhlasom autorov uviest link na Porade, kde je aj vzorovy penazny dennik v exceli, kedze pracujes s excelom a udaje o skoleni najdes aj tu v sekcii Skolenia.

http://www.porada.sk/t33698-p3-tovnctvo-no.html

guard
07.06.07, 10:17
Monika, chcela by som ťa poprosiť o radu, keďže vedieš už 4 roky účtovníctvo NO, ktorá je z väčšej časti financovaná z VÚC. Ako je to v praxi? Je neziskovka napojená na rozpočet VÚC, alebo vám VÚC pošle na rok balík peňazí a vy si s nimi hospodárite podľa seba? A prečo stanovuješ mzdy podľa tried zo zákona, bola to podmienka VÚC?
Ďakujem za odpoveď

fero000
03.01.11, 08:19
21.6. V pripade ze mate zdanitelne prijmy, t.j. uroky, prijmy z reklamy alebo prijmy z podnikatelskej cinnosti pouzivaj druh prijmu iny zdanitelny prijem.
Mozem sa opytat ak sa tema stale tyka JU, tak potom ako je to s hore vyznacenym, resp. citovanym? Moze OZ nadalej i v pripade, ze si vyberie zivnost teda podnika uctovat v JU? V zakone sa pise, ze OZ moze uctovat v JU ak nepodnika a ak neprekroci sumu 200 000eur. Musia byt splnene obe podmineky, alebo automaticky aj ked by bol prijem z podnikania napr. 3000 eur musi uctovat v PU? Viaceri si vykladaju znenie zakona rozne, takze by nam tato odpoved velmi pomohla. A este jedna otazka ako sa uctuje v pripade ak mame otvorenu zivnost, ale ziaden prijem z nej pocas celeho roka nemame. Dakujem za odpovede

zuzanar
18.01.11, 11:44
Prosím vás nemáte niekto výkazy o príjmoch a výdavkoch, o majetku a záväzkoch pre neziskové organizácie platné pre rok 2010? Tie na stránke drsr mi nejdú otvoriť.
Ďakujem.

zanetth
18.01.11, 12:34
Prikladám z minulého roku. Pátrala som či sa niečo zmenilo, ale zatiaľ márne. Takže predpokladám, že budú platné.

zuzanar
18.01.11, 14:40
Ďakujem, myslím, že sú nové, lebo na stránke DU v tlačivách je odkaz na účtovné výkazy roku 2010, ale asi nie je dobrý nedá sa mi otvoriť.

luckas8
13.02.11, 18:08
Mám jednu prosbu na Vás kto mi vie nech mi odpovie.
Sme občianske združenie rodičov pri MŠ, nemáme žiadnu podnikateľskú činnosť, do akého stlpčeka záučtujem výber z bankomatu a následne vklad tých peňazí do pokladne, asi cez priebežné položky, že? a ešte by ma zaujímalo máme otvorený vkladový účet, kde chodia príspevky rodičov na ZRPŠ, z tohoto účtu sa internetbankingom prevádzujú peniaze na BÚ, ktorý sa používa aj na úhrady, akým spôsbom to mám zapísať do denníka. môže si samostatne viesť ten vkladový účet v peňažnom denníku aby v tom nebol chaos?a dokladom budú asi výpisy aj pri jednom účte aj druhom. a ešte ma zaujíma do ktorého stlpčeka napíšem zrážkovú daň, ktorá je na výpise o účte. ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede

ego.mc
18.02.11, 03:53
Mám jednu prosbu na Vás kto mi vie nech mi odpovie.
Sme občianske združenie rodičov pri MŠ, nemáme žiadnu podnikateľskú činnosť, do akého stlpčeka záučtujem výber z bankomatu a následne vklad tých peňazí do pokladne, asi cez priebežné položky, že? Áno a ešte by ma zaujímalo máme otvorený vkladový účet, kde chodia príspevky rodičov na ZRPŠ, z tohoto účtu sa internetbankingom prevádzujú peniaze na BÚ, ktorý sa používa aj na úhrady, akým spôsbom to mám zapísať do denníka. Tiež cez priebežné položky môže si samostatne viesť ten vkladový účet v peňažnom denníku aby v tom nebol chaos? Áno, ak máte dva účty, tak o nich musíte samostatne účtovať a dokladom budú asi výpisy aj pri jednom účte aj druhom. Áno a ešte ma zaujíma do ktorého stlpčeka napíšem zrážkovú daň, ktorá je na výpise o účte. Výdavky neovplyvňujúce základ dane, Platba dane z príjmu ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede
odpoveď v texte

luckas8
18.02.11, 17:21
ešte jedna otázka, keď budem tie dva účty samostatne účtovať, tak mi nebudú sedieť priebežné položky, to znamená že na konci roka by sa mi mali rovnať tieto priebežné položky aj pri jednom účte aj pri druhom účte že?

Zita5
18.02.11, 17:55
ešte jedna otázka, keď budem tie dva účty samostatne účtovať, tak mi nebudú sedieť priebežné položky, to znamená že na konci roka by sa mi mali rovnať tieto priebežné položky aj pri jednom účte aj pri druhom účte že?

Luckas účtovanie dvoch účtov a priebežné položky - http://www.porada.sk/38987-aky-datum-post1659140.html#post1659140 v tejto téme sa rozoberala Vaša otázka , ktorej sme venovali dosť času , ale vidím,Vám sa to nejak nepozdáva .