Peter z Bratislavy
17.11.13,11:32
Máme cca 13 rokov po rekonštrukcii domu, keď sme robili aj novú pokaldku plastového rozvodu vykurovania k radaitorom. Plynový kondenzačný kotol JUNKERS má len 4 roky a pravidelnú údržbu. Pred mesiacom nám však zničoho nič klesol tak a kotol sa vypol. Dotlakovali sme vodu do sústavy a kotol naskočil, ale po 3 dňoch sa kotol zase vypol, keďže poklesol tlak vody pod 1 bar. Znova sme dotlakovali na 2 nary a zase po 3 dňoch sa situácia opakovala.
Prišiel technik a povedal, že je to v expamznej nádobe. Objednali sme ju a vymenil ju za novú. Nič to nepomohlo a tlak klesá vždy po cca 3 dňoch. Mám obavy, že asi niekde v betonovej podlahe povolilo potrubie. Keďže dom nie je podpivničený, nedá sa najsť miesto možného úniku vody, keďže je celý rozvod plastového potrubia zaliaty v betonovej podlahe.

Existuje možnosť vyhľadania a určenia takéhoto miesta na potrubí bez toho aby sme museli búrať podlahy a dlažby? Myslím niečo podobné ako vyhľadávačka kovov v zemi a pod., ktorá presne určí miesto poruchy potrubia kde máma rozbiť dlažbu a podlahu?
Má s tým niekto skúsenosti?
misoft
17.11.13,10:54
Na plast ti detektor kovov je nanič. Vodári niekedy používajú detektory úniku vody v potrubiach - spýtať sa vodárov, čím to robia a ako to robia.
mr.dred
18.11.13,08:28
Na úvod otázka. Koľko vody asi treba dopustiť na dotlakovanie systému?
Pokiaľ iba 1-2 deci,nemusí to byť hneď únik v zabetónovanom potrubí.
Skúste takýto postup:
Nechajte vychladnúť systém - vypnite pec.Pokiaľ máte v systéme manometer,tak aj od elektriky.Pokiaľ nie ,tak na termostate.Dôležité je aby pec nezačala kúriť! Ak sa na display zobrazuje aj tlak v systéme,čo zrejme ano..budete využívať ten.
Dotlakujte systém na bežnú hodnotu tlaku.
Kontrolujte tlak v dlhších časových úsekoch...trebárs po 6 hod.Keď má klesajúcu tendenciu,dôkladne prekontrolujte všetky dostupné spoje v systéme + radiatory.Únik môže byť tak minimálny,že pri zohriatom systéme sa voda stíha odparovať a nikde neni mokro! Klesanie tlaku v uzavretom okruhu bez funkčného expanzomatu spôsobuje aj chladnutie kvapaliny - na to netreba zabudnúť!
1. Pokiaľ nenájdete žiadny únik a tlak klesá,je tu jedna možnosť ako zistiť miesto úniku v podlahe.Pretlakovaním systému pod hranicu únosnosti najslabšieho komponentu v systéme (max.tlak pre radiátory,spojovacie a prechodové fitingy,ale bezpečne by mal stačiť tlak 6 Bar.Pozor !!! treba však pec vylúčiť zo systému,aby sa nepoškodila !!! napr. zatvorením ventilov na stupačke aj spiatočke pokiaľ tam sú,alebo istejšie - odpojiť celkom.Potom pripojiť systém na tlakovú vodu (z vodovodu) a opatrne pridávať tlak.Následne na to skontrolovať celý systém.Niekde sa to prejaviť musí.Pokiaľ to bude v podlahe s dlažbou - stmavne špárovačka,zarosia sa dlaždice,alebo sa spraví mokrá mapa na stene pri podlahe.....a tak približne lokalizujete miesto úniku.
2. Tlak drží,nikde žiadny únik....Máte vyhraté ! (myslím to že nemusíte búrať) Chyba bude v expanzomate,alebo v peci.Aj napriek výmene expanzomatu treba skontrolovať či je v ňom dostačný protitlak vzduchu.Inak nefunguje.Mne sa osvedčil tlak taký istý,ako prevádzkový tlak v systéme (1,5 Bar).Na expanzomate je ventilka (ako na kolese auta,väčšinou schovaná pod plastovou krytkou,pokiaľ je priamo v peci býva voľne prístupná).Najprv ju niečim krátko stlačte - musí z nej fučať vzduch! Pokiaľ by vystrekla voda - je deravý vak,alebo membrána (záleží od konštrukcie) a bude sa musieť vymeniť. Keď nič - ani vzduch,ani voda - je bez protitlaku.Vtedy je možné,že tlak vzduchu ušiel cez vadný ventil (vymeniť),alebo vôbec nebol výrobcom (alebo montážnikom) natlakovaný (veľmo častý jav).Vtedy treba expanzomat natlakovať-nafúkať na predpísaný tlak (kompresorom,alebo pumpou - to treba spraviť pri odľahčenom - nenatlakovanom systéme - odpustiť vodu tak,aby bol tlak minimálny,resp.nula)Potom natlakovať systém a môžte kúriť.
Ak uniká tlak niekde v peci - to je už vec servisáka,alebo niekoho kompetentného.
Skúste najskôr začať bodom 2 !
Tiež sa mi stalo,že po výmene pece servisák neskontroloval tlak v expanzomate - priznám sa ani ja a po nejakej dobe sa to prejavilo.
julysak
18.11.13,08:38
počúvajú prístrojom

voda unikajúca z trubky cez kolmú dierku šumí
julysak
18.11.13,08:41
ak je uzavretý systém, expanzomat má predpísaný protitlak memrány
2,
dofúkať pumpou na bicykel

ak je niekde nazbieraný vzduch - vypustiť
dotlačiť vodu
ak je blízko pol litra, za pár dní sa z nej musí vyvariť plyn =

ešte raz celé kolo
mr.dred
18.11.13,09:05
Nerozumiem trochu tomu čo napísal julysak :ak je blízko pol litra, za pár dní sa z nej musí vyvariť plyn =
pavol54
18.11.13,16:28
čo je pravidelná údržba? podpis montéra bol som tu alebo aj niečo spraví? mne v najväčšej zime vypadlo kúrenie myslím že v súvislosti s tým padal tlak zavolal som viacerým odborníkom až jeden mi povedal aby som vyčistil filter a znova natlakoval obe expanzky samotný kotol má expanzku aj v sústave je expanzka pomohlo to. Lebo ak niečo fachčí 10 rokov tak nemôže byť že z ničoho nič bez zemetrasenia praskne potrubie. a potom všetky spoje, a odvzdušniť sústavu voľakedy boli expanzky na najvyššom bode dnes sú kdesi pri kotli ale v najvyššom bode musíš mať odvzdušňovaní ventil
mr.dred
18.11.13,19:24
šumí,šumí...aj les šumí,ale pri 1-2 Baroch a úniku tlaku z 2 na 1 Bar za tri dni toho moc nenašumí.Pri vodovodnom rozvode je to už iný ŠUM (od 5 Bar hore)to je počuť aj voľným uchom (kedysi praskla prípojka u rodičov pod barákom).Iné je to niekde v hĺbke 60cm a viac v zemi,tam je prístroj dobrý.
mr.dred
18.11.13,20:10
Pravidelná údržba je dobrá vec pre bezpečnosť,pokoj v duši ,hasičov a poisťovňu.Ale povedzme si otvorene,ktorí zo servisákov kotlov bude robiť kontrolu systému kúrenia (Kája by zaspieval: To musíš zvládnout sáám...(čistenie filtrov,tlakovanie systému a veci,ktoré súvisia z bežnou údržbou kotla) a keď nezvládneš - zaplať si majstra.
Jeho zameraním je funkčnosť a bezpečnosť pece,prípadne nejaká zbytočná výmena komponentu (napriek tomu,že pec normálne funguje),aby akože nebol len-tak a zarobiť tiež potrebuje.Dnešné moderné kondenzačné pece sú riadené procesormi a na čo majú namontované čidlo,tak tú funkciu strážia a neustále vyhodnocujú.Ak sa vyskytne závada,vždy to oznámi nejakým chybovým kódom a zablokuje prívod plynu.Pre servisákov sú tieto kódy nevyhnutné a musia ich poznať.Pre užívateľa majú význam len tie,ktorých príčiny môže sám odstrániť a tie sú napísané aj v príručke.K ostatným sa bežne nedostane,je to biznis pre servis,alebo sú napísané total nezrozumitelne - až zavádzajúco (uvediem príklad mojej pece: Chyba E3 - nedostatočný tlak plynu - uvedené v príručke,v skutočnosti nedostatočný odvod kondenzu - treba vyčistiť syfón a hadičky od usadenín).Možno ani nebudem ďaleko od pravdy,že expanzomat menili zbytočne.Stačilo ho len dofúkať.
Indeed
18.11.13,20:18
Treba jednoznačne potvrdiť alebo vylučiť uniky vody vovykurovacom systéme podlahy.
Dá sa to tým spoosbom,že na trubku vstupu vykurovacej vody a na trubku výstupu vykurovacej vody z podlahového kúrenia namontujeme ventily /kohuty/ aby sme mohli system podlahového vykurovania oddeliť od zvyšku systému vykurovania
/radiatory/
tiež tam musí byť sposob prepojenia tzv.nakrátko aby v systéme mohla cirkulovať vykurovacia voda avšak bez vstupu do podlahového kúrenia.
Tak potvrdíme alebo vylúčime unik vykurovacej vody v podlahovom kurení.
mr.dred
18.11.13,20:46
Podľa úvodu tam podlahové kúrenie nemá...len pvc vedené v podlahe pre radiatory!
Indeed
19.11.13,15:43
a o čom ja hovorím ???
pvc vedené v podlahe je podlahové kurenie !
vlado 33
19.11.13,17:43
Niečo som čítal ale teraz si neviem spomenúť kde. Po vypustení vody sa rozvod napustí invertným plynom a detektorom plynov nájdeš miesto úniku. Ja by som postupoval takto: podľa návodu zistíš MAX. tlak vody v okruhu, u Junkers je to myslím 3,5 Bar, skontrolujem poistný ventil v kotli (pretočím ho). Nastavím na regulátore MAX. teplotu a spustím kúrenie, za 2-3 hodiny sa musí z miesta úniku pariť, zdúvať podlaha, mokrý fľak na múre, atď.
petmar
19.11.13,18:02
Ešte to pokračuje? Ak máš väčší systém, kde je pomerne veľa vody - (a samoťažný) tak na jeseň, keď klesnú teploty, vždy sa voda dosť stiahne a tlak klesne. Ja vždy cca 2-3x dopúštam, odvzdušňujem, dotlakujem. Potom je pokoj , ale nie natrvalo... :)
vlado 33
19.11.13,18:08
Pri tej teplote by som to skúsil aj termokamerou
mr.dred
20.11.13,04:36
dve trubky v podlahe na pripojenie radiatora podlahové kúrenie nerobia!!
misoft
29.07.14,11:21
Je po vykurovacej sezóne..........;)
Chobot
29.07.14,11:42
To nič, on si tu už dlhodobo snaží robiť reklamu na svoju firmu.
egressko
05.04.15,15:23
Ahoj, zaujimalo by ma ako ste to nakoniec vyriesili... Dakujem
lubko6394
16.04.15,10:24
U mňa pokles tlaku v systéme začal túto zimu, najskôr to bolo cca raz do mesiaca, potom raz do týždňa a posledné týždne vlastne denne. Natlakoval som na 2 a do 24 hodín klesol na 1,3 alebo aj na nulu. Zaujímavé bolo že pri poklese pod 1 to na nulu skočilo v okamihu. To však prisudzujem expanzkám keď už nemali čo tlačiť tak z toho dôvodu klesol strmo tlak. Problémom bolo že nikde sa mi neobjavila voda, čo je však zapríčinené rozvodami v podlahe kde sa tá voda rozprestrela vlasne po celej ploche a miesto úniku nebolo možné zistiť. Tuto na porade som sa k riešeniu nedopátral, tak som začal zisťovať sám. Ujo gúgl mi našiel, že jestvujú chemikálie vytvárajúce čosi ako chrastu v mieste úniku a miesto uzavrú. Udeje sa to len v prípade, že potrubie neleží vo vode a k miestu úniku má prístup vzduch - teda konkrétne CO2. Po aplikácii chemikálie je treba kúriť naplno ( a idem zdochnúť ) ale tlak drží. Vraj problémom je ten plastohliník čo som si ako super vec nechal namontovať - teda nie priamo tá trubka, ale spoje, tie majú odchádzať po 10-15 rokoch ja som bol úspešnejší a začalo to po 6-tich.
izo2
24.03.18,11:54
lubko6394
dobrý deň, máme podobný problém. Prosím Vás o názov tej chémie čo Vám pomohla. Ďakujem
izo2
24.03.18,11:55
dobrý deň, máme podobný problém. Prosím Vás o názov tej chémie čo Vám pomohla. Ďakujem
lubko6394
24.03.18,13:12